Prawda

Niedziela, 7 sierpnia 2022 - 20:20

« Poprzedni Następny »


Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?


Akiva von Koningsveld 2022-06-28


Kiedy Amnesty International wydała  w lutym oszczerczy antyizraelski raport, fałszywie oskarżając Izrael o utrzymywanie „okrutnego systemu apartheidu” od czasu jego powstania w 1948 roku, media nazbyt chętnie powtarzały twierdzenia tej organizacji pozarządowej. W miesiącach po opublikowaniu „Israel’s Apartheid Against Palestinians. Cruel System of Domination and Crime Against Humanity “ [Izraelski apartheid wobec Palestyńczyków. Okrutny system dominacji i zbrodni przeciwko ludzkości] główne anglojęzyczne serwisy informacyjne opublikowały ponad 30 artykułów uwiarygodniających organizację, która rzucała terminami takimi jak „żydowska dominacja” i oskarżała jedyne państwo żydowskie o „rasizm”.

Zgodnie z roboczą definicją antysemityzmu International Holocaust Remembrance (IHRA), twierdzenie, że istnienie Izraela jest rasistowskim przedsięwzięciem, może stanowić antysemityzm.  


Jednak pomimo krytyki ze strony wielu organizacji żydowskich, CNNAssociated PressAgence France-Presse (AFP) i inni nadal dostarczają Amnesty sporo miejsca na twierdzenie, że jej krucjata przeciwko Izraelowi nie jest motywowana judeofobią.


Na początku tego miesiąca sekretarka generalna grupy, Agnès Callamard, posunęła się nawet do oskarżenia Żydów i Izraelczyków o „traktowanie zarzutu o antysemityzm jako broni”. Jednak takie gaslighting nie wywołało nagłówków w żadnej z poczytnych publikacji.


A teraz te same media skutecznie pogrzebały niezależne śledztwo, z którego wynika, że brytyjski oddział Amnesty, przynajmniej częściowo odpowiedzialny za treść „raportu apartheidu”, ma w swoich szeregach problem z „rasizmem instytucjonalnym”.


Dlaczego dziennikarze nie chcą poddać analizie statusu praw człowieka w samej Amnesty?

 

Niezależne śledztwo potwierdza „rasizm” i „kulturę zastraszania” w Amnesty


106-stronicowe śledztwo
, przeprowadzone przez firmę konsultingową Global HPO i opublikowane w zeszłym tygodniu, wykazało, że Amnesty International UK „wykazuje rasizm instytucjonalny/systemowy” i ma „kulturę zastraszania”. Wśród innych przypadków dyskryminacji, Global HPO odkryło, że kandydaci do pracy pochodzenia afrykańskiego byli „wykluczani z procesu zarówno na etapie umieszczania na liście kandydatów, jak i dopuszczania do rozmowy kwalifikacyjnej”. W swoich zeznaniach personel Amnesty określił kulturę panującą w tej organizacji jako kulturę „białego zbawiciela i kolonialistów”.


Dochodzenie zostało wszczęte po tym, jak w zeszłym roku sygnaliści skarżyli się, że kierownictwo Amnesty UK „aktywnie krzywdziło personel z mniejszości etnicznych”. Pracownicy zdecydowali się wystąpić po tym, jak badanie Międzynarodowego Sekretariatu Amnesty, odrębnej części organizacji, która również ma swoją siedzibę w Londynie, ujawniło w 2020 roku „przypadki jawnego rasizmu, w tym pracowników na wysokich stanowiskach, którzy używali słowa na ‘N’ i dopuszczali się mikroagresji, jak dotykanie włosów czarnych kolegów”.


Reagując na wnioski Global HPO, oddział brytyjski stwierdził, że „zaakceptował wszystkie zalecenia”, klepiąc się po plecach za „otwartość” w sprawie instytucjonalnego rasizmu w Amnesty. „Ani przez sekundę nie lekceważę wysiłku, jaki będzie potrzebny do transformacji, o której mówimy”, powiedział Sacha Deshmukh, dyrektor naczelny Amnesty UK.


Jednak te rewelacje ledwo wywołały odzew w cyklu informacyjnym, a „Independent  był jedynym medium głównego nurtu, które donosiło o tej sprawie, oprócz brytyjskich mediów żydowskich.


Naleganie prasy na opisywanie Amnesty jako „wiodącej grupy praw człowieka” jest ponadto problematyczne, biorąc pod uwagę antyżydowski rasizm, który ta organizacja pozarządowa przejawia od lat.


“Nie możemy prowadzić kampanii przeciwko antysemityzmowi”


Problem antysemityzmu Amnesty pojawił się po raz pierwszy podczas Światowej Konferencji ONZ Przeciw Rasizmowi w 2001 roku. Wysoce kontrowersyjne zgromadzenie, znane również jako Konferencja Durban lub Durban I, było jednym z najbardziej nikczemnych wyrażeń judeofobii od czasów II wojny światowej. Mrożące krew  w żyłach relacje z pierwszej ręki opisują, jak non stop nękano żydowskich i izraelskich uczestników konferencji.


Trzydniowe forum organizacji pozarządowych zakończyło się deklaracją, w której oskarżono Izrael o to, że jest rasistowskim państwem apartheidu, popełnia „zbrodnie przeciwko ludzkości”, „czystki etnicznej” i „ludobójstwa” na Palestyńczykach. Dokument wzywał również do polityki „pełnej i całkowitej izolacji Izraela” oraz „przywrócenia rezolucji ONZ zrównującej syjonizm z rasizmem”.


Anne Bayefsky, która uczestniczyła w konferencji w imieniu Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawników Żydowskich, podkreśliła nikczemną rolę Amnesty w tej sprawie w swoim eseju z 2002 roku „The UN World Conference Against Racism: A Racist Anti-racism Conference: [Światowa konferencja ONZ przeciwko rasizmowi: rasistowska konferencja antyrasistowska]:

Czołowe międzynarodowe organizacje pozarządowe zajmujące się prawami człowieka — Amnesty International, Human Rights Watch, Lawyers Committee for Human Rights, International Federation for Human Rights — zostały specjalnie poproszone przez członków koła żydowskiego o zabranie głosu. Poproszono ich o głosowanie przeciwko zaproponowanemu antysemickiemu językowi w końcowym dokumencie organizacji pozarządowej. Odmówili".

„Nic nie powiedzieli – pisała ta kanadyjska profesor prawa. - Wręcz przeciwnie, zaproponowali akapit otwierający, który opisywał dokument końcowy jako prawdziwy zbiór głosów ofiar [rasizmu]. Przed głosowaniem nad ich propozycją klub żydowski poprosił ich, aby wyraźnie zaznaczyli, że te głosy nie reprezentują konsensusu, ale Irene Khan, sekretarka generalna Amnestii, odmówiła”.


Podobnie w 2015 roku Amnesty UK wyraźnie odmówiła lobbowania przeciwko antysemityzmowi, twierdząc, że „niestety… nie mogą prowadzić kampanii we wszystkich sprawach”. Nieważne, że Amnesty właśnie wydała 100-stronicowy raport na temat nienawiści do muzułmanów.

“Rasowa sprawiedliwość” Amnesty: Żydzi są „podejrzanymi ludźmi”


Niedawno agencja śledcza Digfind ujawniła, że Saleh Hijazi – który nadal kieruje biurem Amnesty w Jerozolimie i podejrzewa się, że był współautorem raportu o „apartheidzie”  – udostępnił na Facebooku antysemicki rysunek przedstawiający „syjonistyczną machinę wojenną”. Hijazi wyraził ponadto aprobatę antyżydowskich grup terrorystycznych, w tym Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu.


W lutym tego roku Amnesty UK odrzuciła obawy grup żydowskich dotyczące pracownika, który określił Żydów jako „ludzi podejrzanych”. Ilyas Nagdee, obecnie pełniący funkcję kierownika NGO Racial Justice Lead, wygłosił tę uwagę po tym, jak podczas rozmowy online z przyjacielem przedstawił swoje przemyślenia na temat ortodoksyjnych Żydów.


Niedługo potem wysoki rangą pracownik polityczny holenderskiej sekcji Amnesty wystąpił z poparciem kontrowersyjnej prośby o informacje złożonej do instytucji edukacyjnych w Holandii. „Rights Forum”, grupa propalestyńska z możliwymi powiązaniami terrorystycznymi, nakazała uniwersytetom ujawnienie szczegółów kontaktów (w tym indywidualnych członków ich wydziałów) z długą listą organizacji żydowskich i związanych z Izraelem.


Nawet gdy holenderski naczelny rabin Binyomin Jacobs ostro skrytykował ten wyraźnie antysemicki wniosek”, skłaniając administratorów uniwersytetów do wstrzymania trwających śledztw w sprawie żydowskich powiązań, Jonathan Huseman z Amnesty bronił tego oburzającego żądania ze strony „Rights Forum” jako „demokratycznego prawa”. Huseman popiera również wyraźnych antysemitów, wychwalając tweety Jana Tervoorta, który kiedyś używał swojego konta na Twitterze, by nawoływać do usunięcia Żydów z lewicowych partii politycznych.Amnesty International, niezmiennie określana jako „wiodąca grupa praw człowieka”, jednocześnie promuje rasizm przeciwko Żydom i innym mniejszościom.


Kiedy dziennikarze wreszcie zauważą tego słonia w salonie?


Where Was the Media When an Independent Investigation Found Amnesty Int’l to Be ‘Institutionally Racist’

Honest Reporting, 21 czerwca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Akiva Van Koningsveld

Izraelski publicysta, studiował dziennikarstwo na uniwersytecie w Utrechcie, niedawno przeniósł się na stałe z Holandii do Izraela.   


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2186 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13
Jak naruszyliśmy standardy pewnej „społeczności”   Koraszewski   2022-07-12
Kto ukradł palestyńską ziemię? Jordania   Bard   2022-07-09
Śmierć dziennikarki, kim są winni?   Flatow   2022-07-07
Konformizm w domu wariatów jest strategią przetrwania   Koraszewski   2022-07-06
Wielka Brytania i jej polityka wobec Jerozolimy   Fitzgerald   2022-07-05
Wojny pełne błędnych kalkulacji   i Alberto M. Fernandez   2022-06-30
Najwspanialszy wynalazek ludzkości   Koraszewski   2022-06-30
Kraje arabskie ponownie odtrąciły UNRWA na konferencji o pomocy finansowej     2022-06-30
Sudan: Ludobójstwo, o którym nikt nie mówi   Rehov   2022-06-30
Monolog prowincjonalnego Hamleta   Kruk   2022-06-29
Niech już UNRWA wreszcie umrze   Blum   2022-06-29
Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk