Prawda

Czwartek, 28 stycznia 2021 - 09:03

« Poprzedni Następny »


Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi


Jonathan S. Tobin 2020-07-18

Protest przeciw nierównościom rasowym w Nowym Jorku, 11 czerwca 2020 (Idris Solomon/Reuters)

Protest przeciw nierównościom rasowym w Nowym Jorku, 11 czerwca 2020 (Idris Solomon/Reuters)Nie trzeba być wielką znakomitością ani należeć do elity w dziedzinie literatury lub dziennikarstwa, żeby być niszczonym. Jednak problemów zwykłych ludzi, którym przysparza się cierpień, ponieważ nie kłaniają się uniżenie ruchowi Black Lives Matter lub głosowali na niewłaściwego kandydata, nie zauważa się zbyt często. Jak pokazuje niedawna sprawa nowojorskiego właściciela kawiarni, który wydaje się bliski utraty swojego przedsiębiorstwa za błąd publicznego przyznania się, że głosował na Trumpa, prawdziwym niebezpieczeństwem dla kultury obywatelskiej Ameryki jest zamykanie ust zwykłym obywatelom.

Klasy gęgaczy, szczególnie na Twitterze, wykazują obsesję na punkcie losu pisarzy, dziennikarzy i akademików, których możliwość pracy jest zagrożona lub odebrana za występek traktowania konserwatywnych idei jako wartych dyskusji ( ludzi takich jak redaktor działu opinii “New York Timesa”, Bennet) lub nie zgadzania się z katechizmem ruchu Black Lives Matter (ekonomista Harold Uhlig), lub po prostu używania innego słowa niż “black” przed “lives matter” (redaktor „Philadelphia Inquirer”, Stan Wischnowski). Szanowany historyk sztuki i kurator w New York’s Metropolitan Museum of Art został poddany sesji opluwania w stylu chińskiej Rewolucji Kulturalnej i upokorzony za występek zawoalowanego porównania między tłuszczą obalającą dziś pomniki na amerykańskich placach i jakobińskimi wandalami, którzy robili to samo w rewolucyjnej Francji.  


Innych denuncjowali ich koledzy i ich posady były zagrożone za podpisanie petycji broniącej wolności słowa. To był niespodziewany dylemat, przed jakim stanął współzałożyciel “Vox”,    Matthew Yglesias, kiedy dołączył do dziesiątków innych dobrze znanych autorów i podpisał  “A Letter on Justice and Open Debate”, opublikowany przez magazyn „Harper”. Mógł sądzić, że jest w porządku, ponieważ list zawiera krytykę Trumpa, albo mógł uznać, że jest bezpieczny wśród tak wielu różnorodnych luminarzy ze świata literatury i dziennikarstwa.  


Jak jednak Yglesias wkrótce odkrył, dynamika “przebudzenia” nie toleruje innego zdania – lub, jak na ironię, nie toleruje żadnej obrony wolności słowa, która popiera prawo do innego zdania. Osoba zatrudniona w “Vox” wystąpiła przeciwko niemu, ponieważ wśród sygnatariuszy listu było „kilku znanych głosów antytrans”. Papugując język zawarty w każdym informatorze dla firm o postępowaniu z zasobami ludzkimi, gdzie ostrzega się przed najmniej nawet dostrzegalnymi groźbami słownymi, ta osoba skarżyła się, że podpis złożony przez Yglesiasa „uczynił, że czuję się mniej bezpieczna w ‘Vox’”.


Choć Yglesias jak dotąd nie odwołał swoje herezji, inni sygnatariusze, tacy jak pisarka, profesorka i aktywistka trans, Jennifer Finney Boylan, pokajała się, twierdząc, że nie wiedziała, że wśród sygnatariuszy listu byli ludzie, którzy nie są tak daleko na lewo jak  Noam Chomsky.


Wszystkie te sprawy są przygnębiającym przypomnieniem intelektualnej dekadencji i pogardy dla swobodnej dyskusji, które przeniosła się z uniwersytetów na place publiczne. Jak bardzo jednak możemy współczuć znanym autorom - J. K. Rowling stała się publicznym wrogiem numer jeden za grzech stwierdzenia, że osoby, które menstruują, są kobietami – lub politycznym komentatorom, takim jak Yglesias, jest jasne, że większość z nich nie będzie potrzebowała urządzania akcji charytatywnych dla nich ani konta GoFundMe, żeby przeżyć.  


Tak jednak nie jest w przypadku ludzi takich jak Thomas Bosco, właściciel Indian Road Cafe w dzielnicy Inwood na Manhattanie. Jak opisał to miejsce “New York Times”, jest tam znaczek “Black Lives Matter” w oknie  i “miejscowi pisarze, artyści, muzycy i działacze polityczni są regularnymi klientami”. Przez lata “dwoje transwestytów prowadziło w tym lokalu co miesiąc dobroczynny turniej bingo”.   


Bosco popełnił jednak błąd, zgadzając się na wywiad dla MSNBC o wpływie koronawirusa na małe przedsiębiorstwa. Powiedział w wywiadzie, że w 2016 roku głosował na Trumpa i prawdopodobnie zrobi to znowu, tym samym ściągając sobie na głowę oburzenie dużego stada. To może mieć poważne konsekwencje dla jego restauracji, która, podobnie jak wiele innych, boryka się z lockdown i jego konsekwencjami, i ma problemy z przetrwaniem.


Miejscowi przysięgli, że nigdy tam nie wrócą. Jeden z nich, adwokat, powiedział, że jego opozycja wobec „tego demona” – Trumpa – wymaga od niego bojkotu kawiarni. Inni byli klienci, włącznie z przewodniczącym Amerykańskiego Związku Nauczycieli, Randim Weingartenem, zgodzili się z tą opinią, przyznając, że „trudno byłoby kiedykolwiek tam wrócić”. Jak można się było spodziewać, dwoje transwestytów, którzy przez lata korzystali ze szczodrości Bosco, zabrali swoją dobroczynną grę bingo gdzie indziej.


Bosco w rzeczywistości uważa siebie za “liberalnego faceta” i fakt, że popierał Bernie Sandersa w prawyborach Demokratów w 2016 roku potwierdza to. Podobnie jednak jak wielu innych zwolenników Sandersa, jego populistyczny instynkt doprowadził go do wyboru Trumpa, nie zaś Hillary Clinton. Co bardziej istotne, znany jest w dzielnicy z hojności wobec lokalnych spraw, jak również wobec swoich pracowników, włącznie z dostarczaniem darmowej opieki nad dziećmi na miejscu dla jednej z pracownic i z dowożenia do pracy innej, która niepokoiła się o to, że może zostać zatrzymana na przesłuchanie w sprawie jej imigranckiego statusu.    


Nic z tego nie ma jednak znaczenia dla tych, którzy uważają ludzi głosujących na Trumpa za członków obcego plemienia, z którym są w stanie wojny nie dopuszczającej żadnych kompromisów. Demokraci w rządzonych przez siebie stanach przekonali sami siebie, z pomocą mediów takich jak “New York Times” i CNN, że Trump i jego zwolennicy są tak straszni, że każda koncepcja uprzejmej dyskusji lub chociażby zgody na to, że się nie zgadzają, nie tylko nie wchodzi w rachubę, ale jest uważana za niemoralną.


Jak wskazuje artykuł w “New York Times”, Bosco nie ma majątku, który pozwoliłby na zignorowanie groźby bojkotu – jak mógł to zrobić inwestor Stephen Ross, właściciel sieci klubów fitness, SoulCycle i Equinox, na którego rzucono klątwę za zorganizowanie zbiórki pieniędzy na Trumpa. Z groźbą zamknięcia restauracji, musi przetrwać nie tylko to, że jest odrzucony przez społeczność, ale i to, że zawiódł swoich własnych pracowników przyznając się, na kogo głosował.   


Kiedy pisarze próbują zniszczyć się wzajemnie, jest to przygnębiające, ponieważ są to ludzie, którzy powinni, przynajmniej teoretycznie, wielbić zasadę wolności słowa i otwartej dyskusji. Ale literackie typy, także te niszczone, często mają możliwość odpowiedzi swoim prześladowcom i znalezienia nowych miejsc dla swoich utworów.


Konsekwencje kultury anulowania (cancel culture) dla ludzi z ulicy są znacznie bardziej katastrofalne. Ludzie tacy jak Bosco, którzy stają się obiektem oburzenia “przebudzonej” tłuszczy, są często bezradni i nie mogą przeciwstawić się impulsowi, który leży u sedna kultury niszczenia. Ani też ci, którzy ruszają do tego niszczenia, nie są zainteresowani współczuciem, bo tak są przekonani, że ich oponent nie tylko myli się, ale że jest czynnym zwolennikiem zła. Przekonani do spiskowej koncepcji, że ponownie żyją w powtórce Republiki Weimarskiej lub w kraju kierowanym przez marionetkę obcego dyktatora, wierzą, że ich brak zwykłej życzliwości jest odważnym oporem, a nie toksycznym zachowaniem, które w rzeczywistości zabija demokrację.


Na długą metę to właśnie właściciel małego przedsiębiorstwa, którego przedsiębiorstwo bankrutuje, bo przyznał, że niewłaściwie głosował, nie zaś sprzeczki znanych literackich osobistości, dostarcza koronnego dowodu na to, jak zagubione jest amerykańskie społeczeństwo.  


The Left’s Culture War Cancels the Humble Along with the Mighty

National Review, 10 lipca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Bojkot Paweł 2020-07-19


Notatki

Znalezionych 1750 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13
Dlaczego znowu głosowałam na Trumpa   Nykiel-Herbert   2020-11-12
„Co izraelscy żołnierze robią palestyńskim dzieciom” -  recenzja   Kalwas   2020-11-12
Hipokryzja Demokratów szkodzi demokracji   Tobin   2020-11-11
Oblężenie Francji, 2020   Rosenthal   2020-11-10
Europa musi bezwarunkowo bronić swoich wartości   Harris   2020-11-10
Sukces Trumpa na Bliskim Wschodzie wynika z jego konkretnego (nie tylko retorycznego) poparcia dla trwałości Izraela     2020-11-09
Ataki na chrześcijan ukazują hipokryzję kontrowersji wokół  “bluźnierstwa”   Frantzman   2020-11-07
Corbyn to tylko jeden człowiek. Lewicowy antysemityzm to tradycja   Johnson   2020-11-07
Dziennikarz: rzemieślnik czy misjonarz?   Koraszewski   2020-11-06
Europa świadoma konsekwencji nadal finansuje radykalizację AP   Sucharewicz   2020-11-06
Odpowiedzialność instytucji za tsunami współczesnego antysemityzmu   Nirenstein   2020-11-05
Jak “New York Times” pomógł ukryć masowe morderstwo Stalina na Ukrainie   Tabarovsky   2020-11-04
Jak wygląda palestyńska porażka   Toameh   2020-11-04
Rzeczywisty dylemat Netanjahu (i Trumpa)   Glick   2020-11-02
Pora rozliczyć grupy “praw człowieka” za ich antysemityzm   Tobin   2020-10-30
“GUARDIAN” znowu propaguje kłamstwo o “50 rasistowskich prawach”   Levick   2020-10-29
Roosevelt i Żydzi   Rosenthal   2020-10-28
Dlaczego islam pilnie potrzebuje reformacji   Ayaan Hirsi Ali   2020-10-28
Jedna wojna i sześciu przegrywających   Taheri   2020-10-27
Zamordowanie francuskiego nauczyciela i sprawa terminologii używanej przez media   Frantzman   2020-10-26
Czy koniec wojen o ropę naftową?   Koraszewski   2020-10-24
Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk