Prawda

Piątek, 9 maja 2025 - 16:19

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść


Becca Wertman 2020-03-27

Studenci z Uniwersity of Maryland (USA) postanowili przedyskutować jak Żydzi utrudniają Palestyńczykom obronę przed koronawirusem.
Studenci z Uniwersity of Maryland (USA) postanowili przedyskutować jak Żydzi utrudniają Palestyńczykom obronę przed koronawirusem.

Cyniczne wykorzystywanie globalnego kryzysu zdrowotnego przez tak zwane organizacje praw człowieka daje jasny komunikat: tym grupom zupełnie nie chodzi o sprawiedliwość i moralność.

 

Dla antyizraelskiej działalności organizacji pozarządowych (NGO), które nieustannie dążą do demonizowania i delegitymizacji państwa żydowskiego, zdominowanie światowych mediów przez pandemię COVID-19 stanowi sporą trudność – świat ma obecnie rzeczywisty problem, którym musi się zajmować.  


Niemniej niektóre NGO znalazły rozwiązanie. Postanowiły mianowicie połączyć swoją agendę z COVID-19. Jest to zgodne z wcześniejszymi próbami NGO zbijania kapitału na panującym publicznym dyskursie przez manipulowanie narracją o zmianie klimatycznej i prawach ludzi LGBT, by zrobić z tego część swoich antyizraelskich kampanii. 


Weźmy, na przykład, obelżywą i antysemicką wypowiedź w tweecie Sarah Leah Whitson, byłej szefowej wydziału Bliskiego Wschodu w Human Rights Watch, która obecnie pracuje w Quincy Institute. Nie po raz pierwszy Whitson użyła klasycznych antysemickich chwytów w tym wypadku oszczerstwa o rytuale krwi. W odpowiedzi na cyniczny tweet, że „6 milionów żydowskich Izraelczyków” zrozumie teraz, czym jest życie pod „okupacją” z powodu związanych z wirusem restrykcji, Whitson lamentowała, że to jest „taki maleńki przedsmak. Brakuje łyżki krwi”.  

 

Z pewnością nie wszystkie NGO posunęły się tak daleko. Niektóre trzymały się swojego standardowego, antyizraelskiego nonsensu. Wspólnym wątkiem jest „okupacja”. Po prostu dołączono wirus COVID-19 do standardowej, antyokupacyjnej retoryki i kampanii, bowiem dla pewnych NGO i aktywistów z obsesją na punkcie Izraela, jest to nadal najpilniejszy, globalny problem. Oczywiście, ich narzekania na działania Izraela na Zachodnim Brzegu nie zajmują się na poważnie tym, czy skutecznie powstrzymają one szerzenie się choroby, ale zakładają, że Izrael musi działać w złej wierze, bo „okupacja”.


Na przykład, 10 marca  Students for Justice in Palestine z University of Maryland zorganizowali spotkanie pod hasłem: “Korona i przeciwdziałanie okupacji”. Jak głosił plakat anonsujący to spotkanie, miano dyskutować następujące kwestie: „Jak w Palestynie radzą sobie z koroną?”, „Jak okupacja pogarsza sytuację?” i „Jaki jest najlepszy sposób walki z okupacją”.

 

Innym przykładem jest tweet amerykańskiej, marginalnej grupy IfNotNow z twierdzeniem, że „Burzenie palestyńskich domów pogorszy szerzenie się koronawirusa. Wysiedlanie ludzi już jest nieludzkie, teraz jest to także pilna sprawa zdrowia publicznego. Izraelska armia musi zaprzestać burzenia domów i skupić się na zdrowiu i dobrostanie wszystkich Izraelczyków i Palestyńczyków”.  

 

Drugim hasłem jest ”Obwiniaj Izrael za Gazę”. Przez 15 lat od wycofania się Izraela z Gazy NGO kontynuowały przypisywanie winy za "humanitarny kryzys" Izraelowi w oparciu unikatowe interpretacje międzynarodowego prawa stosowane wyłącznie wobec Izraela. NGO odmawiają Hamasowi i innym organizacjom sprawczości w przesuwaniu zasobów z publicznej infrastruktury i usług na broń, tunele i terroryzm. W obecnym kontekście, NGO używają COVID-19 jako wymówki, by potępić uprawnione działania antyterrorystyczne i z góry obwiniać Izrael za wybuch epidemii w Gazie.


Na przykład, 15 maja Ken Roth, dręczony obsesją na punkcie Izraela dyrektor Human Rights Watch, tweetował: “Koronawirus sprawdzi mądrość polityki Izraela wyniszczenia gospodarki i systemu opieki zdrowotnej Gazy i Zachodniego Brzegu. Jako mocarstwo okupacyjne (także dla Gazy, biorąc pod uwagę surowe ograniczenia poruszania się), Izrael jest odpowiedzialny za opiekę zdrowotną”. Także izraelska NGO, Gisha, opublikowała artykuł: “Aktualności o przejściach granicznych: Izrael narzucił rozległe restrykcje podróżowania przez przejście graniczne Erez z powodu strachu przed koronawirusem”, pomijając informację o ogólnym ograniczeniu przez Izrael dostępu do swoich granic, w tym z Gazy, by powstrzymać szerzenie się wirusa.

 

Także palestyńskie organizacje związane z terrorem wykorzystują kryzys dotyczący zdrowia publicznego dla swojej antyizraelskiej propagandy. Na przykład, Samidoun, grupa związana z terrorystycznym Ludowym Frontem Wyzwolenia Palestyny (LFWP), zamieściła artykuł na swojej stronie internetowej: „Izraelski apartheid, COVID-19 i palestyńscy więźniowie: Wolność teraz!” NGO twierdzi: „Palestyńscy więźniowie kontynuują walkę przeciwko przypominającej apartheid reakcji Izraela na COVID-19, która stanowi zagrożenie dla palestyńskich więźniów i w rzeczywistości dla wszystkich Palestyńczyków. U żadnego palestyńskiego więźnia jeszcze nie stwierdzono koronawirusa, ale warunki ich przetrzymywania budzą poważny niepokój”.

 

Addameer, inna związana z LFWP grupa, także dzieliła się artykułami o podobnej treści: „obecnie, kiedy świat cierpi z powodu pandemii COVID-19, palestyńscy więźniowie nadal cierpią z powodu zaniedbania medycznego”.

 

To cyniczne wykorzystywanie globalnego kryzysu zdrowotnego przez tak zwane organizacje praw człowieka powinno więc przekazać jasny komunikat: w sytuacjach kryzysowych oczekuj regularnego bicia w bębny antyizraelskiej propagandy od organizacji, które twierdzą, że chodzi im o sprawiedliwość i moralność.


Anti-Israel-NGOs exploit COVID-19 to spread hatred

JNS.org, 23 marca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska



Becca Wertman

 

Kanadyjska dziennikarka współpracująca z izraelską organizacją NGO Monitor. 

 


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj






Notatki

Znalezionych 2928 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Siedem największych kłamstw na temat działań Izraela i Sił Obronnych Izraela w Gazie   i Arsen Ostrovsky   2025-05-09
Krótka historia antysemityzmu jako sygnalizacji cnoty     2025-05-07
Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii potwierdza, że kobiety istnieją   Greenfield   2025-05-07
Malowane papugi na plafonie jak długi   Koraszewski   2025-05-05
Koszmarne dziedzictwo kolonializmu   Koraszewski   2025-05-02
Departament Sprawiedliwości stwierdza, że UNRWA może zostać pozwana przed amerykańskim sądem   Fitzgerald   2025-05-02
„Guardian” przedstawia antysemityzm na kampusach jako wytwór naszej wyobraźni   Levick   2025-04-29
Zachód znów wpada w pułapkę Iranu   Rafizadeh   2025-04-28
Jak ekstremizm maszeruje bez przeszkód   Bryen   2025-04-28
Vermont, Mohsem Mahdawi i tabun użytecznych idiotów   Collier   2025-04-25
Azerbejdżan: rozszerzenie Porozumień Abrahamowych   Sherman   2025-04-24
Dwa pełne lata piekła w Sudanie   Fernandez   2025-04-23
Szalona kampania mająca na celu dekryminalizację Hamasu   O'Neill   2025-04-21
Najnowsza próba podważenia Izraela? Wykorzystywanie palestyńskich chrześcijan   Bard   2025-04-20
Sytuacja kryzysowa kanadyjskich Żydów   Hecht   2025-04-19
Sahel: rodzące się centrum globalnego islamizmu   Haug   2025-04-19
Drodzy uprzejmi Żydzi i inni o mentalności „Nie chcę się do tego mieszać”:To nie działa.   Finlayson   2025-04-17
Żydowska ambiwalencja w walce z antysemityzmem   Bard   2025-04-17
Biesy napadają raz jeszcze   Koraszewski   2025-04-16
Zapomniana wojna w Sudanie ujawnia nieludzkość izraelofobii   O'Neill   2025-04-16
Zastosowanie żydowskiej perspektywy etycznej do zidentyfikowania i ujawnienia stronniczości mediów (znowu @NYTimes)     2025-04-15
Żydowska etyka polityczna: projekt dla sprawiedliwych     2025-04-14
Realistyczne spojrzenie na kolonializm osadniczy   Finlayson   2025-04-14
Ramy uniwersalnej etyki żydowskiej     2025-04-13
Trump i pułapka Najwyższego Przywódcy   Taheri   2025-04-13
Antyglobalista w Białym Domku   Koraszewski   2025-04-12
Etyka żydowska: wróg każdej wadliwej filozofii     2025-04-11
Udawanie rozbrajania Hezbollahu nic nie pomoże   Abdul-Hussain   2025-04-10
Wojna ONZ z sukcesem Żydów     2025-04-10
Ludobójcza krucjata Iranu     2025-04-09
Trzydzieści lat temu Izrael deportował przywódców Hamasu. Świat zmusił Izrael do przyjęcia ich z powrotem   Greenfield   2025-04-09
Turcja idzie w ślady demokracji z tradycjami   Koraszewski   2025-04-08
Nazistowski supersesjonizm: unicestwienie żydowskiej „antyrasy”     2025-04-08
Wojna socjalizmu z Żydami – od Marksa do dzisiaj     2025-04-07
Zbrodnia to niesłychana   Koraszewski   2025-04-06
Czy rząd USA ma prawo stawiać warunki finansując uniwersytety?   Dershowitz   2025-04-05
Palestyńscy mężczyźni dopuszczają się przemocy wobec kobiet, ale winą obarcza się Izrael   Levick   2025-04-05
Turcja: moment neoosmański   Fernandez   2025-04-04
Jak świecki progresywizm stał się moralnie regresywny     2025-04-04
Samą istotą palestynizmu jest supersesjonizm     2025-04-03
Zawsze przyczyna, nigdy skutek   Malicki   2025-04-02
Tożsamość w czasach zarazy   Koraszewski   2025-04-01
Sprawiedliwość społeczna i supersesjonizm     2025-04-01
Gaza, Trump, prawda i… „transfer”   Sherman   2025-03-31
Nie ma różnicy między “politykami” Hamasu a jego terrorystami   Toameh   2025-03-30
UE musi przestać podważać starania o uratowanie jej samej   Rafizadeh   2025-03-29
Rządy terroru w Bangladeszu: w stronę kolejnego islamistycznego centrum w Azji Południowej?   Bulut   2025-03-28
Jednolita teoria pola antysemityzmu     2025-03-27
Irak: Nieustające ataki na Jazydów   Bulut   2025-03-26
Dają nam słowo Hamasu, że piszą prawdę i tylko prawdę   Koraszewski   2025-03-26
Nie licz na to, że Arabowie odbudują Gazę lub pomogą Palestyńczykom   Toameh   2025-03-25
Jedna wojna ale w różnych odsłonach   Bryen   2025-03-23
Sieć kłamstw Hamasu i współudział mediów (w tym @NYTimes)     2025-03-22
Najwyższy czas usunąć biurokrację ONZ sprzyjającą Hamasowi   Cohen   2025-03-21
Palestyńczycy: “Giniemy z powodu Hamasu”   Toameh   2025-03-21
Dziwaczne zainteresowanie Mahmoudem Khalilem   Fitzgerald   2025-03-20
Kolejne kłamstwa ONZ na temat Izraela   O'Neill   2025-03-18
„Negocjator” USA w sprawie zakładników mówi, że Hamas chce pokoju, oferuje „15-letni rozejm” i odbudowę Gazy przez USA   Greenfield   2025-03-17
MKCK nie jest neutralny w żadnym sensie. Jest pro-Hamas     2025-03-16
Biden obiecał, że pomoc nie trafi do Hamasu. Działania USAID, które miały zapewnić realizacje tej obietnicy, były kiepskim żartem     2025-03-13
Wysokie notowania kryptoracjonalizmu   Koraszewski   2025-03-12
Przeczytajcie konstytucję Iranu i obalcie reżim   i Bill Siegel   2025-03-11
Jak Hamas uzyskał zawieszenie broni w Ramadanie bez uwolnienia zakładników   Frantzman   2025-03-11
Przywłaszczanie słów Goldy Meir   Oz   2025-03-10
Papież Franciszek ignoruje dżihadystyczną masakrę w kościele   Greenfield   2025-03-09
Prawie jeden na trzech Demokratów i prawie połowa młodych ludzi w USA popiera Hamas a nie Izrael     2025-03-08
Talibanizacja Bangladeszu   Bulut   2025-03-08
Reżim Iranu: Dlaczego dyplomacja i układy zawsze zawodzą   Rafizadeh   2025-03-07
Jak wyjaśnić wydarzenia z tego weekendu?     2025-03-04
Irytujący czubek góry lodowej   Koraszewski   2025-03-04
Hunter College poszukuje wykładowcy     2025-03-03
Dyplomaci, pokerzyści i matematycy   Koraszewski   2025-03-02
Stawianie czoła terroryzmowi i przesłanie wiadomości   Collins   2025-03-01
Tajemnica popularności sprawy palestyńskiej   Koraszewski   2025-02-28
Hamas zachowuje się tak, jakby Izrael nie był już tym, czym był kiedyś   Frantzman   2025-02-28
Przekręcanie słów w świadomości społecznej   Koraszewski   2025-02-26
ZEA obiecuje 200 milionów dolarów na wsparcie Sudanu   Williams   2025-02-26
Gaza. Plan Trumpa i trochę kontekstu   Anderson   2025-02-24
Nieunikniona konieczność wyciągnięcia wniosków o społeczeństwie palestyńskich Arabów   Tobin   2025-02-23
Dzień po zakończeniu pierwszego etapu zawieszenia broni w Gazie   Koraszewski   2025-02-23
Biznes poszukiwania rozwiązań   Bryen   2025-02-21
Trump ma rację, a @NYTimes myli się w sprawie usuwania materiałów wybuchowych w Gazie     2025-02-20
Haniebna reklama wykupiona przez Żydów w „New York Times”   Chesler   2025-02-19
Sokrates, Trump i Ukraina   Koraszewski   2025-02-18
Artykuł w katarskiej gazecie rządowej: Hamas wyłonił się jako zwycięzca z nienaruszoną siłą, armią i bronią; ludność Gazy nigdy jej nie opuści     2025-02-18
Strategia przetrwania reżimu irańskiego: opóźnić, oszukać, przetrwać Trumpa   Rafizadeh   2025-02-17
Proste pytanie, które pokazuje szkodliwość @UNRWA     2025-02-16
Jak bardzo nadal jest z nami?   Koraszewski   2025-02-16
Długa “Czarna Ręka” i 7 października   Collier   2025-02-15
Rozpoczął się niezwykle ważny proces   Spencer   2025-02-14
Burza piaskowa na Bliskim Wschodzie   Koraszewski   2025-02-13
Krytycy Trumpa chcą uczynić Amerykę bezpieczną dla antysemitów   Tobin   2025-02-13
Prawo do istnienia Spośród ponad 200 państw w systemie międzynarodowym, przetrwanie tylko jednego – państwa Izrael – wydaje się być kwestią dyskusyjną.   Cohen   2025-02-10
Liban i Izrael powinny zacząć rozmawiać o pokoju. Wojna Izraela, która zmiażdżyła Hezbollah, dała Libańczykom szansę. Powinni ją wykorzystać   Abdul-Hussain   2025-02-09
Kłamią i wiedzą, że kłamią   Koraszewski   2025-02-08
Koniec „Palestyny” Donald Trump przypomina światu, że idee mają termin zdatności do użycia   Smith   2025-02-07
Dlaczego Autonomia Palestyńska nie jest zdolna do sprawowania władzy w Gazie   Toameh   2025-02-07
Syria ma nowego autokratę, Szaraa przyznał sobie tytuł „prezydenta”   Abdul-Hussain   2025-02-06
Hamas i Czerwony Krzyż   Steinberg   2025-02-05
Trump ma rację, pozwalając Palestyńczykom opuścić Gazę   Tobin   2025-02-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Hamasowscy mordercy


Stawianie czoła


 Dyplomaci, pokerzyści i matematycy


Dlaczego BIden


Nie do naprawy


Brednie


Rafizadeh


Demokracje powinny opuścić


Zarażenie i uzależnienie


Nic złego się nie dzieje


Chłopiec w kefiji


Czerwone skarby


Gdy­by nie Ży­dzi


Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk