Prawda

Wtorek, 18 stycznia 2022 - 17:35

« Poprzedni Następny »


Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?


Jerry A. Coyne 2021-03-26


Nowy artykuł w “Nature Communications” naświetla trwający od dawna spór w ewolucji zwierząt: kto jest najbliższym krewnym żyjących zwierząt wielokomórkowych?  


Najpierw jednak musimy odświeżyć wiedzę o tym, czym są „zwierzęta”. Merriam-Webster definiuje je wystarczająco dobrze:


Każde żywe stworzenie z królestwa (Animalia) włącznie z wielokomórkowymi organizmami, a często wiele jednokomórkowych organizmów (takich jak pierwotniaki), które różnią się od roślin przez posiadanie komórek bez ścianek celulozowych, przez brak chlorofilu i zdolności do fotosyntezy, przez wymóg bardziej złożonych materiałów pokarmowych (takich jak białka), przez budowę o większym stopniu złożoności i przez zdolność spontanicznych ruchów i szybkich motorycznych reakcji na bodźce.    

Pozostawmy “zwierzęta” jednokomórkowe (na ilustracji poniżej zgrupowane w “(outgroup”) i skoncentrujmy się na zwierzętach wielokomórkowych.


Zwierzęta wielokomórkowe obejmują (jak pokazuje poniżej filogeneza) Ctenophore, czyli żebropławy, Porifera (gąbki), Placozoan (wolnożyjące ale małe organizmy wielokomórkowe), Cnidaria (korale, meduzy, ukwiały i ich krewnych) oraz Bilateria (wszystko inne; wszystkie zwierzęta z głową i ogonem, jak również brzuchem i grzbietem na jakimś etapie życia, włącznie z szkarłupniami, które mają te cechy jako larwy). Przez lata kombinacja analizy rozwojowej, morfologicznej i molekularnej dała dwa sprzeczne drzewa życia, jakie pokazuję poniżej.


Oba drzewa są takie same poza sporem o “outgroup” (“oderwanej grupy” lub “siostrzanej grupy”), najbliższego żyjącego krewnego olbrzymiej większości zwierząt i pierwszej grupy, która oddzieliła się od reszty. Jedna szkoła (pokazana po lewej stronie) uważa żebropławy za tę siostrzaną grupę. Druga, pokazana po prawej stronie, utrzymuje, że to miejsce należy do gąbek, a żebropławy oddzieliły się później.Tutaj jest przykład żebropława (zdjęcia z Wikipedii):I grupa gąbek:Argument na rzecz gąbek jako grupy siostrzanej opiera się na obserwacji, że żebropławy dzielą unikatowe cechy z innymi zwierzętami, włącznie z elementami układu nerwowego i (poza płaskowcami) mają mięśnie i rurkowaty układ trawienny. Ale gąbki niczego takiego nie mają. Ponadto, gąbki składają się z komórek kołnierzykowych czyli choanocytów, które są podobne do “wiciowców kołnierzykowych“, jednokomórkowych pierwotniaków, o których sądzi się, że są najbliższym krewnym wszystkich zwierząt od gąbki w dół. To podobieństwo sugeruje, że wspólny przodek wszystkich zwierząt wielokomórkowych mógł być czymś przypominającym gąbkę, co popiera drugą filogenezę powyżej. Sugeruje to także, że gąbki zmieniły się stosunkowo niewiele po wyewoluowaniu zwierząt wielokomórkowych, podczas gdy wszystko inne zmieniło się znacznie bardziej.  


Niektóre molekularne filogenezy sugerują jednak, że znacznie bardziej złożone żebropławy mogą być grupą siostrzaną zamiast gąbek. To jest nieco bardziej problematyczne dla mnie i dla Matthew (patrz jego audycja w BBC, poniżej), jeśli bowiem gąbki są rzeczywiście bliżej spokrewnione z innymi zwierzętami niż żebropławy, dlaczego żebropławy mają mięśnie, nerwy i układ trawienny jak większość innych zwierząt, ale gąbki tego nie mają? Utrzymywanie, że żebropławy są siostrzaną grupą zamiast gąbek, wymaga założenia dwóch możliwości:

A.) Wspólny przodek wszystkich zwierząt miał układ nerwowy, mięśnie i jelita, co przetrwało we wszystkich grupach poza gąbkami, które straciły te cechy. To wydaje się niezbyt prawdopodobne, ale możliwe.


lub


B.) Wspólny przodek wszystkich zwierząt nie miał tych cech, ale wyewoluowały one niezależnie u wiciowców kołnierzykowych i wszystkich innych zwierząt poza gąbkami. To wydaje się jeszcze mniej prawdopodobne, ponieważ wymaga to niezależnej ewolucji trzech złożonych cech w dwóch odrębnych grupach: żebropławach i innych zwierzętach poza gąbkami.

Sama zasada “oszczędności” sugeruje, że gąbki są grupą siostrzaną, nie utraciły żadnych cech, a mięśnie, nerwy i układ trawienny wyewoluowały tylko raz.


Nowy artykuł w “Nature Communications” popiera scenariusz “pierwsze były gąbki”. Kliknij na link pod zrzutem z ekranu poniżej, żeby przeczytać artykuł, pdf jest tutaj. Autorzy posłużyli się nowym sposobem tworzenia filogenezy przez użycie danych DNA, nazwanej “partition site-heterogeneous models”, by wyeliminować artefakty, które mogły błędnie pokazać żebropławy jako siostrzaną grupę innych zwierząt. Nie wyjaśnię tej metody, bo jej zupełnie nie rozumiem. Dla laika jednak główny wynik tej pracy można opisać bardzo prosto: ta nowa metoda pokazuje, że gąbki są grupą siostrzaną wszystkich zwierząt, a ten wynik ma sens.  


Właśnie dałem wam puentę, ale muszę dodać, że spór nie jest zakończony. Dobiega jednak końca, bo coraz więcej biologów przekonuje się do scenariusza „gąbki oddzieliły się pierwsze”. (Nie wspomnę nawet sporu o miejsce płaskowców i żebropławów w stosunku do parzydełkowców.) Pokażę tylko akapit artykułu, gdzie autorzy mówią, że ich odkrycie gąbek jako grupy siostrzanej wszystkich innych zwierząt jest rozstrzygające (moje podkreślenie):

Kilka badań już pokazało, że analizy rodziny genów i niepodzielonej filogenomiki przy użyciu bardziej wyrafinowanych modeli substytucji odrzucają żebropław jako siostrę na rzecz gąbki jako siostry. Tutaj skonsolidowaliśmy te odkrycia przez bezpośrednie pokazanie, że główne pozostałe linie dowodowe popierają żebropława jako siostrę, dzielona filogenomika i miary leżącego u podstaw wsparcia (takie jak wartości ΔPSlnl), nie robią tego, kiedy lepiej dopasowane site-heterogeneous modele zostają włączone do analizy. Tak więc hipotezę żebropława-siostry można teraz całkowicie odrzucić na rzecz tradycyjnego scenariusza zwierzęcej ewolucji gąbki-siostry, w którym zwierzęcy przodek nie posiadał kluczowych cech takich jak układ nerwowy, mięśnie, otwór gębowy i jelita.

Teza o żebropławach jako grupie siostrzanej jest teraz „całkowicie odrzucona”! Podejrzewam, że nie wszyscy klasyfikujący zwierzęta zaakceptują tę hipotezę. Robię to wstępnie, ale nie w pełni rozumiem skomplikowane metody analizowania danych DNA (użyli 60 grup zwierząt, 406 genów i 88 384 odcinków DNA). Mój pogląd na te złożone metody jest taki sam jak mojego akademickiego dziadka, Theodosiusa Dobzhansky’ego, wobec ekspertów matematyki genetyki populacyjnej (Dobzhansky nie był matematykiem): “Papa wie lepiej”.


Jeśli chcecie pełniejszego opisu konfliktu, jak również przeglądu ewolucji zwierząt ogólnie, nie możecie znaleźć nic lepszego niż wysłuchać audycję Matthew z 2018 roku Discovery PROGRAM w BBC. Spór o gąbki versus żebropławy zaczyna się po siedemnastej minucie, a dokładniej: 17:45. To bardzo dobry program z wywiadami z wieloma różnymi biologami i powinien być jasny dla przytomnego laika. I trwa tylko pół godziny!


Kliknij na link pod zrzutem z ekranu, żeby posłuchać:


________________

Redmond, A.K., and A. McLysaght 2021. Evidence for sponges as sister to all other animals from partitioned phylogenomics with mixture models and recodingNat Commun 12, 1783 (2021). https://doi.org/10.1038/s41467-021-22074-7

Are sponges the closest relatives of the rest ofthe-animals?

Why Evolution Is True, 21 marca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt". (Jest już polskie wydanie - "Wiara vs Fakty", wydawnictwo "Stapis".) Jerry Coyne jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1264 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk