Prawda

Niedziela, 25 sierpnia 2019 - 17:55

« Poprzedni Następny »


Rzeczywista reakcja palestyńska na jerozolimskie przemówienie Trumpa


Bassam Tawil 2017-12-09

Garść Palestyńczyków, których sfilmowano w Betlejem, kiedy palili wizerunki prezydenta Trumpa 6 grudnia, pokazano tak, jakby byli częścią masowego protest ogarniającego palestyńskie społeczności. (Zrzut z ekranu z CBS News)
Garść Palestyńczyków, których sfilmowano w Betlejem, kiedy palili wizerunki prezydenta Trumpa 6 grudnia, pokazano tak, jakby byli częścią masowego protest ogarniającego palestyńskie społeczności. (Zrzut z ekranu z CBS News)

Zaledwie trzy godziny po tym, jak prezydent USA Donald Trump zadzwonił do prezydenta Autonomii Palestyńskiej (AP) Mahmouda Abbasa, by poinformować go o zamiarze przeniesienia ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy, szereg fotoreporterów otrzymało telefony z Betlejem.


Dzwonili palestyńscy “aktywiści”, którzy zapraszali fotoreporterów, by przyjechali do miasta i udokumentowali „ważne wydarzenie”. Kiedy fotoreporterzy przybyli, odkryli, że “ważnym wydarzeniem” była garść palestyńskich “aktywistów”, którzy chcieli spalić plakaty z wizerunkiem Trumpa na oczach kamer.  


“Aktywiści” czekali cierpliwie aż fotoreporterzy i kamerzyści ustawią swoje wyposażenie, żeby zanotować “ważne wydarzenie” na filmie. Wkrótce potem w mediach huczało od doniesień o “rozgniewanych Palestyńczykach, protestujących na ulicach” przeciwko zamiarowi Trumpa przeniesienia ambasady do Jerozolimy i jego uznaniu miasta jako stolicy Izraela. Garść Palestyńczyków, których sfilmowano, kiedy palili wizerunki Trumpa, pokazano tak, jakby byli częścią masowego protestu ogarniającego palestyńskie społeczności.


Ten incydent jest kolejnym przykładem zmowy między mediami i Palestyńczykami. Przedstawiciele mediów są zawsze gotowi służyć jako tuby palestyńskiej machiny propagandowej i dostarczać otwartej platformy do nadawania palestyńskich gróźb wobec Izraela i USA.  


Gdyby fotoreporterzy i kamerzyści nie pojawili się na “spontanicznym” wydarzeniu palenia wizerunków, palestyńscy aktywiści musieliby po cichu wrócić do jednej z wytwornych kawiarni Betlejem.


Ale nie mieli powodów do niepokoju: palestyńscy aktywiści są w pełni świadomi, że miejscowi i zagraniczni reporterzy gonią za sensacją – a co lepiej pasuje do tego określenia niż wizerunki Trumpa znikające w płomieniach pośrodku miejsca narodzin Chrystusa, blisko Bożego Narodzenia, kiedy tysiące chrześcijańskich pielgrzymów i turystów zjeżdża się do miasta?


Przez fałszywe przedstawienia “ceremonii” palenia wizerunków Trumpa jako rozpowszechnionej palestyńskiej wściekłości na politykę Trumpa w sprawie Jerozolimy międzynarodowe media stały się raz jeszcze wspólnikami w promowaniu palestyńskiej propagandy. Palestyńscy przywódcy i rzecznicy dążą do stworzenia wrażenia, że polityka Trumpa w sprawie Jerozolimy spowoduje, że cały region stanie w płomieniach. Chcą także dać komunikat amerykańskiemu narodowi, że polityka ich prezydenta naraża na niebezpieczeństwo ich życie. W efekcie media zgłaszają się na ochotnika w służbie palestyńskiej kampanii zastraszania. A media, gromadzące się wokół farsy palenia plakatów w Betlejem, to dopiero początek.


Teraz, kiedy Palestyńczykom udało się – z pomocą mediów – wyryć te obrazy w umysłach milionów Amerykanów, planują więcej zainscenizowanych protestów. Cel: przerazić amerykańskie społeczeństwo i zmusić Trumpa, by cofnął swoją decyzje w sprawie statusu Jerozolimy. Ta taktyka zastraszania przez media nie jest nowa. W rzeczywistości jest to coś, co dzieje się od dziesięcioleci w znacznej mierze dzięki udziale zachodnich mediów głównego nurtu.


Obecnie palestyńscy i zachodni dziennikarze dostali zaproszenia na szereg planowanych protestów przez Palestyńczyków w nadchodzących dniach i tygodniach w odpowiedzi na politykę Trumpa. Dziennikarze, włącznie z fotografami i ekipami kamerzystów otrzymali szczegółowe harmonogramy wydarzeń, które odbędą się w różnych miejscach Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy. Dziennikarzom obiecano więcej scen palenia zdjęć Trumpa i flag USA. Kilku dziennikarzy otrzymało także informacje o lokalizacji „starć”, jakie mają mieć miejsce między palestyńskimi protestującymi a żołnierzami Izraelskich Sił Obronnych (IDF). Innymi słowy, powiedziano dziennikarzom, gdzie dokładnie muszą być, żeby udokumentować Palestyńczyków rzucających kamieniami w żołnierzy – i przewidzianą reakcję IDF.


A oto zabawna część. Jeśli, z jakiejkolwiek przyczyny, nie pokażą się kamery, prawdopodobnie nie będzie także “aktywistów”. W świecie palestyńskim zawsze chodzi o manipulowanie mediami i rekrutowanie ich na rzecz sprawy. A sprawą jest zawsze nagonka na Izrael – z nagonką na Trumpa tuż za nią.


Tak, Palestyńczycy będą protestować przeciwko Trumpowi w nadchodzących dniach. Tak, wyjdą na ulice i będą rzucali kamieniami w żołnierzy IDF. Tak, będą palić wizerunki Trumpa i flagi USA. I tak, będą próbowali przeprowadzać ataki terrorystyczne na Izraelczyków.


Kiedy jednak siedzimy w domach i oglądamy wiadomości z Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy, zadajmy sobie pytanie: ile z tych “wydarzeń” w rzeczywistości jest medialnymi farsami? Dlaczego dziennikarze pozwalają nabierać się palestyńskiej machinie propagandowej, która sieje nienawiść i przemoc od rana do nocy? I dlaczego dziennikarze wyolbrzymiają i przesadzają palestyńskie groźby przemocy i anarchii?


Po pierwsze, wielu dziennikarzy chce przypodobać się swoim czytelnikom i redakcjom przez oferowanie im wiadomości, które źle świadczą o Izraelu. Po drugie, niektórzy dziennikarze wierzą, że pisanie antyizraelskich opowieści toruje im drogę do zdobywania nagród od rozmaitych organizacji „sygnalizujących cnotę”. Po trzecie, wielu dziennikarzy wierzy, że pisanie antyizraelskich doniesień daje im dostęp do tak zwanych „liberalnych” i rzekomo „oświeconych” koterii, które idealizują bycie „po właściwej stronie historii”. Nie chcą widzieć, że 21 państw muzułmańskich od dziesięcioleci próbuje zniszczyć jedno państwo żydowskie; zamiast tego wydają się sądzić, że jeśli dziennikarze są „liberalni” i mają „otwarte umysły”, muszą popierać „słabszego”, którym, jak wierzą, są „Palestyńczycy”. Po czwarte, wielu dziennikarzy widzi ten konflikt jako konflikt między złymi charakterami (mają nimi być Izraelczycy), a dobrymi charakterami (mają nimi być Palestyńczycy) i uważają, że jest ich obowiązkiem stać po stronie „dobrych charakterów”, nawet jeśli ci „dobrzy” zajmują się przemocą i terroryzmem.


Niedawno ponad 300 muzułmańskich wiernych zmasakrowali muzułmańscy terroryści, kiedy ci modlili się w meczecie na Synaju w Egipcie. Relacjonowało stamtąd mniej dziennikarzy niż z zainscenizowanego epizodu z wizerunkami Trumpa w Betlejem. Gdzie było oburzenie w świecie arabskim i islamskim? Teraz Arabowie i Muzułmanie mówią o „dniach wściekłości” w proteście przeciwko Trumpowi. Dlaczego nie było żadnych „dni wściekłości” w krajach arabskich i islamskich, kiedy ponad 300 wiernych, w tym wiele dzieci, zmasakrowano podczas piątkowych modłów?


Najwyższa pora na jakiś rachunek sumienia ze strony mediów: czy naprawdę chcą nadal służyć jako tuby dla tych Arabów, którzy zastraszają i terroryzują Zachód?


Dziennikarze czynnie zmawiają się z Autonomią Palestyńską i Hamasem, żeby stworzyć fałszywe wrażenie, że III wojna światowa wybuchnie, jeśli ambasada USA zostanie przeniesiona do Jerozolimy. Setki tysięcy muzułmanów i chrześcijan zamordowano od początku „Wiosny Arabskiej” sześć lat temu. Zabili ich muzułmańscy terroryści i inni Arabowie. Rozlew krwi trwa do dziś w Jemenie, Libii, Syrii, Iraku i Egipcie.


Bądźcie więc pewni: “rzeki krwi”, które nam obiecują, już płyną teraz. Tak, to nóż, jakim Arabowie i muzułmanie podrzynają sobie wzajem gardła, jest powodem tego czerwonego nurtu, nie zaś jakaś wypowiedź prezydenta USA. Może to wreszcie stanie się wydarzeniem wartym udokumentowania przez niezmorzonych reporterów tego regionu?


The Real Palestinian Response to Trump’s Jerusalem Speech

Gatestone Institute, 7 grudnia 2017

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Bassam Tawil 
Badacz i publicysta palestyński mieszkający na Bliskim Wschodzie.   


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 206 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14
Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego     2018-08-12
Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?   Tawil   2018-07-18
Jesteśmy rasistami, ale przypisujemy to Izraelowi   Al-Sa'di   2018-07-10
Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?   Tawil   2018-06-30
Dlaczego my, Arabowie, musimy krzyczeć   Maroun   2018-06-27
Palestyńczycy: Ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2018-06-25
W przyszłym roku w Jerozolimie   Eid   2018-06-22
Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie   Mohamed   2018-06-14
O tym nie słyszeliście na Zachodzie   Tawil   2018-06-13
Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie   Maroun   2018-06-02
Obalenie 25 mitów lewicy i Arabów z prespektywy lewicowego Araba   Maroun   2018-05-05
Wciągamy religię w każdy aspekt naszego życia   Hamami   2018-04-21
Palestyńczycy torturowani; media milczą   Tawil   2018-04-21
Jestem jawnym i dumnym syjonistą, bo jestem jawnym i dumnym lewicowcem   Maroun   2018-04-11
Kiedy religię przedstawia się jako ideologię, jest bardziej niebezpieczna niż broń nuklearna     2018-03-22
Grożenie terrorem nie powinno być sposobem zarabiania na życie   Darwish   2018-01-31
Arabskie reżimy przerażone wolnością w Izraelu   Meotti   2018-01-30
Odwiedzanie Izraela jest przywilejem, a nie prawem   Maroun   2018-01-20
Witajcie na Zachodzie, ale prosimy się nie integrować …    Arbabzadah   2018-01-01
Rzeczywista reakcja palestyńska na jerozolimskie przemówienie Trumpa   Tawil   2017-12-09
Do moich rodaków Libańczyków, których gniewają izraelskie bomby   Maroun   2017-11-05
Palestyńczycy zamykają w więzieniu dziennikarzy za ujawnianie korupcji   Toameh   2017-10-02
Iracki duchowny: muzułmanie są utrapieniem świata     2017-09-29
Błędem jest ograniczanie wolności myśli obywateli   Al-Salem   2017-09-28
Popieranie Izraela jest obowiązkiem lewicy   Maroun   2017-09-24
Kiedy "progresizm" miażdży kobiety muzułmańskie   Mohamed   2017-09-23
Muzułmanie amerykańscy powinni zdemaskować imamów, którzy głoszą nienawiść   Al-Hadj   2017-09-20
Ograniczanie praw kobiet: Prawa islamskie i multikulturalizm   Khan   2017-09-16
Palestyńczycy, których zachodnie media wolą nie widzieć   Toameh   2017-09-13
Ofiary islamizacji Turcji: kobiety   Bekdil   2017-09-09
Szef ONZ Guterres, media i palestyńskie fake news   Tawil   2017-09-06
Palestyńczycy: Niszczenie sądownictwa   Toameh   2017-09-04
My, muzułmanie, jesteśmy całkowicie pozbawionymi samokrytycyzmu płaczliwymi łobuzami na szkolnym podwórku   Nawaz   2017-09-02
Uderzyć w wylęgarnie terroru   Khan   2017-09-01
Musimy podjąć stanowczą decyzję     2017-08-27
Czy było etyczne ze strony Izraela NIEdeportowanie Arabów w 1948 i 1967 r.?   Maroun   2017-08-06
Zaprzeczaj Holocaustowi, ale nigdy nie kwestionuj szariatu?   Rafizadeh   2017-07-31
Problemem z wykrywaczami metalu jest to, że są one żydowskie   Maroun   2017-07-25
Islamska koncepcja “feminizmu”   Darwish   2017-07-23
UNESCO wspiera terroryzm   Tawil   2017-07-20
Modernizacja Bliskiego Wschodu jest spektakularna   Taheri   2017-07-19
Arabowie, którzy nie cenią Izraela, są głupcami   Maroun   2017-07-16
My, Arabowie, mamy cholerne szczęście, że Żydzi nie zachowują się jak Arabowie   Maroun   2017-07-15
Nadchodzi kolejna antysemicka wojna, a świat dalej odwraca głowę   Maroun   2017-07-04
Turcja bez cenzury: wojna z mediami   Bulut   2017-07-03
Jako lekarz i muzułmanin protestuję przeciw okaleczaniu kobiet   Jasser   2017-07-01
Niewygodna prawda o konflikcie izraelsko-palestyńskim   Maroun   2017-06-30
Miękki szariat w Turcji     2017-06-29
Źli przywódcy - prawdziwa tragedia Palestyńczyków   Toameh   2017-06-24
Świat musi wygnać niszczące go fantazje   Qudosi   2017-06-11
Jako Arab wstydzę się za wojnę sześciodniową   Maroun   2017-06-07
Dorastając na północ od Izraela: Jak zostałem żarliwym syjonistą   Maroun   2017-05-31
Palestyńczycy: Groźby, które Trump powinien usłyszeć   Tawil   2017-05-22
Palestyńczycy potrzebują prawdziwego poparcia   Eid   2017-05-18
Przemysł terroryzmu   Tawil   2017-04-14
Kiedy Arabowie przestaną pozwalać, by prowadzono ich jak barany?   Maroun   2017-04-12
Proszę, czy Zachód mógłby przestać stawać po stronie zbrodniarzy?   Khan   2017-04-03
Linda Sarsour to objaw poważniejszej choroby   Maroun   2017-04-02
Gość z Czarnego Lądu   Koraszewski   2017-03-31
Palestyńczycy: Puste obietnice Abbasa   Toameh   2017-03-31
Czy twardogłowa lewica jest sprzymierzona z radykalnymi islamistami?   AlSaied   2017-03-29
Jako muzułmanka zdecydowanie popieram zakaz zakwefiania   Ahmed   2017-03-28
Czego nie mówią ci o Indonezji   Lato   2017-03-27
Palestyńczycy: fałszywe informacje i “alternatywne fakty”   Tawil   2017-03-14
Antysemityzm: wpatrywanie się w mrok   Maroun   2017-03-07
Wspieranie terroryzmu pod przykrywką dziennikarstwa   Tawil   2017-03-06
Tortury za murami Jerycha   Toameh   2017-02-08
Świat ma dość muzułmańskiego ekstremizmu religijnego     2017-01-22
Dysydenci arabscy i wojna o pokój     2017-01-19
Spojrzenie Araba na pokojowy szczyt w Paryżu   Maroun   2017-01-17
Przemówienie noworoczne do świata muzułmańskiego   Darwish   2017-01-07
Kontratak liberalnych muzułmanów   Palmer   2016-12-24
Komu po drodze z Trumpem?   Koraszewski   2016-12-09
Strach przed prezydenturą Trumpa jest  przesadny   Al-Hadj   2016-11-27
Żydzi z sześcioma ramionami   Rahola   2016-11-04
Skończcie z podżeganiem przeciwko Żydom     2016-10-23
Wywiad z francuskim eseistą, Majidem Oukacha   Canlorbe   2016-10-19
Świat jest jeden i trzeba do niego dołączyć     2016-10-17
Długa walka dra Turkiego Al-Hamada   Fernandez   2016-10-13
Złe wiadomości dla nienawidzących Izraela   Toameh   2016-09-24
Wzrastające szeregi muzułmańskich syjonistów   Koraszewski   2016-08-20
Terror jest produktem ekstremizmu w mediach, meczetach i szkołach   Al-Rashed   2016-08-15
Kampania „antynormalizacji” i prawo Izraela do istnienia   Toameh   2016-08-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk