Prawda

Piątek, 3 maja 2024 - 13:49

« Poprzedni Następny »


Nadajniki GPS zapowiadają nową epokę w badaniu zachowań zwierząt


Ed Yong 2015-07-06


Wyobraź sobie stado pawianów anubis poruszające się po sawannie. Jest ich około pięćdziesiąt i przemierzają wielkie przestrzenie w poszukiwaniu traw, nasion, owadów i innych kąsków. Muszą trzymać się razem, żeby ich nie zjedzono, ale różne zwierzęta mogą chcieć maszerować w różnych kierunkach. Jak więc koordynują wybór, by zachować spójność grupy? Prymatolog Joan Silk mówi: „Jest wystarczająco trudno wpakować dwoje dorosłych i dwoje dzieci do samochodu w tym samym czasie, nie mówiąc już o 50 pawianach, które nie umieją mówić”.

Jest to dość proste pytanie – jak zwierzęta podejmują decyzje jako grupa? – ale jest niesłychanie trudno na nie odpowiedzieć, nawet dla pawianów, które były intensywnie badane od lat 1950. Badacz terenowy może z łatwością śledzić jednego pawiana, lub nawet kilka. Ale nie może śledzić naraz 50 pawianów, nie mówiąc już o zauważeniu, kto prowadzi, a kto idzie z tyłu.


Może jednak zwrócić się do technologii. Przez zamontowanie na specjalnych obrożach nadajników GPS o wysokiej precyzji, które automatycznie notują ruchy pawianów anubis  Margaret Crofoot z University of California w Davis dowiedziała się dokładnie jak podejmują decyzje dokąd iść i za kim podążać. Niektóre z jej wyników są zaskakujące, inne są bardziej intuicyjne; tak czy inaczej jej badanie zapowiada nową epokę w zoologii, w której naukowcy mogą analizować zachowanie zwierząt na skalę niemożliwą poprzednio.


Przez kilka lat Crofoot używała nadajników radiowych na małpach kapucynkach, żeby badać, jak odpierają drapieżniki i walczą z innymi małpami jako grupa. “Coraz bardziej interesowało mnie, jak indywidualne decyzje sumują się i stają zachowaniem grupowym, ale nie daje się obserwować wszystkich naraz”. Wtedy usłyszała o obrożach z GPS.


Obroże z GPS nie są nowe, ale miały marną rozdzielczość czasową. Mogły sygnalizować co kilka godzin – co wystarcza do śledzenia migrujących ptaków. Nowsze modele są znacznie bardziej czułe i mogą odczytywać położenie co sekundę – wystarczająco dobre do śledzenia biegnącego geparda. “Pomyślałam, że jeśli nałoży się te obroże naczelnym, można robić wszystkie te badania na całej grupie społecznej, żyjącej w jej naturalnym środowisku” – mówi Crofoot.


Pawiany anubis były oczywistym wyborem. Są dobrze zbadane, a więc ich zachowania można interpretować w świetle dziesięcioleci zebranej wiedzy. Żyją w otwartym środowisku, gdzie sygnały GPS są mocne i dobre. I w odróżnieniu od wielu innych małp, które skaczą po drzewach, te pawiany żyją na ziemi, co czyni, że łatwiej iść za nimi, łapać je i zakładać obroże.


Stado pawianów anubis. Zdjęcie: Stig Nygaard CC-BY-2.0
Stado pawianów anubis. Zdjęcie: Stig Nygaard CC-BY-2.0

Najtrudniejsze było znalezienie właściwego stada. Wielu badaczy spędziło bardzo dużo czasu przyzwyczajając pawiany do swojej obecności i niepokoili się, że chwytanie ich zniszczy tę trudno zdobytą tolerancję. Crofoot pracowała więc ze stadem z Ośrodka Badawczego Mpala w Kenii, które nie było częścią żadnego innego badania. Przez tydzień jej zespół schwytał i wyposażył w obroże 25 pawianów.


Po zebraniu danych członkowie zespołu, Ariana Strandburg-Peshkin i Damien Farine pracowali razem nad ich interpretacją. Napisali program, który automatycznie identyfikował zdarzenia, gdzie jeden pawian odchodził, a inne szły za nim, albo kiedy pawian odchodził, a potem wracał na to samo miejsce. Wideo poniżej pokazuje 25 minut takich ruchów przyspieszonych 25 razy.


Zaskoczyło ich odkrycie, że ranga pawiana w hierarchii stada nie wpływała na szanse, iż stado za nim podąży. Miejsce w hierarchii ma ogromne znaczenie w społeczności pawianów i wypływa na to, ile seksu, żywności i wsparcia otrzymuje dany pawian. Przy decyzjach dotyczących poszukiwania żywności, dominujący samiec despotycznie narzuca grupie swój wybór, nawet kiedy jest on niesłuszny.


Kiedy jednak chodzi o bardziej przyziemne decyzje, jak “W którą stronę pójdziemy?”, ich tyrańskiej władzy nie widać. Dane pokazały, że członkowie stada nie przypisywali większej wagi przywódcom niż osobnikom podporządkowanym. Także wiek i płeć nie miały znaczenia. „Trochę to zaskakujące, że dominujące osobniki nie używają swojej władzy, by doprowadzić do decyzji, które są dla nich korzystne – mówi Crofoot. – Wydaje się, że na codziennym poziomie większość decyzji podejmowana jest bardziej demokratycznie”.


Zespół pokazał także, co dzieje się, kiedy pawiany mają różne zdania. Jeśli dwa pawiany idą w różnych kierunkach i robią to w tym samym czasie, kąt między ich drogami determinuje zachowanie innych. Jeśli kąt jest niewielki – powiedzmy, mniej niż 90 stopni – inne pawiany podzielą różnicę i pójdą drogą pośrodku. Jeśli kąt jest duży, pawiany muszą dokonać wyboru i pójść za jednym lub drugim inicjującym ruch.


Jest to dość zdumiewające – nie z powodu reguły, ale dlatego, że dokładnie powtarza to, co Iain Couzin z Princeton University przewidział dziesięć lat wcześniej przy pomocy teorii matematycznej i symulacji komputerowej. Couzin, lider w dziedzinie zbiorowego zachowania i współpracownik w badaniu Crofoot, tworzył modele ruchów grup zwierzęcych, tworząc roje cyfrowe, w których jednostki były wszystkie takie same i nie miały żadnych specjalnych stosunków. W odróżnieniu od tego tożsamość i stosunki są sprawą nadrzędną w społeczności pawianów. Niemniej „prosty model przewidział zachowanie bardzo złożonej grupy społecznej – mówi Crofoot. – Naprawdę uderzyło nas, jak ściśle te wzory pasowały”.


“To jest wspaniałe badanie i rzeczywiście innowacyjne – mówi Joan Silk z University of California w Los Angeles. “Przez wiele lat nie rozumieliśmy, jak zwierzęta w grupie decydują, dokąd pójść i jak koordynowany i negocjowany jest proces poruszania się grupy. Określenie ilościowe wzorów ruchów wielu osobników równocześnie było niemożliwe. Teraz możemy to zrobić”.


To jest dopiero początek. Zespół przesłał swoją gigantyczną stertę danych do Movebank – darmowej bazy danych o ruchach zwierząt – żeby inni też mogli się tym pobawić. Planują także dalsze własne analizy.


Na przykład, Strandburg-Peshkin mówi, że poszczególne pawiany różnią się jednak pod względem tego, czy inne pójdą za nimi, czy nie – tyle tylko, że nie koreluje to z niczym oczywistym, jak płeć, wiek lub dominacja w grupie. Co więc odgrywa tu rolę? Co powoduje, że jedno zwierzę jest bardziej prawdopodobnym przewodnikiem niż inne? Czy chodzi o to, jak siedzą w grupie, o miejsce w przestrzeni fizycznej, nie zaś o hierarchię? A co z kolei determinuje miejsce siedzenia zwierzęcia i to, jak jego pozycja zmienia się, kiedy grupa rusza? I co dzieje się, kiedy nieruchoma grupa decyduje się na podróż? „Jak przezwyciężasz inercję całej bandy siedzących pawianów?” – pyta Crofoot.


Strandburg-Peshkin zauważa także, że przypatrywali się danym z tylko jednej grupy pawianów i chciałaby wiedzieć, czy inne grupy – lub inne zwierzęta – pokazują podobne wzory. Dziesięć lat temu byłoby to marzenie głupiego. Teraz, z lepszymi obrożami z GPS i podobnymi technikami jest to całkiem możliwe życzenie. Wchodzimy w nową epokę badania zachowań zwierząt.


Nie można jednak zaniedbać pracy w terenie. Patrząc i słuchając głosów zwierząt na wolności badacze mogą zrozumieć ich strukturę społeczną i dziwactwa zachowania – a takiej informacji nie dostarczy obroża. Chodzi o to, by połączyć z trudem zdobytą, staromodną wiedzę ze światem wielkich danych. „To byłoby marzenie” – mówi Strandburg-Peshkin.


“Większość badań behawioralnych pawianów na wolności wymaga lat badań i daje bardzo niewiele danych – mówi Andrew King z Swansea University, który pracował więcej z pawianami niż większość innych badaczy. – To badanie jest znakomitym przykładem, jak możemy wytworzyć bardzo wiele danych w bardzo krótkim czasie, żeby uzupełnić długoterminowe badania obserwacyjne”.


“Używamy podobnych obroży z GPS, żeby zrozumieć zachowanie i ekologię pawianów w Namibii i RPA – dodaje. – Następne kilka lat dostarczą mnóstwa zabawy”.


Źródło:
Strandburg-Peshkin, Farine, Couzin & Crofoot. 2015. Shared decision-making drives collective movement in wild baboons. Science http://dx.doi.org/10.1126/science.aaa5099


Baboon-trackers herald new age of animal behaviour research

Not Exactly Rocket Science, 18 czerwca 2015

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska



Ed Yong 


Mieszka w Londynie i pracuje w Cancer Research UK. Jego blog „Not Exactly Rocket Science” jest próbą zainteresowania nauką szerszej rzeszy czytelników poprzez unikanie żargonu i przystępną prezentację.
Strona www autora


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj






Nauka

Znalezionych 1476 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Rdzenna matematyka: zasłona dymna   Coyne   2024-05-02
Skamieniałe zachowanie: termity uwięzione w tandemie   Coyne   2024-04-25
Artykuł w piśmie „Science”: rozszerzyć DEI w STEMM   Coyne   2024-04-19
Dlaczego organizacje naukowe powinny zachować neutralność polityczną?   Coyne   2024-04-11
Darwin znowu się myli! Artykuł pokazuje, że jego hipoteza o „samcach większych u ssaków” wydaje się błędna   Coyne   2024-04-06
Czasami gwoździe, koparki, straż, czasami lalki, wstążki, makijaż   Tonhasca Júnior   2024-04-03
Po raz kolejny twierdzenie, że płeć nie jest binarna, ale bez żadnych nowych argumentów   Coyne   2024-03-29
Jak małpy człekokształtne (włącznie z ludźmi) straciły swoje ogony   Coyne   2024-03-26
Ale najpierw kawa   Tonhasca Júnior   2024-03-21
Ideolodzy: dlaczego nauczanie genetyki musi mieć charakter społeczno-polityczny   Coyne   2024-03-19
Przepływ genów od neandertalczyków i denisowian do ludzi „współczesnych” i odwrotnie   Coyne   2024-03-14
Wejdź – skoro nalegasz   Tonhasca Júnior   2024-03-09
Czy “bezpłciowe” bakterie tworzą biologiczne gatunki?   Coyne   2024-03-06
Carl Zimmer o gatunkach i ochronie     2024-02-29
Kolejna błędna próba skorygowania ewolucji   Coyne   2024-02-22
Ryjący w ziemi przedsiębiorcy   Tonhasca Júnior   2024-02-15
Olbrzymie armie o niezliczonych umiejętnościach    Tonhasca Júnior   2024-02-08
Wejdź, powiedziała, dam ci schronienie przed burzą   Tonhasca Júnior   2024-01-15
Czy ludzie wyewoluowali w wodzie?   Coyne   2024-01-08
Jak upadają wielcy   Tonhasca Júnior   2024-01-04
Oczy reniferów zmieniają kolor, żeby łatwiej im było dostrzec jadalne porosty   Coyne   2023-12-30
Życzliwi przestępcy   Tonhasca Júnior   2023-12-28
Conor Friedesdorf (i Alexander Barvinok) o ideologicznym przymusie na amerykańskich uczelniach   Coyne   2023-12-26
Zdumiewający manipulatorzy   Tonhasca Júnior   2023-12-25
Nie gryzie się ręki, która cię zapyla   Tonhasca Júnior   2023-10-19
Rewolucja komunikacyjna   Hannam   2023-10-18
BBC szerzy propagandę rolnictwa organicznego, a biedni na świecie cierpią   i Kathleen Hefferon   2023-10-13
Niezwykły przypadek koewolucji i specyficzności zapylacz/storczyk   Coyne   2023-10-07
Płeć męska lub żeńska: nie ma nic pomiędzy   Elliot   2023-10-03
Myślenie intuicyjne i analityczne   Novella   2023-09-29
„Kryzys klimatyczny” to mistyfikacja   Williams   2023-09-25
Jak (i dlaczego) ośmiornica edytuje swój RNA   Lewis   2023-09-23
„Najbardziej znany zabójca ludzi”: jakie są prawdziwe początki XIV-wiecznej Czarnej Śmierci?   Lewis   2023-09-15
Do jakiego stopnia pary mają wspólne cechy?   Novella   2023-09-14
Kenia daje zielone światło 58 projektom GMO – naukowcy na całym świecie kontynuują badania w dziedzinie biotechnologii, mimo procesów sądowych i dezinformacji   Ombogo   2023-09-08
Lancet atakuje anty-przebudzenie, a czytelnik odpowiada   Coyne   2023-08-24
Więcej wyrafinowanej teologii: uczony religijny zastanawia się, czy neandertalczycy mieli nieśmiertelne dusze   Coyne   2023-08-16
Aktywiści anty-GMO w Afryce szerzą mity i strach, ale nie przedstawiają żadnych naukowych dowodów   Abutu   2023-08-14
Mało znana strona ryjkowców   Tonhasca Júnior   2023-08-11
Dlaczego nie można być osobą transrasową?   Coyne   2023-08-10
Walka z malarią za pomocą inżynierii genetycznej   Novella   2023-08-08
Jak restrykcje Unii Europejskiej podsycały głosy przeciwko GMO, jak również głód na globalnym Południu, a zwłaszcza w Afryce   Oria   2023-08-02
Nieznośni mali pomocnicy   Tonhasca Junior   2023-07-29
Macedońskie skarby   Tonhasca Júnior   2023-07-26
GMO i motyle   Novella   2023-07-25
Narzucanie ideologii naturze: Kew Garden celebruje „rośliny queer”   Coyne   2023-07-24
Smak miesiąca   Tonhasca Júnior   2023-07-20
Kłopoty na wylocie   Szczęsny   2023-07-18
Ideologiczne podważanie biologii   i Luana S. Maroja   2023-07-17
Role mężczyzn i kobiet w polowaniu, raz jeszcze   Coyne   2023-07-15
David Hillis o specjacji   Coyne   2023-07-13
Niechętni dawcy i pracowici biorcy   Tonhasca Júnior   2023-07-08
Grube problemy z jelitem   Szczęsny   2023-07-07
Badaczka z Leakey Foundation twierdzi, że kości orangutanów mówią nam, że biologiczna płeć jest spektrum, a nie binarna   Coyne   2023-06-30
Przez dziurkę od klucza   Szczęsny   2023-06-24
Nowa (nie podparta żadnymi dowodami) hipoteza, która eliminuje role płciowe w społecznościach łowców-zbieraczy   Coyne   2023-06-22
Błędne wyobrażenia o ewolucji   Coyne   2023-06-16
Influencerzy z podziemia   Tonhasca Júnior   2023-06-13
Jak wyewoluowało ubarwienie ostrzegawcze?   Coyne   2023-06-12
„San Francisco Chronicle” bardzo myli się w sprawie biologicznej płci   Coyne   2023-06-09
Kolczasty problem   Tonhasca Júnior   2023-06-06
Wpaść w amok. Empiryczna analiza szaleńczych zabójstw pokazuje, że wyłaniają się dwa różne wzorce.   King   2023-06-03
Błędna krytyka genetycznych testów na pochodzenie   Coyne   2023-06-02
Zdatny do lotu   Tonhasca Júnior   2023-06-01
‘Raniąca’ idea merytorycznych podstaw nauki    i Jerry Coyne   2023-05-29
Główny problem w filogenezie zwierząt wydaje się być rozwiązany   Coyne   2023-05-26
Americana   Tonhasca Júnior   2023-05-24
Czy uprawa jabłek odzwierciedla bigoterię?   Coyne   2023-05-18
Kenia: Musimy zająć się brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, ale najpierw musimy położyć kres dezinformacji na temat upraw modyfikowanych genetycznie   Oria   2023-05-16
Czytanie myśli z fMRI i AI   Novella   2023-05-05
Jest lepiej niż myślisz   Lomborg   2023-05-03
Dwudziestu dziewięciunaukowców publikuje artykuł w obronie merytorycznych podstaw w nauce     2023-05-01
Niewygodna historia   Ferguson   2023-04-28
Biologia rezygnacji z działania: kiedy kontynuować, a kiedy spasować   Coyne   2023-04-26
Porywacze ciał   Tonhasca Júnior   2023-04-25
Porażka jest kluczowym składnikiem innowacji   Ridley   2023-04-22
Używanie roślin jako biofrabryk   Novella   2023-04-14
Dawno zmarli przemawiają do nas   Tonhasca Júnior   2023-04-12
Wątpliwi pomocnicy    Tonhasca Júnior   2023-04-08
Uganda: aktywiści przeciwni biotechnologii szerzą dezinformację   Wetaya   2023-04-05
Anglia pozwala na uprawy poddane edycji genów   Novella   2023-04-03
Recenzja z książki  Can “The Whole World” Be Wrong?   Rose   2023-04-01
Psychologia ewolucyjna dla początkujących   Coyne   2023-03-27
“Konwergentna” ewolucja mrówek grzybiarek Starego i Nowego świata   Coyne   2023-03-23
Gigantyczna armia małych zabójców   Tonhasca Júnior   2023-03-22
Colin Wright broni binarności płci u zwierząt   Coyne   2023-03-15
AI: gorąca randka z “Sydneyem ”   Gotefridi   2023-03-15
Zmienić język w ekologii i biologii ewolucyjnej! Przykład anemii sierpowatej   Coyne   2023-03-13
Wzrost liczby nieobecnych ojców i towarzyszące temu społeczne problemy   Geary   2023-03-11
No pasarán    Tonhasca Júnior   2023-03-04
Dezinformacja o GMO: Kenijczykom będzie trudno podejmować racjonalne decyzje i to może kosztować życie   Mykonyo   2023-02-24
Twardy kwiat do zgryzienia    Tonhasca Júnior   2023-02-22
ChatGPT niemal zdaje lekarski egzamin końcowy   Novella   2023-02-21
“Rogi” trylobitów mogły być używane jako broń w walkach między samcami   Coyne   2023-02-15
Postmodernizm obnażony   Dawkins   2023-02-14
Powody naszych wierzeń. Jak i dlaczego irracjonalność trzyma nas w swoich szponach i jak możemy z tym walczyć?   Pinker   2023-02-13
Kiedy zapada noc i ziemia jest ciemna   Tonhasca Júnior   2023-02-10
W nowej książce jest słuszna krytyka idei, że są lepsze i gorsze gatunki, ale jest także błędne twierdzenie, że gatunki nie są realne   Coyne   2023-02-06
Kolczatki wydmuchują bąbelki śluzu z nosa, żeby się ochłodzić   Coyne   2023-02-02
Mali i zręczni influencerzy   Tonhasca Júnior   2023-01-31

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznego



Obietnica



Pytanie bez odpowiedzi



Bohaterzy chińskiego narodu



Naukowcy Unii Europejskiej



Teoria Rasy



Przekupieni



Heretycki impuls



Nie klanial



Cervantes



Wojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk