Prawda

Poniedziałek, 3 sierpnia 2020 - 13:44

« Poprzedni Następny »


Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi


Jonathan S. Tobin 2020-07-18

Protest przeciw nierównościom rasowym w Nowym Jorku, 11 czerwca 2020 (Idris Solomon/Reuters)

Protest przeciw nierównościom rasowym w Nowym Jorku, 11 czerwca 2020 (Idris Solomon/Reuters)Nie trzeba być wielką znakomitością ani należeć do elity w dziedzinie literatury lub dziennikarstwa, żeby być niszczonym. Jednak problemów zwykłych ludzi, którym przysparza się cierpień, ponieważ nie kłaniają się uniżenie ruchowi Black Lives Matter lub głosowali na niewłaściwego kandydata, nie zauważa się zbyt często. Jak pokazuje niedawna sprawa nowojorskiego właściciela kawiarni, który wydaje się bliski utraty swojego przedsiębiorstwa za błąd publicznego przyznania się, że głosował na Trumpa, prawdziwym niebezpieczeństwem dla kultury obywatelskiej Ameryki jest zamykanie ust zwykłym obywatelom.

Klasy gęgaczy, szczególnie na Twitterze, wykazują obsesję na punkcie losu pisarzy, dziennikarzy i akademików, których możliwość pracy jest zagrożona lub odebrana za występek traktowania konserwatywnych idei jako wartych dyskusji ( ludzi takich jak redaktor działu opinii “New York Timesa”, Bennet) lub nie zgadzania się z katechizmem ruchu Black Lives Matter (ekonomista Harold Uhlig), lub po prostu używania innego słowa niż “black” przed “lives matter” (redaktor „Philadelphia Inquirer”, Stan Wischnowski). Szanowany historyk sztuki i kurator w New York’s Metropolitan Museum of Art został poddany sesji opluwania w stylu chińskiej Rewolucji Kulturalnej i upokorzony za występek zawoalowanego porównania między tłuszczą obalającą dziś pomniki na amerykańskich placach i jakobińskimi wandalami, którzy robili to samo w rewolucyjnej Francji.  


Innych denuncjowali ich koledzy i ich posady były zagrożone za podpisanie petycji broniącej wolności słowa. To był niespodziewany dylemat, przed jakim stanął współzałożyciel “Vox”,    Matthew Yglesias, kiedy dołączył do dziesiątków innych dobrze znanych autorów i podpisał  “A Letter on Justice and Open Debate”, opublikowany przez magazyn „Harper”. Mógł sądzić, że jest w porządku, ponieważ list zawiera krytykę Trumpa, albo mógł uznać, że jest bezpieczny wśród tak wielu różnorodnych luminarzy ze świata literatury i dziennikarstwa.  


Jak jednak Yglesias wkrótce odkrył, dynamika “przebudzenia” nie toleruje innego zdania – lub, jak na ironię, nie toleruje żadnej obrony wolności słowa, która popiera prawo do innego zdania. Osoba zatrudniona w “Vox” wystąpiła przeciwko niemu, ponieważ wśród sygnatariuszy listu było „kilku znanych głosów antytrans”. Papugując język zawarty w każdym informatorze dla firm o postępowaniu z zasobami ludzkimi, gdzie ostrzega się przed najmniej nawet dostrzegalnymi groźbami słownymi, ta osoba skarżyła się, że podpis złożony przez Yglesiasa „uczynił, że czuję się mniej bezpieczna w ‘Vox’”.


Choć Yglesias jak dotąd nie odwołał swoje herezji, inni sygnatariusze, tacy jak pisarka, profesorka i aktywistka trans, Jennifer Finney Boylan, pokajała się, twierdząc, że nie wiedziała, że wśród sygnatariuszy listu byli ludzie, którzy nie są tak daleko na lewo jak  Noam Chomsky.


Wszystkie te sprawy są przygnębiającym przypomnieniem intelektualnej dekadencji i pogardy dla swobodnej dyskusji, które przeniosła się z uniwersytetów na place publiczne. Jak bardzo jednak możemy współczuć znanym autorom - J. K. Rowling stała się publicznym wrogiem numer jeden za grzech stwierdzenia, że osoby, które menstruują, są kobietami – lub politycznym komentatorom, takim jak Yglesias, jest jasne, że większość z nich nie będzie potrzebowała urządzania akcji charytatywnych dla nich ani konta GoFundMe, żeby przeżyć.  


Tak jednak nie jest w przypadku ludzi takich jak Thomas Bosco, właściciel Indian Road Cafe w dzielnicy Inwood na Manhattanie. Jak opisał to miejsce “New York Times”, jest tam znaczek “Black Lives Matter” w oknie  i “miejscowi pisarze, artyści, muzycy i działacze polityczni są regularnymi klientami”. Przez lata “dwoje transwestytów prowadziło w tym lokalu co miesiąc dobroczynny turniej bingo”.   


Bosco popełnił jednak błąd, zgadzając się na wywiad dla MSNBC o wpływie koronawirusa na małe przedsiębiorstwa. Powiedział w wywiadzie, że w 2016 roku głosował na Trumpa i prawdopodobnie zrobi to znowu, tym samym ściągając sobie na głowę oburzenie dużego stada. To może mieć poważne konsekwencje dla jego restauracji, która, podobnie jak wiele innych, boryka się z lockdown i jego konsekwencjami, i ma problemy z przetrwaniem.


Miejscowi przysięgli, że nigdy tam nie wrócą. Jeden z nich, adwokat, powiedział, że jego opozycja wobec „tego demona” – Trumpa – wymaga od niego bojkotu kawiarni. Inni byli klienci, włącznie z przewodniczącym Amerykańskiego Związku Nauczycieli, Randim Weingartenem, zgodzili się z tą opinią, przyznając, że „trudno byłoby kiedykolwiek tam wrócić”. Jak można się było spodziewać, dwoje transwestytów, którzy przez lata korzystali ze szczodrości Bosco, zabrali swoją dobroczynną grę bingo gdzie indziej.


Bosco w rzeczywistości uważa siebie za “liberalnego faceta” i fakt, że popierał Bernie Sandersa w prawyborach Demokratów w 2016 roku potwierdza to. Podobnie jednak jak wielu innych zwolenników Sandersa, jego populistyczny instynkt doprowadził go do wyboru Trumpa, nie zaś Hillary Clinton. Co bardziej istotne, znany jest w dzielnicy z hojności wobec lokalnych spraw, jak również wobec swoich pracowników, włącznie z dostarczaniem darmowej opieki nad dziećmi na miejscu dla jednej z pracownic i z dowożenia do pracy innej, która niepokoiła się o to, że może zostać zatrzymana na przesłuchanie w sprawie jej imigranckiego statusu.    


Nic z tego nie ma jednak znaczenia dla tych, którzy uważają ludzi głosujących na Trumpa za członków obcego plemienia, z którym są w stanie wojny nie dopuszczającej żadnych kompromisów. Demokraci w rządzonych przez siebie stanach przekonali sami siebie, z pomocą mediów takich jak “New York Times” i CNN, że Trump i jego zwolennicy są tak straszni, że każda koncepcja uprzejmej dyskusji lub chociażby zgody na to, że się nie zgadzają, nie tylko nie wchodzi w rachubę, ale jest uważana za niemoralną.


Jak wskazuje artykuł w “New York Times”, Bosco nie ma majątku, który pozwoliłby na zignorowanie groźby bojkotu – jak mógł to zrobić inwestor Stephen Ross, właściciel sieci klubów fitness, SoulCycle i Equinox, na którego rzucono klątwę za zorganizowanie zbiórki pieniędzy na Trumpa. Z groźbą zamknięcia restauracji, musi przetrwać nie tylko to, że jest odrzucony przez społeczność, ale i to, że zawiódł swoich własnych pracowników przyznając się, na kogo głosował.   


Kiedy pisarze próbują zniszczyć się wzajemnie, jest to przygnębiające, ponieważ są to ludzie, którzy powinni, przynajmniej teoretycznie, wielbić zasadę wolności słowa i otwartej dyskusji. Ale literackie typy, także te niszczone, często mają możliwość odpowiedzi swoim prześladowcom i znalezienia nowych miejsc dla swoich utworów.


Konsekwencje kultury anulowania (cancel culture) dla ludzi z ulicy są znacznie bardziej katastrofalne. Ludzie tacy jak Bosco, którzy stają się obiektem oburzenia “przebudzonej” tłuszczy, są często bezradni i nie mogą przeciwstawić się impulsowi, który leży u sedna kultury niszczenia. Ani też ci, którzy ruszają do tego niszczenia, nie są zainteresowani współczuciem, bo tak są przekonani, że ich oponent nie tylko myli się, ale że jest czynnym zwolennikiem zła. Przekonani do spiskowej koncepcji, że ponownie żyją w powtórce Republiki Weimarskiej lub w kraju kierowanym przez marionetkę obcego dyktatora, wierzą, że ich brak zwykłej życzliwości jest odważnym oporem, a nie toksycznym zachowaniem, które w rzeczywistości zabija demokrację.


Na długą metę to właśnie właściciel małego przedsiębiorstwa, którego przedsiębiorstwo bankrutuje, bo przyznał, że niewłaściwie głosował, nie zaś sprzeczki znanych literackich osobistości, dostarcza koronnego dowodu na to, jak zagubione jest amerykańskie społeczeństwo.  


The Left’s Culture War Cancels the Humble Along with the Mighty

National Review, 10 lipca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Bojkot Paweł 2020-07-19


Notatki

Znalezionych 1576 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk