Prawda

Poniedziałek, 17 czerwca 2019 - 03:25

« Poprzedni Następny »


Przekłuwanie mitu palestyńskich uchodźców


Vic Rosenthal 2018-10-05

Gaza, której nie znamy
Gaza, której nie znamy

Bank Światowy odkrył krach “gospodarki” w Gazie

To oświadczenie jest lub powinno być równie szokujące jak odkrycie, że w Rick’s Café w Casablance odchodzi hazard. Słowo “gospodarka” sugeruje jakąś produktywność, więc pasuje tu z wielkim trudem. Gaza żyje z pieniędzy UNRWA, które utrzymują 1,3 miliona ludzi mających status palestyńskich uchodźców (z populacji w sumie liczącej 1,8 miliona), z wypłat Autonomii Palestyńskiej (AP) dla dziesiątków tysięcy swoich “zatrudnionych” (którzy albo nie robią nic, albo pracują dla Hamasu) i z innych datków z Europy, USA i świata arabskiego.

Bank Światowy zauważa, że 70% młodych ludzi w Gazie jest bez pracy i że 54% populacji żyje poniżej poziomu nędzy (ale tuż obok nich niż żyją setki powiązanych z Hamasem milionerów).


Teraz zamknięto kurek z gotówką. Niektórzy obwiniają prezydenta USA Trumpa, który obciął fundusze dla agendy UNRWA, ale leżącą u podstaw przyczyną jest maltuzjański fakt, że społeczności międzynarodowej nie stać dłużej na utrzymywanie rosnącej w postępie geometrycznym populacji żebraków.

Kryzys będzie dyskutowany na spotkaniu “Ad Hoc Liaison Committee” międzynarodowych darczyńców i innych zainteresowanych stron pod auspicjami ONZ i przewodnictwem norweskiego ministra spraw zagranicznych. Bank „wylicza szereg przyczyn kryzysu”, włącznie z izraelskimi restrykcjami na towary i ruch do Gazy oraz sankcjami Autonomii Palestyńskiej nałożonymi na rządzoną przez Hamas enklawę w próbie zmuszenia Hamasu do zrzeczenia się władzy”. 

Czy może istnieć bardziej rażące i absurdalne pomylenie  przyczyn i skutków?

Spójrzmy na prawdziwe przyczyny kryzysu. Po pierwsze, istnieje strukturalny problem, wewnętrzny dla systemu ”palestyńskich uchodźców” ustanowionego niemal 70 lat temu, który gwarantuje ciągle rosnącą populację ludzi zależnych od pomocy, trzymanych w tej sytuacji zależności na podstawie złudnego założenia, że któregoś dnia „powrócą” do „swoich domów” w tym, co dzisiaj jest państwem Izrael. Zarówno płaci się im, jak kształci przygotowując do realizacji tego celu i tylko tego celu.

Drugą przyczyną jest polityczna sytuacja w Gazie rządzonej przez organizację terrorystyczną, uznaną za taką przez społeczność międzynarodową. Z miliardów, jakie USA i UE pompują do Gazy via UNRWA, funkcjonariusze Hamasu kradną część na swój osobisty użytek a z tego, co pozostaje, kierują tyle, ile tylko się da na przygotowania do wojny z Izraelem, włącznie z kopaniem bardzo kosztownych tuneli, umocnionych betonem i żelazem importowanym do celów cywilnych, jak również na budowę rakiet do ostrzeliwania społeczności izraelskich. Zamiast pracować (ale nie istnieją miejsca pracy) młodzi gazańscy uczestnicy rozruchów przy granicy z Izraelem, próbują prowokować żołnierzy IDF, by do nich strzelali, i wysyłają urządzenia zapalające do Izraela.        

Co kilka lat udaje im się sprowokować reakcję Izraela, wystarczająco silną, by poważnie uszkodzić cokolwiek tam pozostało im z infrastruktury. Wtedy otrzymują międzynarodową pomoc, by ją odbudować, która natychmiast idzie na rakiety i tunele. Powtarza się to raz za razem. 


Hotel Al-Mashtal. Jeden z tych hoteli w Gazie, w których zatrzymują się zachodni dziennikarze przesyłający zdjęcia ruin i slumsów.
Hotel Al-Mashtal. Jeden z tych hoteli w Gazie, w których zatrzymują się zachodni dziennikarze przesyłający zdjęcia ruin i slumsów.

“Ad Hoc Liaison Committee” niewątpliwie zaproponuje nowe sposoby dostarczania pomocy, ale nie zaatakuje fundamentalnych przyczyn problemu. Nie zaproponuje usunięcia UNRWA, zlikwidowania statusu uchodźców dla ”uchodźców”, którzy w rzeczywistości nigdy nie zmieniali miejsca zamieszkania, osiedlając ich w krajach arabskich lub kształcąc ich do aspiracji do niezależnego życia zamiast do marzeń, że któregoś dnia zemszczą się na Żydach.  Ani też nie zaproponuje zastąpienia skorumpowanego, zgubnego reżimu Hamasu. Z całą niemal pewnością obwini Izrael, który jest celem rakiet i bomb zapalających Hamasu. 


Istotnie, Izrael jest do pewnego stopnia odpowiedzialny, ale nie dlatego, że dusi Gazę ”blokadą”, która jest wyłącznie zakazem na sprowadzanie towarów użytecznych dla celów wojskowych, ale nie na żywność, lekarstwa i tak dalej. Jest odpowiedzialny – wraz z resztą świata – za tolerowanie niedającej się utrzymać sytuacji w Gazie. Izrael uznaje za łatwiejsze kontynuowanie status quo, nawet włącznie z okresowymi wojnami, niż zajęcie się paskudnym zadaniem wykorzenienia Hamasu. Woli, by UNRWA karmiła, dawała schronienie i hodowała urojenie pokoleń Arabów, niż by musiał zająć się chaosem, jaki powstałby z definitywnego zakończenia marzenia o „powrocie”.

Jest to okrucieństwo zarówno wobec Żydów, którzy muszą znosić ataki rakietowe i bomby zapalające Hamasu, jak dla Gazańczyków, którzy żyją pod butem skorumpowanego reżimu i jako ”palestyńscy uchodźcy” są skazani na życie zależnych od jałmużny bezpaństwowców.

Jest ironią, że szanowni humanitarni eksperci najbardziej humanitarnego społeczeństwa na świecie, Unii Europejskiej, przewodzą tej farsie. Jest ironią, że niedawne administracje amerykańskie i rządy izraelskie godziły się z tym, ponosząc lwią część kosztów wielkiego przekrętu palestyńskiego uchodźcy.   

Ale największą ironią ze wszystkich jest to, że potrzeba było tylko amerykańskiego prezydenta, uważanego przez tych wyrafinowanych Europejczyków za godnego tak najwyższej pogardy, że śmiali się z jego przemówienia na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, by zacząć proces przekłuwania świętego mitu palestyńskiego uchodźcy;  tego samego prezydenta, który był rzekomo zbyt naiwny, by wiedzieć, że przeniesienie amerykańskiej ambasady do Jerozolimy „nieuchronnie” doprowadzi do eksplozji w świecie arabskim.

Ta eksplozja nie nastąpiła i nie będzie też żadnej eksplozji po wyeliminowaniu UNRWA i specjalnego statusu ”palestyńskich uchodźców”.

To może nie być wystarczający warunek do zakończenia konfliktu między Izraelem a Arabami, ale z pewnością jest to warunek konieczny!


Puncturing the Palestinian Refugee Myth

Elder of Ziyon, 27 września 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

 Vic Rosenthal

Studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh, zajmował się rozwijaniem programów komputerowych w USA. Obecnie (na emeryturze) mieszka w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.   


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1307 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Szanse rozmowy o prawdziwym arabsko-izraelskim pokoju na konferencji w Bahrajnie   Bryen   2019-06-16
Palestyńczyk wbija nóż i natychmiast pojawiają się usprawiedliwienia   Flatow   2019-06-15
Oczywiście Palestyńczycy nie potrafią się rządzić. Bowiem w rzeczywistości nie chcą zbudować państwa – chcą zniszczyć inne państwo     2019-06-11
(Niezbyt) ukryte manipulacje mediów   Cohen   2019-06-10
Nigdy więcej   Lewin   2019-06-10
Rezerwiści na służbie walczą o Izrael na amerykańskich kampusach uniwersyteckich   Greenfield   2019-06-09
Biały terroryzm on line: identyfikowanie potencjalnych zagrożeń   Michael Davis   2019-06-08
Problem w Niemczech jest większy niż ”jarmułka”   Tobin   2019-06-08
Świat jest dziwaczny, skoro jedynym człowiekiem, który naprawdę próbuje pomóc Palestyńczykom, jest Jared Kushner – a wszyscy inni są przeciwko     2019-06-07
Dlaczego ”New York Times” próbuje storpedować plan pokojowy Trumpa?   Dershowitz   2019-06-04
Długie życie Roberta Bernsteina   Koraszewski   2019-06-03
WHO, Francja i flirtowanie z antysemityzmem   Yemini   2019-06-02
Dlaczego Palestyńczycy są tak przeciwni „Umowie Stulecia”?   Kedar   2019-06-01
Nowa lista Hamasu ze ”zdrajcami”   Toameh   2019-05-31
Akademicka wolność dla mnie, ale nie dla ciebie   Altabef   2019-05-29
Zbrodnia wojenna!: umieszczenie karteczki w Ścianie Zachodniej   Dershowitz   2019-05-28
Socjalizm to paskudna rzecz   Koraszewski   2019-05-27
Czy powinniśmy porównywać Indie i Izrael?   Julius   2019-05-27
Dajcie pokojowi szansę!   Tsalic   2019-05-26
Jak palestyńscy przywódcy karzą pacjentów   Tawil   2019-05-25
Jaka przyszłość czeka amerykańskich Żydów   Rosenthal   2019-05-24
Imigracja, czyli jak współczuć i być mądrym   Koraszewski   2019-05-23
Iran otrzymał status państwa nuklearnego   Yigal Carmon   2019-05-22
Flirty UE z Ligą Arabską   Bergman   2019-05-19
Coraz węższy, zaściankowy pryzmat dziennikarstwa   Murray   2019-05-16
Kiedy ajatollah rozgrywa swojego  dżokera   Taheri   2019-05-15
”Pinkwashing” i Izrael: jak działać przeciwko własnym, najlepszym interesom   MacEoin   2019-05-14
Sankcje USA nałożone na mułłów działają   Rafizadeh   2019-05-11
Czyje to było zwycięstwo?   Skalski   2019-05-11
Największy zdecentralizowany pomnik pamięci na świecie   Gross   2019-05-03
Raport o naszym niewstąpieniu do Unii   Ferus   2019-05-01
Unicestwienie chrześcijańskiego życia i ludzi: gdzie jest oburzenie Zachodu?   Meotti   2019-04-30
Niemiecki rząd: antyizraelski i proirański   Frank   2019-04-28
Dajmy priorytet zapobieganiu przemocy domowej   Lomborg   2019-04-25
Wzgórza Golan i głębie hipokryzji   Mor   2019-04-24
Naród Islamu i ”społeczna sprawiedliwość” kobiet   MacEoin   2019-04-22
Cierpienia ludności Gazy   Kedar   2019-04-18
Dyplomaci w ONZ dokonują antysemickich czynów   Gerstenfeld   2019-04-16
Dlaczego Palestyńczycy uciekają z Libanu   Toameh   2019-04-14
Powodzie, mułłowie i Kopciuszek w kamaszach   Taheri   2019-04-12
“Dla jednego terrorysta…” – fragment książki   Landes   2019-04-12
Milan Kundera ostrzegał nas przed historyczną amnezją. Teraz widzimy ją znowu.   Morrison   2019-04-11
Morderstwa w Christchurch: prawdziwi współsprawcy   Milliere   2019-04-10
Zbrodnie Zachodu wobec prześladowanych mniejszości na Bliskim Wschodzie   Bergman   2019-04-09
Tysiące muzułmańskich kobiet zgwałconych, torturowanych, zabitych w syryjskich więzieniach. Gdzie są media, ONZ, grupy „praw człowieka”?   Tawil   2019-04-04
Inne porozumienie w sprawie pokoju   Toameh   2019-04-02
Wielka Brytania delegalizuje Hezbollah   Bergman   2019-04-01
Hamed Abdel-Samad o lewicy: Rasism niskich oczekiwań; Oni traktują muzułmanów jak małpy w zoo     2019-03-31
Turcja: Dziesiątki tysięcy ściganych sądownie za „obrażenie” Erdoğana   Bulut   2019-03-30
Fronda: „Brawo Polska - Wzgórza Golan nie dla Izraela!!!”   Koraszewski   2019-03-29
Podtrzymywanie palestyńskiej ”narracji”   Bergman   2019-03-28
Dla BBC nikab to „symbol buntu”   Pearson   2019-03-27
Zastraszony "New York Times" opublikował kłamstwa o ”większość Arabów usuniętych siłą z ich domów w Jaffie”     2019-03-26
To jeszcze nie apokalipsa   Jacoby   2019-03-25
Kolonialne pochodzenie sympatii do ”Żon ISIS”   Frantzman   2019-03-25
Izrael kontra jego wrogowie w Europie   Blum   2019-03-23
Janczarzy silnej tożsamości, czyli więź społeczna i grupy odniesienia   Koraszewski   2019-03-16
Amnesty International narzeka na sytuację, którą pomogła stworzyć   Flatow   2019-03-16
Badanie – nadal nie ma związku między autyzmem a szczepionką MMR   Novella   2019-03-15
Każdego dnia jedenastu chrześcijan zostaje zabitych za swoją wiarę   Ibrahim   2019-03-15
Julian Baggini: Jak możemy nadal podziwiać postaci z przeszłości, które były ksenofobami   Coyne   2019-03-13
Czy jest miejsce dla energii odnawialnej?   Novella   2019-03-11
Kto pomoże uratować Jazydów?   Saleh   2019-03-11
Były sobie drzewa   Ferus   2019-03-10
Dlaczego energia odnawialna nie może uratować planety   Shellenberger   2019-03-09
Zjednoczony Kościół Chrystusa niesprawiedliwie atakuje Izrael   MacEoin   2019-03-09
Putin wchodzi do klubu oszukanych przez mułłów   Taheri   2019-03-08
Oburzenie w Syrii i Iraku, że  członkowie isis są na Zachodzie traktowani jak znakomitości   Frantzman   2019-03-06
Nie widzimy lasu zza drzew   Lomborg   2019-03-05
Polowanie na Benjamina Netanjahu   Rosenthal   2019-03-04
Europa: Próba legitymizacji irańskiego reżimu   Meotti   2019-03-01
Turcja: Jednoczenie ”Armii Islamu”, by pokonać pewien kraj   Bulut   2019-02-27
Żydzi powinni móc mieszkać wszędzie   Maroun   2019-02-26
Filipiny: chrześcijanie mordowani, bomby w kościołach   Ibrahim   2019-02-21
40. rocznica Islamskiej Republiki Iranu   Rafizadeh   2019-02-21
Ludzie, którzy twierdza, że „Palestyna jest kwestią rasowej sprawiedliwości”, są prawdziwymi rasistami     2019-02-20
Unia Europejska wchodzi w kompletny orwellizm   Bergman   2019-02-19
Amerykanin w Warszawie i kilka uwag o historii   Koraszewski   2019-02-18
Fikcyjny Abbas jest wymówką, by patrzeć w inną stronę   Maroun   2019-02-18
To nie okupacja zabiła Ori Ansbacher   Yemini   2019-02-17
TIPH i groźby: tymczasowe i permanentne   Collins   2019-02-13
Kiedy Ameryka porzuci Afganistan, zapłacą za to kobiety   Chesler   2019-02-13
Dlaczego Teheran przekracza tylko „różowe linie”   Taheri   2019-02-12
Żydowski głos w Organizacji Narodów Zjednoczonych   Rogatchi   2019-02-11
Dlaczego Palestyńczycy sprzeciwiają się antyirańskiej koalicji   Toameh   2019-02-10
“Palestyński rząd” umiera, oksymoron się rodzi   Flatow   2019-02-08
Jeszcze Polska nie zginęła, czyli byle do wiosny   Koraszewski   2019-02-08
Nowy rok, ta sama stara Turcja   Bekdil   2019-02-05
Co kogo rani i jak mocno?   Koraszewski   2019-02-02
Niesprawiedliwy system sprawiedliwości Turcji: atak na ormiańskiego posła   Bulut   2019-02-01
Organizacja założona, by informować o więźniach sumienia, apeluje do  naszych sumień, by nie kupować u Żyda     2019-01-31
Co to znaczy, że jestem humanistą   Igwe   2019-01-30
Obiektyw Matti Friedmana i syzyfowe błoto   Rosenthal   2019-01-30
Pierwsza Żydówka, jaką spotkałem w Iranie   Rafizadeh   2019-01-29
Gdzie są granice nienawiści?   Koraszewski   2019-01-28
Termity, bigoci i GOAT: racjonalizacja współudziału w antysemityzmie   Dershowitz   2019-01-28
Antysemickie tworzenie stereotypów Żydów przez Palestyńczyków   Tavil   2019-01-25
Czy Rashida Tlaib jest winna bigoterii?    Dershowitz   2019-01-22
W poszukiwaniu mądrego…   Koraszewski   2019-01-22
Rząd USA odmawia ujawnienia antyizraelskiego podżegania w palestyńskich podręcznikach szkolnych   Bedein   2019-01-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk