Prawda

Czwartek, 6 sierpnia 2020 - 20:58

« Poprzedni Następny »


Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela


Lawrence Franklin 2020-05-21

Międzynarodowy Trybunał Karny jest upolitycznionym organem międzynarodowym, którego wyroki nieustannie zdradzają mentalność pełną uprzedzeń.
Międzynarodowy Trybunał Karny jest upolitycznionym organem międzynarodowym, którego wyroki nieustannie zdradzają mentalność pełną uprzedzeń.

Międzynarodowy Trybunał Karny (ICC) wydaje się być gotowy do rozpoczęcia dochodzenia w sprawie rzekomych zbrodni wojennych popełnionych przez izraelskich żołnierzy wobec arabskich cywilnych obywateli w Gazie, na Zachodnim Brzegu i we wschodniej Jerozolimie. Fatou Bensouda, prokuratorka ICC, ogłosiła 30 kwietnia, że będzie prowadziła dochodzenie, jeśli sędziowie w postępowaniu przedprocesowym poinformują ją, że oskarżenie stoi na solidnym gruncie do rozpoczęcia śledztwa.

Nawet jeśli sędziowie dadzą pani Bensouda zielone światło, nadal wydaje się, że istnieją prawne zakazy, wyliczone w dokumencie założycielskim tego mieszczącego się w Hadze trybunału. Według karty ICC, Trybunał nie może badać zachowania państw, które nie są sygnatariuszami Statutu Rzymskiego z 1998 roku, który ustanowił ten Trybunał. Izrael, podobnie jak Stany zjednoczone, nie jest sygnatariuszem Statutu.


Bensouda, przez zaakceptowanie Autonomii Palestyńskiej (AP) jako powoda, narusza Statut Rzymski: ICC ma uprawnienia na prowadzenie dochodzeń w sprawach zarzutów przedstawionych przez suwerenne państwo. Nie istnieje państwo Palestyna. Nie ma nawet ustalonych granic ewentualnego państwa Palestyna. Nie ma określonego społeczeństwa suwerennego państwa, które mogłoby być powodem w sprawie, mimo że przedstawiciele AP dostarczyli akta z zarzutami przeciwko Izraelowi i Izraelskim Siłom Obronnym (IDF).  


Mieszczący się w Nowym Jorku Lawfare Project, reprezentujący kilka proizraelskich NGO, podkreśla niedorzeczność stanowiska prokuratorki w niepoprawnym twierdzeniu, że proponowane państwo palestyńskie powstanie dzięki międzynarodowym negocjacjom, a nie  w wyniku bezpośrednich negocjacji miedzy Izraelczykami a Palestyńczykami, do których Palestyńczycy nie chcą przystąpić. To nieprzejednanie może trwać przez wieczność, co wydaje się obecnym planem Palestyńczyków. Izraelczycy mają więc teoretycznie trzymać wszystkie terytoria sporne „w naftalinie” na zawsze, bo któregoś dnia Palestyńczycy mogą pokazać się przy stole negocjacyjnym. Lawfare Project pokazuje, że te rozmowy są sprawą polityczną nie zaś sądową. Państwo Izrael i kilka innych demokracji „wolnego świata”, takich jak Niemcy, Austria i Czechy, w pismach do Trybunału określiły działania prokuratorki jako niezgodne z normami i nielegalne.


29 kwietnia
 Bensouda powtórzyła, że „można uznać Palestynę za państwo w celu umożliwienia przekazania sądowi w Hadze jurysdykcji w sprawie czynów przestępczych popełnionych na jej terytorium”.Opiera swoje twierdzenie na ocenie byłego prokuratora ICC, Luis Moreno Ocampo. Jego zdaniem, skoro Autonomia Palestyńska mogła zdobyć uznanie Narodów Zjednoczonych jako państwo nieczłonkowskie Zgromadzenia Ogólnego (UNGA), to ICC może rozpatrzyć twierdzenia o łamaniu praw człowieka przez IDF. UNGA przyjęła ”Palestynę” jako państwo nieczłonkowskie w 2015 roku, uchwalając Rezolucję 67/19.


Decyzja Bensoudy wydaje się pogarszać już nadszarpniętą reputację ICC jako organu, który nie jest ani niezależny, ani bezstronny. Budżet ICC jest ograniczony i jest coraz bardziej zakładnikiem UNGA. ONZ mianuje także panel sędziów ICC, co jest z natury politycznym procesem, zależnym od głosowania bloków w UNGA. Polityczny paraliż ICC spowodował, że Trybunał nie był w stanie orzekać w sprawie łamania praw człowieka i ludobójstwa w kilku wcześniejszych kryzysach: zbrodni wojennych sudańskich sił paramilitarnych poczynając od 2003 roku w Darfurze w Sudanie i masakrach cywilnej populacji Syrii przez syryjską armię narodową w trwającej od dziesięciu lat wojnie domowej w tym kraju.  


Trudno odgadnąć, czy Bensouda, muzułmanka z Gambii w Afryce Zachodniej, ma jakąś głęboką niechęć wobec Izraela. Jest z pewnością możliwe jednak, że nawet gdyby była innego wyznania i z innego kraju, Bensouda, której kadencja upływa w 2021 roku, może nie być odporna na antyizraelską propagandę Autonomii Palestyńskiej.


Rzecznikiem
 45-osobowego Komitetu Wykonawczego AP, który przedstawiał sprawę ICC, jest dr Ghazi Hamad, wiceminister rządu terrorystycznej grupy Hamas, której statutowym celem jest  zniszczenie Izraela. W komitecie znajdują się także przedstawiciele dwóch innych terrorystycznych organizacji poza Hamasem, a mianowicie Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny (LFWP) i Frontu Wyzwolenia Palestyny (FWP).


Według
 Palestinian Media Watch i jordańskiej Jaffra News, przedprocesowe procedury zorganizowane przez Bensoudę mogły być częścią farsy w próbie poprawienia wizerunku bezstronności ICC. Bensouda spotkała się także 15 lutego z premierem Autonomii Palestyńskiej, Mohammadem Sztajjahem. Niedawno jordańska gazeta opublikowała artykuł, który wzmacnia twierdzenie, że Bensouda kolaboruje z AP, by zaatakować Izrael. Taka kolaboracja między Bensoudą a AP może wyjaśnić optymizm, wieloletniego palestyńskiego negocjatora, Saeba Erekata, że dochodzenie ICC będzie ostatecznie pomyślne dla AP.


Rząd USA wyraził jasno swoje niezadowolenie ze stanowiska Bensoudy przez anulowanie jej wizy do Stanów Zjednoczonych. Nastąpiło to po równie bezprawnych oskarżeniach wysuniętych przez Bensoudę i jej naleganiach, by zbadać zarzuty, że żołnierze USA popełnili zbrodnie wojenne w Afganistanie. Bensouda już uprzednio pokazała, że nie jest bezstronna, kiedy prowadziła dochodzenie w sprawie bezpodstawnych zarzutów o systematyczne łamanie praw człowieka przez brytyjskich żołnierzy w Afganistanie i w Iraku.


Niezależnie od możliwej kolaboracji Bensoudy z członkami AP, zarówno izraelski, jak niezależny panel dochodzeniowy uznały działania Izraela podczas konfliktów Izraela z palestyńskimi siłami terrorystycznymi za w pełni zgodne z prawem wojennym. Niezależni obserwatorzy, tacy jak pułkownik armii brytyjskiej w stanie spoczynku, Richard Kemp, członek Gaza Commission, poparli odrzucenie przez panel oskarżenia, że IDF popełnił zbrodnie wojenne podczas „Operacji Ochronny Brzeg” w Gazie. Kemp, który nazwał siły obronne Izraela „najbardziej moralną armią na świecie”, wielokrotnie opisywał, jak na IDF rzucano fałszywe oskarżenia, mimo skrupulatnych wysiłków Izraela, by unikać cywilnych ofiar.


Także główny sponsor ICC, Narody Zjednoczone, w końcu musiały zatopić Raport Goldstone’a, o którym w napisanej przez zespół ekspertów analizie NGO Monitor, stwierdzono, że jest „studium ewidentnych uprzedzeń”, „nadużywający praw człowieka do wojny politycznej”, „skażony do głębi” i jest „porażką rozpoznania”. 


Dziennikarz specjalizujący się w sprawach prawniczych, Yonah Jeremy Bob, pisze, że IDF przeprowadził co najmniej 500 dochodzeń i ponad 30 pełnych śledztw w sprawach o działania izraelskich żołnierzy podczas konfliktu z Gazą w 2014 roku. W 2015 roku komisja wojskowych ekspertów z kilku demokratycznych państw orzekła, że analiza militarnych działań Izraela w 2014 roku ustaliła, że „IDF nie tylko spełniał zobowiązania wynikające z Prawa o Konflikcie Zbrojnym, ale często na polu bitwy wykraczał poza nie, ponosząc znaczne taktyczne koszty”.


Zarówno USA, jak Izrael, mądrze zdecydowały o nieprzystąpieniu do ICC, unikając w ten sposób niebezpieczeństwa, że ich personel wojskowy będzie badany przez wyraźnie upolityczniony organ międzynarodowy, którego osądy nieustannie zdradzają mentalność upolitycznienia i stronniczości.


International Kangaroo Court to Investigate Israel for War Crimes

Gatestone Institute, 13 maja 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLawrence A. Franklin


Amerykański analityk, emerytowany pułkownik lotnictwa, były pracownik ministerstwa obrony w administracji prezydenta Busha. W styczniu 2006 roku został skazany na 13 lat więzienia za ujawnienie Izraelowi tajnych informacji o amerykańskiej polityce w Iranie. Franklin przyznał się do winy. W drugiej instancji wyrok został zmieniony na 10 miesięcy aresztu domowego. (Jak komentował jeden z amerykańskich publicystów „skazany za ujawnienie sojusznikowi informacji o naszych konszachtach z wrogiem”.)   


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1579 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk