Prawda

Poniedziałek, 21 października 2019 - 09:24

« Poprzedni Następny »


Turcja: Alarmująca rozprawa z dziennikarzami, rozpaczliwy apel do ONZ


Uzay Bulut 2019-10-03

(Zdjęcie: iStock)
(Zdjęcie: iStock)

Międzynarodowe organizacje praw człowieka i wolności prasy zwróciły się ostatnio do ONZ z apelem o podjęcie działania przeciwko trwającemu od dłuższego czasu prześladowaniu dziennikarzy przez rząd tureckiego prezydenta, Recepa Tayyipa Erdoğana.


liście do Rady Praw Człowieka ONZ (UNHRC) z 3 września 2019 osiemnaście organizacji – na czele  z grupą ARTICLE 19, która promuje wolność słowa – wezwały „wszystkie państwa członkowskie i obserwatorów oddanych sprawie wolności mediów, demokracji i rządów prawa”, by podczas 42. sesji UNHRC „wystąpiły i zajęły się kampanią represji rządu tureckiego przeciwko wolności słowa" na forum Grupy Roboczej ds. Arbitralnych Zatrzymań.


Oto fragment tego listu:

"Prawo posiadania i wyrażania odmiennych opinii oraz dostęp do informacji są systematycznie podważane przez turecki rząd przez brutalną rozprawę z dziennikarzami i z niezależnymi mediami, światem akademickim, społeczeństwem obywatelskim, głosami opozycji i sądownictwem. Od 2016 roku sytuacja praw człowieka ostro pogorszyła się, co umożliwiło nadużywanie szerokich uprawnień władzy stanu wyjątkowego i koncentracja władzy wykonawczej. W chwili obecnej, co najmniej 138 dziennikarzy i pracowników mediów jest w więzieniu, a przeciwko setkom innych toczą się procesy i czekają ich długie wyroki na podstawie wyraźnie nieuzasadnionych zarzutów o terroryzm… Dostęp do tysięcy stron i platform internetowych jest zablokowany po uchwaleniu dekretu rządowego, który autoryzuje usuwanie i blokowanie stron internetowych bez nadzoru sądowego”. 

Prezentując "tło", autorzy piszą dalej w liście:

"W lipcu 2016 roku w Turcji ogłoszono stan wyjątkowy po nieudanym zamachu stanu, po którym nastąpiły masowe aresztowania i masowe zwolnienia z pracy sędziów, prokuratorów i urzędników państwowych, uznanych za opozycyjnych wobec rządu. Wielu spośród aresztowanych było torturowanych i doświadczyli złego traktowania w areszcie, a proces sądowy, przed jakim stanęli, był grubo poniżej standardów sprawiedliwego procesu. Od tego czasu rząd prezydenta  Erdoğana dążył do zaciśnięcia pętli, zamykając media i aresztując dziennikarzy na alarmującą skalę…


Tylko w 2018 roku skazano 59 dziennikarzy na w sumie 419 lat i osiem miesięcy więzienia
 za 'członkostwo w organizacji terrorystycznej’, 'kierowanie organizacją terrorystyczną’ lub ‘pomoc organizacji terrorystycznej’. Sfingowane oskarżenia o terroryzm są rutynowo używane przeciwko dziennikarzom wyrażającym krytyczne lub odmienne opinie i rezultatem są długie wyroki więzienia...  


Niezależne media zostały niemal całkowicie zlikwidowane. Zgodnie z Dekretem o Stanie Wyjątkowym zamknięto co najmniej 170 mediów, w tym domy wydawnicze, gazety i magazyny, agencje informacyjne, stacje telewizyjne i radiowe. Tylko 21 z nich udało się ponownie otworzyć, niektóre tylko dzięki temu, że zgodziły się na duże zmiany w zarządach. Wiele niezależnych mediów uciszono na dobre poprzez likwidację i wywłaszczenie ze wszystkich zasobów…


Te areszty i procesy mają miejsce w kontekście całkowitego upadku rządów prawa w kraju, gdzie nie ma nadziei na sprawiedliwy proces dla oskarżonych”.

Niedawne przykłady taki represji obejmują:

  • 12 września Barış İnce, dziennikarz gazety „Birgun”, został skazany na 11 miesięcy i 20 dni więzienia za „obrażenie prezydenta Erdoğana".
  • 11 września Max Zirngast, austriacki student i dziennikarz magazynu „Jacobin” został uniewinniony przez turecki sąd z zarzutu, że „był członkiem zbrojnej organizacji terrorystycznej”. Zirngasta aresztowano w zeszłym roku i spędził trzy miesiące w więzieniu. Po uwolnieniu miał zakaz podróży w oczekiwaniu na proces.  
  • Także 11 września odbyła się pierwsza rozprawa, która trwała tylko pięć minut, dziennikarzy Ayşegül Doğan, koordynatorki programu w IMC TV (ta stacja telewizyjna została zamknięta), i Yusufa Karataşa, publicysty gazety „Evrensel”. Są oskarżeni o ”założenie i kierowanie zbrojną organizacją terrorystyczną" jako część ich działalności dziennikarskiej  i grozi im do 22 lat więzienia. Następną rozprawę wyznaczono na 25 grudnia.  
  • Również 11 września publicystka Özlem Albayrak złożyła rezygnację z pracy w prorządowej gazecie, „Yeni Şafak”, po odmowie opublikowania w tej gazecie jej artykułu, w którym krytykowała niemal 10-letni wyrok więzienia dla Canana Kaftancıoğlu, stambulskiego szefa głównej partii opozycyjnej, Republikańskiej Partii Ludowej (CHP), za jej posty w mediach. Po złożeniu rezygnacji, Albayrak powiedziała: "Wydaje się, że nie pozostała żadna tolerancja nawet dla konstruktywnej i autentycznej krytyki, która nie jest wroga. I to jest niepokojące. Byłoby jednak ułudą myślenie, że jest to ograniczone tylko do ‘Yeni Şafak’. W ostatnich latach oczekuje się od nas, że będziemy zajmować się chuligaństwem, nie zaś dziennikarstwem”.  
  • 29 sierpnia Ümit Uzun z agencji informacyjnej Demirören został aresztowany przez policję Stambułu podczas relacjonowania wiadomości. Skuto go kajdankami, kiedy prowadził wywiad z właścicielem sklepu, w który wjechał samochód, i oskarżono o „zakłócanie sceny wypadku”. Zwolniono go po przesłuchaniu.
  • 28 sierpnia dziennikarz Levent Uysal, właściciel gazety „Yenigün”, został zaatakowany przez zbrojnych napastników, którzy postrzelili go w nogi, co doprowadziło do jego hospitalizacji. Stowarzyszenie dziennikarzy Balikesir nazwało ten napad "planowanym", "zorganizowanym" i "poważnym zagrożeniem dla prawa ludzi do zdobywania informacji”.  
  • 22 sierpnia Taylan Özgür Öztaş, reporterka  Özgür Gelecek, została aresztowana w Stambule po relacjonowaniu z protestów przeciwko niedawnemu zwolnieniu ze stanowiska burmistrzów z Mardin, Diyarbakir i Van. Tunahan Turhan, reporter agencji informacyjnej Etkin, został aresztowany podczas tej samej demonstracji. Oboje postawiono następnie przed sądem i zwolniono pod prawnym nadzorem.  
  • 20 sierpnia reporterzy „Mezopotamya”, Ahmet Kanbal i Mehmet Şah Oruç, reporterka JinNews, Rojda Aydın i dziennikarki  Nurcan Yalçın i Halime Parlak, zostali aresztowani w Mardin podczas relacjonowania z tych samych demonstracji przeciwko usunięciu przez rząd burmistrzów. Dziennikarzy uwolniono 26 sierpnia, po złożeniu zeznań miejscowemu oddziałowi policji.

Grupa Robocza ds. Arbitralnych Zatrzymań spotkała się 13 września. Niestety, nikt podczas tego spotkania nie zajął się prześladowaniem dziennikarzy w Turcji -- ani José Guevara Bermúdez, główny sprawozdawca Grupy Roboczej, ani Béla Szombati, który reprezentował Unię Europejską, ani żaden inny uczestnik.


42. sesja Rady Praw Człowieka ONZ, do której apelował ARTICLE 19, ma trwać do 27 września, a następna sesja Grupy Roboczej planowana jest na listopad.


Amnesty International nazwała niedawno Turcję "największym na świecie więzieniem dla dziennikarzy". Jeśli UNHRC chce zmienić swój wizerunek z obecnego obiektu pośmiewiska, powinna wpisać na czoło swojego porządku dnia przywołanie Ankary do porządku. Tymczasem jednak gwałcenie przez Erdoğana wolności słowa musi być ujawniane codziennie i głośno potępiane – nie tylko przez członków ONZ i media, ale przez wszystkich sojuszników Turcji – i zwolenników wolności słowa – na Zachodzie.


Turkey: Alarming Crackdown on Journalists, Desperate Appeal to UN

Gatestone Institute, 17 września 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaUzay Bulut

Turecka publicystka, mieszkająca obecnie w Stanach Zjednoczonych.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1394 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Kolejny cios zadany przez ONZ prawom człowieka   Neuer   2019-10-21
Ogórkowi Żydzi w Paryżu   Lewin   2019-10-19
Palestyńczycy kradną elektryczność, a potem winią Izrael   Tawil   2019-10-18
Syryjskiej wojny domowej nie wywołała zmiana klimatu   Lomborg   2019-10-17
Syzyf znowu marzy   Landes   2019-10-16
Gra Teheranu w ciuciubabkę   Taheri   2019-10-15
BDS: odporny na rozsądek i wiedzę   MacEoin   2019-10-14
ISIS wraca pod skrzydła Turcji   Coughlin   2019-10-13
Pierwsze dymy w następnej wojnie bliskowschodniej   Frantzman   2019-10-12
Walczyli obok USA przez pięć lat, żeby zbombardował ich sojusznik USA z NATO   Frantzman   2019-10-11
Powrót nieumiarkowanych katolików i innych   Koraszewski   2019-10-09
Lekcje z północnej Syrii   Spyer   2019-10-09
Czy palestyńscy przywódcy chcą lepszego życia dla swojej ludności?   Toameh   2019-10-08
Rosjanie i Polacy raz jeszcze   i Andrzej Koraszewski   2019-10-07
Trzech skrajnie prawicowych przywódców zamierza stworzyć telewizję „zwalczającą islamofobię”   Frantzman   2019-10-07
Czy regulowanie antysemityzmu na kampusach jest cenzurą?   Tobin   2019-10-05
Turcja: Alarmująca rozprawa z dziennikarzami, rozpaczliwy apel do ONZ   Bulut   2019-10-03
Co następne dla Turcji? Broń jądrowa!   Bekdil   2019-10-01
Kolejne palestyńskie oszczerstwo o Izraelu i Żydach   Tawil   2019-09-29
Dlaczego Egipt nie chce pomóc Gazie   Toameh   2019-09-25
Kiedy muzułmanie prześladują gejów, jest to wina Żydów   Greenfield   2019-09-24
Jak despoci interpretują umowy z Zachodem   Tawil   2019-09-22
Dlaczego Arabowie nienawidzą Palestyńczyków   Toameh   2019-09-20
Brexit i jego efekty na Bliskim Wschodzie   Gross   2019-09-17
Dlaczego Izraelczycy nigdy nie zapomnieli swojego 9/11   Tobin   2019-09-16
Palestyńczycy: ofiary arabskiej dyskryminacji i rasizmu   Toameh   2019-09-09
Izraelczycy, Palestyńczycy i ”Love Island”   Tsalic   2019-09-08
Negocjacje USA-Taliban: śmiertelna pułapka Kataru   Carmon   2019-09-07
Niebezpieczny stalinizm „przebudzonych” na skrajnej lewicy   Dershowitz   2019-09-07
Czego amerykańscy Żydzi nie rozumieją o BDS   Greenfield   2019-09-06
Odwaga twierdzenia, że nie wszystkie kultury są równe   Hill   2019-09-05
Globalna nieodpowiedzialność: brak procesów ISIS za zbrodnie wojenne   Frantzman   2019-09-04
Czy Autonomia Palestyńska przygotowuje kolejną intifadę?   Tawil   2019-09-02
BBC przedstawia Izrael jako kraj, którego armia krzywdzi palestyńskie dzieci   Plosker   2019-08-29
Muzułmanie przeciwko antysemityzmowi   MacEoin   2019-08-28
W Absurdystanie bez zmian   Koraszewski   2019-08-27
Jak TRUMP rozpoczął wojnę domową między Hamasem a agendą ONZ   Greenfield   2019-08-27
Najdłużej istniejąca teoria spiskowa   MacEoin   2019-08-26
Dlaczego zachodni lewicowcy uwielbiają prawicowych ekstremistów za granicą?   Frantzman   2019-08-26
Iran: chłostanie martwego osła jest daremne   Taheri   2019-08-25
Palestyńczycy: co jest złego w budowaniu szpitala?   Tawil   2019-08-21
Czy Izrael jest państwem bliskowschodnim?   Koraszewski   2019-08-19
Czy Palestyńczycy w Gazie mogą zbuntować się przeciwko Hamasowi?   Toameh   2019-08-18
Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16
Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14
Niemcy: niektóre mowy nienawiści są ”równiejsze od innych”   Bergman   2019-07-12
Słowa Lindy Sarsour, „Jezus był Palestyńczykiem”, ignorują żydowską historię   Frantzman   2019-07-10
Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi   Frantzman   2019-07-09
Palestyńska bieda: kto nie ma udziału w bogactwie?     2019-07-08
Afryka: alarmujący wzrost prześladowań chrześcijan   Bulut   2019-07-07
Palestyńska wojna z przedsiębiorcami   Tawil   2019-07-06
Nie potrzebujemy żadnej edukacji   Collins   2019-07-02
Czy zbliża się wielka wojna?   Koraszewski   2019-07-01
Abstrakcyjna ludzka godność   Ferus   2019-06-30
Moje świadectwo o reparacjach za niewolnictwo   Hughes   2019-06-29
Pamięć o Jazydach i Lalisz w Światowy Dzień Uchodźcy   Frantzman   2019-06-28
Bahrajn dowodzi raz jeszcze: jeśli ”pokój” nie jest etapem do zniszczenia Izraela, to palestyńscy przywódcy nie są zainteresowani     2019-06-27
Nowa kultura politycznej przemocy w Turcji   Bekdil   2019-06-23
Zły sen Arabów: absorbowanie Palestyńczyków   Toameh   2019-06-21
Podtrzymuję to, co napisałam o „Palestynie”   Chesler   2019-06-20
Zakrywanie kultury, żeby ”nie urazić”   Meotti   2019-06-18
Dlaczego geje stają po stronie kultur, które ich mordują?   Rosenthal   2019-06-17
Szanse rozmowy o prawdziwym arabsko-izraelskim pokoju na konferencji w Bahrajnie   Bryen   2019-06-16
Palestyńczyk wbija nóż i natychmiast pojawiają się usprawiedliwienia   Flatow   2019-06-15
Oczywiście Palestyńczycy nie potrafią się rządzić. Bowiem w rzeczywistości nie chcą zbudować państwa – chcą zniszczyć inne państwo     2019-06-11
(Niezbyt) ukryte manipulacje mediów   Cohen   2019-06-10
Nigdy więcej   Lewin   2019-06-10
Rezerwiści na służbie walczą o Izrael na amerykańskich kampusach uniwersyteckich   Greenfield   2019-06-09
Biały terroryzm on line: identyfikowanie potencjalnych zagrożeń   Michael Davis   2019-06-08
Problem w Niemczech jest większy niż ”jarmułka”   Tobin   2019-06-08
Świat jest dziwaczny, skoro jedynym człowiekiem, który naprawdę próbuje pomóc Palestyńczykom, jest Jared Kushner – a wszyscy inni są przeciwko     2019-06-07
Dlaczego ”New York Times” próbuje storpedować plan pokojowy Trumpa?   Dershowitz   2019-06-04
Długie życie Roberta Bernsteina   Koraszewski   2019-06-03
WHO, Francja i flirtowanie z antysemityzmem   Yemini   2019-06-02
Dlaczego Palestyńczycy są tak przeciwni „Umowie Stulecia”?   Kedar   2019-06-01

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk