Prawda

Niedziela, 27 wrzesnia 2020 - 14:39

« Poprzedni Następny »


Turcja: Alarmująca rozprawa z dziennikarzami, rozpaczliwy apel do ONZ


Uzay Bulut 2019-10-03

(Zdjęcie: iStock)
(Zdjęcie: iStock)

Międzynarodowe organizacje praw człowieka i wolności prasy zwróciły się ostatnio do ONZ z apelem o podjęcie działania przeciwko trwającemu od dłuższego czasu prześladowaniu dziennikarzy przez rząd tureckiego prezydenta, Recepa Tayyipa Erdoğana.


liście do Rady Praw Człowieka ONZ (UNHRC) z 3 września 2019 osiemnaście organizacji – na czele  z grupą ARTICLE 19, która promuje wolność słowa – wezwały „wszystkie państwa członkowskie i obserwatorów oddanych sprawie wolności mediów, demokracji i rządów prawa”, by podczas 42. sesji UNHRC „wystąpiły i zajęły się kampanią represji rządu tureckiego przeciwko wolności słowa" na forum Grupy Roboczej ds. Arbitralnych Zatrzymań.


Oto fragment tego listu:

"Prawo posiadania i wyrażania odmiennych opinii oraz dostęp do informacji są systematycznie podważane przez turecki rząd przez brutalną rozprawę z dziennikarzami i z niezależnymi mediami, światem akademickim, społeczeństwem obywatelskim, głosami opozycji i sądownictwem. Od 2016 roku sytuacja praw człowieka ostro pogorszyła się, co umożliwiło nadużywanie szerokich uprawnień władzy stanu wyjątkowego i koncentracja władzy wykonawczej. W chwili obecnej, co najmniej 138 dziennikarzy i pracowników mediów jest w więzieniu, a przeciwko setkom innych toczą się procesy i czekają ich długie wyroki na podstawie wyraźnie nieuzasadnionych zarzutów o terroryzm… Dostęp do tysięcy stron i platform internetowych jest zablokowany po uchwaleniu dekretu rządowego, który autoryzuje usuwanie i blokowanie stron internetowych bez nadzoru sądowego”. 

Prezentując "tło", autorzy piszą dalej w liście:

"W lipcu 2016 roku w Turcji ogłoszono stan wyjątkowy po nieudanym zamachu stanu, po którym nastąpiły masowe aresztowania i masowe zwolnienia z pracy sędziów, prokuratorów i urzędników państwowych, uznanych za opozycyjnych wobec rządu. Wielu spośród aresztowanych było torturowanych i doświadczyli złego traktowania w areszcie, a proces sądowy, przed jakim stanęli, był grubo poniżej standardów sprawiedliwego procesu. Od tego czasu rząd prezydenta  Erdoğana dążył do zaciśnięcia pętli, zamykając media i aresztując dziennikarzy na alarmującą skalę…


Tylko w 2018 roku skazano 59 dziennikarzy na w sumie 419 lat i osiem miesięcy więzienia
 za 'członkostwo w organizacji terrorystycznej’, 'kierowanie organizacją terrorystyczną’ lub ‘pomoc organizacji terrorystycznej’. Sfingowane oskarżenia o terroryzm są rutynowo używane przeciwko dziennikarzom wyrażającym krytyczne lub odmienne opinie i rezultatem są długie wyroki więzienia...  


Niezależne media zostały niemal całkowicie zlikwidowane. Zgodnie z Dekretem o Stanie Wyjątkowym zamknięto co najmniej 170 mediów, w tym domy wydawnicze, gazety i magazyny, agencje informacyjne, stacje telewizyjne i radiowe. Tylko 21 z nich udało się ponownie otworzyć, niektóre tylko dzięki temu, że zgodziły się na duże zmiany w zarządach. Wiele niezależnych mediów uciszono na dobre poprzez likwidację i wywłaszczenie ze wszystkich zasobów…


Te areszty i procesy mają miejsce w kontekście całkowitego upadku rządów prawa w kraju, gdzie nie ma nadziei na sprawiedliwy proces dla oskarżonych”.

Niedawne przykłady taki represji obejmują:

  • 12 września Barış İnce, dziennikarz gazety „Birgun”, został skazany na 11 miesięcy i 20 dni więzienia za „obrażenie prezydenta Erdoğana".
  • 11 września Max Zirngast, austriacki student i dziennikarz magazynu „Jacobin” został uniewinniony przez turecki sąd z zarzutu, że „był członkiem zbrojnej organizacji terrorystycznej”. Zirngasta aresztowano w zeszłym roku i spędził trzy miesiące w więzieniu. Po uwolnieniu miał zakaz podróży w oczekiwaniu na proces.  
  • Także 11 września odbyła się pierwsza rozprawa, która trwała tylko pięć minut, dziennikarzy Ayşegül Doğan, koordynatorki programu w IMC TV (ta stacja telewizyjna została zamknięta), i Yusufa Karataşa, publicysty gazety „Evrensel”. Są oskarżeni o ”założenie i kierowanie zbrojną organizacją terrorystyczną" jako część ich działalności dziennikarskiej  i grozi im do 22 lat więzienia. Następną rozprawę wyznaczono na 25 grudnia.  
  • Również 11 września publicystka Özlem Albayrak złożyła rezygnację z pracy w prorządowej gazecie, „Yeni Şafak”, po odmowie opublikowania w tej gazecie jej artykułu, w którym krytykowała niemal 10-letni wyrok więzienia dla Canana Kaftancıoğlu, stambulskiego szefa głównej partii opozycyjnej, Republikańskiej Partii Ludowej (CHP), za jej posty w mediach. Po złożeniu rezygnacji, Albayrak powiedziała: "Wydaje się, że nie pozostała żadna tolerancja nawet dla konstruktywnej i autentycznej krytyki, która nie jest wroga. I to jest niepokojące. Byłoby jednak ułudą myślenie, że jest to ograniczone tylko do ‘Yeni Şafak’. W ostatnich latach oczekuje się od nas, że będziemy zajmować się chuligaństwem, nie zaś dziennikarstwem”.  
  • 29 sierpnia Ümit Uzun z agencji informacyjnej Demirören został aresztowany przez policję Stambułu podczas relacjonowania wiadomości. Skuto go kajdankami, kiedy prowadził wywiad z właścicielem sklepu, w który wjechał samochód, i oskarżono o „zakłócanie sceny wypadku”. Zwolniono go po przesłuchaniu.
  • 28 sierpnia dziennikarz Levent Uysal, właściciel gazety „Yenigün”, został zaatakowany przez zbrojnych napastników, którzy postrzelili go w nogi, co doprowadziło do jego hospitalizacji. Stowarzyszenie dziennikarzy Balikesir nazwało ten napad "planowanym", "zorganizowanym" i "poważnym zagrożeniem dla prawa ludzi do zdobywania informacji”.  
  • 22 sierpnia Taylan Özgür Öztaş, reporterka  Özgür Gelecek, została aresztowana w Stambule po relacjonowaniu z protestów przeciwko niedawnemu zwolnieniu ze stanowiska burmistrzów z Mardin, Diyarbakir i Van. Tunahan Turhan, reporter agencji informacyjnej Etkin, został aresztowany podczas tej samej demonstracji. Oboje postawiono następnie przed sądem i zwolniono pod prawnym nadzorem.  
  • 20 sierpnia reporterzy „Mezopotamya”, Ahmet Kanbal i Mehmet Şah Oruç, reporterka JinNews, Rojda Aydın i dziennikarki  Nurcan Yalçın i Halime Parlak, zostali aresztowani w Mardin podczas relacjonowania z tych samych demonstracji przeciwko usunięciu przez rząd burmistrzów. Dziennikarzy uwolniono 26 sierpnia, po złożeniu zeznań miejscowemu oddziałowi policji.

Grupa Robocza ds. Arbitralnych Zatrzymań spotkała się 13 września. Niestety, nikt podczas tego spotkania nie zajął się prześladowaniem dziennikarzy w Turcji -- ani José Guevara Bermúdez, główny sprawozdawca Grupy Roboczej, ani Béla Szombati, który reprezentował Unię Europejską, ani żaden inny uczestnik.


42. sesja Rady Praw Człowieka ONZ, do której apelował ARTICLE 19, ma trwać do 27 września, a następna sesja Grupy Roboczej planowana jest na listopad.


Amnesty International nazwała niedawno Turcję "największym na świecie więzieniem dla dziennikarzy". Jeśli UNHRC chce zmienić swój wizerunek z obecnego obiektu pośmiewiska, powinna wpisać na czoło swojego porządku dnia przywołanie Ankary do porządku. Tymczasem jednak gwałcenie przez Erdoğana wolności słowa musi być ujawniane codziennie i głośno potępiane – nie tylko przez członków ONZ i media, ale przez wszystkich sojuszników Turcji – i zwolenników wolności słowa – na Zachodzie.


Turkey: Alarming Crackdown on Journalists, Desperate Appeal to UN

Gatestone Institute, 17 września 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaUzay Bulut

Turecka publicystka, mieszkająca obecnie w Stanach Zjednoczonych.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1628 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Międzynarodowe prawo dla jednego narodu   Kontorovich   2020-09-27
Dla postmodernizmu tożsamość jest ważniejsza od rozumu   Rosenthal   2020-09-25
Nieprzyjemna wiadomość dla Thomasa Friedmana   Flatow   2020-09-25
Arabowie przyznają się do błędu   Koraszewski   2020-09-24
Więcej niż stracona okazja dla Palestyńczyków   Tobin   2020-09-23
Symbole (i symbolizm) ujawniają gorzką bliskowschodnią prawdę   Flatow   2020-09-22
Wojna Czerwono-Zielonego sojuszu przeciwko Izraelowi trwa   Glick   2020-09-21
Dlaczego John Kerry i inni nie mieli racji w sprawie pokoju i Izraela - analiza   Frantzman   2020-09-20
Obnażenie palestyńskich kłamstw    Blum   2020-09-19
Niewolnice w Al-Dżazira   Fernandez   2020-09-19
Arabowie: Izrael nie jest naszym wrogiem   Toameh   2020-09-18
Prośba o pokorę od Benjamina Franklina   Jacoby   2020-09-17
Ostry zakręt historii   Koraszewski   2020-09-16
Niewolnictwo: czy jest monopol na cierpienie?   Taheri   2020-09-15
Kulturowe wojny w szkołach w Kalifornii   Julius   2020-09-15
Przegląd wiadomości w drodze na zakupy   Koraszewski   2020-09-13
Pożegnanie lata, czyli prywatne drzewo życia   Ferus   2020-09-13
ZEA: Nie jesteśmy zdrajcami, palestyńscy przywódcy są skorumpowani   Toameh   2020-09-11
Nawet antysemickie media w Iraku mówią z zainteresowaniem o normalizacji     2020-09-10
Normalizacja może stworzyć prawdziwy „Nowy Bliski Wschód”   Rosenthal   2020-09-09
Milczenie ONZ i UE wobec “szokującego łamania praw człowieka” przez Iran   Rafizadeh   2020-09-08
Kiedy Palestyńczyk wreszcie się obudzi?!   Al-Dahiri   2020-09-08
Lot nad Arabią Saudyjską   Jacoby   2020-09-07
Kogo Żydzi powinni bać się najbardziej podczas „powstania”?   Tobin   2020-09-06
Wielki krok naprzód dla światowego pokoju – i ci, którzy wolą go ignorować   Kemp   2020-09-05
Harvard zaprasza głównego palestyńskiego negacjonistę    Lipman   2020-09-04
Obietnica i zagrożenia porozumienia pokojowego z Dżuba    Fernandez   2020-09-04
Arabski antysemityzm za europejskie pieniądze   Koraszewski   2020-09-03
Zgraja „proizraelskiej surowej miłości” a umowa z ZEA   Frantzman   2020-09-02
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy popierają porozumienie Izrael-ZEA?   Toameh   2020-09-01
Krótka historia europejskich obserwatorów w Gazie   Steinberg   2020-08-31
ONZ doprowadza mnie do szału   Collins   2020-08-30
Świat na śliskiej drodze   Taheri   2020-08-29
Co finansuje Europa?   Henig-Cohen   2020-08-29
Appeasement: Europejska choroba   Kemp   2020-08-27
Entliczek, pentliczek, czerwony stoliczek   Koraszewski   2020-08-27
Erdoğan potrzebuje nowych wrogów   Bekdil   2020-08-26
A co z 17 milionami niewolników w świecie islamskim?   Meotti   2020-08-22
Mulowie i Hezbollah – specjaliści w szmuglu narkotyków   Rafizadeh   2020-08-21
"Guardian" doszlusował do Iranu i Turcji w sprzeciwie wobec umowy pokojowej Izraela i ZEA   Levick   2020-08-19
Kiedy pamięć staje się więzieniem narodów   Taheri   2020-08-18
Czyje życie liczy się?   Maistrovoy   2020-08-17
Iran: najnowsza kolonia Chin?   Rafizadeh   2020-08-15
Jak zostałam anulowana   Chesler   2020-08-13
Gorsza strona naszej natury   Koraszewski   2020-08-12
Amerykanie nie ufają medium   Jacoby   2020-08-10
Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk