Prawda

Czwartek, 2 kwietnia 2020 - 08:58

« Poprzedni Następny »


Polityka wokół Holocaustu jest błędna


Jonathan S. Tobin 2020-01-20

Prezydent Andrzej Duda oraz prezydent Reuven Rivlin podczas ceremonii „Marszu żywych” w Auschwitz-Birkenau 12 kwietnia 2018. Zdjęcie: Yossi Zeliger/Flash90.
Prezydent Andrzej Duda oraz prezydent Reuven Rivlin podczas ceremonii „Marszu żywych” w Auschwitz-Birkenau 12 kwietnia 2018. Zdjęcie: Yossi Zeliger/Flash90.

Czy upamiętnienie wyzwolenia Auschwitz przez Jad Waszem zostało porwane przez polityczną rywalizację i długie ramię Władimira Putina?  


W czasach narastającego na całym świecie antysemityzmu i zagrożenia terroryzmem oraz szantażem nuklearnym skierowanymi na państwo Izrael, istnieją ważniejsze rzeczy niż pytanie, kto będzie przemawiał na ceremonii upamiętniającej 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz w Jad Waszem, Światowym Centrum Pamięci o Holocauście w Jerozolimie.  Niemniej spór o listę mówców na Światowym Forum Holocaustu 23 stycznia nie jest błahą sprawą.


Jest wysoce prawdopodobne, że większość Izraelczyków i Żydów z diaspory z obojętnością przyjęło decyzję Jad Waszem odmówienia miejsca wśród mówców polskiemu prezydentowi, Andrzejowi Dudzie. Ale afront wobec Dudy powinien niepokoić także tych, których niewiele obchodzi polska wrażliwość, nie mówiąc już o szczegółach upamiętniania Holocaustu.


Tłem tego sporu jest próba izraelskiego muzeum i ośrodka badawczego przechwycenia świateł reflektorów podczas rocznicy wyzwolenia Auschwitz, która przypada na 27 stycznia. Od 1959 roku państwo Izrael i żydowskie organizacje na świecie obchodzą Jom HaSzoah 27 dnia hebrajskiego miesiąca Nisan, który w tym roku przypada na 21 kwietnia. To umieszcza pamięć o Holocauście dokładnie w kontekście żydowskiej historii, bo przypada tydzień po obchodach Paschy, tydzień przed Dniem Pamięci Jom Hazikaron i przed Dniem Niepodległości Izraela Jom Ha’atzmaut.


Od kiedy Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 roku przegłosowało ustanowienie Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu na dzień 27 stycznia (datę wyzwolenia obozu śmierci Auschwitz przez radzieckie wojsko), ta data nabierała znaczenia.   


Ceremonia w Jad Waszem będzie konkurencyjna wobec obchodów organizowanych na miejscu w Polsce w następnym tygodniu. Lista przywódców, którzy będą przemawiać na obchodach w Izraelu jest imponująca i obejmuje księcia Karola z Wielkiej Brytanii, rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona, niemieckiego prezydenta Frank-Waltera Steinmeira, amerykańskiego wiceprezydenta Mike’a Pence’a i izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu. Jad Waszem jednak nie dało Dudzie okazji na wygłoszenie mowy i w wyniku tego Polska bojkotuje ceremonię.  


Czy kogokolwiek powinno obchodzić to, że Polacy zostali znieważeni?


Wielu Żydów nie będzie to obchodzić z powodu złych emocji wywołanych przez uchwalenie przez polski parlament w styczniu 2018 roku głupawego prawa, które czyniło przestępstwem mówienie, że Polacy kolaborowali z Niemcami podczas Holocaustu. Polacy mieli dość fałszywego nazywania Auschwitz „polskim obozem śmierci”. Auschwitz znajdował się w okupowanej Polsce, ale prowadzili go Niemcy, nie zaś Polacy, którzy należeli do głównych ofiar nazizmu. Polski ruch oporu wobec Niemców był bohaterski, zarówno podczas inwazji w 1939 roku, podczas okupacji i podczas ich tragicznego powstania w 1944 roku. Niemcy zdławili to powstanie masową rzezią z powodu przyzwolenia Związku Sowieckiego, który wolał widzieć klęskę polskiej wolności zanim Armia Czerwona zaczęła swoją okupację tego kraju.  


Niemniej nie można też zaprzeczyć, że antysemityzm był endemiczny w Polsce przed, podczas i po wojnie, i są udokumentowane wypadki, kiedy Polacy zdradzali i zabijali Żydów. Przez uznanie mówienia prawdy o polskim antysemityzmie za przestępstwo, Polska ściągnęła na siebie potępienie ze strony świata żydowskiego.


Dzięki dyplomatycznym staraniom Netanjahu Polska wniosła poprawki do tego prawa. Kontrowersja jednak odżyła, kiedy izraelski minister spraw zagranicznych, Jisrael Katz głupio obraził Polaków. Afront wobec Dudy ze strony Jad Waszem pogorszył trwający spór.  


Polacy cierpieli większe okrucieństwa z rąk nazistów niż jakikolwiek okupowany kraj poza Związkiem Radzieckim. Choć jednak Polacy byli straszliwie prześladowani, los Żydów był dużo gorszy. Około 18 procent wszystkich Polaków zginęło podczas wojny w porównaniu do ledwo mieszczących się w głowie 90 procent wszystkich polskich Żydów.


Na szali jest jednak coś więcej niż zrozumiały odruch gniewu wielu Żydów wobec rewizjonistycznej historii. Podobnie jak inne wschodnioeuropejskie rządy, Polska nie podziela antypatii wobec Izrael, która jest tak powszechna w Europie Zachodniej. Promowanie ciepłych stosunków między Izraelem i Polską nie tyle jest kwestią uprawiania przez Netanjahu realpolitik, ile jest polityką opartą na zrozumieniu, że konflikty z przeszłości nie powinny skazywać Żydów i Polaków na konflikt w teraźniejszości i w przyszłości.


Ponadto, polityka, jaka leżała u podstaw decyzji wykluczenia polskiego prezydenta z listy mówców Jad Waszem, jest szczególnie niepokojąca.


Moshe Kantor, przewodniczący European Jewish Congress, przewodzi obchodom w Jad Waszem. Kantor jest żydowskim filantropem. Jest jednak także rosyjskim oligarchą, który ma bliskie stosunki z Putinem. Temu autorytarnemu przywódcy wyraźnie zależy na podważeniu Polski i odseparowaniu jej od takich sprzymierzeńców jak Izrael. Jest możliwe, że obraza Polski została zorganizowana przez Moskwę.  


Rosja jest także winna skandalicznego rewizjonizmu. Inwazja na Polskę i początek II Wojny Światowej były możliwe dzięki sowiecko-nazistowskiemu paktowi z sierpnia 1939 roku, w którym te dwa totalitarne rządy podzieliły swojego sąsiada. Ale ministerstwo spraw zagranicznych Putina ma czelność twierdzić, że była to wina Polaków i że Stalin miał uzasadnione powody do kolaboracji z nazistami.  


Prezydent Izraela Reuwen Riwlin mógł uchylić decyzję Kantora, ale nie słuchał próśb Netanjahu o uniknięcie sporu. Jedynym wyjaśnieniem jest to, że antypatia Riwlina do Netanjahu i pragnienie udaremnienia celów polityki premiera przeważyły nad zdrowym rozsądkiem. A to stworzyło incydent, który szkodzi Izraelowi i nie pomaga nikomu poza Putinem. Absurdalność tej decyzji jest taka, że stworzyła bardzo rzadką zgodę między publicystami z prawicowej gazety „Israel Hayom” i lewicowej „Haaretz”.


Polacy i Żydzi nie powinni być skazani na dalszą wrogość przez wspólną, tragiczną historię, ani też przez interesy Putina, również absurdalne rywalizacje izraelskich polityków nie powinny dyktować tego, jak obchodzimy pamięć Holocaustu.


Holocaust politics is bad for the Jews

JNS.org, 17 stycznia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
4. Pubudki Netanjahu i Marek C (Negev) 2020-01-30
3. Pobudki Netanjahu: odpowiedź na odpowiedź. Marek C (Negev) 2020-01-21
2. Pobudki Netanjahu Marek C (Negev) 2020-01-21
1. Bezhołowie Marek Eyal 2020-01-20


Notatki

Znalezionych 1501 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpiczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28
Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji   Collier   2019-12-26
Absurdalna niechęć UE do ryzyka dławi nowe idee   Ridley   2019-12-26
BBC potrafi znaleźć choinki tylko w Palestynie    Collier   2019-12-25
Despoci imperiów na swoim kilometrze kwadratowym   Taheri   2019-12-25
Opowieść wigilijna i wojna narracji   Koraszewski   2019-12-24
Obłędne tango islamofobii     2019-12-23
Kto będzie decydował?   Novella   2019-12-21
Uwiecznianie kłamstwa o palestyńskich uchodźcach   Yemini   2019-12-20
Turcja: Zabójstwa kobiet stają się epidemią   Bulut   2019-12-19
Plan Iranu udaremnienia zawieszenia broni w Gazie   Toameh   2019-12-19
Dyskusja o antysemityzmie w czarnej społeczności jest bardzo spóźniona     2019-12-18
Zanikająca woda i energetyczna apokalipsa   Koraszewski   2019-12-17
Europa nie ukrywa dłużej swojej wrogości wobec Izraela   Destexhe   2019-12-17
Zwróćcie uwagę, naiwni zachodni dobro-czyńcy   Chesler   2019-12-11
Hopium czyli stan umysłów   Koraszewski   2019-12-09
Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk