Prawda

Środa, 29 stycznia 2020 - 07:34

« Poprzedni Następny »


Władcy much w dostojnych szatach sędziów


Andrzej Koraszewski 2016-07-04

Anders Kompass
Anders Kompass

Szukałem i nie znalazłem. Może źle szukałem, a może mam inną hierarchię ważności i rzeczy nieważne uważam za ważne. Anders Kompass, jeden z dyrektorów w Biurze Wysokiego Komisarza d/s Praw Człowieka (OHCHR) złożył 8 czerwca 2016 roku rezygnację, w związku, jak stwierdził w swoim oświadczeniu, „z całkowitą bezkarnością osób, które zostały złapane na nadużywaniu władzy, jak również ze względu na niechęć przełożonych do okazania jakiejkolwiek skruchy za sposób, w jaki mnie potraktowano.”


Ponad rok temu, w kwietniu 2015 roku w światowej prasie było trochę doniesień o ukaraniu Andersa Kompassa za ujawnienie seksualnego wykorzystywania dzieci przez żołnierzy francuskiej jednostki sił pokojowych ONZ rozmieszczonych w Republice Afryki Środkowej. (Z polskich mediów „Gazeta Prawna”, TVN24 i „Fronda” uznały tę wiadomość za dostatecznie ważną, żeby wówczas dać o niej wzmiankę.) Anders Kompass jeszcze w 2014 roku złożył raport o nadużyciach do władz francuskich, które podjęły dochodzenie (będące nadal w toku) przeciw 14 żołnierzom. Stojący na czele Biura ONZ d/s Praw Człowieka książę Zeid bin Ra’ad, uznał że Anders Kompass naruszył procedury i zawiesił go w czynnościach służbowych. Wywołało to jednak jakąś niemrawą krytykę ze strony Stanów Zjednoczonych i pomruki, że to raczej kierownictwo tej organizacji powinno być pociągnięte do odpowiedzialności za ukrywanie przestępstw kryminalnych. (O jakichkolwiek protestach wobec działania OHCHR ze strony krajów takich jak Polska oczywiście nie było mowy.)  

 

Teraz jednak Anders Kompass doszedł do wniosku, że dalsze próby naprawiania tej organizacji od środka nie mają większych szans powodzenia i złożył rezygnację. 

 

W oświadczeniu z 17 czerwca 2016 roku Anders Kompass pisze:

Do momentu, kiedy złożyłem mój raport o seksualnym wykorzystywaniu dzieci przez żołnierzy sił pokojowych w Republice Afryki Środkowej, pracowałem dla ONZ przez prawie 20 lat.

 

Trudno nadać jakąś hierarchię koszmarom i brutalnym scenom, jakich byłem świadkiem przez te dwie dekady – masakry, tortury, mordy, całe społeczności zmienione w uchodźców; jednak ośmioletni chłopiec opisujący szczegółowo seksualne znęcanie się nad nim przez strażników pokoju, którzy mieli go chronić, to jedno z zeznań, których wolałbym nigdy nie czytać.

 

Widziałem również przez te lata wiele nieprawidłowości w ONZ, ale nie byłem przygotowany na to, jak organizacja bada tego rodzaju sprawy, jak reaguje na skandal, ani jak postąpi ze mną.

Cholera na Haiti, korupcja w Kosowie, mordy w Ruandzie, ukrywanie zbrodni wojennych w Darfurze: zbyt często ONZ nie umiała przestrzegać swoich zasad i standardów zdefiniowanych w Karcie Narodów Zjednoczonych. Niestety, jak się wydaje, obserwujemy coraz więcej pracowników ONZ mniej przejmujących się przestrzeganiem standardów etycznych międzynarodowej służby cywilnej, aniżeli robieniem tylko tego, co jest wygodne, a przynajmniej tego, co nie spowoduje jakichś problemów dla nich samych, czy dla państw członkowskich.       


Przyczyną jest, zdaniem Andersa Kompassa, oportunizm, uczciwość jest oceniana jako zbyt kosztowna, a zamykanie oczu na zło po prostu się opłaca.


Pracownicy ONZ boją się, a ich strach jest oparty na doświadczeniach. Ludzka przyzwoitość jest karana, ujawnienie łajdactwa kończy się przesunięciem na inne stanowisko, szykanami, złą oceną, zerwaniem kontraktu. System w żaden sposób nie chroni pracownika, który ujawnia nadużycia. ONZ niesłychanie rzadko pociąga personel do odpowiedzialności za naruszenie etyki pracowniczej, a jeśli idzie o kierownictwo, to praktycznie rzecz biorąc nigdy.              


Kompass przywołuje swoje własne doświadczenie, kiedy w reakcji na ujawnienie pedofilii w jednostce sił pokojowych, poproszony został o rezygnację ze stanowiska, kiedy odmówił, przesunięto go na inne stanowisko, udzielono nagany i rozpoczęto dochodzenie w związku z „ujawnieniem tajnych informacji”.       


Zapewne – pisze dalej Anders Kompass – więcej ludzi gotowych byłoby do podjęcia ryzyka, gdyby końcowym rezultatem było rzetelne dochodzenie i ukaranie winnych, ale tym złem przeżarta jest cała organizacja aż do jej najwyższego kierownictwa. Kompass przywołuje najnowszy przykład decyzji podjętej przez samego Ban Ki-moona o usunięciu Arabii Saudyjskiej z listy krajów, które zabijają i kaleczą dzieci, ponieważ Arabia Saudyjska zagroziła wycofaniem wpłat dla ONZ.     


Kiedy pod presją Stanów Zjednoczonych Sekretarz Generalny był zmuszony do powołania niezależnej komisji badającej sprawę Andersa Kompassa, uznano że w tej sprawie popełniono błędy i wykroczenia, ale odpowiedzialni za nie (włącznie ze zignorowaniem przerażającego raportu o seksualnym wykorzystywaniu dzieci) nigdy nie zostali ukarani.  


Efekt jest oczywisty, ta sprawa, podobnie jak wiele innych, jest wyraźnym przesłaniem dla personelu ONZ – ujawnianie nadużyć popełnianych przez pracowników organizacji jest karane.


Jedyną szansą bezkarnego ujawniania tych nadużyć są przecieki do prasy i to zazwyczaj tą drogą dowiadywaliśmy się o skandalach.       


Anders Kompass został po blisko dwóch latach oczyszczony z zarzutów, ale ONZ nie zamierza niczego naprawiać w swoim systemie. W efekcie, jak pisze Anders Kompass:

Mógłbym zwrócić się do Trybunału Arbitrażowego NZ o zadośćuczynienie. Gdybym wygrał, oznaczałoby to wyłącznie finansową rekompensatę z pieniędzy pochodzących z budżetu ONZ – szczodrze dostarczonych przez podatników z całego świata, a nie z wynagrodzeń tych, którzy popełnili te przestępstwa.

W zakończeniu swojego oświadczenia Kompass pisze, że ponieważ nie może dalej kontynuować walki o to, co uznaje za słuszne, nadszedł czas, by odejść z ONZ po 21 latach pracy.  

Nadal wierzę w obronę praw człowieka. Nadal wierze, że światowa organizacja jest potrzebna, by poprawiać szansę na pokój i na rozwój. Jednak jestem również przekonany, że bez głębokich zmian zmierzających do wskrzeszenia zasad etycznych Organizacji Narodów Zjednoczonych, ta organizacja nie będzie zdolna do skutecznego przeciwstawienia się wyzwaniom dnia dzisiejszego i jutra.

W tej sprawie jednak moje doświadczenia skłaniają mnie do sceptycyzmu.

Człowiek skłonny do akademickich rozważań mógłby zastanawiać się nad pytaniem, jak takie głębokie zmiany mogłyby się zacząć, czy jest szansa, że na przykład mój kraj przestałby być statystą, który w tym cyrku wyłącznie posłusznie przyklepuje każde łajdactwo, razem z dziesiątkami innych obrońców status quo? Moje doświadczenia skłaniają mnie do sceptycyzmu. Czy jest może szansa, że Ameryka raz jeszcze wycofa się z różnych Rad Praw Człowieka ONZ i przestanie zarówno finansować, jak i podpierać agendy działające całkowicie sprzecznie z ideami, które przyświecały ich utworzeniu? Moje doświadczenia skłaniają mnie do sceptycyzmu. A może pojawi się nowa tendencja, że prasa głównego nurtu zacznie pełnić swoją rolę i systematycznie piętnować nieetyczne zachowania tych, którzy ukradli szaty obrońców praw człowieka, by pod szlachetnymi nazwami załatwiać swoje mafijne interesy?


No cóż, już sam fakt, że sprawa rezygnacji Andersa Kompassa nie stała się krzyczącą wiadomością dla światowych mediów, może wskazywać na to, że takie nadzieje są całkowicie płonne.        


Kiedy władcy much paradują w togach sędziów, protestują tylko szaleńcy.           


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Moralność demokratycznie zawłaszczona przez miernoty MKraus 2016-07-05


Notatki

Znalezionych 1463 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpiczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28
Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji   Collier   2019-12-26
Absurdalna niechęć UE do ryzyka dławi nowe idee   Ridley   2019-12-26
BBC potrafi znaleźć choinki tylko w Palestynie    Collier   2019-12-25
Despoci imperiów na swoim kilometrze kwadratowym   Taheri   2019-12-25
Opowieść wigilijna i wojna narracji   Koraszewski   2019-12-24
Obłędne tango islamofobii     2019-12-23
Kto będzie decydował?   Novella   2019-12-21
Uwiecznianie kłamstwa o palestyńskich uchodźcach   Yemini   2019-12-20
Turcja: Zabójstwa kobiet stają się epidemią   Bulut   2019-12-19
Plan Iranu udaremnienia zawieszenia broni w Gazie   Toameh   2019-12-19
Dyskusja o antysemityzmie w czarnej społeczności jest bardzo spóźniona     2019-12-18
Zanikająca woda i energetyczna apokalipsa   Koraszewski   2019-12-17
Europa nie ukrywa dłużej swojej wrogości wobec Izraela   Destexhe   2019-12-17
Zwróćcie uwagę, naiwni zachodni dobro-czyńcy   Chesler   2019-12-11
Hopium czyli stan umysłów   Koraszewski   2019-12-09
Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03
Straszna wrzawa na ulicy Żydowskiej   Koraszewski   2019-11-02
Autonomia Palestyńska i jej pieniądze   Bedein   2019-11-01
Obwiniony przez fałszywe skojarzenie: Izrael ”w szczególności”   Plosker   2019-10-30
Kościół, który szerzy nienawiść   Pour   2019-10-26
Nie, Omar Barghouti nie jest współzałożycielem ruchu bojkotu, BDS   Steinberg   2019-10-25
Netanjahu, media i los izraelskiej demokracji   Glick   2019-10-23
Dlaczego nauki ścisłe są ścisłe, a nauki społeczne rozwiązłe?   Koraszewski   2019-10-23
Kolejny cios zadany przez ONZ prawom człowieka   Neuer   2019-10-21
Ogórkowi Żydzi w Paryżu   Lewin   2019-10-19
Palestyńczycy kradną elektryczność, a potem winią Izrael   Tawil   2019-10-18
Syryjskiej wojny domowej nie wywołała zmiana klimatu   Lomborg   2019-10-17
Syzyf znowu marzy   Landes   2019-10-16
Gra Teheranu w ciuciubabkę   Taheri   2019-10-15
BDS: odporny na rozsądek i wiedzę   MacEoin   2019-10-14
ISIS wraca pod skrzydła Turcji   Coughlin   2019-10-13
Pierwsze dymy w następnej wojnie bliskowschodniej   Frantzman   2019-10-12
Walczyli obok USA przez pięć lat, żeby zbombardował ich sojusznik USA z NATO   Frantzman   2019-10-11
Powrót nieumiarkowanych katolików i innych   Koraszewski   2019-10-09
Lekcje z północnej Syrii   Spyer   2019-10-09
Czy palestyńscy przywódcy chcą lepszego życia dla swojej ludności?   Toameh   2019-10-08
Rosjanie i Polacy raz jeszcze   i Andrzej Koraszewski   2019-10-07
Trzech skrajnie prawicowych przywódców zamierza stworzyć telewizję „zwalczającą islamofobię”   Frantzman   2019-10-07
Czy regulowanie antysemityzmu na kampusach jest cenzurą?   Tobin   2019-10-05
Turcja: Alarmująca rozprawa z dziennikarzami, rozpaczliwy apel do ONZ   Bulut   2019-10-03
Co następne dla Turcji? Broń jądrowa!   Bekdil   2019-10-01
Kolejne palestyńskie oszczerstwo o Izraelu i Żydach   Tawil   2019-09-29
Dlaczego Egipt nie chce pomóc Gazie   Toameh   2019-09-25
Kiedy muzułmanie prześladują gejów, jest to wina Żydów   Greenfield   2019-09-24
Jak despoci interpretują umowy z Zachodem   Tawil   2019-09-22
Dlaczego Arabowie nienawidzą Palestyńczyków   Toameh   2019-09-20
Brexit i jego efekty na Bliskim Wschodzie   Gross   2019-09-17
Dlaczego Izraelczycy nigdy nie zapomnieli swojego 9/11   Tobin   2019-09-16
Palestyńczycy: ofiary arabskiej dyskryminacji i rasizmu   Toameh   2019-09-09
Izraelczycy, Palestyńczycy i ”Love Island”   Tsalic   2019-09-08
Negocjacje USA-Taliban: śmiertelna pułapka Kataru   Carmon   2019-09-07
Niebezpieczny stalinizm „przebudzonych” na skrajnej lewicy   Dershowitz   2019-09-07
Czego amerykańscy Żydzi nie rozumieją o BDS   Greenfield   2019-09-06
Odwaga twierdzenia, że nie wszystkie kultury są równe   Hill   2019-09-05

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk