Prawda

Piątek, 27 maja 2022 - 09:15

« Poprzedni Następny »


Zamordowanie amerykańskiego “bluźniercy” w Pakistanie


Raymond Ibrahim 2020-09-16

29 lipca amerykański obywatel, Tahir Naseem, został zamordowany na pakistańskiej sali sądowej podczas procesu o bluźnierstwo, oskarżony, między innymi, o „uwłaczanie Koranowi i Prorokowi Mahometowi”. Morderca, 15-letni Faisal Khan, dla wielu Pakistańczyków jest bohaterem. Radykałowie już poprzednio grozili zamordowaniem adwokatów i osób, które publicznie bronią ludzi oskarżonych o bluźnierstwo. Dwóch ludzi, broniących Asię Bibi, kiedy była w więzieniu, ministra ds. mniejszości  Szahbaza Bhattiego i gubernatora Pundżabu, Salmana Taseera, zamordowano w 2011 roku. (Na zdjęciu: Tahir Nassem w chwilę po zamachu, źródło Wiki.)
29 lipca amerykański obywatel, Tahir Naseem, został zamordowany na pakistańskiej sali sądowej podczas procesu o bluźnierstwo, oskarżony, między innymi, o „uwłaczanie Koranowi i Prorokowi Mahometowi”. Morderca, 15-letni Faisal Khan, dla wielu Pakistańczyków jest bohaterem. Radykałowie już poprzednio grozili zamordowaniem adwokatów i osób, które publicznie bronią ludzi oskarżonych o bluźnierstwo. Dwóch ludzi, broniących Asię Bibi, kiedy była w więzieniu, ministra ds. mniejszości  Szahbaza Bhattiego i gubernatora Pundżabu, Salmana Taseera, zamordowano w 2011 roku. (Na zdjęciu: Tahir Nassem w chwilę po zamachu, źródło Wiki.)

Niedawne morderstwo rzuciło "na nowo światło na pakistańskie prawa o bluźnierstwie”.  29 lipca 2020 roku Tahir Naseem, 57-letni obywatel USA, został zastrzelony na sali sądowej podczas rozprawy o zwolnienie za kaucją w procesie o bluźnierstwo, oskarżony, jak donosił Reuters, między innymi, o „uwłaczanie Koranowi i Prorokowi Mahometowi” - Chociaż jego nastoletni zabójca został zatrzymany i oskarżony o morderstwo, dla wielu ludzi w Pakistanie jest on wielkim bohaterem:

"Faisal Khan, 15-letni Pakistańczyk, promiennie uśmiecha się podczas wspólnych zdjęć z prawnikami i policjantami. Na ulicach tysiące ludzi nazywa go ‘świętym wojownikiem’. Jego tytuł  do chwały? Zastrzelenie w sądzie Amerykanina oskarżonego o bluźnierstwo, co w tej islamskiej republice zagrożone jest karą śmierci. Khan jest oskarżony o morderstwo, które również jest zagrożone karą śmierci. Jednak, podczas gdy adwokaci przepychają się, by go bronić, adwokat Tahira Naseema, obywatel USA, ukrywa się”.

"Każdy chce być jego adwokatem" - czytamy dalej. W całym Pakistanie adwokaci składają oferty “bronienia Khana za darmo, by poprzeć to, co uważają za uprawnione zabicie heretyka”.

"Gromadziły się tysiące ludzi, by żądać uwolnienia Khana. Delegacje sympatyków – prawników, duchownych, lokalnych polityków – odwiedziły rodzinny dom Khana w Peszawarze, żeby pogratulować rodzinie. Otrzymał wyrazy poparcia od pakistańskich talibów”.  

Nawet członkowie elitarnych siły policyjnych, eskortujący Khana do sadu, zamieszczali selfie z mordercą w mediach społecznościowych. „Ubrany na biało nastolatek uśmiecha się szeroko - opisuje Reuters. – Kilku policjantów uśmiecha się, jeden pokazuje dłonią znak akceptacji”.


Departament stanu USA w oświadczeniu wyraził oburzenie tym morderstwem:

"Jesteśmy zaszokowani, zasmuceni i oburzeni tym, że amerykański obywatel, Tahir Naseem, został zabity wczoraj w Pakistanie na sali sądowej. Pana Naseema zwabiły do Pakistanu z jego domu w Illinois osoby, które potem użyły pakistańskich praw o bluźnierstwie, by go aresztować. Rząd USA… zwrócił uwagę wysokich przedstawicieli Pakistanu na tę sprawę, by uniknąć tego rodzaju haniebnej tragedii, jaka jednak się zdarzyła. Rozpaczamy wraz z rodziną pana Naseema. Wzywamy Pakistan, by natychmiast zreformował swoje często nadużywane prawa o bluźnierstwie i zapewnił, że sprawa przeciwko podejrzanemu będzie prowadzona z całą stanowczością prawa”.

Międzynarodowi obserwatorzy określili to oświadczenie jako "niezwykle otwarte". To jest niedopowiedzenie, szczególnie w porównaniu do poprzednich reakcji administracji lub jej braku, na koszmarne wypadki samozwańczego „wymierzania sprawiedliwości” w sprawach o bluźnierstwo w Pakistanie. Na przykład, w listopadzie 2014 roku:

"Tłum oskarżony o spalenie żywcem chrześcijańskiej pary w przemysłowym piecu w Pakistanie jest oskarżony o zawinięcie ciężarnej kobiety w bawełnę, by łatwiej chwyciły ją płomienie…


Sadżad Maseeh, 27 lat i jego żona Szama Bibi, 24 lata, zostali zaatakowani przez co najmniej 1200 ludzi po rozejściu się plotki, że spalili wersety z Koranu… Połamano im nogi, żeby nie mogli uciec.


'Chwycono ich za ręce i nogi i trzymano nad piecem do wypalania cegieł, aż ich odzież zajęła się ogniem – powiedział przedstawiciel rodziny. – a potem wrzucono ich do pieca’.


Bibi, matka czworga dzieci która była w czwartym miesiącu ciąży, nosiła tego dnia odzież, która początkowo nie dawała się zapalić… Tłuszcza zdjęła ją z pieca i owinęła w bawełnę, by zapewnić, że odzież zapali się”.

Dwa dni po spaleniu chrześcijańskiej pary, policjant w Pakistanie zasiekał na śmierć mężczyznę za rzekomo bluźniercze słowa o islamie; dwa miesiące wcześniej także w Pakistanie, starszy wiekiem brytyjski mężczyzna, poważnie chory psychicznie, który został skazany na śmierć za bluźnierstwo, został zastrzelony przez strażnika więziennego.


Omawiając te zabójstwa za bluźnierstwo w 2014 roku dr Nazir S. Bhatti, przewodniczący Pakistańskiego Kongresu Chrześcijan, napisał list do prezydenta USA, Baracka Obamy, wyrażając zdziwienie, że USA nie potrudziły się nawet by wydać jakiekolwiek potępienie:

"Jest zaskakujące, że ani Pana administracja, ani Departament Stanu USA nie potrudziły się nawet, by potępić tę koszmarną zbrodnię spalenia żywcem chrześcijańskiej pary przez tłuszczę w kraju o nazwie Islamska Republika Pakistanu, który otrzymuje miliardy środków pomocowych od podatników USA. Chciałbym zaapelować do Pana o wywarcie nacisku na rząd Pakistanu, by zakończyć nadużycia praw o bluźnierstwie przeciwko chrześcijanom, [muzułmanom] Ahmadija i innym mniejszościom religijnym oraz uwarunkowania pomocy USA dla Pakistanu od [przestrzegania] praw człowieka i zniesienia praw o bluźnierstwie”.

"Pakistańskie prawa o bluźnierstwie są często używane przeciwko mniejszościom religijnym i ludziom, którzy są celem fałszywych oskarżeń” - pisze Amnesty International. Wypaczenie systemu sprawiedliwości w Pakistanie pokazuje nie tylko to spalenie chrześcijańskiej pary, ale także sprawa innej chrześcijanki, Asi Bibi. Pracujące z nią razem kobiety twierdziły, że ona, “niewierna”, przez napicie się w upalny dzień, po dniu pracy w polu, wody z tej samej studni, z której piją muzułmanie, skaziła całą studnię. Fałszywie oskarżyły ją o bluźnierstwo; została skazana na śmierć i spędziła niemal dziesięć lat w więzieniu w celi śmierci, oddzielona od męża i dzieci. Kiedy wreszcie uniewinnił ją sąd apelacyjny, tłuszcza była zdecydowana zabić ją, ale na szczęście uzyskała pomoc w ucieczce z kraju. 


Inny wypadek, który dostał się na łamy międzynarodowych mediów, dotyczył Rimszy Masih, chorej psychicznie chrześcijańskiej dziewczynki (wówczas w wieku 11 do 14 lat), którą fałszywie oskarżono o spalenie Koranu w 2012 roku. Chmary szalejących muzułmanów  zniszczyły chrześcijańskie domy, kościoły, Biblie i krzyże. Uczestnicy rozruchów żądali jej śmierci i wygnali setki chrześcijan z ich domów.  Dwa tygodnie po aresztowaniu dziewczynki odkryto, że Muhammad Chalid, muzułmański duchowny, podłożył nadpalone strony Koranu do jej plecaka, „żeby pozbyć się chrześcijan z okolicy”. (Tutaj jest więcej przykładów psychicznie chorych chrześcijan atakowanych lub uwięzionych w Pakistanie z powodu często fałszywych oskarżeń o bluźnierstwo.)


Mimo że administracja Trumpa skrytykowała pakistańskie prawa o bluźnierstwie w związku z niedawnym zabiciem Tahira Naseema, i mimo że pakistańskie ministerstwo spraw zagranicznych obiecało, że sprawa „będzie rozpatrzona zgodnie z prawem”, w rzeczywistości, jak pisze Reuters „postawienie przed sadem Khana i jego możliwych wspólników będzie olbrzymim wyzwaniem”.


Co gorsza, wielu orzeka o wyroku “winny bluźnierstwa”, jeszcze zanim sadowi i publiczności przedstawi się fakty, ci ludzie biorą “sprawiedliwość” we własne ręce. Radykałowie już wcześniej grozili lub mordowali adwokatów i osoby, które publiczne broniły oskarżonych. Dwóch broniących Asi Bibi polityków, kiedy była w więzieniu, minister ds. mniejszości, Szahbaz Bhatti i gubernator Pendżabu, Salman Taseer, zostało zabitych w 2011 roku. Do Taseera strzelił dwadzieścia siedem razy Mumtaz Kadri, jego ochroniarz. Po dokonanym morderstwie ponad 500 muzułmańskich duchownych wyraziło poparcie dla Kadriego, którego następnie obsypano płatkami róż.


Paragraf 295-C kodeksu karnego Pakistanu stanowi:

"Ktokolwiek słowami mówionymi lub pisanymi, lub przez widoczne pokazanie, lub przez insynuację, imputowanie lub aluzję, bezpośrednio lub pośrednio profanuje święte imię Świętego Proroka Mahometa (pokój z nim). będzie ukarany śmiercią lub dożywotnim uwięzieniem i będzie także podlegał grzywnie”.  

Paragraf 295-B stanowi:

"Ktokolwiek rozmyślnie profanuje, niszczy lub bezcześci egzemplarz Świętego Koranu albo jakikolwiek jego fragment, albo używa go w jakikolwiek inny uwłaczający sposób lub do jakiegokolwiek bezprawnego celu, będzie ukarany dożywotnim uwięzieniem”.  

Innymi słowy, z punktu widzenia wielu Pakistańczyków przez zabicie w sądzie amerykańskiego rzekomego bluźniercy Naseema wszystko, co zrobił 15-letni Khan, to było wykonanie prawa, zapisanego w paragrafie 295 pakistańskiego kodeksu karnego. Jego czyn uważa się więc za odzwierciedlenie żarliwej miłości, jaką żywi on dla islamu i zamiast kary zasługuje na najwyższe pochwały.  


The Murder of an American “Blasphemer” in Pakistan

Gatestone Institute, 6 września 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaRaymond Ibrahim

Urodzony w Stanach Zjednoczonych w rodzinie koptyjskiej, jest amerykańskim badaczem, tłumaczem z arabskiego, pisarzem i publicystą. Autor książek Crucified Again: Exposing Islam's New War on Christians(Regnery, 2013) oraz The Al Qaeda Reader (Doubleday, 2007).


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 772 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pacyfizm i papieska omylność   Stewart   2022-05-27
Operacja specjalna o kryptonimie „Arka i potop” (III)   Ferus   2022-05-22
Operacja specjalna o kryptonimie „Arka i potop” (II)   Ferus   2022-05-15
Operacja specjalna o kryptonimie „Arka i potop”   Ferus   2022-05-08
Marzenie o bezbożnym państwie   Koraszewski   2022-05-04
Moje (po)wielkanocne refleksje   Ferus   2022-05-01
Niepotrzebna ziemska sprawiedliwość   Ferus   2022-04-24
Alternatywna koncepcja zbawienia (II)   Ferus   2022-04-18
Alternatywna koncepcja zbawienia   Ferus   2022-04-17
Bądźmy uczniami Chrystusa? (II)   Ferus   2022-04-10
Bądźmy uczniami Chrystusa?   Ferus   2022-04-03
Słabość ateizmu czy religii?   Ferus   2022-03-27
Pytania do Boga   Ferus   2022-03-20
Retoryczne pytanie: „Gdzie był Bóg?”   Ferus   2022-03-13
Wojna pod znakiem krzyża     2022-03-11
Będzie zadowoleni (po śmierci)!   Ferus   2022-03-06
Niewiarygodna „prawdziwość” religii   Ferus   2022-02-20
Błędna analogia o wybaczaniu   Ferus   2022-02-13
Deizm antytezą teizmu? (II)   Ferus   2022-02-06
Deizm antytezą teizmu?   Ferus   2022-01-30
Jezus z uczniami w zbożu   Ferus   2022-01-23
Pierwszy krytyk bożego dzieła (VI)   Ferus   2022-01-16
Pierwszy krytyk dzieła bożego (V)   Ferus   2022-01-09
Hashtag „też odchodzę”   Koraszewski   2022-01-03
Wspomnienie: „Czego sobie życzyłem na nadchodzący 2014 r.?”.   Ferus   2022-01-02
Tradycja powinna się zmieniać pod wpływem praw człowieka   Igwe   2021-12-30
Bóg się rodzi i islmofobia w kafkowskim świecie   Koraszewski   2021-12-26
(Nie)zwykła opowieść wigilijna. Czyli moja nocna, niedokończona rozmowa z psem.   Ferus   2021-12-26
Jacek Tabisz o nowym humanizmie    Tabisz   2021-12-21
Pierwszy krytyk bożego dzieła (IV)   Ferus   2021-12-19
Pierwszy krytyk bożego dzieła (III)   Ferus   2021-12-12
Pierwszy krytyk bożego dzieła (II)   Ferus   2021-12-05
Pierwszy krytyk bożego dzieła   Ferus   2021-11-28
Paradoksalne „Dzięki Bogu” (II)   Ferus   2021-11-21
Paradoksalne „Dzięki Bogu”.   Ferus   2021-11-14
Absurdalna awersja wierzących do ateizmu   Ferus   2021-11-07
Refleksje sprzed lat: „Fikcyjna walka dobra ze złem” i inne   Ferus   2021-10-31
Atak ateizmu na ludzki rozum? (III)   Ferus   2021-10-24
Pytanie bez odpowiedzi   Łukaszewski   2021-10-18
Atak ateizmu na ludzki rozum? II.   Ferus   2021-10-17
Nasila się dżihadystyczne ludobójstwo chrześcijan w Nigerii   Ibrahim   2021-10-16
Atak ateizmu na ludzki rozum?!   Ferus   2021-10-10
Idea, która wyprowadziła rozum na manowce   Ferus   2021-10-03
"Time Magazine” i zachodnie podejście do islamizmu   Mahmoud   2021-10-02
Powolne odrzucanie religijnego mitu   Koraszewski   2021-09-27
Duchowni czy wyrachowani biznesmeni w sutannach?   Ferus   2021-09-26
Kościół zdeprawowany i mamoną silny   Koraszewski   2021-09-22
Turecki ateista zamordowany 31 lat temu   Bulut   2021-09-18
Naturalne czy sztucznie wykreowane religie?   Ferus   2021-09-12
Bogowie popkultury.Czyli jakimi religijnymi stereotypami „karmi” nas telewizja.   Ferus   2021-09-05
Ojciec święty, święty Paweł i teologia zastąpienia    Koraszewski   2021-08-30
(Nie)Fachowe pośrednictwo religijne.Czyli nieudana próba połączenia sprzecznych ze sobą zachowań.   Ferus   2021-08-29
Chora koncepcja Boga/bogów   Ferus   2021-08-22
W oparach ateizmu z czasu przeszłego   Koraszewski   2021-08-19
Islam – religia pokoju   Koraszewski   2021-08-16
Rozum i Wiara (XVIII)   Ferus   2021-08-15
Kult jednostki i bunt umysłu zniewolonego   Pandavar   2021-08-10
Biblia, kobiety i Bóg? (III)   Ferus   2021-08-08
Bezduszna duchowość ateistów   Koraszewski   2021-08-03
Most nad przepaścią (III)   Ferus   2021-08-01
Most nad przepaścią (II)   Ferus   2021-07-25
Most nad przepaścią   Ferus   2021-07-18
Chrześcijańskie stanowisko wobec rozdziału Kościoła i państwa   Koraszewski   2021-07-17
Czy ateizm może być nauczany jako religia?   Koraszewski   2021-07-12
Bajka o „zagubionej owcy” i cwanych „pasterzach duchowych”   Ferus   2021-07-11
Biblia, kobiety i Bóg? (II)   Ferus   2021-07-04
Ekumeniczne spotkanie apostatów   Koraszewski   2021-06-29
Czy wolno krytykować muzułmanów?   Pandavar   2021-06-28
Targniecie się na życie wieczne?   Ferus   2021-06-27
Dwa różne Dekalogi   Ferus   2021-06-20
Pasterze i ich bezwolne owce, czyli paradoksy „duchowego pasterzowania”   Ferus   2021-06-13
Biblia, kobiety i Bóg? Czyli co takiego Bóg chce powiedzieć czytelnikom Pisma Świętego?   Ferus   2021-06-06
Jest człowieczeństwo i jest muzułmańskie człowieczeństwo   Pandavar   2021-06-03
Żałoba bez złudzeń   Igwe   2021-05-26
Bezbożne „Ranczo” (II)   Ferus   2021-05-23
Ateista i „zatroskany głos rozsądku”   Ferus   2021-05-16
Obraza uczuć religijnych. Czyli co obraża osoby wierzące, a co nie, choć może powinno?   Ferus   2021-05-09
„Szczepionkowa” hipoteza powstania religii   Ferus   2021-05-02
Książka Lucjana Ferusa   Koraszewski   2021-04-26
Kłamiemy, gdyż taką mamy naturę? Czyli „względna równowaga między prawdą a fikcją”.   Ferus   2021-04-25
Duchowa służba zdrowia. Czyli oblicze Boga zatroskanego Miłosierdziem.   Ferus   2021-04-18
Poświąteczna refleksja. Kiedy mity traktowane są jako rzeczywistość.   Ferus   2021-04-11
Nieautoryzowany wywiad z Bogiem   Ferus   2021-04-04
Miecz czy Rozum? Czyli jak uczy historia religii: na jedno wychodzi!   Ferus   2021-03-28
Diabelskie zwierciadło jest winne złu?   Ferus   2021-03-21
Dziewuchy dziewuchom tu i tam   Koraszewski   2021-03-16
Irracjonalne „objawienia boże” (II)   Ferus   2021-03-14
Irracjonalne „objawienia boże”   Ferus   2021-03-07
Groza umiarkowanego islamizmu   Chesler   2021-03-04
Hartowanie ciała i hart ducha   Ferus   2021-02-28
Bezbożne „Ranczo”.Czyli nie jest dobrze, iż wierni mało wiedzą o religii, czy raczej bardzo dobrze?   Ferus   2021-02-21
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (IV)   Ferus   2021-02-14
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (III)   Ferus   2021-02-07
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (II)   Ferus   2021-01-31
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości   Ferus   2021-01-24
Bajkowe dziedzictwo religii. Czyli wspaniała, ale też przerażająca potęga wyobraźni.   Ferus   2021-01-17
Bóg, ojczyzna, nędza i zniewolenie   Koraszewski   2021-01-14
Opatrzność Boża, a szczepienia na COVID-19   Ferus   2021-01-03
W Gazie Hamas jest Grinchem, który ukradł Boże Narodzenie   Fitzgerald   2020-12-31
Episkopat Polski w sprawie szczepionek zaleca: róbta co chceta   Koraszewski   2020-12-30

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk