Prawda

Środa, 4 października 2023 - 12:43

« Poprzedni Następny »


Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki


Bjorn Lomborg 2022-01-06

Specjalny wysłannik USA ds. klimatu, John Kerry, ostrzegał nas, że pozostało nam tylko dziewięć lat na zapobieżenie “katastrofalnemu” globalnemu ociepleniu. <br /><br />

Specjalny wysłannik USA ds. klimatu, John Kerry, ostrzegał nas, że pozostało nam tylko dziewięć lat na zapobieżenie “katastrofalnemu” globalnemu ociepleniu. 

Niedawny szczyt klimatyczny ONZ w Glasgow był zgodnie z przewidywaniami nazwany naszą „ostatnią szansą” poradzenia sobie z “katastrofą klimatyczną” i „uratowania ludzkości”. Podobnie jak wielu innych, specjalny wysłannik USA ds. klimatu, John Kerry, ostrzegał nas, że pozostało nam tylko dziewięć lat na zapobieżenie “katastrofalnemu” globalnemu ociepleniu.


Jednak niemal o każdym szczycie klimatycznym mówiono, że jest ostatnią szansą. Ustanawianie sztucznych ostatecznych terminów, by przyciągnąć uwagę, jest jedną z najbardziej powszechnych taktyk środowiskowców. Istotnie, przez ostatnie pół wieku mówiono nam, że „ostatnia szansa” za chwilę nam umknie.


To przesłanie jest nie tylko spektakularnie błędne, ale prowadzi do paniki i złej polityki.


Dwa lata temu brytyjski książę Karol ogłosił, że mamy zaledwie 18 miesięcy na uporanie się ze sprawą zmiany klimatu. To nie była jego pierwsza próba  ustawienia ostatecznego terminu. Dziesięć lat wcześniej powiedział swojej publiczności, że wyliczył “iż pozostało nam tylko 96 miesięcy na uratowanie świata”.


W 2004 roku duża brytyjska gazeta powiedziała nam, że bez radykalnych działań zmiana klimatyczna zniszczy cywilizację do 2020 roku. Do tego czasu, przepowiadała gazeta, europejskie miast zatoną pod wodą z powodu podnoszenia się poziomu mórz, Wielka Brytania wpadnie w “syberyjski” klimat z powodu zaniku Golfstromu i straszliwe susze oraz głód doprowadzą do powszechnych rozruchów i wojny nuklearnej. Nie jest to całkiem to, co zdarzyło się w 2020 roku.


Wszystkie te przepowiednie zawodziły od dziesięcioleci. W 1989 roku szef Programu Środowiska ONZ oświadczył, że mamy zaledwie trzy lata na „wygranie – lub przegranie – walki o środowisko”. W 1982 roku ONZ przewidywała już do roku 2000 planetarną “dewastację tak całkowitą, tak nieodwracalną jak nuklearny holocaust”. Zresztą, już na pierwszym środowiskowym szczycie ONZ w Sztokholmie w 1972 roku, niemal 50 lat temu, organizator, a później dyrektor Programu Środowiska ONZ, ostrzegał, że mamy tylko 10 lat na uniknięcie katastrofy.


W 1972 roku światem wstrząsnęła także pierwsza globalna panika środowiskowa – raport “Granice wzrostu”. Autorzy przepowiadali z wielką pewnością siebie, że większość zasobów naturalnych świata wyczerpie się w ciągu kilkudziesięciu lat, podczas gdy zanieczyszczenia sparaliżują ludzkość. W owym czasie magazyn “Time” opisywał przyszłość jako opustoszały świat, w którym niewielu wynędzniałych szczęśliwców uprawia skrawek ziemi rozdzielający pasy autostrady w nadziei na zdobycie minimum żywności potrzebnej do przeżycia. Magazyn „Life” spodziewał się, że w połowie lat 1980. “mieszkańcy miast będą musieli nosić maski gazowe, by przeżyć zanieczyszczenie powietrza”.


Panika była oczywiście całkowicie błędna w obu sprawach. Mylili się, ponieważ pominęli największy zasób naturalny ze wszystkich – ludzką pomysłowość. Nie tylko zużywamy zasoby, ale wymyślamy coraz lepsze wersje udostępniania większej ilości zasobów. Równocześnie technologia rozwiązuje wiele problemów najbardziej upartego zanieczyszczenia, jak zrobił to reaktor katalityczny. Dlatego poziom zanieczyszczenia powietrza w zamożnych krajach maleje od dziesięcioleci.  


Niemniej, po 50 latach niepoprawnych przepowiedni, prowadzący kampanię klimatyczną, dziennikarze i politycy nadal kupczą czyhającą Apokalipsą ku wielkiemu poklaskowi gawiedzi.

 

Robią to przez nieustanne ignorowanie adaptacji. Nagłówki mówiące, że podnoszenie się poziomu mórz może do końca stulecia zatopić 187 milionów ludzi, są idiotycznie ignoranckie. Wyobrażają sobie, że miliony ludzi będą stały nieruchomo, kiedy woda sięgnie ich kostek, bioder, piersi, a wreszcie ust. Mówiąc poważnie, ci ludzie absurdalnie zakładają, że żaden naród nie zbuduje ochrony przed morzem. W rzeczywistym świecie coraz zamożniejsze kraje już się przystosowują i będą coraz lepiej chronić swoich obywateli, co doprowadzi do mniejszej liczby powodzi i, zaskakująco, do zmniejszania się części ich PKB przeznaczonej na koszty szkód po powodziach i ochronę przed nimi.  


Podobnie, kiedy aktywiści mówią, że zmiana klimatu spowoduje, iż kolejne pokolenie będzie doświadczało dwukrotnie więcej pożarów, opierają to twierdzenie na modelach komputerowych, które obejmują temperaturę, ale ignorują ludzkie działania. Rzeczywiste społeczeństwa adaptują się i redukują pożary, ponieważ pożary są kosztowne. Dlatego też globalna statystyka pokazuje przez ostatnich 120 lat zmniejszanie się spalonych obszarów, nie zaś zwiększanie. Niezbyt zaskakująco, modele tych aktywistów błędnie pokazały nawet przeszłość, ale czy coś takiego kiedykolwiek powstrzymało przekonanych o słuszności własnego postępowania?


To nieuzasadnione sianie paniki ma negatywne konsekwencje w rzeczywistym świecie. Akademickie badanie nad psychiką młodzieży na całym świecie stwierdziło, że większość cierpi z powodu “eko-lęków”, z dwiema trzecimi z nich wręcz przerażonymi i niemal połową, która mówi, że ich niepokoje wpływają na ich codzienne życie. Jest brakiem odpowiedzialności takie straszenie młodzieży, kiedy w rzeczywistości Panel Klimatyczny ONZ stwierdza, że nawet jeśli nie zrobimy niczego, by złagodzić zmianę klimatyczną, wpływ pod koniec stulecia spowoduje, że przeciętny wzrost dochodu zostanie zredukowany z 450 procent do 438 procent – co niewątpliwie jest problemem, ale jeszcze nie końcem świata.  

 

Ponadto, panika jest okropnym doradcą politycznym. Polityczni aktywiści w bogatym świecie majsterkują na marginesach problemu zmiany klimatycznej, obsypując subsydiami kosztowne, schlebiające ich próżności projekty, takie jak elektryczne samochody, energia słoneczna i wiatrowa, podczas gdy ONZ odkrywa, że nie można dostrzec rzeczywistego wpływu ostatnich dziesięciu lat propagowania sprawy klimatu na wielkość emisji. Mimo górnolotnych oświadczeń o ratowaniu świata, 78 procent energii w bogatych krajach nadal pochodzi z paliw kopalnych. I, jak pokazał szczyt klimatyczny w Glasgow (po raz 26.), krajów rozwijających się – których emisje będą się najbardziej liczyć przez resztę stulecia – nie stać na to, by także wydawać biliony na nieskuteczną politykę zatrzymania zmian klimatycznych, jeśli chcą pomóc swojej ludności w ucieczce od biedy.  


Pięćdziesiąt lat paniki nie doprowadziło nas choćby w pobliże rozwiązania problemu zmiany klimatycznej. Potrzebujemy inteligentniejszego podejścia, takiego które nie zajmuje się straszeniem i skupia się na realistycznych rozwiązaniach: adaptacji i innowacji. Adaptacja nie spowoduje, że zniknie cały koszt zmiany klimatycznej, ale radykalnie go zmniejszy. A przez tworzenie bodźców dla innowacji potrzebnych, by z czasem wytwarzać czystą energię taniej niż paliwa kopalne, możemy pozwolić wszystkim krajom – włącznie z rozwijającymi się krajami – by w sposób zrównoważony zmierzały do zielonej energii.


The comic cries of climate apocalypse – 50 years of spurious scaremongering

New York Post, 30 listopada 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBjörn Lomborg

 

Dyrektor Copenhagen Consensus Center i profesor nadzwyczajny w Copenhagen Business School. Jego najnowsza książka nosi tytuł “How Much Have Global Problems Cost the World? A Scorecard from 1900 to 2050.”

Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1448 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Płeć męska lub żeńska: nie ma nic pomiędzy   Elliot   2023-10-03
Myślenie intuicyjne i analityczne   Novella   2023-09-29
„Kryzys klimatyczny” to mistyfikacja   Williams   2023-09-25
Jak (i dlaczego) ośmiornica edytuje swój RNA   Lewis   2023-09-23
„Najbardziej znany zabójca ludzi”: jakie są prawdziwe początki XIV-wiecznej Czarnej Śmierci?   Lewis   2023-09-15
Do jakiego stopnia pary mają wspólne cechy?   Novella   2023-09-14
Kenia daje zielone światło 58 projektom GMO – naukowcy na całym świecie kontynuują badania w dziedzinie biotechnologii, mimo procesów sądowych i dezinformacji   Ombogo   2023-09-08
Lancet atakuje anty-przebudzenie, a czytelnik odpowiada   Coyne   2023-08-24
Więcej wyrafinowanej teologii: uczony religijny zastanawia się, czy neandertalczycy mieli nieśmiertelne dusze   Coyne   2023-08-16
Aktywiści anty-GMO w Afryce szerzą mity i strach, ale nie przedstawiają żadnych naukowych dowodów   Abutu   2023-08-14
Mało znana strona ryjkowców   Tonhasca Júnior   2023-08-11
Dlaczego nie można być osobą transrasową?   Coyne   2023-08-10
Walka z malarią za pomocą inżynierii genetycznej   Novella   2023-08-08
Jak restrykcje Unii Europejskiej podsycały głosy przeciwko GMO, jak również głód na globalnym Południu, a zwłaszcza w Afryce   Oria   2023-08-02
Nieznośni mali pomocnicy   Tonhasca Junior   2023-07-29
Macedońskie skarby   Tonhasca Júnior   2023-07-26
GMO i motyle   Novella   2023-07-25
Narzucanie ideologii naturze: Kew Garden celebruje „rośliny queer”   Coyne   2023-07-24
Smak miesiąca   Tonhasca Júnior   2023-07-20
Kłopoty na wylocie   Szczęsny   2023-07-18
Ideologiczne podważanie biologii   i Luana S. Maroja   2023-07-17
Role mężczyzn i kobiet w polowaniu, raz jeszcze   Coyne   2023-07-15
David Hillis o specjacji   Coyne   2023-07-13
Niechętni dawcy i pracowici biorcy   Tonhasca Júnior   2023-07-08
Grube problemy z jelitem   Szczęsny   2023-07-07
Badaczka z Leakey Foundation twierdzi, że kości orangutanów mówią nam, że biologiczna płeć jest spektrum, a nie binarna   Coyne   2023-06-30
Przez dziurkę od klucza   Szczęsny   2023-06-24
Nowa (nie podparta żadnymi dowodami) hipoteza, która eliminuje role płciowe w społecznościach łowców-zbieraczy   Coyne   2023-06-22
Błędne wyobrażenia o ewolucji   Coyne   2023-06-16
Influencerzy z podziemia   Tonhasca Júnior   2023-06-13
Jak wyewoluowało ubarwienie ostrzegawcze?   Coyne   2023-06-12
„San Francisco Chronicle” bardzo myli się w sprawie biologicznej płci   Coyne   2023-06-09
Kolczasty problem   Tonhasca Júnior   2023-06-06
Wpaść w amok. Empiryczna analiza szaleńczych zabójstw pokazuje, że wyłaniają się dwa różne wzorce.   King   2023-06-03
Błędna krytyka genetycznych testów na pochodzenie   Coyne   2023-06-02
Zdatny do lotu   Tonhasca Júnior   2023-06-01
‘Raniąca’ idea merytorycznych podstaw nauki    i Jerry Coyne   2023-05-29
Główny problem w filogenezie zwierząt wydaje się być rozwiązany   Coyne   2023-05-26
Americana   Tonhasca Júnior   2023-05-24
Czy uprawa jabłek odzwierciedla bigoterię?   Coyne   2023-05-18
Kenia: Musimy zająć się brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, ale najpierw musimy położyć kres dezinformacji na temat upraw modyfikowanych genetycznie   Oria   2023-05-16
Czytanie myśli z fMRI i AI   Novella   2023-05-05
Jest lepiej niż myślisz   Lomborg   2023-05-03
Dwudziestu dziewięciunaukowców publikuje artykuł w obronie merytorycznych podstaw w nauce     2023-05-01
Niewygodna historia   Ferguson   2023-04-28
Biologia rezygnacji z działania: kiedy kontynuować, a kiedy spasować   Coyne   2023-04-26
Porywacze ciał   Tonhasca Júnior   2023-04-25
Porażka jest kluczowym składnikiem innowacji   Ridley   2023-04-22
Używanie roślin jako biofrabryk   Novella   2023-04-14
Dawno zmarli przemawiają do nas   Tonhasca Júnior   2023-04-12
Wątpliwi pomocnicy    Tonhasca Júnior   2023-04-08
Uganda: aktywiści przeciwni biotechnologii szerzą dezinformację   Wetaya   2023-04-05
Anglia pozwala na uprawy poddane edycji genów   Novella   2023-04-03
Recenzja z książki  Can “The Whole World” Be Wrong?   Rose   2023-04-01
Psychologia ewolucyjna dla początkujących   Coyne   2023-03-27
“Konwergentna” ewolucja mrówek grzybiarek Starego i Nowego świata   Coyne   2023-03-23
Gigantyczna armia małych zabójców   Tonhasca Júnior   2023-03-22
Colin Wright broni binarności płci u zwierząt   Coyne   2023-03-15
AI: gorąca randka z “Sydneyem ”   Gotefridi   2023-03-15
Zmienić język w ekologii i biologii ewolucyjnej! Przykład anemii sierpowatej   Coyne   2023-03-13
Wzrost liczby nieobecnych ojców i towarzyszące temu społeczne problemy   Geary   2023-03-11
No pasarán    Tonhasca Júnior   2023-03-04
Dezinformacja o GMO: Kenijczykom będzie trudno podejmować racjonalne decyzje i to może kosztować życie   Mykonyo   2023-02-24
Twardy kwiat do zgryzienia    Tonhasca Júnior   2023-02-22
ChatGPT niemal zdaje lekarski egzamin końcowy   Novella   2023-02-21
“Rogi” trylobitów mogły być używane jako broń w walkach między samcami   Coyne   2023-02-15
Postmodernizm obnażony   Dawkins   2023-02-14
Powody naszych wierzeń. Jak i dlaczego irracjonalność trzyma nas w swoich szponach i jak możemy z tym walczyć?   Pinker   2023-02-13
Kiedy zapada noc i ziemia jest ciemna   Tonhasca Júnior   2023-02-10
W nowej książce jest słuszna krytyka idei, że są lepsze i gorsze gatunki, ale jest także błędne twierdzenie, że gatunki nie są realne   Coyne   2023-02-06
Kolczatki wydmuchują bąbelki śluzu z nosa, żeby się ochłodzić   Coyne   2023-02-02
Mali i zręczni influencerzy   Tonhasca Júnior   2023-01-31
Dowody na ewolucję: Bezwłose zwierzęta mają martwe geny na sierść   Coyne   2023-01-23
Krew, znój, łzy i pot   Tonhasca Júnior   2023-01-19
Bąkojady czyszczą nosorożce   Coyne   2023-01-18
Mózg używa geometrii hiperbolicznej   Novella   2023-01-16
O wspaniały nowy świecie   Tonhasca Júnior   2023-01-12
Ciepło zabija. Zimno zabija wielu więcej   Jacoby   2023-01-09
Po co badać przestrzeń kosmiczną?   Jacoby   2023-01-04
Rdzenni Amerykanie żądają doczesnych resztek pumy z Griffith Park   Coyne   2023-01-03
Świetny artykuł o epigenetyce   Coyne   2022-12-30
Śmiało podążaj tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden owad   Tonhasca Júnior   2022-12-28
Rzecz o splątaniu nauki i wiary   Koraszewski   2022-12-26
Pradawny ekosystem zrekonstruowany przy użyciu skamieniałego DNA   Coyne   2022-12-19
Rozważania heretyckiego mediewisty o historii, wartościach i zdumiewającej głupocie   Landes   2022-12-16
Ewolucyjne ślepe zaułki i lepkie urządzenia: botanik Darwin   Tonhasca Júnior   2022-12-14
Ewolucja nie idzie prostą drogą   Novella   2022-12-08
Geny i języki   Novella   2022-11-26
Uporczywa obecność religijnego mitu   Winegard   2022-11-24
Znaleziono skrytkę posągów z brązu   Novella   2022-11-23
W oparach zrównoważonej ignorancji   Koraszewski   2022-11-21
10 twierdzeń działaczy walczących w Afryce z GMO o tym, dlaczego postępy w biotechnologii upraw powinny zostać odrzucone – i dlaczego są one błędne   Maina   2022-11-17
List otwarty do wszystkich oszołomów   Novella   2022-11-03
Po prostu nie mogę się doczekać, aby znów wyruszyć w trasę   Tonhasca Júnior   2022-10-27
Czy mizoandria może być zakaźna?   Tonhasca Júnior   2022-10-24
Niezwykła fizjologia hibernujących niedźwiedzi   Coyne   2022-10-22
Cuchnąca pułapka i przytulna kryjówka   Tonhasca Júnior   2022-10-21
Obraz Izraela na amerykańskich uniwersytetach   Mansour   2022-10-19
Kenia aprobuje GMO po 10 latach zakazu   Maina   2022-10-18
Pangenom jedwabnika morwowego   Novella   2022-10-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk