Prawda

Czwartek, 25 lutego 2021 - 03:36

« Poprzedni Następny »


Problemem z wykrywaczami metalu jest to, że są one żydowskie


Fred Maroun 2017-07-25

Kontrola przed wejściem do meczetu w Mekce.
Kontrola przed wejściem do meczetu w Mekce.

Wykrywaczy metalu używa się w wielu miejscach na świecie, włącznie oczywiście z lotniskami, ale także muzułmańskimi miejscami świętymi. Dlaczego więc powstał tak wielki problem w meczecie Al-Aksa w Jerozolimie?


Blogerka Adele Raemer napisała: “Palestyńczycy, którzy sprzeciwiają się im, robią to z jakiegoś powodu. Nie jest to powód, który rozumiem”. Ponieważ jako Arab wyrosłem w kulturze arabskiej i żyłem w jej bliskości przez całe życie, pozwólcie, że wytłumaczę.


Premier Benjamin Netanjahu wielokrotnie mówił, że nie ma żadnej zmiany status quo i ma on rację. Po tym, jak Izrael przejął z powrotem Jerozolimę wschodnią od Arabów w wojnie 1967 r., “Dajan spotkał się z przedstawicielami muzułmańskiego Wakf, którzy zarządzali tym miejscem świętym i formalnie przywrócił Wzgórze Świątynne pod ich kontrolę. Żołnierze izraelscy mieli pilnować bezpieczeństwa i stać przy wejściach, Wakf ustalał, kto będzie się tam modlił” (The Atlantic).


Od początku było jasne, że bezpieczeństwo jest odpowiedzialnością Izraela i jest oczywiste, że wykrywacze metalu to sprawa dotycząca bezpieczeństwa. Dlatego używanie wykrywaczy metalu nie zmienia status quo.


Problem polega jednak na tym, że większość Arabów nie tak widzi status quo. Arabowie widzą każdą zmianę, która daje Izraelowi więcej kontroli, niezależnie od tego, jak rozsądna i uzasadniona jest ta zmiana, jako zmianę w status quo.


Pisałem,
że ponieważ Arabowie oczyścili etnicznie Jerozolimę wschodnią w Żydów z 1948 r., muzułmanie powinni być wdzięczni, że Izrael nie oczyścił Jerozolimy wschodniej z Arabów w 1967 r.  Większość Arabów jednak zupełnie nie jest wdzięczna. Widzą Żydów jako ludzi gorszego gatunku, którzy nie zasługują na samostanowienie (to jest powód istnienia konfliktu izraelsko-arabskiego) i nigdy nie będą czuli wdzięczności wobec kogoś, kogo uważają za gorszego od siebie. Większość Arabów jest oburzona, że w ogóle istnieje państwo żydowskie, niezależnie od tego, co ono robi.


Kiedy ktoś, kim pogardzają, ustępuje, większość Arabów mówi po prostu: “Nie mieli odwagi”. Nie widzą ich jako ludzi, którzy wybierają przyjazny sposób działania i robią coś moralnego. Dlatego, kiedy Izrael uczynił ustępstwo i pozwolił muzułmańskiemu Wakf na zarządzanie Al-Aksą, większość Arabów po prostu widziała w tym brak odwagi Żydów, by przejąć pełną kontrolę nad miejscem świętym.


Dla większości Arabów szczodry gest Dajana nie był powodem do szanowania Żydów, ale do jeszcze większego gardzenia nimi jako tchórzliwymi słabeuszami.


Rzeczywistym, choć niewypowiedzianym,  powodem sprzeciwu arabskiego wobec wykrywaczy metalu jest to, że narzuca je Izrael, państwo żydowskie. Fakt, że część personelu bezpieczeństwa w Izraelu nie jest Żydami, nie zmienia tego równania, ponieważ widzą ich jako nie-żydowskich zdrajców, którzy są służalczy wobec Żydów.


W Turcji przeciwnicy wykrywaczy metalu nawet nie udawali, że chodzi o cokolwiek innego poza antysemityzmem. Zaatakowali synagogę w Stambule, uderzając w Żydów tureckich, którzy nie mają absolutnie nic do powiedzenia w sprawie wykrywaczy metalu w Jerozolimie.


Blogerka Adele Raemer napisała dalej: “Mieszkam na granicy ze Strefą Gazy. Trzy lata temu moja społeczność była strefą wojenną, a mój dom miejscem uderzenia szrapneli z tych moździerzy, które zabiły dwoje moich przyjaciół tutaj i urwały nogę trzeciemu. Nie chcę kolejnej wojny”. Zwróciła się z błaganiem do władz Izraela, by „zrobić coś dla uspokojenia płomieni”.


Nie mieszkam w pobliżu Gazy. W rzeczywistości mieszkam w Kanadzie. Mam tylko współczucie i szacunek dla Adele Raemer i innych Izraelczyków, którzy uważają, że dla własnego bezpieczeństwa muszą pójść na kompromis w sprawie wykrywaczy metalu.


Muszę jednak podkreślić, że gdyby pokaz umiarkowania Izraela przynosił pokój, pokój zapanowałby już dawno temu. Gdyby umiarkowanie Izraela docierało do większości Arabów jako to, czym w rzeczywistości jest – mądrością i gotowością do życia w pokoju i współpracy – wspaniały gest Dajana z 1967 r. byłby dzisiaj uznawany i miałby uspokajający skutek.


Kompromis Dajana jednak jest prawdopodobnie przyczyną, dla której istnieje konflikt wokół meczetu Al-Aksa. Gdyby Izrael przejął kontrolę nad tym meczetem, pozwalając równocześnie muzułmanom na używanie go ( jak z pozostałymi ponad 400 meczetami w Izraelu) i pozwolił na swobodne modlenie się na Wzgórzu Świątynnym nie-muzułmanom (Wakf agresywnie na to nie pozwala), meczet Al-Aksa prawdopodobnie nie byłby narzędziem antysemityzmu, jakim się stał.


Niestety, większość Arabów nadal widzi Izrael jako wrogiego “Yahudi”, którego za wszelką cenę trzeba rozgromić. Dlatego, kiedy Izrael ustępuje i nie czyni zamiany, która jest racjonalna i sensowna, stanowi to ugłaskiwanie antysemitów. Ugłaskiwanie ludzi, którzy cię patologicznie nienawidzą, nigdy nie działa.  

Już po publikacji tego artykułu Fred Maroun przesłał Post Scriptum:

 

Dodane 24 lipca i adresowane szczególnie do nie-Izraelczyków:

 

Proszę, nie osądzajcie rządu izraelskiego za zdjęcie bramek. Jestem bardzo rozczarowany tą decyzją, ale proszę pamiętać, że rząd Izraela był sam przeciwko całemu światu.


Nie obwiniajcie rządu Izraela. Obwiniajcie wszystkie inne rządy na świecie za brak  poparcia dla zdrowego rozsądku. Obwiniajcie rządy arabskie za to, że boją się islamistycznej nienawiści, jaką sami stworzyli i hodowali. Obwiniajcie wszystkich tchórzliwych antysemitów na całym świecie, którzy kłamali przy tej okazji, jak to robią przy każdej innej.


Nie pomnażajcie niesprawiedliwości wyrządzonej Izraelowi przez obwinianie grupy ludzi, którzy zadręczali się przez niemal dwa tygodnie wiedząc, że brzemię spoczywa na ich barkach, to samo brzemię, które musi dźwigać każdy rząd od momentu niepodległości Izraela.


Nie zakładajcie, że nie wiedzą, iż appeasement ma wysoką cenę. Wiedzą to aż nazbyt dobrze. Nie byłem na posiedzeniu ich gabinetu, ale i tak wiem, że bez końca rozważali każdy aspekt i każdą strategię. W końcu, znając ryzyko, podjęli decyzję, i nie mam dla nich nic poza szacunkiem. Gdyby wszystkie rządy na świecie były tak sumienne i moralne jak ten, świat byłby zupełnie inny.

 

The problem with the metal detectors is that they are Jewish

Times of Israel, 23 lipca 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaFred Maroun


Pochodzący z Libanu Kanadyjczyk. Wyemigrował do Kanady w 1984 roku, po 10 latach wojny domowej. Jest działaczem na rzecz liberalizacji społeczeństw Bliskiego Wschodu. Prowadzi stronę internetową fredmaroun.blogspot.com


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Komentarz komentarza z sympatią MEF 2017-07-25


Dysydenci

Znalezionych 258 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14
Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego     2018-08-12
Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?   Tawil   2018-07-18
Jesteśmy rasistami, ale przypisujemy to Izraelowi   Al-Sa'di   2018-07-10
Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?   Tawil   2018-06-30
Dlaczego my, Arabowie, musimy krzyczeć   Maroun   2018-06-27
Palestyńczycy: Ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2018-06-25
W przyszłym roku w Jerozolimie   Eid   2018-06-22
Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie   Mohamed   2018-06-14
O tym nie słyszeliście na Zachodzie   Tawil   2018-06-13
Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie   Maroun   2018-06-02
Obalenie 25 mitów lewicy i Arabów z prespektywy lewicowego Araba   Maroun   2018-05-05
Wciągamy religię w każdy aspekt naszego życia   Hamami   2018-04-21
Palestyńczycy torturowani; media milczą   Tawil   2018-04-21
Jestem jawnym i dumnym syjonistą, bo jestem jawnym i dumnym lewicowcem   Maroun   2018-04-11
Kiedy religię przedstawia się jako ideologię, jest bardziej niebezpieczna niż broń nuklearna     2018-03-22
Grożenie terrorem nie powinno być sposobem zarabiania na życie   Darwish   2018-01-31
Arabskie reżimy przerażone wolnością w Izraelu   Meotti   2018-01-30
Odwiedzanie Izraela jest przywilejem, a nie prawem   Maroun   2018-01-20
Witajcie na Zachodzie, ale prosimy się nie integrować …    Arbabzadah   2018-01-01
Rzeczywista reakcja palestyńska na jerozolimskie przemówienie Trumpa   Tawil   2017-12-09
Do moich rodaków Libańczyków, których gniewają izraelskie bomby   Maroun   2017-11-05
Palestyńczycy zamykają w więzieniu dziennikarzy za ujawnianie korupcji   Toameh   2017-10-02
Iracki duchowny: muzułmanie są utrapieniem świata     2017-09-29
Błędem jest ograniczanie wolności myśli obywateli   Al-Salem   2017-09-28
Popieranie Izraela jest obowiązkiem lewicy   Maroun   2017-09-24
Kiedy "progresizm" miażdży kobiety muzułmańskie   Mohamed   2017-09-23
Muzułmanie amerykańscy powinni zdemaskować imamów, którzy głoszą nienawiść   Al-Hadj   2017-09-20
Ograniczanie praw kobiet: Prawa islamskie i multikulturalizm   Khan   2017-09-16
Palestyńczycy, których zachodnie media wolą nie widzieć   Toameh   2017-09-13
Ofiary islamizacji Turcji: kobiety   Bekdil   2017-09-09
Szef ONZ Guterres, media i palestyńskie fake news   Tawil   2017-09-06

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk