Prawda

Piątek, 3 kwietnia 2020 - 21:48

« Poprzedni Następny »


Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach


David Collier 2020-03-26


W maju 2018 roku ”Times” opublikował artykuł o małym chłopcu z Gazy, zapalonym futboliście, który został postrzelony, kiedy grał w futbol z przyjaciółmi. Kilka miesięcy później Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała na swojej witrynie internetowej podkolorowaną wersję – o izraelskim żołnierzu, który umyślnie strzelił do tego dziecka z bliskiej odległości. Szkoły dostarczyły wersją WHO jako ważne studium przypadku do nauki uczniom. Jedyny problem – większość opowieści wokół tej tragedii stworzyła machina propagandowa Hamasu. Tutaj pokazuję ze szczegółami, jak propaganda radykalnej islamskiej organizacji terrorystycznej kończy w podręcznikach do nauki brytyjskich uczniów w szkołach.

Chłopiec, który grał w piłkę


Educational Institute of Scotland (EIS), największa organizacja edukacyjna w Szkocji, dostarcza materiału o izraelsko-arabskim konflikcie zarówno nauczycielom, jak uczniom. Jak można oczekiwać, jest w tych tekstach wiele dezinformacji i wypaczeń. Przeglądałem ten materiał, by podkreślić błędy, kiedy natknąłem się na szokujące studium przypadku (aktywność 5) dotyczące postrzelenia małego chłopca z Gazy.  

 

Studium przypadku jest opowieścią o horrorze. Traktuje o jedenastoletnim chłopcu, który kocha grać w piłkę. Zbyt boi się grać tam, gdzie mieszka z powodu protestów „Marszu powrotu”. W końcu koledzy przekonali go, że jego plac zabaw jest wystarczająco daleko od płotu granicznego. Wtedy stało się nieszczęście:

Jeden z chłopców kopnął piłkę zbyt daleko i Abdul zaczął biec, by ją wziąć. Nie był świadomy tego, że piłka upadła blisko płotu, aż znalazł się twarzą w twarz z izraelskim żołnierzem. Abdul-Rahman nie miał czasu, by uciec, zanim żołnierz wycelował broń w nogę Ahmeda i wystrzelił. Ponieważ kula została wystrzelona z bliska, noga Abdul-Rahmana została roztrzaskana i trzeba było amputować ją poniżej kolana. Jest teraz najmłodszą osobą z nogą amputowaną z powodu masowych demonstracji.Problemy propagandy


Niemal każdy, kto wie jak wyglądają protesty w Gazie, może natychmiast zobaczyć, że coś się w tej opowieści nie zgadza. Twierdzi się w niej, że Abdul znalazł się „twarzą w twarz” z żołnierzem, który umyślnie strzelił do niego z bliska. Izraelscy żołnierze nie stoją przy płocie granicznym. Abdul nigdy nie mógł znaleźć się twarzą w twarz z żadnym żołnierzem.


To studium przypadku opisuje brutalny, bezlitosny i umyślny strzał. Brzmi to jak starannie napisana propaganda. Żaden uczeń, który to czyta, nie może pozostać nieporuszony przez tę opowieść. Jest tam także ilustracja z chłopcem kopiącym piłkę – zaprojektowana, by uczeń identyfikował się z ofiarą. Horror tej opowieści sprawił, że postanowiłem bliżej jej się przyjrzeć.   


Światowa Organizacja Zdrowia szerzy propagandę

 

Szybko odkryłem, że ta szkocka opowieść edukacyjna jest bezpośrednim cytatem z witryny internetowej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). WHO opisała ją 9 sierpnia – cztery miesiące po samym incydencie.  

 

Kilka faktów nie podlega dyskusji. 17 kwietnia 2018 roku podczas protestów „Marszu powrotu”, mały chłopiec został postrzelony w nogę przez izraelskiego żołnierza. W ciągu tygodnia tę nogę amputowano.  Jest to jedno z tych wydarzeń, po którym wszyscy są zrozpaczeni. Chłopiec został postrzelony i nikt nie próbuje powiedzieć, że to nie była tragedia. Te dzieci mają od urodzenia prane mózgi. Hamas i Islamski Dżihad używają ich jako tarczy. Rodzice pozwalają im na branie udziału w pełnych przemocy protestach przeciwko uzbrojonym żołnierzom. Tutaj pokazuje, jak powstawał propagandowy mit – z pełną gotowości pomocą "Times" i WHO – i jak kłamstwa i demonizacja państwa żydowskiego przez radykalnych islamistów są podawane uczniom w naszych szkołach.


Tło


Zdarzenie miało miejsce koło płotu granicznego tuż na wschód od obozu uchodźców Al-Burejdż. Było to jedno z pięciu kluczowych miejsc wyznaczonych na demonstrację. Nie ma tam placów zabaw, chociaż rodziny istotnie zbierają się na terenach nieco oddalonych od miejsc protestu. Łatwo zobaczyć ludzi, patrząc w kierunku płotu granicznego. Z przodu są płonące opony, rzucający kamieniami i terroryści, którzy próbują przedrzeć się przez granicę lub wysłać zapalające latawce. Każde dziecko kopiące piłkę byłoby za nimi, nie zaś przed nimi. 


<span>Na wschód od obozu uchodźców Al-Burejdż w środkowej Strefie Gazy. Zdjęcie: Chaled al-‘Azajzeh, 13 kwietnia 2018 (4 dni przed incydentem)</span>
Na wschód od obozu uchodźców Al-Burejdż w środkowej Strefie Gazy. Zdjęcie: Chaled al-‘Azajzeh, 13 kwietnia 2018 (4 dni przed incydentem)

Prawdziwe wydarzenie


Po ustalenie, że są poważne problemy z propagandową opowieścią o tym zdarzeniu, powstaje pytanie: co zdarzyło się naprawdę?  France 24 opublikowała artykuł 23 kwietnia – kiedy Abdul nadal był w szpitalu – ale tu historia wygląda ZUPEŁNIE inaczej.


[„Moi przyjaciele poszli rzucać kamienie koło obozu Al-Burejdż. Poszedłem z nimi i zacząłem rzucać kamienie – powiedział AFP. – Wkrótce potem poczułem ranę”.Powiedział, że marzył o zostaniu lekarzem i nadal chciałby zrealizować to marzenie.]

[„Moi przyjaciele poszli rzucać kamienie koło obozu Al-Burejdż. Poszedłem z nimi i zacząłem rzucać kamienie – powiedział AFP. – Wkrótce potem poczułem ranę”.

Powiedział, że marzył o zostaniu lekarzem i nadal chciałby zrealizować to marzenie.]Ten wczesny artykuł przytacza słowa Abdula – poszedł, żeby dołączyć do protestu i rzucać kamieniami w żołnierzy. Zrobił to i w tłumie został postrzelony. Nie ma tu futbolu, przypadkowego podejścia do płotu granicznego i konfrontacji z żołnierzem, który strzelił do niego, zanim mógł odbiec. Proszę również zauważyć, że „marzył” o zostaniu lekarzem. W artykule jest stwierdzenie, że nadal tego chce, Wczesny artykuł po arabsku wspomina jego „uczestnictwo” w protestach. Al Quds, największa gazeta palestyńska, także opublikowała cytat Abdula, że poszedł z przyjaciółmi, by rzucać kamienie.

 

W relacji WHO – cała historia zostaje zmieniona. Nagle marzy o tym, by zostać piłkarzem – i, co ważne, chce zostać dziennikarzem, żeby „opowiedzieć światu”.


[Abdul-Rahman nie umie sobie wyobrazić życia bez futbolu. Chciał dorosnąć i być zawodowym futbolistą. Czuje niepokój i frustrację, kiedy widzi przyjaciół grających podczas przerwy obiadowej, bo nie może już do nich dołączyć.Abdul-Rahman marzy teraz o zostaniu dziennikarzem, żeby móc opowiedzieć światu, co dzieje się w Gazie.]<br /> 

[Abdul-Rahman nie umie sobie wyobrazić życia bez futbolu. Chciał dorosnąć i być zawodowym futbolistą. Czuje niepokój i frustrację, kiedy widzi przyjaciół grających podczas przerwy obiadowej, bo nie może już do nich dołączyć.

Abdul-Rahman marzy teraz o zostaniu dziennikarzem, żeby móc opowiedzieć światu, co dzieje się w Gazie.]


 Źródło propagandowego mitu


Wydaje się, że źródłem futbolowego mitu jest artykuł w „Times”. „Times” opublikował swoją opowieść 21 maja. Był to artykuł Bel Trew - korespondentki „Independenta”, antyizraelskiej dziennikarki – cztery tygodnie po artykule France 24. Artykuł w ”Times” wprowadza ”aspirującego napastnika” i mecz futbolowy. I jest nowy cytat Abdula:

Nie miałem kamieni, noża, niczego, tylko piłkę. Ciągle pytam, dlaczego do mnie strzelili?” ,

Pierwszy wywiad (kamienie) miał miejsce w szpitalu na Zachodnim Brzegu po amputacji. Drugi (piłka) miał miejsce po tym, jak Abdul wrócił do Gazy i zespół Hamasu przejął kontrolę nad jego relacją. Ale ewolucja tej historii jeszcze się nie skończyła. Konfrontacja „twarzą w twarz” i świadoma akcja izraelskiego żołnierza nie były częścią relacji, kiedy publikował ją „Times”.  


Lokalny plac zabaw Abdula


Problemy z tą opowieścią są tak oczywiste, że rzuca to ostre światło na niechlujną pracę zachodnich dziennikarzy. Relacja „Times” / WHO sugeruje, że Abdul Rahman tylko chciał jakiegoś miejsca, by pograć w piłkę.Z tego doniesienia można wnioskować, że mieszka blisko miejsca protestu – i bał się grać w piłkę, bo rozpoczęła się demonstracja. Mowa także o „placu zabaw”. Ale Abdul-Rahman mieszka w obozie Al Nuseirat. Jeśli chciał grać w piłkę z kolegami, są tam place zabaw, gdzie może to bezpiecznie robić.W jakiś sposób jednak znalazł się kilka kilometrów dalej – na wschód od obozu Burejdż, gdzie odbywał się pełen przemocy protest. Teren protestu aż do płotu granicznego był praktycznie polem bitwy. Historia, jaką Abdul opowiedział na początku – że poszedł na protest, by rzucać kamienie – ma absolutnie sens. Późniejsza opowieść, że chodziło o znalezienie bezpiecznego miejsca na grę w piłkę – jest absolutną bzdurą.


Między majem a sierpniem


Gdzieś między 21 maja a 7 sierpnia opowieść propagandowa znowu wyewoluowała. Jak gra w „głuchy telefon”. Ktoś wziął relację „Timesa” i zamienił ją w świadomą, sadystyczną złośliwość. Nie opowiada już dłużej o chłopcu, który stoi wśród agresywnego tłumu, rzucając kamieniami w żołnierzy – nie traktuje już nawet o aspirującym piłkarzu, który biegnie za kopniętą piłką. Teraz mamy dodany element świadomej, sadystycznej nikczemności. Żołnierz spojrzał na chłopca, wiedział, że gra on w piłkę – i strzelił do niego z bliska. Dopiero po dodaniu tych elementów, historia dostała się na witrynę internetową Światowej Organizacji Zdrowia. A stamtąd do klas szkolnych, gdzie uczniowie dowiadują się z niej, jak nikczemni mogą być izraelscy żołnierze.


Antysemityzm wszędzie


Ta historia nie opowiada o Izraelu ani o polityce Izraela. Ani nie jest o tragicznym postrzeleniu dziecka. Mamy tu wyraźny dowód na bardzo umiejętną machinę propagandową radykalnej organizacji islamskiej, która z łatwością nabiera niekończący się sznur łatwowiernych i leniwych dziennikarzy. Ktoś wziął tragiczną historię i zamienił ją w antysemickie oszczerstwo. Opowieść o sadystycznym Żydzie świadomie patrzącym w oczy dziecka – a potem strzelającym w nogę małemu, grającemu w piłkę chłopcu.


Skąd pochodzi historia podana przez WHO? Dlaczego „Times” nie dokonał podstawowego sprawdzenia faktów wokół tego wydarzenia? Dlaczego ten mit jest nauczany w szkołach! Jeśli uczniowie uczą się kłamstw o sadystycznych żydowskich żołnierzach umyślnie strzelających do dzieciaków, które grają w piłkę – czy można dziwić się, że antysemityzm wzrasta?  


Przez ile rąk przeszedł ten mit propagandowy i dlaczego zawsze potrzebny jest niezależny żydowski badacz, by zdemaskować kłamstwa?  


Hamas antisemitic propaganda story taught in our schools

15 marca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

David Collier

 

Brytyjski badacz i bloger, śledzący antysemityzm w brytyjskich mediach i w brytyjskiej polityce.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1501 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpiczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28
Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji   Collier   2019-12-26
Absurdalna niechęć UE do ryzyka dławi nowe idee   Ridley   2019-12-26
BBC potrafi znaleźć choinki tylko w Palestynie    Collier   2019-12-25
Despoci imperiów na swoim kilometrze kwadratowym   Taheri   2019-12-25
Opowieść wigilijna i wojna narracji   Koraszewski   2019-12-24
Obłędne tango islamofobii     2019-12-23
Kto będzie decydował?   Novella   2019-12-21
Uwiecznianie kłamstwa o palestyńskich uchodźcach   Yemini   2019-12-20
Turcja: Zabójstwa kobiet stają się epidemią   Bulut   2019-12-19
Plan Iranu udaremnienia zawieszenia broni w Gazie   Toameh   2019-12-19
Dyskusja o antysemityzmie w czarnej społeczności jest bardzo spóźniona     2019-12-18
Zanikająca woda i energetyczna apokalipsa   Koraszewski   2019-12-17
Europa nie ukrywa dłużej swojej wrogości wobec Izraela   Destexhe   2019-12-17
Zwróćcie uwagę, naiwni zachodni dobro-czyńcy   Chesler   2019-12-11
Hopium czyli stan umysłów   Koraszewski   2019-12-09
Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk