Prawda

Czwartek, 8 grudnia 2022 - 21:02

« Poprzedni Następny »


Dno nienawiści do Izraela


Adam Levick 2022-04-22


London Review of Books (LRB) od dawna znany jest z publikowania demonizującej retoryki przeciwko Izraelowi i czasami przeciwko Żydom jako Żydom. To obejmuje ich decyzję z 2006 roku, by opublikować “erudycyjny“ antysemityzm Stephena Walta i Johna Mearsheimera, w którym ci autorzy twierdzili, że istnieje w Waszyngtonie proizraelska, żydowska klika sprawująca kontrolę nad polityką zagraniczną USA.


Raport
 zlikwidowanej obecnie organizacji monitorującej media, Just Journalism, pokazał, że “LRB konsekwentnie przedstawiał Izrael jako krwiożerczy i ludobójczy reżim, co nie ma żadnego związku z rzeczywistością, podczas gdy życzliwie przedstawia grupy uznane przez rząd brytyjski za organizacje terrorystyczne, takie jak Hamas i Hezbollah”.


Mary Kay Wilmers, redaktorka naczelna LRB od 1992 do 2021 roku, napisała kiedyś, że jest „jednoznacznie wroga wobec Izraela, ponieważ jest to zakłamane państwo”.


Ostatnio LRB zamieścił post  z blogu (“The Safety of Others”, 5 kwietnia) autorstwa trzech popierających BDS, antysyjonistycznych nauczycielek akademickich – Sary RoyEve Spangler i Elsy Auerbach – które nie tylko twierdzą, że Izrael nie ma prawa istnieć, ale że syjonizm jest w rzeczywistości antysemicki.   


Zaczynają swoje uzasadnienie tego, że jedyne żydowskie państwo na świecie, to o jedno za dużo, przez przywołanie fałszywego oskarżenia o “izraelskim apartheidzie” za takimi NGO jak Amnesty International. Powołują się również na Michaela Lynka, specjalnego sprawozdawcę ONZ o sytuacji praw człowieka na palestyńskich terytoriach, którego raport, jak pokazała CAMERA, zawierał antysemickie opinie i poważne błędy w interpretacji międzynarodowego prawa.  


Następnie przechodzą do sedna argumentu:

Syjonistyczne organizacje twierdzą, że Żydzi potrzebują bezpiecznego schronienia; dlatego Izrael musi być żydowskim państwem – państwem, które uświęca prawa jednej grupy ludzi kosztem innej. Jak powiedział Benjamin Netanjahu, kiedy był premierem: "Izrael nie jest państwem wszystkich swoich obywateli… Izrael jest państwem narodowym żydowskiego narodu i tylko jego”.  

Po pierwsze, tak samo jak Amnesty, która użyła tego samego, obciętego cytatu z wypowiedzi Netanjahu, autorki LRB są w najwyższym stopniu nieuczciwe. Oto, co ówczesny premier rzeczywiście powiedział o państwie narodowym, odpowiadając na post w mediach społecznościowych izraelskiej aktorki i modelki Rotem Sela:

Droga Rotem, ważna poprawka: Izrael nie jest państwem wszystkich swoich obywateli. Według Prawa Państwa Narodowego, które uchwaliliśmy, Izrael jest państwem narodowym żydowskiego narodu - i tylko jego. Jak napisałaś, nie ma problemu z arabskimi obywatelami Izraela – mają te same prawa, co my wszyscy i rząd Likudu zainwestował w sektor arabski więcej niż jakikolwiek inny rząd. (podkreślenie dodane)

Znaczy to, że aby oskarżyć Izrael o apartheid, autorki LRB pominęły następne słowa Netanjahu, w których pokazuje wyraźnie, że Izrael nie jest apartheidem, i że arabscy obywatele istotnie mają równe prawa.


Roy, Spangler i Auerbach, po zafałszowanym zacytowaniu słów byłego premiera w sposób prowadzący czytelników do wniosku, że przyznaje on, iż Izrael jest państwem apartheidu, używają tego kłamstwa do opatrzenia syjonizmu etykietą jakiejś „supremacji”, która jest nie do pogodzenia z demokracją:

Ta jawna supremacja jest rodzajem rasizmu, który jest nie do pogodzenia z demokracją, a uzasadnianie tego w imię judaizmu samo jest antysemickie.  

Po pierwsze, twierdzenie, że Izrael nie jest demokracją byłoby zaskakującą wiadomością dla powszechnie szanowanej międzynarodowej organizacji monitorującej prawa człowieka, Freedom House, która konsekwentnie ocenia Izrael jako jedyne wolne i demokratyczne państwo na Bliskim Wschodzie. Nawet “Economist”, którego artykuły o Izraelu często   przedstawiają wypaczony obraz, w najnowszym dorocznym Democracy Index zaszeregował Izrael na 23. miejscu na świecie, wyżej od Włoch, Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych.


W sprawie ich demonizacji Izraela jako “supremacyjnego” państwa, Community Security Trust napisał, że koncepcja „żydowskiej supremacji” jest „od dawna używana przez antysemitów”.


Jak już pisaliśmy wcześniej, antysemici często używają tego określenia, by sugerować, że Żydzi wierzą, iż są rasowo i etnicznie lepsi od nie-Żydów – i dlatego muszą nad nimi dominować. Jest to oszczerstwo związane z neonazistami, takimi jak David Duke, który napisał książkę i użył tego właśnie określenia w tytule, a także opublikował pracę doktorską zatytułowaną “Syjonizm jako rodzaj etnicznej supremacji”. Na stronie 208 napisał: „Izrael żyje jako świadectwo … supremacyjnej natury… syjonizmu”.  


Zwrot “żydowski supremacjonizm” jest także często używany w tekstach osławionego antysemity Gilada Atzmona, i jak udokumentowała Anti-Defamation League (ADL), skrajna prawica w USA posługuje się tym określeniem do oczerniania George’a Sorosa. Użycie tego zwrotu jest szczególnie szkodliwe w kontekście głośnej obecnie debaty o zagrożeniu, jakie stanowi biała supremacja, uniwersalnie pogardzana ideologia, którą przywołuje określenie „żydowska supremacja”. Mówienie, że syjonizm jest rodzajem supremacji, stanowi w praktyce oskarżenie przytłaczającej większości Żydów na świecie o wyznawanie wewnętrznie rasistowskiej ideologii.   


Autorki postu w LRB, nie zadowoliwszy się jedynie demonizowaniem Żydów, przechodzą następnie do legitymizowania palestyńskiego terroryzmu wobec Żydów.

Jeśli Ukraińcy, którzy stawiają opór i bronią się, są nazywani bohaterami, dlaczego Palestyńczycy, którzy stawiają opór i bronią się przed okupacją i przejmowaniem ziemi, są nazywani terrorystami?

Chociaż wcześniej obaliliśmy intelektualnie niepoważne porównanie między Ukraińcami i Palestyńczykami, żeby zająć się tym konkretnym cytatem dodamy, że Palestyńczycy są “nazywani terrorystami”, ponieważ – w odróżnieniu od Ukraińców, którzy bronią swojego kraju przed niesprowokowaną agresją – Palestyńczycy atakują Żydów w imię antysemickiej ideologii, która nie rozróżnia między terenami sprzed i po 1967 roku ani między cywilami i żołnierzami.   


Podczas gdy jest skandaliczne (choć nie zaskakujące), że RoySpangler i Auerbach – które wszystkie już wcześniej wygłaszały apologię terroru – próbują przedstawić pełnych przemocy fanatyków, takich jak Palestyńczyk, który zabił trzech cywilów w zeszłym tygodniu w Tel Awiwie, jako aktywistów sprawiedliwości społecznej, najbardziej chyba oburzającą częścią ich publikacji jest następujące zdanie:  

Właśnie dlatego, że jesteśmy Żydówkami i dziećmi ofiar nazizmu, uważamy, że jest naszą odpowiedzialnością nagłaśnianie krzywd wyrządzanych Palestyńczykom w naszym imieniu i w imieniu naszych rodziców.

Przede wszystkim pamiętajmy, że sześć milionów Żydów zamordowano podczas II wojny światowej, ponieważ, w odróżnieniu od dzisiejszych Żydów, nie mieli narodowego bezpiecznego schronienia. Ponadto, z, jak się szacuje, 400 tysięcy ocalałych z Holocaustu, którzy nadal żyją, krajem, w którym jest najwięcej ocalałych (180 000), jest Izrael.


Ci, którzy cynicznie powołują sią na Holocaust, by podważyć prawo Izraela do istnienia, muszą liczyć się z niewygodnym faktem, że po wymordowaniu przez nazistów jednej trzeciej  populacji Żydów na świecie, największa grupa, jaka przeżyła, wybrała Izrael za swój dom. Uznali, że rodzące się państwo żydowskie z wszystkimi jego przytłaczającymi problemami ekonomicznymi i militarnymi, jest społecznością, która z największym prawdopodobieństwem zapewni bezpieczeństwo im i ich potomkom.    


Tak się składa, że syjonizm nie jest, jak był przed niepodległością, aspiracją, ideą lub abstrakcją, o której można dyskutować. Jest żyjącym, oddychającym państwem, realizacją dwóch tysięcy lat żydowskiej tęsknoty, by być wolnym narodem na swojej ziemi, państwem, w którym obecnie żyje 45% Żydów świata, narodem, który w dodatku do swojej roli bezpiecznego schronienia dla prześladowanych Żydów na całym świecie, jest – według wszystkich miar – kwitnącym krajem w stopniu, jakiego nikt nie mógł sobie wyobrazić 14 maja 1948 roku.


Fundamentalne prawo Izraela do istnienia – jest, podobnie jak prawo wszystkich narodów - parafrazując upomnienie Abby Ebana wobec antysjonistycznego bloku w ONZ – aksjomatyczne i całkowite, i z całą pewnością nie jest zawieszone w powietrzu w oczekiwaniu na zatwierdzenie przez intelektualne szakale z aspiracjami do londyńskiego salonu LRB.


London Review of Books Plumbs New Depths of Israel Hatred

Camera UK, 11 kwietnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Adam Levick

Autor i redaktor naczelny strony internetowej "Camera UK" zajmującej się monitorowaniem antysemityzmu na łamach brytyjskiej prasy.

 Strona www autora


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2272 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy Izrael powinien bojkotować palestyńskich Arabów?   Amos   2022-12-08
Komu wierzymy i dlaczego tak niechętnie?   Koraszewski   2022-12-07
Kolejne medialne wymówki dla Palestyńczyków i ich terroru   Bard   2022-12-07
Dwoje ludzi przekraczających rzeczywistość we wnętrzu jednego katalońskiego domu   Zbierski   2022-12-02
“New York Times” i jego współpracownicy   Fitzgerald   2022-12-02
Niewinne zdumienie pewnego socjologa   Koraszewski   2022-12-01
Wyjście ze stalinowskiego zimna   Ashenden   2022-11-29
Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09
Niebezpieczeństwo „śpiącej” umowy nuklearnej: silniejsza Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran   Rafizadeh   2022-11-08
Refleksje o książce Roberta Spencera Who Lost Afghanistan?   Chesler   2022-11-08
Palestyńska walka o potrawy   Fitzgerald   2022-11-07
Arabowie o zachodniej hipokryzji w sprawie irańskich dronów     2022-11-07
Chaos tworzony przez moralistów na poziomie trzylatków   Tracinski   2022-11-04
Projektanci mody intelektualnej i ich klienci   Koraszewski   2022-11-02
Rewolucja w Iranie jest powstaniem, któremu przewodzą mniejszości etniczne   Mustafa   2022-11-01
Nadzieja w pesymizmie i rozsądku   Koraszewski   2022-10-31
Inna definicja antysemityzmu     2022-10-30
Czego Irańczycy chcą od Waszyngtonu   Taheri   2022-10-29
Zachód odwraca się plecami do prześladowanych chrześcijan, wita radykalnych muzułmanów   Ibrahim   2022-10-26
Opowieści byłego premiera kraju wielkości znaczka pocztowego   Koraszewski   2022-10-25
Odsłonić prawdziwe poglądy antysemitki   Kirchick   2022-10-22
Dzięki administracji Bidena Rosja i Iran są sobie bliższe niż kiedykolwiek   Rafizadeh   2022-10-21
Błąd „jeśli-to” powraca z pełną mocą z okazji umowy o granicy morskiej z Libanem     2022-10-14
Nowa bajka na zimę: “Europa jest ofiarą Amerykanów”   Godefridi   2022-10-12
Pan się myli, Panie Konstanty   Koraszewski   2022-10-12
Także dzisiaj niewolnictwo jest ogólnoświatową plagą   Jacoby   2022-10-11
FAIR – Fairness & Accuracy In Reporting – pokazuje skrajny brak szacunku wobec izraelskich Arabów     2022-10-09
Szef administracji Rady Praw Człowieka ONZ systematycznie naruszał zasady ONZ, ujawniają wycieki e-maili     2022-10-08
Czy Ilhan Omar lub Linda Sarsour dobrowolnie zdjęły hidżab w solidarności z irańskimi kobietami?   Chesler   2022-10-07
Rashida Tlaib, Jaskinia Lwa i wszechobecność nienawiści do Żydów ponad politycznymi podziałami (plus komiks)     2022-10-05
Dalekosiężne skutki śmierci Mahsy Amini   Mahmoud   2022-10-05
Jak USA roztrwoniły swoje strategiczne minerały   Bergman   2022-10-04
Główny nurt i władczyni pierścionka   Koraszewski   2022-10-03
Iran: dymiący wulkan   Taheri   2022-10-03
Iran kupił ponad milion hektarów ziemi w Wenezueli     2022-10-02
Wojownicy sprawiedliwości społecznej ignorują arabskich właścicieli niewolników   Bard   2022-10-01
Czy irański naród otrzyma wsparcie demokratycznego Zachodu?   Koraszewski   2022-09-30
Rosja i Iran: przyjaźń czy tylko partnerstwo?   Amos   2022-09-25
Niebezpieczne związki, czyli sojusze wiernych i niewiernych   Koraszewski   2022-09-24
Nierozwiązywalne konflikty na Bliskim Wschodzie   i Alberto M. Fernandez   2022-09-18
Trzecia droga skręca w prawo   Koraszewski   2022-09-17
Palestyńczycy i świat nie potrzebują jeszcze jednego, skorumpowanego, upadłego, terrorystycznego państwa arabskiego   Toameh   2022-09-17
Jak Zachód zbudował rosyjskiego wroga   Taheri   2022-09-16
Dlaczego ludzie nienawidzą?   Koraszewski   2022-09-15
Fundamentalna irracjonalność palestinizmu   Bellerose   2022-09-14
Administracja Bidena “zaniepokojona” izraelskimi rajdami na Zachodni Brzeg   Fitzgerald   2022-09-13
Departament Stanu traktuje śmierć Abu Akleh jako priorytet, ignorując śmierć Malki Roth   Meyers Epstein   2022-09-12
Kiedy niemieccy ekolodzy i rząd Putiuna mieli gorący romans   Godefridi   2022-09-12
Arabowie do Bidena: Nie podpisuj umowy z Iranem, doprowadzi to do wojny   Toameh   2022-09-10
Oni umarli wszyscy, my wszyscy żyjemy   Koraszewski   2022-09-09
Norwegia dostaje za swoje   Bawer   2022-09-08
Tragedia bez Żydów to żadna wiadomość   von Koningsveld   2022-09-06
A piecyk wciąż dymi   Koraszewski   2022-09-03
Co mają wspólnego Indianie Abenaki z Żydami oraz z firmą Ben &Jerry?   Amos   2022-09-02
Bejrut i Stalingrad Arabów   Fernandez   2022-08-30
Kto egzekwuje antysemickie prawa Autonomii Palestyńskiej dotyczące obrotu ziemią AP?   Hirsch   2022-08-29
Czego szef @UNRWA nie powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ     2022-08-28
Burza w szklance wody, czy spór o fundamentalne zasady?   Koraszewski   2022-08-27
Kiedy krytyka George’a Sorosa jest antysemicka?     2022-08-25
Czy jest szansa na redukcję zatrudnienia w przemyśle wróżbiarskim?   Koraszewski   2022-08-24
Książka o niemieckich nazistach nad Nilem     2022-08-23
Podczas nadchodzącej sesji ONZ Palestyńczycy będą domagać się pełnego uznania „Państwa Palestyna”   Hirsch   2022-08-22
Tożsamość cała w skowronkach   Koraszewski   2022-08-20
Europejskie związki z NGO powiązanymi z palestyńskimi terrorem   i Liora Rosenblatt   2022-08-18
Jak “przebudzeni” wymazali w mediach klasę robotniczą i Żydów   Tobin   2022-08-17
Fałszywe oskarżenia i ideologiczne uprzedzenia   Steinberg   2022-08-17
Czym jest proporcjonalność w prawie międzynarodowym, gdy chodzi o Izrael?   Hirsch   2022-08-16
Palestyńczycy popełniają samobójstwa, podczas gdy ich przywódcy żyją w hotelach i willach   Toameh   2022-08-15
Dżihad i pokój, kiedy wyrosną gruszki na wierzbie   Blum   2022-08-13
O różnych formach oderwania od rzeczywistości   Koraszewski   2022-08-13
Biden i bardzo masochistyczny gwóźdź   Taheri   2022-08-12
Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk