Prawda

Sobota, 25 czerwca 2022 - 19:37

« Poprzedni Następny »


Pszczoły i pestycydy


Matt Ridley 2014-10-21


Unia Europejska jest uzależniona od zasady ostrożności – która praktycznie rzecz biorąc mówi, że ryzyko, jakie niosą ze sobą nowe technologie, musi być mierzone w stosunku do doskonałości, nie zaś do ryzyka zawartego w istniejących technologiach. Teraz przynosi to wyniki, które okazały się tak absolutnym samobójem i to tak szybko, że nawet Eurokraci mogą zauważyć katastrofę środowiskową, która stworzyli.

Tej jesieni w całej Wielkiej Brytanii uprawy rzepaku załamują się z powodu plagi

pchełek ziemnych. Bezpośrednią przyczyną problemu jest dwuletni zakaz  używania insektycydów z grupy neonikotynidów, wprowadzony przez UE (mimo sprzeciwu brytyjskiego) pod koniec zeszłego roku. Zakaz uzasadniano potrzebą ostrożności, jako że podejrzewano, iż neonikotynidy mogą powodować masowy spadek liczebności pszczół. Nawiasem mówiąc, jak pokażę za chwilę, nie ma masowego spadku liczebności pszczół.

 

Neonikotynidów używa się przede wszystkim do zaprawiania nasion: nasiona moczy się w substancji chemicznej, żeby rosły rośliny chronione przed szkodnikami i – co bardzo istotne – często nie trzeba ich opryskiwać. Piękno tego zabiegu polega na tym, że uderza w szkodniki, takie jak pchełki ziemne, ale nie w inne owady. Pszczoły wystawione w laboratorium na wysokie dawki neonikotynidów istotnie umierają lub są zdezorientowane – to właśnie znaczy słowo „insektycyd”. Niemniej badania terenowe o dużym zakresie i dowody z realnego świata konsekwentnie pokazują, że pyłek rzepaku nie zawiera wystarczająco dużej dawki, by wpłynąć na kolonie pszczół. Raport Departamentu ds. Środowiska, Żywności i Terenów Wiejskich przedstawił wniosek, że w badaniach laboratoryjnych, stanowiących podstawę do uzasadnienia zakazu UE, poważnie przedawkowano neonikotynidy  w eksperymentach i że w normalnych warunkach pszczoły nie są dotknięte przez kontakt z tym środkiem pozostającym w roślinach. Australijskie organy nadzorujące twierdzą, że neonikotynidy w rzeczywistości poprawiły środowisko dla pszczół przez zastąpienie starych pestycydów. A w USA Departament Rolnictwa i Agencja Ochrony Środowiska opierają się jak dotąd wezwaniom do zakazania neonikotynidów, podając to samo uzasadnienie.

 

Mimo że nie ma absolutnie żadnych dobrych badań naukowych, które wiązałyby neonikotynidy ze śmiercią pszczół na polach, zostały one jednak zakazane do użytku dla kwitnących upraw w Europie. Organizacja Friends of the Earth, która lobbowała za zakazem, twierdziła, że nie będzie to miało żadnego znaczenia dla farmerów. Szeroko cytowano Dave’a Goulsona, działacza na rzecz ochrony pszczół i autora świetnej książki o trzmielach A Sting in the Tale, który powiedział, że farmerzy i tak marnowali czas na neonikotynidy; chociaż nie jest jasne, skąd to wie. Przypuszczalnie uważa, że farmerzy są głupi.

 

No cóż, środowiskowcy mylili się. Tej jesieni straty rzepaku sięgają 50 procent w  Hampshire i tylko niewiele mniej w innych częściach kraju. Farmerzy w Niemczech, którzy są największym producentem rzepaku w Europie, także informują o rozległych szkodach. Ponieważ rzepak jest jedną z głównych kwitnących roślin uprawnych, dostarczając olbrzymich ilości pyłku i nektaru dla pszczół, zaszkodzi to zarówno dzikim pszczołom, jak i właścicielom pasiek.

 

Zamiast tego farmerzy używają (niechętnie) pyretroidów. Te starszej generacji środki owadobójcze są mniej skuteczne przeciwko szkodnikom (pchełki ziemne częściowo się na nie uodporniły), są bardziej niebezpieczne dla innych owadów, zagrażając szczególnie wodnym bezkręgowcom, kiedy przenikają do strumieni, i są bardziej niebezpieczne w użyciu. Rezultatem będzie więc śmierć większej liczby owadów. W panice Departament ds. Środowiska, Żywności i Terenów Wiejskich już ogłosił, że pozwoli na użycie dwóch neonikotynidów, ale – i tutaj nie wiadomo czy śmiać się czy płakać – oba używane są do opryskiwania kwitnących upraw zamiast do zaprawiania ziarna! A więc zaszkodzą pszczołom.

 

Zakaz wprowadzono wyłącznie, by ugłaskać grupy zielonego lobby, które to grupy mają uprzywilejowany i bezpośredni dostęp do niepochodzących z wyboru oficjeli europejskich, stanowiących o polityce. Nakręcili swoich fanów przez posługiwanie się wprowadzającymi w błąd badaniami i bombardowali w tej sprawie polityków. Były komisarz ds. zdrowia, Tonio Borg, był tak zasypywany e-mailami, że musiał coś zrobić. Owen Paterson, minister środowiska, otrzymał 85 tysięcy e-maili tylko na swój adres parlamentarny. Niemniej ostrzegał kolegów, że zakaz jest nieuzasadniony i będzie miał skutki sprzeczne z zamierzonymi. Miał  rację.

 

Wróćmy do pszczół. Jaki spadek? Liczba uli na świecie jest rekordowo wysoka. Liczba uli w Europie jest wyższa niż na początku lat 1990., kiedy wprowadzono neonikotynidy. Śmiertelność pszczół w Wielkiej Brytanii była niezwykle niska w roku przed zakazem neonikotynidów. Jest mitem, że pszczoły są w poważnych tarapatach.

 

Nie znaczy to, że pszczelarze nie mają problemów. Osiem lat temu był poważny problem spowodowany tajemniczym  zespołem masowego ginięcia pszczoły miodnej – zjawisko, które zdarzało się przez całe dzieje i wydaje się, że znowu zniknęło. Zieloni próbowali obwiniać za to genetycznie modyfikowane uprawy, ale zdarzało się to w krajach, w których nie było upraw GM. Walka z pajęczakiem varroa nadal jest trudna. Niedawno złośliwy szczep TRSV (tobacco ringspot virus) dokonał rzadkiego przeskoku od zarażania roślin do zarażania pszczół.

 

A co z dzikimi pszczołami, a szczególnie z trzmielami? Czytając raz za razem o straszliwym spadku liczebności trzmieli, zabrałem się za poszukiwania wykresów i tabel. I pozostałem z pustymi rękami. W XX wieku w Wielkiej Brytanii jedne gatunki zmniejszyły swój zasięg, a inne rozszerzyły. Gatunki wyspecjalizowane wydają się cierpieć, podczas gdy wszechstronne czują się świetnie. Twierdzenia jednak o ciągłym spadku liczebności trzmieli w ciągu ostatnich 20 lat wydają się być oparte całkowicie na anegdotach.

 

Jak pisze w swojej książce dr Goulson, trudno jest badać gniazda trzmieli, bo tak wiele z nich niszczą borsuki. Olbrzymi rozrost populacji borsuków w ostatnich latach nie mógł pomóc populacji owadów stanowiących ich ulubiony pokarm.

 

Mam farmę. Mój rzepak wygląda dobrze w tym roku, ale ani farmer, ani ja nie jesteśmy szczęśliwi, że trzeba używać pyretroidów. Lokalny pszczelarz jest wściekły na zakaz neonikotynidów, który jego zdaniem wyrządził więcej szkód niż pożytku. I jest bardzo zaniepokojony nową groźbą dla pszczół, małym chrząszczem Aethina tumida, który szerzy się we Włoszech, głównym źródle pszczółi pszczelich matek dla Wielkiej Brytanii. Obecnie panuje swobodny przepływ potencjalnie zainfekowanych pszczół z Włoch do Wielkiej Brytanii. Krótko mówiąc – nikt nie stosuje żadnych środków ostrożności wobec rzeczywistych zagrożeń.

 

Tekst pierwotnie opublikowany w "Times"

 

Bees and pesticides

Rational Optimist, 13 października 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2151 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15
Nowa Wielka Gra   i Hügo Krüger   2022-03-14
Reakcje “przebudzonych” na wojnę w Ukrainie   Goska   2022-03-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk