Prawda

Piątek, 5 czerwca 2020 - 01:03

« Poprzedni Następny »


Stan wojenny w cyberprzestrzeni


Andrzej Koraszewski 2020-05-22


Trzymajmy się półprawdy, półprawda nas wyzwoli. Ojczyźniane troski kręcą się wokół Kazika, radości wokół okrągłych urodzin Papieża-Polaka, trolle Putina nie śpią, chociaż pewnie Polska nie jest ich pierwszym wyborem. Podejrzewam, że u nas grasują głównie prymitywni amatorzy, a wielkie bitwy pod specjalnym nadzorem toczą się na innych frontach. Może to przykre, ale nie jesteśmy dla świata specjalnie intresujący.


W dawnych dobrych czasach półprawda była głównym narzędziem czarnej propagandy wrażych sił. Czasy się zmieniły, pełnokrwiste kłamstwo wypłynęło na szerokie morze Internetu, a renomowane media łowią czytelników na fejki. W nowym wspaniałym świecie do grozy broni chemicznej, bakteriologicznej i nuklearnej, dochodzi groza wojen w cyberprzestrzeni. Wojna propagandowa nie przestała być ważna, wojnę konwencjonalną wyparły wojny zastępcze, które wstępują na nowe wyżyny, ale ataki na różne komputerowe  centra zarządzania stają się coraz częstsze.


Najnowszy incydent to cybernetyczny atak, który sparaliżował irański port Shahid Rajaee, przez który przechodzi znaczna część irańskiego eksportu i importu.


Irańczycy natychmiast zapewnili, że szkody były minimalne, ale zdjęcia satelitarne pokazywały jakieś monstrualne kolejki ciężarówek, co zdaniem komentatorów świadczy o poważnych zakłóceniach pracy portu.


„Washington Post” i „New York Times” orzekły, że to robota Izraelczyków, co oczywiście jest wysoce prawdopodobne, jako że zaledwie kilkanaście dni wcześniej była próba ataku na izraelskie wodociągi, a izraelskie władze twierdzą, że ślady prowadziły do jednostki specjalnej Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Okazuje się, że izraelskie wodociągi korzystają z amerykańskich serwerów, więc atak nastąpił na amerykańskiej ziemi. Otrzymaliśmy zapewnienie, że szkody były minimalne i chyba rzeczywiście tak było, bo była tylko krótka przerwa w dostawach wody w regionie Szaron.


Prasa używa określenia „atak hackerów’, co jest półprawdą, ponieważ żyjemy w czasach, w których liczące się armie mają już całe jednostki żołnierzy walczących w cyberprzestrzeni. Młodzi ludzie, którym chętnie zrobilibyśmy krzywdę za ich łajdactwa w czasach dorastania, stają się coraz cenniejszym nabytkiem dla dowódców armii.


Władze izraelskie nie zdementowały, że są sprawcą ataku na portowe komputery w Iranie, co nie znaczy, że się przyznały. Ciekawy jest tu komentarz byłego dowódcy izraelskiego wywiadu wojskowego, Amosa Yadlina, który napisał:

„Jeśli to Izrael odpowiedział na irański atak skierowany na cywilną infrastrukturę, to był to wyraźny sygnał, że cywilne systemy nie powinny być polem walki”. 

Dodał również, że może to być informacja, iż irański system finansowy byłby bezradny wobec izraelskich możliwości na polu wojny cebernetycznej.


W przeszłości próby ograniczenia użycia broni jądrowej okazały się skuteczne, próby ograniczenia wojny bakteriologicznej właściwie też, ale próby wyeliminowania broni chemicznej przyniosły dość ograniczone rezultaty. 


Jak dotąd wszystko wskazuje na to, że wojny w cyberprzestrzeni nie będą znały traktatów ani zawieszeń broni. Mogą się okazać nieustającą wojną, z niedającymi się przewidzieć konsekwencjami.


Chwilowo prawdopodobnie główny wysiłek jednostek zajmujących się wojną cybernetyczną  skierowany jest na zakłócanie lub przejęcie kontroli nad systemami sterującymi pociskami balistycznymi, dronami itp., ale ataki na centra sterowania całym systemami stają się coraz częstsze. Określenie „brawurowy atak cybernetyczny” brzmi cokolwiek dziwacznie, ale historia „Enigmy”, maszyny pozwalającej na złamanie niemieckich szyfrów podczas drugiej wojny światowej, uświadamia nam, że nie jest to front, który można lekceważyć. W historii cybernetycznych ataków wdarcie się do komputerów irańskich ośrodków nuklearnych było prawdopodobnie największą i najbardziej imponującą wśród dotychczasowych bitew w cyberprzestrzeni.


Właściwe początki wojny cybernetycznej datuje się na rok 2006, kiedy prezydent Bush zaakcpetował plan cybernetycznego ataku na irański ośrodek nuklearny w Natanz. Operacja pod kryptonimem  „Olimpic Games” została przeprowadzono już w czasach administracji prezydenta Obamy, jak się podejrzewa we współpracy z izraelskimi specjalistami. W operacji wykorzystano cały szereg wirusów komputerowych, wśród których największą sławę zdobył Stuxnet. Jego późniejsza odmiana, Flame, funkcjonowała jako wytrych umożliwiający wykradania plików, robienie zrzutów z ekranu, a nawet włączanie mikrofonu i podsłuch. 


Kolejne dziesięciolecie przyniosło ogromny postęp, zarówno w zabezpieczeniach, jak i nowych technikach cybernetycznych ataków. Nie ma jednak żadnych szans, żeby ta wojna kiedykolwiek zakończyła się. Jak długo istnieć będą komputery, tak długo będą podejmowane ataki cybernetyczne.      


Tym razem mieliśmy do czynienia z intrygującą nieproporcjonalną odpowiedzią na niezdarną próbę. Atak na izraelskie wodociągi nie spowodował praktycznie żadnych szkód, a odpowiedź była bolesna. Czy mamy zatem do czynienia z cybernetycznym odstraszaniem? Komentatorzy nie mają wątpliwości.  


Dwa lata temu izraelski generał Ehud Schneerson powiedział w rozmowie z dziennikarzem „Jerusalem Post”, że Izrael mógłby poważnie zakłócić działanie irańskiego sektora energetycznego i że zrobi to, jeśli dojdzie do poważniejszego konfliktu z Islamską Republiką. W tym samym czasie dyrektor izraelskiego Krajowego Centrum Cyberbezpieczeństwa mówił, że w cyberprzestrzeni nie ma podziału na czas wojny i czas pokoju, wojna jest nieustająca i na wszystkich poziomach.


A jak wojna jest nieustająca, to łatwo również o paranoję, bo to oznacza, że nie tylko wszyscy jesteśmy cały czas śledzeni, ale  również, że w każdej chwili może się zacząć apokalipsa. Wróg wyłączy elektryczność, wody w  kranach nie będzie, windy zatrzymają się między piętrami, a z zamarażalnika wyciekną dorsze. Specjaliści uspakajają i zapewniają, że mimo wszystko możemy nadal cieszyć się życiem, przynajmniej tak długo, jak długo jesteśmy mało interesujący.


Dzisiejsi agenci wywiadów zupełnie nie wyobrażają sobie, jak też te leśnie dziadki w poprzednich pokoleniach mogły pracować bez cybernetycznego rozpoznania.


Dzisiejszy James Bond stuka w klawiaturę, włamuje się do telefonu, sprawdza kontakty, ogląda zdjęcia, przegląda zainstalowane aplikacje i zaczyna nudną pracę, która może trwać miesiącami i może się zakończyć wysłaniem drona, żeby zakończył aktywność danego osobnika. Czasem dowiadujemy, że na przykład FBI włamało się do telefonu jednego zabitego terrorysty i wyrzuciło 21 innych saudyjskich pilotów szkolonych w USA. Jednak to, czego się dowiadujemy, nie jest żadnym czubkiem góry lodowej, to ziarenko piasku, które wypadło z worka.      


Chwilami mam wrażenie, że w nowym, wspaniałym świecie brakuje zabezpieczeń przed atakami fikcji. Ale jak człowiek dobrze pomyśli, to może być zaledwie przejście na inny poziom wiecznego wyścigu zbrojeń i ciągłych prób ratowania resztek rozsądku.


Trzymajmy się półprawdy, półprawda nas wyzwoli. Po włamaniu się do telefonu posiadacza całej prawdy możemy mieć paskudne myśli i szukać przycisku z napisem „terminate”.


Stan wojenny nie jest niczym nowym, co mi przypomina obóz harcerski, na którym radośnie śpiewaliśmy przy ognisku: „bo taki los dał nam Bóg, że nie wiemy gdzie nasz wróg”, co z jakiegoś powodu gniewało drużynowego.   


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Komiczna przerwa Marek Eyal 2020-05-22


Notatki

Znalezionych 1539 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpieczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk