Prawda

Piątek, 27 maja 2022 - 23:36

« Poprzedni Następny »


Epigenetyka stała się niebezpiecznie modna


Brian Boutwell i JC Barnes 2017-04-20


Przez ostatnich kilka lat w naukach społecznych aż huczy na pewien szczególny temat biologii molekularnej – regulacji genów.  Ten szum narastał od pewnego czasu, ale niedawno wystrzelił w dyskusji publicznej z powodu głośnego artykułu z “New Yorker”. Artykuły na ten temat są zawsze fascynujące: często przekazują wrażenie, jakby ta dziedzina biologii była gotowa na dostarczenie rozwiązania olbrzymich tajemnic rozwoju człowieka. Choć ten wniosek może być właściwy dla dziedzin takich jak medycyna i inne pokrewne dyscypliny, wielu entuzjastów otwarcie rozważa jej zdolność wyjaśnienia także zła społecznego, takiego jak bieda, przestępczość i otyłość. Problem polega na tym, że niewielu specjalistów z dziedziny genetyki podziela te nadzieje.

Podniecenie badaczy nauk społecznych dotyczy tego, co moglibyśmy szeroko nazwać epigenetyką trans-pokoleniową. Dla zrozumienia, skąd to uwielbienie nauk społecznych dla epigenetyki, musimy najpierw spojrzeć na podstawy genetyki. Istnieje wiele opisów pozwalających na zrozumieniegenomu; wszystkie one oddają rzeczywistość, że geny dostarczają informacji do budowania i funkcjonowania takiej maszynerii biologicznej jak ciało człowieka.


Od momentu, w którym plemnikowi udaje się wniknąć do komórki jajowej, geny (odcinki naszego DNA, które w ostatecznym rachunku tworzą białka) pracują razem nad splataniem niezbędnych dla życia składników. Wymaga to doskonałej koordynacji. Mimo że każda komórka w twoim ciele (poza czerwonymi krwinkami) ma twój kompletny kod genetyczny, nie każdy gen jest “włączony” na raz w całym ciele. Jak wyjaśnia Mark Ptashne, profesor katedry biologii molekularnej im. Ludwiga w Memorial Sloan-Kettering Cancer Center w Nowym Jorku:

Rozwój organizmu od zapłodnionego jajeczka jest napędzany głównie przez działanie białek regulatorowych o nazwie czynniki transkrypcyjne. W następujących po sobie falach i zestawach te białka wiążą specjalne sekwencje DNA – zwane sekwencjami cis-regulatorowymi – związanymi z określonymi genami i zachęcają (aktywują) lub zniechęcają (hamują) transkrypcję na mRNA w tych genach (2–4).

Czynniki transkrypcyjne, które wspomina Ptashne, w znacznej mierze zapewniają, że geny poprawnie ulegają ekspresji. Nieskoordynowana, równoczesna ekspresja genów byłaby podobna do pisania tego artykułu przez uderzanie we wszystkie litery (geny) na klawiaturze równocześnie; wynikiem byłaby niedająca się odczytać sałata słów (lub białek). Wpisywanie liter w skoordynowanej sekwencji, tak samo jak skoordynowana ekspresja genów, pozwala na budowanie sensownych słów, zdań i akapitów (białek).  


Co to ma wspólnego z naukami społecznymi? Rozważmy przełomowe badanie przeprowadzone w 2004 r. i opublikowane w “Nature Neuroscience”, które praktycznie rozpoczęło dyskusję o epigenetyce trans-pokoleniowej. Autorzy analizują, czy różne style wychowania mogą wpłynąć na reakcje potomstwa na stres. Wyniki sugerują, że różne typy wychowania uczestniczących w badaniu matek odbiły się na rozwoju niemowląt przez bezpośrednie majstrowanie z ich ekspresją genów. Tak więc: nasze doświadczenia – takie jak sposób, w jaki traktują nas rodzice – mogą zmienić ekspresję naszych genów, wpływając w ten sposób na nasz rozwój fizyczny i psychiczny. Ważniejszą jednak implikacją było to, że te epigenetyczne „markery” w genomie mogą także zostać przekazane przyszłym pokoleniom (stąd przydomek „trans-generacyjne”).


Wielu badaczy nauk społecznych uznało, że te wyniki potwierdziły słuszność ich poglądów, zakładając, że reprezentują one triumf “społecznego” nad “biologicznym”. Prawdziwa natura takich wyników powinna jednak wzywać do ostrożności. W opublikowanym w tym roku posłowiu do swojej tour de force z 2002 r., Tabula rasa, psycholog z Harvardu, Steven Pinker, przypomina, dlaczego nie powinniśmy beztrosko wskakiwać na platformę epigenetyki trans-pokoleniowej:  

Bańkę epigenetyczną nadyma także zestaw autentycznie zaskakujących wyników, a mianowicie, że pewne markery epigenetyczne przyłączone do odcinków DNA w wyniku sygnałów środowiskowych (na ogół stresory takie jak głód i zaniedbanie macierzyńskie) mogą być przekazywane od matki do potomka. Czasami błędnie uważa się te międzygeneracyjny wpływy na geny za lamarckowskie, czym nie są, ponieważ nie zmieniają sekwencji DNA, zostają usunięte po jednym do dwóch pokoleń, same są pod kontrolą genów i prawdopodobnie reprezentują adaptację darwinowską, dzięki której organizm przygotowuje potomka na stresujące warunki, trwające przez pokolenie. Jest także możliwe, że jest to jedynie rodzaj chwilowego uszkodzenia.) Ponadto, większość trans-pokoleniowych efektów epigenetycznych pokazano na gryzoniach, które rozmnażają się co kilka miesięcy; ekstrapolacje na długo żyjących ludzi opierają się w większości wypadków na przypuszczeniach lub na zawodnie małych próbach. Biolodzy zaczynają irytować się na użycie epigenetyki jako „modnej obecnie reakcji na każde pytanie, na które nie znasz odpowiedzi”, jak to ujął epidemiolog George Davey Smith (2011). Inne przekłucia bańki epigenetycznej można znaleźć w: Coyne, 2015; Heard & Martienssen, 2014; Juengst, Fishman, McGowan, & Settersten, 2014; Moffitt & Beckley, 2015; i Haig, 2007.

Tak jest, najbardziej przekonujące dowody epigenetyki trans-pokoleniowej są u gryzoni, nie zaś u ludzi. Jesteśmy fanami badań nad zwierzętami, ale, jak zauważył Pinker, ich mocna strona  (szybkie cykle reprodukcyjne pozwalające na badanie licznych pokoleń w krótkim czasie) może w tym wypadku także ograniczyć ich przydatność do wnioskowania o ludziach. Ponadto, naukowcy mogą losowo manipulować wystawieniem młodych osobników na różne strategie wychowawcze/rodzicielskie. Zrobienie tego jednak z niemowlętami nie spotkałoby się z aprobatą uniwersyteckiej komisji etyki.


Kiedy nie możesz wykonać eksperymentów, musisz bardzo uważać na coś, co nazywa się zmienną zakłócającą. Zmienna zakłócająca jest złośliwym problemem, który może spowodować, że jedna rzecz wygląda, jakby powodowała coś innego, choć w rzeczywistości tego nie robi. Badania epigenetyczne, jak wszystkie dziedziny nauki, muszą bardzo pilnować się przed zmiennymi zakłócającymi. Eksperymenty elegancko załatwiają ten problem. Badania asocjacyjne ludzi są jednak na to znacznie bardziej narażone.


Pinker przypomniał nam, kiedy pracowaliśmy nad tym artykułem, o jeszcze jednej, kluczowej sprawie. Kiedy badacze nauk społecznych mówią „środowisko”, mają na myśli coś zupełnie innego niż kiedy biolodzy mówią „środowisko”. Dla genetyka środowiskiem jest wszystko, co nie jest DNA (w zasadzie, komórkowe środowisko DNA). Dla badacza nauk społecznych jednak środowiskiem jest wszystko, od sposobu, w jaki wychowali cię rodzice, do międzynarodowego klimatu politycznego. Środowisko komórkowe może być istotne dla zrozumienia środowiskowej regulacji ekspresji genów, ale niekoniecznie znaczy to, że środowisko społeczne (takie jak dzielnica, w której mieszkasz) ma podobny wpływ. Potrzeba więcej czasu i badań, by potwierdzić to drugie lub mu zaprzeczyć.


“Wielu naszych specjalistów badań epigenetycznych jest głęboko zażenowanych gorącym, bezkrytycznym przyjęciem ich pracy ze strony nauk społecznych” - mówią Terrie Moffitt, wybitna psycholożka kliniczna z Duke University i Amber Beckley, kryminolożka, także z Duke. “Biolog uczestniczący w lipcu 2014 r. w warsztatach prowadzonych w Waszyngtonie o społecznych i behawioralnych implikacjach epigenetyki, wykrztusił ze zdumieniem: ‘Obecni tam biolodzy byli przerażeni tą myślą… naprawdę nie rozumiemy jeszcze podstawowej biologii wystarczająco dobrze na robienie czegoś takiego!’” (Dodatkowe ostrzeżenia przed epigenetyką ze strony innych specjalistów znajdują się tutaj).Widzimy najazd mody epigenetycznej w naszych dziedzinach kryminologii i wymiaru sprawiedliwości. Niedawno debatowaliśmy z uczonymi w najlepszym piśmie kryminologicznym, którzy argumentowali, że powinniśmy zarzucić badania genetyki behawioralnej, ponieważ epigenetyka zmusza nas do “ponownego przemyślenia biologii” i tego, jak geny wpływają na zachowanie. Zastanawiając się nad tą debatą uznaliśmy za ironiczne, że kryminologia – dziedzina, która do teraz była niechętna dyskusjom o wpływach genetycznych na zachowanie – niespodziewanie przeżyła metamorfozę. Teraz epigenetyka reprezentuje awangardę.


Przy bliższym przyjrzeniu się okazuje się oczywiście, że geneza tego nowo odkrytego entuzjazmu nie jest tajemnicza. Jak wspomnieliśmy, wiąże się ona z nadzieją, że epigenetyka zapowiada zwycięstwo “środowiska” nad “biologią/genetyką”. Nie należy jednak zapominać, że epigenetyka nie jest sposobem na przeskoczenie podstawowych zasad ewolucyjnych. Ani nie pozwala na luksus ignorowania bogatej wiedzy i zrozumienia dostarczonego przez genetykę i badania dziedziczności. Te badania pokazały, że wpływy genetyczne na osiągnięcia ludzi są wszechobecne. Nie zmieni tego nic, czego możemy dowiedzieć się o epigenetyce trans-pokoleniowej.  

 

Epigenetics Has Become Dangerously Fashionable

Quillette, 7 kwietnia 2017

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Brian Boutwell


Amerykański socjolog. Wykłada na wydziale Criminology and Criminal Justice na Saint Louis University. (Follow him on Twitter @fsnole1)

 JC Barnes

 

Wykładowca na wydziale Criminology and Criminal Justice na Florida State University.  Doktor Barnes zajmuje się badaniami nad rolą czynników genetycznych i środowiskowych wpływających na przestępczość.  Ma ponad 70 publikacji w pismach naukowych.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1296 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk