Prawda

Środa, 10 sierpnia 2022 - 01:54

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary


Burak Bekdil 2022-04-23


Niewielu ludzi mogło sobie wyobrazić, że w chłodny marcowy dzień w stolicy Turcji Ankarze prezydencka straż, po ponad dziesięcioleciu wrogości do sąsiedniego Izraela, powita izraelskiego prezydenta, Isaaka Herzoga odegraniem izraelskiego hymnu narodowego, Hatikva, z dwoma gwardzistami na koniach, jadącymi z flagami Turcji i Izraela. Redakcyjni mędrcy zaczęli natychmiast paplać o “zresetowaniu stosunków” i o „historycznej wizycie”. Turecki prezydent Recep Tayyip Erdoğan powiedział, że teraz zamierza gościć izraelskiego premiera Naftalego Bennetta.

Wkrótce po wizycie Herzoga w Ankarze turecki minister ds. energii, Fatih Dönmez, spotkał się z izraelską minister, Karin Elharrar, podczas Międzynarodowej Konferencji Energetycznej w Paryżu. Dönmez powiedział, że ma nadzieję na podróż do Izraela w kwietniu, by przedyskutować możliwą izraelsko-turecką współpracę w sprawie gazociągu.


Kolejny ruch. Od pierwszego dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę Turcja mówiła, że popiera terytorialną integralność Ukrainy, że inwazja jest “nieakceptowalna” i że “stoi po stronie Ukrainy”. Następne było to, co okazało się mitem o sukcesie tureckich dronów używanych przez ukraińską armię w zadaniu "olbrzymich" szkód najeźdźczym kolumnom rosyjskim. Drony, niezależnie od ich możliwości, nie mogą być rozstrzygające w tak niezmiernie asymetrycznym konflikcie wojskowym. Zachód, i to szybko, musi wysłać odrzutowce, czołgi, pociski przeciwlotnicze, przeciwczołgowe i inną broń do Ukrainy, by odeprzeć wspieraną przez Chiny rosyjską agresję bo USA i Europa wkrótce mogą być wplątane w jeszcze trudniejsze wojny.  


Ładne słowo, „drony”. Ładna propaganda. I wreszcie – podczas gdy Turcja zachowuje się tak, jakby Erdoğan był głównym prozachodnim graczem w rosyjsko-ukraińskim konflikcie, żeby przy tej okazji wrócić do sprawy zawieszenia przez Unię Europejską rozmów akcesyjnych z Turcją.  Blokada akcesji Turcji przez Europę jest spowodowana wzrostem autorytaryzmu w Turcji, końcem rządów prawa w tym kraju, coraz większym deficytem demokracji i ostatnio, odmową Erdoğana podporządkowania się wyrokom europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Niemniej Erdoğan powiedział: "Spodziewamy się, że UE szybko otworzy rozdziały negocjacji o członkostwie i zacznie negocjacje o unii celnej bez uciekania się do cynicznych kalkulacji”


Co więcej Erdoğan – który jest i zawsze był antyzachodni – może wygrać od Zachodu swoim oszukańczym kokietowaniem? No cóż, natychmiast wezwał sojuszników NATO, by znieśli sankcje na przemysł zbrojeniowy Ankary, mówiąc, że jest we “wspólnym interesie [sojuszu] zniesienie restrykcji, jakie zostały nałożone na nasz przemysł zbrojeniowy przez niektórych sojuszników… Podzieliłem się moimi oczekiwaniami z przywódcami państw NATO. Ukryte lub otwarte embargo nie powinno nawet być tematem między sojusznikami”.


Erdoğan wydaje się mieć nadzieję, że nikt nie zauważy, iż to całe jego przedstawienie jest farsą. Czy USA i Europa odwracają wzrok tylko dlatego, że Turcja pomaga w Afganistanie i Ukrainie?


Erdoğan wydaje się sądzić, że tylko dlatego, iż szaleniec z Rosji zrobił coś koszmarnego, on, prezydent Turcji, może raz jeszcze wszystkich oszukać przez pozowanie na sojusznika Zachodu. Sprawdźmy więc rzeczywistość:

  • 25 lutego Turcja "wstrzymała … się od głosu w sprawie zawieszenia członkostwa Rosji w większości organów Rady Współpracy Europy w reakcji na militarną operację w Ukrainie. 'Podczas głosowania w Strasbourgu (siedzibie Rady Europy), Turcja postanowiła wstrzymać się od głosu’ – powiedział Mevlut Cavusoglu w wywiadzie dla kanału tureckiej telewizji, NTV. 'Nie chcemy przerywać dialogu z Rosją’”.
  • 24 lutego przedstawiciele Turcji i Pakistanu ogłosili, że członek NATO i najżarliwszy regionalny sojusznik Chin połączyli siły w pracy nad rozwojem i produkcją nowego samolotu myśliwskiego piątej generacji.
  • 13 marca Çavuşoğlu powiedział, że sama pomoc humanitarna nie może rozwiązać problemów Afganistanu i że kraje powinny także udzielić dyplomatycznego uznania Islamskiemu Emiratowi – jako pierwszy zagraniczny przywódca publicznie wzywający do takiego kroku.
  • Według raportu przekazanego Radzie Bezpieczeństwa ONZ, turecka firma żeglugowa, której właścicielem jest człowiek bardzo bliski Erdoğanowi, pomagała tureckiemu rządowi w łamaniu embargo nałożonego przez ONZ na broń do Libii. Skłoniło to śledczych ONZ do oflagowania linii żeglugowej działającej w Turcji.  
  • Tureckie drony używane przez ukraińską armię, TB-2 Bayraktar, są stosunkowo tanim rozwiązaniem w konfliktach między symetrycznymi siłami. Jednak, według raportu przedstawionego Radzie Bezpieczeństwa ONZ przez Panel Ekspertów ds. Libii, TB-2 były łatwym celem dla naziemnego ognia: “łatwo niszczył je w powietrzu (wyprodukowany w Rosji) system obrony powietrznej Pantsir S-1". Każdy człowiek mający podstawową znajomość działań wojennych rozumie, że drony, choć odnoszą sukcesy, nie mogą zmienić biegu zdarzeń w konfliktach między siłami, które są niezmiernie asymetryczne. Wiara, że bezzałogowe pojazdy powietrzne TB2 mogą stanowić o przełomie w Ukrainie, jest podobna do myślenia, że tureckich dronów będzie można użyć, by zatrzymać chińską inwazję na Tajwan.   
  • W artykule redakcyjnym opublikowanym w “Wall Street Journal” były pracownik CIA, Paul Kolbe, napisał, że “Turcja powinna posłać Ukrainie systemy obrony powietrznej S-400 rosyjskiej produkcji”. Turcja powiedziała jednak, że odrzuciła pomysł przekazania tych systemów Ukrainie, by pomóc Kijowowi w przeciwstawieniu się rosyjskiej armii.
  • Główną bronią Zachodu przeciwko rosyjskiej agresji są sankcje. Kto bierze w nich udział? A kto nie bierze? Kiedy zachodnie rządy obrały za cel sankcji Romana Abramowicza i kilku innych rosyjskich oligarchów, by izolować Putina i jego sojuszników (ale nie większość rosyjskich oligarchów ani przedsiębiorstw), jacht rosyjskiego miliardera przycumował w tureckim kurorcie. W dodatku nie wydaje się, by ktokolwiek ruszał wart 700 milionów dolarów jacht przycumowany we Włoszech i podobno należący do Putina.
  • Źródło w Ankarze powiedziało Reutersowi, że przy sankcjach narzuconych w innych miejscach świata Abramowicz i inni bogaci Rosjanie rozglądają się za możliwością inwestycji w Turcji. „Chce tu wykonywać pewne prace i może kupić jakieś aktywa” – powiedziało to źródło, dodając, że oligarcha już ma pewne zasoby w Turcji. Inne źródło w Ankarze powiedziało, że Turcja nie rozważa obecnie dołączenia do sankcji i spodziewa się, że bogaci Rosjanie zakupią aktywa i dokonają inwestycji. Istotnie. “Rosyjscy oligarchowie są mile widziani w Turcji - powiedział Çavuşoğlu 26 marca – ale muszą przestrzegać międzynarodowego prawa, żeby robić tu jakiekolwiek interesy”.  

Tymczasem Rosja swobodnie używa tureckiej przestrzeni powietrznej, jak gdyby nikt nie najechał Ukrainy. Turcja widocznie ma nadzieję na zdobycie wszystkiego, co możliwe,  z tego „chrześcijańsko-chrześcijańskiego” konfliktu: niechaj niewierni niszczą się wzajemnie, a Turcja będzie inkasować geostrategiczne zyski i ściągać rosyjski biznes uciekający z Zachodu.


Turkey: Beware of Islamists Bearing Gifts

Gatestone Institute, 10 kwietnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2188 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13
Jak naruszyliśmy standardy pewnej „społeczności”   Koraszewski   2022-07-12
Kto ukradł palestyńską ziemię? Jordania   Bard   2022-07-09
Śmierć dziennikarki, kim są winni?   Flatow   2022-07-07
Konformizm w domu wariatów jest strategią przetrwania   Koraszewski   2022-07-06
Wielka Brytania i jej polityka wobec Jerozolimy   Fitzgerald   2022-07-05
Wojny pełne błędnych kalkulacji   i Alberto M. Fernandez   2022-06-30
Najwspanialszy wynalazek ludzkości   Koraszewski   2022-06-30
Kraje arabskie ponownie odtrąciły UNRWA na konferencji o pomocy finansowej     2022-06-30
Sudan: Ludobójstwo, o którym nikt nie mówi   Rehov   2022-06-30
Monolog prowincjonalnego Hamleta   Kruk   2022-06-29
Niech już UNRWA wreszcie umrze   Blum   2022-06-29
Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk