Prawda

Sobota, 31 października 2020 - 23:06

« Poprzedni Następny »


Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela


Lawrence Franklin 2020-05-21

Międzynarodowy Trybunał Karny jest upolitycznionym organem międzynarodowym, którego wyroki nieustannie zdradzają mentalność pełną uprzedzeń.
Międzynarodowy Trybunał Karny jest upolitycznionym organem międzynarodowym, którego wyroki nieustannie zdradzają mentalność pełną uprzedzeń.

Międzynarodowy Trybunał Karny (ICC) wydaje się być gotowy do rozpoczęcia dochodzenia w sprawie rzekomych zbrodni wojennych popełnionych przez izraelskich żołnierzy wobec arabskich cywilnych obywateli w Gazie, na Zachodnim Brzegu i we wschodniej Jerozolimie. Fatou Bensouda, prokuratorka ICC, ogłosiła 30 kwietnia, że będzie prowadziła dochodzenie, jeśli sędziowie w postępowaniu przedprocesowym poinformują ją, że oskarżenie stoi na solidnym gruncie do rozpoczęcia śledztwa.

Nawet jeśli sędziowie dadzą pani Bensouda zielone światło, nadal wydaje się, że istnieją prawne zakazy, wyliczone w dokumencie założycielskim tego mieszczącego się w Hadze trybunału. Według karty ICC, Trybunał nie może badać zachowania państw, które nie są sygnatariuszami Statutu Rzymskiego z 1998 roku, który ustanowił ten Trybunał. Izrael, podobnie jak Stany zjednoczone, nie jest sygnatariuszem Statutu.


Bensouda, przez zaakceptowanie Autonomii Palestyńskiej (AP) jako powoda, narusza Statut Rzymski: ICC ma uprawnienia na prowadzenie dochodzeń w sprawach zarzutów przedstawionych przez suwerenne państwo. Nie istnieje państwo Palestyna. Nie ma nawet ustalonych granic ewentualnego państwa Palestyna. Nie ma określonego społeczeństwa suwerennego państwa, które mogłoby być powodem w sprawie, mimo że przedstawiciele AP dostarczyli akta z zarzutami przeciwko Izraelowi i Izraelskim Siłom Obronnym (IDF).  


Mieszczący się w Nowym Jorku Lawfare Project, reprezentujący kilka proizraelskich NGO, podkreśla niedorzeczność stanowiska prokuratorki w niepoprawnym twierdzeniu, że proponowane państwo palestyńskie powstanie dzięki międzynarodowym negocjacjom, a nie  w wyniku bezpośrednich negocjacji miedzy Izraelczykami a Palestyńczykami, do których Palestyńczycy nie chcą przystąpić. To nieprzejednanie może trwać przez wieczność, co wydaje się obecnym planem Palestyńczyków. Izraelczycy mają więc teoretycznie trzymać wszystkie terytoria sporne „w naftalinie” na zawsze, bo któregoś dnia Palestyńczycy mogą pokazać się przy stole negocjacyjnym. Lawfare Project pokazuje, że te rozmowy są sprawą polityczną nie zaś sądową. Państwo Izrael i kilka innych demokracji „wolnego świata”, takich jak Niemcy, Austria i Czechy, w pismach do Trybunału określiły działania prokuratorki jako niezgodne z normami i nielegalne.


29 kwietnia
 Bensouda powtórzyła, że „można uznać Palestynę za państwo w celu umożliwienia przekazania sądowi w Hadze jurysdykcji w sprawie czynów przestępczych popełnionych na jej terytorium”.Opiera swoje twierdzenie na ocenie byłego prokuratora ICC, Luis Moreno Ocampo. Jego zdaniem, skoro Autonomia Palestyńska mogła zdobyć uznanie Narodów Zjednoczonych jako państwo nieczłonkowskie Zgromadzenia Ogólnego (UNGA), to ICC może rozpatrzyć twierdzenia o łamaniu praw człowieka przez IDF. UNGA przyjęła ”Palestynę” jako państwo nieczłonkowskie w 2015 roku, uchwalając Rezolucję 67/19.


Decyzja Bensoudy wydaje się pogarszać już nadszarpniętą reputację ICC jako organu, który nie jest ani niezależny, ani bezstronny. Budżet ICC jest ograniczony i jest coraz bardziej zakładnikiem UNGA. ONZ mianuje także panel sędziów ICC, co jest z natury politycznym procesem, zależnym od głosowania bloków w UNGA. Polityczny paraliż ICC spowodował, że Trybunał nie był w stanie orzekać w sprawie łamania praw człowieka i ludobójstwa w kilku wcześniejszych kryzysach: zbrodni wojennych sudańskich sił paramilitarnych poczynając od 2003 roku w Darfurze w Sudanie i masakrach cywilnej populacji Syrii przez syryjską armię narodową w trwającej od dziesięciu lat wojnie domowej w tym kraju.  


Trudno odgadnąć, czy Bensouda, muzułmanka z Gambii w Afryce Zachodniej, ma jakąś głęboką niechęć wobec Izraela. Jest z pewnością możliwe jednak, że nawet gdyby była innego wyznania i z innego kraju, Bensouda, której kadencja upływa w 2021 roku, może nie być odporna na antyizraelską propagandę Autonomii Palestyńskiej.


Rzecznikiem
 45-osobowego Komitetu Wykonawczego AP, który przedstawiał sprawę ICC, jest dr Ghazi Hamad, wiceminister rządu terrorystycznej grupy Hamas, której statutowym celem jest  zniszczenie Izraela. W komitecie znajdują się także przedstawiciele dwóch innych terrorystycznych organizacji poza Hamasem, a mianowicie Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny (LFWP) i Frontu Wyzwolenia Palestyny (FWP).


Według
 Palestinian Media Watch i jordańskiej Jaffra News, przedprocesowe procedury zorganizowane przez Bensoudę mogły być częścią farsy w próbie poprawienia wizerunku bezstronności ICC. Bensouda spotkała się także 15 lutego z premierem Autonomii Palestyńskiej, Mohammadem Sztajjahem. Niedawno jordańska gazeta opublikowała artykuł, który wzmacnia twierdzenie, że Bensouda kolaboruje z AP, by zaatakować Izrael. Taka kolaboracja między Bensoudą a AP może wyjaśnić optymizm, wieloletniego palestyńskiego negocjatora, Saeba Erekata, że dochodzenie ICC będzie ostatecznie pomyślne dla AP.


Rząd USA wyraził jasno swoje niezadowolenie ze stanowiska Bensoudy przez anulowanie jej wizy do Stanów Zjednoczonych. Nastąpiło to po równie bezprawnych oskarżeniach wysuniętych przez Bensoudę i jej naleganiach, by zbadać zarzuty, że żołnierze USA popełnili zbrodnie wojenne w Afganistanie. Bensouda już uprzednio pokazała, że nie jest bezstronna, kiedy prowadziła dochodzenie w sprawie bezpodstawnych zarzutów o systematyczne łamanie praw człowieka przez brytyjskich żołnierzy w Afganistanie i w Iraku.


Niezależnie od możliwej kolaboracji Bensoudy z członkami AP, zarówno izraelski, jak niezależny panel dochodzeniowy uznały działania Izraela podczas konfliktów Izraela z palestyńskimi siłami terrorystycznymi za w pełni zgodne z prawem wojennym. Niezależni obserwatorzy, tacy jak pułkownik armii brytyjskiej w stanie spoczynku, Richard Kemp, członek Gaza Commission, poparli odrzucenie przez panel oskarżenia, że IDF popełnił zbrodnie wojenne podczas „Operacji Ochronny Brzeg” w Gazie. Kemp, który nazwał siły obronne Izraela „najbardziej moralną armią na świecie”, wielokrotnie opisywał, jak na IDF rzucano fałszywe oskarżenia, mimo skrupulatnych wysiłków Izraela, by unikać cywilnych ofiar.


Także główny sponsor ICC, Narody Zjednoczone, w końcu musiały zatopić Raport Goldstone’a, o którym w napisanej przez zespół ekspertów analizie NGO Monitor, stwierdzono, że jest „studium ewidentnych uprzedzeń”, „nadużywający praw człowieka do wojny politycznej”, „skażony do głębi” i jest „porażką rozpoznania”. 


Dziennikarz specjalizujący się w sprawach prawniczych, Yonah Jeremy Bob, pisze, że IDF przeprowadził co najmniej 500 dochodzeń i ponad 30 pełnych śledztw w sprawach o działania izraelskich żołnierzy podczas konfliktu z Gazą w 2014 roku. W 2015 roku komisja wojskowych ekspertów z kilku demokratycznych państw orzekła, że analiza militarnych działań Izraela w 2014 roku ustaliła, że „IDF nie tylko spełniał zobowiązania wynikające z Prawa o Konflikcie Zbrojnym, ale często na polu bitwy wykraczał poza nie, ponosząc znaczne taktyczne koszty”.


Zarówno USA, jak Izrael, mądrze zdecydowały o nieprzystąpieniu do ICC, unikając w ten sposób niebezpieczeństwa, że ich personel wojskowy będzie badany przez wyraźnie upolityczniony organ międzynarodowy, którego osądy nieustannie zdradzają mentalność upolitycznienia i stronniczości.


International Kangaroo Court to Investigate Israel for War Crimes

Gatestone Institute, 13 maja 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLawrence A. Franklin


Amerykański analityk, emerytowany pułkownik lotnictwa, były pracownik ministerstwa obrony w administracji prezydenta Busha. W styczniu 2006 roku został skazany na 13 lat więzienia za ujawnienie Izraelowi tajnych informacji o amerykańskiej polityce w Iranie. Franklin przyznał się do winy. W drugiej instancji wyrok został zmieniony na 10 miesięcy aresztu domowego. (Jak komentował jeden z amerykańskich publicystów „skazany za ujawnienie sojusznikowi informacji o naszych konszachtach z wrogiem”.)   


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1662 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pora rozliczyć grupy “praw człowieka” za ich antysemityzm   Tobin   2020-10-30
“GUARDIAN” znowu propaguje kłamstwo o “50 rasistowskich prawach”   Levick   2020-10-29
Roosevelt i Żydzi   Rosenthal   2020-10-28
Dlaczego islam pilnie potrzebuje reformacji   Ayaan Hirsi Ali   2020-10-28
Jedna wojna i sześciu przegrywających   Taheri   2020-10-27
Zamordowanie francuskiego nauczyciela i sprawa terminologii używanej przez media   Frantzman   2020-10-26
Czy koniec wojen o ropę naftową?   Koraszewski   2020-10-24
Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19
“Przebudzony” świat idzie na wojnę przeciwko Wonder Woman   Tobin   2020-10-18
Arabia Saudyjska: My także mamy dosyć Palestyńczyków   Toameh   2020-10-17
Pokój z Izraelem jest koniecznością   Al-Dughaither   2020-10-16
Czy możliwe jest pohamowanie skrajnej stronniczości BBC?   Gerstenfeld   2020-10-15
Umowa Izrael-ZEA pokazuje hipokryzję “aktywistów ruchu pokojowego”     2020-10-14
Życie na salonach światowego humanizmu   Koraszewski   2020-10-14
Nagle nie ma zgody co do tego, jak ma wyglądać izraelsko-palestyński pokój   Amos   2020-10-12
Ostatni gwóźdź do trumny palestyńsko-arabskich stosunków?   Toameh   2020-10-11
Ścigając i będąc ściganym: wiara w czarnoksięstwo i afrykańskie oświecenie   Igwe   2020-10-10
UE staje po stronie “najgorszego na świecie sprawcy łamania praw człowieka”   Rafizadeh   2020-10-10
Jak BBC tworzy materialy edukacyjne dla szkół   Sela   2020-10-09
Wojna o pokój w mediach drukowanych i elektronicznych   Koraszewski   2020-10-08
Czy faszyzm to już tylko wyzwisko?   Koraszewski   2020-10-06
Czy państwa arabskie rzeczywiście popierają Palestyńczyków?   Kedar   2020-10-04
BBC idzie na wojnę z Żydami w Jerozolimie   Collier   2020-10-03
Zadawanie złych pytań o ekstremistyczną przemoc   Tobin   2020-10-02
Lekcja białoruskiego, czyli Francišak Viačorka i inni   Zbierski   2020-10-02
Znamienne toponimy w “New York Times”    Fitzgerald   2020-10-01
Autocenzura w USA   Bergman   2020-09-30
Arabowie: "Palestyńczycy powtarzają te same błędy"    Toameh   2020-09-30
Nowe szaty cesarza   Doran   2020-09-29
Arabscy muzułmanie są ludźmi kolorowymi, arabscy chrześcijanie są biali   Greenfield   2020-09-28
Międzynarodowe prawo dla jednego narodu   Kontorovich   2020-09-27
Dla postmodernizmu tożsamość jest ważniejsza od rozumu   Rosenthal   2020-09-25
Nieprzyjemna wiadomość dla Thomasa Friedmana   Flatow   2020-09-25
Arabowie przyznają się do błędu   Koraszewski   2020-09-24
Więcej niż stracona okazja dla Palestyńczyków   Tobin   2020-09-23
Symbole (i symbolizm) ujawniają gorzką bliskowschodnią prawdę   Flatow   2020-09-22
Wojna Czerwono-Zielonego sojuszu przeciwko Izraelowi trwa   Glick   2020-09-21
Dlaczego John Kerry i inni nie mieli racji w sprawie pokoju i Izraela - analiza   Frantzman   2020-09-20
Obnażenie palestyńskich kłamstw    Blum   2020-09-19
Niewolnice w Al-Dżazira   Fernandez   2020-09-19
Arabowie: Izrael nie jest naszym wrogiem   Toameh   2020-09-18
Prośba o pokorę od Benjamina Franklina   Jacoby   2020-09-17
Ostry zakręt historii   Koraszewski   2020-09-16
Niewolnictwo: czy jest monopol na cierpienie?   Taheri   2020-09-15
Kulturowe wojny w szkołach w Kalifornii   Julius   2020-09-15
Przegląd wiadomości w drodze na zakupy   Koraszewski   2020-09-13
Pożegnanie lata, czyli prywatne drzewo życia   Ferus   2020-09-13
ZEA: Nie jesteśmy zdrajcami, palestyńscy przywódcy są skorumpowani   Toameh   2020-09-11
Nawet antysemickie media w Iraku mówią z zainteresowaniem o normalizacji     2020-09-10
Normalizacja może stworzyć prawdziwy „Nowy Bliski Wschód”   Rosenthal   2020-09-09
Milczenie ONZ i UE wobec “szokującego łamania praw człowieka” przez Iran   Rafizadeh   2020-09-08
Kiedy Palestyńczyk wreszcie się obudzi?!   Al-Dahiri   2020-09-08
Lot nad Arabią Saudyjską   Jacoby   2020-09-07
Kogo Żydzi powinni bać się najbardziej podczas „powstania”?   Tobin   2020-09-06
Wielki krok naprzód dla światowego pokoju – i ci, którzy wolą go ignorować   Kemp   2020-09-05
Harvard zaprasza głównego palestyńskiego negacjonistę    Lipman   2020-09-04
Obietnica i zagrożenia porozumienia pokojowego z Dżuba    Fernandez   2020-09-04
Arabski antysemityzm za europejskie pieniądze   Koraszewski   2020-09-03
Zgraja „proizraelskiej surowej miłości” a umowa z ZEA   Frantzman   2020-09-02
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy popierają porozumienie Izrael-ZEA?   Toameh   2020-09-01
Krótka historia europejskich obserwatorów w Gazie   Steinberg   2020-08-31
ONZ doprowadza mnie do szału   Collins   2020-08-30
Świat na śliskiej drodze   Taheri   2020-08-29
Co finansuje Europa?   Henig-Cohen   2020-08-29
Appeasement: Europejska choroba   Kemp   2020-08-27
Entliczek, pentliczek, czerwony stoliczek   Koraszewski   2020-08-27
Erdoğan potrzebuje nowych wrogów   Bekdil   2020-08-26
A co z 17 milionami niewolników w świecie islamskim?   Meotti   2020-08-22
Mulowie i Hezbollah – specjaliści w szmuglu narkotyków   Rafizadeh   2020-08-21
"Guardian" doszlusował do Iranu i Turcji w sprzeciwie wobec umowy pokojowej Izraela i ZEA   Levick   2020-08-19
Kiedy pamięć staje się więzieniem narodów   Taheri   2020-08-18
Czyje życie liczy się?   Maistrovoy   2020-08-17
Iran: najnowsza kolonia Chin?   Rafizadeh   2020-08-15
Jak zostałam anulowana   Chesler   2020-08-13
Gorsza strona naszej natury   Koraszewski   2020-08-12
Amerykanie nie ufają medium   Jacoby   2020-08-10
Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk