Prawda

Sobota, 28 maja 2022 - 00:53

« Poprzedni Następny »


„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa


Jerry A. Coyne 2020-05-01

<span>Dr. Emily Cousens</span>
Dr. Emily Cousens

To jest najobrzydliwszy, afiszujący się fałszywą cnotą „przebudzony” bełkot, jaki widziałem w  ostatnich latach. Jest nie tylko obrzydliwy, ale wyraża opinie, które są nieludzkie i bardzo niebezpieczne. Autorka ma mianowicie nadzieję, że uczelnia, na której sama uczy, Oxford Brookes University, przegra wyścig do stworzenia skutecznej szczepionki na koronawirusa, ponieważ jej zdaniem wsparłoby to tylko brytyjską wyjątkowość i pogląd, że Brytyjczycy są „białymi zbawicielami”, którzy przezwyciężyli „zagrożenie cywilizacji” przez ludzi kolorowych (Chińczyków).

Strona internetowa Oxford Brookes tak opisuje autorkę, Emily Cousens:

Emily wykłada politologię w Oxford Brookes i jest założycielką Wolnej Szkoły Krytycznego Feminizmu, feministycznej szkoły letniej, która nie pobiera żadnych opłat.  

Przed dołączeniem do Oxford Brookes, Emily uzyskała licencjat z filozofii, politologii i ekonomii oraz magisterium z badań feministycznych na University of Oxford. Emily jest doświadczoną badaczką i pracowała w tej roli dla organizacji w społeczności i dla policji.

Być może ten  życiorys spowodował, że plasuje swoje marzenie o upadku brytyjskiej chwały ponad ratowaniem życia ludzkiego. Jak napisał o jej artykule czytelnik Ariel (który przysłał mi ten link): „Chciałaby, żeby starzy, biali mężczyźni nie stworzyli szczepionki, bo będą gloryfikowani kosztem marginalizowanych ludzi i feminizmu”.  


No cóż, może to brzmi nieco zbyt surowo, ale jest trafne. Tutaj – czytajcie i rozpaczajcie (kliknij na link pod zrzutem z ekranu):


Kilka fragmentów:

Oxford, ten symbol brytyjskiej doskonałości. Produkujący najwspanialsze umysły na świecie i, jeśli można ufać wiadomościom z tego tygodnia, będący na czele wyścigu do stworzenia szczepionki na koronawirusa.


Z pewnością powinnam być dumna, że instytucja, w której spędziłam dziesięć lat, studiując, a następnie ucząc, może pierwsza stworzyć szczepionkę?


. . .Dlaczego więc moją początkową ulgę, kiedy usłyszałam, że Oksford i Imperial ścigają się w wyścigu do stworzenia szczepionki, zastąpił niepokój?


Załóżmy, że Oksford pierwszy stworzy szczepionkę. Co stanie się potem?


. . . Jeśli będzie dość dużo szczepionki dla wszystkich, Wielka Brytania będzie zbawicielem świata. Szybko zapomnimy o niszczącym opóźnieniu rządu do podjęcia działania, kiedy Boris Johnson strzegł brytyjskich instytucji, takich jak wolność jednostki i puby, kosztem życia.


Zapomnimy lekcji, jakie pandemia nauczyła nas dotąd: że Wielka Brytania i USA nie są w rzeczywistości wyjątkowe na globalnej scenie. Że nie tylko jesteśmy narażeni, ale stać nas na pobieranie lekcji od innych krajów niezależnie od tego, czy mamy z nimi specjalne stosunki – takich jak Korea Południowa. Że bycie białym, mężczyzną i wykształconym w Oksfordzie nie są jedynymi kryteriami skutecznego przywództwa (kraje, których reakcje są najbardziej chwalone, Niemcy i Nowa Zelandia, między innymi, mają kobiety u steru).

Tak, musiała tam przywołać politykę tożsamości, chociaż jest to zupełnie nieistotne dla sytuacji, w której jak najszybsze stworzenie szczepionki (wszystko jedno przez kogo) jest wynikiem, jakiego pragniemy. A jednak Cousens najwyraźniej nie chce takiego wyniku. Mówiąc bez ogródek, jak pisze Ariel, Cousens wolałaby raczej, żeby ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni, badacze z Oksfordu stworzyli szczepionkę. Och, i nie może znieść obrzydliwego brytyjskiego patriotyzmu „wyścigu do szczepionki” (nie zauważyłem go, ale niech będzie). Cousens kontynuuje:

Jest jasne więc, że międzynarodowa współpraca ratuje życie.


Czy tak jednak myślą nasi wykształceni w Oksfordzie przywódcy? Koronawirus jest globalną epidemią. Niemniej, zamiast motywować Wielką Brytanię do zajęcia dumnej roli na światowej scenie, do czego wzywali przywódcy tacy jak Macron, Wielka Brytania coraz bardziej ucieka się w odpowiedzi do patriotyzmu.  

I na koniec:

Wyścig trwa i badacze w Oksfordzie wykonują zasadniczą, ratującą życie pracę. Ale wyścigi mają zwycięzców i przegranych. Jeśli mój uniwersytet pierwszy stworzy szczepionkę, martwię się, że będzie to użyte tak jak było w przeszłości, do spełnienia politycznej i patriotycznej funkcji dowodu brytyjskiej doskonałości.

Ile wielka Brytania lub Oxford stworzyła szczepionek? No tak, był Edward Jenner i jego szczepionka przeciw ospie, ale czy została użyta dla podbijania bębenka nacjonalizmu?   


(Nawiasem mówiąc, Wielka Brytania ma znakomitą historię badań naukowych i to nie tylko przez „starych, białych mężczyzn”). Czy Cousens może podeprzeć swoje twierdzenie jakimiś przykładami? A nawet gdyby szczepionka posłużyła jako „dowód brytyjskiej doskonałości”, no to co? Ważne jest to, by ratować życie, albo we współpracy międzynarodowej (co w rzeczywistości dzieje się z szczepionką) albo przez samotnych, ale zdeterminowanych badaczy, jak to było z Jonasem Salkiem. Dr Cousens boi się jednak przede wszystkim opowieści o badaczach brytyjskich jako „białych zbawicielach”.


Kończy tym, co ją naprawdę niepokoi:

Opowieść będzie jasna: Chiny, raz jeszcze, rozpętały zagrożenie cywilizacji. Ale najlepsze umysły w Wielkiej Brytanii uratowały świat.


Choć mam nadzieję, że niedługo będę mogła odwiedzić mojego tatę, nie może to przesłonić kluczowej lekcji koronawirusa: międzynarodowa współpraca ratuje życie. Społeczność badawcza wie o tym. Miejmy nadzieję, że wiedzą to także nasi politycy.  

Oto co „przebudzona” edukacja i postmodernistyczne „badania płaczliwych narzekań” [“grievance studies”] wyrządziły etyce pani Cousens. Wypaczyły tak poważnie jej umysł, że ma nadzieję, że Wielka Brytania nie stworzy szczepionki na koronawirusa, nawet gdyby mogła zrobić to przed innymi, ratując w ten sposób życie. Gdzie są priorytety Cousens? Powiedziałbym, że na umysłowym śmietnisku. Jej poglądy i jej etyka są godne pogardy.


Nie obchodzi mnie, kto stworzy szczepionkę na koronawirusa: ważne jest to, by było to zrobione dobrze i tak szybko, jak to możliwe. Ludzie tacy jak Cousens, załamujący ręce i wyrażający nadzieję, że starzy, biali mężczyźni nie odegrają kluczowej roli, są strasznymi ludźmi, których ideologia stała się ważniejsza niż ludzkie życie.


Woke feminist scholar apparently prefers people to die rather than have white Oxford males be the first to develop a coronavirus vaccine.

Why Evolution Is True, 23 kwietnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne


Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. - Feminizmu! kuba 2020-05-01
1. Wojna kulturowo-biologiczna Marek Eyal 2020-05-01


Notatki

Znalezionych 2124 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15
Nowa Wielka Gra   i Hügo Krüger   2022-03-14
Reakcje “przebudzonych” na wojnę w Ukrainie   Goska   2022-03-14
Coraz więcej i więcej…   Bard   2022-03-13
To nie jest irańska umowa Obamy. To jest coś dużo, dużo gorszego   Noronha   2022-03-12
Eksperci szukający zrozumienia   Koraszewski   2022-03-10
“Między Kijowem a Gazą” – ukrainizacja palestyńskiej narracji     2022-03-09
Ruch Putina na rzecz podkopania obudzonego Zachodu   Blum   2022-03-08
Putin i prawo niezamierzonych konsekwencji   Taheri   2022-03-08
Następnym celem zastraszania przez Rosję może być Izrael   Svetlova   2022-03-06
Dlaczego irańscy mułłowie są zachwyceni nuklearną umową z Bidenem   Rafizadeh   2022-03-05
Niemcy w historycznym zwrocie porzucają proputinowską politykę wobec Rosji   Kern   2022-03-05
Rosyjski tyran Władimir Putin   Newell   2022-03-04
Moce sprawcze globalnego znikania   Zbierski   2022-03-04
Barbarzyńcy doszli do wniosku, że już można   Koraszewski   2022-03-02
Czego Izrael musi nauczyć się z wojny w Ukrainie   Steinberg   2022-03-01
Dlaczego Arabowie nie ufają administracji Bidena   Toameh   2022-02-27
Minął kolejny dzień wojny   Koraszewski   2022-02-27
Najlepszy sojusznik Putina   Koraszewski   2022-02-26
Spojrzeć kłamstwu w oczy   Koraszewski   2022-02-25
Katar i gry wojenne   Collins   2022-02-25
Wolność słowa w Wielkiej Brytanii?   Bergman   2022-02-24
Czy zwracamy zbyt dużo, czy zbyt mało uwagi na “Szwadron”?   Tobin   2022-02-24
Mój ojciec był idiotą   Koraszewski   2022-02-23
Pięciogwiazdkowy dżihad palestyńskich przywódców   Toameh   2022-02-22
Administracja Bidena blokuje gazociąg z Izraela do Europy   Kern   2022-02-22
Dramat mieszkańców Gazy   Fitzgerald   2022-02-19
Nie wolno zaprzeczać nazistowskim korzeniom arabskiego antysemityzmu   Julius   2022-02-17
Kto pamięta Gitę Sahgal?   Koraszewski   2022-02-17
Podwójna śmierć „Palestyńczyków”   Pandavar   2022-02-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk