Prawda

Piątek, 5 czerwca 2020 - 01:33

« Poprzedni Następny »


Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela


Lawrence Franklin 2020-05-21

Międzynarodowy Trybunał Karny jest upolitycznionym organem międzynarodowym, którego wyroki nieustannie zdradzają mentalność pełną uprzedzeń.
Międzynarodowy Trybunał Karny jest upolitycznionym organem międzynarodowym, którego wyroki nieustannie zdradzają mentalność pełną uprzedzeń.

Międzynarodowy Trybunał Karny (ICC) wydaje się być gotowy do rozpoczęcia dochodzenia w sprawie rzekomych zbrodni wojennych popełnionych przez izraelskich żołnierzy wobec arabskich cywilnych obywateli w Gazie, na Zachodnim Brzegu i we wschodniej Jerozolimie. Fatou Bensouda, prokuratorka ICC, ogłosiła 30 kwietnia, że będzie prowadziła dochodzenie, jeśli sędziowie w postępowaniu przedprocesowym poinformują ją, że oskarżenie stoi na solidnym gruncie do rozpoczęcia śledztwa.

Nawet jeśli sędziowie dadzą pani Bensouda zielone światło, nadal wydaje się, że istnieją prawne zakazy, wyliczone w dokumencie założycielskim tego mieszczącego się w Hadze trybunału. Według karty ICC, Trybunał nie może badać zachowania państw, które nie są sygnatariuszami Statutu Rzymskiego z 1998 roku, który ustanowił ten Trybunał. Izrael, podobnie jak Stany zjednoczone, nie jest sygnatariuszem Statutu.


Bensouda, przez zaakceptowanie Autonomii Palestyńskiej (AP) jako powoda, narusza Statut Rzymski: ICC ma uprawnienia na prowadzenie dochodzeń w sprawach zarzutów przedstawionych przez suwerenne państwo. Nie istnieje państwo Palestyna. Nie ma nawet ustalonych granic ewentualnego państwa Palestyna. Nie ma określonego społeczeństwa suwerennego państwa, które mogłoby być powodem w sprawie, mimo że przedstawiciele AP dostarczyli akta z zarzutami przeciwko Izraelowi i Izraelskim Siłom Obronnym (IDF).  


Mieszczący się w Nowym Jorku Lawfare Project, reprezentujący kilka proizraelskich NGO, podkreśla niedorzeczność stanowiska prokuratorki w niepoprawnym twierdzeniu, że proponowane państwo palestyńskie powstanie dzięki międzynarodowym negocjacjom, a nie  w wyniku bezpośrednich negocjacji miedzy Izraelczykami a Palestyńczykami, do których Palestyńczycy nie chcą przystąpić. To nieprzejednanie może trwać przez wieczność, co wydaje się obecnym planem Palestyńczyków. Izraelczycy mają więc teoretycznie trzymać wszystkie terytoria sporne „w naftalinie” na zawsze, bo któregoś dnia Palestyńczycy mogą pokazać się przy stole negocjacyjnym. Lawfare Project pokazuje, że te rozmowy są sprawą polityczną nie zaś sądową. Państwo Izrael i kilka innych demokracji „wolnego świata”, takich jak Niemcy, Austria i Czechy, w pismach do Trybunału określiły działania prokuratorki jako niezgodne z normami i nielegalne.


29 kwietnia
 Bensouda powtórzyła, że „można uznać Palestynę za państwo w celu umożliwienia przekazania sądowi w Hadze jurysdykcji w sprawie czynów przestępczych popełnionych na jej terytorium”.Opiera swoje twierdzenie na ocenie byłego prokuratora ICC, Luis Moreno Ocampo. Jego zdaniem, skoro Autonomia Palestyńska mogła zdobyć uznanie Narodów Zjednoczonych jako państwo nieczłonkowskie Zgromadzenia Ogólnego (UNGA), to ICC może rozpatrzyć twierdzenia o łamaniu praw człowieka przez IDF. UNGA przyjęła ”Palestynę” jako państwo nieczłonkowskie w 2015 roku, uchwalając Rezolucję 67/19.


Decyzja Bensoudy wydaje się pogarszać już nadszarpniętą reputację ICC jako organu, który nie jest ani niezależny, ani bezstronny. Budżet ICC jest ograniczony i jest coraz bardziej zakładnikiem UNGA. ONZ mianuje także panel sędziów ICC, co jest z natury politycznym procesem, zależnym od głosowania bloków w UNGA. Polityczny paraliż ICC spowodował, że Trybunał nie był w stanie orzekać w sprawie łamania praw człowieka i ludobójstwa w kilku wcześniejszych kryzysach: zbrodni wojennych sudańskich sił paramilitarnych poczynając od 2003 roku w Darfurze w Sudanie i masakrach cywilnej populacji Syrii przez syryjską armię narodową w trwającej od dziesięciu lat wojnie domowej w tym kraju.  


Trudno odgadnąć, czy Bensouda, muzułmanka z Gambii w Afryce Zachodniej, ma jakąś głęboką niechęć wobec Izraela. Jest z pewnością możliwe jednak, że nawet gdyby była innego wyznania i z innego kraju, Bensouda, której kadencja upływa w 2021 roku, może nie być odporna na antyizraelską propagandę Autonomii Palestyńskiej.


Rzecznikiem
 45-osobowego Komitetu Wykonawczego AP, który przedstawiał sprawę ICC, jest dr Ghazi Hamad, wiceminister rządu terrorystycznej grupy Hamas, której statutowym celem jest  zniszczenie Izraela. W komitecie znajdują się także przedstawiciele dwóch innych terrorystycznych organizacji poza Hamasem, a mianowicie Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny (LFWP) i Frontu Wyzwolenia Palestyny (FWP).


Według
 Palestinian Media Watch i jordańskiej Jaffra News, przedprocesowe procedury zorganizowane przez Bensoudę mogły być częścią farsy w próbie poprawienia wizerunku bezstronności ICC. Bensouda spotkała się także 15 lutego z premierem Autonomii Palestyńskiej, Mohammadem Sztajjahem. Niedawno jordańska gazeta opublikowała artykuł, który wzmacnia twierdzenie, że Bensouda kolaboruje z AP, by zaatakować Izrael. Taka kolaboracja między Bensoudą a AP może wyjaśnić optymizm, wieloletniego palestyńskiego negocjatora, Saeba Erekata, że dochodzenie ICC będzie ostatecznie pomyślne dla AP.


Rząd USA wyraził jasno swoje niezadowolenie ze stanowiska Bensoudy przez anulowanie jej wizy do Stanów Zjednoczonych. Nastąpiło to po równie bezprawnych oskarżeniach wysuniętych przez Bensoudę i jej naleganiach, by zbadać zarzuty, że żołnierze USA popełnili zbrodnie wojenne w Afganistanie. Bensouda już uprzednio pokazała, że nie jest bezstronna, kiedy prowadziła dochodzenie w sprawie bezpodstawnych zarzutów o systematyczne łamanie praw człowieka przez brytyjskich żołnierzy w Afganistanie i w Iraku.


Niezależnie od możliwej kolaboracji Bensoudy z członkami AP, zarówno izraelski, jak niezależny panel dochodzeniowy uznały działania Izraela podczas konfliktów Izraela z palestyńskimi siłami terrorystycznymi za w pełni zgodne z prawem wojennym. Niezależni obserwatorzy, tacy jak pułkownik armii brytyjskiej w stanie spoczynku, Richard Kemp, członek Gaza Commission, poparli odrzucenie przez panel oskarżenia, że IDF popełnił zbrodnie wojenne podczas „Operacji Ochronny Brzeg” w Gazie. Kemp, który nazwał siły obronne Izraela „najbardziej moralną armią na świecie”, wielokrotnie opisywał, jak na IDF rzucano fałszywe oskarżenia, mimo skrupulatnych wysiłków Izraela, by unikać cywilnych ofiar.


Także główny sponsor ICC, Narody Zjednoczone, w końcu musiały zatopić Raport Goldstone’a, o którym w napisanej przez zespół ekspertów analizie NGO Monitor, stwierdzono, że jest „studium ewidentnych uprzedzeń”, „nadużywający praw człowieka do wojny politycznej”, „skażony do głębi” i jest „porażką rozpoznania”. 


Dziennikarz specjalizujący się w sprawach prawniczych, Yonah Jeremy Bob, pisze, że IDF przeprowadził co najmniej 500 dochodzeń i ponad 30 pełnych śledztw w sprawach o działania izraelskich żołnierzy podczas konfliktu z Gazą w 2014 roku. W 2015 roku komisja wojskowych ekspertów z kilku demokratycznych państw orzekła, że analiza militarnych działań Izraela w 2014 roku ustaliła, że „IDF nie tylko spełniał zobowiązania wynikające z Prawa o Konflikcie Zbrojnym, ale często na polu bitwy wykraczał poza nie, ponosząc znaczne taktyczne koszty”.


Zarówno USA, jak Izrael, mądrze zdecydowały o nieprzystąpieniu do ICC, unikając w ten sposób niebezpieczeństwa, że ich personel wojskowy będzie badany przez wyraźnie upolityczniony organ międzynarodowy, którego osądy nieustannie zdradzają mentalność upolitycznienia i stronniczości.


International Kangaroo Court to Investigate Israel for War Crimes

Gatestone Institute, 13 maja 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLawrence A. Franklin


Amerykański analityk, emerytowany pułkownik lotnictwa, były pracownik ministerstwa obrony w administracji prezydenta Busha. W styczniu 2006 roku został skazany na 13 lat więzienia za ujawnienie Izraelowi tajnych informacji o amerykańskiej polityce w Iranie. Franklin przyznał się do winy. W drugiej instancji wyrok został zmieniony na 10 miesięcy aresztu domowego. (Jak komentował jeden z amerykańskich publicystów „skazany za ujawnienie sojusznikowi informacji o naszych konszachtach z wrogiem”.)   


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1539 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpieczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk