Turcja: Alarmująca rozprawa z dziennikarzami, rozpaczliwy apel do ONZ


Uzay Bulut 2019-10-03

(Zdjęcie: iStock)
(Zdjęcie: iStock)

Międzynarodowe organizacje praw człowieka i wolności prasy zwróciły się ostatnio do ONZ z apelem o podjęcie działania przeciwko trwającemu od dłuższego czasu prześladowaniu dziennikarzy przez rząd tureckiego prezydenta, Recepa Tayyipa Erdoğana.


liście do Rady Praw Człowieka ONZ (UNHRC) z 3 września 2019 osiemnaście organizacji – na czele  z grupą ARTICLE 19, która promuje wolność słowa – wezwały „wszystkie państwa członkowskie i obserwatorów oddanych sprawie wolności mediów, demokracji i rządów prawa”, by podczas 42. sesji UNHRC „wystąpiły i zajęły się kampanią represji rządu tureckiego przeciwko wolności słowa" na forum Grupy Roboczej ds. Arbitralnych Zatrzymań.


Oto fragment tego listu:

"Prawo posiadania i wyrażania odmiennych opinii oraz dostęp do informacji są systematycznie podważane przez turecki rząd przez brutalną rozprawę z dziennikarzami i z niezależnymi mediami, światem akademickim, społeczeństwem obywatelskim, głosami opozycji i sądownictwem. Od 2016 roku sytuacja praw człowieka ostro pogorszyła się, co umożliwiło nadużywanie szerokich uprawnień władzy stanu wyjątkowego i koncentracja władzy wykonawczej. W chwili obecnej, co najmniej 138 dziennikarzy i pracowników mediów jest w więzieniu, a przeciwko setkom innych toczą się procesy i czekają ich długie wyroki na podstawie wyraźnie nieuzasadnionych zarzutów o terroryzm… Dostęp do tysięcy stron i platform internetowych jest zablokowany po uchwaleniu dekretu rządowego, który autoryzuje usuwanie i blokowanie stron internetowych bez nadzoru sądowego”. 

Prezentując "tło", autorzy piszą dalej w liście:

"W lipcu 2016 roku w Turcji ogłoszono stan wyjątkowy po nieudanym zamachu stanu, po którym nastąpiły masowe aresztowania i masowe zwolnienia z pracy sędziów, prokuratorów i urzędników państwowych, uznanych za opozycyjnych wobec rządu. Wielu spośród aresztowanych było torturowanych i doświadczyli złego traktowania w areszcie, a proces sądowy, przed jakim stanęli, był grubo poniżej standardów sprawiedliwego procesu. Od tego czasu rząd prezydenta  Erdoğana dążył do zaciśnięcia pętli, zamykając media i aresztując dziennikarzy na alarmującą skalę…


Tylko w 2018 roku skazano 59 dziennikarzy na w sumie 419 lat i osiem miesięcy więzienia
 za 'członkostwo w organizacji terrorystycznej’, 'kierowanie organizacją terrorystyczną’ lub ‘pomoc organizacji terrorystycznej’. Sfingowane oskarżenia o terroryzm są rutynowo używane przeciwko dziennikarzom wyrażającym krytyczne lub odmienne opinie i rezultatem są długie wyroki więzienia...  


Niezależne media zostały niemal całkowicie zlikwidowane. Zgodnie z Dekretem o Stanie Wyjątkowym zamknięto co najmniej 170 mediów, w tym domy wydawnicze, gazety i magazyny, agencje informacyjne, stacje telewizyjne i radiowe. Tylko 21 z nich udało się ponownie otworzyć, niektóre tylko dzięki temu, że zgodziły się na duże zmiany w zarządach. Wiele niezależnych mediów uciszono na dobre poprzez likwidację i wywłaszczenie ze wszystkich zasobów…


Te areszty i procesy mają miejsce w kontekście całkowitego upadku rządów prawa w kraju, gdzie nie ma nadziei na sprawiedliwy proces dla oskarżonych”.

Niedawne przykłady taki represji obejmują:

Grupa Robocza ds. Arbitralnych Zatrzymań spotkała się 13 września. Niestety, nikt podczas tego spotkania nie zajął się prześladowaniem dziennikarzy w Turcji -- ani José Guevara Bermúdez, główny sprawozdawca Grupy Roboczej, ani Béla Szombati, który reprezentował Unię Europejską, ani żaden inny uczestnik.


42. sesja Rady Praw Człowieka ONZ, do której apelował ARTICLE 19, ma trwać do 27 września, a następna sesja Grupy Roboczej planowana jest na listopad.


Amnesty International nazwała niedawno Turcję "największym na świecie więzieniem dla dziennikarzy". Jeśli UNHRC chce zmienić swój wizerunek z obecnego obiektu pośmiewiska, powinna wpisać na czoło swojego porządku dnia przywołanie Ankary do porządku. Tymczasem jednak gwałcenie przez Erdoğana wolności słowa musi być ujawniane codziennie i głośno potępiane – nie tylko przez członków ONZ i media, ale przez wszystkich sojuszników Turcji – i zwolenników wolności słowa – na Zachodzie.


Turkey: Alarming Crackdown on Journalists, Desperate Appeal to UN

Gatestone Institute, 17 września 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaUzay Bulut

Turecka publicystka, mieszkająca obecnie w Stanach Zjednoczonych.