Prawda

Piątek, 9 maja 2025 - 17:26

« Poprzedni Następny »


Apartheid – etykietka i oszczerstwo


Liat Collins 2021-07-06

Posłowie do Kneset, Mossi Raz i Aida Touma-Suleiman, w Knesecie na imprezie, którą zorganizowali pod hasłem: “Po 54 latach: Między okupacją a apartheidem”(zdjęcie: MARC ISRAEL SELLEM/THE JERUSALEM POST)

Posłowie do Kneset, Mossi Raz i Aida Touma-Suleiman, w Knesecie na imprezie, którą zorganizowali pod hasłem: “Po 54 latach: Między okupacją a apartheidem”

(zdjęcie: MARC ISRAEL SELLEM/THE JERUSALEM POST)



Miałam wykładowcę na Uniwersytecie Hebrajskim, który lubił mówić klasie przyszłych dziennikarzy, że jedną z dodatkowych korzyści tej pracy jest to, że dziennikarze mogą czytać gazety w pracy, zamiast czytać je w drodze do pracy. Z pewnymi wiadomościami nie jest to taka przyjemność. W tym tygodniu myślałam przez moment, że wybrałam zły zawód. Droga od publicysty lub dziennikarza do członka Knesetu jest dość częsta, ale nigdy mnie nie kusiła. Jednak we wtorek przypomniano mi o jednej z dodatkowych korzyści bycia posłem w Knesecie: połączenie wolności słowa z parlamentarnym immunitetem pozwala na bezkarne mówienie niemal wszystkiego.

Jako człowiek, który pracuje i bawi się słowami doceniam moc języka. To, co zdarzyło się podczas osobliwej dyskusji w Knesecie w tym tygodniu przypominało bardziej manipulację i granie na ludzkich uczuciach.

 

Podczas spotkania zatytułowanego “Po 54 latach: Między okupacją a apartheidem” posłowie do Knesetu siedzieli w Izbie na koszt podatników i próbowali przedstawić sprawę ich cierpienia jako czegoś w rodzaju południowoafrykańskiego ucisku. 

 

Właściwie kto wykorzystuje kogo? Trzeba specjalnego rodzaju czelności, by siedzieć jako członek Knesetu, w parlamencie, i udawać, że jest się ofiarą apartheidu. Wymaga to także specjalnej zdolności ignorowania historii i rzeczywistości na rzecz „narracji”. 

 

W systemie apartheidu (to jest dla tych, którzy potrzebują przypomnienia) biała mniejszość całkowicie podporządkowała sobie i odseparowała czarną większość, która nie miała prawa do głosowania i nie miała zupełnie nic do powiedzenia w instytucjach sprawujących władzę. 

 

Uczestnicy tego zgromadzenia przyszli zarówno z ław opozycji, jak i z koalicji, co odzwierciedla dziwaczność wzajemnej atrakcyjności, jaką można znaleźć w Knesecie. Z takimi posłami, kto potrzebuje wrogów? Wśród organizatorów tego wydarzenia był poseł z ramienia Meretz, Mossi Raz, były sekretarz generalny Peace Now, oraz posłanka Wspólnej Listy, Aida Touma-Suleiman. Chlubię się tym, że potrafię grać słowami. Nie było niczego, czym mogli szczycić się ci posłowie. Nie mogą nawet powtórzyć w druku całości ich rzucanych wokół słów.

 

Jesteście grupą terrorystów” – krzyczał poseł partii Religinych Syjonistów, Itamar Ben-Gvir do Touma-Sliman i Ofera Cassifa (oboje z Wspólnej Listy). Ben-Gvir, oczywiście, nie był zaproszony, ale i tak przyszedł na to międzypartyjne spotkanie.

 

“Jesteś kawałkiem faszystowskiego g***” – odkrzyknął Cassif.

 

Nawiasem mówiąc, Ben-Gvir nie był jedynym człowiekiem zainteresowanym uczestniczeniem w tym spotkaniu, którego nie było na liście gości. Izraelski Arab, Yoseph Haddad, dyrektor NGO Vouch for Each Other [Ręczcie wzajem za siebie], także został na lodzie. Haddad, który zachęca izraelskich Arabów do służby w IDF i do włączenia się do izraelskiego społeczeństwa, uciekł się do tweetowania: „Jestem izraelskim Arabem, który ma  z inną opinię niż oni i nie chcą mnie wewnątrz. To oni stosują rzeczywisty apartheid. Skoro Aida Touma-Sliman mówi, że Izrael jest apartheidem, to jak pozwalają jej na to spotkanie w siedzibie izraelskiej demokracji?”

 

Poseł Ahmad Tibi, którego życiorys obejmuje pracę ginekologa w szpitalu  Hadassah w Jerozolimie, stanowisko doradcy Jasera Arafata, stanowisko zastępcy przewodniczącego Knesetu (nieźle, jak na człowieka urodzonego w państwie „apartheidu”), powiedział debiutującemu posłowi z ramienia partii Jamina, Amichaiowi Chikliemu, że powinien być „pokorny” wobec starszych od siebie. Najwyraźniej Tibi nie zna lepiej znaczenia słowa pokorny niż tego, co oznacza apartheid, chociaż apartheid jest słowem, którym rzuca na prawo i lewo.

 

Wśród przemawiających był Omar Shakir, “Dyrektor Human Rights Watch na Izrael i Palestynę”, który brał udział via Zoom, bo odmówiono mu prawa wjazdu do kraju za jego antyizraelską i popierająca BDS działalność. On także nie przebierał w słowach i dorzucił do listy grzechów Izraela zawsze mile widziane “zbrodnie przeciwko ludzkości”.

 

Przed spotkaniem posłowie z partii Jesz Atid, Nowa Nadzieja, Jamina, Israel Bejtenu i Niebieskobiali napisali do przewodniczącego Knesetu, Mickey’a Levy’ego, dając wyraz swojej “odrazie” i mówiąc, że “ podczas gdy wolność słowa jest duszą tej Izby, nie możemy milczeć w sytuacji cynicznego wykorzystywania Knesetu jako platformy do podważania samego istnienia Izraela jako żydowskiego i demokratycznego państwa i do oczerniania tego państwa przed światem zewnętrznym”.

 

To spotkanie było częścią trendu – próby napiętnowania Izraela jako nielegalnego państwa-pariasa.

 

Używanie słów “apartheid” i “okupacja” jest jednym ze sposobów dążenia do tego celu. Innym jest potępianie Izraela za reakcje, kiedy dostaje się pod zmasowany ogień rakiet z Gazy, jak to było w zeszłym miesiącu.

 

Delegitymizacja i bojkot przynoszą oczekiwany efekt. Palestyńczycy otrzymują zachętę do używania przemocy i taktyk mobilizujących media w nadziei na zwiększenie nacisków na Izrael. 

 

Nie wszyscy jednak dają się na to nabrać. W zeszłym tygodniu Mathias Döpfner, dyrektor wykonawczy Axel Springer SE, największego w Europie cyfrowego wydawnictwa, powiedział 16 tysiącom zatrudnionych w jego firmie, że każdy, “kto ma problem z izraelską flagą podniesioną tutaj przez jeden tydzień po antysemickich demonstracjach, powinien poszukać sobie innej pracy”.

 

Także w zeszłym tygodniu Lahav Harkov z “Jerusalem Post” napisała, że Unia Europejska wreszcie opublikowała raport o podręcznikach szkolnych Autonomii Palestyńskiej, który zawiera dziesiątki przykładów zachęcania do przemocy i demonizacji Izraela i Żydów. Pod przykrywką “oporu” (kolejne ulubione słowo tego towarzystwa), pierze się dzieciom mózgi opowieściami o  chwale męczeństwa. Po opublikowaniu raportu Europejski Komisarz ds. sąsiedztwa i rozszerzenia, Oliver Varhelyi, powiedział, że UE powinna zrewidować swoje finansowanie edukacji w Autonomii Palestyńskiej.  

 

Harkov poinformowała także, że Wielka Brytania dołączy do USA, Kanady i Australii w zbojkotowaniu imprezy ONZ we wrześniu w 20. rocznicę Światowej Konferencji o Rasizmie Durban, która zamieniła się w antyizraelski festiwal, ociekający antysemityzmem.

 

Przywódca Hamasu w Gazie, Jahja Sinwar, miał własną wersję dwójmowy w tym tygodniu po spotkaniu z dygnitarzami z ONZ. Sinwar oskarżył Izrael o “szantaż”, ponieważ władze Izraela odmówiły spełnienia żądań tej terrorystycznej organizacji. „Poinformowaliśmy ONZ, że nie zaakceptujemy tego – powiedział Sinwar. – Wydaje się, że okupant nie zrozumiał naszego przesłania. Zastosujemy powszechny opór”.

 

Rodzaj oporu, który jest powszechny w Gazie niezbyt dobrze jest przyjmowany w Izraelu, gdzie obywatele przez 11 dni w zeszłym miesiącu starali się uniknąć ponad czterech tysięcy rakiet, a podpalające i wybuchowe urządzenia podczepione do balonów powodują olbrzymie zniszczenia tym ekoterrorem na południu Izraela.   

 

Ludzie mają “wolność” mówienia, co myślą, także na terytoriach Autonomii Palestyńskiej, ale biorąc pod uwagę ostatnią falę aresztowań przez siły bezpieczeństwa szefa AP, Mahmouda Abbasa, potrzeba tam znacznie więcej odwagi niż okazują krytycy polityki Izraela.

 

Obecnie gorącym tematem na terenie AP jest umowa z Izraelem o szczepionkach. Zaledwie kilka miesięcy temu wzywano Izrael, by dał szczepionki Pfizera Palestyńczykom żyjącym pod panowaniem AP, zamiast izraelskim obywatelom, których podatki sfinansowały zakup tych szczepionek. W tym tygodniu AP postanowiła raczej strzelić sobie w stopę niż kolektywnie ukłuć się w ramię. 

 

W ciągu kilku godzin od zgody na umowę, według której Palestyńczycy mieli otrzymać ponad milion szczepionek od Izraela zanim stracą one datę ważności, władcy AP wycofali się i odmówili zaakceptowania ratującej życie pomocy.

 

Zgodnie z tą umową, Palestyńczycy otrzymaliby szczepionki do natychmiastowego użycia, a Izrael poczekałby do września lub października na dawki Pfizera, które mają przyjść do AP.

 

Poza wszystkim innym wydaje się, że po całym praniu mózgów apartheidem i okupacją Palestyńczycy nie potrafili zmusić się do zaakceptowania pomocy od „wroga”.

 

Oczywiście, izraelscy Arabowie, podobnie jak wszyscy inni obywatele, są uprawnieni do szczepień w ramach krajowego systemu opieki zdrowotnej.

 

To jest wolny kraj, mimo tego, w co aktywiści BDS chcieliby, byście uwierzyli: Izraelczycy wszelkiego rodzaju otwarcie mówią, co myślą. Biorąc pod uwagę, jakich mamy sąsiadów, nie powinno to być traktowane jako oczywistość. Ani nadużywane.

 

Kneset powinien być miejscem głoszenia nawet gorzkich prawd, ale Izba nie jest właściwym lokalem na kłamstwa o apartheidzie. Krytyka jest legalna, delegitymizacja nie jest.

 

The apartheid label and libel

Jerusalem Post, 24 czerwca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

 



Liat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj






Syjonizm

Znalezionych 454 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Arabowie od 100 lat prowadzą „intifadę podpaleń” przeciwko Żydom     2025-05-03
Itamar Marcus wyjaśnia, dlaczego „Nigdy więcej – 6 milionów” to okropne hasło   Tepler   2025-05-01
Pamięć o okrucieństwach wymaga uzbrojenia się po zęby   Chesler   2025-04-26
Jak Bibi uparcie brnął do zwycięstwa   Luttwak   2025-04-22
Netanjahu mierzy się z głębokim państwem   Taub   2025-04-06
Wojna ONZ z Izraelem to jawna hipokryzja   Collins   2025-03-25
Kolejny mur? Oszaleliście?!   Rain   2025-03-24
Do kogo należy Judea i Samaria?   Fitzgerald   2025-03-06
Lina na której balansuje Netanjahu i sieć, którą zarzuca Trump   Blum   2025-02-27
W oczach Hamasu: wygrywa ta strona, która upokarza drugą   Pandavar   2025-02-17
Mieszane obrazy wojny i zwycięstwa w umowie o wymianie zakładników za terrorystów   Collins   2025-02-12
Przesiedlenie Palestyńczyków zakończyłoby wymianę z 1948 r.   Julius   2025-02-08
Liczby, uczucia i polityka, Część II: Umowy o odzyskaniu zakładników   Oz   2025-01-27
Izrael musi wygrać tę wojnę   Glick   2025-01-26
Cena wolności zakładników   Collins   2025-01-25
Liczby, uczucia i polityka, Część I   Oz   2025-01-21
Wiedziałem, że ten dzień nadejdzie   Flatow   2025-01-18
Sprawiedliwość i niesprawiedliwość u progu umowy o zakładnikach   Collins   2025-01-18
Wojny, pożary i wyobraźnia   Koraszewski   2025-01-17
Żadna umowa o zakładnikach lub zawieszeniu broni nie uratuje tych ludzi, bowiem było to zadaniem poprzedniego zawieszenia broni.   Oz   2025-01-16
Wojna przekracza wyobraźnię   Collins   2025-01-14
Wrota Gazy   Greenfield   2025-01-14
„Wybór Zofii” na szczeblu krajowym   Oz   2025-01-10
Huti strzelają we wszystkich kierunkach   Collins   2025-01-08
Piers Morgan, Candace Owens i „Haaretz”   Blum   2025-01-01
Obalenie oszczerstwa o „ludobójstwie” w Strefie Gazy nie odstraszy tych, którzy nienawidzą Izraela   Tobin   2025-01-01
Nikt nie liczył się z niezłomnością Izraela     2024-12-25
Rezolucja 1701: Izraelskie oszustwo, by wycofać się z Libanu, za co obwiniano ONZ   Pandavar   2024-12-24
Proces Benjamina N. w szerszym kontekście   Koraszewski   2024-12-18
Największy wróg Izraela: jak dziękują Netanjahu za unieszkodliwienie Iranu i grup terrorystycznych   Tawil   2024-12-16
Nie dajcie pobożnym życzeniom przesłonić fakty w Syrii. HTS dzisiaj przypomina Hamas przed 7 października, a reakcja Izraela jest najrozsądniejsza ze wszystkich     2024-12-15
Czy to jest naruszenie porozumienia o zawieszeniu broni?   Oz   2024-12-14
Sztuka pomagająca przetrwać   Collins   2024-11-29
Ujawnienie przez Palestinian Media Watch informacji o nagrodach za terroryzm wypłacanych przez Autonomię Palestyńską za mordowanie nadal ma rzeczowe skutki   Benson   2024-11-20
Kłamstwa Amosa Schockena, prawdy Billa Clintona   Blum   2024-11-15
Działania antyizraelskie podjęte przez administrację Bidena po masakrze 7 października. Teraz Trump może odwrócić sytuację.   Kontorovich   2024-11-13
Izraelski pogląd na Bliski Wschód po ataku na Iran   Kedar   2024-11-12
Proces pokojowy nie powiódł się, ale jego złe założenia wciąż żyją   Taub   2024-11-05
Jak zakończyć stuletnią wojnę z Izraelem?   Pessin   2024-10-28
UNRWA jest przykrywką dla terroryzmu   Taub   2024-10-28
Więc chcesz porozmawiać o izraelskiej okupacji, tak?! OK. Porozmawiajmy o interpunkcji.   Oz   2024-10-22
Czy ta wojna to zemsta Izraela za 7 października? Nie.   Oz   2024-10-19
Bagatelizowanie i wypaczanie traumy izraelskiej   Collins   2024-10-17
Główny prawnik Sił Obronnych Izraela chroni „cywilów”, którzy brali udział w masakrze 7 października   Taub   2024-10-15
Zemsta kobiet Izraela na Hezbollahu   Greenfield   2024-10-13
Tajemnica nieuznanej ale historycznej popularności Netanjahu   Glick   2024-10-11
Nigdy więcej? Jak zapobiec kolejnym 7 października   Carmon   2024-10-11
Jasność moralna w obliczu 7 października   Chesler   2024-10-07
Kiedy medialne pole bitwy i prawdziwy front zderzają się   Plosker   2024-10-07
Dążąc do zwycięstwa, Izrael obnażył fałszywe założenia Waszyngtonu   Tobin   2024-10-02
Zachodzie, nie wtrącaj się – Izrael pracuje   Yemini   2024-10-01
Demonizują Żydów? Odpowiedź Izraela zmienia ich w magiczne „demony”      2024-09-28
Dylemat: czy Izrael może sobie pozwolić na zwycięstwo, mimo międzynarodowego potępienia?   Glick   2024-09-26
Umowa z Hamasem oznacza porażkę Izraela   Greenfield   2024-09-23
Z sojusznikami takimi jak ci…   Blum   2024-09-22
Prawdziwym wrogiem Izraela jest Hamas, nie Netanjahu   Tawil   2024-09-19
Kampania szczepień przeciwko polio przeczy twierdzeniom o izraelskim „ludobójstwie”Trudno wyobrazić sobie inne państwo, zwłaszcza takie, w którym toczy się wojna o przetrwanie, które zrobiłoby tyle, by chronić dzieci na terenach objętych walkami przed wyniszczającą chorobą.   Cohen   2024-09-17
„Gdybym nie wierzyła Netanjahu, nie zostałabym na stanowisku ani sekundy dłużej”Tal Gilboa, doradczyni premiera ds. praw zwierząt, której siostrzeniec jest zakładnikiem w Strefie Gazy, wierzy w siłę Netanjahu i obietnicę zwrócenia wszystkich jeńców.   Blum   2024-09-16
Izrael ma prawo zwyciężyćNie chodzi o prawo do obrony. Ważne jest prawo do zwycięstwa.   Greenfield   2024-09-11
Efekt Oslo: Zakładnicy jako broń do wykonywania brudnej roboty dla Hamasu   Phillips   2024-09-09
Samotnie u steruPremier Netanjahu jest jedynym światowym liderem, który sprzeciwia się radykalnemu islamowi.   Chesler   2024-09-07
Krok wsteczCo znaczy „zwycięstwo” w walce Izraela z Hamasem i Hezbollahem.   Bryen   2024-09-06
Wśród żałobników Syjonu i JerozolimyTutaj, w dzielnicy, w której mieszkał Hersz Goldberg-Polin, wydarzenia minionego roku zostały sprowadzone do jednej ludzkiej twarzy.   Freidman   2024-09-03
Izraelscy wspólnicy SinwaraGenerałowie, lewicowi przywódcy polityczni i uczestnicy ulicznych zamieszek — wszyscy odgrywają role wyznaczone im przez przywódcę Hamasu.   Glick   2024-09-02
To gorzej niż zbrodnia – to błąd   Koraszewski   2024-08-31
Zdobywanie serc i umysłów świata   Rosenthal   2024-08-29
Rząd Bidena żąda, żeby Żydzi przestali modlić się na miejscu Świątyni   Greenfield   2024-08-24
Pionierzy w krainie przodków   Koraszewski   2024-08-17
Izraelski generał, który pomógł ewakuować Gazę w 2005 r., mówi, że to był „absolutny błąd”   Fitzgerald   2024-08-16
Armia Izraela w ocenie zachodnich wojskowych     2024-08-10
Pochwała punktowego zabijania terrorystówKrytycy twierdzą, że śmierć morderców Żydów pogorszy sytuację. Ale jeśli wrogowie Izraela dążą do jego zniszczenia, ich pokonanie powinno być celem państwa żydowskiego.   Tobin   2024-08-02
Wylewanie jadu na Bibi z okazji żegnania się z BidenemNajnowszy pretekst osób cierpiących na „syndrom obłędu na punkcie Netanjahu”  do obwiniania premiera Izraela o wszystko.   Blum   2024-08-01
Jak zakończyć wojnę na wyczerpanie   Rosenthal   2024-07-31
Wielkie zwycięstwo Izraela   Rhode   2024-07-29
Zamach na życie Trumpa jest przestrogą dla IzraelaPodżeganie przeciwko premierowi Benjaminowi Netanjahu osiągnęło punkt kulminacyjny, a skutki są już nieuchronne.   Taub   2024-07-20
Jak uzależnienie od doktryny Żelaznej Kopuły osłabiło odstraszanie IzraelaKiedyś wierzono, że Żelazna Kopuła da Izraelowi czas na podjęcie racjonalnych decyzji, zamiast natychmiast angażowania się w wojny.   Frantzman   2024-07-19
Czas milczenia skończył się Jestem rdzenną Amerykanką, pochodzącą z Kolumbii i praktykującą chrześcijanką. Zagorzale również bronię Izraela — mimo że zabieranie głosu kosztowało mnie utratę przyjaciół.   Munoz   2024-07-17
Izrael potrzebuje spójności społecznej Pobór charedi, umowa o zakładnikach i wideo Hamasu. Spójność społeczna Izraela została wystawiona na próbę w ciągu tygodnia, gdy obawy i brak jedności narastają w Izraelu. „Razem zwyciężymy” to teraz coś więcej niż slogan.   Collins   2024-07-01
Szpetna wojna i szpetne słowaPółnoc Izraela jest nadal ewakuowana, Hezbollah rośnie w siłę i wydaje się, że wszyscy nadal obwiniają Izrael.   Collins   2024-06-29
Odpowiedź na strategiczną ofensywę HezbollahuDziałając powoli i świadomie, Izrael może uczyć się, dostosowując działania do warunków, jakie zastanie na miejscu.   Glick   2024-06-21
Należy stawić czoła próbom Iranu zaatakowania Izraela   Coughlin   2024-06-19
Izrael cierpi na nadmiar demokracji   Rosenthal   2024-06-11
Pua Rakowska - z religijnej rodziny w światSzkic biograficzny pedagożki, syjonistki, emancypantki i tłumaczki   Walter   2024-06-11
Północny Izrael płoniePodczas gdy wszystkie oczy zwrócone są na Gazę, Hezbollah atakuje Izrael z Libanu.   Freidman   2024-06-10
Niszczycielska ukryta wojnaNieustanne ataki Hezbollahu na północ Izraela są niszczycielskie.   Altabef   2024-06-07
Jak to jest z tym narodem wybranym?   Koraszewski   2024-06-02
Po 76 latach niepodległości Izraela Żydzi nadal muszą być syjonistamiJak pokazały pro-hamasowskie protesty i fala antysemityzmu po 7 października, celem jest sama idea żydowskiego państwa, nie zaś polityka lub działania Izraela.   Tobin   2024-05-22
Jom Haszoah po 7 października: Jak zawiodła edukacja o HolokauściePokolenie młodych Amerykanów uczono uniwersalizować nazistowską wojnę z Żydami, powodując, że łatwo było ich uwieść antysemityzmem i „przebudzonymi” kłamstwami na temat Izraela.   Tobin   2024-05-13
Nigdy więcej?Obowiązkowa mantra Dnia Pamięci o Holokauście brzmi dziwnie w obliczu masakry z 7 października.   Blum   2024-05-06
Terroryzm psychologiczny: czy jesteśmy wystarczająco mądrzy i silni, aby nie paść jego ofiarą? Rodziny Miron i Siegal wyraziły zgodę na udostępnienie filmu pokazującego żywych zakładników, Omriego (47 l.) i Keitha (64 l.). Czy możemy zobaczyć na tym nagraniu, że Hamas zna nas na tyle dobrze, aby wykorzystać nas przeciwko sobie?   Oz   2024-04-29
Czy kiedykolwiek istniała potęga osadniczo-kolonialna, która odnosiła większe sukcesy niż islam?   Amos   2024-04-22
Zniszczenie irańskiego centrum terrorystycznego w Damaszku było całkowicie uzasadnione   Coughlin   2024-04-15
Atak IDF na szpital Al Szifa: dlaczego Izrael toczy wojnę, którą powinien był stoczyć wiele lat temu?   Frantzman   2024-04-09
Wojna jakiej dotąd nie było     2024-04-08
Globalna izolacja Izraela jest spowodowana antysemityzmem, a nie złą polityką   Tobin   2024-04-05
„Samotny Izrael ”W czym „Economist” nieświadomie ma rację na temat państwa żydowskiego   Jacoby   2024-04-05
Głos Ojca żołnierza, który zginął w Gazie     2024-04-03
Nie wiń Izraele za wybuch antysemityzmu   Tobin   2024-03-28
Zamierzam zapytać o to Daniellę Haas   Oz   2024-03-28
Strategiczna gra Izraela o przetrwanie   Glick   2024-03-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Hamasowscy mordercy


Stawianie czoła


 Dyplomaci, pokerzyści i matematycy


Dlaczego BIden


Nie do naprawy


Brednie


Rafizadeh


Demokracje powinny opuścić


Zarażenie i uzależnienie


Nic złego się nie dzieje


Chłopiec w kefiji


Czerwone skarby


Gdy­by nie Ży­dzi


Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk