Prawda

Środa, 3 czerwca 2020 - 17:48

« Poprzedni Następny »


Dlaczego nie możemy po prostu dogadać się


Vic Rosenthal 2016-07-05

Suha Arafat i Hillary Clinton rozmawiają o pokoju i miłości.
Suha Arafat i Hillary Clinton rozmawiają o pokoju i miłości.

To zdarzyło się we wtorek [28 lipca]: terroryści palestyńscy rozlali olej na drodze 443 między Jerozolimą i Modi’in i rzucali kamienie i bomby zapalające na przejeżdżające samochody robią to regularnie. Izraelska Armia Obronna (IDF) odpowiedziała i otworzyła ogień do, jak sądzili, terrorystów, zabijając jednego palestyńskiego nastolatka i raniąc dwóch innych. Chociaż nie wszystkie fakty są dostępne w momencie, kiedy to piszę, wygląda na to, że żołnierze pomylili się i że ludzie, do których strzelili, byli niewinni.


Jest zrozumiałe, że Palestyńczycy są oburzeni, ale jest również zrozumiałe, że Izraelczyk mógłby zapytać: “a czego oczekują?” Codziennie próbują – i czasami udaje im się – zabić Żydów kamieniami i bombami zapalającymi, samochodami i nożami, a czasami bronią palną i materiałami wybuchowymi. Oczywiście, że będziemy odpowiadać, a pomyłki zdarzają się.

Ale jak doszliśmy do tego, do punktu, w którym ludzie próbują zabić się wzajemnie?

Arabowie i ich poplecznicy powiedzą ci “nakba, okupacja, bla bla”. To nie jest prawda. Jest to racjonalizacja, ale nie jest to wyjaśnienie.

Oto krótkie wyjaśnienie: OWP. 

W 1979 r. jechałem samochodem z żoną i dwuletnim synem z Jerozolimy do Afula. Jechałem szosą 60, przez Samarię. Wątpię, bym dzisiaj przeżył tę podróż, ale kiedy wówczas zabłądziliśmy w pobliżu Szechem (Nablis) miejscowi Arabowie pokazali nam drogę z powrotem we właściwym kierunku. Traktowali nas jak gości.

Później, podczas pierwszej wojny libańskiej, rozmawiałem z Arabem z Abu Ghosz, miasta, które wybrało lojalność wobec Izraela w 1948 r. Jakie jest rozwiązanie? – zapytałem go. Potrzebujemy własnego państwa, powiedział, ale nie pod rządami OWP. To są mordercy i nie obchodzą ich także Arabowie. 

Liga Arabska stworzyła OWP w 1964 r. jako pałkę do bicia Izraela. Organizację w 1967 r. przejęła frakcja Jasera Arafata, Fatah. Jej polityką było od początku “wyzwolenie Palestyny przez walkę zbrojną” (chociaż w okresie rozmów w Oslo Arafat twierdził, że zmienił Kartę OWP, w rzeczywistości nigdy nie zostało to zrobione).

OWP, finansowana i zbrojona przez Związek Radziecki,  przeprowadziła w latach 1970. liczne akcje terrorystyczne przeciwko Izraelowi, włącznie z masakrą sportowców olimpijskich w 1972 r., masakrą w Ma’alot w 1974 r., masakrą na Drodze Nadbrzeżnej w 1978 r. i wiele innych.  IDF najechała na Liban w 1982 r., żeby wyeliminować OWP i pod koniec wojny miała wojowników i przywódców OWP w pułapce w Bejrucie. Porozumienie wymuszone przez Europejczyków i Amerykanów pozwoliło im jednak uciec. Żołnierze francuskiego Legionu Cudzoziemskiego i piechota morska USA eskortowali Arafata na okręt i OWP założyła kwaterę główną w Tunisie. Ariel Szaron powiedział później, że jedną z rzeczy, których najbardziej w życiu żałuje, jest to, że nie zabił Arafata, kiedy miał szansę.


Chociaż organizacja ta dokonała kilku ataków terrorystycznych z Tunisu (w tym porwanie Achille Lauro w 1985 r.) OWP stawała się coraz bardziej nieważna na wygnaniu. Ale w 1993 r. Izrael popełnił największy błąd w swojej historii i podpisał Porozumienia z Oslo, z powrotem dając życie OWP.

W styczniu 1993 r. OWP była nielegalna w Izraelu i było nawet nielegalne dla Izraelczyków spotykanie się z przedstawicielami OWP. Ale Jossi Beilin, wiceminister spraw zagranicznych za Szymona Peresa, rozpoczął tajne negocjacje z OWP bez informowania premiera, Icchaka Rabina. Rabin dowiedział się o spotkaniach dopiero w maju i chociaż jego koncepcja dającej się przyjąć umowy z Palestyńczykami była zupełnie inna niż Peresa i Beilina, nie miał wyboru i musiał zaakceptować negocjacje, szczególnie dlatego, że zaangażowali się w nie Amerykanie.

Porozumienia z Oslo uznawały OWP za reprezentanta Palestyńczyków, sprowadziły Arafata i jego gangsterów do Izraela (najpierw do Gazy, a potem do Ramallah) i stworzyły Autonomię Palestyńską, pseudo-rząd dla terytoriów, kierowany przez OWP.

Arafat natychmiast zabił lub wygnał swoich wrogów – włącznie z każdym, kto nie zgadzał się z programem OWP zniszczenia państwa żydowskiego – i zamienił Autonomię Palestyńską w olbrzymią machinę, napędzaną pieniędzmi z USA, UE i Izraela, do szkolenia przyszłych żołnierzy i męczenników dla sprawy palestyńskiej.

AP nie zrobiła niczego dla zwykłych Arabów, kradnąc dosłownie miliardy dolarów z pomocy międzynarodowej, by wzbogacić grube ryby z OWP. Nie stworzyła żadnej infrastruktury dla przyszłego państwa.

OWP zawsze była ideologicznie elastyczna. Była arabsko nacjonalistyczna, kiedy jej patronami były Egipt i Syria, marksistowska, kiedy potrzebowała wsparcia radzieckiego, a dzisiaj z zadowoleniem podżega muzułmanów do mordowania z powodu rzekomych planów Izraela zniszczenia meczetu Al-Aksa. Udaje także, że interesuje ją budowanie demokracji w stylu zachodnim, by zrobić dobre wrażenie na Amerykanach.

Jedynym aspektem jej ideologii, który pozostawał jednak zawsze niezmienny, jest zobowiązanie do siłowego “wyzwolenia” Palestyny od Żydów i na ten cel nakierowała wszystkie swoje instytucje: szkoły i uniwersytety, meczety, media, sztukę, literaturę i sport. Wszystkie koncentrują się na uczeniu, że cała ziemia od rzeki do morza jest “palestyńska” i że Żydzi nie mają żadnych praw do żadnej jej części. 

Izraela nie ma na ich mapach i nazywają publiczne place, szkoły i drużyny sportowe imionami “męczenników”, którzy zginęli zabijając Żydów. Ich programy telewizyjne dla dzieci zachęcają młodych ludzi do umierania w imię sprawy, podczas gdy propaganda dla dorosłych powtarza rodem z Średniowiecza oszczerstwa o mordach rytualnych dokonywanych przez Żydów. Chociaż OWP za Arafata, a teraz Abbasa przyrzekała od wczesnych dni Oslo powstrzymanie podżegania przeciwko Żydom i Izraelowi, nigdy nie podjęła najmniejszego kroku w tym kierunku.

OWP stworzyła pokolenie, które wychodzi codziennie na ulice z nadzieją zabijania i nie zostawiła nam żadnego wyboru poza wysłaniem przeciwko nim uzbrojonych żołnierzy. OWP stworzyła ten krwawy świat, w którym żyją dzisiaj Izraelczycy i Palestyńczycy. 

Najwyraźniej jednak żadna ze stron nie wyciągnęła nauczki z ostatnich dwudziestu lat. Palestyńczycy nie nauczyli się, że terroryzm nie zmusi nas do odejścia, a jedynie spowoduje, że będziemy podejmować coraz ostrzejsze kroki dla własnej obrony.

A Izraelczycy? No cóż, kilka dni temu ujawniono, że Icchak Herzog, przywódca Partii Pracy (przepraszam, ale nie potrafię zmusić się do nazywania tego “Związkiem Syjonistycznym”), idąc w zdradzieckie ślady Jossi Beilina i Szymona Peresa, przeprowadził tajne negocjacje z Mahmoudem Abbasem i zaproponował umowę, w której Izrael odda AP/OWP całą Judeę i Samarię poza 4%, podzieli Jerozolimę, da Arabom suwerenność nad Wzgórzem Świątynnym i (moja ulubiona część) będzie “walczył z terroryzmem” połączonymi siłami izraelskimi, palestyńskimi i jordańskimi! Na szczęście Herzog przegrał wybory, a niedawne sondaże opinii publicznej pokazują, że Partia Pracy ma najniższą w historii aprobatę wyborców.

To wszystko jest tragedią. Żydzi i Arabowie mogą żyć – jeśli nie razem, to przynajmniej obok siebie. Nie jest to jednak możliwe, jeśli Palestyńczykami będzie nadal rządzić mordercze  OWP.  I z pewnością nie jest możliwe, jeśli Izrael będzie nadal popierał i wzmacniał OWP zamiast zmiażdżyć ją raz na zawsze.


Why we can't just get along

23 czerwca 2016

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Vic Rosenthal

Emeryt. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Mieszka w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.   

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1538 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpieczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28
Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji   Collier   2019-12-26

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk