Prawda

Wtorek, 27 października 2020 - 19:35

« Poprzedni Następny »


„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa


Jerry A. Coyne 2020-05-01

<span>Dr. Emily Cousens</span>
Dr. Emily Cousens

To jest najobrzydliwszy, afiszujący się fałszywą cnotą „przebudzony” bełkot, jaki widziałem w  ostatnich latach. Jest nie tylko obrzydliwy, ale wyraża opinie, które są nieludzkie i bardzo niebezpieczne. Autorka ma mianowicie nadzieję, że uczelnia, na której sama uczy, Oxford Brookes University, przegra wyścig do stworzenia skutecznej szczepionki na koronawirusa, ponieważ jej zdaniem wsparłoby to tylko brytyjską wyjątkowość i pogląd, że Brytyjczycy są „białymi zbawicielami”, którzy przezwyciężyli „zagrożenie cywilizacji” przez ludzi kolorowych (Chińczyków).

Strona internetowa Oxford Brookes tak opisuje autorkę, Emily Cousens:

Emily wykłada politologię w Oxford Brookes i jest założycielką Wolnej Szkoły Krytycznego Feminizmu, feministycznej szkoły letniej, która nie pobiera żadnych opłat.  

Przed dołączeniem do Oxford Brookes, Emily uzyskała licencjat z filozofii, politologii i ekonomii oraz magisterium z badań feministycznych na University of Oxford. Emily jest doświadczoną badaczką i pracowała w tej roli dla organizacji w społeczności i dla policji.

Być może ten  życiorys spowodował, że plasuje swoje marzenie o upadku brytyjskiej chwały ponad ratowaniem życia ludzkiego. Jak napisał o jej artykule czytelnik Ariel (który przysłał mi ten link): „Chciałaby, żeby starzy, biali mężczyźni nie stworzyli szczepionki, bo będą gloryfikowani kosztem marginalizowanych ludzi i feminizmu”.  


No cóż, może to brzmi nieco zbyt surowo, ale jest trafne. Tutaj – czytajcie i rozpaczajcie (kliknij na link pod zrzutem z ekranu):


Kilka fragmentów:

Oxford, ten symbol brytyjskiej doskonałości. Produkujący najwspanialsze umysły na świecie i, jeśli można ufać wiadomościom z tego tygodnia, będący na czele wyścigu do stworzenia szczepionki na koronawirusa.


Z pewnością powinnam być dumna, że instytucja, w której spędziłam dziesięć lat, studiując, a następnie ucząc, może pierwsza stworzyć szczepionkę?


. . .Dlaczego więc moją początkową ulgę, kiedy usłyszałam, że Oksford i Imperial ścigają się w wyścigu do stworzenia szczepionki, zastąpił niepokój?


Załóżmy, że Oksford pierwszy stworzy szczepionkę. Co stanie się potem?


. . . Jeśli będzie dość dużo szczepionki dla wszystkich, Wielka Brytania będzie zbawicielem świata. Szybko zapomnimy o niszczącym opóźnieniu rządu do podjęcia działania, kiedy Boris Johnson strzegł brytyjskich instytucji, takich jak wolność jednostki i puby, kosztem życia.


Zapomnimy lekcji, jakie pandemia nauczyła nas dotąd: że Wielka Brytania i USA nie są w rzeczywistości wyjątkowe na globalnej scenie. Że nie tylko jesteśmy narażeni, ale stać nas na pobieranie lekcji od innych krajów niezależnie od tego, czy mamy z nimi specjalne stosunki – takich jak Korea Południowa. Że bycie białym, mężczyzną i wykształconym w Oksfordzie nie są jedynymi kryteriami skutecznego przywództwa (kraje, których reakcje są najbardziej chwalone, Niemcy i Nowa Zelandia, między innymi, mają kobiety u steru).

Tak, musiała tam przywołać politykę tożsamości, chociaż jest to zupełnie nieistotne dla sytuacji, w której jak najszybsze stworzenie szczepionki (wszystko jedno przez kogo) jest wynikiem, jakiego pragniemy. A jednak Cousens najwyraźniej nie chce takiego wyniku. Mówiąc bez ogródek, jak pisze Ariel, Cousens wolałaby raczej, żeby ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni, badacze z Oksfordu stworzyli szczepionkę. Och, i nie może znieść obrzydliwego brytyjskiego patriotyzmu „wyścigu do szczepionki” (nie zauważyłem go, ale niech będzie). Cousens kontynuuje:

Jest jasne więc, że międzynarodowa współpraca ratuje życie.


Czy tak jednak myślą nasi wykształceni w Oksfordzie przywódcy? Koronawirus jest globalną epidemią. Niemniej, zamiast motywować Wielką Brytanię do zajęcia dumnej roli na światowej scenie, do czego wzywali przywódcy tacy jak Macron, Wielka Brytania coraz bardziej ucieka się w odpowiedzi do patriotyzmu.  

I na koniec:

Wyścig trwa i badacze w Oksfordzie wykonują zasadniczą, ratującą życie pracę. Ale wyścigi mają zwycięzców i przegranych. Jeśli mój uniwersytet pierwszy stworzy szczepionkę, martwię się, że będzie to użyte tak jak było w przeszłości, do spełnienia politycznej i patriotycznej funkcji dowodu brytyjskiej doskonałości.

Ile wielka Brytania lub Oxford stworzyła szczepionek? No tak, był Edward Jenner i jego szczepionka przeciw ospie, ale czy została użyta dla podbijania bębenka nacjonalizmu?   


(Nawiasem mówiąc, Wielka Brytania ma znakomitą historię badań naukowych i to nie tylko przez „starych, białych mężczyzn”). Czy Cousens może podeprzeć swoje twierdzenie jakimiś przykładami? A nawet gdyby szczepionka posłużyła jako „dowód brytyjskiej doskonałości”, no to co? Ważne jest to, by ratować życie, albo we współpracy międzynarodowej (co w rzeczywistości dzieje się z szczepionką) albo przez samotnych, ale zdeterminowanych badaczy, jak to było z Jonasem Salkiem. Dr Cousens boi się jednak przede wszystkim opowieści o badaczach brytyjskich jako „białych zbawicielach”.


Kończy tym, co ją naprawdę niepokoi:

Opowieść będzie jasna: Chiny, raz jeszcze, rozpętały zagrożenie cywilizacji. Ale najlepsze umysły w Wielkiej Brytanii uratowały świat.


Choć mam nadzieję, że niedługo będę mogła odwiedzić mojego tatę, nie może to przesłonić kluczowej lekcji koronawirusa: międzynarodowa współpraca ratuje życie. Społeczność badawcza wie o tym. Miejmy nadzieję, że wiedzą to także nasi politycy.  

Oto co „przebudzona” edukacja i postmodernistyczne „badania płaczliwych narzekań” [“grievance studies”] wyrządziły etyce pani Cousens. Wypaczyły tak poważnie jej umysł, że ma nadzieję, że Wielka Brytania nie stworzy szczepionki na koronawirusa, nawet gdyby mogła zrobić to przed innymi, ratując w ten sposób życie. Gdzie są priorytety Cousens? Powiedziałbym, że na umysłowym śmietnisku. Jej poglądy i jej etyka są godne pogardy.


Nie obchodzi mnie, kto stworzy szczepionkę na koronawirusa: ważne jest to, by było to zrobione dobrze i tak szybko, jak to możliwe. Ludzie tacy jak Cousens, załamujący ręce i wyrażający nadzieję, że starzy, biali mężczyźni nie odegrają kluczowej roli, są strasznymi ludźmi, których ideologia stała się ważniejsza niż ludzkie życie.


Woke feminist scholar apparently prefers people to die rather than have white Oxford males be the first to develop a coronavirus vaccine.

Why Evolution Is True, 23 kwietnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne


Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. - Feminizmu! kuba 2020-05-01
1. Wojna kulturowo-biologiczna Marek Eyal 2020-05-01


Notatki

Znalezionych 1658 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jedna wojna i sześciu przegrywających   Taheri   2020-10-27
Zamordowanie francuskiego nauczyciela i sprawa terminologii używanej przez media   Frantzman   2020-10-26
Czy koniec wojen o ropę naftową?   Koraszewski   2020-10-24
Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19
“Przebudzony” świat idzie na wojnę przeciwko Wonder Woman   Tobin   2020-10-18
Arabia Saudyjska: My także mamy dosyć Palestyńczyków   Toameh   2020-10-17
Pokój z Izraelem jest koniecznością   Al-Dughaither   2020-10-16
Czy możliwe jest pohamowanie skrajnej stronniczości BBC?   Gerstenfeld   2020-10-15
Umowa Izrael-ZEA pokazuje hipokryzję “aktywistów ruchu pokojowego”     2020-10-14
Życie na salonach światowego humanizmu   Koraszewski   2020-10-14
Nagle nie ma zgody co do tego, jak ma wyglądać izraelsko-palestyński pokój   Amos   2020-10-12
Ostatni gwóźdź do trumny palestyńsko-arabskich stosunków?   Toameh   2020-10-11
Ścigając i będąc ściganym: wiara w czarnoksięstwo i afrykańskie oświecenie   Igwe   2020-10-10
UE staje po stronie “najgorszego na świecie sprawcy łamania praw człowieka”   Rafizadeh   2020-10-10
Jak BBC tworzy materialy edukacyjne dla szkół   Sela   2020-10-09
Wojna o pokój w mediach drukowanych i elektronicznych   Koraszewski   2020-10-08
Czy faszyzm to już tylko wyzwisko?   Koraszewski   2020-10-06
Czy państwa arabskie rzeczywiście popierają Palestyńczyków?   Kedar   2020-10-04
BBC idzie na wojnę z Żydami w Jerozolimie   Collier   2020-10-03
Zadawanie złych pytań o ekstremistyczną przemoc   Tobin   2020-10-02
Lekcja białoruskiego, czyli Francišak Viačorka i inni   Zbierski   2020-10-02
Znamienne toponimy w “New York Times”    Fitzgerald   2020-10-01
Autocenzura w USA   Bergman   2020-09-30
Arabowie: "Palestyńczycy powtarzają te same błędy"    Toameh   2020-09-30
Nowe szaty cesarza   Doran   2020-09-29
Arabscy muzułmanie są ludźmi kolorowymi, arabscy chrześcijanie są biali   Greenfield   2020-09-28
Międzynarodowe prawo dla jednego narodu   Kontorovich   2020-09-27
Dla postmodernizmu tożsamość jest ważniejsza od rozumu   Rosenthal   2020-09-25
Nieprzyjemna wiadomość dla Thomasa Friedmana   Flatow   2020-09-25
Arabowie przyznają się do błędu   Koraszewski   2020-09-24
Więcej niż stracona okazja dla Palestyńczyków   Tobin   2020-09-23
Symbole (i symbolizm) ujawniają gorzką bliskowschodnią prawdę   Flatow   2020-09-22
Wojna Czerwono-Zielonego sojuszu przeciwko Izraelowi trwa   Glick   2020-09-21
Dlaczego John Kerry i inni nie mieli racji w sprawie pokoju i Izraela - analiza   Frantzman   2020-09-20
Obnażenie palestyńskich kłamstw    Blum   2020-09-19
Niewolnice w Al-Dżazira   Fernandez   2020-09-19
Arabowie: Izrael nie jest naszym wrogiem   Toameh   2020-09-18
Prośba o pokorę od Benjamina Franklina   Jacoby   2020-09-17
Ostry zakręt historii   Koraszewski   2020-09-16
Niewolnictwo: czy jest monopol na cierpienie?   Taheri   2020-09-15
Kulturowe wojny w szkołach w Kalifornii   Julius   2020-09-15
Przegląd wiadomości w drodze na zakupy   Koraszewski   2020-09-13
Pożegnanie lata, czyli prywatne drzewo życia   Ferus   2020-09-13
ZEA: Nie jesteśmy zdrajcami, palestyńscy przywódcy są skorumpowani   Toameh   2020-09-11
Nawet antysemickie media w Iraku mówią z zainteresowaniem o normalizacji     2020-09-10
Normalizacja może stworzyć prawdziwy „Nowy Bliski Wschód”   Rosenthal   2020-09-09
Milczenie ONZ i UE wobec “szokującego łamania praw człowieka” przez Iran   Rafizadeh   2020-09-08
Kiedy Palestyńczyk wreszcie się obudzi?!   Al-Dahiri   2020-09-08
Lot nad Arabią Saudyjską   Jacoby   2020-09-07
Kogo Żydzi powinni bać się najbardziej podczas „powstania”?   Tobin   2020-09-06
Wielki krok naprzód dla światowego pokoju – i ci, którzy wolą go ignorować   Kemp   2020-09-05
Harvard zaprasza głównego palestyńskiego negacjonistę    Lipman   2020-09-04
Obietnica i zagrożenia porozumienia pokojowego z Dżuba    Fernandez   2020-09-04
Arabski antysemityzm za europejskie pieniądze   Koraszewski   2020-09-03
Zgraja „proizraelskiej surowej miłości” a umowa z ZEA   Frantzman   2020-09-02
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy popierają porozumienie Izrael-ZEA?   Toameh   2020-09-01
Krótka historia europejskich obserwatorów w Gazie   Steinberg   2020-08-31
ONZ doprowadza mnie do szału   Collins   2020-08-30
Świat na śliskiej drodze   Taheri   2020-08-29
Co finansuje Europa?   Henig-Cohen   2020-08-29
Appeasement: Europejska choroba   Kemp   2020-08-27
Entliczek, pentliczek, czerwony stoliczek   Koraszewski   2020-08-27
Erdoğan potrzebuje nowych wrogów   Bekdil   2020-08-26
A co z 17 milionami niewolników w świecie islamskim?   Meotti   2020-08-22
Mulowie i Hezbollah – specjaliści w szmuglu narkotyków   Rafizadeh   2020-08-21
"Guardian" doszlusował do Iranu i Turcji w sprzeciwie wobec umowy pokojowej Izraela i ZEA   Levick   2020-08-19
Kiedy pamięć staje się więzieniem narodów   Taheri   2020-08-18
Czyje życie liczy się?   Maistrovoy   2020-08-17
Iran: najnowsza kolonia Chin?   Rafizadeh   2020-08-15
Jak zostałam anulowana   Chesler   2020-08-13
Gorsza strona naszej natury   Koraszewski   2020-08-12
Amerykanie nie ufają medium   Jacoby   2020-08-10
Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk