Prawda

Piątek, 5 czerwca 2020 - 02:40

« Poprzedni Następny »


Popiół czy diament


Ludwik Lewin 2020-04-30


Technologiczną próbę pocieszenia znalazłem w artykule ADL (Anti-Defamation League), organizacji walczącej ze wszelkimi formami antysemityzmu: Dzięki portalom społecznościowym starczy kilka osób, aby w sieci roiło się od teorii oskarżających Żydów o spowodowanie epidemii koronawirusa.


Oskarżenia są stare jak świat. To Żydzi wyprodukowali COVID-19, żeby zapanować nad ludzkością i przy okazji zarobić bajońskie sumy na zarazie.


„Żydzi, syjoniści sporządzili nowy koronawirus jako broń biologiczną, po to by podporządkować sobie świat, zagarnąć kraje i wysterylizować ludność świata” – tłumaczył epidemię ekspert tureckiej telewizji.


Autorzy tych „odkryć” są bardzo różni – islamiści, skrajna biała prawica, tak samo jak różnokolorowa skrajna lewica oraz inni, niezrzeszeni, mędrcy. Obawiam się, że w tym wyliczeniu mieści się daleko więcej niż kilka osób nad klawiaturą laptopa.


Pani Carole Nuriel, która jest prezeską izraelskiej sekcji ADL tłumaczy w tym artykule, że antysemickie teorie mają teraz szczególne oddziaływanie, a to dlatego, że zamknięci w domach ludzie, o wiele więcej czasu spędzają na portalach społecznościowych.


Pogratulować sobie przecież można, że szybkość rozpowszechniania żydożerczych bzdur nie powoduje masowych pogromów, jak to się często zdarzało, gdy na świecie wybuchały plagi.

Epidemia dżumy w połowie XIV wieku zdziesiątkowała ludność Europy. Jak się wydaje, do jej marszu na zachód przyczyniło się pierwsze zapewne w historii użycie broni biologicznej. W roku 1346, podczas oblężenia krymskiego portu Teodozja przez Tatarów, napastnicy przy pomocy katapult, wrzucali do twierdzy ciała zmarłych na dżumę. Miasta nie zdobyli, ale przebywający tam genueńscy marynarze i jego mieszkańcy, roznieśli zarazę.


Jej szlak – od Morza Czarnego do Atlantyku – wyznaczał swąd ciał palonych masowo Żydów. Palonych żywcem. Za to samo, o co pomawiani są dziś – rozprzestrzenianie zarazy. Do tego dochodziły i obecnie niebrakujące oskarżenia o zatruwanie studni i profanację hostii.
Od wiosny 1348 roku pogromy powtarzają się we Francji, dochodzą do Sabaudii i Szwajcarii, ogarniają miasta Świętego Cesarstwa Rzymskiego czyli Niemieckiej Rzeszy.

12 stycznia 1349 r. zaraza dotarła do Friedrichshafen w Niemczech, nad Jeziorem Bodeńskim. Winą obarczono Żydów – szybko znaleźli się świadkowie, którzy widzieli, jak zatruwali studnie. Rozwścieczony tłum mordował kobiety i dzieci.


Cztery dni później we Fryburgu Bryzgowijskim, w sposób zorganizowany wszyscy miejscowi Żydzi, bez względu na płeć i wiek, spaleni zostali na wielkim stosie.
Walentynki, święto zakochanych, którym dudnią rok w rok handlowe reklamy, to dla Żydów rocznica masakry w Strasburgu. 14 lutego 1349 dżuma nie dotarła jeszcze do alzackiej stolicy, ale roiło się już od złych wieści. I od informacji, kto zarazę roznosi.


Pięć dni wcześniej rozpoczęła się rewolta strasburskich rzemieślników przeciw Radzie Miejskiej, od lat opanowanej przez bogatych mieszczan. Głównym zarzutem wobec burmistrza i radnych, była ich rzekomo zbyt wielka przychylność dla Żydów.


Do rzemieślników przyłączyły się masy pracujące i niepracujące – większość ludności miasta. Nie tylko motłoch. Okoliczna szlachta na koniach ustawiła się przed katedrą, by pokazać poparcie dla rewolty. A w katedrze modlił się biskup Strasburga, który dzień wcześniej z przedstawicielami szlachty, dyskutował jak za Strasburga pozbyć się Żydów. On też całym sercem poparł projekt ich likwidacji.


Gdy buntownikom udało się obalić Radę, zrobili w piątek łapankę na Żydów, a gdy wszystkich wyłapali, to w sobotę żywcem ich spalili. W Strasbourgu, w przeciwieństwie do licznych innych miast, oszczędzono małe dzieci. Uchowali się ci, którzy zgodzili się wychrzcić. Jak pisał kronikarz Matthias z Neuenburga, życie darowano też kilku pięknym kobietom.


Dwa tysiące osób – na tyle szacuje się liczbę ofiar – podzielono na dwie grupy. Jedną zapędzono na żydowski cmentarz, gdzie ustawiono ogromny stos. Pozostałych zamknięto w drewnianym domu, który podpalono. Ogień palił się przez sześć dni – odnotował kronikarz.
„Nie zostaliby spaleni, gdyby byli biedni i gdyby szlachcice nie byli im nic winni” – pisał Jakob Twinger z Königshofen, strasburski kanonik i historyk, który miał 3 lata podczas masakry.


Unieważniono wszelkie długi zaciągnięte u Żydów. Podział żydowskich pieniędzy między rzemieślników uchwalono przed pogromem, co przyczyniło się niewątpliwie do masowego ich udziału w rzezi. A motłoch natychmiast rzucił się na mienie, które stawało się pożydowskie, gdy płomienie w męczarniach zabijały jego właścicieli.


17 lutego chrześcijańscy mieszkańcy Mengen w Wirtenbergii mordują wszystkich żydowskich sąsiadów. 23 lutego fala pogromów kolejny raz przekracza granicę szwajcarską. Żydów palą w Bazylei i w Sankt Gallen. 24 lutego dobrzy mieszczanie Drezna palą Żydów, żeby powstrzymać zarazę.

Nie powstrzymali. Tak samo jak masakry nie powstrzymały prośby i groźby awiniońskiego papieża Klemensa VI, który we wrześniu 1348r. wzywał w liście do biskupów do zaprzestania zabójczej przemocy wobec Żydów. Według następcy Piotra to diabeł pcha chrześcijan do oskarżania Żydów o zatruwanie studni, o powodowanie i rozprzestrzenianie dżumy. Papież, zwracając uwagę, że zaraza Żydów nie oszczędza, stara się przemówić do zdrowego rozsądku współwyznawców. I nakazuje by biskupi podczas mszy, pod groźbą ekskomuniki, zakazali swym księżom i wiernym rabowania i zabijania Żydów. Nie przemówił ani do biskupów, ani do wiernych


Dżuma przerzedziła ludność europejską. Epidemia zabijała biednych, ale nie oszczędzała bogatych. Często jej ofiarami padały całe rodziny, co powodowało, że bogactwo zmieniało właścicieli, którymi stawali się czasem służący – jedyni, którzy przeżyli w całym domu.

Na wsi brakło rak do pracy, co spowodowało, że pańszczyźniani chłopi zmienili się w robotników rolnych, którym trzeba płacić i to nieźle jak na owe czasy. W miastach spustoszonych zarazą zrobiło się więcej miejsca. Zajęli je wieśniacy, tym chętniej, że z powodu wielkiej liczby pustych mieszkań, komorne wydatnie spadło. Szaleńczo natomiast w górę wystrzeliły ceny żywności. Po zarazie, we Francji przez dziesięć lat pszenica podrożała o 300 procent.

Historycy odnotowują falę pogromów, towarzyszących czarnej dżumie, ale jest to dla nich raczej tylko detal historii wobec tego, że zaraza położyła kres feudalizmowi w Zachodniej Europie.


Niewytłumaczalna plaga pchnęła ludzi do fanatyzmu religijnego. Aby przebłagać Opatrzność, Kościół organizuje wielkie pielgrzymki. W roku 1350 milion osób szło do Rzymu. Większość rozsiewając po drodze chorobę, umarła na dżumę.
Znów pojawiają się flagelanci, czyli biczownicy, pokutujący okładając się batami. Ich praktyki, na marginesie oficjalnych celebracji kościelnych, przekształcały się czasem w schizmę. Hierarchia katolicka miała do nich niejednoznaczny stosunek – czasem popierała, czasem krytykowała, a czasem zakazywała ich całkowicie.


Herezja Husycka wyrosła na czternastowiecznej zarazie i protestanci nie bez podstaw uważają Jana Husa za prekursora Reformy. Wielki Czech to pionierstwo przypłacił śmiercią na stosie w Konstancji nad Jeziorem Bodeńskim, w tej samej Konstancji, gdzie nieco wcześniej spalono Żydów.

Wielu szanowanych i samozwańczych ekspertów, filozofów, polityków, pisarzy, przypominając przełom, jakim była średniowieczna zaraza, roztacza wizje świata po koronawirusie. Uśmiercają w nich czasem globalizację wraz ze wspólnotą europejską, a czasem zapowiadają wspaniałą erę nowej solidarności. Wszystkie karty zostaną przetasowane – twierdzą.

Na zaufanie zasługuje przecież tylko refleksja Norwida:


Coraz to z ciebie, jako z drzazgi smolnéj,
Wokoło lecą szmaty zapalone;
Gorejąc, nie wiesz, czy stawasz się wolny,
Czy to, co twoje, ma być zatracone.


Czy popiół tylko zostanie i zamęt,
Co idzie w przepaść z burzą? Czy zostanie
Na dnie popiołu gwiaździsty dyjament,
Wiekuistego zwycięstwa zaranie?…

 

Pierwodruk ukazal sie w „Slowie Żydowskim”

 Ludwik Lewin

 

Dziennikarz i poeta, od 1967 roku mieszka w Paryżu, wieloletni korespondent Polskiej Sekcji BBC.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1539 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpieczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk