Prawda

Niedziela, 3 lipca 2022 - 05:37

« Poprzedni Następny »


Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy


Douglas Altabef 2022-04-04

Izraelski szpital polowy dla Ukrainy.
Izraelski szpital polowy dla Ukrainy.

Obrazy są straszliwe; szczegóły szokujące.


Rosyjska inwazja na Ukrainę wywołała odrazę na całym świecie i pragnienie zrobienia czegoś, czegokolwiek, by złagodzić tragiczne położenie milionów ludzi.


Łatwo zareagować i to jest prosta część równania. Trudność zaczyna się przy decyzji o tym, co można zrobić. Każdy kraj musi ocenić własne interesy i możliwości, by ustalić, co powinien robić, by pomóc.


Kraje, które graniczą z Ukrainą, mają pewne oczywiste problemy i zadania, zarówno geopolityczne, jak humanitarne. Inne kraje przyjmują albo czysto geopolityczne stanowisko, albo głównie humanitarne – dostarczanie pomocy humanitarnej.


Jak się często zdarza, Izrael ma własny, unikatowy zestaw kryteriów, które kierują jego reakcjami. Jest właściwie wyjątkiem wśród zachodnich państw mając względnie dobre stosunki z Rosją, Ukrainą i Stanami Zjednoczonymi.  


Izrael ma olbrzymie doświadczenie i doskonale zna się na misjach ratowania i pomocy. Raz jeszcze dostarcza olbrzymiego szpitala polowego, (który tym razem jest tuż za granicą Ukrainy), jak również olbrzymiego ładunku środków medycznych, żywności i odzieży.

 

I oczywiście Izrael szeroko otworzył drzwi dla Żydów szukających schronienia. Przez lata były dziesiątki tysięcy ukraińskich Żydów, którzy zgodnie z Prawem Powrotu Izraela dokonali aliji. Od początku kryzysu zgodnie z tym prawem kolejne 4 tysiące Ukraińców przybyło do Izraela.

 

Prawdziwym problemem dla Izraela jest kwestia akceptowania nieżydowskich uchodźców.


Państwo “wszystkich obywateli”

 

Kiedy minister taki jak Nachman Szai wraca z granicy i pod wpływem emocji wykrzykuje, że Izrael powinien otworzyć granice i stać się stacją docelową dla setek tysięcy uchodźców wszelkiego pochodzenia, jest on bardzo przejęty, ale niekoniecznie racjonalny. Pozwolił sobie na to, by porwała go gorączka i rozpacz sytuacji, bez pomyślenia choć przez moment o konsekwencjach tego, co mówi.  


Co gorsza, ustawił bardzo niebezpieczną poprzeczkę; poprzeczkę, na którą wskazują inni ludzie, wrodzy wobec Izraela, którzy z zadowoleniem pokazują, jak Izrael do niej nie dorósł.


Każdy izraelski minister musi w pełni rozumieć, że w oczach większości świata Izrael jest traktowany według podwójnych standardów. Mówiąc wprost, Izrael właściwe nigdy nie może zrobić w oczach świata wystarczająco dużo, a cokolwiek zrobi, będzie oglądane przez pryzmat niemożliwych do spełnienia oczekiwań.


Tak było podczas licznych poprzednich akcji ratowania i dostarczania pomocy humanitarnej. Różnica tym razem polega na ukrytym motywie krytycznego poglądu opartego na podwójnych standardach na Izrael, jaki ma wielu ludzi na lewicy.


Tym motywem jest krytykowanie i osłabianie idei Izraela jako żydowskiego państwa. Lewica może świętoszkowato wskazywać, że chęć przyjmowania tylko żydowskich uchodźców jest rasistowska, wykluczająca i szowinistyczna.


Zapomnij o rzeczywistości, że kluczowym aspektem raison d’etre Izraela było posiadanie bezpiecznego schronienia dla wszystkich Żydów na całym świecie. Zapomnij o historii Ukrainy, gdzie Żydzi byli na ogół traktowani źle, a często okrutnie, a międzynarodowa pomoc dla nich była znikoma.


Wreszcie, zapomnij o fakcie, że Unia Europejska gwarantuje automatycznie trzy lata prawa pobytu każdemu ukraińskiemu uchodźcy, który przybywa na teren kraju UE, znosząc tym samym potrzebę, by Ukraińcy w ogóle wybierali się do odległego Izraela. 


Izrael został stworzony jako zarówno żydowskie, jak demokratyczne państwo, co znaczy, że dla Żydów życie w Izraelu było ich prawem i że mieli tam wyjątkową rzeczywistość kraju opartego na żydowskim prawie i wartościach z równoczesną gwarancją pełnej wolności i godności dla nieżydowskich obywateli.  


Utrzymanie tej rzeczywistości oznacza zachowanie demograficznej rzeczywistości, że Izrael jest krajem o żydowskiej większości. Poważne zmiany, takie jak z dnia na dzień imigracja 500 tysięcy nie-Żydów do kraju, może mieć dramatycznie negatywny wpływ na niezbędną demograficzną rzeczywistość.  


Izrael już przyjął znacznie więcej uchodźców licząc na głowę mieszkańca niż jakikolwiek kraj, który nie graniczy z Ukrainą, a z pewnością w porównaniu do jakiegokolwiek państwa arabskiego.


Ci, którzy nie cierpią idei Izraela jako żydowskiego państwa (choć wydaje się, że nie mają żadnego problemu z ponad 30 muzułmańskimi państwami i ponad 20 chrześcijańskimi), mówią, że „państwo wszystkich obywateli” (eufemizm na nieżydowskie państwo) będzie bardziej ludzkie, sprawiedliwe i równe.


Państwo żydowskie


To jest oczywiści jednym z wielkich odwróceń sytuacji w naszych czasach. Właśnie dlatego, że Izrael jest państwem żydowskim idzie o krok dalej niż inni, by dostarczyć pomoc bez oczekiwania na zapłatę lub choćby odwzajemnienie.  


To właśnie dlatego, że jesteśmy państwem żydowskim, tysiące młodych studentów z Hesder Jesziwa [program w Izraelu łączący naukę w jesziwie z przygotowaniem do służby wojskowej. przyp. tłum.] zostaje żołnierzami i oficerami w izraelskiej armii, żeby bronić żydowskiego narodu w jego suwerennym kraju.  


Czy ktokolwiek poważnie wierzy, że ten poziom służby i poświęcenia byłby obecny w “państwie wszystkich obywateli”?  


Paradoksalnie więc, honorowanie specyficzności żydowskiego Izraela tylko wzmacnia jego uniwersalną misję pomagania innym, którzy są w potrzebie na całym świecie.


Izrael może być i istotnie próbuje być “światłem dla narodów”, ponieważ robi to jako żydowskie państwo, odzwierciedlając pradawne żydowskie wartości, mimo podwójnych standardów, jakie do niego stosują.


Tym, co izraelscy przywódcy muszą wyraźnie zrozumieć i przyjąć, jest uznanie, że chronienie żydowskiego charakteru Izraela jest równoznaczne z pomaganiem nie-Żydom, w Ukrainie i wszędzie indziej.  


Nasi przywódcy nie powinni wręczać zwycięstwa tym, którzy nas szkalują i demonizują, przez ugięcie się wobec oskarżeń, że Izrael będzie winny bezduszności, jeśli nie przyjmie dziesiątków tysięcy nieżydowskich uchodźców.  


Ci, którzy chcą, by Izrael robił coraz więcej dla świata, powinni chronić go jako realne państwo żydowskie. Tylko nasza specyfika jako żydowskiego państwa umożliwia nasz uniwersalny wpływ.


The real agenda behind criticizing the Israeli aid response to Ukraine

Jews Down Under, 29 marca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaDouglas Altabef

Przewodniczący zarządu organizacji Im Tirtzu oraz dyrektor Israel Independence Fund.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2160 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wojny pełne błędnych kalkulacji   i Alberto M. Fernandez   2022-06-30
Najwspanialszy wynalazek ludzkości   Koraszewski   2022-06-30
Kraje arabskie ponownie odtrąciły UNRWA na konferencji o pomocy finansowej     2022-06-30
Sudan: Ludobójstwo, o którym nikt nie mówi   Rehov   2022-06-30
Monolog prowincjonalnego Hamleta   Kruk   2022-06-29
Niech już UNRWA wreszcie umrze   Blum   2022-06-29
Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk