Prawda

Piątek, 24 stycznia 2020 - 19:32

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Quiz o Dniu arabskiej Nakby


Opracowanie MK i AK 2016-05-19


Rok po roku 15 maja, w rocznicę ogłoszenia niepodległości Izraela, Palestyńczycy obchodzą dzień Nakby. Fred Maroun, Kanadyjczyk urodzony i wychowany w Libanie opublikował  15 maja krótki tekst pod znamiennym tytułem: “Makabryczne upamiętnianie Nakby”. Pisze w nim o próbach porównania arabskiej klęski do Holocaustu i stwierdza, że bardziej właściwe byłoby tu porównanie do klęski nazistów:       

 


„Czasami przeprowadza się analogię między Nakbą, czyli klęską Arabów  w wojnie przeciw Izraelowi w latach 1947/48, a Holocaustem. Z wielu względów jest to obrzydliwa analogia i raczej zaproponowałbym coś bardziej właściwego.  


Podczas Holocaustu  Żydzi byli niewinnymi ofiarami rządu dążącego do supremacji i ludobójstwa, tymczasem Nakba była konsekwencją wojny zainicjowanej przez Arabów. Arabowie ponieśli straty w Nakbie, w tym pozbawienie domów około 700 tysięcy Arabów oraz śmierć około siedmiu tysięcy osób, nie było jednak próby eksterminacji arabskiej populacji, która w wielu miejscach dominowała liczebnie. W odróżnieniu od Holocaustu, podczas którego zamordowano sześć milionów Żydów, a zaledwie garstka Niemców zginęła z rąk ich żydowskich ofiar, podczas Nakby straty i utrata domów były podobne po obu stronach.


Znacznie bardziej stosowną analogią upamiętnienia Nakby byłoby upamiętnianie przegrania przez nazistów drugiej wojny światowej. Przedsięwzięcie nazistowskie było próbą narzucenia Europie swojej ideologii, z zamiarem wyeliminowania ludzi „niepożądanych”, w tym Żydów. Podobnie Nakba była próbą narzucenia arabskiej supremacji na Bliski Wschód i wyeliminowania Żydów, którzy ośmielili się stworzyć swoje własne maleńkie państwo.         


W rezultacie wywołanej przez siebie wojny Niemcy ponieśli ciężkie straty, podobnie straty w wyniku wywołanej przez siebie wojny ponieśli Arabowie. W obydwu przypadkach jest powód do żalu i żałoby, ale w obu przypadkach konieczna jest pamięć, kto był agresorem i kto jest odpowiedzialny za te straty.    

W Niemczech ludzie, którzy do dziś nie zaakceptowali, że druga wojna światowa została wywołana przez nazistów i którzy opłakują przegraną, stanowią odrzucany margines. Niestety, ludzie negujący fakt, że to Arabowie wywołali wojnę 1947/48 i opłakujący klęskę z powodu Nakby, są szanowani i gloryfikowani w społeczeństwach arabskich.    


Jakże daleko nam jeszcze do chwili, kiedy my, Arabowie, dołączymy do cywilizowanego świata!”

Warunkiem pokoju między Żydami i Arabami na Bliskim Wschodzie jest uznanie prawa do istnienia Izraela. Organizacje reprezentujące Palestyńczyków odrzucają to prawo. Bardzo wyraźnie czytamy to w Karcie Hamasu, równie wyraźnie w statucie Organizacji Wyzwolenia Palestyny (której sama nazwa informuje o jej faktycznych celach). Przedstawiciele „umiarkowanych” władz Autonomii Palestyńskiej zapewniają (tylko po angielsku), że uznają prawo Izraela do istnienia, ale żądają prawa powrotu wszystkich potomków uciekinierów w 1948 roku. Jak z okazji ubiegłorocznych obchodów Dnia Nakby wyjaśniał to  to główny negocjator pokojowy prezydenta Abbasa, Saeb Erekat:    

"Ten dzień w 1948 roku oznacza przymusowe wygnanie ponad 750 tys. Palestyńczyków z ich domów i ich ziemi. Niektórzy padli ofiarą brutalnych masakr, wielu uciekło w obawie o swoje życie. Małej liczbie udało się pozostać tam, gdzie powstał Izrael" .

Ten obraz jest świadomą próbą przekłamania historii. Proponujemy quiz, mały sprawdzian wiedzy o Nakbie. Poniżej prezentujemy film, w którym znajdziecie 10 pytań dotyczących Nakby. Ponieważ film składa się wyłącznie z plansz i zdjęć wycinków prasowych, jedynym sposobem udostępnienia go ludziom nie znającym języka angielskiego jest przedstawienie tłumaczeń tych plansz i wycinków nie w formie polskich napisów w filmie, a osobno.


Najpierw jednak sam film: 

Plansza 1

Nakba (katastrofa) jest synonimem palestyńskiego cierpienia. Na całym świecie jest upamiętniana żałobnymi przemówieniami, czuwaniem i zaciśniętą pięścią.

 

Obejrzyjmy historię tych tragicznych wydarzeń w formie quizu.

 

Pytanie 1

Są lata 1947-48. W prasie ukazują się niekończące się groźby eksterminacji całego narodu, włącznie z proponowaną strategią.

 

Kto wygłasza te groźby i przygotowuje ich realizację?

  
     A) Żydzi

 X B) Arabowie

Tłumaczenie na język polski doniesienia z gazety "Reading Eagle", z 6 stycznia 1948 r.:

Źródła podają, że w celu "uniemożliwienia Narodom Zjednoczonym zamiany Palestyny w państwo żydowskie i państwo arabskie", stworzono plan militarny w trzech następujących etapach:

1. Wygnanie Żydów z okręgów, gdzie Żydzi i Arabowie żyli jako sąsiedzi.

2. Izolowanie Żydów na północnej równinie nadbrzeżnej i południowej pustyni przez wbicie między nich klinów arabskich.

3. Ostateczne akcje, by eksterminować lub podporządkować społeczności żydowskie, takie jak Tel Awiw, Rehawia w Jerozolimie, Hacarmel w Hajfie i setki żydowskich wsi i osiedli.Pytanie 2

Próba usunięcia drugiego narodu zaczyna się od zrzucania bomb.

Kto zrzucił te bomby z pogwałceniem prawa międzynarodowego?

 

    A) Żydzi

X B) Arabowie

 

 

Tłumaczenie na język polski doniesienia z gazety "Pittsburgh Post-Gazette" 17 maja 1948:

ARABOWIE ZRZUCAJĄ GRAD BOMB NA TEL AWIW

 

Najeżdżające armie pięciu narodów arabskich waliły w niedzielę z powietrza i atakami artylerii w osiedla żydowskie w Palestynie, jak donoszą ze stolic arabskich.

Wojska wyposażone w ciężkie czołgi wkroczyły do Ziemi Świętej.

Tłumaczenie na język polski fragmentu „Dziennika urzędowego” Rady Bezpieczeństwa:

23 kwietnia 1948

"Nigdy nie ukrywaliśmy faktu, że to my zaczęliśmy walki" - Jama Bey Husseini (Wysoki Komitet Arabski)Pytanie 3

Jest 16 maja 1948. Przestraszona ludność zwraca się do ONZ o obronę przed agresorem. Tą przestraszoną ludnością byli:

 

X A) Żydzi

   B) Palestyńczycy

Tłumaczenie doniesienia z gazety "The Pittsburg Press", z 16 maja 1948 r.

Mordechai Eliasz, z Jerozolimy, prawnik reprezentujący liczący jeden dzień naród żydowski, zaapelował do Rady, by działała szybko przeciwko najeżdżającym państwom arabskim, bo "liczy się każda godzina".Pytanie 4

Podczas Nakby było bardzo wiele ofiar, włącznie z cywilami, i zabito  jedną osobę na sto. Który naród poniósł takie straty?

 

X A) Żydzi

   B) Palestyńczycy

Tłumaczenie doniesienia z gazety "The Palm Beach Post", z 7 listopada 1973

 

"Straty były najwyższe od pierwszego konfliktu Izraela, wojny o niepodległość 1948-49, kiedy zginęło około 6200 ludzi, wśród nich 1700 cywilów. Liczbę rannych oceniano na 12150.

 Pytanie 5

Palestyńczycy zostali uchodźcami, ponieważ:

 

  A) Uciekali ze strefy działań wojennych

  B) Przywódcy arabscy kazali im odejść

  C) Nie chcieli zaakceptować żydowskiego zaproszenia do pozostania

  D) Zostali usunięci przez Żydów podczas trwania islamskiego dżihadu
X 
E) wszystko powyższe

A)     Uciekali ze strefy działań wojennych

 

Tłumaczenie doniesienia z "The Montreal Gazette" z 5 stycznia 1948

Tysiące rodzin opuściło swoje domy, bo mieszkali w "niewłaściwym" okręgu. Powszechny jest widok ciężarówek, na których piętrzą się meble Żydów opuszczających sektory arabskie lub Arabów opuszczających sektory żydowskie.

Tłumaczenie doniesienia z "Lodi News-Sentinel", 28 kwietnia 1948

Kupcy arabscy zapieczętowują sklepy kamieniami i cementem. Bogaci Arabowie ewakuują swoje kobiety i dzieci, i dobytek na wielbłądach i osłach, ciężarówkach i drogimi samochodami.

Tłumaczenie doniesienia z  "The Pittsburgh Post-Gazette", z 1 listopada 1948

Setki [żołnierzy i ochotników arabskich] uciekło w góry, indywidualnie starając się znaleźć drogę do Libanu. Towarzyszyło im między 5 a 10 tysięcy Arabów palestyńskich, którzy w panice porzucili swoje domy.

B)     Arabscy przywódcy powiedzieli im, by odeszli

 

 

Tłumaczenie doniesienia z "Canadian Jewish Chronicle", z 2 kwietnia 1948

Szejk Abu Kishek, szef znaczącego plemienia w okręgu Tel Awiwu, był w Kairze, kwaterze głównej Muftiego, przez ostatni miesiąc i, jak informują, otrzymał instrukcje ewakuacji okręgu.

Tłumaczenie doniesienia z "Youngstone Vindicator", z 19 czerwca 1956

Autorka: Eleanor Roosevelt

 

To mufti Jerozolimy wezwał Arabów, by opuścili swój kraj i obiecał im, że armie arabskie wkrótce kraj zdobędą. Powiedział im, by wszystko zostawili, bo po powrocie nie tylko odzyskają własny dobytek, ale zdobędą wszystko, co mieli Żydzi.

Tłumaczenie fragmentu pamiętników premiera syryjskiego Khalida al-Azma w "Mudhajjirat Khalid al'Azm", Bejrut, 1972, tom I, s. 386.

"Przynieśliśmy zniszczenie milionowi uchodźców arabskich, przez wzywanie ich i wielokrotnie błaganie ich, by opuścili swoje ziemie, domy i fabryki".

C)    Nie chcieli zaakceptować żydowskiego zaproszenia do pozostania.

 

Tłumaczenie doniesienia z "Canadian Jewish Chronicle, z 2 kwietnia 1948

Ich muchtarzy zaapelowali niedawno do szefów Rady Żydowskiej w regionie Emek Hefer i otrzymali zapewnienie, że ze strony Żydów Arabom nie grozi żadne niebezpieczeństwo, jeśli pozostaną w swoich wsiach rodzinnych.

Tłumaczenie fragmentu artykułu z "St. Petersburg Times", z 25 kwietnia 1948

Doniesienia a Hajfy mówią, że Żydzi starają się zapobiec ewakuacji 37 tysięcy Arabów pozostających w mieście. Żydzi uważali ewakuację za polityczne odrzucenie i chcieli zademonstrować, że Arabowie i Żydzi mogą żyć obok siebie. Oferowali Arabom współpracę w rozwiązaniu problemów z żywnością i dostawami.

D) Zostali usunięci przez Żydów podczas trwania islamskiego dżihadu

 

Tłumaczenie doniesienia "The Pittsburgh Post-Gazette", z 17 maja 1948

Źródła żydowskie w Hajfie mówią, że Samakh, wieś arabska na południe od Tyberiady, niedawno zajęta przez Żydów, została ewakuowana, z wyjątkiem fortecy policji u wejścia do miasta.

Tłumaczenie doniesienia "The Pittsburgh Post-Gazette", z 25 maja 1948

Według tego komunikatu siły żydowskie odbiły dwa osiedla na obszarze północnym - Sha'ar Hagolan i Massada. Dodały, że cały obszar Samakh jest teraz w rękach żydowskich.

Obie strony donoszą, że straty strony przeciwnej były ciężkie w Ramat Rehel. Arabowie powiedzieli, że zabili ponad 300 Żydów, a Żydzi powiedzieli, że "dziesiątki ciał" atakujących Arabów zalega na ulicach.Pytanie 6

Dair Jassin, wieś, gdzie Palestyńczycy doznali masakry z rąk ekstremistów żydowskich (akt potępiony przez ich przywódców) była:

 

   A) Pokojową wioską

X B) Strategiczną wsią infiltrowaną przez     wojowników arabskich

 

Tłumaczenie doniesienia "St. Petersburg Times", z  12 kwietnia 1948

Zamek i pobliska wieś Deir Jassin kontroluje odcinek żywotnej szosy z Jerozolimy do Tel Awiwu. W ostatecznym rachunku strona, która  kontroluje tę szosę, zdecyduje, czy 100 tysięcy Żydów w Jerozolimie będzie mogło się obronić.

Tłumaczenie doniesienia "The Evening Independent", z 10 kwietnia 1948

Arabskie działa polowe, stacjonujące w górach, wystrzeliły osiem 25-funtowych pocisków na żydowskie przedmieście Givat Shaul (Wzgórze Szaula). To jest tysiąc jardów od Deir Jassin.

Tłumaczenie doniesienia "New York Times", z 10 kwietnia 1948

Rzecznik [Irgun] powiedział, że wieś stała się punktem zbiorczym dla Arabów, włącznie z Syryjczykami i Irakijczykami planującymi atak na zachodnie przedmieścia Jerozolimy.

 

Mówiący po arabsku Żyd, powiedział rzecznik,  krzyczał... żeby arabskie kobiety i dzieci schroniły się...Pytanie 7

Arabowie widzieli swoje zaangażowanie w wojnę 1948 r. jako:

 

   A) Próbę uratowania Palestyńczyków przed czystką etniczną

   B) Opór wobec tych, którzy odmówiliby Palestyńczykom
         własnego państwa obok Izraela

X C) Starego stylu islamski dżihad przeciwko nie-muzułmanom.

Tłumaczenie doniesienia "Ellensburg Daily Record, z 9 grudnia 1947

ARABOWIE BLISKIEGO WSCHODU MÓWIĄ O ŚWIĘTEJ WOJNIE

 

Arabowie na całym Bliskim Wschodzie byli rozwścieczeni decyzją Narodów Zjednoczonych o podziale Palestyny na państwo żydowskie i państwo arabskie. Szejk Abdel Latif Draz, wysoki autorytet muzułmański, komentował w Kairze:

 

"Gdziekolwiek islam jest atakowany w którymkolwiek ze swoich krajów, Dżihad (święta wojna) jest obowiązkiem każdego muzułmanina na świecie".

Czterech kolejnych Żydów zabito w...

Tłumaczenie doniesienia "Reading Eagle", z 5 grudnia 1947

20 tysięcy Egipcjan wzywa do "Świętej Wojny"

 

Używając megafonu Imam meczetu powiedział na spotkaniu, że Al Azhar przyjmuje przewodzenie w Dżihadzie (świętej wojnie) przez wezwanie do szkolenia wolontariuszy.

Szejk Hassan Al-Banna, przywódca Stowarzyszenia Bractwa Muzułmańskiego, oświadczył, że zarówno muzułmanie, jak chrześcijanie "znają męczeństwo" i złorzeczył Żydom.Pytanie 8

W rozmowach pokojowych po Nakbie Arabowie odmówili dania Żydom tego, czego ci żądali w zamian za powrót uchodźców. Żądaniami były:

 

   A) Cała ziemia pierwotnie obiecana Żydom przez Brytyjczyków

   B) Udział w naftowym bogactwie Arabów

   C) Nawrócenie się wszystkich uchodźców na judaizm

X D)Traktat pokojowy

Tłumaczenie doniesienia  "The Leader Post", z 22 listopada 1951

Główną przeszkodą nadal jest kwestia repatriacji tysięcy uchodźców arabskich, którzy uciekli z Palestyny podczas walk 1948 r.

 

Arabowie upierają się, że ta kwestia musi zostać załatwiona zanim podejmie się jakiekolwiek inne problemy. Izrael utrzymuje, że problem uchodźców powinien być dyskutowany jako część szerszej i ogólniejszej kwestii traktatu pokojowego.Pytanie 9

W której grupie większa liczba ludzi stała się uchodźcami?:

 

   A) Palestyńczycy podczas Nakby

B) Żydzi wygnani z krajów arabskich

Tłumaczenie doniesienia "The Vancouver Sun", z 10 sierpnia 1978

Jest jeszcze jedna strona tego problemu "palestyńskiego", która rzadko jest  nagłośniana. Dotyczy Żydów, którzy zostali zmuszeni do ucieczki z krajów arabskich z powodu upokarzającej klęski armii arabskich z rąk Żydów w Palestynie 30 lat temu.

 

*

Ci Żydzi, którzy szukali schronienia w Izraelu, byli prześladowani i dyskryminowani przez rządy arabskie. Tworzą oni największą grupę uchodźców na Bliskim Wschodzie.Pytanie 10

Kiedy rewizjonistyczni historycy, włącznie z Izraelczykami, reinterpretują Nakbę jako "dowód" spisku żydowskiego, by wywłaszczyć Palestyńczyków, co jest jedynym punktem, jaki wspominają:

 

   A) że islamski dżihad rozpoczął Nakbę

   B) że Izrael próbował uniknąć wojny

   C) że Izrael prosił ONZ o obronę

   D) że Żydzi zostali wygnanie przez Arabów

X E)"Plan Dalet", niejednoznaczny izraelski dokument wojskowyPytanie 11

Wielu popiera dzisiaj bezwarunkowo Palestyńczyków, mówiąc, że samo istnienie Izraela na Bliskim Wschodzie jest zbrodnicze. Jeśli tak, to kto był wspólnikiem w tej "zbrodni"?

 

   A) Szwecja

   B) Rosja

   C) Wenezuela

X D) wszystkie powyższe plus 30 innych krajów

Tłumaczenie doniesienia "The Sydney Morning Herald", z 1 grudnia 1947

NOWY YORK, 30 listopada (AAP) - Zgromadzenie Ogólne ONZ zaaprobowało wczoraj podział Palestyny na odrębne państwa żydowskie i arabskie 33 głosami przeciwko 13 z 10 narodami niegłosującymi.

 

Zgromadzenie głosowało jak następuje:

Za, 33: Australia, Belgia, Boliwia, Brazylia, Kanada, Kostaryka, Czechosłowacja, Dania, Republika Dominikańska, Ekwador, Francja, Gwatemala, Haiti, Islandia, Liberia, Luksemburg, Holandia, Nowa Zelandia, Nikaragua, Norwegia, Panama, Paragwaj, Peru, Filipiny, Polska, Szwecja, Ukraina, RPA, Urugwaj, Związek Radziecki, Stany Zjednoczone, Wenezuela i Białoruś.

Tak, Palestyńczycy zasługują na lepsze życie (i lepszych przywódców)

 

Ale Izraelczycy zasługują na lepiej poinformowanych krytyków

 

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Ani krótki tekst Freda Marouna, ani ten film niczego nie rozstrzyga. Wydaje nam się, że może jednak dostarczać ciekawych wskazówek, dla tych, którzy chcą dalej szukać samodzielnie odpowiedzi nie tylko na pytanie, jak to było, ale i na pytanie, jak historia jest zniekształcana na użytek politycznej propagandy.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1462 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpiczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28
Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji   Collier   2019-12-26
Absurdalna niechęć UE do ryzyka dławi nowe idee   Ridley   2019-12-26
BBC potrafi znaleźć choinki tylko w Palestynie    Collier   2019-12-25
Despoci imperiów na swoim kilometrze kwadratowym   Taheri   2019-12-25
Opowieść wigilijna i wojna narracji   Koraszewski   2019-12-24
Obłędne tango islamofobii     2019-12-23
Kto będzie decydował?   Novella   2019-12-21
Uwiecznianie kłamstwa o palestyńskich uchodźcach   Yemini   2019-12-20
Turcja: Zabójstwa kobiet stają się epidemią   Bulut   2019-12-19
Plan Iranu udaremnienia zawieszenia broni w Gazie   Toameh   2019-12-19
Dyskusja o antysemityzmie w czarnej społeczności jest bardzo spóźniona     2019-12-18
Zanikająca woda i energetyczna apokalipsa   Koraszewski   2019-12-17
Europa nie ukrywa dłużej swojej wrogości wobec Izraela   Destexhe   2019-12-17
Zwróćcie uwagę, naiwni zachodni dobro-czyńcy   Chesler   2019-12-11
Hopium czyli stan umysłów   Koraszewski   2019-12-09
Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03
Straszna wrzawa na ulicy Żydowskiej   Koraszewski   2019-11-02
Autonomia Palestyńska i jej pieniądze   Bedein   2019-11-01
Obwiniony przez fałszywe skojarzenie: Izrael ”w szczególności”   Plosker   2019-10-30
Kościół, który szerzy nienawiść   Pour   2019-10-26
Nie, Omar Barghouti nie jest współzałożycielem ruchu bojkotu, BDS   Steinberg   2019-10-25
Netanjahu, media i los izraelskiej demokracji   Glick   2019-10-23
Dlaczego nauki ścisłe są ścisłe, a nauki społeczne rozwiązłe?   Koraszewski   2019-10-23
Kolejny cios zadany przez ONZ prawom człowieka   Neuer   2019-10-21
Ogórkowi Żydzi w Paryżu   Lewin   2019-10-19
Palestyńczycy kradną elektryczność, a potem winią Izrael   Tawil   2019-10-18
Syryjskiej wojny domowej nie wywołała zmiana klimatu   Lomborg   2019-10-17
Syzyf znowu marzy   Landes   2019-10-16
Gra Teheranu w ciuciubabkę   Taheri   2019-10-15
BDS: odporny na rozsądek i wiedzę   MacEoin   2019-10-14
ISIS wraca pod skrzydła Turcji   Coughlin   2019-10-13
Pierwsze dymy w następnej wojnie bliskowschodniej   Frantzman   2019-10-12
Walczyli obok USA przez pięć lat, żeby zbombardował ich sojusznik USA z NATO   Frantzman   2019-10-11
Powrót nieumiarkowanych katolików i innych   Koraszewski   2019-10-09
Lekcje z północnej Syrii   Spyer   2019-10-09
Czy palestyńscy przywódcy chcą lepszego życia dla swojej ludności?   Toameh   2019-10-08
Rosjanie i Polacy raz jeszcze   i Andrzej Koraszewski   2019-10-07
Trzech skrajnie prawicowych przywódców zamierza stworzyć telewizję „zwalczającą islamofobię”   Frantzman   2019-10-07
Czy regulowanie antysemityzmu na kampusach jest cenzurą?   Tobin   2019-10-05
Turcja: Alarmująca rozprawa z dziennikarzami, rozpaczliwy apel do ONZ   Bulut   2019-10-03
Co następne dla Turcji? Broń jądrowa!   Bekdil   2019-10-01
Kolejne palestyńskie oszczerstwo o Izraelu i Żydach   Tawil   2019-09-29
Dlaczego Egipt nie chce pomóc Gazie   Toameh   2019-09-25
Kiedy muzułmanie prześladują gejów, jest to wina Żydów   Greenfield   2019-09-24
Jak despoci interpretują umowy z Zachodem   Tawil   2019-09-22
Dlaczego Arabowie nienawidzą Palestyńczyków   Toameh   2019-09-20
Brexit i jego efekty na Bliskim Wschodzie   Gross   2019-09-17
Dlaczego Izraelczycy nigdy nie zapomnieli swojego 9/11   Tobin   2019-09-16
Palestyńczycy: ofiary arabskiej dyskryminacji i rasizmu   Toameh   2019-09-09
Izraelczycy, Palestyńczycy i ”Love Island”   Tsalic   2019-09-08
Negocjacje USA-Taliban: śmiertelna pułapka Kataru   Carmon   2019-09-07
Niebezpieczny stalinizm „przebudzonych” na skrajnej lewicy   Dershowitz   2019-09-07
Czego amerykańscy Żydzi nie rozumieją o BDS   Greenfield   2019-09-06
Odwaga twierdzenia, że nie wszystkie kultury są równe   Hill   2019-09-05
Globalna nieodpowiedzialność: brak procesów ISIS za zbrodnie wojenne   Frantzman   2019-09-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk