Prawda

Niedziela, 1 października 2023 - 15:08

« Poprzedni Następny »


To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh


David Collier 2022-06-27

Zrzut z ekranu
Zrzut z ekranu

Wczoraj „New York Times” opublikował wyniki swojego śledztwa w sprawie zabójstwa Shireen Abu Akleh. Twierdzą, że prawdopodobnie izraelski żołnierz oddał strzał, który ją zabił. W zeszłym miesiącu napisałem artykuł o odrażającym śledztwie CNN w tej sprawie, którego haniebnym wnioskiem było, że Izrael zastrzelił ją celowo. „Washington Post” również przeprowadził śledztwo w sprawie zabójstwa. Podobnie zrobił Bellingcat.

 

Wszystkie podstawowe prawdy pozostają takie same. Żaden z tych raportów nie zawierał analizy kryminologicznej rzeczywistej kuli, która zabiła dziennikarkę. Czemu? Ponieważ Palestyńczycy nie chcą, tej kuli udostępnić.


Na razie Palestyńczycy wykorzystują w pełni doskonały scenariusz. Wszyscy i tak obwiniają Izrael, a historia przeciąga się z miesiąca na miesiąc. W końcu, jeśli Palestyńczycy są pewni, że izraelski żołnierz oddał strzał, mogą nawet przedstawić kulę do inspekcji – w ten sposób „udowadniając”, że Izrael to zrobił i tworząc całą nową serię historii „mieliśmy rację” w międzynarodowych mediach. Oczywiście, jeśli Palestyńczycy mają jakiekolwiek wątpliwości co do tego, co naprawdę się wydarzyło, nie odważą się zaryzykować.

 

Być może zastrzelił ją izraelski żołnierz. Takie rzeczy mogą się zdarzyć i zdarzają się podczas wymiany ognia. Nie o to chodzi. Pozostaje problem, że Izrael nie może mieć pewności, więc jest zakładnikiem Palestyńczyków, którzy korzystają z pustki informacyjnej, którą stworzyli.

 

Z jednej strony mamy główne media, które starają się tworzyć niekończące się doniesienia o zabójstwie, z drugiej Żydzi nie mogą zrobić nic, poza wskazywaniem na słabości wszystkich tych śledztw.

 

Żydom zawsze zostaje rozpaczliwa walka w rogu, zamiast wskazywać na rażącą dyskryminację, która ich tam zapędziła.

 

To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh. Prawdziwe pytanie brzmi: dlaczego obserwujemy niekończący się strumień bezsensownych dochodzeń w sprawie tego akurat incydentu? Ta irracjonalna obsesja, która otacza jej śmierć, jest zakorzeniona w wyjątkowości, dyskryminacji, rażących uprzedzeniach i antysemityzmie. Aby to podkreślić, chcę tylko, przedstawić ludzi, o których prawdopodobnie nigdy nie słyszeliście  – i nigdy nie usłyszycie:


Ricardo Alcides Avila


26 maja dziennikarz Ricardo Alcides Avila jechał ze swojego domu w Santa Cruz do pracy w Choluteca w Hondurasie. Został postrzelony w głowę. Policja uznała zastrzelenie dziennikarza za „zwykłą napaść kryminalną”. Jednak ten, kto go zastrzelił, nie tknął jego pieniędzy, plecaka, kluczyków, telefonu ani motocykla. Zabójca, kimkolwiek był, chciał tylko śmierci tego dziennikarza.

 

Jest on czwartym dziennikarzem zabitym w Hondurasie w tym roku. UNESCO potępiło zabójstwo i wezwało do wszczęcia śledztwa.


Subhash Kumar Mahto


Sześć dni wcześniej, 20 maja, dziennikarz Subhash Kumar Mahto został zastrzelony, kiedy wraz z ojcem i innymi krewnymi wracał z kolacji w domu przyjaciela. Zginął w dzielnicy Begusarai w Bihar w Indiach. Uważa się, że dziennikarz znany ze swoich reportaży o lokalnych gangach mógł być na celowniku bandytów w wyniku swojej pracy. Komitet Ochrony DziennikarzyNUJ , Reporterzy bez Granic i UNESCO wezwali do przeprowadzenia śledztwa.


Frederic Leclerc-Imhoff


Dziennikarz Frederic Leclerc-Imhoff zginął w Ukrainie. Jego historia jest nieco inna, ponieważ prawdopodobnie widzieliście, jak wymieniono jego nazwisko w jakimś doniesieniu. Zginął 30 maja. Zachodnia prasa miała wszelkie powody do obsesji na jego punkcie (był białym Europejczykiem i prawdopodobnie został zabity przez arcywrogą Rosję). Ale nadal zainteresowanie było mizerne. CNN wspomniało o tym przez jeden dzień i zapomniałoNYT wspomniał o tym raz w swoich „Wiadomościach Europejskich”. Al-Jazeera również wspomniała o tym jeden raz. „Washington Post” publikował jeden artykuł. Nic dziwnego, że jego nazwisko w ogóle nie pojawia się na stronie Bellingcat. UNESCO wezwało do śledztwa w sprawie jego śmierci. Francja zażądała śledztwa w sprawie jego śmierci. Żadne z miejsc, która wykazują obsesję na punkcie zabójstwa Shireen Abu Akleh, nie zrobiło nic poza ziewnięciem.


Francisca Sandoval


Dziennikarka Francisca Sandoval została zastrzelona 1 maja. Leżała w stanie krytycznym w szpitalu przez 10 dni, zanim zmarła. Sandoval została zamordowana. Podczas protestu grupa mężczyzn otworzyła ogień po starciu z maszerującymi i kula przebiła wizjer Sandoval. Wygląda na to, że „New York Times” nawet nie poinformował o jej zabójstwie. Ani nie zrobił tego „Washington Post”. CNN opisało tę sprawę w jednym artykule na temat przemocy, kilka tygodni po jej śmierci. Reszta prasy anglojęzycznej jako całość już dawno zapomniała o tym zabójstwieUNESCO wezwało do przeprowadzenia dochodzenia.


Walka z rasizmem nie jest whataboutery – odwracaniem uwagi przez wskazywanie na inne sprawy


Wskazywanie innych wypadków, by pokazać obsesję i rasizm, nie jest odwracaniem uwagi – jest samą podstawą niemal każdego argumentu o rasizmie. Nienawiść do Żydów i wszelkie formy rasizmu niosą ze sobą dyskryminację.

 

Dlaczego czepiają się czarnego dziecka? Wskazywanie na inne awanturnicze, źle zachowujące się dzieci, które pozostają bezkarne, nie jest odwracaniem uwagi. W rzeczywistości oskarżenie o „odwracanie uwagi” jest często ostatnią, desperacką obroną rasisty. Używają go, ponieważ nie ma powodu – żadnego wyjaśnienia – poza samym rasizmem – dla ich działań – i po prostu nie mają innej obrony.


Dlaczego?


Poza przyjaciółmi rodziny i osobami bezpośrednio zaangażowanymi w powyższe historie nikt na świecie nie pamięta żadnego z tych nazwisk. Shireen Abu Akleh zostanie zapamiętana na zawsze. Tak jak Rachel Corrie i Muhammad al-Durrah.

 

Dlaczego? Dlaczego tragiczne zastrzelenie Shireen Abu Akleh spowodowało, że tak wiele głównych mediów w USA wydaje ogromne pieniądze na śledztwa, na które nigdy nie mogą znaleźć odpowiedzi?

 

Postrzelenie dziennikarza relacjonującego konflikt, choć tragiczne, nie jest wydarzeniem niezwykłym. Te media starały się wykorzystać okazję do demonizowania Izraela. Do przedstawiania Żydów jako zabójców – gorszych od wszystkich innych. Jako część narastającej atmosfery antysemityzmu, która rozprzestrzenia się na całym Zachodzie. Dlatego na zawsze zapamiętacie imię Shireen Abu Akleh. Będą nawet coroczne kampanie przypominające.

 

Ta obsesja mediów jest jedyną prawdziwą rzeczą z tej całej smutnej historii, którą poważnie należy zbadać. Ponieważ po raz kolejny Żydzi pozostają na ławie oskarżonych, zamiast wskazywać na rażącą dyskryminację, która ich tam wepchnęła.

 

This is not an article about Shireen Abu Akleh

Beyond the Great Divide, 21 czerwca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

David Collier – brytyjski badacz i publicysta.

 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2453 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Afryka: dzielenie kury, która znosi złote jaja   Taheri   2023-09-30
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy?   Tawil   2023-09-28
Nieuniknione dysproporcje   Gal   2023-09-28
Problem imigracji   Lloyd   2023-09-27
Arabscy Izraelczycy przeprowadzają się do Strefy C i rozwalają kłamstwo o „apartheidzie”     2023-09-22
Jerycho NIE jest miejscem palestyńskiego dziedzictwa   Williams   2023-09-21
Donald Tusk, „człowiek Euroislamu” w Unii Europejskiej   Lindenberg   2023-09-21
Pierwszy Sekretarz Wszystkich Narodów Świata przemówił   Koraszewski   2023-09-18
Erdoğan: ochoczy zakładnik antyzachodniej doktryny Putina   Bekdil   2023-09-16
Abbas musi ponieść realne konsekwencje swoich antysemickich uwag   Flatow   2023-09-14
Dziennikarka BBC po raz kolejny zakłada pelerynę aktywistki   Sela   2023-09-11
Kłopot z filmami idealizującymi amerykańskich komunistów   Tobin   2023-09-11
Najnowszy antyizraelski dokument prawny ONZ opiera się na kłamstwach     2023-09-07
Niewolnictwo: ostentacyjna hipokryzja BRICS wobec Czarnych Afrykanów   Trewhela   2023-09-06
Oskarżenie o islamofobię   Dawkins   2023-09-05
Kiedy Stany Zjednoczone odmawiają powiedzenia słowa „palestyński”?   Flatow   2023-09-05
Kiedy Havel spotkał Bidena   Clarke   2023-09-04
Przepływy migracyjne i prawo niezamierzonych konsekwencji   Fernandez   2023-09-02
Do dziś UNRWA nie otrzymała od Stanów Zjednoczonych 75 milionów dolarów. Zobaczymy, czy złowieszcze przewidywania się spełnią.     2023-09-02
Świat staje się wielobiegunowy   Mahjar-Barducci   2023-08-28
Sprawiedliwość wymaga uczciwych procedur   Dershowitz   2023-08-26
Krytyka porozumienia między USA a Iranem o wymianie więźniów w prasie saudyjskiej     2023-08-23
Reporter przewidział pogrom Farhud w 1939 roku     2023-08-22
Nanoracjonalizm wojen religijnych w epoce nuklearnej   Koraszewski   2023-08-21
Syndrom „Musimy coś zrobić”   Taheri   2023-08-18
Izraelskie osiedla nie są nielegalneOdpowiedź Nathanielowi Bermanowi   Kontorovich   2023-08-18
Kto rozpoczął II wojnę światową?   Jacoby   2023-08-17
Co się stało z eskalacją izraelskiej dominacji?   Pandavar   2023-08-16
List do przyjaciela i kilku innych osób   Koraszewski   2023-08-09
Barwna historia Palestyny na Twitterze   Collier   2023-08-08
Byli pracownicy Departamentu Stanu przyznają, że się myliliDlaczego więc Izrael miałby ich teraz słuchać?   Flatow   2023-08-06
„Nasz najmniej odrażający wybór”Od premiery filmu „Oppenheimer” odżyła debata na temat użycia bomby atomowej w Japonii   Jacoby   2023-08-04
Nieznośny irracjonalizm racjonalizmu   Koraszewski   2023-08-03
Robert Malley i zew Trzeciego Świata   Mansour   2023-08-01
Eskalacja agresji irańskich mułłów w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie   Rafizadeh   2023-07-27
Administracja Bidena zostawia sojusznika USA na lodzie   Bryen   2023-07-27
Przywoływanie do porządku   Collins   2023-07-25
Dlaczego Palestyńczycy zawsze ogłaszają zwycięstwo, kiedy przegrywają?     2023-07-24
Każda umowa z Iranem wymaga zgody Kongresu   Kemp   2023-07-22
Administracja Bidena na nowo definiuje antysemityzm. I wyklucza najbardziej zgubną obecnie formę nienawiści do Żydów   Kontorovich   2023-07-22
Wizyta irańskiego prezydenta w Ameryce Łacińskiej     2023-07-21
Recenzja książki Andrzeja Koraszewskiego   Eyal-Fajtlowicz   2023-07-20
Czy kłamią, że nie wiedzą?   Koraszewski   2023-07-17
Czy ci się to podoba, czy nie, tożsamość ma znaczenie – ale która tożsamość?   Fernandez   2023-07-14
Biden podaje rękę antysemitomBojkot izraelskich instytucji akademickich jest tylko najnowszym przykładem tego, jak Departament Stanu USA niemal wypowiedział wojnę Izraelowi.   Bard   2023-07-13
Najwyższy czas przyjąć Ukrainę do NATO   Jacoby   2023-07-12
Czy Departament Stanu przestrzega prawa USA na terytoriach spornych?     2023-07-11
Co naprawdę powiedział Frederick Douglass w swoim wspaniałym przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości   Jacoby   2023-07-11
Dziennikarstwo z użyciem płynów ustrojowych   Koraszewski   2023-07-10
Świat wysyła komunikat: Izrael powinien po prostu zaakceptować mordowanie Żydów     2023-07-08
Podczas gdy Stany Zjednoczone wzywają Izrael do „powściągliwości”, codziennie bombardują cele terrorystyczne na całym świecie     2023-07-05
Saudyjski publicysta niechętnie chwali Izrael i omawia „zjawisko Edy Cohena”     2023-07-04
Pochwała krytyków gender     2023-07-04
Wyburzenia domów przez Izrael i Egipt   Fitzgerald   2023-07-03
Ostatni upust żółci   Koraszewski   2023-07-03
Co arabscy darczyńcy dla amerykańskich uniwersytetów kupują za 10 miliardów dolarów?   Bard   2023-07-02
Krew, ropa i golf: Zachodnia hipokryzja wobec COP-28   Fernandez   2023-07-01
Misterium historycznego zakrętu   Koraszewski   2023-06-28
Chiny, Pakistan i Turcja sięgają po Kaszmir   Bulut   2023-06-27
Kto chce apartheidu? Palestyńczycy!     2023-06-25
Jak USA starają się związać ręce Izraela przed ogłoszeniem nowej umowy z Iranem   Doran   2023-06-24
ONZ i WHO obwiniają Izrael bardziej niż kogokolwiek innego   Bryen   2023-06-22
Problem z definicją antysemityzmu IHRA polega na tym, że nie pozostawia miejsca dla  antysemitów     2023-06-21
Groźba decywilizacji   Lloyd   2023-06-21
„To nie dowcip”: zaskakujące milczenie administracji Bidena, ONZ i UE w sprawie łamania praw człowieka w Iranie   Rafizadeh   2023-06-20
UNRWA dostarcza darmowych świadczeń 775 tysiącom osób, które nie są uchodźcami nawet według jej własnej definicji     2023-06-19
Polityka w czasach romantycznej zarazy   Koraszewski   2023-06-17
Antyzachodni klub nuklearny: Korea Północna, Chiny, Rosja i Iran niebezpiecznie atakują Zachód   Rafizadeh   2023-06-08
Polemika z izraelskimi migawkami   Koraszewski   2023-06-08
Amerykanin w Moskwie   Bawer   2023-06-07
Saudyjczycy wyłaniają się jako nowe mocarstwo Bliskiego Wschodu     2023-06-06
Czy modne bzdury przestaną być modne?   Koraszewski   2023-06-05
Amerykańska Narodowa Strategia Przeciwdziałania Antysemityzmowi jest porażką, zanim rozpoczęła działalność     2023-06-03
Głupota i podłość w służbie walki o władzę   Koraszewski   2023-06-02
Nowe media i stare problemy z dialogiem   Koraszewski   2023-05-30
Turcja: Co powiedziałby ojciec?   Taheri   2023-05-30
Wybory w Turcji: nacjonalistyczna polityka tożsamości wygrywa mimo nędzy   Bekdil   2023-05-27
Ekstremiści już planują wykorzystanie AI   Stalinsky   2023-05-23
Wywiad rzeka o seksie   Koraszewski   2023-05-22
Iran: Zastąpienie Chomeiniego Clintonem   Taheri   2023-05-20
Krytyka nazbyt zatroskanego rozumu   Koraszewski   2023-05-19
Dwaj reformatorzy, dwa bardzo różne światy   Fernandez   2023-05-17
Napięcia rosną na Bliskim Wschodzie, gdy jedna strona chce zabijać Żydów, a druga strona to Żydzi, którzy nie chcą umierać i żadna ze stron nie godzi się  na kompromis     2023-05-15
Problem niedoborów wody na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej   Raphaeli   2023-05-15
Dziewczyna z Krochmalnej, która nie została Jentł   Walter   2023-05-10
Co dalej w sprawie uczciwości sztucznej inteligencji?   Koraszewski   2023-05-09
Wiek XXI – wojna przeciw kobietom i zanikanie rodzaju żeńskiego   Chesler   2023-05-08
Systematyczne zaciemnianie uprzedzeń rasowych   Rubinstein   2023-05-05
Absurd goni absurd   Koraszewski   2023-05-04
Świat w krzywych zwierciadłach   Koraszewski   2023-05-02
Dwadzieścia lat po obaleniu Saddama przez Amerykę Irakijczycy są pod butem islamistycznego Iranu   Abdul-Hussain   2023-04-29
Sprawy, które wzbudzają niepokój   Hirsi Ali   2023-04-28
Turcja: Porzuceni iraccy i syryjscy chrześcijanie   Bulut   2023-04-27
Urzędnik państwowy stanął w obronie praw związanych z płcią i drogo za to zapłacił   Kay   2023-04-20
Wycofanie się z Afganistanu było jednym chaosem. Dlaczego Biden udaje, że tak nie było?   Jacoby   2023-04-19
Islamskie dyktatury próbują kupić agencje ONZ   Meotti   2023-04-17
Czy moralność jest zapisana w genach?   Koraszewski   2023-04-13
Francja: “Krajobraz ruin”   Milliere   2023-04-11
„Biedni” Palestyńczycy nie są tacy biedni   Fitzgerald   2023-04-07
Hipokryzja brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka wobec Izraela i terroru   Flatow   2023-04-06

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk