Prawda

Środa, 30 wrzesnia 2020 - 07:46

« Poprzedni Następny »


Władcy much w dostojnych szatach sędziów


Andrzej Koraszewski 2016-07-04

Anders Kompass
Anders Kompass

Szukałem i nie znalazłem. Może źle szukałem, a może mam inną hierarchię ważności i rzeczy nieważne uważam za ważne. Anders Kompass, jeden z dyrektorów w Biurze Wysokiego Komisarza d/s Praw Człowieka (OHCHR) złożył 8 czerwca 2016 roku rezygnację, w związku, jak stwierdził w swoim oświadczeniu, „z całkowitą bezkarnością osób, które zostały złapane na nadużywaniu władzy, jak również ze względu na niechęć przełożonych do okazania jakiejkolwiek skruchy za sposób, w jaki mnie potraktowano.”


Ponad rok temu, w kwietniu 2015 roku w światowej prasie było trochę doniesień o ukaraniu Andersa Kompassa za ujawnienie seksualnego wykorzystywania dzieci przez żołnierzy francuskiej jednostki sił pokojowych ONZ rozmieszczonych w Republice Afryki Środkowej. (Z polskich mediów „Gazeta Prawna”, TVN24 i „Fronda” uznały tę wiadomość za dostatecznie ważną, żeby wówczas dać o niej wzmiankę.) Anders Kompass jeszcze w 2014 roku złożył raport o nadużyciach do władz francuskich, które podjęły dochodzenie (będące nadal w toku) przeciw 14 żołnierzom. Stojący na czele Biura ONZ d/s Praw Człowieka książę Zeid bin Ra’ad, uznał że Anders Kompass naruszył procedury i zawiesił go w czynnościach służbowych. Wywołało to jednak jakąś niemrawą krytykę ze strony Stanów Zjednoczonych i pomruki, że to raczej kierownictwo tej organizacji powinno być pociągnięte do odpowiedzialności za ukrywanie przestępstw kryminalnych. (O jakichkolwiek protestach wobec działania OHCHR ze strony krajów takich jak Polska oczywiście nie było mowy.)  

 

Teraz jednak Anders Kompass doszedł do wniosku, że dalsze próby naprawiania tej organizacji od środka nie mają większych szans powodzenia i złożył rezygnację. 

 

W oświadczeniu z 17 czerwca 2016 roku Anders Kompass pisze:

Do momentu, kiedy złożyłem mój raport o seksualnym wykorzystywaniu dzieci przez żołnierzy sił pokojowych w Republice Afryki Środkowej, pracowałem dla ONZ przez prawie 20 lat.

 

Trudno nadać jakąś hierarchię koszmarom i brutalnym scenom, jakich byłem świadkiem przez te dwie dekady – masakry, tortury, mordy, całe społeczności zmienione w uchodźców; jednak ośmioletni chłopiec opisujący szczegółowo seksualne znęcanie się nad nim przez strażników pokoju, którzy mieli go chronić, to jedno z zeznań, których wolałbym nigdy nie czytać.

 

Widziałem również przez te lata wiele nieprawidłowości w ONZ, ale nie byłem przygotowany na to, jak organizacja bada tego rodzaju sprawy, jak reaguje na skandal, ani jak postąpi ze mną.

Cholera na Haiti, korupcja w Kosowie, mordy w Ruandzie, ukrywanie zbrodni wojennych w Darfurze: zbyt często ONZ nie umiała przestrzegać swoich zasad i standardów zdefiniowanych w Karcie Narodów Zjednoczonych. Niestety, jak się wydaje, obserwujemy coraz więcej pracowników ONZ mniej przejmujących się przestrzeganiem standardów etycznych międzynarodowej służby cywilnej, aniżeli robieniem tylko tego, co jest wygodne, a przynajmniej tego, co nie spowoduje jakichś problemów dla nich samych, czy dla państw członkowskich.       


Przyczyną jest, zdaniem Andersa Kompassa, oportunizm, uczciwość jest oceniana jako zbyt kosztowna, a zamykanie oczu na zło po prostu się opłaca.


Pracownicy ONZ boją się, a ich strach jest oparty na doświadczeniach. Ludzka przyzwoitość jest karana, ujawnienie łajdactwa kończy się przesunięciem na inne stanowisko, szykanami, złą oceną, zerwaniem kontraktu. System w żaden sposób nie chroni pracownika, który ujawnia nadużycia. ONZ niesłychanie rzadko pociąga personel do odpowiedzialności za naruszenie etyki pracowniczej, a jeśli idzie o kierownictwo, to praktycznie rzecz biorąc nigdy.              


Kompass przywołuje swoje własne doświadczenie, kiedy w reakcji na ujawnienie pedofilii w jednostce sił pokojowych, poproszony został o rezygnację ze stanowiska, kiedy odmówił, przesunięto go na inne stanowisko, udzielono nagany i rozpoczęto dochodzenie w związku z „ujawnieniem tajnych informacji”.       


Zapewne – pisze dalej Anders Kompass – więcej ludzi gotowych byłoby do podjęcia ryzyka, gdyby końcowym rezultatem było rzetelne dochodzenie i ukaranie winnych, ale tym złem przeżarta jest cała organizacja aż do jej najwyższego kierownictwa. Kompass przywołuje najnowszy przykład decyzji podjętej przez samego Ban Ki-moona o usunięciu Arabii Saudyjskiej z listy krajów, które zabijają i kaleczą dzieci, ponieważ Arabia Saudyjska zagroziła wycofaniem wpłat dla ONZ.     


Kiedy pod presją Stanów Zjednoczonych Sekretarz Generalny był zmuszony do powołania niezależnej komisji badającej sprawę Andersa Kompassa, uznano że w tej sprawie popełniono błędy i wykroczenia, ale odpowiedzialni za nie (włącznie ze zignorowaniem przerażającego raportu o seksualnym wykorzystywaniu dzieci) nigdy nie zostali ukarani.  


Efekt jest oczywisty, ta sprawa, podobnie jak wiele innych, jest wyraźnym przesłaniem dla personelu ONZ – ujawnianie nadużyć popełnianych przez pracowników organizacji jest karane.


Jedyną szansą bezkarnego ujawniania tych nadużyć są przecieki do prasy i to zazwyczaj tą drogą dowiadywaliśmy się o skandalach.       


Anders Kompass został po blisko dwóch latach oczyszczony z zarzutów, ale ONZ nie zamierza niczego naprawiać w swoim systemie. W efekcie, jak pisze Anders Kompass:

Mógłbym zwrócić się do Trybunału Arbitrażowego NZ o zadośćuczynienie. Gdybym wygrał, oznaczałoby to wyłącznie finansową rekompensatę z pieniędzy pochodzących z budżetu ONZ – szczodrze dostarczonych przez podatników z całego świata, a nie z wynagrodzeń tych, którzy popełnili te przestępstwa.

W zakończeniu swojego oświadczenia Kompass pisze, że ponieważ nie może dalej kontynuować walki o to, co uznaje za słuszne, nadszedł czas, by odejść z ONZ po 21 latach pracy.  

Nadal wierzę w obronę praw człowieka. Nadal wierze, że światowa organizacja jest potrzebna, by poprawiać szansę na pokój i na rozwój. Jednak jestem również przekonany, że bez głębokich zmian zmierzających do wskrzeszenia zasad etycznych Organizacji Narodów Zjednoczonych, ta organizacja nie będzie zdolna do skutecznego przeciwstawienia się wyzwaniom dnia dzisiejszego i jutra.

W tej sprawie jednak moje doświadczenia skłaniają mnie do sceptycyzmu.

Człowiek skłonny do akademickich rozważań mógłby zastanawiać się nad pytaniem, jak takie głębokie zmiany mogłyby się zacząć, czy jest szansa, że na przykład mój kraj przestałby być statystą, który w tym cyrku wyłącznie posłusznie przyklepuje każde łajdactwo, razem z dziesiątkami innych obrońców status quo? Moje doświadczenia skłaniają mnie do sceptycyzmu. Czy jest może szansa, że Ameryka raz jeszcze wycofa się z różnych Rad Praw Człowieka ONZ i przestanie zarówno finansować, jak i podpierać agendy działające całkowicie sprzecznie z ideami, które przyświecały ich utworzeniu? Moje doświadczenia skłaniają mnie do sceptycyzmu. A może pojawi się nowa tendencja, że prasa głównego nurtu zacznie pełnić swoją rolę i systematycznie piętnować nieetyczne zachowania tych, którzy ukradli szaty obrońców praw człowieka, by pod szlachetnymi nazwami załatwiać swoje mafijne interesy?


No cóż, już sam fakt, że sprawa rezygnacji Andersa Kompassa nie stała się krzyczącą wiadomością dla światowych mediów, może wskazywać na to, że takie nadzieje są całkowicie płonne.        


Kiedy władcy much paradują w togach sędziów, protestują tylko szaleńcy.           


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Moralność demokratycznie zawłaszczona przez miernoty MKraus 2016-07-05


Notatki

Znalezionych 1632 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Autocenzura w USA   Bergman   2020-09-30
Arabowie: "Palestyńczycy powtarzają te same błędy"    Toameh   2020-09-30
Nowe szaty cesarza   Doran   2020-09-29
Arabscy muzułmanie są ludźmi kolorowymi, arabscy chrześcijanie są biali   Greenfield   2020-09-28
Międzynarodowe prawo dla jednego narodu   Kontorovich   2020-09-27
Dla postmodernizmu tożsamość jest ważniejsza od rozumu   Rosenthal   2020-09-25
Nieprzyjemna wiadomość dla Thomasa Friedmana   Flatow   2020-09-25
Arabowie przyznają się do błędu   Koraszewski   2020-09-24
Więcej niż stracona okazja dla Palestyńczyków   Tobin   2020-09-23
Symbole (i symbolizm) ujawniają gorzką bliskowschodnią prawdę   Flatow   2020-09-22
Wojna Czerwono-Zielonego sojuszu przeciwko Izraelowi trwa   Glick   2020-09-21
Dlaczego John Kerry i inni nie mieli racji w sprawie pokoju i Izraela - analiza   Frantzman   2020-09-20
Obnażenie palestyńskich kłamstw    Blum   2020-09-19
Niewolnice w Al-Dżazira   Fernandez   2020-09-19
Arabowie: Izrael nie jest naszym wrogiem   Toameh   2020-09-18
Prośba o pokorę od Benjamina Franklina   Jacoby   2020-09-17
Ostry zakręt historii   Koraszewski   2020-09-16
Niewolnictwo: czy jest monopol na cierpienie?   Taheri   2020-09-15
Kulturowe wojny w szkołach w Kalifornii   Julius   2020-09-15
Przegląd wiadomości w drodze na zakupy   Koraszewski   2020-09-13
Pożegnanie lata, czyli prywatne drzewo życia   Ferus   2020-09-13
ZEA: Nie jesteśmy zdrajcami, palestyńscy przywódcy są skorumpowani   Toameh   2020-09-11
Nawet antysemickie media w Iraku mówią z zainteresowaniem o normalizacji     2020-09-10
Normalizacja może stworzyć prawdziwy „Nowy Bliski Wschód”   Rosenthal   2020-09-09
Milczenie ONZ i UE wobec “szokującego łamania praw człowieka” przez Iran   Rafizadeh   2020-09-08
Kiedy Palestyńczyk wreszcie się obudzi?!   Al-Dahiri   2020-09-08
Lot nad Arabią Saudyjską   Jacoby   2020-09-07
Kogo Żydzi powinni bać się najbardziej podczas „powstania”?   Tobin   2020-09-06
Wielki krok naprzód dla światowego pokoju – i ci, którzy wolą go ignorować   Kemp   2020-09-05
Harvard zaprasza głównego palestyńskiego negacjonistę    Lipman   2020-09-04
Obietnica i zagrożenia porozumienia pokojowego z Dżuba    Fernandez   2020-09-04
Arabski antysemityzm za europejskie pieniądze   Koraszewski   2020-09-03
Zgraja „proizraelskiej surowej miłości” a umowa z ZEA   Frantzman   2020-09-02
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy popierają porozumienie Izrael-ZEA?   Toameh   2020-09-01
Krótka historia europejskich obserwatorów w Gazie   Steinberg   2020-08-31
ONZ doprowadza mnie do szału   Collins   2020-08-30
Świat na śliskiej drodze   Taheri   2020-08-29
Co finansuje Europa?   Henig-Cohen   2020-08-29
Appeasement: Europejska choroba   Kemp   2020-08-27
Entliczek, pentliczek, czerwony stoliczek   Koraszewski   2020-08-27
Erdoğan potrzebuje nowych wrogów   Bekdil   2020-08-26
A co z 17 milionami niewolników w świecie islamskim?   Meotti   2020-08-22
Mulowie i Hezbollah – specjaliści w szmuglu narkotyków   Rafizadeh   2020-08-21
"Guardian" doszlusował do Iranu i Turcji w sprzeciwie wobec umowy pokojowej Izraela i ZEA   Levick   2020-08-19
Kiedy pamięć staje się więzieniem narodów   Taheri   2020-08-18
Czyje życie liczy się?   Maistrovoy   2020-08-17
Iran: najnowsza kolonia Chin?   Rafizadeh   2020-08-15
Jak zostałam anulowana   Chesler   2020-08-13
Gorsza strona naszej natury   Koraszewski   2020-08-12
Amerykanie nie ufają medium   Jacoby   2020-08-10
Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk