Prawda

Czwartek, 19 wrzesnia 2019 - 21:04

« Poprzedni Następny »


Do moich rodaków Libańczyków, których gniewają izraelskie bomby


Fred Maroun 2017-11-05

Libański premier Saad al-Hariri.
Libański premier Saad al-Hariri.

Od Redakcji:


Libański premier, Saad al-Hariri, podczas wizyty w Arabii Sauydyjskiej poinformował, w sobotę 4 listopada, iż w obawie o swoje życie rezygnuje z funkcji premiera. Hariri, syn zamordowanego w 2005 roku premiera Rafika al-Hariri, powiedział, że “Iran sieje w regionie strach i destrukcję”, oskarżył również popieraną przez Iran szyicką organizację Hezbollah o “kierowanie broni” na Libańczyków, Syryjczyków i Jemeńczyków. Jak powiedział w wywiadzie nadanym przez telewizję w Rijadzie; “Żyjemy w atmosferze, jaka panowała przed zamachem na Rafika Hariri.” Dodał również, że obawiał się zamachu na swoje życie. Konsekwencą tej rezygnacji i przekazania informacji o niej właśnie w Arabii Saudyjskiej może być dalszy wzrost napięcia w Libanie.


Poniżej publikujemy napisany kilka dni temu list Freda Marouna (libańskiego emigranta mieszkającego w Kanadzie), do swoich rodaków.      

 


Próba Żydów pokazania ich miłości wobec Bejrutu (w Libanie) w mediach społecznościowych spotkała się z wrogością moich rodaków libańskich. Ktoś o imieniu  Walaa Mrad napisał, “Wysyłają swoje samoloty nad nasz kraj, żądają więcej ziemi, grożą, porywają [sic], zabijają, bombardują”.


Piszę więc do mojego rodaka Libańczyka, by o tym porozmawiać.


Nie pisałbym tego, gdybym żył w Libanie, bo nie mam tendencji samobójczych. Komunikowanie się z Izraelczykami z jakiejkolwiek przyczyny jest w Libanie zabronione. Gdybym żył tam, milczałbym, tak jak milczy olbrzymia większość Libańczyków. Ponieważ jednak cieszę się luksusem swobody słowa, używam jej. 


Wychowałem się w Libanie i przeżyłem tam 10 lat wojny domowej, znam więc strach przed tym, że zostanę zabity lub okaleczony przez bombę, kiedy jesteś na ulicy, zajęty własnymi sprawami, albo nawet kiedy śpisz w swoim łóżku. Miałem szczęści, że nikt z mojej rodziny nie zginał podczas wojny, ale mam bliskich przyjaciół, którzy tak bezsensownie stracili bliskich ludzi; nadal, po dziesięcioleciach nie całkiem otrząsnęli się z tego.


Wojna jest straszna. W rzeczywistości właśnie dlatego wyjechałem z Libanu. Czuję empatię dla ludzi w Libanie, którzy chcą wyjechać, ale nie mogą, i podziwiam tych, którzy postanowili zostać, by doprowadzić kraj do pokoju i dobrobytu.


Nikt rozsądny nie może oczekiwać, by ludzie w Libanie byli wdzięczni Izraelowi za inwazję lub bombardowanie części Libanu, ani za to, że samoloty armii izraelskiej nadal latają czasami nad ich głowami. Możemy jednak oczekiwać, że ludzie w Libanie zażądają od swoich polityków, by uczynili niezbędne zmiany, które zapewnią, że nic podobnego więcej się nie zdarzy.


Jakie więc zmiany może zrobić Liban?


Unikać atakowania Izraela


Zapewnienie, że Hezbollah lub inne grupy powstrzymają się od atakowania Izraela, byłoby początkiem. Już to niemal gwarantuje, że nie będzie kolejnej wojny z Izraelem. Wojna 1982 r. z Izraelem była bezpośrednim rezultatem ataków Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP) na Izrael z ziemi libańskiej. Wojna 2006 r. z Izraelem była bezpośrednim rezultatem ataków Hezbollahu na Izrael z ziemi libańskiej.


Wbrew temu, co twierdzi Mrad, Izrael nie ma żadnych roszczeń do ziemi libańskiej. Izrael okupuje tylko maleńki skrawek (22 kilometry kwadratowe) Farm Szaba i Izrael już oznajmił, że jest gotowy ewakuować ten teren, jeśli przejdzie on pod kontrolę sił pokojowych ONZ, a więc wszystkim, co stoi na przeszkodzie powrotu tej ziemi do Libanu, jest wola Libańczyków, by to się stało. 


Nie ma żadnego zasadnego powodu, by Liban atakował Izrael.


Kiedy Izrael jest atakowany, reaguje, a jego reakcje jest obliczona na to, by odstraszyć dalsze ataki. Nie powinno to nikogo zaskakiwać. Tak samo jak Libańczycy, Izraelczycy nie chcą żyć pod nieustanną groźbą bomb spadających na ich głowy. 


Nie da się tego obejść: nie atakujcie Izraela.


Unikać grożenia Izraelowi


Ponieważ nie ma powodu atakowania Izraela, nie ma także powodu grożenia mu. Wśród innych gróźb, Hezbollah umieścił wielki plakat w pobliżu granicy izraelskiej ze słowem “Przychodzimy” po hebrajsku. Kiedy Izrael otrzymuje groźby, musi przygotować się na atak, a to oznacza przelot samolotów wojskowych nad Libanem, szukających transportów broni dla Hezbollahu. Usuńcie te groźby.


Unikać chwalenia tych, którzy grożą Izraelowi


Kiedy prezydent Libanu, Michel Aoun, chwali Hezbollah za grożenie Izraelowi, a także twierdzi, że armia Hezbollahu jest “uzupełnieniem armii libańskiej”, jest to równoznaczne z bezpośrednią groźbą wobec Izraela. Unikajcie tego infantylnego prężenia muskułów. 


Unikać koalicji z terrorystami


Przez włączenie Hezbollahu do koalicji rządowych Liban wysyła Izraelowi wyraźny komunikat, że Hezbollah i Liban są jednym i tym samym, co oznacza, że każda groźba lub atak Hezbollahu przeciwko Izraelowi jest groźbą lub atakiem Libanu przeciwko Izraelowi. Nie wybierajcie terrorystów i nie włączajcie ich do rządu. 


Rozmawiać z Izraelem o pokoju


Ponieważ Liban nie ma powodu atakować Izraela, ma wszystkie powody, by wynegocjować porozumienie pokojowe z Izraelem. Porozumienie, które gwarantuje, że rząd libański zapobiegnie każdemu atakowi na Izrael ze swojego terytorium zapewni, że Izrael nie będzie miał powodu wysyłania swoich samolotów wojskowych nad Liban. 


Mimo złożonego kontekstu (wpływy irańskie, militarna dominacja Hezbollahu, tradycyjna nienawiść arabska do Żydów) sprawa między Libanem i Izraelem jest w rzeczywistości bardzo prosta: zostawcie Izrael w spokoju, a nie zaatakuje Libanu. Politycy libańscy z prawością charakteru i odwagą, powinni wybrać pokój dla swoich obywateli zamiast wrogiego impasu, który nie przynosi korzyści nikomu poza tymi, którzy pragną rozlewać krew i niszczyć życie ludzkie.


Oczywiście, z powodu istniejącego kontekstu, zajęcie takiego stanowiska przez polityka oznacza narażanie życia, a nawet ryzykowanie wojny domowej, i dlatego politycy libańscy nie zajmują takiego stanowiska. Nie mogę ich winić, bo sam porzuciłem Liban. Libańczycy jednak, tacy jak Walaa Mrad, powinni być przynajmniej wystarczająco uczciwi, by przyznać, że aby można było uniknąć kolejnej wojny z Izraelem, zmiany muszą zajść w Libanie; nikt nie może dokonać tych zmian za Liban, także Izrael.

 

To my fellow Lebanese who are angry about Israeli bombs

Times of Israel, 3 października 2017

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Fred Maroun

Pochodzący z Libanu Kanadyjczyk. Wyemigrował do Kanady w 1984 roku, po 10 latach wojny domowej. Jest działaczem na rzecz liberalizacji społeczeństw Bliskiego Wschodu. Prowadzi stronę internetową fredmaroun.blogspot.com


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 206 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14
Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego     2018-08-12
Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?   Tawil   2018-07-18
Jesteśmy rasistami, ale przypisujemy to Izraelowi   Al-Sa'di   2018-07-10
Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?   Tawil   2018-06-30
Dlaczego my, Arabowie, musimy krzyczeć   Maroun   2018-06-27
Palestyńczycy: Ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2018-06-25
W przyszłym roku w Jerozolimie   Eid   2018-06-22
Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie   Mohamed   2018-06-14
O tym nie słyszeliście na Zachodzie   Tawil   2018-06-13
Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie   Maroun   2018-06-02
Obalenie 25 mitów lewicy i Arabów z prespektywy lewicowego Araba   Maroun   2018-05-05
Wciągamy religię w każdy aspekt naszego życia   Hamami   2018-04-21
Palestyńczycy torturowani; media milczą   Tawil   2018-04-21
Jestem jawnym i dumnym syjonistą, bo jestem jawnym i dumnym lewicowcem   Maroun   2018-04-11
Kiedy religię przedstawia się jako ideologię, jest bardziej niebezpieczna niż broń nuklearna     2018-03-22
Grożenie terrorem nie powinno być sposobem zarabiania na życie   Darwish   2018-01-31
Arabskie reżimy przerażone wolnością w Izraelu   Meotti   2018-01-30
Odwiedzanie Izraela jest przywilejem, a nie prawem   Maroun   2018-01-20
Witajcie na Zachodzie, ale prosimy się nie integrować …    Arbabzadah   2018-01-01
Rzeczywista reakcja palestyńska na jerozolimskie przemówienie Trumpa   Tawil   2017-12-09
Do moich rodaków Libańczyków, których gniewają izraelskie bomby   Maroun   2017-11-05
Palestyńczycy zamykają w więzieniu dziennikarzy za ujawnianie korupcji   Toameh   2017-10-02
Iracki duchowny: muzułmanie są utrapieniem świata     2017-09-29
Błędem jest ograniczanie wolności myśli obywateli   Al-Salem   2017-09-28
Popieranie Izraela jest obowiązkiem lewicy   Maroun   2017-09-24
Kiedy "progresizm" miażdży kobiety muzułmańskie   Mohamed   2017-09-23
Muzułmanie amerykańscy powinni zdemaskować imamów, którzy głoszą nienawiść   Al-Hadj   2017-09-20
Ograniczanie praw kobiet: Prawa islamskie i multikulturalizm   Khan   2017-09-16
Palestyńczycy, których zachodnie media wolą nie widzieć   Toameh   2017-09-13
Ofiary islamizacji Turcji: kobiety   Bekdil   2017-09-09
Szef ONZ Guterres, media i palestyńskie fake news   Tawil   2017-09-06
Palestyńczycy: Niszczenie sądownictwa   Toameh   2017-09-04
My, muzułmanie, jesteśmy całkowicie pozbawionymi samokrytycyzmu płaczliwymi łobuzami na szkolnym podwórku   Nawaz   2017-09-02
Uderzyć w wylęgarnie terroru   Khan   2017-09-01
Musimy podjąć stanowczą decyzję     2017-08-27
Czy było etyczne ze strony Izraela NIEdeportowanie Arabów w 1948 i 1967 r.?   Maroun   2017-08-06
Zaprzeczaj Holocaustowi, ale nigdy nie kwestionuj szariatu?   Rafizadeh   2017-07-31
Problemem z wykrywaczami metalu jest to, że są one żydowskie   Maroun   2017-07-25
Islamska koncepcja “feminizmu”   Darwish   2017-07-23
UNESCO wspiera terroryzm   Tawil   2017-07-20
Modernizacja Bliskiego Wschodu jest spektakularna   Taheri   2017-07-19
Arabowie, którzy nie cenią Izraela, są głupcami   Maroun   2017-07-16
My, Arabowie, mamy cholerne szczęście, że Żydzi nie zachowują się jak Arabowie   Maroun   2017-07-15
Nadchodzi kolejna antysemicka wojna, a świat dalej odwraca głowę   Maroun   2017-07-04
Turcja bez cenzury: wojna z mediami   Bulut   2017-07-03
Jako lekarz i muzułmanin protestuję przeciw okaleczaniu kobiet   Jasser   2017-07-01
Niewygodna prawda o konflikcie izraelsko-palestyńskim   Maroun   2017-06-30
Miękki szariat w Turcji     2017-06-29
Źli przywódcy - prawdziwa tragedia Palestyńczyków   Toameh   2017-06-24
Świat musi wygnać niszczące go fantazje   Qudosi   2017-06-11
Jako Arab wstydzę się za wojnę sześciodniową   Maroun   2017-06-07
Dorastając na północ od Izraela: Jak zostałem żarliwym syjonistą   Maroun   2017-05-31
Palestyńczycy: Groźby, które Trump powinien usłyszeć   Tawil   2017-05-22
Palestyńczycy potrzebują prawdziwego poparcia   Eid   2017-05-18
Przemysł terroryzmu   Tawil   2017-04-14
Kiedy Arabowie przestaną pozwalać, by prowadzono ich jak barany?   Maroun   2017-04-12
Proszę, czy Zachód mógłby przestać stawać po stronie zbrodniarzy?   Khan   2017-04-03
Linda Sarsour to objaw poważniejszej choroby   Maroun   2017-04-02
Gość z Czarnego Lądu   Koraszewski   2017-03-31
Palestyńczycy: Puste obietnice Abbasa   Toameh   2017-03-31
Czy twardogłowa lewica jest sprzymierzona z radykalnymi islamistami?   AlSaied   2017-03-29
Jako muzułmanka zdecydowanie popieram zakaz zakwefiania   Ahmed   2017-03-28
Czego nie mówią ci o Indonezji   Lato   2017-03-27
Palestyńczycy: fałszywe informacje i “alternatywne fakty”   Tawil   2017-03-14
Antysemityzm: wpatrywanie się w mrok   Maroun   2017-03-07
Wspieranie terroryzmu pod przykrywką dziennikarstwa   Tawil   2017-03-06
Tortury za murami Jerycha   Toameh   2017-02-08
Świat ma dość muzułmańskiego ekstremizmu religijnego     2017-01-22
Dysydenci arabscy i wojna o pokój     2017-01-19
Spojrzenie Araba na pokojowy szczyt w Paryżu   Maroun   2017-01-17
Przemówienie noworoczne do świata muzułmańskiego   Darwish   2017-01-07
Kontratak liberalnych muzułmanów   Palmer   2016-12-24
Komu po drodze z Trumpem?   Koraszewski   2016-12-09
Strach przed prezydenturą Trumpa jest  przesadny   Al-Hadj   2016-11-27
Żydzi z sześcioma ramionami   Rahola   2016-11-04
Skończcie z podżeganiem przeciwko Żydom     2016-10-23
Wywiad z francuskim eseistą, Majidem Oukacha   Canlorbe   2016-10-19
Świat jest jeden i trzeba do niego dołączyć     2016-10-17
Długa walka dra Turkiego Al-Hamada   Fernandez   2016-10-13
Złe wiadomości dla nienawidzących Izraela   Toameh   2016-09-24
Wzrastające szeregi muzułmańskich syjonistów   Koraszewski   2016-08-20
Terror jest produktem ekstremizmu w mediach, meczetach i szkołach   Al-Rashed   2016-08-15
Kampania „antynormalizacji” i prawo Izraela do istnienia   Toameh   2016-08-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk