Prawda

Niedziela, 27 wrzesnia 2020 - 08:42

« Poprzedni Następny »


Zakończyć milczącą zgodę na upokorzenia


Vic Rosenthal 2019-08-08


Pełno jest przykładów poniżania i upokarzania Żydów w diasporze. W Średniowieczu w niektórych częściach Europy od Żydów wymagano noszenia specjalnych, szpiczastych kapeluszy lub innych oznak, podobno w celu „zmniejszenia prawdopodobieństwa stosunku seksualnego między Żydami i nie-Żydami”. Później, w XVIII i XIX wieku, wiele krajów narzucało ograniczenia na miejsca, w których Żydzi mogli mieszkać, jakie zawody mogli wykonywać, czy mogli studiować na uniwersytetach, służyć w armii i tak dalej. Były uzasadnienia tych restrykcji, takie jak ochrona możliwości dostępnych dla „rdzennych” Europejczyków, ale skutkiem było zawsze przesłanie, że Żydzi są moralnie gorszymi istotami i zasługują na karę. Naziści publicznie upokarzali Żydów zanim zaczęli ich systematycznie mordować. Wiele jest fotografii Żydów gonionych po ulicach na wpół nago, zmuszanych do czyszczenia rynsztoków na klęczkach i tym podobne.

Kiedy muhtasib lub jego agent przychodzi odebrać dżizję, powinien postawić dhimmi przed sobą, uderzyć go w szyję z boku i powiedzieć: „Płać dżizję, niewierny”. Dhimmi powinien wyjąć rękę z kieszeni trzymając dżizję i wręczyć ją z poniżeniem i poddaniem.

 – al-Szajzari, Księga islamskiego inspektora rynku, cytowane w Lindsey, Daily Life in the Medieval Islamic World, s. 121

 

Żydowski Wyścig na ogół składał się z ośmiu zawodników, lub czasami z 12, według Cassiano. Musieli biec nadzy ulicami, tylko z przepaską na biodrach. Na czołach mieli wymalowane litery SPQR, skrót od łacińskiego Senatus Populusque Romanus, oficjalnej nazwy władz miasta, tak starożytnego, jak nowożytnego. Ponieważ Karnawał odbywał się w lutym, było zimno, często mokro i błotniście. Aby uczynić wyścig bardziej uciążliwym dla biegaczy – i zabawniejszym dla publiczności – zawodników często zmuszano do obżerania się przed startem, czego wynikiem było, że często wymiotowali lub mdleli podczas wyścigu. Widzom wolno było obrzucać biegaczy zgniłymi pomarańczami i błotem.

 – David B. Green, “1668: Pope puts a stop to Rome's sadistic 'Jews Race'.”

Antysemityzm w świecie chrześcijańskim można chyba prześledzić do odmowy Żydów zaakceptowania ”dobrej nowiny”, że przybył Mesjasz. Wśród muzułmanów powodem była ich uparta odmowa zaakceptowania proroctwa  Mahometa. Żydzi w XIX-wiecznym Maroku byli zmuszeni do życia w gettach i musieli chodzić boso lub nosić buty zrobione ze słomy, kiedy wychodzili poza ich mury. Muzułmańskie dzieci rzucały w Żydów kamieniami jako rzecz całkowicie oczywistą.  Podobnie jak w Europie, traktowanie Żydów w świecie muzułmańskim zależało od kaprysu władcy, czasami bywał bardzo surowy, czasami mniej. Ale podległa pozycja Żydów w oparciu o zasady Koranu była nie mniej widoczna niż w świecie chrześcijańskim. A to często wyrażało się w upokarzaniu.

Wychowałem się w USA, gdzie mordercza nienawiść do Żydów, jakiej doświadczyli moi dziadkowie w imperium rosyjskim, była właściwie tylko opowieścią. Kiedy jednak zetknąłem się z antysemityzmem, zawsze była to w zasadzie potrzeba nie-Żyda pokazania Żydowi, obserwatorowi i sobie samemu, podrzędnego statusu społecznego Żyda. W czasach moich dziadków Żydzi nie mieli wyboru i musieli zaakceptować upokorzenie, ponieważ była to cena uniknięcia znacznie gorszej kary – jeśli Żyd odmawiał ukorzenia się, groziło mu morderstwo lub przemoc.  

Stulecia życia w diasporze wdrożyły Żydów do upokorzeń. Założyciele państwa Izraela zdawali sobie z tego sprawę i „Nowy Żyd”, którego chcieli stworzyć w Ziemi Izraela, był człowiekiem, który tego dłużej nie akceptował. W państwie żydowskim Żyd miał nie stać już dłużej przed wyborem między hańbą a śmiercią. 

Oczywiście, były czasy, kiedy wydawało się, że to trwa, jak kiedy Ben Gurion postanowił zaakceptować niemieckie reparacje, żeby sfinansować przesiedlenie setek tysięcy uchodźców ocalałych z Holocaustu, a także uchodźców ze świata arabskiego. Menachem Begin wybrał honor nad pragmatyzmem i zaciekle sprzeciwiał się tej umowie (szczerze mówiąc, być może poza honorem wolał nie widzieć wszystkich tych pieniędzy płynących do rządu i przedsięwzięć Histadrutu).  

Niestety, nie było tak łatwo wykorzenić z Żydów akceptację upokorzenia – nawet w żydowskim państwie. Kiedy ktoś traktuje nas niesprawiedliwie, często wolimy po prostu przełknąć to, zamiast bronić się. Ta postawa ciągle wyłania się w stosunkach między Izraelem a palestyńskimi Arabami, jak również z naszą starą Nemezis – Europą.

Najważniejszą sprawą w sporze z Palestyńczykami jest kwestia suwerenności w Jerozolimie i na Wzgórzu Świątynnym oraz innych miejscach. Rozumieją oni bardzo dobrze, że Jerozolima jest duchowym centrum kraju i domagają się uczynienia Wzgórza Świątynnego strefą zakazaną dla Żydów. “Kto potrzebuje Watykanu?” – powiedział Mosze Dajan, ale nie rozumiał, że Wzgórze jest ważne nie tylko jako symbol religijny, ale jako dowód korzeni narodu żydowskiego w ziemi Izraela, w naszej stolicy. Z czasem pozwoliliśmy obawom przed „zamieszkami” i obcymi naciskami na zrezygnowanie, krok za krokiem, z panowaniem nad Wzgórzem Świątynnym i wschodnią Jerozolimą, które zdobyliśmy wielkim kosztem w 1967 roku. Nasze wycofanie się z instalacji wykrywaczy metal mogło być sięgnięciem dna. 

Ostatnio było jednak kilka jasnych punktów, jak zburzenie nielegalnych budynków w południowowschodniej części miasta i wykopaliska w mieście Dawida mimo palestyńskiego sprzeciwu. Mam nadzieję, że jest to pokaz nowego, poważnego stanowiska, a nie tylko  przedwyborcze pozerstwo.

Sprawy wyglądają równie źle, albo gorzej w naszych stosunkach z Unią Europejską.  Unia i jej państwa członkowskie, szczególnie Niemcy (!) depczą naszą suwerenność przez finansowanie nielegalnych budów na Obszarze C, części Judei/Samarii, która ma być pod pełną izraelską kontrolą – włącznie z kwestiami planowania przestrzennego i zabudowy. Wspierają lewicowe „izraelskie” NGO, które ingerują w naszą politykę, próbują przeszkadzać IDF na terytoriach i nękają rząd i IDF pieniacką „wojną prawną”. Podjęliśmy tylko jak najłagodniejsze kroki, by je nieco powstrzymać.

Do chwili pojawienia się prezydenta Trumpa departament stanu USA utrzymywał absurdalną fikcję, że żadna część Jerozolimy nie należy do Izraela, mimo faktu, że była ona siedzibą naszego rządu od momentu założenia państwa. Żadnemu innemu krajowi nigdy nie odmawiano prawa ustalania miejsca własnej stolicy i gdyby Trump nie zrobił niczego innego dla Izraela (a zrobił bardzo dużo), byłby pamiętany za zakończenie długiego upokorzenia narzuconego nam od początku istnienia państwa.

Arabowie i Europejczycy nie zmuszają nas do czyszczenia ulic na klęczkach, jak to robili naziści, ale przez ignorowanie naszej suwerenności nad krajem, a szczególnie nad naszą stolicą, ponownie zatwierdzają swoje przekonanie – zarówno w wersji muzułmańskiej, jak chrześcijańskiej – że Żydzi nie mają takich samych praw, jak inni. Podobnie jak upokarzające płacenie dżizji  i towarzyszące płaceniu uderzenie, ich działania zarówno karzą nas w praktycznym sensie, jak i upokarzają nas. Nie jesteśmy już jednak w diasporze, ale ponownie w naszym domu, gdzie nie musimy akceptować upokorzeń. Zarówno Ben Gurion, jak Begin rozumieli to. Zastanawiam się, czy rozumieją to dzisiejsi przywódcy.

 

Ending the Humiliation

25 lipca 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal


Studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Obecnie jest na emeryturze, mieszka w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 169 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09
Stabilność dla naszych wrogów   Glick   2020-07-31
Żydzi z przywilejem   Kerstein   2020-07-21
Czy Izrael “kradnie” prywatną ziemię palestyńską na Zachodnim Brzegu?   Fitzgerald   2020-07-15
Proizraelscy demokraci i ich fundamentalne niezrozumienie problemu     2020-07-11
Boris, Tarcza Izraela   Tsalic   2020-07-09
Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09
Jestem syjonistą i jestem z tego dumny     2020-05-07
Żałoba po terrorystach   Rosenthal   2020-05-03
Izrael: to nie europejska kolonia   Sufi   2020-05-02
Czy jest niesłuszne pozwolenie Izraelowi na podejmowanie samodzielnych decyzji?   Tobin   2020-04-26
Nowy Nowy Historyk: wychodząc poza Ilana Pappe   Oz   2020-04-07
Lekcje koronawirusa dla rozmów koalicyjnych   Glick   2020-04-06
Demokracja Izraela nigdy nie była zagrożona   Tobin   2020-03-29
W Izraelu koronawirus zbliża ludzi   Leibovich   2020-03-25
Brudne intencje za hasłem ”Free Palestine”   Lekhet   2020-03-23
Prawo do głosu, ale nie do zlikwidowania państwa   Tobin   2020-03-19
Jak Europejscy Żydzi przenieśli się na wygnanie bez zmiany miejsca pobytu   Gerstenfeld   2020-03-14
Rakiety z Gazy: coś więcej niż „niedogodność”   Plosker   2020-03-08
Arabowie na Bliskim Wschodzie, którym się poszczęściło   Tawil   2020-03-04
Problemy Izraela są rzeczywiste, ale rzeczywisty jest także postęp, jakiego dokonał   Tobin   2020-03-03
Donald Trump i lód dziewięć   Rosenthal   2020-02-24
Chcę tego, co oni mają, czyli jak Izraelczycy to robią?   Fitzgeralod   2019-12-26
Rezolucja o podziale: papierowy triumf   Rosenthal   2019-12-16
Zachowywanie pokoju z Jordanią   Glick   2019-12-15
Arabskie państwa roszczą sobie prawo do dziedzictwa po wygnanych Żydach   Julius   2019-12-09
Richard Landes: człowiek, który dał nazwę Pallywood   (Varda Epstein)   2019-12-08
Postępowi Demokraci mylą się w sprawie Izraela – raz jeszcze   Rosenthal   2019-12-07
Nieproporcjonalna obrona cywilna Izraela   Shindman   2019-12-04
Izrael: Podzielony ekran   Glick   2019-12-01
Czterdzieści lat, od kiedy uciekła Victoria i 80 tysięcy innych   Julius   2019-11-29
List do Goldy Meir   Tabarovsky   2019-11-26
Dyplomatyczne deklaracje i fakty w terenie   Collins   2019-11-24
Jak wyjaśnić bezprecedensowe wsparcie dla Arabów przez „rasistę” Netanjahu?     2019-11-08
Wdzięczny gospodarz wirusa antysemityzmu   Rosenthal   2019-10-10
Zaprzeczanie żydowskiej historii Jerozolimy mimo archeologicznych dowodów   Franklin   2019-10-02
Obłęd na punkcie Netanjahju & mit o izraelskiej teokracji   Sherman   2019-09-30
Judith Butler pisze recenzję z książki     2019-09-26
Rząd jedności – bez Arabów i bez charedim   Rosenthal   2019-09-23
Obejmuję moją izraelsko-arabską tożsamość   Adi   2019-09-19
Czy arabska izraelskość jest atrakcyjna   Amos   2019-09-10
Rozważania o plemiennej i narodowej lojalności   Rosenthal   2019-09-01
Zawsze byliśmy tutaj: historyczne prawo narodu żydowskiego do Ziemi Izraela   Rosenthal   2019-08-24
“Nie macie prawa istnieć. Czy możemy wjechać?”   Rosenthal   2019-08-20
Jak i dlaczego przegrywamy wojnę kognitywną   Rosenthal   2019-08-13
Zakończyć milczącą zgodę na upokorzenia   Rosenthal   2019-08-08
Nikt nie zawłaszczył Izraela. Po prostu nie jest tym, co jego pionierzy myśleli, że stworzyli.   Horovitz   2019-08-06
Oduczanie się lekcji Diaspory   Rosenthal   2019-08-05
Walka z BDS, Część II   Rosenthal   2019-07-28
Jeśli chcesz pomóc Izraelowi, porzuć słowo ”konflikt”   Rose   2019-07-25
Wymazywanie historii Jerozolimy; wymazywanie TWEETów   Collins   2019-07-17
To nie jest Ferguson   Rosenthal   2019-07-09
Zasadniczy “przywilej”   Rosenthal   2019-07-05
Uderzenie młotem nie ”judaizuje” Jerozolimy, ani nie zabija procesu pokojowego   Tobin   2019-07-03
Jak odzyskać roztrwoniony dar 1967 roku   Rosenthal   2019-06-13
Jak przywódcy izraelskich Arabów wypaczają znaczenie demokracji   Krygier   2019-06-12
Kwestionowanie mitu o ”białym, kolonialnym” Izraelu   Julius   2019-06-05
Nadchodzący kryzys konstytucyjny Izraela   Rosenthal   2019-06-03
”Dzień Nakby” tylko infantylizuje arabską agresję   Kryger   2019-05-30
Powody, dla których trwają wojny z Gazą     2019-05-23
Musicie się z tym pogodzić: Jerozolima jest stolicą Izraela   Benson   2019-05-17
Dzień Nakby: Dlaczego Arabowie uciekli w 1948 roku, a Żydzi zostali?     2019-05-16
Dobry książę i umowa z Iranem   Rosenthal   2019-05-13
Żydowska i palestyńska tożsamość narodowa (odpowiedź dla @HenMazzig)     2019-05-10
Jak poskromić naszych kuzynów z Gazy   Rosenthal   2019-05-07
Netanjahu chce zamknąć sprawę rozwiązania w postaci dwóch państw. Dobrze!   Rosenthal   2019-04-25
“Wszyscy wiedzą” … ale wszyscy się mylą   Rosenthal   2019-04-21
Pesach i wolność Żydów     2019-04-19
Beresheet: księżyc, duma i śmiech   Stern   2019-04-12
Netanjahu zmierza do rekordowej, piątej kadencji, ale może zaprosić Gantza do przyłączenia się      Gross   2019-04-11
Atak na prawo o państwie narodowym   Rosenthal   2019-04-08
Czy Izrael może spełnić oczekiwania prawicy lub lewicy?   Amos   2019-04-05
Fenomen żydowskiego antysyjonizmu   Koraszewski   2019-03-22
Strach i odraza na punktach kontrolnych IDF   Altabef   2019-03-19
Izraelski Arab z prawicy chce być bezpieczny   Oz   2019-03-12
Nie, syjonizm nie jest kolonializmem osadniczym     2019-03-10
Absurdalność wymiany terytoriów   Rosenthal   2019-03-02
Żydowska krew   Bergman   2019-02-25
Wrogowie Izraela wreszcie przyznają, że kamienie zabijają   Tobin   2019-02-06
Nie uczestniczyłem w Dniu Pamięci o Holocauście   Tsalic   2019-02-04
Dlaczego odmówiłam udziału w Marszu Kobiet   Levin   2019-02-02
O konflikcie arabsko-izraelskim i lewicowych grupach żydowskich   Thaabet   2019-01-18
Do naszych arabskich obywateli   Rosenthal   2019-01-17
Moje serce jest w Izraelu   Maroun   2019-01-10
Dlaczego syjonizm nie jest ani jak panafrykanizm, ani jak biały nacjonalizm   Valdary   2019-01-07
Kolejna bitwa w wojnie o kulturę w Izraelu   Rosenthal   2018-12-10
Okrzyk ”Prawo powrotu” wyciszony przez pełną historię   Julius   2018-11-30
Partia Meretz próbuje zawłaszczyć pamięć Icchaka Rabina   Maroun   2018-11-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk