Prawda

Czwartek, 13 sierpnia 2020 - 11:25

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Quiz o Dniu arabskiej Nakby


Opracowanie MK i AK 2016-05-19


Rok po roku 15 maja, w rocznicę ogłoszenia niepodległości Izraela, Palestyńczycy obchodzą dzień Nakby. Fred Maroun, Kanadyjczyk urodzony i wychowany w Libanie opublikował  15 maja krótki tekst pod znamiennym tytułem: “Makabryczne upamiętnianie Nakby”. Pisze w nim o próbach porównania arabskiej klęski do Holocaustu i stwierdza, że bardziej właściwe byłoby tu porównanie do klęski nazistów:       

 


„Czasami przeprowadza się analogię między Nakbą, czyli klęską Arabów  w wojnie przeciw Izraelowi w latach 1947/48, a Holocaustem. Z wielu względów jest to obrzydliwa analogia i raczej zaproponowałbym coś bardziej właściwego.  


Podczas Holocaustu  Żydzi byli niewinnymi ofiarami rządu dążącego do supremacji i ludobójstwa, tymczasem Nakba była konsekwencją wojny zainicjowanej przez Arabów. Arabowie ponieśli straty w Nakbie, w tym pozbawienie domów około 700 tysięcy Arabów oraz śmierć około siedmiu tysięcy osób, nie było jednak próby eksterminacji arabskiej populacji, która w wielu miejscach dominowała liczebnie. W odróżnieniu od Holocaustu, podczas którego zamordowano sześć milionów Żydów, a zaledwie garstka Niemców zginęła z rąk ich żydowskich ofiar, podczas Nakby straty i utrata domów były podobne po obu stronach.


Znacznie bardziej stosowną analogią upamiętnienia Nakby byłoby upamiętnianie przegrania przez nazistów drugiej wojny światowej. Przedsięwzięcie nazistowskie było próbą narzucenia Europie swojej ideologii, z zamiarem wyeliminowania ludzi „niepożądanych”, w tym Żydów. Podobnie Nakba była próbą narzucenia arabskiej supremacji na Bliski Wschód i wyeliminowania Żydów, którzy ośmielili się stworzyć swoje własne maleńkie państwo.         


W rezultacie wywołanej przez siebie wojny Niemcy ponieśli ciężkie straty, podobnie straty w wyniku wywołanej przez siebie wojny ponieśli Arabowie. W obydwu przypadkach jest powód do żalu i żałoby, ale w obu przypadkach konieczna jest pamięć, kto był agresorem i kto jest odpowiedzialny za te straty.    

W Niemczech ludzie, którzy do dziś nie zaakceptowali, że druga wojna światowa została wywołana przez nazistów i którzy opłakują przegraną, stanowią odrzucany margines. Niestety, ludzie negujący fakt, że to Arabowie wywołali wojnę 1947/48 i opłakujący klęskę z powodu Nakby, są szanowani i gloryfikowani w społeczeństwach arabskich.    


Jakże daleko nam jeszcze do chwili, kiedy my, Arabowie, dołączymy do cywilizowanego świata!”

Warunkiem pokoju między Żydami i Arabami na Bliskim Wschodzie jest uznanie prawa do istnienia Izraela. Organizacje reprezentujące Palestyńczyków odrzucają to prawo. Bardzo wyraźnie czytamy to w Karcie Hamasu, równie wyraźnie w statucie Organizacji Wyzwolenia Palestyny (której sama nazwa informuje o jej faktycznych celach). Przedstawiciele „umiarkowanych” władz Autonomii Palestyńskiej zapewniają (tylko po angielsku), że uznają prawo Izraela do istnienia, ale żądają prawa powrotu wszystkich potomków uciekinierów w 1948 roku. Jak z okazji ubiegłorocznych obchodów Dnia Nakby wyjaśniał to  to główny negocjator pokojowy prezydenta Abbasa, Saeb Erekat:    

"Ten dzień w 1948 roku oznacza przymusowe wygnanie ponad 750 tys. Palestyńczyków z ich domów i ich ziemi. Niektórzy padli ofiarą brutalnych masakr, wielu uciekło w obawie o swoje życie. Małej liczbie udało się pozostać tam, gdzie powstał Izrael" .

Ten obraz jest świadomą próbą przekłamania historii. Proponujemy quiz, mały sprawdzian wiedzy o Nakbie. Poniżej prezentujemy film, w którym znajdziecie 10 pytań dotyczących Nakby. Ponieważ film składa się wyłącznie z plansz i zdjęć wycinków prasowych, jedynym sposobem udostępnienia go ludziom nie znającym języka angielskiego jest przedstawienie tłumaczeń tych plansz i wycinków nie w formie polskich napisów w filmie, a osobno.


Najpierw jednak sam film: 

Plansza 1

Nakba (katastrofa) jest synonimem palestyńskiego cierpienia. Na całym świecie jest upamiętniana żałobnymi przemówieniami, czuwaniem i zaciśniętą pięścią.

 

Obejrzyjmy historię tych tragicznych wydarzeń w formie quizu.

 

Pytanie 1

Są lata 1947-48. W prasie ukazują się niekończące się groźby eksterminacji całego narodu, włącznie z proponowaną strategią.

 

Kto wygłasza te groźby i przygotowuje ich realizację?

  
     A) Żydzi

 X B) Arabowie

Tłumaczenie na język polski doniesienia z gazety "Reading Eagle", z 6 stycznia 1948 r.:

Źródła podają, że w celu "uniemożliwienia Narodom Zjednoczonym zamiany Palestyny w państwo żydowskie i państwo arabskie", stworzono plan militarny w trzech następujących etapach:

1. Wygnanie Żydów z okręgów, gdzie Żydzi i Arabowie żyli jako sąsiedzi.

2. Izolowanie Żydów na północnej równinie nadbrzeżnej i południowej pustyni przez wbicie między nich klinów arabskich.

3. Ostateczne akcje, by eksterminować lub podporządkować społeczności żydowskie, takie jak Tel Awiw, Rehawia w Jerozolimie, Hacarmel w Hajfie i setki żydowskich wsi i osiedli.Pytanie 2

Próba usunięcia drugiego narodu zaczyna się od zrzucania bomb.

Kto zrzucił te bomby z pogwałceniem prawa międzynarodowego?

 

    A) Żydzi

X B) Arabowie

 

 

Tłumaczenie na język polski doniesienia z gazety "Pittsburgh Post-Gazette" 17 maja 1948:

ARABOWIE ZRZUCAJĄ GRAD BOMB NA TEL AWIW

 

Najeżdżające armie pięciu narodów arabskich waliły w niedzielę z powietrza i atakami artylerii w osiedla żydowskie w Palestynie, jak donoszą ze stolic arabskich.

Wojska wyposażone w ciężkie czołgi wkroczyły do Ziemi Świętej.

Tłumaczenie na język polski fragmentu „Dziennika urzędowego” Rady Bezpieczeństwa:

23 kwietnia 1948

"Nigdy nie ukrywaliśmy faktu, że to my zaczęliśmy walki" - Jama Bey Husseini (Wysoki Komitet Arabski)Pytanie 3

Jest 16 maja 1948. Przestraszona ludność zwraca się do ONZ o obronę przed agresorem. Tą przestraszoną ludnością byli:

 

X A) Żydzi

   B) Palestyńczycy

Tłumaczenie doniesienia z gazety "The Pittsburg Press", z 16 maja 1948 r.

Mordechai Eliasz, z Jerozolimy, prawnik reprezentujący liczący jeden dzień naród żydowski, zaapelował do Rady, by działała szybko przeciwko najeżdżającym państwom arabskim, bo "liczy się każda godzina".Pytanie 4

Podczas Nakby było bardzo wiele ofiar, włącznie z cywilami, i zabito  jedną osobę na sto. Który naród poniósł takie straty?

 

X A) Żydzi

   B) Palestyńczycy

Tłumaczenie doniesienia z gazety "The Palm Beach Post", z 7 listopada 1973

 

"Straty były najwyższe od pierwszego konfliktu Izraela, wojny o niepodległość 1948-49, kiedy zginęło około 6200 ludzi, wśród nich 1700 cywilów. Liczbę rannych oceniano na 12150.

 Pytanie 5

Palestyńczycy zostali uchodźcami, ponieważ:

 

  A) Uciekali ze strefy działań wojennych

  B) Przywódcy arabscy kazali im odejść

  C) Nie chcieli zaakceptować żydowskiego zaproszenia do pozostania

  D) Zostali usunięci przez Żydów podczas trwania islamskiego dżihadu
X 
E) wszystko powyższe

A)     Uciekali ze strefy działań wojennych

 

Tłumaczenie doniesienia z "The Montreal Gazette" z 5 stycznia 1948

Tysiące rodzin opuściło swoje domy, bo mieszkali w "niewłaściwym" okręgu. Powszechny jest widok ciężarówek, na których piętrzą się meble Żydów opuszczających sektory arabskie lub Arabów opuszczających sektory żydowskie.

Tłumaczenie doniesienia z "Lodi News-Sentinel", 28 kwietnia 1948

Kupcy arabscy zapieczętowują sklepy kamieniami i cementem. Bogaci Arabowie ewakuują swoje kobiety i dzieci, i dobytek na wielbłądach i osłach, ciężarówkach i drogimi samochodami.

Tłumaczenie doniesienia z  "The Pittsburgh Post-Gazette", z 1 listopada 1948

Setki [żołnierzy i ochotników arabskich] uciekło w góry, indywidualnie starając się znaleźć drogę do Libanu. Towarzyszyło im między 5 a 10 tysięcy Arabów palestyńskich, którzy w panice porzucili swoje domy.

B)     Arabscy przywódcy powiedzieli im, by odeszli

 

 

Tłumaczenie doniesienia z "Canadian Jewish Chronicle", z 2 kwietnia 1948

Szejk Abu Kishek, szef znaczącego plemienia w okręgu Tel Awiwu, był w Kairze, kwaterze głównej Muftiego, przez ostatni miesiąc i, jak informują, otrzymał instrukcje ewakuacji okręgu.

Tłumaczenie doniesienia z "Youngstone Vindicator", z 19 czerwca 1956

Autorka: Eleanor Roosevelt

 

To mufti Jerozolimy wezwał Arabów, by opuścili swój kraj i obiecał im, że armie arabskie wkrótce kraj zdobędą. Powiedział im, by wszystko zostawili, bo po powrocie nie tylko odzyskają własny dobytek, ale zdobędą wszystko, co mieli Żydzi.

Tłumaczenie fragmentu pamiętników premiera syryjskiego Khalida al-Azma w "Mudhajjirat Khalid al'Azm", Bejrut, 1972, tom I, s. 386.

"Przynieśliśmy zniszczenie milionowi uchodźców arabskich, przez wzywanie ich i wielokrotnie błaganie ich, by opuścili swoje ziemie, domy i fabryki".

C)    Nie chcieli zaakceptować żydowskiego zaproszenia do pozostania.

 

Tłumaczenie doniesienia z "Canadian Jewish Chronicle, z 2 kwietnia 1948

Ich muchtarzy zaapelowali niedawno do szefów Rady Żydowskiej w regionie Emek Hefer i otrzymali zapewnienie, że ze strony Żydów Arabom nie grozi żadne niebezpieczeństwo, jeśli pozostaną w swoich wsiach rodzinnych.

Tłumaczenie fragmentu artykułu z "St. Petersburg Times", z 25 kwietnia 1948

Doniesienia a Hajfy mówią, że Żydzi starają się zapobiec ewakuacji 37 tysięcy Arabów pozostających w mieście. Żydzi uważali ewakuację za polityczne odrzucenie i chcieli zademonstrować, że Arabowie i Żydzi mogą żyć obok siebie. Oferowali Arabom współpracę w rozwiązaniu problemów z żywnością i dostawami.

D) Zostali usunięci przez Żydów podczas trwania islamskiego dżihadu

 

Tłumaczenie doniesienia "The Pittsburgh Post-Gazette", z 17 maja 1948

Źródła żydowskie w Hajfie mówią, że Samakh, wieś arabska na południe od Tyberiady, niedawno zajęta przez Żydów, została ewakuowana, z wyjątkiem fortecy policji u wejścia do miasta.

Tłumaczenie doniesienia "The Pittsburgh Post-Gazette", z 25 maja 1948

Według tego komunikatu siły żydowskie odbiły dwa osiedla na obszarze północnym - Sha'ar Hagolan i Massada. Dodały, że cały obszar Samakh jest teraz w rękach żydowskich.

Obie strony donoszą, że straty strony przeciwnej były ciężkie w Ramat Rehel. Arabowie powiedzieli, że zabili ponad 300 Żydów, a Żydzi powiedzieli, że "dziesiątki ciał" atakujących Arabów zalega na ulicach.Pytanie 6

Dair Jassin, wieś, gdzie Palestyńczycy doznali masakry z rąk ekstremistów żydowskich (akt potępiony przez ich przywódców) była:

 

   A) Pokojową wioską

X B) Strategiczną wsią infiltrowaną przez     wojowników arabskich

 

Tłumaczenie doniesienia "St. Petersburg Times", z  12 kwietnia 1948

Zamek i pobliska wieś Deir Jassin kontroluje odcinek żywotnej szosy z Jerozolimy do Tel Awiwu. W ostatecznym rachunku strona, która  kontroluje tę szosę, zdecyduje, czy 100 tysięcy Żydów w Jerozolimie będzie mogło się obronić.

Tłumaczenie doniesienia "The Evening Independent", z 10 kwietnia 1948

Arabskie działa polowe, stacjonujące w górach, wystrzeliły osiem 25-funtowych pocisków na żydowskie przedmieście Givat Shaul (Wzgórze Szaula). To jest tysiąc jardów od Deir Jassin.

Tłumaczenie doniesienia "New York Times", z 10 kwietnia 1948

Rzecznik [Irgun] powiedział, że wieś stała się punktem zbiorczym dla Arabów, włącznie z Syryjczykami i Irakijczykami planującymi atak na zachodnie przedmieścia Jerozolimy.

 

Mówiący po arabsku Żyd, powiedział rzecznik,  krzyczał... żeby arabskie kobiety i dzieci schroniły się...Pytanie 7

Arabowie widzieli swoje zaangażowanie w wojnę 1948 r. jako:

 

   A) Próbę uratowania Palestyńczyków przed czystką etniczną

   B) Opór wobec tych, którzy odmówiliby Palestyńczykom
         własnego państwa obok Izraela

X C) Starego stylu islamski dżihad przeciwko nie-muzułmanom.

Tłumaczenie doniesienia "Ellensburg Daily Record, z 9 grudnia 1947

ARABOWIE BLISKIEGO WSCHODU MÓWIĄ O ŚWIĘTEJ WOJNIE

 

Arabowie na całym Bliskim Wschodzie byli rozwścieczeni decyzją Narodów Zjednoczonych o podziale Palestyny na państwo żydowskie i państwo arabskie. Szejk Abdel Latif Draz, wysoki autorytet muzułmański, komentował w Kairze:

 

"Gdziekolwiek islam jest atakowany w którymkolwiek ze swoich krajów, Dżihad (święta wojna) jest obowiązkiem każdego muzułmanina na świecie".

Czterech kolejnych Żydów zabito w...

Tłumaczenie doniesienia "Reading Eagle", z 5 grudnia 1947

20 tysięcy Egipcjan wzywa do "Świętej Wojny"

 

Używając megafonu Imam meczetu powiedział na spotkaniu, że Al Azhar przyjmuje przewodzenie w Dżihadzie (świętej wojnie) przez wezwanie do szkolenia wolontariuszy.

Szejk Hassan Al-Banna, przywódca Stowarzyszenia Bractwa Muzułmańskiego, oświadczył, że zarówno muzułmanie, jak chrześcijanie "znają męczeństwo" i złorzeczył Żydom.Pytanie 8

W rozmowach pokojowych po Nakbie Arabowie odmówili dania Żydom tego, czego ci żądali w zamian za powrót uchodźców. Żądaniami były:

 

   A) Cała ziemia pierwotnie obiecana Żydom przez Brytyjczyków

   B) Udział w naftowym bogactwie Arabów

   C) Nawrócenie się wszystkich uchodźców na judaizm

X D)Traktat pokojowy

Tłumaczenie doniesienia  "The Leader Post", z 22 listopada 1951

Główną przeszkodą nadal jest kwestia repatriacji tysięcy uchodźców arabskich, którzy uciekli z Palestyny podczas walk 1948 r.

 

Arabowie upierają się, że ta kwestia musi zostać załatwiona zanim podejmie się jakiekolwiek inne problemy. Izrael utrzymuje, że problem uchodźców powinien być dyskutowany jako część szerszej i ogólniejszej kwestii traktatu pokojowego.Pytanie 9

W której grupie większa liczba ludzi stała się uchodźcami?:

 

   A) Palestyńczycy podczas Nakby

B) Żydzi wygnani z krajów arabskich

Tłumaczenie doniesienia "The Vancouver Sun", z 10 sierpnia 1978

Jest jeszcze jedna strona tego problemu "palestyńskiego", która rzadko jest  nagłośniana. Dotyczy Żydów, którzy zostali zmuszeni do ucieczki z krajów arabskich z powodu upokarzającej klęski armii arabskich z rąk Żydów w Palestynie 30 lat temu.

 

*

Ci Żydzi, którzy szukali schronienia w Izraelu, byli prześladowani i dyskryminowani przez rządy arabskie. Tworzą oni największą grupę uchodźców na Bliskim Wschodzie.Pytanie 10

Kiedy rewizjonistyczni historycy, włącznie z Izraelczykami, reinterpretują Nakbę jako "dowód" spisku żydowskiego, by wywłaszczyć Palestyńczyków, co jest jedynym punktem, jaki wspominają:

 

   A) że islamski dżihad rozpoczął Nakbę

   B) że Izrael próbował uniknąć wojny

   C) że Izrael prosił ONZ o obronę

   D) że Żydzi zostali wygnanie przez Arabów

X E)"Plan Dalet", niejednoznaczny izraelski dokument wojskowyPytanie 11

Wielu popiera dzisiaj bezwarunkowo Palestyńczyków, mówiąc, że samo istnienie Izraela na Bliskim Wschodzie jest zbrodnicze. Jeśli tak, to kto był wspólnikiem w tej "zbrodni"?

 

   A) Szwecja

   B) Rosja

   C) Wenezuela

X D) wszystkie powyższe plus 30 innych krajów

Tłumaczenie doniesienia "The Sydney Morning Herald", z 1 grudnia 1947

NOWY YORK, 30 listopada (AAP) - Zgromadzenie Ogólne ONZ zaaprobowało wczoraj podział Palestyny na odrębne państwa żydowskie i arabskie 33 głosami przeciwko 13 z 10 narodami niegłosującymi.

 

Zgromadzenie głosowało jak następuje:

Za, 33: Australia, Belgia, Boliwia, Brazylia, Kanada, Kostaryka, Czechosłowacja, Dania, Republika Dominikańska, Ekwador, Francja, Gwatemala, Haiti, Islandia, Liberia, Luksemburg, Holandia, Nowa Zelandia, Nikaragua, Norwegia, Panama, Paragwaj, Peru, Filipiny, Polska, Szwecja, Ukraina, RPA, Urugwaj, Związek Radziecki, Stany Zjednoczone, Wenezuela i Białoruś.

Tak, Palestyńczycy zasługują na lepsze życie (i lepszych przywódców)

 

Ale Izraelczycy zasługują na lepiej poinformowanych krytyków

 

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Ani krótki tekst Freda Marouna, ani ten film niczego nie rozstrzyga. Wydaje nam się, że może jednak dostarczać ciekawych wskazówek, dla tych, którzy chcą dalej szukać samodzielnie odpowiedzi nie tylko na pytanie, jak to było, ale i na pytanie, jak historia jest zniekształcana na użytek politycznej propagandy.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1585 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak zostałam anulowana   Chesler   2020-08-13
Gorsza strona naszej natury   Koraszewski   2020-08-12
Amerykanie nie ufają medium   Jacoby   2020-08-10
Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk