Prawda

Sobota, 24 października 2020 - 16:33

« Poprzedni Następny »


Dlaczego nie możemy po prostu dogadać się


Vic Rosenthal 2016-07-05

Suha Arafat i Hillary Clinton rozmawiają o pokoju i miłości.
Suha Arafat i Hillary Clinton rozmawiają o pokoju i miłości.

To zdarzyło się we wtorek [28 lipca]: terroryści palestyńscy rozlali olej na drodze 443 między Jerozolimą i Modi’in i rzucali kamienie i bomby zapalające na przejeżdżające samochody robią to regularnie. Izraelska Armia Obronna (IDF) odpowiedziała i otworzyła ogień do, jak sądzili, terrorystów, zabijając jednego palestyńskiego nastolatka i raniąc dwóch innych. Chociaż nie wszystkie fakty są dostępne w momencie, kiedy to piszę, wygląda na to, że żołnierze pomylili się i że ludzie, do których strzelili, byli niewinni.


Jest zrozumiałe, że Palestyńczycy są oburzeni, ale jest również zrozumiałe, że Izraelczyk mógłby zapytać: “a czego oczekują?” Codziennie próbują – i czasami udaje im się – zabić Żydów kamieniami i bombami zapalającymi, samochodami i nożami, a czasami bronią palną i materiałami wybuchowymi. Oczywiście, że będziemy odpowiadać, a pomyłki zdarzają się.

Ale jak doszliśmy do tego, do punktu, w którym ludzie próbują zabić się wzajemnie?

Arabowie i ich poplecznicy powiedzą ci “nakba, okupacja, bla bla”. To nie jest prawda. Jest to racjonalizacja, ale nie jest to wyjaśnienie.

Oto krótkie wyjaśnienie: OWP. 

W 1979 r. jechałem samochodem z żoną i dwuletnim synem z Jerozolimy do Afula. Jechałem szosą 60, przez Samarię. Wątpię, bym dzisiaj przeżył tę podróż, ale kiedy wówczas zabłądziliśmy w pobliżu Szechem (Nablis) miejscowi Arabowie pokazali nam drogę z powrotem we właściwym kierunku. Traktowali nas jak gości.

Później, podczas pierwszej wojny libańskiej, rozmawiałem z Arabem z Abu Ghosz, miasta, które wybrało lojalność wobec Izraela w 1948 r. Jakie jest rozwiązanie? – zapytałem go. Potrzebujemy własnego państwa, powiedział, ale nie pod rządami OWP. To są mordercy i nie obchodzą ich także Arabowie. 

Liga Arabska stworzyła OWP w 1964 r. jako pałkę do bicia Izraela. Organizację w 1967 r. przejęła frakcja Jasera Arafata, Fatah. Jej polityką było od początku “wyzwolenie Palestyny przez walkę zbrojną” (chociaż w okresie rozmów w Oslo Arafat twierdził, że zmienił Kartę OWP, w rzeczywistości nigdy nie zostało to zrobione).

OWP, finansowana i zbrojona przez Związek Radziecki,  przeprowadziła w latach 1970. liczne akcje terrorystyczne przeciwko Izraelowi, włącznie z masakrą sportowców olimpijskich w 1972 r., masakrą w Ma’alot w 1974 r., masakrą na Drodze Nadbrzeżnej w 1978 r. i wiele innych.  IDF najechała na Liban w 1982 r., żeby wyeliminować OWP i pod koniec wojny miała wojowników i przywódców OWP w pułapce w Bejrucie. Porozumienie wymuszone przez Europejczyków i Amerykanów pozwoliło im jednak uciec. Żołnierze francuskiego Legionu Cudzoziemskiego i piechota morska USA eskortowali Arafata na okręt i OWP założyła kwaterę główną w Tunisie. Ariel Szaron powiedział później, że jedną z rzeczy, których najbardziej w życiu żałuje, jest to, że nie zabił Arafata, kiedy miał szansę.


Chociaż organizacja ta dokonała kilku ataków terrorystycznych z Tunisu (w tym porwanie Achille Lauro w 1985 r.) OWP stawała się coraz bardziej nieważna na wygnaniu. Ale w 1993 r. Izrael popełnił największy błąd w swojej historii i podpisał Porozumienia z Oslo, z powrotem dając życie OWP.

W styczniu 1993 r. OWP była nielegalna w Izraelu i było nawet nielegalne dla Izraelczyków spotykanie się z przedstawicielami OWP. Ale Jossi Beilin, wiceminister spraw zagranicznych za Szymona Peresa, rozpoczął tajne negocjacje z OWP bez informowania premiera, Icchaka Rabina. Rabin dowiedział się o spotkaniach dopiero w maju i chociaż jego koncepcja dającej się przyjąć umowy z Palestyńczykami była zupełnie inna niż Peresa i Beilina, nie miał wyboru i musiał zaakceptować negocjacje, szczególnie dlatego, że zaangażowali się w nie Amerykanie.

Porozumienia z Oslo uznawały OWP za reprezentanta Palestyńczyków, sprowadziły Arafata i jego gangsterów do Izraela (najpierw do Gazy, a potem do Ramallah) i stworzyły Autonomię Palestyńską, pseudo-rząd dla terytoriów, kierowany przez OWP.

Arafat natychmiast zabił lub wygnał swoich wrogów – włącznie z każdym, kto nie zgadzał się z programem OWP zniszczenia państwa żydowskiego – i zamienił Autonomię Palestyńską w olbrzymią machinę, napędzaną pieniędzmi z USA, UE i Izraela, do szkolenia przyszłych żołnierzy i męczenników dla sprawy palestyńskiej.

AP nie zrobiła niczego dla zwykłych Arabów, kradnąc dosłownie miliardy dolarów z pomocy międzynarodowej, by wzbogacić grube ryby z OWP. Nie stworzyła żadnej infrastruktury dla przyszłego państwa.

OWP zawsze była ideologicznie elastyczna. Była arabsko nacjonalistyczna, kiedy jej patronami były Egipt i Syria, marksistowska, kiedy potrzebowała wsparcia radzieckiego, a dzisiaj z zadowoleniem podżega muzułmanów do mordowania z powodu rzekomych planów Izraela zniszczenia meczetu Al-Aksa. Udaje także, że interesuje ją budowanie demokracji w stylu zachodnim, by zrobić dobre wrażenie na Amerykanach.

Jedynym aspektem jej ideologii, który pozostawał jednak zawsze niezmienny, jest zobowiązanie do siłowego “wyzwolenia” Palestyny od Żydów i na ten cel nakierowała wszystkie swoje instytucje: szkoły i uniwersytety, meczety, media, sztukę, literaturę i sport. Wszystkie koncentrują się na uczeniu, że cała ziemia od rzeki do morza jest “palestyńska” i że Żydzi nie mają żadnych praw do żadnej jej części. 

Izraela nie ma na ich mapach i nazywają publiczne place, szkoły i drużyny sportowe imionami “męczenników”, którzy zginęli zabijając Żydów. Ich programy telewizyjne dla dzieci zachęcają młodych ludzi do umierania w imię sprawy, podczas gdy propaganda dla dorosłych powtarza rodem z Średniowiecza oszczerstwa o mordach rytualnych dokonywanych przez Żydów. Chociaż OWP za Arafata, a teraz Abbasa przyrzekała od wczesnych dni Oslo powstrzymanie podżegania przeciwko Żydom i Izraelowi, nigdy nie podjęła najmniejszego kroku w tym kierunku.

OWP stworzyła pokolenie, które wychodzi codziennie na ulice z nadzieją zabijania i nie zostawiła nam żadnego wyboru poza wysłaniem przeciwko nim uzbrojonych żołnierzy. OWP stworzyła ten krwawy świat, w którym żyją dzisiaj Izraelczycy i Palestyńczycy. 

Najwyraźniej jednak żadna ze stron nie wyciągnęła nauczki z ostatnich dwudziestu lat. Palestyńczycy nie nauczyli się, że terroryzm nie zmusi nas do odejścia, a jedynie spowoduje, że będziemy podejmować coraz ostrzejsze kroki dla własnej obrony.

A Izraelczycy? No cóż, kilka dni temu ujawniono, że Icchak Herzog, przywódca Partii Pracy (przepraszam, ale nie potrafię zmusić się do nazywania tego “Związkiem Syjonistycznym”), idąc w zdradzieckie ślady Jossi Beilina i Szymona Peresa, przeprowadził tajne negocjacje z Mahmoudem Abbasem i zaproponował umowę, w której Izrael odda AP/OWP całą Judeę i Samarię poza 4%, podzieli Jerozolimę, da Arabom suwerenność nad Wzgórzem Świątynnym i (moja ulubiona część) będzie “walczył z terroryzmem” połączonymi siłami izraelskimi, palestyńskimi i jordańskimi! Na szczęście Herzog przegrał wybory, a niedawne sondaże opinii publicznej pokazują, że Partia Pracy ma najniższą w historii aprobatę wyborców.

To wszystko jest tragedią. Żydzi i Arabowie mogą żyć – jeśli nie razem, to przynajmniej obok siebie. Nie jest to jednak możliwe, jeśli Palestyńczykami będzie nadal rządzić mordercze  OWP.  I z pewnością nie jest możliwe, jeśli Izrael będzie nadal popierał i wzmacniał OWP zamiast zmiażdżyć ją raz na zawsze.


Why we can't just get along

23 czerwca 2016

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Vic Rosenthal

Emeryt. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Mieszka w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.   

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1656 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy koniec wojen o ropę naftową?   Koraszewski   2020-10-24
Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19
“Przebudzony” świat idzie na wojnę przeciwko Wonder Woman   Tobin   2020-10-18
Arabia Saudyjska: My także mamy dosyć Palestyńczyków   Toameh   2020-10-17
Pokój z Izraelem jest koniecznością   Al-Dughaither   2020-10-16
Czy możliwe jest pohamowanie skrajnej stronniczości BBC?   Gerstenfeld   2020-10-15
Umowa Izrael-ZEA pokazuje hipokryzję “aktywistów ruchu pokojowego”     2020-10-14
Życie na salonach światowego humanizmu   Koraszewski   2020-10-14
Nagle nie ma zgody co do tego, jak ma wyglądać izraelsko-palestyński pokój   Amos   2020-10-12
Ostatni gwóźdź do trumny palestyńsko-arabskich stosunków?   Toameh   2020-10-11
Ścigając i będąc ściganym: wiara w czarnoksięstwo i afrykańskie oświecenie   Igwe   2020-10-10
UE staje po stronie “najgorszego na świecie sprawcy łamania praw człowieka”   Rafizadeh   2020-10-10
Jak BBC tworzy materialy edukacyjne dla szkół   Sela   2020-10-09
Wojna o pokój w mediach drukowanych i elektronicznych   Koraszewski   2020-10-08
Czy faszyzm to już tylko wyzwisko?   Koraszewski   2020-10-06
Czy państwa arabskie rzeczywiście popierają Palestyńczyków?   Kedar   2020-10-04
BBC idzie na wojnę z Żydami w Jerozolimie   Collier   2020-10-03
Zadawanie złych pytań o ekstremistyczną przemoc   Tobin   2020-10-02
Lekcja białoruskiego, czyli Francišak Viačorka i inni   Zbierski   2020-10-02
Znamienne toponimy w “New York Times”    Fitzgerald   2020-10-01
Autocenzura w USA   Bergman   2020-09-30
Arabowie: "Palestyńczycy powtarzają te same błędy"    Toameh   2020-09-30
Nowe szaty cesarza   Doran   2020-09-29
Arabscy muzułmanie są ludźmi kolorowymi, arabscy chrześcijanie są biali   Greenfield   2020-09-28
Międzynarodowe prawo dla jednego narodu   Kontorovich   2020-09-27
Dla postmodernizmu tożsamość jest ważniejsza od rozumu   Rosenthal   2020-09-25
Nieprzyjemna wiadomość dla Thomasa Friedmana   Flatow   2020-09-25
Arabowie przyznają się do błędu   Koraszewski   2020-09-24
Więcej niż stracona okazja dla Palestyńczyków   Tobin   2020-09-23
Symbole (i symbolizm) ujawniają gorzką bliskowschodnią prawdę   Flatow   2020-09-22
Wojna Czerwono-Zielonego sojuszu przeciwko Izraelowi trwa   Glick   2020-09-21
Dlaczego John Kerry i inni nie mieli racji w sprawie pokoju i Izraela - analiza   Frantzman   2020-09-20
Obnażenie palestyńskich kłamstw    Blum   2020-09-19
Niewolnice w Al-Dżazira   Fernandez   2020-09-19
Arabowie: Izrael nie jest naszym wrogiem   Toameh   2020-09-18
Prośba o pokorę od Benjamina Franklina   Jacoby   2020-09-17
Ostry zakręt historii   Koraszewski   2020-09-16
Niewolnictwo: czy jest monopol na cierpienie?   Taheri   2020-09-15
Kulturowe wojny w szkołach w Kalifornii   Julius   2020-09-15
Przegląd wiadomości w drodze na zakupy   Koraszewski   2020-09-13
Pożegnanie lata, czyli prywatne drzewo życia   Ferus   2020-09-13
ZEA: Nie jesteśmy zdrajcami, palestyńscy przywódcy są skorumpowani   Toameh   2020-09-11
Nawet antysemickie media w Iraku mówią z zainteresowaniem o normalizacji     2020-09-10
Normalizacja może stworzyć prawdziwy „Nowy Bliski Wschód”   Rosenthal   2020-09-09
Milczenie ONZ i UE wobec “szokującego łamania praw człowieka” przez Iran   Rafizadeh   2020-09-08
Kiedy Palestyńczyk wreszcie się obudzi?!   Al-Dahiri   2020-09-08
Lot nad Arabią Saudyjską   Jacoby   2020-09-07
Kogo Żydzi powinni bać się najbardziej podczas „powstania”?   Tobin   2020-09-06
Wielki krok naprzód dla światowego pokoju – i ci, którzy wolą go ignorować   Kemp   2020-09-05
Harvard zaprasza głównego palestyńskiego negacjonistę    Lipman   2020-09-04
Obietnica i zagrożenia porozumienia pokojowego z Dżuba    Fernandez   2020-09-04
Arabski antysemityzm za europejskie pieniądze   Koraszewski   2020-09-03
Zgraja „proizraelskiej surowej miłości” a umowa z ZEA   Frantzman   2020-09-02
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy popierają porozumienie Izrael-ZEA?   Toameh   2020-09-01
Krótka historia europejskich obserwatorów w Gazie   Steinberg   2020-08-31
ONZ doprowadza mnie do szału   Collins   2020-08-30
Świat na śliskiej drodze   Taheri   2020-08-29
Co finansuje Europa?   Henig-Cohen   2020-08-29
Appeasement: Europejska choroba   Kemp   2020-08-27
Entliczek, pentliczek, czerwony stoliczek   Koraszewski   2020-08-27
Erdoğan potrzebuje nowych wrogów   Bekdil   2020-08-26
A co z 17 milionami niewolników w świecie islamskim?   Meotti   2020-08-22
Mulowie i Hezbollah – specjaliści w szmuglu narkotyków   Rafizadeh   2020-08-21
"Guardian" doszlusował do Iranu i Turcji w sprzeciwie wobec umowy pokojowej Izraela i ZEA   Levick   2020-08-19
Kiedy pamięć staje się więzieniem narodów   Taheri   2020-08-18
Czyje życie liczy się?   Maistrovoy   2020-08-17
Iran: najnowsza kolonia Chin?   Rafizadeh   2020-08-15
Jak zostałam anulowana   Chesler   2020-08-13
Gorsza strona naszej natury   Koraszewski   2020-08-12
Amerykanie nie ufają medium   Jacoby   2020-08-10
Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk