Prawda

Poniedziałek, 25 stycznia 2021 - 02:07

« Poprzedni Następny »


Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa


Hazem Saghieh 2020-11-23

\
"Ludzie skandują hasła, kiedy podpalają plakat z przekreślonym wizerunkiem francuskiego prezydenta,  Emmanuela Macrona, podczas protestu przeciwko publikacji karykatur Proroka Mahometa we Francji. Karaczi, Pakistan.  (Reuters)

Wychodząca w Londynie gazeta saudyjska, “Al-Sharq Al-Awsat”, opublikowała 8 listopada artykuł libańskiego dziennikarza Hazema Saghieha, który skrytykował trzech islamskich przywódców – tureckiego prezydenta Erdogana, pakistańskiego premiera Imrana Khana i byłego malezyjskiego premiera Mahathira Muhammada - za usprawiedliwianie niedawnych islamistycznych zamachów terrorystycznych w Europie, a szczególnie za popieranie argumentu, który jest powszechny w świecie muzułmańskim, a mianowicie, że w Europie panuje hipokryzja, ponieważ pozwala na publikowanie obraźliwych karykatur Proroka, niemniej potępia negację Holocaustu. Poniżej podajemy tłumaczenie z angielskiej wersji artykułu opublikowanej 8 października 2020 r. na angielskojęzycznej witrynie Al-Arabiya TV.[1]

Pakistański dziennikarz i autor, Kunwar Chuldune Szahid, wyraził oburzenie na trzech przywódców świata islamskiego: Recepa Tayyip Erdogana, prezydenta republiki Turcji, Imrana Khana, premiera Pakistanu i Mahathira Mohamada, byłego premiera Malezji. W artykule opublikowanym przez izraelską gazetę “Haaretz” [2] Chuldune podkreślił, że najnowsze działania tych trzech przywódców usprawiedliwiają niedawne zamachy terrorystyczne we Francji. Ci trzej przywódcy wyrazili także zgodny pogląd w sprawie hipokryzji szeroko krążącego w świecie islamskim argumentu, że kraje zachodnie przymykają oczy, jeśli chodzi o publikację obraźliwych, antymuzułmańskich karykatur, niemniej zaprzeczanie Holocaustowi jest surowo zabronione i potępione.  


Jak napisaliśmy, ci trzej przywódcy głoszą ten sam argument z tym samym poziomem wrogości i ich argument byłby ważny, gdyby Francja pozwalała na publikację treści obrażających islam, ale zakazywała treści obrażających chrześcijaństwo i judaizm, tak jednak nie jest.


Jeśli chodzi o ten obecny trend porównywania ostatnich wydarzeń do zaprzeczania Holocaustowi, mogę tylko powiedzieć, że jest to po prostu głupie i zwyczajnie ignoranckie. Ważne jest przypomnienie każdemu, że jeśli chodzi o dyskutowanie o tak drażliwych tematach jak Holocaust, nie mówimy o kilku obraźliwych słowach lub rysunkach, mówimy o sześciu milionach ofiar, których nazwiska i zdjęcia są udokumentowane. Musimy pamiętać, że są to ofiary z żyjącymi krewnymi, którzy mogą opowiedzieć ich historię, nie mówiąc o nielicznych ocalałych z Holocaustu, którzy nadal żyją dzisiaj z fizycznymi i umysłowymi bliznami po horrorze tamtego czasu.


Ci trzej politycy znani są z wysuwania takich argumentów. Widzieliśmy także tę obsesję z zaprzeczaniem Holocaustowi lub pomniejszaniem liczby ofiar wyrażaną we wszystkich arabskich i islamskich mediach od końca lat czterdziestych.


W tym kontekście prawdziwie katastrofalne jest to, że ci trzej przywódcy mają wpływ na dziesiątki milionów obywateli. Kiedy sami przywódcy mają tak niski poziom świadomości, to nie możemy winić ich społeczeństw za prymitywną, zacofaną reakcję. Jeśli zaś chodzi o globalne reakcje na takie wypowiedzi i argumenty, waha się ona od rozpaczy, do zaszokowania i szyderstwa.


Jednak ta linia myśli i prostackie porównania nie są nowe; w latach między 1962 a 1965 Drugi Sobór Watykański pod przewodnictwem Pawła VI postanowił wyłączyć Żydów z kolektywnej odpowiedzialności za ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa. To spowodowało, że wiele arabskich i islamskich osobistości ostro potępiło to oczyszczenie z zarzutów i kwestionowało jego historyczną poprawność mimo faktu, że na ogół   muzułmanie nawet nie wierzą, że Jezus w ogóle został ukrzyżowany.


Pod tym względem możemy bezpiecznie powiedzieć, że ci przywódcy są  ignorantami. Tym, co czyni tę ignorancję jeszcze bardziej niebezpieczną, jest fakt, że trzej wymienieni przywódcy często otrzymują pochwały za doprowadzenie do „ekonomicznego odrodzenia” i do „kulturowego odrodzenia”. Istotnie, pierwszy rząd utworzony przez Mahathira Mohamada w Malezji (1981-7) był okresem szybkiej industrializacji i niezwykłego wzrostu ekonomicznego, co uznano za jego zasługę. Utorował drogę do zbudowania niezmiernie imponującej infrastruktury w jego kraju. Te osiągnięcia zapewniły wielokrotne powroty Mahathira do władzy.


Tymczasem Imran Khan na dziesięć lat przed zwycięstwem wyborczym w 2018 r. założył instytut technologii o nazwie Namal Institute i w 2005 r. ten instytut został partnerem University of Bradford w Wielkiej Brytanii. Pod jego rządami Pakistan dokonał wielkiego skoku jako państwo przyjazne dla przedsiębiorczości. W 2019 r., według klasyfikacji Banku Światowego, Pakistan uznano za jeden z 10 najlepszych na świecie krajów pod względem elastyczności reakcji na ekonomiczne reformy.   


\
"Pakistański premier Imran Khan mówi podczas konferencji prasowej w ONZ w Nowym Jorku 24 września 2019 r. (AFP)

Podobnie, Recep Tayyip Erdogan, którego popularność obecnie spada[3] wraz z upadającą gospodarką Turcji, miał bardzo udany start. W 2003 r., podczas jego pierwszych lat na stanowisku premiera, Turcja wydostała się z kryzysu finansowego, jakiego doświadczyła w 2001 r., negocjacje  w sprawie dołączenia do Unii Europejskiej przyspieszyły i zintensyfikowały się, nie wspominając olbrzymich inwestycji, do jakich zachęcał reformami infrastruktury, włącznie z drogami lotniskami i szybkimi pociągami.   


Jak możemy zacząć uzasadniać ten dualizm, jak wyjaśnimy brak zgodności między pozytywnymi wynikami osiągniętymi przez tych przywódców, a ich niedawnymi działaniami i co ci przywódcy mają wspólnego? Na te pytania można odpowiedzieć na dwa sposoby. Po pierwsze, wszyscy trzej przywódcy są neoliberałami, których niezbyt interesuje zmienianie społeczeństwa i kształtowanie nowych przekonań, które wzmacniają stosunki między członkami społeczeństwa przez ustanowienie racjonalnych i nowoczesnych podstaw.  


Po drugie, poza neoliberalizmem lub jakąkolwiek inną zachodnią doktryną ideologiczną, ci trzej liderzy wszyscy są islamistami, chociaż w różnym stopniu. Ich islamizm w tym wypadku popycha ich do przyjęcia starej teorii, która mówi: “możemy importować zachodnią naukę i technologię, niemniej musimy odrzucić ich idee”.


Ciąg dalszy tej teorii mówi: “Nauka i technologia są kluczem do zachodniej siły i musimy zdobyć ten klucz przez uzbrojenie się w naukę i technologię w celu walki i pokonania Zachodu”.


\
"Prezydent Turcji,  Recep Tayyip Erdogan, przemawia podczas imprezy w Ankarze 6 października 2020 r. (AP)

Jeśli połączymy te dwa uzasadnienia, możemy zrozumieć, dlaczego Mahathir Mohamad wygłosił swoje oświadczenie w sprawie zamachów terrorystycznych popełnionych we Francji.


Moim zdaniem możemy wyraźnie zauważyć, że wielu islamistów nie ma żadnych skrupułów w sprawie zbliżenia do Zachodu, uczenia się ich nauki, importowania ich technologii, a nawet imigrowania do ich krajów, niemniej  pozostają zdecydowani w swojej odmowie przyjęcia zachodnich przekonań i wartości. Niedawne zbrodnie można przypisać tej mentalności. Jak długo obie strony nadal wierzą, że ta druga strona stara się o ich zniszczenie, ta wzajemna wrogość będzie rosła.

 

[1] English.alarabiya.com, November 8, 2020.

[2] Haaretz.com, November 1, 2020.

[3] English.alarabiya.net, November 3, 2020.


MEMRI, Specjalny komunikat Nr 9033. 16 listopada 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1747 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13
Dlaczego znowu głosowałam na Trumpa   Nykiel-Herbert   2020-11-12
„Co izraelscy żołnierze robią palestyńskim dzieciom” -  recenzja   Kalwas   2020-11-12
Hipokryzja Demokratów szkodzi demokracji   Tobin   2020-11-11
Oblężenie Francji, 2020   Rosenthal   2020-11-10
Europa musi bezwarunkowo bronić swoich wartości   Harris   2020-11-10
Sukces Trumpa na Bliskim Wschodzie wynika z jego konkretnego (nie tylko retorycznego) poparcia dla trwałości Izraela     2020-11-09
Ataki na chrześcijan ukazują hipokryzję kontrowersji wokół  “bluźnierstwa”   Frantzman   2020-11-07
Corbyn to tylko jeden człowiek. Lewicowy antysemityzm to tradycja   Johnson   2020-11-07
Dziennikarz: rzemieślnik czy misjonarz?   Koraszewski   2020-11-06
Europa świadoma konsekwencji nadal finansuje radykalizację AP   Sucharewicz   2020-11-06
Odpowiedzialność instytucji za tsunami współczesnego antysemityzmu   Nirenstein   2020-11-05
Jak “New York Times” pomógł ukryć masowe morderstwo Stalina na Ukrainie   Tabarovsky   2020-11-04
Jak wygląda palestyńska porażka   Toameh   2020-11-04
Rzeczywisty dylemat Netanjahu (i Trumpa)   Glick   2020-11-02
Pora rozliczyć grupy “praw człowieka” za ich antysemityzm   Tobin   2020-10-30
“GUARDIAN” znowu propaguje kłamstwo o “50 rasistowskich prawach”   Levick   2020-10-29
Roosevelt i Żydzi   Rosenthal   2020-10-28
Dlaczego islam pilnie potrzebuje reformacji   Ayaan Hirsi Ali   2020-10-28
Jedna wojna i sześciu przegrywających   Taheri   2020-10-27
Zamordowanie francuskiego nauczyciela i sprawa terminologii używanej przez media   Frantzman   2020-10-26
Czy koniec wojen o ropę naftową?   Koraszewski   2020-10-24
Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19
“Przebudzony” świat idzie na wojnę przeciwko Wonder Woman   Tobin   2020-10-18
Arabia Saudyjska: My także mamy dosyć Palestyńczyków   Toameh   2020-10-17
Pokój z Izraelem jest koniecznością   Al-Dughaither   2020-10-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk