Prawda

Czwartek, 19 wrzesnia 2019 - 21:32

« Poprzedni Następny »


Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie


A. Z. Mohamed 2018-06-14

Uniwersytet Al Azhar w Kairze w Egipcie. (Zdjęcie: Sailko/Wikimedia Commons)
Uniwersytet Al Azhar w Kairze w Egipcie. (Zdjęcie: Sailko/Wikimedia Commons)

Niedawno Al-Azhar potępił list otwarty napisany przez współzałożyciela francuskiego magazynu satyrycznego „Charlie Hebdo”, Philippe Vala i podpisany przez 250 francuskich polityków i postaci publicznych, takich jak były prezydent, Nicolas Sarkozy, trzech byłych premierów, intelektualistów i artystów, wzywający do ponownego rozważenia przestarzałych wersetów Koranu, które prowokują nienawiść i zabijanie Żydów oraz propagują antysemityzm.

Czy nam się to podoba, czy nie, obraz Żydów przedstawiony i szeroko propagowany przez Koran pokazuje, że są oni z natury źli i są wrogami islamu, wrogami „religii prawdy” i wszystkich muzułmanów. Kiedy ktoś, taki jak umiarkowany muzułmanin lub nie-muzułmanin, zwraca uwagę na ten przerażający fakt i na jego bezpośredni związek z indoktrynowaniem nienawiści do „wszystkich” Żydów, oraz kiedy ktoś wzywa do rewizji lub reformy tych poglądów, natychmiast staje przed oskarżeniem o "islamofobię". Przytłaczają go dziesiątki fałszywych racjonalizacji w sposób, który wskazuje na głęboko zakorzeniony u muzułmańskich uczonych i instytucji – a także zwykłych muzułmanów - mechanizm unikania prawdy, że wersety koraniczne są pełne nienawiści do Żydów. Wszystkich Żydów, bez wyjątku:   

Al-Buchari (3593) i Muslim (2921) opowiedzieli w hadisach o Ibn 'Umar (niechaj Allah będzie z niego zadowolony), że powiedział: Słyszałem Posłańca Allaha (błogosławieństwo i pokój Allaha nad nim) mówiącego: "Żydzi będą walczyć z wami a wy zwyciężycie nad nimi, potem kamień powie: ‘O muzułmaninie, tutaj za mną jest Żyd; zabij go’”.


Saheeh Muslim (2922)
, jest narracja z hadisu o Abu Hurajrah, że Posłaniec Allaha (błogosławieństwo i pokój Allaha nad nim) powiedział: „Godzina nie zacznie są aż muzułmanie będą walczyć z Żydami i muzułmanie zabiją ich, aż Żyd schowa się za kamieniem lub drzewem i kamień lub drzewo powiedzą:  O muzułmaninie, o niewolniku Allaha, za mną jest Żyd, przyjdź i zabij go. Poza drzewem kolcowoju, bo to jest jedno z drzew Żydów”.

Chrześcijanie (i wszyscy inni "niewierni") nie pozostają daleko w tyle:

"Nie uwierzyli ci, którzy powiedzieli: ‘Zaprawdę, Allah - to trzeci z trzech!’
A nie ma przecież żadnego boga, jak tylko jeden Bóg! A jeśli oni nie zaniechają tego, co mówią, to tych, którzy nie uwierzyli, dotknie kara bolesna”. (Koran 5:72)


"O wy, którzy wierzycie! Zwalczajcie tych spośród niewiernych, którzy są blisko was. Niech się spotkają z waszą surowością. I wiedzcie, że Allah jest z bogobojnymi". (Koran 9:123)


"O wy, którzy wierzycie! Nie bierzcie sobie za przyjaciół żydów i chrześcijan; oni są przyjaciółmi jedni dla drugich. A kto z was bierze ich sobie za przyjaciół, to sam jest spośród nich. Zaprawdę, Allah nie prowadzi drogą prostą ludu niesprawiedliwych! (Koran 5:52)

Nic dziwnego więc, że egipsku uniwersytet Al-Azhar, najbardziej wpływowa szkoła w sunnickim islamie, był oburzony wezwaniem wielu intelektualistów we Francji, by zmodyfikować wersety Koranu, które szerzą antysemityzm i nienawiść do nie-muzułmanów.


Niedawno Al-Azhar potępił list otwarty napisany przez współzałożyciela francuskiego magazynu satyrycznego „Charlie Hebdo”, Philippe Vala i podpisany przez 250 francuskich polityków i postaci publicznych, takich jak były prezydent, Nicolas Sarkozy, trzech byłych premierów, intelektualistów i artystów, wzywający do ponownego rozważenia przestarzałych wersetów Koranu, które prowokują nienawiść i zabijanie Żydów oraz propagują antysemityzm.


7 stycznia 2015 r. dwunastu członków redakcji „Charlie Hebdo”, włącznie z redaktorem naczelnym, Stéphane Charbonnier, zostało zamordowanych a 11 innych zranionych przez trzech ekstremistów muzułmańskich krzyczących "Allahu Akbar" ["Allah jest większy"]. Ten nowy manifest, „Przeciwko nowemu antysemityzmowi”, który podkreśla potrzebę pilnego działania przeciwko wzrostowi antysemityzmu i antysemickich ataków we Francji, został opublikowany w piśmie „Le Parisien” 21 kwietnia. "W naszej niedawnej historii 11 Żydów zostało zamordowanych – a niektórzy torturowani – przez radykalnych islamistów, ponieważ byli Żydami” – mówi manifest.


List, podpisany przez polityków z prawicy i z lewicy, jak również przez przywódców żydowskich, muzułmańskich i katolickich, apeluje, by "wersety Koranu wzywające do zabijania i karania Żydów, chrześcijan i niewiernych zostały [potępione jako] przestarzałe przez teologiczne władze [islamskie], tak jak niespójności w Biblii i katolicki antysemityzm zostały zniesione przez II Sobór Watykański, żeby żaden wierny nie mógł powoływać się na święty tekst, by popełnić zbrodnię”.


W odpowiedzi na ten manifest zastępca Wielkiego Imama Al-Azhar, Abbas Shoman, potępił wezwania do oczyszczenia lub uznania za przestarzałe i nieobowiązujące jakichkolwiek wersetów Koranu i określił takie wezwania jako „absolutną ignorancję”, poinformowała egipska gazeta „al-Masry al-Youm”. I, w sposób oczywisty stosując takijję (obłudę), Shoman zaprzeczył, by Koran zawierał „jakiekolwiek wersety, które nakazują zabijanie kogokolwiek, kto nie popełnił przestępstwa, które by tego wymagało, jak na przykład umyślne morderstwo” i fałszywie opisał wszystkie „wersety wojenne i o zabijaniu" jako wzywające do uzasadnionej samoobrony i jako wersety o pokoju. Zwrócił się również do sygnatariuszy manifestu, by zrozumieli, że Koran jest słuszną drogą i „jeśli upierają się przy swoim błędnym rozumieniu [Koranu], powinni iść do diabła ze swoim złym rozumieniem”. Szejk Shoman pominął to, że francuski manifest nie tylko mówi o morderstwach i prześladowaniu Żydów; mówi także o kulturze antysemityzmu promowanej przez dziesiątki koranicznych wersetów. Można się zastanawiać jak, po nauczaniu przez całe życie islamskiej supremacji, imamowie mogliby próbować choćby zrozumieć taki manifest. Wypowiedzi szejka Shomana mogą po prostu wskazywać na jego własny antysemityzm.  


Islam nie jest jedyną religią, której teksty święte zawierają przemoc i anachroniczne fragmenty – ten fakt podkreśla kilku imamów, takich jak Tareq Oubrou, imam Wielkiego Meczetu południowego miasta francuskiego, Bordeaux. Niemniej, jak zauważono gdzie indziej, islam jest jedyną pozostającą religią, w której „ludzie nadal żyją według” pism, w których przemoc ma bożą aprobatę.


Szejk Shoman poprawnie mówi, że Allah nie kocha agresora:

„Zwalczajcie na drodze Allaha tych, którzy was zwalczają, lecz nie bądźcie najeźdźcami. Zaprawdę; Allah nie miłuje najeźdźców!" (Koran 2:190)

Niemniej często łatwo jest wskazać na innych jako na agresorów – prawdziwych lub wyimaginowanych – by usprawiedliwić „obronną” reakcję i zagwarantować, że obrona islamu była „sprawiedliwa”. Problemem oczywiście jest to, że pojęcie, co stanowi agresję, jest całkowicie subiektywne. Choć każdy ma prawo do samoobrony, jeśli zostaje zaatakowany, uzasadnienia tego, co stanowi atak rozciągało się od dzieci nazywających pluszowego misia Muhammad (nauczycielka, która była Brytyjką, otrzymała groźby śmierci i odsiedziała karę więzienia) w Sudanie, lub innego nauczyciela, w Hiszpanii, zaskarżonego do sądu za mówienie na lekcji o szynce, że jest jednym z ważnych towarów eksportowych Hiszpanii.


Kościół katolicki wydał deklarację (18 listopada 1964), która jednoznacznie uniewinniła Żydów wszystkich czasów – czy to w epoce Jezusa, czy później – ze starodawnego oskarżenia o bogobójstwo, co znaczyło zniesienie niespójności w Biblii i tradycyjnego katolickiego antysemityzmu. Muzułmanie mocno wierzą, że Koran, który zabrania przyjaźnienia się z „niewiernymi”, który jest niezmiennym słowem Allaha, jedynego Boga, nie został i nigdy nie zostanie zmieniony lub zmodyfikowany i nie należy go porównywać z innymi tekstami religijnymi, które zostały zmienione i wypaczone.   

„Niech wierzący nie biorą sobie za przyjaciół
niewiernych, z pominięciem wiernych!”-- Koran 3:28.

W duchu egocentryzmu i oszustwa "Obserwatorium islamofobii", które jest stowarzyszone z egipskim Dar al-Iftaa (instytucja kierowana przez uczonych z Al-Azhar i odpowiedzialna za wydawanie fatw) potępiła manifest jako nienawistny i islamofobiczny, i twierdziła, że spowoduje ataki na muzułmanów i niechęć wobec nich. Ta wypowiedź umyślnie ignoruje, że, według manifestu:

„Istnieje dwudziestopięciokrotnie większe prawdopodobieństwo ataków na francuskich Żydów niż na francuskich muzułmanów. 10% żydowskich obywateli Ile-de-France – to jest około 50 tysięcy ludzi – zostało zmuszonych do przeprowadzenia się, ponieważ nie byli już dłużej bezpieczni w pewnych miastach i ponieważ ich dzieci nie mogły chodzić do publicznych szkół”.  

Nigdy nie będziemy w stanie zrozumieć islamistycznej przemocy w Europie, na Bliskim Wschodzie i na całym świecie, jeśli polityczni i religijni przywódcy – włącznie z Al-Azhar i papieżem Franciszkiem – będą obstawać przy mówieniu, że islamistyczna przemoc nie ma nic wspólnego z islamem. Powiedzenie: „Islamistyczna przemoc nie ma nic wspólnego z islamem”, nie czyni z tego prawdy. Czy nam się to podoba, czy nie, ma dużo wspólnego.  


Jak powiedział arcybiskup Canterbury, Justin Welby, w listopadzie 2016 r. na wykładzie w Instytucie Katolickim w Paryżu: "Jeśli traktujemy religijnie motywowaną przemoc wyłącznie jako kwestię bezpieczeństwa lub kwestię polityczną, to będzie niesłychanie trudno – a raczej będzie niemożliwe – przezwyciężenie jej”. Zdaniem arcybiskupa „Dopóki religijni przywódcy nie wstaną i nie przyjmą odpowiedzialności za działania tych, którzy dokonują rzeczy w imię ich religii, nie zobaczymy rozwiązania”.


Egypt’s Al-Azhar Insists on Anti-Semnitism

Gatestone Institute, 5 czerwca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

A.Z. Mohamed

Muzułmański publicysta piszący z Bliskiego Wschodu.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Rokowania z pozycji słabości MEF 2018-06-14


Dysydenci

Znalezionych 206 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14
Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego     2018-08-12
Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?   Tawil   2018-07-18
Jesteśmy rasistami, ale przypisujemy to Izraelowi   Al-Sa'di   2018-07-10
Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?   Tawil   2018-06-30
Dlaczego my, Arabowie, musimy krzyczeć   Maroun   2018-06-27
Palestyńczycy: Ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2018-06-25
W przyszłym roku w Jerozolimie   Eid   2018-06-22
Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie   Mohamed   2018-06-14
O tym nie słyszeliście na Zachodzie   Tawil   2018-06-13
Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie   Maroun   2018-06-02
Obalenie 25 mitów lewicy i Arabów z prespektywy lewicowego Araba   Maroun   2018-05-05
Wciągamy religię w każdy aspekt naszego życia   Hamami   2018-04-21
Palestyńczycy torturowani; media milczą   Tawil   2018-04-21
Jestem jawnym i dumnym syjonistą, bo jestem jawnym i dumnym lewicowcem   Maroun   2018-04-11
Kiedy religię przedstawia się jako ideologię, jest bardziej niebezpieczna niż broń nuklearna     2018-03-22
Grożenie terrorem nie powinno być sposobem zarabiania na życie   Darwish   2018-01-31
Arabskie reżimy przerażone wolnością w Izraelu   Meotti   2018-01-30
Odwiedzanie Izraela jest przywilejem, a nie prawem   Maroun   2018-01-20
Witajcie na Zachodzie, ale prosimy się nie integrować …    Arbabzadah   2018-01-01
Rzeczywista reakcja palestyńska na jerozolimskie przemówienie Trumpa   Tawil   2017-12-09
Do moich rodaków Libańczyków, których gniewają izraelskie bomby   Maroun   2017-11-05
Palestyńczycy zamykają w więzieniu dziennikarzy za ujawnianie korupcji   Toameh   2017-10-02
Iracki duchowny: muzułmanie są utrapieniem świata     2017-09-29
Błędem jest ograniczanie wolności myśli obywateli   Al-Salem   2017-09-28
Popieranie Izraela jest obowiązkiem lewicy   Maroun   2017-09-24
Kiedy "progresizm" miażdży kobiety muzułmańskie   Mohamed   2017-09-23
Muzułmanie amerykańscy powinni zdemaskować imamów, którzy głoszą nienawiść   Al-Hadj   2017-09-20
Ograniczanie praw kobiet: Prawa islamskie i multikulturalizm   Khan   2017-09-16
Palestyńczycy, których zachodnie media wolą nie widzieć   Toameh   2017-09-13
Ofiary islamizacji Turcji: kobiety   Bekdil   2017-09-09
Szef ONZ Guterres, media i palestyńskie fake news   Tawil   2017-09-06
Palestyńczycy: Niszczenie sądownictwa   Toameh   2017-09-04
My, muzułmanie, jesteśmy całkowicie pozbawionymi samokrytycyzmu płaczliwymi łobuzami na szkolnym podwórku   Nawaz   2017-09-02
Uderzyć w wylęgarnie terroru   Khan   2017-09-01
Musimy podjąć stanowczą decyzję     2017-08-27
Czy było etyczne ze strony Izraela NIEdeportowanie Arabów w 1948 i 1967 r.?   Maroun   2017-08-06
Zaprzeczaj Holocaustowi, ale nigdy nie kwestionuj szariatu?   Rafizadeh   2017-07-31
Problemem z wykrywaczami metalu jest to, że są one żydowskie   Maroun   2017-07-25
Islamska koncepcja “feminizmu”   Darwish   2017-07-23
UNESCO wspiera terroryzm   Tawil   2017-07-20
Modernizacja Bliskiego Wschodu jest spektakularna   Taheri   2017-07-19
Arabowie, którzy nie cenią Izraela, są głupcami   Maroun   2017-07-16
My, Arabowie, mamy cholerne szczęście, że Żydzi nie zachowują się jak Arabowie   Maroun   2017-07-15
Nadchodzi kolejna antysemicka wojna, a świat dalej odwraca głowę   Maroun   2017-07-04
Turcja bez cenzury: wojna z mediami   Bulut   2017-07-03
Jako lekarz i muzułmanin protestuję przeciw okaleczaniu kobiet   Jasser   2017-07-01
Niewygodna prawda o konflikcie izraelsko-palestyńskim   Maroun   2017-06-30
Miękki szariat w Turcji     2017-06-29
Źli przywódcy - prawdziwa tragedia Palestyńczyków   Toameh   2017-06-24
Świat musi wygnać niszczące go fantazje   Qudosi   2017-06-11
Jako Arab wstydzę się za wojnę sześciodniową   Maroun   2017-06-07
Dorastając na północ od Izraela: Jak zostałem żarliwym syjonistą   Maroun   2017-05-31
Palestyńczycy: Groźby, które Trump powinien usłyszeć   Tawil   2017-05-22
Palestyńczycy potrzebują prawdziwego poparcia   Eid   2017-05-18
Przemysł terroryzmu   Tawil   2017-04-14
Kiedy Arabowie przestaną pozwalać, by prowadzono ich jak barany?   Maroun   2017-04-12
Proszę, czy Zachód mógłby przestać stawać po stronie zbrodniarzy?   Khan   2017-04-03
Linda Sarsour to objaw poważniejszej choroby   Maroun   2017-04-02
Gość z Czarnego Lądu   Koraszewski   2017-03-31
Palestyńczycy: Puste obietnice Abbasa   Toameh   2017-03-31
Czy twardogłowa lewica jest sprzymierzona z radykalnymi islamistami?   AlSaied   2017-03-29
Jako muzułmanka zdecydowanie popieram zakaz zakwefiania   Ahmed   2017-03-28
Czego nie mówią ci o Indonezji   Lato   2017-03-27
Palestyńczycy: fałszywe informacje i “alternatywne fakty”   Tawil   2017-03-14
Antysemityzm: wpatrywanie się w mrok   Maroun   2017-03-07
Wspieranie terroryzmu pod przykrywką dziennikarstwa   Tawil   2017-03-06
Tortury za murami Jerycha   Toameh   2017-02-08
Świat ma dość muzułmańskiego ekstremizmu religijnego     2017-01-22
Dysydenci arabscy i wojna o pokój     2017-01-19
Spojrzenie Araba na pokojowy szczyt w Paryżu   Maroun   2017-01-17
Przemówienie noworoczne do świata muzułmańskiego   Darwish   2017-01-07
Kontratak liberalnych muzułmanów   Palmer   2016-12-24
Komu po drodze z Trumpem?   Koraszewski   2016-12-09
Strach przed prezydenturą Trumpa jest  przesadny   Al-Hadj   2016-11-27
Żydzi z sześcioma ramionami   Rahola   2016-11-04
Skończcie z podżeganiem przeciwko Żydom     2016-10-23
Wywiad z francuskim eseistą, Majidem Oukacha   Canlorbe   2016-10-19
Świat jest jeden i trzeba do niego dołączyć     2016-10-17
Długa walka dra Turkiego Al-Hamada   Fernandez   2016-10-13
Złe wiadomości dla nienawidzących Izraela   Toameh   2016-09-24
Wzrastające szeregi muzułmańskich syjonistów   Koraszewski   2016-08-20
Terror jest produktem ekstremizmu w mediach, meczetach i szkołach   Al-Rashed   2016-08-15
Kampania „antynormalizacji” i prawo Izraela do istnienia   Toameh   2016-08-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk