Prawda

Poniedziałek, 16 wrzesnia 2019 - 05:02

« Poprzedni Następny »


Przestańcie próbować ratować Izrael


Liat Collins 2017-06-05

Ratusz Tel Awiwu oświetlony w solidarności z Egiptem po zamachu, który kosztował życie co najmniej 29 koptyjskich chrześcijan w pobliżu Kairu. (zdjęcie: TAMARA ZIEVE)
Ratusz Tel Awiwu oświetlony w solidarności z Egiptem po zamachu, który kosztował życie co najmniej 29 koptyjskich chrześcijan w pobliżu Kairu. (zdjęcie: TAMARA ZIEVE)

No i mamy to znowu. Taka była moja pierwsza myśl, kiedy 29 maja przeczytałam informację Tamary Zieve z “Jerusalem Post”, że powstała nowa grupa, by powiedzieć Izraelczykom, jak zła jest ich sytuacja.

Według informacji, organizacja – kolejna organizacja – nazywa się SISO (“Save Israel, Stop the Occupation” [Uratuj Izrael, zakończ okupację]) i “apeluje do Żydów zarówno w Izraelu, jak na całym świecie, by przyłączyli się do wezwania do zakończenia konfliktu izraelsko-palestyńskiego”.

Nie apeluje to do mnie; to kwestia smaku.


SISO koncentruje się na dwóch sprawach, które uważa za nowe, chociaż mój Facebook nieustannie jest tego pełen. Ten stary-nowy nacisk jest na, według informacji Zieve, “społeczne i ekonomiczne koszty dalszych rządów Izraela na terytoriach spornych oraz próba obalenia poglądu, że konflikt jest nie do rozwiązania, przez naświetlenie innych długich konfliktów, które zostały rozwiązane, mimo że wydawały się ‘beznadziejne’”. Ich strona Facebooka twierdzi, że:

 

„SISO jednoczy postępowe siły żydowskie w Diasporze z inicjatywami izraelskimi do skoordynowanego działania i wspólnego wpływu dla zakończenia okupacji.

 

Działamy z miłości do Izraela i z oddania jego przyszłemu dobrostanowi. Wiemy, że okupacja jest szkodliwa zarówno dla Izraelczyków, jak dla Palestyńczyków. I wiemy, że istnieje alternatywa. Okupacja musi się skończyć. Popieramy rozwiązanie w postaci dwóch państw, ale jeśli nie nastąpi to wkrótce, Izrael musi przyznać pełne prawa Palestyńczykom na tak długo, jak długo są pod jego panowaniem”.

 

Byłabym jednak zdziwiona, gdyby okazało się, że te pełne prawa polityczne obejmują oczekiwania płacenia podatków i służby w armii.

SISO została założona w zeszłym roku jako “pobudka” przed 50. rocznica wojny 6-dniowej.

Ta rocznica jest mniej pobudka, a bardziej przypomnieniem alarmujących zagrożeń, jakie istniały przed czerwcem 1967 r.

Triumfem narracji nad historią jest to, że Izrael umyślnie “podbił” Zachodni Brzeg, “wschodnią” Jerozolimę, Wzgórza Golan, Gazę i Synaj w 1967 r. „Bardzo nam przykro, że wygraliśmy”, jak to ujął satyryk Ephraim Kishon w książce o tym samym tytule.  

Wierzę, że gdyby Izrael przegrał w 1967 r. (jak tego oczekiwał świat arabski), istotnie zapobiegłoby to wojnie Jom Kipur – nie byłoby dłużej Izraela.

Po pięćdziesięciu latach trudno wyobrazić sobie choćby jedną NGO w kraju muzułmańskim, stworzoną, by spróbować złagodzić warunki Żydów “pod okupacją” (nie mówiąc już o grupie ponad 50, jak te, które podobno popierają SISO). Nie jest łatwo wyobrazić sobie znaczącą populację żydowską, pozostawioną przy życiu. Dzisiaj populacja kraju liczy 8,7 miliona, z czego niemal 75 procent to Żydzi.

Podobnie, gdyby Izrael przegrał wojnę Jom Kipur, byłby to koniec państwa żydowskiego. To było oczywistą intencją sąsiadujących państw arabskich, kiedy raz jeszcze, ignorując błagania, by nie atakowały (i ignorując spektakularnie marne wyniki ich poprzednich prób pobicia Izraela), rozpoczęli ofensywę z wielu stron.

Przynajmniej zwycięstwo izraelskie z 1973 r. utorowało drogę dla Egiptu, a później Jordanii, do zrozumienia, że wojna nie odniesie sukcesu i zawarto pokój – chociaż zimny.

Palestyńczycy także mogli mieć pokój, gdyby to było ich celem.

Czy jest 50 organizacji skłonnych to naciskania na Palestyńczyków, by zawarli pokój z Izraelem? 30? 20? czy jest ktokolwiek z kreatywną i moralną ideą uratowania Palestyńczyków przed nimi samymi? Nie potrzebuję przemysłu NGO, żeby mi powiedział, że nie wszystko jest dobrze, ani dla Izraelczyków, ani dla Palestyńczyków – chociaż, biorąc pod uwagę fakt, że przez ostatnie 20 lat zasadniczo rządzili się sami na Zachodnim Brzegu i w Gazie, i nie stworzyli modelu demokracji, nie myślę, że cała wina leży po stronie Izraela.

Jestem wystarczająco stara, by pamiętać “stare, złe dni”, przed rozmowami pokojowymi, kiedy ludzie znali słowo “salaam”, ale nie znali słowa “intifada”. Terroryzm nie był wynikiem murów i posterunków drogowych. Bariery i punkty kontrolne powstały, by uporać się z terroryzmem.

W Dniu Jerozolimy w zeszłym tygodniu, zaznaczającym zjednoczenie stolicy pół wieku temu, jedni z moich przyjaciół świętowali tradycyjny Taniec Flag na Starym Mieście. Inni przyjęli mniej wyzywające podejście i rozdawali kwiaty i przesłania pokoju mieszkańcom arabskim.

Wiece i protesty przybierały różne formy, ale jedna rzecz jest pewna: nic dobrego nie może wyjść z czegoś nazwanego “dniem wściekłości” tego typu, jaki często urządzają Palestyńczycy.

Trudno dojść do tego, ilu ludzi uczestniczyło w wiecu w Tel Awiwie 27 maja, zorganizowanego przez Peace Now wraz z innymi organizacjami lewicowymi tego typu, do jakiego apeluje teraz SISO. Doniesienia wspominają mgliście o „tysiącach”.

Mam przyjaciół, którzy tam poszli. Mam wielu więcej przyjaciół, którzy nie poszli. Niemniej wszyscy moi przyjaciele – z lewa, z prawa i z centrum – chcą pokoju.

Wielu Amerykanów wykorzystało Memorial Day jako okazje do zakupów i barbecue. W Izraelu Dzień Pamięci jest ponury. Zbyt wielu ludzi ma imię, które wspominają w ten dzień, a właściwie przez cały rok.

Izraelczycy nie potrzebują kazań o zaletach pokoju.

Późno wieczorem 27 maja ratusz w Tel Awiwie oświetlono flagą egipską na znak solidarności z ofiarami najnowszego ataku na chrześcijan koptyjskich, z których 29 zostało zabitych.

24 maja światła biur miejskich utworzyły flagę Wielkiej Brytanii, by okazać współczucie 22 ofiarom terrorystycznego zamachu dżihadystów w Manchesterze.

Świat mniej uwagi poświęcił chrześcijańskim ofiarom na Filipinach w wyniku napadu islamistycznego w południowym mieście Marawi. Trzej policjanci zabici w dwóch wybuchach bomb, dokonanych podobno przez związaną z ISIS grupę w Dżakarcie 24 maja, także przemknęły pod dziennikarskim radarem, ale można przeciągnąć linię między wszystkimi tymi potwornościami.

“Okupacja” nie jest problemem. Izrael nie jest problemem; jest częścią rozwiązania.

Na wiecu w Tel Awiwie odczytano list od prezydenta Autonomii Palestyńskiej, Mahmouda Abbasa, w którym napisał: “Nadeszła pora, by państwo Izrael zakończyło okupację i uznało nasz kraj”.

To uchodzi za oświadczenie pokoju od Abbasa.

Trwające finansowanie podżegania i płacenie wynagrodzeń rodzinom terrorystów i “męczenników” mówi coś innego.

Wzywanie do naciskania na Izrael – i tylko na Izrael – by “zaryzykował dla pokoju”, nie zostanie dobrze przyjęte przez olbrzymia większość nas tutaj w Izraelu, którzy mamy żyć, lub próbować żyć, z konsekwencjami tego ryzykowania.

Według Al-Dżaziry, 137 państw członkowskich ONZ uznaje „Palestynę”, niemniej Palestyńczycy zapamiętale bronią przyznanego im przez ONZ statusu „wiecznych uchodźców”.

Mają własny parlament, ale nie organizują wyborów; mają własne prawa, więzienia i system edukacyjny.

Międzynarodowe środki pomocowe giną na kontach ich polityków lub są wydawane na propagowanie kultu męczeństwa i cierpiętnictwa.

Ci, którzy naprawdę są zatroskani o pokój i demokrację, nie potrzebują SISO. Potrzebują STOP  - Stop The Oppression of Palestinians – przez kierownictwo palestyńskie.

 

Stop trying to save Israel

Jerusalem Post, 1 czerwca 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 117 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy arabska izraelskość jest atrakcyjna   Amos   2019-09-10
Rozważania o plemiennej i narodowej lojalności   Rosenthal   2019-09-01
Zawsze byliśmy tutaj: historyczne prawo narodu żydowskiego do Ziemi Izraela   Rosenthal   2019-08-24
“Nie macie prawa istnieć. Czy możemy wjechać?”   Rosenthal   2019-08-20
Jak i dlaczego przegrywamy wojnę kognitywną   Rosenthal   2019-08-13
Zakończyć milczącą zgodę na upokorzenia   Rosenthal   2019-08-08
Nikt nie zawłaszczył Izraela. Po prostu nie jest tym, co jego pionierzy myśleli, że stworzyli.   Horovitz   2019-08-06
Oduczanie się lekcji Diaspory   Rosenthal   2019-08-05
Walka z BDS, Część II   Rosenthal   2019-07-28
Jeśli chcesz pomóc Izraelowi, porzuć słowo ”konflikt”   Rose   2019-07-25
Wymazywanie historii Jerozolimy; wymazywanie TWEETów   Collins   2019-07-17
To nie jest Ferguson   Rosenthal   2019-07-09
Zasadniczy “przywilej”   Rosenthal   2019-07-05
Uderzenie młotem nie ”judaizuje” Jerozolimy, ani nie zabija procesu pokojowego   Tobin   2019-07-03
Jak odzyskać roztrwoniony dar 1967 roku   Rosenthal   2019-06-13
Jak przywódcy izraelskich Arabów wypaczają znaczenie demokracji   Krygier   2019-06-12
Kwestionowanie mitu o ”białym, kolonialnym” Izraelu   Julius   2019-06-05
Nadchodzący kryzys konstytucyjny Izraela   Rosenthal   2019-06-03
”Dzień Nakby” tylko infantylizuje arabską agresję   Kryger   2019-05-30
Powody, dla których trwają wojny z Gazą     2019-05-23
Musicie się z tym pogodzić: Jerozolima jest stolicą Izraela   Benson   2019-05-17
Dzień Nakby: Dlaczego Arabowie uciekli w 1948 roku, a Żydzi zostali?     2019-05-16
Dobry książę i umowa z Iranem   Rosenthal   2019-05-13
Żydowska i palestyńska tożsamość narodowa (odpowiedź dla @HenMazzig)     2019-05-10
Jak poskromić naszych kuzynów z Gazy   Rosenthal   2019-05-07
Netanjahu chce zamknąć sprawę rozwiązania w postaci dwóch państw. Dobrze!   Rosenthal   2019-04-25
“Wszyscy wiedzą” … ale wszyscy się mylą   Rosenthal   2019-04-21
Pesach i wolność Żydów     2019-04-19
Beresheet: księżyc, duma i śmiech   Stern   2019-04-12
Netanjahu zmierza do rekordowej, piątej kadencji, ale może zaprosić Gantza do przyłączenia się      Gross   2019-04-11
Atak na prawo o państwie narodowym   Rosenthal   2019-04-08
Czy Izrael może spełnić oczekiwania prawicy lub lewicy?   Amos   2019-04-05
Fenomen żydowskiego antysyjonizmu   Koraszewski   2019-03-22
Strach i odraza na punktach kontrolnych IDF   Altabef   2019-03-19
Izraelski Arab z prawicy chce być bezpieczny   Oz   2019-03-12
Nie, syjonizm nie jest kolonializmem osadniczym     2019-03-10
Absurdalność wymiany terytoriów   Rosenthal   2019-03-02
Żydowska krew   Bergman   2019-02-25
Wrogowie Izraela wreszcie przyznają, że kamienie zabijają   Tobin   2019-02-06
Nie uczestniczyłem w Dniu Pamięci o Holocauście   Tsalic   2019-02-04
Dlaczego odmówiłam udziału w Marszu Kobiet   Levin   2019-02-02
O konflikcie arabsko-izraelskim i lewicowych grupach żydowskich   Thaabet   2019-01-18
Do naszych arabskich obywateli   Rosenthal   2019-01-17
Moje serce jest w Izraelu   Maroun   2019-01-10
Dlaczego syjonizm nie jest ani jak panafrykanizm, ani jak biały nacjonalizm   Valdary   2019-01-07
Kolejna bitwa w wojnie o kulturę w Izraelu   Rosenthal   2018-12-10
Okrzyk ”Prawo powrotu” wyciszony przez pełną historię   Julius   2018-11-30
Partia Meretz próbuje zawłaszczyć pamięć Icchaka Rabina   Maroun   2018-11-16
Trauma i terror: widok z Południa   Plosker   2018-11-15
Zamach na Hotel King David   Amos   2018-11-09
Wypełnianie warunków umowy społecznej   Rosenthal   2018-10-29
Pokój z Jordania – nie wpadajcie w panikę   Kedar   2018-10-28
Gideon Levy jest pijany siłą   Maroun   2018-09-17
Żydowskie prawa do Izraela (część 1): Deklaracja Niepodległości   Rain   2018-09-12
Antysyjonizm nie jest antysemityzmem, ale jest może gorszy   Maroun   2018-09-11
Kto jest okupantem?     2018-08-23
Czy Izrael pozostanie państwem żydowskim i syjonistycznym?   Rosenthal   2018-08-17
Żydowskie państwo w nieżydowskich oczach     2018-08-03
Znieść Rabbinat!   Rosenthal   2018-07-02
Żołnierz IDF o swoich przeżyciach podczas obrony granicy   Barad   2018-06-20
Taniec na linie     2018-05-13
List otwarty do niemieckiej kanclerz   Bat Adam   2018-05-12
O latawcach i Natalie Portman   Collins   2018-04-29
Tchórzliwy profesor Henry Maitles i aktywiści, którzy uciekli   Collier   2018-04-13
Muzułmańscy dysydenci przeciw nienawiści   Koraszewski   2018-04-05
Prawdziwe powody, dla których ułuda dwóch państw nie umiera... i prosty powód, dla którego powinna   Bellerose   2018-03-11
Arab z urodzenia, syjonista z wyboru   Maroun   2018-02-14
Jak Golda Meir definiowała “Palestyńczyków”?   Meir   2018-01-21
Dlaczego milczycie?   Stern   2017-12-25
Otwarty list do Mandla Mandeli   Neguise   2017-12-13
Czy Izrael musi płacić za pokój?   Rosenthal   2017-12-01
Naród Narracji   Rosenthal   2017-08-18
Niepodważalne argumenty o ludach rdzennych   Fred Maroun   2017-08-16
Nasi druzyjscy sąsiedzi   Shapiro   2017-07-27
Przerywając ciszę, by ujawnić zbrodnię   Koraszewski   2017-06-12
Do pokoju przez prawdę: książka, która odważa się powiedzieć prawdę o Izraelu   Greenfield   2017-06-09
Przestańcie próbować ratować Izrael   Collins   2017-06-05
Czasami obraz wart jest więcej niż tysiąc słów   Fitzgerald   2017-05-26
Z takimi “syjonistami”, kto potrzebuje wrogów?   Yemini   2017-05-15
50 lat demonizacji i wypaczania prawdy     2017-05-12
Czy spotkał się pan z Chelsea Manning, Herrr Minister?   Yemini   2017-05-10
 Kogo obchodzi Izrael?   Koraszewski   2017-05-09
Dlaczego budują osiedla?   Tsalic   2017-03-21
To nie Izrael powoduje antysemityzm   Dershowitz   2017-03-02
Czy Żydzi są rdzennym ludem w ziemi Izraela? Oczywiście   Bellerose   2017-02-19
Patrząc z linii frontu   Stuart   2017-02-18
Tego dnia narodziła się izraelska demokracja   White   2017-02-17
Dlaczego organizacje pokojowe polegają na “alternatywnych faktach”?   Miller   2017-02-12
Dlaczego nas nienawidzą   Rosenthal   2017-01-27
Dyplomacja strachu, ambasada USA i jak Trump powinien odpowiedzieć na groźby palestyńskie     2017-01-14
Cywilizowani barbarzyńcy i niespodziewani przyjaciele     2017-01-06
316 mil do Aleppo. Lekcja dla Izraela   Collier   2016-12-30
Prawda jest opinią mniejszości   Rosenthal   2016-12-18
Czy Żydzi powinni przepraszać?   Żabotyński   2016-12-10
Norman Finkelstein, Westminster University i antysemityzm   Collier   2016-08-17
Wyzwolenie naszej Jerozolimy   Greenfield   2015-05-28
Wspieranie chrześcijan na Bliskim Wschodzie jest syjonizmem   Naddaf   2015-05-19
Hipokryzja solidarności –  od Gazy do Ferguson   Hafeez   2014-12-31
Syjonizm – walka moralna   Bellerose   2014-12-25
A co z żydowską NAKBĄ?   Jemini   2014-12-10

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk