Prawda

Sobota, 19 stycznia 2019 - 17:26

« Poprzedni Następny »


Geny wydają się wyjaśniać większość sukcesów uczniów szkół elitarnych


Matt Ridley 2018-04-25


Prawdziwa merytokracja jest stanem, w którym dziedziczność determinuje sukces

Dobrą wiadomością jest to, że możesz oszczędzić na czesnym. Według nowego badania szkoły elitarne nie dodają niemal niczego do wyników egzaminów uczniów, ponieważ przewagi, z jakimi nastolatki z nich wychodzą, są głównie tymi samymi przewagami, z jakimi przybyli i w większości są genetyczne. Złą wiadomością jest to, że to sugeruje, iż zachodzi genetyczna stratyfikacja społeczeństwa i to w wyższym stopniu niż sądziliśmy. To jednak musi zdarzyć się w merytokracji. Jeśli wszystko inne wyrównasz, geny będą coraz bardziej determinowały różnicę.  


To nowe badanie o dużej wiarygodności, zostało przeprowadzone przez zespół pod kierownictwem Roberta Plomina, profesora z King’s College London i znanego specjalisty z dziedziny genetyki inteligencji. Współautorami są badaczka Emily Smith-Woolley i znany reformator szkolny (oraz ofiara polowania na czarownice w mediach społecznościowych) Toby Young, którego ojciec 60 lat temu ukuł słowo “merytokracja”.


Fakt, że geny wpływają na inteligencję, nie jest już dłużej kontrowersyjny. Badania bliźniąt pokazały wielokrotnie, że w typowym społeczeństwie zachodnim miary ogólnej inteligencji wynikające z testów IQ mają około 30 procent odziedziczalności (to jest, 30 procent zmienności między ludźmi można wyjaśnić ich genami) w dzieciństwie,  40 do 50 procent w okresie młodzieńczym i 60 procent w dorosłości. Ten wzrost odziedziczalności z wiekiem może wydawać się paradoksalny, ale ma sens: dorośli mają większą swobodę odkrywaniawłasnego poziomu intelektualnego, podczas gdy dzieci mogą być popychane przez ambitnych rodziców i dobre szkoły lub przez złych przyjaciół i marne szkoły do odgrywania kogoś, kim tak naprawdę nie są.


Polityka jest w tym wszystkim także paradoksalna. Lewica ma tendencję do pomniejszania znaczenia genów dla inteligencji, podczas gdy prawica chętnie je wyolbrzymia. A przecież, jeśli argumentujesz, że wychowanie jest wszystkim, a natura niczym, to faktycznie skazujesz tych, którzy chodzili do marnych szkół na los ludzi drugiej kategorii i nie do uratowania; jeśli natomiast uważasz, że natura ma znaczenie, to wynika z tego, że istnieją utalentowani ludzie w złych szkołach, których system powinien odkryć i uratować przez akcję afirmacyjną. Opowiada o tym chociażby życiorys samego profesora Plomina, którego talent odkryto dzięki testowi IQ: pochodzi on z domu, w którym nie było książek i żadne z jego rodziców nie chodziło na uniwersytet.


Podobnie, kiedy około 20 lat temu naukowcy zaczęli się zastanawiać nad pytaniem, czy istnieje genetyczny składnik homoseksualizmu, niektórych komentatorów zaskoczyła pozytywna reakcja gejów, to bowiem sugerowało, że bycie gejem nie jest “wyborem”, ale jest nieodłączne od tego, kim się jest.  


Aktywiści transgenderyzmu także chętnie przyjęli niedawną pracę, sugerującą genetyczny wkład do tożsamości transgender.  Wspiera to koncepcję, że „transgenderyzm nie jest wyborem, ale sposobem istnienia”, jak to ujął pewien genetyk. Fakt, że odkrycia genetyki wspierają na ogół postępowe idee, nie został zauważony w kwestii dziedziczności inteligencji.   


Wiedza o tym, że geny mają znaczenie, nie jest jeszcze tym samym, co wiedza, które geny mają znaczenie. Przez długi czas nie było możliwe dopasowanie inteligencji do żadnych konkretnych genów. To zmieniło się dzięki zdolności wykrywania wpływu setek genów (każdego o małym efekcie), w dużych próbach ludzi o zbadanym genotypie. Wynikające z tego “genome-wide polygenic scores” (GPS) są miarą obecnych kombinacji genów. Ludzie o wysokich wynikach okazują się mieć dwukrotnie wyższe prawdopodobieństwo dotarcia na uniwersytet niż ludzie o niskich wynikach.  


Obecnie można więc zobaczyć, czy dobre szkoły mają dobre wyniki ze względu na dobre nauczanie, czy ze względu na dobrą selekcję wstępną uczniów. W tym nowym badaniu spojrzano na reprezentatywną próbę 4814 uczniów w szkołach państwowych, selekcjonujących szkołach państwowych (grammars) i selekcjonujących szkołach prywatnych. Jak oczekiwano, uczniowie selekcjonujących szkół otrzymali lepsze wyniki na egzaminach GCSE [rodzaj egzaminu gimnazjalnego] niż uczniowie ze szkół ogólnych. Naukowcy porównali jednak następnie geny tych trzech grup, używając punktów GSP, które przewidują ilość lat nauki.


Odkryli, że trzykrotnie więcej uczniów z górnej jednej dziesiątej punktów GPS poszło do szkoły, do której jest selekcja, niż z najniższej jednej dziesiątej. Kiedy uwzględnili czynniki stosowane przy doborze uczniów, wariancja wyników egzaminu w wieku 16 lat wyjaśniana przez rodzaj szkoły spadła z 7 procent do poniżej jednego. „Te wyniki pokazują, że  genetyczne i egzaminacyjne różnice między rodzajami szkół polegają przede wszystkim na dziedzicznych cechach branych pod uwagę przy przyjmowaniu”.


O rety! A więc ci wszyscy utalentowani absolwenci Eton byli od początku utalentowani. Ja się nie popisałem, jako że chodziłem do tej samej szkoły, co ostatni premier, obecny minister spraw zagranicznych, arcybiskup Canterbury, niedawny laureat Nagrody Nobla w medycynie (Sir John Gurdon) i zdobywca Oscara (Eddie Redmayne).


Oczywiście, geny, które powodują, że ktoś odnosi sukces w szkole, mogą nie determinować intelektu; mogą w jakiś sposób powodować, że rodzice dziecka są bardziej sumienni i czytają mu co wieczór, lub mogą wpływać raczej na chęć uczenia się niż na zdolności. Rodzice posyłają także dzieci do prywatnych szkół z innych powodów niż edukacyjne osiągnięcia: mogą chcieć zakotwiczyć dziecko w pewnej warstwie społecznej.  


Nie da się sprawić pobożnymi życzeniami, że geny znikną. Jak powiedział genetyk z Harvardu, David Reich: “Pełni najlepszych intencji ludzie, którzy zaprzeczają możliwości istnienia znaczących różnic biologicznych między populacjami ludzkimi, okopują się na pozycji nie do obrony, która nie przetrwa postępów nauki”.  


Jeśli chodzi o płeć, pewne różnice płciowe są genetyczne; piersi i brody nie są społecznymi konstruktami. Trudniej jest zdecydować, które z różnic zachowania między płciami wynikają z natury, ale raz jeszcze paradoks odziedziczalności dostarcza wskazówki. W zeszłym miesiącu dwóch psychologów opublikowało artykuł, w którym pokazują, że w krajach, gdzie jest najmniejsza dyskryminacja kobiet, kobiety są najbardziej niedoreprezentowane w naukach ścisłych, technice, inżynierii i matematyce (STEM).  Procent absolwentek STEM –  jest dwukrotnie wyższy w Turcji, Algierii i Tunezji niż w Finlandii, Szwecji i Norwegii. Wydaje się, że im więcej wolności mają dziewczyny, tym mniej prawdopodobne, że wybiorą przedmioty STEM.


Dzisiaj słusznie próbujemy zapewnić, żeby żadne różnice wyników między płciami, rasami lub rodzajem edukacji nie były spowodowane dyskryminacją. W rezultacie jednak maksymalizujemy wkład wrodzonych predyspozycji i zdolności. Doskonałym społeczeństwem merytokratycznym byłoby takie, w którym ludzie studiujący w Oxfordzie mają tylko przewagi genetycznie, a nie społeczne.


Pierwsza publikacja w Times.


Genes Appear to Explain Most of the Succcess of Selective Schools

The Rational Optimist, 3 kwietnia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 892 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Niezrozumienie efektu Dunninga-Krugera   Novella   2019-01-18
Szarlataneria finansowana przez społeczność internetową   Novella   2019-01-16
Nowa duża salamandra ze Stanów Zjednoczonych   Mayer   2019-01-10
Kwitnące rośliny pozostają zdolne do życia po przejściu przez przewód pokarmowy ptactwa wodnego   Coyne   2019-01-07
Radykalne poglądy polityczne korelują z marnym metapoznaniem   Novella   2019-01-05
Nareszcie: owocowy gospodarz dzikiej Drosophila melanogaster   Coyne   2019-01-02
Z końcem roku   Łopatniuk   2019-01-01
Psychologia globalnego pesymizmu   Ridley   2018-12-26
Wiara w Świętego Mikołaja   Novella   2018-12-25
Brudna pardwa górska   Lyon   2018-12-24
Lotosowe szaleństwo   Łopatniuk   2018-12-22
Intrygujące zajęcia na Princeton University   Coyne   2018-12-19
Aktywność umysłowa nie zapobiega osłabieniu umysłowej sprawności   Novella   2018-12-15
Musi się potępić akademicki mobbing uczonego     2018-12-14
Dlaczego sądy nie powinny rozstrzygać o nauce     2018-12-13
Dziennikarze  nie rozumieją nowego raportu USA o klimacie   Lomborg   2018-12-12
Kilka myśli o altruizmie   Coyne   2018-12-10
Nauka nie jest twoim wrogiem   Pinker   2018-12-08
Czy poparcie przez celebrytę może skłonić ludzi do zaakceptowania ewolucji?   Coyne   2018-12-07
Dominujący indyk i jego popisy   Lyon   2018-12-04
Dlaczego kocie języki są kolczaste?   Coyne   2018-12-01
Hiszpania dąży do zakazania alternatywnej medycyny   Novella   2018-11-30
Inżyneria fotosyntezy i jej przeciwnicy   Novella   2018-11-27
Mój list do Darwina   Coyne   2018-11-26
Zapuszczenie   Łopatniuk   2018-11-24
Nowa praca potwierdza sześć podgatunków tygrysa   Coyne   2018-11-21
Nawigacja może być fundamentalna dla myślenia   Novella   2018-11-20
Zrezygnowanie z hamburgerów nie uratuje planety   Lomborg   2018-11-16
Echinacea nie działa na przeziębienie   Novella   2018-11-15
Laserowe skanowanie Archeopteryxa   Novella   2018-11-10
Apoptoza całego ciała   Dennett   2018-11-09
Głębota i polityka pseudogłębi   Hughes   2018-11-08
Niewydolność wątroby spowodowana ekstraktem z zielonej herbaty   Novella   2018-11-06
Skąd wiemy, że niemal wszyscy neandertalczycy byli praworęczni?   Coyne   2018-11-05
Co nam daje psychologia ewolucyjna?   Flock   2018-11-01
Problemy z organiczną żywnością i badaniem raka   Novella   2018-10-31
Geny, które wpływają na ludzką inteligencję i osobowość   Ridley   2018-10-30
Dławiący problem   Łopatniuk   2018-10-27
Niepoprawna ludzkość znowu poprawiona   Koraszewski   2018-10-26
Neandertalskie kości w Chorwacji   Coyne   2018-10-25
Światowa Organizacja Zdrowia udziela poparcia szarlatanerii   Novella   2018-10-24
Socjologia. Uwagi o nauce zaangażowanej   Koraszewski   2018-10-22
Daj ać ja pobruszę …   Łukaszewski   2018-10-20
Opieka zdrowotna neandertalczyków   Novella   2018-10-17
Łez kamienie   Łopatniuk   2018-10-13
Akademicki skandal: troje badaczy umyślnie publikowało fałszywe artykuły o „badaniach żałości”, by pokazać fatalne standardy akademickie w naukach społecznych   Coyne   2018-10-12
Skuteczny kontra patologiczny altruizm   Anomaly   2018-10-10
Czas powiedzieć stop pseudonauce o GMO   Novella   2018-10-02
Trochę inny rak wątroby   Łopatniuk   2018-09-29
Najwcześniejsze znane zwierzę?   Coyne   2018-09-27
Organiczne rolnictwo nie jest najlepsze   Novella   2018-09-24
Ateista z chwilową luką w pamięci i w szoku niewolnictwa   Dawkins   2018-09-21
Stereotypy są często szkodliwe a zarazem poprawne   Shpancer   2018-09-21
Atak “doktorostwa Wolfson” na rodziców chłopca, który zmarł na koklusz     2018-09-20
Probiotyki – to skomplikowane   Novella   2018-09-13
Przesądy i złudzenie kontroli   Novella   2018-09-11
Antyszczepionkowcy - pielęgniarka lub lekarz nie powinni opiekować się dziećmi     2018-09-10
Francuski uniwersytet wyrzuca homeopatię   Novella   2018-09-08
Plastry uśmierzające ból z Luminas: gdzie słowa „kwantum” i „energia” w rzeczywistości znaczą „magia”     2018-09-07
Odkryto nowy rodzaj neuronów u ludzi   Novella   2018-09-06
Epigenetyka: powrót Lamarcka? Nie tak szybko!   Coyne   2018-09-05
Przejściowe formy przodków żółwia   Novella   2018-09-03
Recenzja nowej książki Davida Quammena o drzewach ewolucyjnych (i porównanie z innymi recenzjami)   Coyne   2018-09-01
Dlaczego jedne sowy mają kępki piór na uszach, a inne nie?   Lyon   2018-08-30
Psychoaktywny lek i doświadczenie śmierci   Novella   2018-08-29
Samce koników morskich, które są ciężarne, redukują inwestycję w potomstwo, jeśli widzą seksowną samicę   Coyne   2018-08-28
Uderzające podobieństwo: rewolucyjne wyniki badań nad bliźniętami   Dynesen   2018-08-27
Ale tego wija lepiej zostaw w spokoju   Łopatniuk   2018-08-24
Ile jest ziemi nadającej się pod uprawę?   Novella   2018-08-22
Więcej o szarlatanerii komórek macierzystych   Novella   2018-08-18
Kontrolowane próby szczepionek   Novella   2018-08-15
Ogniska odry w Brooklynie w 2013 r.: Badanie kosztów antyszczepionkowej pseudonauki     2018-08-14
Uprzednie doświadczenie wpływa na to, co widzimy   Novella   2018-08-11
Efekt Krugera-Dunninga, antyszczepionkowcy i arogancja ignorancji     2018-08-09
Nowe zastosowania zużytych filtrów do dializy   Blum   2018-08-07
Puszczyk mszarny   Lyon   2018-08-06
Oprzeć się wiatrom - dobór naturalny, huragany i jaszczurki   Mayer   2018-08-04
Unia Europejska odrzuciła uprawy z edytowanym genomem   Ridley   2018-08-03
Spojrzenie na ruch anty-GMO   Novella   2018-08-02
Tajemne życie morskich ptaków   Ridley   2018-08-01
Więcej dowodów przeciwko „epigenetycznie” dziedziczonym i środowiskowo wprowadzonym zmianom w DNA   Coyne   2018-07-31
Usterka w Matriksie   Novella   2018-07-27
Czy współczesny Homo sapiens wyewoluował w różnych częściach Afryki?   Coyne   2018-07-24
Pandemie, szczepienia, i kuracja mleczna profesora Jastrebowa   Turski   2018-07-21
Sóweczka dwuplamista   Lyon   2018-07-20
Lucyfer, którego wymyślił Zimbardo. O konsekwencjach stanfordzkiego eksperymentu więziennego i skandalu, którego stał się obiektem   Witkowski   2018-07-19
Nie kłacz, gdy kaszlesz   Łopatniuk   2018-07-14
Kwantowe bzdury w parapsychologii   Novella   2018-07-12
Pełzająca percepcja problemów   Novella   2018-07-10
Ale czy mogą cierpieć?   Dawkins   2018-07-07
Wronia inteligencja   Novella   2018-07-06
Gąsienica naśladuje pazurnicę   Coyne   2018-07-05
O mózgach męskich i żeńskich   Novella   2018-07-03
Czy hieny rozbijają ludzki patriarchat?   Coyne   2018-06-30
Mikrobiom jelitowy i stany lękowe   Novella   2018-06-28
Ukośniki przędą spadochrony z nici pajęczej i odlatują po sprawdzeniu wiatru odnóżami   Coyne   2018-06-26
To może być toczeń, czyli o wilku, który pożarł serce   Łopatniuk   2018-06-23
Kreacjonizm i nagonka na Coyne’a w „Daily Caller”   Coyne   2018-06-22
Kłamstwa anty-GMO   Novella   2018-06-20
Protezy kończyn - kolejny postęp   Novella   2018-06-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk