Prawda

Wtorek, 29 wrzesnia 2020 - 23:01

« Poprzedni Następny »


Zamordowanie amerykańskiego “bluźniercy” w Pakistanie


Raymond Ibrahim 2020-09-16

29 lipca amerykański obywatel, Tahir Naseem, został zamordowany na pakistańskiej sali sądowej podczas procesu o bluźnierstwo, oskarżony, między innymi, o „uwłaczanie Koranowi i Prorokowi Mahometowi”. Morderca, 15-letni Faisal Khan, dla wielu Pakistańczyków jest bohaterem. Radykałowie już poprzednio grozili zamordowaniem adwokatów i osób, które publicznie bronią ludzi oskarżonych o bluźnierstwo. Dwóch ludzi, broniących Asię Bibi, kiedy była w więzieniu, ministra ds. mniejszości  Szahbaza Bhattiego i gubernatora Pundżabu, Salmana Taseera, zamordowano w 2011 roku. (Na zdjęciu: Tahir Nassem w chwilę po zamachu, źródło Wiki.)
29 lipca amerykański obywatel, Tahir Naseem, został zamordowany na pakistańskiej sali sądowej podczas procesu o bluźnierstwo, oskarżony, między innymi, o „uwłaczanie Koranowi i Prorokowi Mahometowi”. Morderca, 15-letni Faisal Khan, dla wielu Pakistańczyków jest bohaterem. Radykałowie już poprzednio grozili zamordowaniem adwokatów i osób, które publicznie bronią ludzi oskarżonych o bluźnierstwo. Dwóch ludzi, broniących Asię Bibi, kiedy była w więzieniu, ministra ds. mniejszości  Szahbaza Bhattiego i gubernatora Pundżabu, Salmana Taseera, zamordowano w 2011 roku. (Na zdjęciu: Tahir Nassem w chwilę po zamachu, źródło Wiki.)

Niedawne morderstwo rzuciło "na nowo światło na pakistańskie prawa o bluźnierstwie”.  29 lipca 2020 roku Tahir Naseem, 57-letni obywatel USA, został zastrzelony na sali sądowej podczas rozprawy o zwolnienie za kaucją w procesie o bluźnierstwo, oskarżony, jak donosił Reuters, między innymi, o „uwłaczanie Koranowi i Prorokowi Mahometowi” - Chociaż jego nastoletni zabójca został zatrzymany i oskarżony o morderstwo, dla wielu ludzi w Pakistanie jest on wielkim bohaterem:

"Faisal Khan, 15-letni Pakistańczyk, promiennie uśmiecha się podczas wspólnych zdjęć z prawnikami i policjantami. Na ulicach tysiące ludzi nazywa go ‘świętym wojownikiem’. Jego tytuł  do chwały? Zastrzelenie w sądzie Amerykanina oskarżonego o bluźnierstwo, co w tej islamskiej republice zagrożone jest karą śmierci. Khan jest oskarżony o morderstwo, które również jest zagrożone karą śmierci. Jednak, podczas gdy adwokaci przepychają się, by go bronić, adwokat Tahira Naseema, obywatel USA, ukrywa się”.

"Każdy chce być jego adwokatem" - czytamy dalej. W całym Pakistanie adwokaci składają oferty “bronienia Khana za darmo, by poprzeć to, co uważają za uprawnione zabicie heretyka”.

"Gromadziły się tysiące ludzi, by żądać uwolnienia Khana. Delegacje sympatyków – prawników, duchownych, lokalnych polityków – odwiedziły rodzinny dom Khana w Peszawarze, żeby pogratulować rodzinie. Otrzymał wyrazy poparcia od pakistańskich talibów”.  

Nawet członkowie elitarnych siły policyjnych, eskortujący Khana do sadu, zamieszczali selfie z mordercą w mediach społecznościowych. „Ubrany na biało nastolatek uśmiecha się szeroko - opisuje Reuters. – Kilku policjantów uśmiecha się, jeden pokazuje dłonią znak akceptacji”.


Departament stanu USA w oświadczeniu wyraził oburzenie tym morderstwem:

"Jesteśmy zaszokowani, zasmuceni i oburzeni tym, że amerykański obywatel, Tahir Naseem, został zabity wczoraj w Pakistanie na sali sądowej. Pana Naseema zwabiły do Pakistanu z jego domu w Illinois osoby, które potem użyły pakistańskich praw o bluźnierstwie, by go aresztować. Rząd USA… zwrócił uwagę wysokich przedstawicieli Pakistanu na tę sprawę, by uniknąć tego rodzaju haniebnej tragedii, jaka jednak się zdarzyła. Rozpaczamy wraz z rodziną pana Naseema. Wzywamy Pakistan, by natychmiast zreformował swoje często nadużywane prawa o bluźnierstwie i zapewnił, że sprawa przeciwko podejrzanemu będzie prowadzona z całą stanowczością prawa”.

Międzynarodowi obserwatorzy określili to oświadczenie jako "niezwykle otwarte". To jest niedopowiedzenie, szczególnie w porównaniu do poprzednich reakcji administracji lub jej braku, na koszmarne wypadki samozwańczego „wymierzania sprawiedliwości” w sprawach o bluźnierstwo w Pakistanie. Na przykład, w listopadzie 2014 roku:

"Tłum oskarżony o spalenie żywcem chrześcijańskiej pary w przemysłowym piecu w Pakistanie jest oskarżony o zawinięcie ciężarnej kobiety w bawełnę, by łatwiej chwyciły ją płomienie…


Sadżad Maseeh, 27 lat i jego żona Szama Bibi, 24 lata, zostali zaatakowani przez co najmniej 1200 ludzi po rozejściu się plotki, że spalili wersety z Koranu… Połamano im nogi, żeby nie mogli uciec.


'Chwycono ich za ręce i nogi i trzymano nad piecem do wypalania cegieł, aż ich odzież zajęła się ogniem – powiedział przedstawiciel rodziny. – a potem wrzucono ich do pieca’.


Bibi, matka czworga dzieci która była w czwartym miesiącu ciąży, nosiła tego dnia odzież, która początkowo nie dawała się zapalić… Tłuszcza zdjęła ją z pieca i owinęła w bawełnę, by zapewnić, że odzież zapali się”.

Dwa dni po spaleniu chrześcijańskiej pary, policjant w Pakistanie zasiekał na śmierć mężczyznę za rzekomo bluźniercze słowa o islamie; dwa miesiące wcześniej także w Pakistanie, starszy wiekiem brytyjski mężczyzna, poważnie chory psychicznie, który został skazany na śmierć za bluźnierstwo, został zastrzelony przez strażnika więziennego.


Omawiając te zabójstwa za bluźnierstwo w 2014 roku dr Nazir S. Bhatti, przewodniczący Pakistańskiego Kongresu Chrześcijan, napisał list do prezydenta USA, Baracka Obamy, wyrażając zdziwienie, że USA nie potrudziły się nawet by wydać jakiekolwiek potępienie:

"Jest zaskakujące, że ani Pana administracja, ani Departament Stanu USA nie potrudziły się nawet, by potępić tę koszmarną zbrodnię spalenia żywcem chrześcijańskiej pary przez tłuszczę w kraju o nazwie Islamska Republika Pakistanu, który otrzymuje miliardy środków pomocowych od podatników USA. Chciałbym zaapelować do Pana o wywarcie nacisku na rząd Pakistanu, by zakończyć nadużycia praw o bluźnierstwie przeciwko chrześcijanom, [muzułmanom] Ahmadija i innym mniejszościom religijnym oraz uwarunkowania pomocy USA dla Pakistanu od [przestrzegania] praw człowieka i zniesienia praw o bluźnierstwie”.

"Pakistańskie prawa o bluźnierstwie są często używane przeciwko mniejszościom religijnym i ludziom, którzy są celem fałszywych oskarżeń” - pisze Amnesty International. Wypaczenie systemu sprawiedliwości w Pakistanie pokazuje nie tylko to spalenie chrześcijańskiej pary, ale także sprawa innej chrześcijanki, Asi Bibi. Pracujące z nią razem kobiety twierdziły, że ona, “niewierna”, przez napicie się w upalny dzień, po dniu pracy w polu, wody z tej samej studni, z której piją muzułmanie, skaziła całą studnię. Fałszywie oskarżyły ją o bluźnierstwo; została skazana na śmierć i spędziła niemal dziesięć lat w więzieniu w celi śmierci, oddzielona od męża i dzieci. Kiedy wreszcie uniewinnił ją sąd apelacyjny, tłuszcza była zdecydowana zabić ją, ale na szczęście uzyskała pomoc w ucieczce z kraju. 


Inny wypadek, który dostał się na łamy międzynarodowych mediów, dotyczył Rimszy Masih, chorej psychicznie chrześcijańskiej dziewczynki (wówczas w wieku 11 do 14 lat), którą fałszywie oskarżono o spalenie Koranu w 2012 roku. Chmary szalejących muzułmanów  zniszczyły chrześcijańskie domy, kościoły, Biblie i krzyże. Uczestnicy rozruchów żądali jej śmierci i wygnali setki chrześcijan z ich domów.  Dwa tygodnie po aresztowaniu dziewczynki odkryto, że Muhammad Chalid, muzułmański duchowny, podłożył nadpalone strony Koranu do jej plecaka, „żeby pozbyć się chrześcijan z okolicy”. (Tutaj jest więcej przykładów psychicznie chorych chrześcijan atakowanych lub uwięzionych w Pakistanie z powodu często fałszywych oskarżeń o bluźnierstwo.)


Mimo że administracja Trumpa skrytykowała pakistańskie prawa o bluźnierstwie w związku z niedawnym zabiciem Tahira Naseema, i mimo że pakistańskie ministerstwo spraw zagranicznych obiecało, że sprawa „będzie rozpatrzona zgodnie z prawem”, w rzeczywistości, jak pisze Reuters „postawienie przed sadem Khana i jego możliwych wspólników będzie olbrzymim wyzwaniem”.


Co gorsza, wielu orzeka o wyroku “winny bluźnierstwa”, jeszcze zanim sadowi i publiczności przedstawi się fakty, ci ludzie biorą “sprawiedliwość” we własne ręce. Radykałowie już wcześniej grozili lub mordowali adwokatów i osoby, które publiczne broniły oskarżonych. Dwóch broniących Asi Bibi polityków, kiedy była w więzieniu, minister ds. mniejszości, Szahbaz Bhatti i gubernator Pendżabu, Salman Taseer, zostało zabitych w 2011 roku. Do Taseera strzelił dwadzieścia siedem razy Mumtaz Kadri, jego ochroniarz. Po dokonanym morderstwie ponad 500 muzułmańskich duchownych wyraziło poparcie dla Kadriego, którego następnie obsypano płatkami róż.


Paragraf 295-C kodeksu karnego Pakistanu stanowi:

"Ktokolwiek słowami mówionymi lub pisanymi, lub przez widoczne pokazanie, lub przez insynuację, imputowanie lub aluzję, bezpośrednio lub pośrednio profanuje święte imię Świętego Proroka Mahometa (pokój z nim). będzie ukarany śmiercią lub dożywotnim uwięzieniem i będzie także podlegał grzywnie”.  

Paragraf 295-B stanowi:

"Ktokolwiek rozmyślnie profanuje, niszczy lub bezcześci egzemplarz Świętego Koranu albo jakikolwiek jego fragment, albo używa go w jakikolwiek inny uwłaczający sposób lub do jakiegokolwiek bezprawnego celu, będzie ukarany dożywotnim uwięzieniem”.  

Innymi słowy, z punktu widzenia wielu Pakistańczyków przez zabicie w sądzie amerykańskiego rzekomego bluźniercy Naseema wszystko, co zrobił 15-letni Khan, to było wykonanie prawa, zapisanego w paragrafie 295 pakistańskiego kodeksu karnego. Jego czyn uważa się więc za odzwierciedlenie żarliwej miłości, jaką żywi on dla islamu i zamiast kary zasługuje na najwyższe pochwały.  


The Murder of an American “Blasphemer” in Pakistan

Gatestone Institute, 6 września 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaRaymond Ibrahim

Urodzony w Stanach Zjednoczonych w rodzinie koptyjskiej, jest amerykańskim badaczem, tłumaczem z arabskiego, pisarzem i publicystą. Autor książek Crucified Again: Exposing Islam's New War on Christians(Regnery, 2013) oraz The Al Qaeda Reader (Doubleday, 2007).


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 657 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Beczka dziegciu i łyżka miodu   Ferus   2020-09-27
Refleksje sprzed lat: „Głęboka wiara” i inne.   Ferus   2020-09-20
Zamordowanie amerykańskiego “bluźniercy” w Pakistanie   Ibrahim   2020-09-16
Czy istnieją „głęboko niewierzący”?   Ferus   2020-09-06
Ludzie są grzeszni, ale Kościół (na pokaz) jest święty   Kruk   2020-09-03
Kogo bije dzban?   Koraszewski   2020-08-31
Refleksje sprzed lat: „Łaska boska” i inne   Ferus   2020-08-30
Ignorowane ludobójstwo chrześcijan w Nigerii    Ibrahim   2020-08-25
Egocentryzm religijny   Ferus   2020-08-23
Quo vadis religio?   Ferus   2020-08-16
Palestyńczycy: Priorytety muzułmańskich “uczonych” podczas COVID-19   Toameh   2020-08-04
Ituriel – elektroniczny bóg. Czyli książka, której nie napisałem.   Ferus   2020-08-02
Porwanie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Kneset   Pandavar   2020-07-08
Dlaczego nauki i religii nie można ze sobą pogodzić   Koraszewski   2020-07-05
Palestyńczycy: Nieislamskie prawo o ochronie rodziny   Toameh   2020-07-02
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Kneset   Pandavar   2020-07-01
Pochwała parlamentarnego ateizmu   Koraszewski   2020-06-28
Palestyńczycy: Czy rzeczywiście chodzi o “aneksję”?   Toameh   2020-06-26
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i KnesetCzęść 5: Wbijanie noża   Pandavar   2020-06-24
Przerażająca prawda o dziewicach z raju   Koraszewski   2020-06-24
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja (VI)   Ferus   2020-06-21
Turcja: Uczniowie czytają Koran i porzucają islam   Bulut   2020-06-19
Wiara, nauka i umiłowanie bzdury   Koraszewski   2020-06-17
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Kneset   Pandavar   2020-06-17
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja. V   Ferus   2020-06-14
Dżihadystyczne narracje i islamskie fobie w Nigerii   Igwe   2020-06-11
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu (3)   Pandavar   2020-06-10
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja. IV   Ferus   2020-06-07
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu   Pandavar   2020-06-03
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja (III)   Ferus   2020-05-31
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Knesset.   Pandavar   2020-05-27
Męczeństwo w obronie niezmiernej głupoty   Koraszewski   2020-05-25
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja. II   Ferus   2020-05-24
Nie ma boga nad Boga   Koraszewski   2020-05-18
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości - fikcja   Ferus   2020-05-17
Naprawdę świat chce być oszukiwany?   Ferus   2020-05-10
Usunięcie „Izraela” z duńskiej Biblii   Jacoby   2020-05-05
Fikcja uznawana za Prawdę (VIII)   Ferus   2020-05-03
Fikcja uznawana za Prawdę (VII)   Ferus   2020-04-26
Fikcja uznawana za Prawdę (VI)   Ferus   2020-04-19
Fikcja uznawana za Prawdę (V)   Ferus   2020-04-11
Fikcja uznawana za Prawdę (IV)   Ferus   2020-04-05
Oderwanie charedim   Rosenthal   2020-04-01
Fikcja uznawana za Prawdę (III)   Ferus   2020-03-29
Pandemia i muzułmańskie priorytety   Pandavar   2020-03-26
Fikcja uznawana za Prawdę (II)   Ferus   2020-03-22
Fikcja uznawana za Prawdę   Ferus   2020-03-15
Uciekłaś od wojny, a oni przyjęli cię      2020-03-13
Najdłużej trwająca mistyfikacja. Podsumowanie.   Ferus   2020-03-08
Religie usprawiedliwiają zabijanie, kradzież i inne przestępstwa   Al-Tamimi   2020-03-06
Credo islamu z ust autorytetu     2020-03-02
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (IX)   Ferus   2020-03-01
Francja po cichu wprowadza z powrotem przestępstwo bluźnierstwa   Meotti   2020-02-27
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (VIII)   Ferus   2020-02-23
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (VII)   Ferus   2020-02-16
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (VI)   Ferus   2020-02-09
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (V)   Ferus   2020-02-02
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (IV)   Ferus   2020-01-26
Nie, islamofobia nie jest tym samym co antysemityzm   Bulut   2020-01-26
Niepowodzenie islamistycznej kampanii Erdogana w Turcji   Bekdil   2020-01-25
Najbardziej szalony grant Templetona jak dotąd: Ewolucja i “ofiarna miłość”   Coyne   2020-01-20
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości. Suplement „B”.   Ferus   2020-01-19
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości. Suplement „A”.   Ferus   2020-01-12
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (III)   Ferus   2020-01-05
Murem za czarną zarazą   Koraszewski   2019-12-30
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (II)   Ferus   2019-12-29
Jak Bóg stworzyl kiłę i dlaczego było to dobre   Kruk   2019-12-28
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości   Ferus   2019-12-22
Moje ostatnie jasełkowe refleksje   Ferus   2019-12-15
Papież Franciszek, „Pieśń o Rolandzie” i imam Al-Tayeb   Meotti   2019-12-12
Refleksje sprzed lat: Podstępna działalność Szatana i inne.   Ferus   2019-12-08
Chrześcijaństwo, Zagłada i syjonizm   Koraszewski   2019-12-02
Bajka-nie bajka o powstaniu religii   Ferus   2019-12-01
Wskrzeszenie Józefy K.   Koraszewski   2019-11-26
Refleksje sprzed lat: Wartości chrześcijańskie   Ferus   2019-11-24
Byli ateiści, obecnie wierzący   Ferus   2019-11-17
Dewocja to pobożność? Czyli wizyta u starszej pobożnej pani.   Ferus   2019-11-10
Biskupa czerep rubaszny   Koraszewski   2019-11-08
Sen mara, Bóg wiara, nieśmiały głos podświadomości, czy bezsensowne rojenia senne?   Ferus   2019-11-03
Refleksje sprzed lat: „Proporcje krzyku i smaku”   Ferus   2019-10-27
Trudne początki mitu   Ferus   2019-10-20
Jak Bóg ogarnia swoje dzieło   Ferus   2019-10-13
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (V)   Ferus   2019-10-06
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców IV   Ferus   2019-09-29
Katolicka Afryka i jej niepokoje   Igwe   2019-09-27
Turcja: ucieczka od religii?   Bulut   2019-09-25
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (III)   Ferus   2019-09-22
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (II)   Ferus   2019-09-15
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców   Ferus   2019-09-08
Zlecenie walki z szatanem   Koraszewski   2019-09-02
Mrówki i ludzie. Czyli niepokojące podobieństwo „korony stworzenia” do bezrozumnych owadów.   Ferus   2019-09-01
Jabłko, które jabłkiem nie było   Ferus   2019-08-25
Ta miłość zaczęła się od strachu   Koraszewski   2019-08-24
Problem „ukrywającego się Boga”.   Ferus   2019-08-18
Hipoteza Boga kontra nauka (IV)   Ferus   2019-08-11
Na początku był jakiś Jezus   Koraszewski   2019-08-05
Hipoteza Boga kontra nauka (III)   Ferus   2019-08-04
Hipoteza Boga kontra nauka (II)   Ferus   2019-07-28
Hipoteza Boga kontra nauka   Ferus   2019-07-21
Apostołowie Nowego Ładu (II)   Ferus   2019-07-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk