Prawda

Niedziela, 9 sierpnia 2020 - 17:13

« Poprzedni Następny »


„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa


Jerry A. Coyne 2020-05-01

<span>Dr. Emily Cousens</span>
Dr. Emily Cousens

To jest najobrzydliwszy, afiszujący się fałszywą cnotą „przebudzony” bełkot, jaki widziałem w  ostatnich latach. Jest nie tylko obrzydliwy, ale wyraża opinie, które są nieludzkie i bardzo niebezpieczne. Autorka ma mianowicie nadzieję, że uczelnia, na której sama uczy, Oxford Brookes University, przegra wyścig do stworzenia skutecznej szczepionki na koronawirusa, ponieważ jej zdaniem wsparłoby to tylko brytyjską wyjątkowość i pogląd, że Brytyjczycy są „białymi zbawicielami”, którzy przezwyciężyli „zagrożenie cywilizacji” przez ludzi kolorowych (Chińczyków).

Strona internetowa Oxford Brookes tak opisuje autorkę, Emily Cousens:

Emily wykłada politologię w Oxford Brookes i jest założycielką Wolnej Szkoły Krytycznego Feminizmu, feministycznej szkoły letniej, która nie pobiera żadnych opłat.  

Przed dołączeniem do Oxford Brookes, Emily uzyskała licencjat z filozofii, politologii i ekonomii oraz magisterium z badań feministycznych na University of Oxford. Emily jest doświadczoną badaczką i pracowała w tej roli dla organizacji w społeczności i dla policji.

Być może ten  życiorys spowodował, że plasuje swoje marzenie o upadku brytyjskiej chwały ponad ratowaniem życia ludzkiego. Jak napisał o jej artykule czytelnik Ariel (który przysłał mi ten link): „Chciałaby, żeby starzy, biali mężczyźni nie stworzyli szczepionki, bo będą gloryfikowani kosztem marginalizowanych ludzi i feminizmu”.  


No cóż, może to brzmi nieco zbyt surowo, ale jest trafne. Tutaj – czytajcie i rozpaczajcie (kliknij na link pod zrzutem z ekranu):


Kilka fragmentów:

Oxford, ten symbol brytyjskiej doskonałości. Produkujący najwspanialsze umysły na świecie i, jeśli można ufać wiadomościom z tego tygodnia, będący na czele wyścigu do stworzenia szczepionki na koronawirusa.


Z pewnością powinnam być dumna, że instytucja, w której spędziłam dziesięć lat, studiując, a następnie ucząc, może pierwsza stworzyć szczepionkę?


. . .Dlaczego więc moją początkową ulgę, kiedy usłyszałam, że Oksford i Imperial ścigają się w wyścigu do stworzenia szczepionki, zastąpił niepokój?


Załóżmy, że Oksford pierwszy stworzy szczepionkę. Co stanie się potem?


. . . Jeśli będzie dość dużo szczepionki dla wszystkich, Wielka Brytania będzie zbawicielem świata. Szybko zapomnimy o niszczącym opóźnieniu rządu do podjęcia działania, kiedy Boris Johnson strzegł brytyjskich instytucji, takich jak wolność jednostki i puby, kosztem życia.


Zapomnimy lekcji, jakie pandemia nauczyła nas dotąd: że Wielka Brytania i USA nie są w rzeczywistości wyjątkowe na globalnej scenie. Że nie tylko jesteśmy narażeni, ale stać nas na pobieranie lekcji od innych krajów niezależnie od tego, czy mamy z nimi specjalne stosunki – takich jak Korea Południowa. Że bycie białym, mężczyzną i wykształconym w Oksfordzie nie są jedynymi kryteriami skutecznego przywództwa (kraje, których reakcje są najbardziej chwalone, Niemcy i Nowa Zelandia, między innymi, mają kobiety u steru).

Tak, musiała tam przywołać politykę tożsamości, chociaż jest to zupełnie nieistotne dla sytuacji, w której jak najszybsze stworzenie szczepionki (wszystko jedno przez kogo) jest wynikiem, jakiego pragniemy. A jednak Cousens najwyraźniej nie chce takiego wyniku. Mówiąc bez ogródek, jak pisze Ariel, Cousens wolałaby raczej, żeby ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni, badacze z Oksfordu stworzyli szczepionkę. Och, i nie może znieść obrzydliwego brytyjskiego patriotyzmu „wyścigu do szczepionki” (nie zauważyłem go, ale niech będzie). Cousens kontynuuje:

Jest jasne więc, że międzynarodowa współpraca ratuje życie.


Czy tak jednak myślą nasi wykształceni w Oksfordzie przywódcy? Koronawirus jest globalną epidemią. Niemniej, zamiast motywować Wielką Brytanię do zajęcia dumnej roli na światowej scenie, do czego wzywali przywódcy tacy jak Macron, Wielka Brytania coraz bardziej ucieka się w odpowiedzi do patriotyzmu.  

I na koniec:

Wyścig trwa i badacze w Oksfordzie wykonują zasadniczą, ratującą życie pracę. Ale wyścigi mają zwycięzców i przegranych. Jeśli mój uniwersytet pierwszy stworzy szczepionkę, martwię się, że będzie to użyte tak jak było w przeszłości, do spełnienia politycznej i patriotycznej funkcji dowodu brytyjskiej doskonałości.

Ile wielka Brytania lub Oxford stworzyła szczepionek? No tak, był Edward Jenner i jego szczepionka przeciw ospie, ale czy została użyta dla podbijania bębenka nacjonalizmu?   


(Nawiasem mówiąc, Wielka Brytania ma znakomitą historię badań naukowych i to nie tylko przez „starych, białych mężczyzn”). Czy Cousens może podeprzeć swoje twierdzenie jakimiś przykładami? A nawet gdyby szczepionka posłużyła jako „dowód brytyjskiej doskonałości”, no to co? Ważne jest to, by ratować życie, albo we współpracy międzynarodowej (co w rzeczywistości dzieje się z szczepionką) albo przez samotnych, ale zdeterminowanych badaczy, jak to było z Jonasem Salkiem. Dr Cousens boi się jednak przede wszystkim opowieści o badaczach brytyjskich jako „białych zbawicielach”.


Kończy tym, co ją naprawdę niepokoi:

Opowieść będzie jasna: Chiny, raz jeszcze, rozpętały zagrożenie cywilizacji. Ale najlepsze umysły w Wielkiej Brytanii uratowały świat.


Choć mam nadzieję, że niedługo będę mogła odwiedzić mojego tatę, nie może to przesłonić kluczowej lekcji koronawirusa: międzynarodowa współpraca ratuje życie. Społeczność badawcza wie o tym. Miejmy nadzieję, że wiedzą to także nasi politycy.  

Oto co „przebudzona” edukacja i postmodernistyczne „badania płaczliwych narzekań” [“grievance studies”] wyrządziły etyce pani Cousens. Wypaczyły tak poważnie jej umysł, że ma nadzieję, że Wielka Brytania nie stworzy szczepionki na koronawirusa, nawet gdyby mogła zrobić to przed innymi, ratując w ten sposób życie. Gdzie są priorytety Cousens? Powiedziałbym, że na umysłowym śmietnisku. Jej poglądy i jej etyka są godne pogardy.


Nie obchodzi mnie, kto stworzy szczepionkę na koronawirusa: ważne jest to, by było to zrobione dobrze i tak szybko, jak to możliwe. Ludzie tacy jak Cousens, załamujący ręce i wyrażający nadzieję, że starzy, biali mężczyźni nie odegrają kluczowej roli, są strasznymi ludźmi, których ideologia stała się ważniejsza niż ludzkie życie.


Woke feminist scholar apparently prefers people to die rather than have white Oxford males be the first to develop a coronavirus vaccine.

Why Evolution Is True, 23 kwietnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne


Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. - Feminizmu! kuba 2020-05-01
1. Wojna kulturowo-biologiczna Marek Eyal 2020-05-01


Notatki

Znalezionych 1582 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk