Prawda

Wtorek, 2 marca 2021 - 01:43

« Poprzedni Następny »


Prezydenci dożywotni, żadnych wyborów


Khaled Abu Toameh 2016-04-12

Prezydent Autonomii Palestyńskiej, President Mahmoud Abbas (po lewej), który w zeszłym tygodniu ukończył 81 lat, zaciekle opiera się żądaniom przywódców swojej rządzącej frakcji, Fatahu, by wyznaczył wiceprezydenta lub następcę. Ludzie na wysokich stanowiskach, którzy ośmielili się kwestionować autokratyczne rządy Abbasa, stali się celem ataków prezydenta – jak Mohamed Dahlan (po prawej), były dowódca Fatahu i minister, który musiał uciekać z terytoriów palestyńskich po poróżnieniu się z Abbasem i jego synami. (Zdjęcia: U.S. State Dept., M. Dahlan Office)
Prezydent Autonomii Palestyńskiej, President Mahmoud Abbas (po lewej), który w zeszłym tygodniu ukończył 81 lat, zaciekle opiera się żądaniom przywódców swojej rządzącej frakcji, Fatahu, by wyznaczył wiceprezydenta lub następcę. Ludzie na wysokich stanowiskach, którzy ośmielili się kwestionować autokratyczne rządy Abbasa, stali się celem ataków prezydenta – jak Mohamed Dahlan (po prawej), były dowódca Fatahu i minister, który musiał uciekać z terytoriów palestyńskich po poróżnieniu się z Abbasem i jego synami. (Zdjęcia: U.S. State Dept., M. Dahlan Office)

Najlepsze życzenia urodzinowe dla prezydenta Autonomii Palestyńskiej, Mahmouda Abbasa, który w zeszłym tygodniu ukończył 81 lat. Ten ponad osiemdziesięcioletni dyktator wydaje się gotowy pozostawać u steru do swojego ostatniego dnia – a wolne wybory dla Palestyńczyków niech diabli wezmą.

Abbas odziedziczył tradycję tyranii. Jego poprzednik, Jaser Arafat, także był dożywotnim prezydentem. Obaj dołączyli do listy prezydentów, którzy zyskali osławiony tytuł „dożywotniego Prezydenta”  – w Ugandzie, Gwinei Równikowej, Angoli, Zimbabwe, Sudanie, Czadzie, Erytrei i Gambii (nie zapominajmy również o dyktatorach arabskich w tych szeregach).


Można by się spodziewać przynajmniej zastępcy – kogoś, kto zapełniłby nieuchronnie zbliżającą się próżnię władzy w AP. Nic z tych rzeczy.


Abbas zaciekle opiera się żądaniom przywódców swojej rządzącej frakcji, Fatahu, by wyznaczył wiceprezydenta lub następcę. Odpowiada, że nie jest to „właściwy” czas na taki krok. Palestyńczycy powinni zamiast tego koncentrować swoje wysiłki na zdobywaniu poparcia międzynarodowego dla państwa palestyńskiego.


Prezydent AP zdobył swoje “prywatne lenno”, jak to jest nazywane przez jego krytyków, w wyborach w styczniu 2005 r., kiedy otrzymał mandat na cztery lata.


Wydaje się, że napisał ten mandat na nowo. W styczniu 2016 Abbas rozpoczął jedenasty rok swojej czteroletniej kadencji prezydenckiej. W Ramallah jednak wszystko toczy się jak zwykle.


Co miesiąc słyszymy, że Abbas bardzo chce, by Palestyńczycy wrzucili swoje głosy do urn w wolnych i demokratycznych wyborach. Jak dotąd jednak nie widzieliśmy żadnego dowodu by zamierzał to pragnienie urzeczywistnić. Ma to sens: w takich wyborach Hamas mógłby z łatwością pokonać Abbasa. Mimo podeszłego wieku, Abbas nadal świetnie pamięta styczeń 2006 r., kiedy dopuszczono Hamas do wyborów parlamentarnych i Hamas je wygrał.


Abbas jest także w pełni świadomy, że Hamas, który trzyma jako zakładników niemal dwa miliony Palestyńczyków w Strefie Gazy, nigdy nie pozwoli na wolne wybory w Gazie – szczególnie dla ludzi lojalnych Abbasowi, którzy starają się podważyć rządy Hamasu.


Zaledwie kilka dni temu “wojskowy” sąd Hamasu w Strefie Gazy skazał dwóch wysokich rangą oficerów sił bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej, Samiego Nismana i Naima Abu Fula, na odpowiednio 15 i 12 lat więzienia pod zarzutem szpiegowania na rzecz Autonomii Palestyńskiej i planowania ataków terrorystycznych na cele Hamasu.


Te wyroki są kolejnym sygnałem, że Hamas i Fatah Abbasa nadal są bardzo dalekie od osiągnięcia jakiegokolwiek rodzaju pojednania. I to mimo wielu doniesień o „postępie”, jaki podobno osiągnięto w rozmowach między tymi dwiema stronami. Niepotwierdzone doniesienia w zeszłym tygodniu ujawniły szczegóły o kwestiach spornych między negocjatorami z Hamasu i Fatahu, którzy spotykają się w Doha w Katarze, by zbudować nowy rząd jedności i przeprowadzić nowe wybory prezydenckie i parlamentarne. Katar jest największym dostawcą funduszy dla Bractwa Muzułmańskiego i jego odgałęzienia, Hamasu.  

Abbas ma podstawy do obaw wobec przeprowadzenia wyborów w Strefie Gazy. Poza rozprawą z ludźmi lojalnymi wobec Abbasa i jego oficerami sił bezpieczeństwa, Hamas rozprawia się także z dziennikarzami, akademikami, związkowcami, a także prawnikami.


W zeszłym tygodniu siły bezpieczeństwa Hamasu dokonały nalotu na biura Palestyńskiej Izby Adwokackiej w Strefie Gazy i skonfiskowały komputery. Nalot był rezultatem kontrowersji wokół Izby Adwokackiej, która nie przedstawiła danych finansowych i administracyjnych, oraz skarg kilku prawników przeciwko Izbie Adwokackiej, jak podaje oświadczenie Palestyńskiego Centrum Praw Człowieka (PCHR). Nalot, jak twierdzą niektórzy Palestyńczycy, wpasowuje się w rozprawę Hamasu z prawnikami, którzy są związani z frakcją Fatahu.  


Niemniej Zachodni Brzeg Abbasa rywalizuje z Hamasem w Gazie w kwestii braku braw człowieka i wolności słowa. Prezydenckie siły bezpieczeństwa są właśnie w trakcie szeroko zakrojonej rozprawy z przeciwnikami politycznymi wszystkich odcieni, co powoduje, że myśl o wolnych i demokratycznych wyborach brzmi jak kiepski dowcip. Abbas nie może znieść myśli o posiadaniu zastępcy: jak mógłby zatem rozważać przyzwolenie na założenie jakiejś nowej partii lub wyłonienie się potencjalnego kandydata do prezydentury.


Ludzie na wysokich stanowiskach, którzy kwestionowali autokratyczne rządy Abbasa, już są pod obstrzałem prezydenta i jego ludzi. Spytajcie byłego premiera Salama Fajjada, któremu Abbas przejął konto bankowe jego organizacji, albo Mohameda Dahlana, byłego dowódcę Fatahu i ministra, który musiał uciekać z terytoriów palestyńskich po poróżnieniu się z Abbasem i jego synami. Może mógłby coś na ten temat powiedzieć usunięty sekretarz generalny OWP, Jaser Abed Rabbo, którego z dnia na dzień pozbawiono władzy i rzucono na pożarcie za wystąpienie przeciwko prezydentowi. W Ramallah nazywają ich “ofiarami Abbasa”.


Potrzebowalibyśmy kuli kryształowej, żeby wiedzieć, co stanie się w dzień po zniknięciu Abbasa ze sceny. Być może, mówią niektórzy, zobaczymy sceny przypominające stare dni „Politbiura” w Związku Radzieckim, z następnym prezydentem wybranym przez grupę przywódców Fatahu i OWP, która spotka się w Ramallah. Wydaje się to najbardziej prawdopodobnym scenariuszem przy braku jakiejkolwiek szansy na wolne i demokratyczne wybory, oraz w świetle trwającego rozłamu między dwoma bytami palestyńskimi na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy.


Zakulisowa walka o władzę, która od kilku miesięcy szaleje w ukryciu w Ramallah, prawdopodobnie doprowadzi do stanu paraliżu na arenie palestyńskiej i pozostawi Palestyńczyków bez dającego się zaakceptować przywódcy. Albo, jak mówi wysoki rangą funkcjonariusz Fatahu, Tawfik Tirawi, Abbas będzie ostatnim prezydentem Palestyńczyków.


Palestyńczycy dotknięci są plagą przywódców, którzy pragną jednej rzeczy: władzy osobistej. Palestyńczycy maszerują w kierunku odwrotnym od osiągnięcia państwa, częściowo dlatego, że wydają się niezdolni do przyjęcia podstawowej zasady politycznej wolnych i demokratycznych wyborów. Dzień po nie zapowiada się obiecująco.


Abbas President for Life

Gatestone Institute, 1 kwietnia 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1777 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01
Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk