Prawda

Wtorek, 29 listopada 2022 - 01:05

« Poprzedni Następny »


Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?


Akiva von Koningsveld 2022-06-28


Kiedy Amnesty International wydała  w lutym oszczerczy antyizraelski raport, fałszywie oskarżając Izrael o utrzymywanie „okrutnego systemu apartheidu” od czasu jego powstania w 1948 roku, media nazbyt chętnie powtarzały twierdzenia tej organizacji pozarządowej. W miesiącach po opublikowaniu „Israel’s Apartheid Against Palestinians. Cruel System of Domination and Crime Against Humanity “ [Izraelski apartheid wobec Palestyńczyków. Okrutny system dominacji i zbrodni przeciwko ludzkości] główne anglojęzyczne serwisy informacyjne opublikowały ponad 30 artykułów uwiarygodniających organizację, która rzucała terminami takimi jak „żydowska dominacja” i oskarżała jedyne państwo żydowskie o „rasizm”.

Zgodnie z roboczą definicją antysemityzmu International Holocaust Remembrance (IHRA), twierdzenie, że istnienie Izraela jest rasistowskim przedsięwzięciem, może stanowić antysemityzm.  


Jednak pomimo krytyki ze strony wielu organizacji żydowskich, CNNAssociated PressAgence France-Presse (AFP) i inni nadal dostarczają Amnesty sporo miejsca na twierdzenie, że jej krucjata przeciwko Izraelowi nie jest motywowana judeofobią.


Na początku tego miesiąca sekretarka generalna grupy, Agnès Callamard, posunęła się nawet do oskarżenia Żydów i Izraelczyków o „traktowanie zarzutu o antysemityzm jako broni”. Jednak takie gaslighting nie wywołało nagłówków w żadnej z poczytnych publikacji.


A teraz te same media skutecznie pogrzebały niezależne śledztwo, z którego wynika, że brytyjski oddział Amnesty, przynajmniej częściowo odpowiedzialny za treść „raportu apartheidu”, ma w swoich szeregach problem z „rasizmem instytucjonalnym”.


Dlaczego dziennikarze nie chcą poddać analizie statusu praw człowieka w samej Amnesty?

 

Niezależne śledztwo potwierdza „rasizm” i „kulturę zastraszania” w Amnesty


106-stronicowe śledztwo
, przeprowadzone przez firmę konsultingową Global HPO i opublikowane w zeszłym tygodniu, wykazało, że Amnesty International UK „wykazuje rasizm instytucjonalny/systemowy” i ma „kulturę zastraszania”. Wśród innych przypadków dyskryminacji, Global HPO odkryło, że kandydaci do pracy pochodzenia afrykańskiego byli „wykluczani z procesu zarówno na etapie umieszczania na liście kandydatów, jak i dopuszczania do rozmowy kwalifikacyjnej”. W swoich zeznaniach personel Amnesty określił kulturę panującą w tej organizacji jako kulturę „białego zbawiciela i kolonialistów”.


Dochodzenie zostało wszczęte po tym, jak w zeszłym roku sygnaliści skarżyli się, że kierownictwo Amnesty UK „aktywnie krzywdziło personel z mniejszości etnicznych”. Pracownicy zdecydowali się wystąpić po tym, jak badanie Międzynarodowego Sekretariatu Amnesty, odrębnej części organizacji, która również ma swoją siedzibę w Londynie, ujawniło w 2020 roku „przypadki jawnego rasizmu, w tym pracowników na wysokich stanowiskach, którzy używali słowa na ‘N’ i dopuszczali się mikroagresji, jak dotykanie włosów czarnych kolegów”.


Reagując na wnioski Global HPO, oddział brytyjski stwierdził, że „zaakceptował wszystkie zalecenia”, klepiąc się po plecach za „otwartość” w sprawie instytucjonalnego rasizmu w Amnesty. „Ani przez sekundę nie lekceważę wysiłku, jaki będzie potrzebny do transformacji, o której mówimy”, powiedział Sacha Deshmukh, dyrektor naczelny Amnesty UK.


Jednak te rewelacje ledwo wywołały odzew w cyklu informacyjnym, a „Independent  był jedynym medium głównego nurtu, które donosiło o tej sprawie, oprócz brytyjskich mediów żydowskich.


Naleganie prasy na opisywanie Amnesty jako „wiodącej grupy praw człowieka” jest ponadto problematyczne, biorąc pod uwagę antyżydowski rasizm, który ta organizacja pozarządowa przejawia od lat.


“Nie możemy prowadzić kampanii przeciwko antysemityzmowi”


Problem antysemityzmu Amnesty pojawił się po raz pierwszy podczas Światowej Konferencji ONZ Przeciw Rasizmowi w 2001 roku. Wysoce kontrowersyjne zgromadzenie, znane również jako Konferencja Durban lub Durban I, było jednym z najbardziej nikczemnych wyrażeń judeofobii od czasów II wojny światowej. Mrożące krew  w żyłach relacje z pierwszej ręki opisują, jak non stop nękano żydowskich i izraelskich uczestników konferencji.


Trzydniowe forum organizacji pozarządowych zakończyło się deklaracją, w której oskarżono Izrael o to, że jest rasistowskim państwem apartheidu, popełnia „zbrodnie przeciwko ludzkości”, „czystki etnicznej” i „ludobójstwa” na Palestyńczykach. Dokument wzywał również do polityki „pełnej i całkowitej izolacji Izraela” oraz „przywrócenia rezolucji ONZ zrównującej syjonizm z rasizmem”.


Anne Bayefsky, która uczestniczyła w konferencji w imieniu Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawników Żydowskich, podkreśliła nikczemną rolę Amnesty w tej sprawie w swoim eseju z 2002 roku „The UN World Conference Against Racism: A Racist Anti-racism Conference: [Światowa konferencja ONZ przeciwko rasizmowi: rasistowska konferencja antyrasistowska]:

Czołowe międzynarodowe organizacje pozarządowe zajmujące się prawami człowieka — Amnesty International, Human Rights Watch, Lawyers Committee for Human Rights, International Federation for Human Rights — zostały specjalnie poproszone przez członków koła żydowskiego o zabranie głosu. Poproszono ich o głosowanie przeciwko zaproponowanemu antysemickiemu językowi w końcowym dokumencie organizacji pozarządowej. Odmówili".

„Nic nie powiedzieli – pisała ta kanadyjska profesor prawa. - Wręcz przeciwnie, zaproponowali akapit otwierający, który opisywał dokument końcowy jako prawdziwy zbiór głosów ofiar [rasizmu]. Przed głosowaniem nad ich propozycją klub żydowski poprosił ich, aby wyraźnie zaznaczyli, że te głosy nie reprezentują konsensusu, ale Irene Khan, sekretarka generalna Amnestii, odmówiła”.


Podobnie w 2015 roku Amnesty UK wyraźnie odmówiła lobbowania przeciwko antysemityzmowi, twierdząc, że „niestety… nie mogą prowadzić kampanii we wszystkich sprawach”. Nieważne, że Amnesty właśnie wydała 100-stronicowy raport na temat nienawiści do muzułmanów.

“Rasowa sprawiedliwość” Amnesty: Żydzi są „podejrzanymi ludźmi”


Niedawno agencja śledcza Digfind ujawniła, że Saleh Hijazi – który nadal kieruje biurem Amnesty w Jerozolimie i podejrzewa się, że był współautorem raportu o „apartheidzie”  – udostępnił na Facebooku antysemicki rysunek przedstawiający „syjonistyczną machinę wojenną”. Hijazi wyraził ponadto aprobatę antyżydowskich grup terrorystycznych, w tym Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu.


W lutym tego roku Amnesty UK odrzuciła obawy grup żydowskich dotyczące pracownika, który określił Żydów jako „ludzi podejrzanych”. Ilyas Nagdee, obecnie pełniący funkcję kierownika NGO Racial Justice Lead, wygłosił tę uwagę po tym, jak podczas rozmowy online z przyjacielem przedstawił swoje przemyślenia na temat ortodoksyjnych Żydów.


Niedługo potem wysoki rangą pracownik polityczny holenderskiej sekcji Amnesty wystąpił z poparciem kontrowersyjnej prośby o informacje złożonej do instytucji edukacyjnych w Holandii. „Rights Forum”, grupa propalestyńska z możliwymi powiązaniami terrorystycznymi, nakazała uniwersytetom ujawnienie szczegółów kontaktów (w tym indywidualnych członków ich wydziałów) z długą listą organizacji żydowskich i związanych z Izraelem.


Nawet gdy holenderski naczelny rabin Binyomin Jacobs ostro skrytykował ten wyraźnie antysemicki wniosek”, skłaniając administratorów uniwersytetów do wstrzymania trwających śledztw w sprawie żydowskich powiązań, Jonathan Huseman z Amnesty bronił tego oburzającego żądania ze strony „Rights Forum” jako „demokratycznego prawa”. Huseman popiera również wyraźnych antysemitów, wychwalając tweety Jana Tervoorta, który kiedyś używał swojego konta na Twitterze, by nawoływać do usunięcia Żydów z lewicowych partii politycznych.Amnesty International, niezmiennie określana jako „wiodąca grupa praw człowieka”, jednocześnie promuje rasizm przeciwko Żydom i innym mniejszościom.


Kiedy dziennikarze wreszcie zauważą tego słonia w salonie?


Where Was the Media When an Independent Investigation Found Amnesty Int’l to Be ‘Institutionally Racist’

Honest Reporting, 21 czerwca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Akiva Van Koningsveld

Izraelski publicysta, studiował dziennikarstwo na uniwersytecie w Utrechcie, niedawno przeniósł się na stałe z Holandii do Izraela.   


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2265 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09
Niebezpieczeństwo „śpiącej” umowy nuklearnej: silniejsza Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran   Rafizadeh   2022-11-08
Refleksje o książce Roberta Spencera Who Lost Afghanistan?   Chesler   2022-11-08
Palestyńska walka o potrawy   Fitzgerald   2022-11-07
Arabowie o zachodniej hipokryzji w sprawie irańskich dronów     2022-11-07
Chaos tworzony przez moralistów na poziomie trzylatków   Tracinski   2022-11-04
Projektanci mody intelektualnej i ich klienci   Koraszewski   2022-11-02
Rewolucja w Iranie jest powstaniem, któremu przewodzą mniejszości etniczne   Mustafa   2022-11-01
Nadzieja w pesymizmie i rozsądku   Koraszewski   2022-10-31
Inna definicja antysemityzmu     2022-10-30
Czego Irańczycy chcą od Waszyngtonu   Taheri   2022-10-29
Zachód odwraca się plecami do prześladowanych chrześcijan, wita radykalnych muzułmanów   Ibrahim   2022-10-26
Opowieści byłego premiera kraju wielkości znaczka pocztowego   Koraszewski   2022-10-25
Odsłonić prawdziwe poglądy antysemitki   Kirchick   2022-10-22
Dzięki administracji Bidena Rosja i Iran są sobie bliższe niż kiedykolwiek   Rafizadeh   2022-10-21
Błąd „jeśli-to” powraca z pełną mocą z okazji umowy o granicy morskiej z Libanem     2022-10-14
Nowa bajka na zimę: “Europa jest ofiarą Amerykanów”   Godefridi   2022-10-12
Pan się myli, Panie Konstanty   Koraszewski   2022-10-12
Także dzisiaj niewolnictwo jest ogólnoświatową plagą   Jacoby   2022-10-11
FAIR – Fairness & Accuracy In Reporting – pokazuje skrajny brak szacunku wobec izraelskich Arabów     2022-10-09
Szef administracji Rady Praw Człowieka ONZ systematycznie naruszał zasady ONZ, ujawniają wycieki e-maili     2022-10-08
Czy Ilhan Omar lub Linda Sarsour dobrowolnie zdjęły hidżab w solidarności z irańskimi kobietami?   Chesler   2022-10-07
Rashida Tlaib, Jaskinia Lwa i wszechobecność nienawiści do Żydów ponad politycznymi podziałami (plus komiks)     2022-10-05
Dalekosiężne skutki śmierci Mahsy Amini   Mahmoud   2022-10-05
Jak USA roztrwoniły swoje strategiczne minerały   Bergman   2022-10-04
Główny nurt i władczyni pierścionka   Koraszewski   2022-10-03
Iran: dymiący wulkan   Taheri   2022-10-03
Iran kupił ponad milion hektarów ziemi w Wenezueli     2022-10-02
Wojownicy sprawiedliwości społecznej ignorują arabskich właścicieli niewolników   Bard   2022-10-01
Czy irański naród otrzyma wsparcie demokratycznego Zachodu?   Koraszewski   2022-09-30
Rosja i Iran: przyjaźń czy tylko partnerstwo?   Amos   2022-09-25
Niebezpieczne związki, czyli sojusze wiernych i niewiernych   Koraszewski   2022-09-24
Nierozwiązywalne konflikty na Bliskim Wschodzie   i Alberto M. Fernandez   2022-09-18
Trzecia droga skręca w prawo   Koraszewski   2022-09-17
Palestyńczycy i świat nie potrzebują jeszcze jednego, skorumpowanego, upadłego, terrorystycznego państwa arabskiego   Toameh   2022-09-17
Jak Zachód zbudował rosyjskiego wroga   Taheri   2022-09-16
Dlaczego ludzie nienawidzą?   Koraszewski   2022-09-15
Fundamentalna irracjonalność palestinizmu   Bellerose   2022-09-14
Administracja Bidena “zaniepokojona” izraelskimi rajdami na Zachodni Brzeg   Fitzgerald   2022-09-13
Departament Stanu traktuje śmierć Abu Akleh jako priorytet, ignorując śmierć Malki Roth   Meyers Epstein   2022-09-12
Kiedy niemieccy ekolodzy i rząd Putiuna mieli gorący romans   Godefridi   2022-09-12
Arabowie do Bidena: Nie podpisuj umowy z Iranem, doprowadzi to do wojny   Toameh   2022-09-10
Oni umarli wszyscy, my wszyscy żyjemy   Koraszewski   2022-09-09
Norwegia dostaje za swoje   Bawer   2022-09-08
Tragedia bez Żydów to żadna wiadomość   von Koningsveld   2022-09-06
A piecyk wciąż dymi   Koraszewski   2022-09-03
Co mają wspólnego Indianie Abenaki z Żydami oraz z firmą Ben &Jerry?   Amos   2022-09-02
Bejrut i Stalingrad Arabów   Fernandez   2022-08-30
Kto egzekwuje antysemickie prawa Autonomii Palestyńskiej dotyczące obrotu ziemią AP?   Hirsch   2022-08-29
Czego szef @UNRWA nie powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ     2022-08-28
Burza w szklance wody, czy spór o fundamentalne zasady?   Koraszewski   2022-08-27
Kiedy krytyka George’a Sorosa jest antysemicka?     2022-08-25
Czy jest szansa na redukcję zatrudnienia w przemyśle wróżbiarskim?   Koraszewski   2022-08-24
Książka o niemieckich nazistach nad Nilem     2022-08-23
Podczas nadchodzącej sesji ONZ Palestyńczycy będą domagać się pełnego uznania „Państwa Palestyna”   Hirsch   2022-08-22
Tożsamość cała w skowronkach   Koraszewski   2022-08-20
Europejskie związki z NGO powiązanymi z palestyńskimi terrorem   i Liora Rosenblatt   2022-08-18
Jak “przebudzeni” wymazali w mediach klasę robotniczą i Żydów   Tobin   2022-08-17
Fałszywe oskarżenia i ideologiczne uprzedzenia   Steinberg   2022-08-17
Czym jest proporcjonalność w prawie międzynarodowym, gdy chodzi o Izrael?   Hirsch   2022-08-16
Palestyńczycy popełniają samobójstwa, podczas gdy ich przywódcy żyją w hotelach i willach   Toameh   2022-08-15
Dżihad i pokój, kiedy wyrosną gruszki na wierzbie   Blum   2022-08-13
O różnych formach oderwania od rzeczywistości   Koraszewski   2022-08-13
Biden i bardzo masochistyczny gwóźdź   Taheri   2022-08-12
Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk