Prawda

Sobota, 26 wrzesnia 2020 - 00:41

« Poprzedni Następny »


Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach


David Collier 2020-03-26


W maju 2018 roku ”Times” opublikował artykuł o małym chłopcu z Gazy, zapalonym futboliście, który został postrzelony, kiedy grał w futbol z przyjaciółmi. Kilka miesięcy później Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała na swojej witrynie internetowej podkolorowaną wersję – o izraelskim żołnierzu, który umyślnie strzelił do tego dziecka z bliskiej odległości. Szkoły dostarczyły wersją WHO jako ważne studium przypadku do nauki uczniom. Jedyny problem – większość opowieści wokół tej tragedii stworzyła machina propagandowa Hamasu. Tutaj pokazuję ze szczegółami, jak propaganda radykalnej islamskiej organizacji terrorystycznej kończy w podręcznikach do nauki brytyjskich uczniów w szkołach.

Chłopiec, który grał w piłkę


Educational Institute of Scotland (EIS), największa organizacja edukacyjna w Szkocji, dostarcza materiału o izraelsko-arabskim konflikcie zarówno nauczycielom, jak uczniom. Jak można oczekiwać, jest w tych tekstach wiele dezinformacji i wypaczeń. Przeglądałem ten materiał, by podkreślić błędy, kiedy natknąłem się na szokujące studium przypadku (aktywność 5) dotyczące postrzelenia małego chłopca z Gazy.  

 

Studium przypadku jest opowieścią o horrorze. Traktuje o jedenastoletnim chłopcu, który kocha grać w piłkę. Zbyt boi się grać tam, gdzie mieszka z powodu protestów „Marszu powrotu”. W końcu koledzy przekonali go, że jego plac zabaw jest wystarczająco daleko od płotu granicznego. Wtedy stało się nieszczęście:

Jeden z chłopców kopnął piłkę zbyt daleko i Abdul zaczął biec, by ją wziąć. Nie był świadomy tego, że piłka upadła blisko płotu, aż znalazł się twarzą w twarz z izraelskim żołnierzem. Abdul-Rahman nie miał czasu, by uciec, zanim żołnierz wycelował broń w nogę Ahmeda i wystrzelił. Ponieważ kula została wystrzelona z bliska, noga Abdul-Rahmana została roztrzaskana i trzeba było amputować ją poniżej kolana. Jest teraz najmłodszą osobą z nogą amputowaną z powodu masowych demonstracji.Problemy propagandy


Niemal każdy, kto wie jak wyglądają protesty w Gazie, może natychmiast zobaczyć, że coś się w tej opowieści nie zgadza. Twierdzi się w niej, że Abdul znalazł się „twarzą w twarz” z żołnierzem, który umyślnie strzelił do niego z bliska. Izraelscy żołnierze nie stoją przy płocie granicznym. Abdul nigdy nie mógł znaleźć się twarzą w twarz z żadnym żołnierzem.


To studium przypadku opisuje brutalny, bezlitosny i umyślny strzał. Brzmi to jak starannie napisana propaganda. Żaden uczeń, który to czyta, nie może pozostać nieporuszony przez tę opowieść. Jest tam także ilustracja z chłopcem kopiącym piłkę – zaprojektowana, by uczeń identyfikował się z ofiarą. Horror tej opowieści sprawił, że postanowiłem bliżej jej się przyjrzeć.   


Światowa Organizacja Zdrowia szerzy propagandę

 

Szybko odkryłem, że ta szkocka opowieść edukacyjna jest bezpośrednim cytatem z witryny internetowej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). WHO opisała ją 9 sierpnia – cztery miesiące po samym incydencie.  

 

Kilka faktów nie podlega dyskusji. 17 kwietnia 2018 roku podczas protestów „Marszu powrotu”, mały chłopiec został postrzelony w nogę przez izraelskiego żołnierza. W ciągu tygodnia tę nogę amputowano.  Jest to jedno z tych wydarzeń, po którym wszyscy są zrozpaczeni. Chłopiec został postrzelony i nikt nie próbuje powiedzieć, że to nie była tragedia. Te dzieci mają od urodzenia prane mózgi. Hamas i Islamski Dżihad używają ich jako tarczy. Rodzice pozwalają im na branie udziału w pełnych przemocy protestach przeciwko uzbrojonym żołnierzom. Tutaj pokazuje, jak powstawał propagandowy mit – z pełną gotowości pomocą "Times" i WHO – i jak kłamstwa i demonizacja państwa żydowskiego przez radykalnych islamistów są podawane uczniom w naszych szkołach.


Tło


Zdarzenie miało miejsce koło płotu granicznego tuż na wschód od obozu uchodźców Al-Burejdż. Było to jedno z pięciu kluczowych miejsc wyznaczonych na demonstrację. Nie ma tam placów zabaw, chociaż rodziny istotnie zbierają się na terenach nieco oddalonych od miejsc protestu. Łatwo zobaczyć ludzi, patrząc w kierunku płotu granicznego. Z przodu są płonące opony, rzucający kamieniami i terroryści, którzy próbują przedrzeć się przez granicę lub wysłać zapalające latawce. Każde dziecko kopiące piłkę byłoby za nimi, nie zaś przed nimi. 


<span>Na wschód od obozu uchodźców Al-Burejdż w środkowej Strefie Gazy. Zdjęcie: Chaled al-‘Azajzeh, 13 kwietnia 2018 (4 dni przed incydentem)</span>
Na wschód od obozu uchodźców Al-Burejdż w środkowej Strefie Gazy. Zdjęcie: Chaled al-‘Azajzeh, 13 kwietnia 2018 (4 dni przed incydentem)

Prawdziwe wydarzenie


Po ustalenie, że są poważne problemy z propagandową opowieścią o tym zdarzeniu, powstaje pytanie: co zdarzyło się naprawdę?  France 24 opublikowała artykuł 23 kwietnia – kiedy Abdul nadal był w szpitalu – ale tu historia wygląda ZUPEŁNIE inaczej.


[„Moi przyjaciele poszli rzucać kamienie koło obozu Al-Burejdż. Poszedłem z nimi i zacząłem rzucać kamienie – powiedział AFP. – Wkrótce potem poczułem ranę”.Powiedział, że marzył o zostaniu lekarzem i nadal chciałby zrealizować to marzenie.]

[„Moi przyjaciele poszli rzucać kamienie koło obozu Al-Burejdż. Poszedłem z nimi i zacząłem rzucać kamienie – powiedział AFP. – Wkrótce potem poczułem ranę”.

Powiedział, że marzył o zostaniu lekarzem i nadal chciałby zrealizować to marzenie.]Ten wczesny artykuł przytacza słowa Abdula – poszedł, żeby dołączyć do protestu i rzucać kamieniami w żołnierzy. Zrobił to i w tłumie został postrzelony. Nie ma tu futbolu, przypadkowego podejścia do płotu granicznego i konfrontacji z żołnierzem, który strzelił do niego, zanim mógł odbiec. Proszę również zauważyć, że „marzył” o zostaniu lekarzem. W artykule jest stwierdzenie, że nadal tego chce, Wczesny artykuł po arabsku wspomina jego „uczestnictwo” w protestach. Al Quds, największa gazeta palestyńska, także opublikowała cytat Abdula, że poszedł z przyjaciółmi, by rzucać kamienie.

 

W relacji WHO – cała historia zostaje zmieniona. Nagle marzy o tym, by zostać piłkarzem – i, co ważne, chce zostać dziennikarzem, żeby „opowiedzieć światu”.


[Abdul-Rahman nie umie sobie wyobrazić życia bez futbolu. Chciał dorosnąć i być zawodowym futbolistą. Czuje niepokój i frustrację, kiedy widzi przyjaciół grających podczas przerwy obiadowej, bo nie może już do nich dołączyć.Abdul-Rahman marzy teraz o zostaniu dziennikarzem, żeby móc opowiedzieć światu, co dzieje się w Gazie.]<br /> 

[Abdul-Rahman nie umie sobie wyobrazić życia bez futbolu. Chciał dorosnąć i być zawodowym futbolistą. Czuje niepokój i frustrację, kiedy widzi przyjaciół grających podczas przerwy obiadowej, bo nie może już do nich dołączyć.

Abdul-Rahman marzy teraz o zostaniu dziennikarzem, żeby móc opowiedzieć światu, co dzieje się w Gazie.]


 Źródło propagandowego mitu


Wydaje się, że źródłem futbolowego mitu jest artykuł w „Times”. „Times” opublikował swoją opowieść 21 maja. Był to artykuł Bel Trew - korespondentki „Independenta”, antyizraelskiej dziennikarki – cztery tygodnie po artykule France 24. Artykuł w ”Times” wprowadza ”aspirującego napastnika” i mecz futbolowy. I jest nowy cytat Abdula:

Nie miałem kamieni, noża, niczego, tylko piłkę. Ciągle pytam, dlaczego do mnie strzelili?” ,

Pierwszy wywiad (kamienie) miał miejsce w szpitalu na Zachodnim Brzegu po amputacji. Drugi (piłka) miał miejsce po tym, jak Abdul wrócił do Gazy i zespół Hamasu przejął kontrolę nad jego relacją. Ale ewolucja tej historii jeszcze się nie skończyła. Konfrontacja „twarzą w twarz” i świadoma akcja izraelskiego żołnierza nie były częścią relacji, kiedy publikował ją „Times”.  


Lokalny plac zabaw Abdula


Problemy z tą opowieścią są tak oczywiste, że rzuca to ostre światło na niechlujną pracę zachodnich dziennikarzy. Relacja „Times” / WHO sugeruje, że Abdul Rahman tylko chciał jakiegoś miejsca, by pograć w piłkę.Z tego doniesienia można wnioskować, że mieszka blisko miejsca protestu – i bał się grać w piłkę, bo rozpoczęła się demonstracja. Mowa także o „placu zabaw”. Ale Abdul-Rahman mieszka w obozie Al Nuseirat. Jeśli chciał grać w piłkę z kolegami, są tam place zabaw, gdzie może to bezpiecznie robić.W jakiś sposób jednak znalazł się kilka kilometrów dalej – na wschód od obozu Burejdż, gdzie odbywał się pełen przemocy protest. Teren protestu aż do płotu granicznego był praktycznie polem bitwy. Historia, jaką Abdul opowiedział na początku – że poszedł na protest, by rzucać kamienie – ma absolutnie sens. Późniejsza opowieść, że chodziło o znalezienie bezpiecznego miejsca na grę w piłkę – jest absolutną bzdurą.


Między majem a sierpniem


Gdzieś między 21 maja a 7 sierpnia opowieść propagandowa znowu wyewoluowała. Jak gra w „głuchy telefon”. Ktoś wziął relację „Timesa” i zamienił ją w świadomą, sadystyczną złośliwość. Nie opowiada już dłużej o chłopcu, który stoi wśród agresywnego tłumu, rzucając kamieniami w żołnierzy – nie traktuje już nawet o aspirującym piłkarzu, który biegnie za kopniętą piłką. Teraz mamy dodany element świadomej, sadystycznej nikczemności. Żołnierz spojrzał na chłopca, wiedział, że gra on w piłkę – i strzelił do niego z bliska. Dopiero po dodaniu tych elementów, historia dostała się na witrynę internetową Światowej Organizacji Zdrowia. A stamtąd do klas szkolnych, gdzie uczniowie dowiadują się z niej, jak nikczemni mogą być izraelscy żołnierze.


Antysemityzm wszędzie


Ta historia nie opowiada o Izraelu ani o polityce Izraela. Ani nie jest o tragicznym postrzeleniu dziecka. Mamy tu wyraźny dowód na bardzo umiejętną machinę propagandową radykalnej organizacji islamskiej, która z łatwością nabiera niekończący się sznur łatwowiernych i leniwych dziennikarzy. Ktoś wziął tragiczną historię i zamienił ją w antysemickie oszczerstwo. Opowieść o sadystycznym Żydzie świadomie patrzącym w oczy dziecka – a potem strzelającym w nogę małemu, grającemu w piłkę chłopcu.


Skąd pochodzi historia podana przez WHO? Dlaczego „Times” nie dokonał podstawowego sprawdzenia faktów wokół tego wydarzenia? Dlaczego ten mit jest nauczany w szkołach! Jeśli uczniowie uczą się kłamstw o sadystycznych żydowskich żołnierzach umyślnie strzelających do dzieciaków, które grają w piłkę – czy można dziwić się, że antysemityzm wzrasta?  


Przez ile rąk przeszedł ten mit propagandowy i dlaczego zawsze potrzebny jest niezależny żydowski badacz, by zdemaskować kłamstwa?  


Hamas antisemitic propaganda story taught in our schools

15 marca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

David Collier

 

Brytyjski badacz i bloger, śledzący antysemityzm w brytyjskich mediach i w brytyjskiej polityce.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1627 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dla postmodernizmu tożsamość jest ważniejsza od rozumu   Rosenthal   2020-09-25
Nieprzyjemna wiadomość dla Thomasa Friedmana   Flatow   2020-09-25
Arabowie przyznają się do błędu   Koraszewski   2020-09-24
Więcej niż stracona okazja dla Palestyńczyków   Tobin   2020-09-23
Symbole (i symbolizm) ujawniają gorzką bliskowschodnią prawdę   Flatow   2020-09-22
Wojna Czerwono-Zielonego sojuszu przeciwko Izraelowi trwa   Glick   2020-09-21
Dlaczego John Kerry i inni nie mieli racji w sprawie pokoju i Izraela - analiza   Frantzman   2020-09-20
Obnażenie palestyńskich kłamstw    Blum   2020-09-19
Niewolnice w Al-Dżazira   Fernandez   2020-09-19
Arabowie: Izrael nie jest naszym wrogiem   Toameh   2020-09-18
Prośba o pokorę od Benjamina Franklina   Jacoby   2020-09-17
Ostry zakręt historii   Koraszewski   2020-09-16
Niewolnictwo: czy jest monopol na cierpienie?   Taheri   2020-09-15
Kulturowe wojny w szkołach w Kalifornii   Julius   2020-09-15
Przegląd wiadomości w drodze na zakupy   Koraszewski   2020-09-13
Pożegnanie lata, czyli prywatne drzewo życia   Ferus   2020-09-13
ZEA: Nie jesteśmy zdrajcami, palestyńscy przywódcy są skorumpowani   Toameh   2020-09-11
Nawet antysemickie media w Iraku mówią z zainteresowaniem o normalizacji     2020-09-10
Normalizacja może stworzyć prawdziwy „Nowy Bliski Wschód”   Rosenthal   2020-09-09
Milczenie ONZ i UE wobec “szokującego łamania praw człowieka” przez Iran   Rafizadeh   2020-09-08
Kiedy Palestyńczyk wreszcie się obudzi?!   Al-Dahiri   2020-09-08
Lot nad Arabią Saudyjską   Jacoby   2020-09-07
Kogo Żydzi powinni bać się najbardziej podczas „powstania”?   Tobin   2020-09-06
Wielki krok naprzód dla światowego pokoju – i ci, którzy wolą go ignorować   Kemp   2020-09-05
Harvard zaprasza głównego palestyńskiego negacjonistę    Lipman   2020-09-04
Obietnica i zagrożenia porozumienia pokojowego z Dżuba    Fernandez   2020-09-04
Arabski antysemityzm za europejskie pieniądze   Koraszewski   2020-09-03
Zgraja „proizraelskiej surowej miłości” a umowa z ZEA   Frantzman   2020-09-02
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy popierają porozumienie Izrael-ZEA?   Toameh   2020-09-01
Krótka historia europejskich obserwatorów w Gazie   Steinberg   2020-08-31
ONZ doprowadza mnie do szału   Collins   2020-08-30
Świat na śliskiej drodze   Taheri   2020-08-29
Co finansuje Europa?   Henig-Cohen   2020-08-29
Appeasement: Europejska choroba   Kemp   2020-08-27
Entliczek, pentliczek, czerwony stoliczek   Koraszewski   2020-08-27
Erdoğan potrzebuje nowych wrogów   Bekdil   2020-08-26
A co z 17 milionami niewolników w świecie islamskim?   Meotti   2020-08-22
Mulowie i Hezbollah – specjaliści w szmuglu narkotyków   Rafizadeh   2020-08-21
"Guardian" doszlusował do Iranu i Turcji w sprzeciwie wobec umowy pokojowej Izraela i ZEA   Levick   2020-08-19
Kiedy pamięć staje się więzieniem narodów   Taheri   2020-08-18
Czyje życie liczy się?   Maistrovoy   2020-08-17
Iran: najnowsza kolonia Chin?   Rafizadeh   2020-08-15
Jak zostałam anulowana   Chesler   2020-08-13
Gorsza strona naszej natury   Koraszewski   2020-08-12
Amerykanie nie ufają medium   Jacoby   2020-08-10
Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk