Prawda

Poniedziałek, 15 października 2018 - 12:30

« Poprzedni Następny »


Geny wydają się wyjaśniać większość sukcesów uczniów szkół elitarnych


Matt Ridley 2018-04-25


Prawdziwa merytokracja jest stanem, w którym dziedziczność determinuje sukces

Dobrą wiadomością jest to, że możesz oszczędzić na czesnym. Według nowego badania szkoły elitarne nie dodają niemal niczego do wyników egzaminów uczniów, ponieważ przewagi, z jakimi nastolatki z nich wychodzą, są głównie tymi samymi przewagami, z jakimi przybyli i w większości są genetyczne. Złą wiadomością jest to, że to sugeruje, iż zachodzi genetyczna stratyfikacja społeczeństwa i to w wyższym stopniu niż sądziliśmy. To jednak musi zdarzyć się w merytokracji. Jeśli wszystko inne wyrównasz, geny będą coraz bardziej determinowały różnicę.  


To nowe badanie o dużej wiarygodności, zostało przeprowadzone przez zespół pod kierownictwem Roberta Plomina, profesora z King’s College London i znanego specjalisty z dziedziny genetyki inteligencji. Współautorami są badaczka Emily Smith-Woolley i znany reformator szkolny (oraz ofiara polowania na czarownice w mediach społecznościowych) Toby Young, którego ojciec 60 lat temu ukuł słowo “merytokracja”.


Fakt, że geny wpływają na inteligencję, nie jest już dłużej kontrowersyjny. Badania bliźniąt pokazały wielokrotnie, że w typowym społeczeństwie zachodnim miary ogólnej inteligencji wynikające z testów IQ mają około 30 procent odziedziczalności (to jest, 30 procent zmienności między ludźmi można wyjaśnić ich genami) w dzieciństwie,  40 do 50 procent w okresie młodzieńczym i 60 procent w dorosłości. Ten wzrost odziedziczalności z wiekiem może wydawać się paradoksalny, ale ma sens: dorośli mają większą swobodę odkrywaniawłasnego poziomu intelektualnego, podczas gdy dzieci mogą być popychane przez ambitnych rodziców i dobre szkoły lub przez złych przyjaciół i marne szkoły do odgrywania kogoś, kim tak naprawdę nie są.


Polityka jest w tym wszystkim także paradoksalna. Lewica ma tendencję do pomniejszania znaczenia genów dla inteligencji, podczas gdy prawica chętnie je wyolbrzymia. A przecież, jeśli argumentujesz, że wychowanie jest wszystkim, a natura niczym, to faktycznie skazujesz tych, którzy chodzili do marnych szkół na los ludzi drugiej kategorii i nie do uratowania; jeśli natomiast uważasz, że natura ma znaczenie, to wynika z tego, że istnieją utalentowani ludzie w złych szkołach, których system powinien odkryć i uratować przez akcję afirmacyjną. Opowiada o tym chociażby życiorys samego profesora Plomina, którego talent odkryto dzięki testowi IQ: pochodzi on z domu, w którym nie było książek i żadne z jego rodziców nie chodziło na uniwersytet.


Podobnie, kiedy około 20 lat temu naukowcy zaczęli się zastanawiać nad pytaniem, czy istnieje genetyczny składnik homoseksualizmu, niektórych komentatorów zaskoczyła pozytywna reakcja gejów, to bowiem sugerowało, że bycie gejem nie jest “wyborem”, ale jest nieodłączne od tego, kim się jest.  


Aktywiści transgenderyzmu także chętnie przyjęli niedawną pracę, sugerującą genetyczny wkład do tożsamości transgender.  Wspiera to koncepcję, że „transgenderyzm nie jest wyborem, ale sposobem istnienia”, jak to ujął pewien genetyk. Fakt, że odkrycia genetyki wspierają na ogół postępowe idee, nie został zauważony w kwestii dziedziczności inteligencji.   


Wiedza o tym, że geny mają znaczenie, nie jest jeszcze tym samym, co wiedza, które geny mają znaczenie. Przez długi czas nie było możliwe dopasowanie inteligencji do żadnych konkretnych genów. To zmieniło się dzięki zdolności wykrywania wpływu setek genów (każdego o małym efekcie), w dużych próbach ludzi o zbadanym genotypie. Wynikające z tego “genome-wide polygenic scores” (GPS) są miarą obecnych kombinacji genów. Ludzie o wysokich wynikach okazują się mieć dwukrotnie wyższe prawdopodobieństwo dotarcia na uniwersytet niż ludzie o niskich wynikach.  


Obecnie można więc zobaczyć, czy dobre szkoły mają dobre wyniki ze względu na dobre nauczanie, czy ze względu na dobrą selekcję wstępną uczniów. W tym nowym badaniu spojrzano na reprezentatywną próbę 4814 uczniów w szkołach państwowych, selekcjonujących szkołach państwowych (grammars) i selekcjonujących szkołach prywatnych. Jak oczekiwano, uczniowie selekcjonujących szkół otrzymali lepsze wyniki na egzaminach GCSE [rodzaj egzaminu gimnazjalnego] niż uczniowie ze szkół ogólnych. Naukowcy porównali jednak następnie geny tych trzech grup, używając punktów GSP, które przewidują ilość lat nauki.


Odkryli, że trzykrotnie więcej uczniów z górnej jednej dziesiątej punktów GPS poszło do szkoły, do której jest selekcja, niż z najniższej jednej dziesiątej. Kiedy uwzględnili czynniki stosowane przy doborze uczniów, wariancja wyników egzaminu w wieku 16 lat wyjaśniana przez rodzaj szkoły spadła z 7 procent do poniżej jednego. „Te wyniki pokazują, że  genetyczne i egzaminacyjne różnice między rodzajami szkół polegają przede wszystkim na dziedzicznych cechach branych pod uwagę przy przyjmowaniu”.


O rety! A więc ci wszyscy utalentowani absolwenci Eton byli od początku utalentowani. Ja się nie popisałem, jako że chodziłem do tej samej szkoły, co ostatni premier, obecny minister spraw zagranicznych, arcybiskup Canterbury, niedawny laureat Nagrody Nobla w medycynie (Sir John Gurdon) i zdobywca Oscara (Eddie Redmayne).


Oczywiście, geny, które powodują, że ktoś odnosi sukces w szkole, mogą nie determinować intelektu; mogą w jakiś sposób powodować, że rodzice dziecka są bardziej sumienni i czytają mu co wieczór, lub mogą wpływać raczej na chęć uczenia się niż na zdolności. Rodzice posyłają także dzieci do prywatnych szkół z innych powodów niż edukacyjne osiągnięcia: mogą chcieć zakotwiczyć dziecko w pewnej warstwie społecznej.  


Nie da się sprawić pobożnymi życzeniami, że geny znikną. Jak powiedział genetyk z Harvardu, David Reich: “Pełni najlepszych intencji ludzie, którzy zaprzeczają możliwości istnienia znaczących różnic biologicznych między populacjami ludzkimi, okopują się na pozycji nie do obrony, która nie przetrwa postępów nauki”.  


Jeśli chodzi o płeć, pewne różnice płciowe są genetyczne; piersi i brody nie są społecznymi konstruktami. Trudniej jest zdecydować, które z różnic zachowania między płciami wynikają z natury, ale raz jeszcze paradoks odziedziczalności dostarcza wskazówki. W zeszłym miesiącu dwóch psychologów opublikowało artykuł, w którym pokazują, że w krajach, gdzie jest najmniejsza dyskryminacja kobiet, kobiety są najbardziej niedoreprezentowane w naukach ścisłych, technice, inżynierii i matematyce (STEM).  Procent absolwentek STEM –  jest dwukrotnie wyższy w Turcji, Algierii i Tunezji niż w Finlandii, Szwecji i Norwegii. Wydaje się, że im więcej wolności mają dziewczyny, tym mniej prawdopodobne, że wybiorą przedmioty STEM.


Dzisiaj słusznie próbujemy zapewnić, żeby żadne różnice wyników między płciami, rasami lub rodzajem edukacji nie były spowodowane dyskryminacją. W rezultacie jednak maksymalizujemy wkład wrodzonych predyspozycji i zdolności. Doskonałym społeczeństwem merytokratycznym byłoby takie, w którym ludzie studiujący w Oxfordzie mają tylko przewagi genetycznie, a nie społeczne.


Pierwsza publikacja w Times.


Genes Appear to Explain Most of the Succcess of Selective Schools

The Rational Optimist, 3 kwietnia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 848 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Łez kamienie   Łopatniuk   2018-10-13
Akademicki skandal: troje badaczy umyślnie publikowało fałszywe artykuły o „badaniach żałości”, by pokazać fatalne standardy akademickie w naukach społecznych   Coyne   2018-10-12
Skuteczny kontra patologiczny altruizm   Anomaly   2018-10-10
Czas powiedzieć stop pseudonauce o GMO   Novella   2018-10-02
Trochę inny rak wątroby   Łopatniuk   2018-09-29
Najwcześniejsze znane zwierzę?   Coyne   2018-09-27
Organiczne rolnictwo nie jest najlepsze   Novella   2018-09-24
Ateista z chwilową luką w pamięci i w szoku niewolnictwa   Dawkins   2018-09-21
Stereotypy są często szkodliwe a zarazem poprawne   Shpancer   2018-09-21
Atak “doktorostwa Wolfson” na rodziców chłopca, który zmarł na koklusz     2018-09-20
Probiotyki – to skomplikowane   Novella   2018-09-13
Przesądy i złudzenie kontroli   Novella   2018-09-11
Antyszczepionkowcy - pielęgniarka lub lekarz nie powinni opiekować się dziećmi     2018-09-10
Francuski uniwersytet wyrzuca homeopatię   Novella   2018-09-08
Plastry uśmierzające ból z Luminas: gdzie słowa „kwantum” i „energia” w rzeczywistości znaczą „magia”     2018-09-07
Odkryto nowy rodzaj neuronów u ludzi   Novella   2018-09-06
Epigenetyka: powrót Lamarcka? Nie tak szybko!   Coyne   2018-09-05
Przejściowe formy przodków żółwia   Novella   2018-09-03
Recenzja nowej książki Davida Quammena o drzewach ewolucyjnych (i porównanie z innymi recenzjami)   Coyne   2018-09-01
Dlaczego jedne sowy mają kępki piór na uszach, a inne nie?   Lyon   2018-08-30
Psychoaktywny lek i doświadczenie śmierci   Novella   2018-08-29
Samce koników morskich, które są ciężarne, redukują inwestycję w potomstwo, jeśli widzą seksowną samicę   Coyne   2018-08-28
Uderzające podobieństwo: rewolucyjne wyniki badań nad bliźniętami   Dynesen   2018-08-27
Ale tego wija lepiej zostaw w spokoju   Łopatniuk   2018-08-24
Ile jest ziemi nadającej się pod uprawę?   Novella   2018-08-22
Więcej o szarlatanerii komórek macierzystych   Novella   2018-08-18
Kontrolowane próby szczepionek   Novella   2018-08-15
Ogniska odry w Brooklynie w 2013 r.: Badanie kosztów antyszczepionkowej pseudonauki     2018-08-14
Uprzednie doświadczenie wpływa na to, co widzimy   Novella   2018-08-11
Efekt Krugera-Dunninga, antyszczepionkowcy i arogancja ignorancji     2018-08-09
Nowe zastosowania zużytych filtrów do dializy   Blum   2018-08-07
Puszczyk mszarny   Lyon   2018-08-06
Oprzeć się wiatrom - dobór naturalny, huragany i jaszczurki   Mayer   2018-08-04
Unia Europejska odrzuciła uprawy z edytowanym genomem   Ridley   2018-08-03
Spojrzenie na ruch anty-GMO   Novella   2018-08-02
Tajemne życie morskich ptaków   Ridley   2018-08-01
Więcej dowodów przeciwko „epigenetycznie” dziedziczonym i środowiskowo wprowadzonym zmianom w DNA   Coyne   2018-07-31
Usterka w Matriksie   Novella   2018-07-27
Czy współczesny Homo sapiens wyewoluował w różnych częściach Afryki?   Coyne   2018-07-24
Pandemie, szczepienia, i kuracja mleczna profesora Jastrebowa   Turski   2018-07-21
Sóweczka dwuplamista   Lyon   2018-07-20
Lucyfer, którego wymyślił Zimbardo. O konsekwencjach stanfordzkiego eksperymentu więziennego i skandalu, którego stał się obiektem   Witkowski   2018-07-19
Nie kłacz, gdy kaszlesz   Łopatniuk   2018-07-14
Kwantowe bzdury w parapsychologii   Novella   2018-07-12
Pełzająca percepcja problemów   Novella   2018-07-10
Ale czy mogą cierpieć?   Dawkins   2018-07-07
Wronia inteligencja   Novella   2018-07-06
Gąsienica naśladuje pazurnicę   Coyne   2018-07-05
O mózgach męskich i żeńskich   Novella   2018-07-03
Czy hieny rozbijają ludzki patriarchat?   Coyne   2018-06-30
Mikrobiom jelitowy i stany lękowe   Novella   2018-06-28
Ukośniki przędą spadochrony z nici pajęczej i odlatują po sprawdzeniu wiatru odnóżami   Coyne   2018-06-26
To może być toczeń, czyli o wilku, który pożarł serce   Łopatniuk   2018-06-23
Kreacjonizm i nagonka na Coyne’a w „Daily Caller”   Coyne   2018-06-22
Kłamstwa anty-GMO   Novella   2018-06-20
Protezy kończyn - kolejny postęp   Novella   2018-06-16
Dziwne zawiłości procesu dziedziczenia   Coyne   2018-06-13
Homeopatia, wibracje i oszustwo     2018-06-12
Wyników Séraliniego nie daje się powtórzyć   Novella   2018-06-11
Helen Lawson i czarna maść: wycinanie, wypalanie i zatruwanie w sposób „naturalny”     2018-06-09
Patyczaki mogą rozprzestrzeniać się jak nasiona roślin: w ptasich odchodach   Coyne   2018-06-08
Czy teoria doboru naturalnego Darwina zmieniła nasz pogląd na miejsce ludzkości   Dennett   2018-06-07
Kosmici-głowonogi i panspermia   Novella   2018-06-05
Marność dowodów na przekazywanie wprowadzonych środowiskowo, „epigenetycznych” zmian w DNA kolejnym pokoleniom u ludzi   Coyne   2018-06-04
Homeopatyczne nosodes   Novella   2018-05-31
Fałszywa dychotomia i negacja nauki   Novella   2018-05-28
Nicień w oku bliźniego   Łopatniuk   2018-05-26
Budzenie zmarłych   Novella   2018-05-21
Finansowanie społecznościowe terapii komórkami macierzystymi o nieudowodnionej skuteczności: wykorzystywanie hojności obcych, by płacić za szarlatanerię     2018-05-18
Co mówi nam ruch płaskiej Ziemi     2018-05-17
Osy papierowe + sprytny biolog = tęczowe gniazda   Coyne   2018-05-14
Jak to jest, że Stanisław Burzyński nadal żeruje na zrozpaczonych pacjentach z rakiem?     2018-05-12
Przekonania antyoświeceniowe są „zaskakująco trwałe”     2018-05-11
Jeremy Sherman nadal nie rozumie ewolucji   Coyne   2018-05-09
Zdrowy tryb życia ma znaczenie   Novella   2018-05-08
Miasta są nowymi wyspami Galapagos   Ridley   2018-05-04
O obowiązkowym oznakowywaniu GMO   Novella   2018-05-03
Tydzień Świadomości Homeopatii. Pomaga przypomnieć ludziom, że jest to szarlataneria!     2018-05-02
Znajdź Tiktaalika!   Coyne   2018-05-01
Wzrost potęgi dinozaurów   Novella   2018-04-30
Niebezpieczeństwa martwienia się o sądny dzień   Pinker   2018-04-27
Tako rzecze antyszczepionkowa “wojowniczka mama”, Brittney Kara: jeśli szczepionki są tak wspaniałe, to dlaczego nie wspomina ich Biblia?     2018-04-26
Geny wydają się wyjaśniać większość sukcesów uczniów szkół elitarnych   Ridley   2018-04-25
Akupunktura jadu pszczelego: śmiercionośne znachorstwo, które może zabić     2018-04-23
Mumia z Atakama nie jest kosmitą   Novella   2018-04-20
Feministyczna geografia w Dartmouth   Coyne   2018-04-19
Dlaczego odmawiamy dostrzegania jaśniejszej strony, choć powinniśmy   Pinker   2018-04-17
Inicjatywa „Globalna Spójność”: nonsens na globalną skalę     2018-04-11
Wreszcie: sensowna dyskusja o “rasie”   i Greg Mayer   2018-04-10
Rolnictwo biodynamiczne: podobne do antropozoficznej medycyny, ale dla farm     2018-04-06
Mózg i kodowanie predyktywne   Novella   2018-04-05
Dziwaczne życie seksualne żabnicy   Coyne   2018-04-04
Dwa kilo prostaty poproszę   Łopatniuk   2018-03-31
Dziennik z Mozambiku: Demony w kurzu   Naskręcki   2018-03-30
Otumaniony myśliciel twierdzi, że ewolucja nie może wyjaśnić organizmów i ich “dążeń”   Coyne   2018-03-28
Orientacja na złe wiadomości nasila się i wpływa na nasze działania   Ridley   2018-03-27
Urojenie fałszywej flagi   Novella   2018-03-24
Zły tydzień dla homeopatii jest dobrym tygodniem dla nauki     2018-03-23
Czy farmerzy mają czekać aż parlamentarzyści podszkolą się w nauce o manioku?   Ongu   2018-03-22
David Barash namawia naukowców do stworzenia człowieko-szympansiej hybrydy   Coyne   2018-03-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Uprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk