Prawda

Niedziela, 27 wrzesnia 2020 - 15:01

« Poprzedni Następny »


Jak i dlaczego przegrywamy wojnę kognitywną


Vic Rosenthal 2019-08-13


Długa wojna przeciwko żydowskiej suwerenności w Ziemi Izraela trwa od czasów sprzed założenia państwa. Tożsamość naszych wrogów zmienia się zależnie od ich zdolności do walki w danym momencie, jak również od innych czynników, ale – z jednym ważnym wyjątkiem, który omówię później – pochodzą oni z arabskich i muzułmańskich narodów w naszym regionie. Naszym najgroźniejszym wrogiem w przeszłości mógł być Egipt; dzisiaj jest Iran, a jutro znowu może być Egipt. Z powodu islamskiej doktryny to nigdy się nie skończy.

Walka o naszą niepodległość obejmuje fizyczne czyli kinetyczne, działania wojenne, które miały postać pogromów, regionalnych wojen na dużą skalę, intifad i różnych przejawów terroryzmu. Równocześnie trwają jednak także walki dyplomatyczne, prawne, tajne, psychologiczne lub kognitywne.

Najlepszym sposobem zobrazowania naszej walki kognitywnej jest obraz oblężonego narodu. Naszym celem jest złagodzenie nacisku, żebyśmy mogli kontynuować normalne życie. Nie jesteśmy zainteresowani w zdobywaniu „terytorium wroga”, ale chcemy zniszczyć zapas broni kognitywnej naszego wroga i zdławić jego wolę walki. Proszę zauważyć, że chociaż celem jest samoobrona, nasze strategie działania mogą zachęcać do agresywnych taktyk ofensywnych. W kognitywnym teatrze wojny do naszych muzułmańskich wrogów dołączyły niektóre post-chrześcijańskie narody Zachodniej Europy, które są często bardziej zaciekle wrogie niż muzułmanie.    


Wszyscy nasi wrogowie mają dwa rodzaje celów: celują w nas bezpośrednio, żeby siać zamieszanie i defetyzm w kraju, i celują w resztę świata, żeby zmniejszyć prawdopodobieństwo, że nasi sojusznicy udzielą nam wsparcia w czasie wojny kinetycznej.    To może znaczyć, że będzie nam trudniej zdobyć dostawy i broń lub że nie będziemy mogli używać jakiejś przestrzeni powietrznej lub baz naziemnych. To może znaczyć przygotowanie atmosfery, żeby inne narody głosowały przeciwko nam w Radzie Bezpieczeństwa ONZ lub żeby opinia publiczna w demokratycznych krajach faworyzowała naszych wrogów. To może znaczyć szkodzenie nam ekonomicznie przez przekonywanie narodów, firm i indywidualnych ludzi do unikania prowadzenia interesów z naszymi firmami.  

Kognitywne ataki skierowane na narody świata mają delegitymizować Izrael, przedstawiać go jako uzurpatora, który nie ma moralnego ani legalnego prawa istnieć; lub demonizować go, twierdzić, że jego zachowanie jest tak nikczemne, tak złe, że utracił prawo do bycia traktowanym jak każdy normalny naród normalnych ludzi i zasługuje na zniszczenie.

Przykładem delegitymizacji jest narracja, która opisuje narodziny państwa jako kolonizację – przez ”białych” europejskich Żydów wspieranych przez wielkie mocarstwa – rdzennego, ”palestyńskiego” narodu ludzi ”kolorowych”, zamiast rzeczywistej historii o powrocie narodu żydowskiego do ziemi swoich przodków i rasistowskiego sprzeciwu wobec tego powrotu ze strony całego świata arabskiego.  

Demonizacja obejmuje tradycyjne opowieści o potwornościach popełnianych przez wojsko, szczególnie oskarżenie, że IDF umyślnie obiera za cel dzieci – co jest odwrotnością rzeczywistej sytuacji – twierdzenia o “apartheidzie”, a także, dla mniej wyrafinowanej publiczności, powtarzanie tradycyjnych, antyżydowskich oszczerstw o rytuale krwi.  

Kognitywna wojna wspiera i funkcjonuje w parze ze zwykłą, kinetyczną wojną i z terroryzmem (który jest zarówno kinetyczny, jak kognitywny). Nie powinniśmy tracić z oczu faktu, że ostatecznym celem naszych wrogów jest zniszczenie naszego państwa i zabicie lub rozproszenie Żydów. Kiedy irański mułła przewodzi skandowaniu „śmierć Izraelowi”, chodzi mu o śmierć Izraela (Ameryki także). Kiedy europejski rząd wysyła pieniądze izraelskiej NGO B’Tselem, płaci za demonizację Izraela na międzynarodowych forach, zakłócanie działań IDF w obronie bezpieczeństwa i pieniackie działania przeciwko rządowi Izraela i IDF w sądach izraelskich i zagranicznych. I kiedy publicysta izraelskiej gazety, którego rodzice są Żydami, pisze artykuł, w którym oskarża pilotów Izraelskich Sił Powietrznych o morderstwo, on także pociąga za spust kognitywnej broni wycelowanej w nasze serca. Jeśli czeki, stanowiące jego zapłatę, nie są podpisane przez Iran, to powinny być. We wszystkich tych wypadkach końcowy cel jest ten sam.  

Izrael odpowiada na te ataki w czysto defensywny sposób, próbując odparować ich uderzenia. Nie, mówimy (po miesiącach badań), nie zastrzeliliśmy małego Mohammeda al-Durah w 2000 roku; albo został zastrzelony przez terrorystów Hamasu, albo wcale nie był zastrzelony.  Nie, nasze traktowanie naszych arabskich obywateli i Arabów żyjących w Autonomii Palestyńskiej w niczym nie przypomina apartheidu. Nie, nie ścięliśmy tych drzew oliwnych; arabscy farmerzy przycięli je.

Jak pisałem w mojej serii o walce z BDS (tutaj [po polsku: http://www.listyznaszegosadu.pl/brunatna-fala/walka-z-bds-czesc-i ] i tutaj [po polsku: http://www.listyznaszegosadu.pl/syjonizm/walka-z-bds-czesc-ii ]) takie reagowanie ma dwie poważne wady: po pierwsze,  przez powtórzenie oskarżeń przydajemy im na nowo popularności i czynimy nawet absurdalne oskarżenia akceptowalnym tematem dyskusji. Po drugie, mechanizm badania i odpowiadania na przesadne lub zmyślone twierdzenia z łatwością można przytłoczyć samą ich ilością (tak samo jak można przytłoczyć Żelazną Kopułę!)

Lepszą strategią byłoby przejście do ofensywy i przeniesienie wojny na teren wroga. Palestyńska narracja jest licha i łatwo ją obalić. Jest nieustanny strumień artykułów o „osadniczo-kolonialnym” paradygmacie przypisywanym Izraelowi, ale gdzie są artykuły o arabskiej migracji na tereny Izraela w XIX i XX wieku? Gdzie są pro-syjonistyczne konferencje i granty dawane uczonym, którzy przestawiają naszą stronę historii, która ma tę przewagę, że jest prawdziwa?

A nie tylko rzadko kiedy atakujemy arabską narrację historyczną – w rzeczywistości, wielu Izraelczyków jest w pierwszych szeregach tych, którzy ją rozpowszechniają – niewystarczająco pokazujemy moralne zdeprawowanie i karygodne czyny palestyńskich przywódców, byłe i obecne. Wyobraźcie sobie, gdybyśmy mogli osiągnąć szerokie rozpowszechnienie informacji o tym, że to Mahmoud Abbas zebrał fundusze na masakrę na Olimpiadzie w Monachium w 1972 roku.

Istnieje powód, dla którego proizraelski punkt widzenia ma takie trudności w świecie akademickim i w wolnych mediach zachodnich. Jest nim to, że kiedy Izrael był zajęty walką w wojnach i obroną przeciwko terroryzmowi, nasi wrogowie używali swoich petrodolarów do skorumpowania zachodnich uniwersytetów i mediów. Czy wiecie, że w dodatku do milionów dolarów, jakie popierający Hamas Katar wydał na lobbowanie amerykańskich ustawodawców, dał również dosłownie miliardy dolarów uniwersytetom i innym akademickim projektom (takim jak Brookings Institution) w USA? Specjalizują się w takich uniwersytetach jak Georgetown i Northwestern, gdzie są szkoły pracowników służb zagranicznych i dziennikarzy, ale nie szczędzili darów dla Harvarda, Berkeley, University of Michigan i wielu innych. I, oczywiście, Arabia Saudyjska robiła to samo przez lata, a nawet finansowała podręczniki publicznych szkół w USA i w Europie! Katar ma jedne z najbardziej wpływowych mediów na świecie (szczególnie w arabskojęzycznym świecie), Al-Dżazira.  

Izrael nie ma miliardów petrodolarów, jakie ma Katar, ale ze swoimi technicznymi możliwościami, mógłby zrobić znacznie więcej. Niestety, być może z powodu niesłusznego poczucia winy, że wygrał wojny 1948 i 1967 roku, obawy przed rozgniewaniem Autonomii Palestyńskiej lub arabskich Izraelczyków, jak również wszechprzenikających wpływów lewicy na nasze media i świat akademicki, Izrael jest sparaliżowany ciosami otrzymanymi na kognitywnym polu walki i jest niezdolny do podjęcia takiej inicjatywy.

Czego potrzeba, by wygrać walkę kognitywną? Prawdopodobnie całkowitej zmiany naszej narodowej świadomości. Nie tu jestem optymistą.

 

How and Why we are Losing the Cognitive War

1 sierpnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal


Studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Obecnie jest na emeryturze, mieszka w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 169 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09
Stabilność dla naszych wrogów   Glick   2020-07-31
Żydzi z przywilejem   Kerstein   2020-07-21
Czy Izrael “kradnie” prywatną ziemię palestyńską na Zachodnim Brzegu?   Fitzgerald   2020-07-15
Proizraelscy demokraci i ich fundamentalne niezrozumienie problemu     2020-07-11
Boris, Tarcza Izraela   Tsalic   2020-07-09
Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09
Jestem syjonistą i jestem z tego dumny     2020-05-07
Żałoba po terrorystach   Rosenthal   2020-05-03
Izrael: to nie europejska kolonia   Sufi   2020-05-02
Czy jest niesłuszne pozwolenie Izraelowi na podejmowanie samodzielnych decyzji?   Tobin   2020-04-26
Nowy Nowy Historyk: wychodząc poza Ilana Pappe   Oz   2020-04-07
Lekcje koronawirusa dla rozmów koalicyjnych   Glick   2020-04-06
Demokracja Izraela nigdy nie była zagrożona   Tobin   2020-03-29
W Izraelu koronawirus zbliża ludzi   Leibovich   2020-03-25
Brudne intencje za hasłem ”Free Palestine”   Lekhet   2020-03-23
Prawo do głosu, ale nie do zlikwidowania państwa   Tobin   2020-03-19
Jak Europejscy Żydzi przenieśli się na wygnanie bez zmiany miejsca pobytu   Gerstenfeld   2020-03-14
Rakiety z Gazy: coś więcej niż „niedogodność”   Plosker   2020-03-08
Arabowie na Bliskim Wschodzie, którym się poszczęściło   Tawil   2020-03-04
Problemy Izraela są rzeczywiste, ale rzeczywisty jest także postęp, jakiego dokonał   Tobin   2020-03-03
Donald Trump i lód dziewięć   Rosenthal   2020-02-24
Chcę tego, co oni mają, czyli jak Izraelczycy to robią?   Fitzgeralod   2019-12-26
Rezolucja o podziale: papierowy triumf   Rosenthal   2019-12-16
Zachowywanie pokoju z Jordanią   Glick   2019-12-15
Arabskie państwa roszczą sobie prawo do dziedzictwa po wygnanych Żydach   Julius   2019-12-09
Richard Landes: człowiek, który dał nazwę Pallywood   (Varda Epstein)   2019-12-08
Postępowi Demokraci mylą się w sprawie Izraela – raz jeszcze   Rosenthal   2019-12-07
Nieproporcjonalna obrona cywilna Izraela   Shindman   2019-12-04
Izrael: Podzielony ekran   Glick   2019-12-01
Czterdzieści lat, od kiedy uciekła Victoria i 80 tysięcy innych   Julius   2019-11-29
List do Goldy Meir   Tabarovsky   2019-11-26
Dyplomatyczne deklaracje i fakty w terenie   Collins   2019-11-24
Jak wyjaśnić bezprecedensowe wsparcie dla Arabów przez „rasistę” Netanjahu?     2019-11-08
Wdzięczny gospodarz wirusa antysemityzmu   Rosenthal   2019-10-10
Zaprzeczanie żydowskiej historii Jerozolimy mimo archeologicznych dowodów   Franklin   2019-10-02
Obłęd na punkcie Netanjahju & mit o izraelskiej teokracji   Sherman   2019-09-30
Judith Butler pisze recenzję z książki     2019-09-26
Rząd jedności – bez Arabów i bez charedim   Rosenthal   2019-09-23
Obejmuję moją izraelsko-arabską tożsamość   Adi   2019-09-19
Czy arabska izraelskość jest atrakcyjna   Amos   2019-09-10
Rozważania o plemiennej i narodowej lojalności   Rosenthal   2019-09-01
Zawsze byliśmy tutaj: historyczne prawo narodu żydowskiego do Ziemi Izraela   Rosenthal   2019-08-24
“Nie macie prawa istnieć. Czy możemy wjechać?”   Rosenthal   2019-08-20
Jak i dlaczego przegrywamy wojnę kognitywną   Rosenthal   2019-08-13
Zakończyć milczącą zgodę na upokorzenia   Rosenthal   2019-08-08
Nikt nie zawłaszczył Izraela. Po prostu nie jest tym, co jego pionierzy myśleli, że stworzyli.   Horovitz   2019-08-06
Oduczanie się lekcji Diaspory   Rosenthal   2019-08-05
Walka z BDS, Część II   Rosenthal   2019-07-28
Jeśli chcesz pomóc Izraelowi, porzuć słowo ”konflikt”   Rose   2019-07-25
Wymazywanie historii Jerozolimy; wymazywanie TWEETów   Collins   2019-07-17
To nie jest Ferguson   Rosenthal   2019-07-09
Zasadniczy “przywilej”   Rosenthal   2019-07-05
Uderzenie młotem nie ”judaizuje” Jerozolimy, ani nie zabija procesu pokojowego   Tobin   2019-07-03
Jak odzyskać roztrwoniony dar 1967 roku   Rosenthal   2019-06-13
Jak przywódcy izraelskich Arabów wypaczają znaczenie demokracji   Krygier   2019-06-12
Kwestionowanie mitu o ”białym, kolonialnym” Izraelu   Julius   2019-06-05
Nadchodzący kryzys konstytucyjny Izraela   Rosenthal   2019-06-03
”Dzień Nakby” tylko infantylizuje arabską agresję   Kryger   2019-05-30
Powody, dla których trwają wojny z Gazą     2019-05-23
Musicie się z tym pogodzić: Jerozolima jest stolicą Izraela   Benson   2019-05-17
Dzień Nakby: Dlaczego Arabowie uciekli w 1948 roku, a Żydzi zostali?     2019-05-16
Dobry książę i umowa z Iranem   Rosenthal   2019-05-13
Żydowska i palestyńska tożsamość narodowa (odpowiedź dla @HenMazzig)     2019-05-10
Jak poskromić naszych kuzynów z Gazy   Rosenthal   2019-05-07
Netanjahu chce zamknąć sprawę rozwiązania w postaci dwóch państw. Dobrze!   Rosenthal   2019-04-25
“Wszyscy wiedzą” … ale wszyscy się mylą   Rosenthal   2019-04-21
Pesach i wolność Żydów     2019-04-19
Beresheet: księżyc, duma i śmiech   Stern   2019-04-12
Netanjahu zmierza do rekordowej, piątej kadencji, ale może zaprosić Gantza do przyłączenia się      Gross   2019-04-11
Atak na prawo o państwie narodowym   Rosenthal   2019-04-08
Czy Izrael może spełnić oczekiwania prawicy lub lewicy?   Amos   2019-04-05
Fenomen żydowskiego antysyjonizmu   Koraszewski   2019-03-22
Strach i odraza na punktach kontrolnych IDF   Altabef   2019-03-19
Izraelski Arab z prawicy chce być bezpieczny   Oz   2019-03-12
Nie, syjonizm nie jest kolonializmem osadniczym     2019-03-10
Absurdalność wymiany terytoriów   Rosenthal   2019-03-02
Żydowska krew   Bergman   2019-02-25
Wrogowie Izraela wreszcie przyznają, że kamienie zabijają   Tobin   2019-02-06
Nie uczestniczyłem w Dniu Pamięci o Holocauście   Tsalic   2019-02-04
Dlaczego odmówiłam udziału w Marszu Kobiet   Levin   2019-02-02
O konflikcie arabsko-izraelskim i lewicowych grupach żydowskich   Thaabet   2019-01-18
Do naszych arabskich obywateli   Rosenthal   2019-01-17
Moje serce jest w Izraelu   Maroun   2019-01-10
Dlaczego syjonizm nie jest ani jak panafrykanizm, ani jak biały nacjonalizm   Valdary   2019-01-07
Kolejna bitwa w wojnie o kulturę w Izraelu   Rosenthal   2018-12-10
Okrzyk ”Prawo powrotu” wyciszony przez pełną historię   Julius   2018-11-30
Partia Meretz próbuje zawłaszczyć pamięć Icchaka Rabina   Maroun   2018-11-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk