Prawda

Niedziela, 5 lipca 2020 - 08:39

« Poprzedni Następny »


Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach


David Collier 2020-03-26


W maju 2018 roku ”Times” opublikował artykuł o małym chłopcu z Gazy, zapalonym futboliście, który został postrzelony, kiedy grał w futbol z przyjaciółmi. Kilka miesięcy później Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała na swojej witrynie internetowej podkolorowaną wersję – o izraelskim żołnierzu, który umyślnie strzelił do tego dziecka z bliskiej odległości. Szkoły dostarczyły wersją WHO jako ważne studium przypadku do nauki uczniom. Jedyny problem – większość opowieści wokół tej tragedii stworzyła machina propagandowa Hamasu. Tutaj pokazuję ze szczegółami, jak propaganda radykalnej islamskiej organizacji terrorystycznej kończy w podręcznikach do nauki brytyjskich uczniów w szkołach.

Chłopiec, który grał w piłkę


Educational Institute of Scotland (EIS), największa organizacja edukacyjna w Szkocji, dostarcza materiału o izraelsko-arabskim konflikcie zarówno nauczycielom, jak uczniom. Jak można oczekiwać, jest w tych tekstach wiele dezinformacji i wypaczeń. Przeglądałem ten materiał, by podkreślić błędy, kiedy natknąłem się na szokujące studium przypadku (aktywność 5) dotyczące postrzelenia małego chłopca z Gazy.  

 

Studium przypadku jest opowieścią o horrorze. Traktuje o jedenastoletnim chłopcu, który kocha grać w piłkę. Zbyt boi się grać tam, gdzie mieszka z powodu protestów „Marszu powrotu”. W końcu koledzy przekonali go, że jego plac zabaw jest wystarczająco daleko od płotu granicznego. Wtedy stało się nieszczęście:

Jeden z chłopców kopnął piłkę zbyt daleko i Abdul zaczął biec, by ją wziąć. Nie był świadomy tego, że piłka upadła blisko płotu, aż znalazł się twarzą w twarz z izraelskim żołnierzem. Abdul-Rahman nie miał czasu, by uciec, zanim żołnierz wycelował broń w nogę Ahmeda i wystrzelił. Ponieważ kula została wystrzelona z bliska, noga Abdul-Rahmana została roztrzaskana i trzeba było amputować ją poniżej kolana. Jest teraz najmłodszą osobą z nogą amputowaną z powodu masowych demonstracji.Problemy propagandy


Niemal każdy, kto wie jak wyglądają protesty w Gazie, może natychmiast zobaczyć, że coś się w tej opowieści nie zgadza. Twierdzi się w niej, że Abdul znalazł się „twarzą w twarz” z żołnierzem, który umyślnie strzelił do niego z bliska. Izraelscy żołnierze nie stoją przy płocie granicznym. Abdul nigdy nie mógł znaleźć się twarzą w twarz z żadnym żołnierzem.


To studium przypadku opisuje brutalny, bezlitosny i umyślny strzał. Brzmi to jak starannie napisana propaganda. Żaden uczeń, który to czyta, nie może pozostać nieporuszony przez tę opowieść. Jest tam także ilustracja z chłopcem kopiącym piłkę – zaprojektowana, by uczeń identyfikował się z ofiarą. Horror tej opowieści sprawił, że postanowiłem bliżej jej się przyjrzeć.   


Światowa Organizacja Zdrowia szerzy propagandę

 

Szybko odkryłem, że ta szkocka opowieść edukacyjna jest bezpośrednim cytatem z witryny internetowej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). WHO opisała ją 9 sierpnia – cztery miesiące po samym incydencie.  

 

Kilka faktów nie podlega dyskusji. 17 kwietnia 2018 roku podczas protestów „Marszu powrotu”, mały chłopiec został postrzelony w nogę przez izraelskiego żołnierza. W ciągu tygodnia tę nogę amputowano.  Jest to jedno z tych wydarzeń, po którym wszyscy są zrozpaczeni. Chłopiec został postrzelony i nikt nie próbuje powiedzieć, że to nie była tragedia. Te dzieci mają od urodzenia prane mózgi. Hamas i Islamski Dżihad używają ich jako tarczy. Rodzice pozwalają im na branie udziału w pełnych przemocy protestach przeciwko uzbrojonym żołnierzom. Tutaj pokazuje, jak powstawał propagandowy mit – z pełną gotowości pomocą "Times" i WHO – i jak kłamstwa i demonizacja państwa żydowskiego przez radykalnych islamistów są podawane uczniom w naszych szkołach.


Tło


Zdarzenie miało miejsce koło płotu granicznego tuż na wschód od obozu uchodźców Al-Burejdż. Było to jedno z pięciu kluczowych miejsc wyznaczonych na demonstrację. Nie ma tam placów zabaw, chociaż rodziny istotnie zbierają się na terenach nieco oddalonych od miejsc protestu. Łatwo zobaczyć ludzi, patrząc w kierunku płotu granicznego. Z przodu są płonące opony, rzucający kamieniami i terroryści, którzy próbują przedrzeć się przez granicę lub wysłać zapalające latawce. Każde dziecko kopiące piłkę byłoby za nimi, nie zaś przed nimi. 


<span>Na wschód od obozu uchodźców Al-Burejdż w środkowej Strefie Gazy. Zdjęcie: Chaled al-‘Azajzeh, 13 kwietnia 2018 (4 dni przed incydentem)</span>
Na wschód od obozu uchodźców Al-Burejdż w środkowej Strefie Gazy. Zdjęcie: Chaled al-‘Azajzeh, 13 kwietnia 2018 (4 dni przed incydentem)

Prawdziwe wydarzenie


Po ustalenie, że są poważne problemy z propagandową opowieścią o tym zdarzeniu, powstaje pytanie: co zdarzyło się naprawdę?  France 24 opublikowała artykuł 23 kwietnia – kiedy Abdul nadal był w szpitalu – ale tu historia wygląda ZUPEŁNIE inaczej.


[„Moi przyjaciele poszli rzucać kamienie koło obozu Al-Burejdż. Poszedłem z nimi i zacząłem rzucać kamienie – powiedział AFP. – Wkrótce potem poczułem ranę”.Powiedział, że marzył o zostaniu lekarzem i nadal chciałby zrealizować to marzenie.]

[„Moi przyjaciele poszli rzucać kamienie koło obozu Al-Burejdż. Poszedłem z nimi i zacząłem rzucać kamienie – powiedział AFP. – Wkrótce potem poczułem ranę”.

Powiedział, że marzył o zostaniu lekarzem i nadal chciałby zrealizować to marzenie.]Ten wczesny artykuł przytacza słowa Abdula – poszedł, żeby dołączyć do protestu i rzucać kamieniami w żołnierzy. Zrobił to i w tłumie został postrzelony. Nie ma tu futbolu, przypadkowego podejścia do płotu granicznego i konfrontacji z żołnierzem, który strzelił do niego, zanim mógł odbiec. Proszę również zauważyć, że „marzył” o zostaniu lekarzem. W artykule jest stwierdzenie, że nadal tego chce, Wczesny artykuł po arabsku wspomina jego „uczestnictwo” w protestach. Al Quds, największa gazeta palestyńska, także opublikowała cytat Abdula, że poszedł z przyjaciółmi, by rzucać kamienie.

 

W relacji WHO – cała historia zostaje zmieniona. Nagle marzy o tym, by zostać piłkarzem – i, co ważne, chce zostać dziennikarzem, żeby „opowiedzieć światu”.


[Abdul-Rahman nie umie sobie wyobrazić życia bez futbolu. Chciał dorosnąć i być zawodowym futbolistą. Czuje niepokój i frustrację, kiedy widzi przyjaciół grających podczas przerwy obiadowej, bo nie może już do nich dołączyć.Abdul-Rahman marzy teraz o zostaniu dziennikarzem, żeby móc opowiedzieć światu, co dzieje się w Gazie.]<br /> 

[Abdul-Rahman nie umie sobie wyobrazić życia bez futbolu. Chciał dorosnąć i być zawodowym futbolistą. Czuje niepokój i frustrację, kiedy widzi przyjaciół grających podczas przerwy obiadowej, bo nie może już do nich dołączyć.

Abdul-Rahman marzy teraz o zostaniu dziennikarzem, żeby móc opowiedzieć światu, co dzieje się w Gazie.]


 Źródło propagandowego mitu


Wydaje się, że źródłem futbolowego mitu jest artykuł w „Times”. „Times” opublikował swoją opowieść 21 maja. Był to artykuł Bel Trew - korespondentki „Independenta”, antyizraelskiej dziennikarki – cztery tygodnie po artykule France 24. Artykuł w ”Times” wprowadza ”aspirującego napastnika” i mecz futbolowy. I jest nowy cytat Abdula:

Nie miałem kamieni, noża, niczego, tylko piłkę. Ciągle pytam, dlaczego do mnie strzelili?” ,

Pierwszy wywiad (kamienie) miał miejsce w szpitalu na Zachodnim Brzegu po amputacji. Drugi (piłka) miał miejsce po tym, jak Abdul wrócił do Gazy i zespół Hamasu przejął kontrolę nad jego relacją. Ale ewolucja tej historii jeszcze się nie skończyła. Konfrontacja „twarzą w twarz” i świadoma akcja izraelskiego żołnierza nie były częścią relacji, kiedy publikował ją „Times”.  


Lokalny plac zabaw Abdula


Problemy z tą opowieścią są tak oczywiste, że rzuca to ostre światło na niechlujną pracę zachodnich dziennikarzy. Relacja „Times” / WHO sugeruje, że Abdul Rahman tylko chciał jakiegoś miejsca, by pograć w piłkę.Z tego doniesienia można wnioskować, że mieszka blisko miejsca protestu – i bał się grać w piłkę, bo rozpoczęła się demonstracja. Mowa także o „placu zabaw”. Ale Abdul-Rahman mieszka w obozie Al Nuseirat. Jeśli chciał grać w piłkę z kolegami, są tam place zabaw, gdzie może to bezpiecznie robić.W jakiś sposób jednak znalazł się kilka kilometrów dalej – na wschód od obozu Burejdż, gdzie odbywał się pełen przemocy protest. Teren protestu aż do płotu granicznego był praktycznie polem bitwy. Historia, jaką Abdul opowiedział na początku – że poszedł na protest, by rzucać kamienie – ma absolutnie sens. Późniejsza opowieść, że chodziło o znalezienie bezpiecznego miejsca na grę w piłkę – jest absolutną bzdurą.


Między majem a sierpniem


Gdzieś między 21 maja a 7 sierpnia opowieść propagandowa znowu wyewoluowała. Jak gra w „głuchy telefon”. Ktoś wziął relację „Timesa” i zamienił ją w świadomą, sadystyczną złośliwość. Nie opowiada już dłużej o chłopcu, który stoi wśród agresywnego tłumu, rzucając kamieniami w żołnierzy – nie traktuje już nawet o aspirującym piłkarzu, który biegnie za kopniętą piłką. Teraz mamy dodany element świadomej, sadystycznej nikczemności. Żołnierz spojrzał na chłopca, wiedział, że gra on w piłkę – i strzelił do niego z bliska. Dopiero po dodaniu tych elementów, historia dostała się na witrynę internetową Światowej Organizacji Zdrowia. A stamtąd do klas szkolnych, gdzie uczniowie dowiadują się z niej, jak nikczemni mogą być izraelscy żołnierze.


Antysemityzm wszędzie


Ta historia nie opowiada o Izraelu ani o polityce Izraela. Ani nie jest o tragicznym postrzeleniu dziecka. Mamy tu wyraźny dowód na bardzo umiejętną machinę propagandową radykalnej organizacji islamskiej, która z łatwością nabiera niekończący się sznur łatwowiernych i leniwych dziennikarzy. Ktoś wziął tragiczną historię i zamienił ją w antysemickie oszczerstwo. Opowieść o sadystycznym Żydzie świadomie patrzącym w oczy dziecka – a potem strzelającym w nogę małemu, grającemu w piłkę chłopcu.


Skąd pochodzi historia podana przez WHO? Dlaczego „Times” nie dokonał podstawowego sprawdzenia faktów wokół tego wydarzenia? Dlaczego ten mit jest nauczany w szkołach! Jeśli uczniowie uczą się kłamstw o sadystycznych żydowskich żołnierzach umyślnie strzelających do dzieciaków, które grają w piłkę – czy można dziwić się, że antysemityzm wzrasta?  


Przez ile rąk przeszedł ten mit propagandowy i dlaczego zawsze potrzebny jest niezależny żydowski badacz, by zdemaskować kłamstwa?  


Hamas antisemitic propaganda story taught in our schools

15 marca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

David Collier

 

Brytyjski badacz i bloger, śledzący antysemityzm w brytyjskich mediach i w brytyjskiej polityce.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1559 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk