Prawda

Czwartek, 2 lipca 2020 - 12:13

« Poprzedni Następny »


Polityka wokół Holocaustu jest błędna


Jonathan S. Tobin 2020-01-20

Prezydent Andrzej Duda oraz prezydent Reuven Rivlin podczas ceremonii „Marszu żywych” w Auschwitz-Birkenau 12 kwietnia 2018. Zdjęcie: Yossi Zeliger/Flash90.
Prezydent Andrzej Duda oraz prezydent Reuven Rivlin podczas ceremonii „Marszu żywych” w Auschwitz-Birkenau 12 kwietnia 2018. Zdjęcie: Yossi Zeliger/Flash90.

Czy upamiętnienie wyzwolenia Auschwitz przez Jad Waszem zostało porwane przez polityczną rywalizację i długie ramię Władimira Putina?  


W czasach narastającego na całym świecie antysemityzmu i zagrożenia terroryzmem oraz szantażem nuklearnym skierowanymi na państwo Izrael, istnieją ważniejsze rzeczy niż pytanie, kto będzie przemawiał na ceremonii upamiętniającej 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz w Jad Waszem, Światowym Centrum Pamięci o Holocauście w Jerozolimie.  Niemniej spór o listę mówców na Światowym Forum Holocaustu 23 stycznia nie jest błahą sprawą.


Jest wysoce prawdopodobne, że większość Izraelczyków i Żydów z diaspory z obojętnością przyjęło decyzję Jad Waszem odmówienia miejsca wśród mówców polskiemu prezydentowi, Andrzejowi Dudzie. Ale afront wobec Dudy powinien niepokoić także tych, których niewiele obchodzi polska wrażliwość, nie mówiąc już o szczegółach upamiętniania Holocaustu.


Tłem tego sporu jest próba izraelskiego muzeum i ośrodka badawczego przechwycenia świateł reflektorów podczas rocznicy wyzwolenia Auschwitz, która przypada na 27 stycznia. Od 1959 roku państwo Izrael i żydowskie organizacje na świecie obchodzą Jom HaSzoah 27 dnia hebrajskiego miesiąca Nisan, który w tym roku przypada na 21 kwietnia. To umieszcza pamięć o Holocauście dokładnie w kontekście żydowskiej historii, bo przypada tydzień po obchodach Paschy, tydzień przed Dniem Pamięci Jom Hazikaron i przed Dniem Niepodległości Izraela Jom Ha’atzmaut.


Od kiedy Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 roku przegłosowało ustanowienie Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu na dzień 27 stycznia (datę wyzwolenia obozu śmierci Auschwitz przez radzieckie wojsko), ta data nabierała znaczenia.   


Ceremonia w Jad Waszem będzie konkurencyjna wobec obchodów organizowanych na miejscu w Polsce w następnym tygodniu. Lista przywódców, którzy będą przemawiać na obchodach w Izraelu jest imponująca i obejmuje księcia Karola z Wielkiej Brytanii, rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona, niemieckiego prezydenta Frank-Waltera Steinmeira, amerykańskiego wiceprezydenta Mike’a Pence’a i izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu. Jad Waszem jednak nie dało Dudzie okazji na wygłoszenie mowy i w wyniku tego Polska bojkotuje ceremonię.  


Czy kogokolwiek powinno obchodzić to, że Polacy zostali znieważeni?


Wielu Żydów nie będzie to obchodzić z powodu złych emocji wywołanych przez uchwalenie przez polski parlament w styczniu 2018 roku głupawego prawa, które czyniło przestępstwem mówienie, że Polacy kolaborowali z Niemcami podczas Holocaustu. Polacy mieli dość fałszywego nazywania Auschwitz „polskim obozem śmierci”. Auschwitz znajdował się w okupowanej Polsce, ale prowadzili go Niemcy, nie zaś Polacy, którzy należeli do głównych ofiar nazizmu. Polski ruch oporu wobec Niemców był bohaterski, zarówno podczas inwazji w 1939 roku, podczas okupacji i podczas ich tragicznego powstania w 1944 roku. Niemcy zdławili to powstanie masową rzezią z powodu przyzwolenia Związku Sowieckiego, który wolał widzieć klęskę polskiej wolności zanim Armia Czerwona zaczęła swoją okupację tego kraju.  


Niemniej nie można też zaprzeczyć, że antysemityzm był endemiczny w Polsce przed, podczas i po wojnie, i są udokumentowane wypadki, kiedy Polacy zdradzali i zabijali Żydów. Przez uznanie mówienia prawdy o polskim antysemityzmie za przestępstwo, Polska ściągnęła na siebie potępienie ze strony świata żydowskiego.


Dzięki dyplomatycznym staraniom Netanjahu Polska wniosła poprawki do tego prawa. Kontrowersja jednak odżyła, kiedy izraelski minister spraw zagranicznych, Jisrael Katz głupio obraził Polaków. Afront wobec Dudy ze strony Jad Waszem pogorszył trwający spór.  


Polacy cierpieli większe okrucieństwa z rąk nazistów niż jakikolwiek okupowany kraj poza Związkiem Radzieckim. Choć jednak Polacy byli straszliwie prześladowani, los Żydów był dużo gorszy. Około 18 procent wszystkich Polaków zginęło podczas wojny w porównaniu do ledwo mieszczących się w głowie 90 procent wszystkich polskich Żydów.


Na szali jest jednak coś więcej niż zrozumiały odruch gniewu wielu Żydów wobec rewizjonistycznej historii. Podobnie jak inne wschodnioeuropejskie rządy, Polska nie podziela antypatii wobec Izrael, która jest tak powszechna w Europie Zachodniej. Promowanie ciepłych stosunków między Izraelem i Polską nie tyle jest kwestią uprawiania przez Netanjahu realpolitik, ile jest polityką opartą na zrozumieniu, że konflikty z przeszłości nie powinny skazywać Żydów i Polaków na konflikt w teraźniejszości i w przyszłości.


Ponadto, polityka, jaka leżała u podstaw decyzji wykluczenia polskiego prezydenta z listy mówców Jad Waszem, jest szczególnie niepokojąca.


Moshe Kantor, przewodniczący European Jewish Congress, przewodzi obchodom w Jad Waszem. Kantor jest żydowskim filantropem. Jest jednak także rosyjskim oligarchą, który ma bliskie stosunki z Putinem. Temu autorytarnemu przywódcy wyraźnie zależy na podważeniu Polski i odseparowaniu jej od takich sprzymierzeńców jak Izrael. Jest możliwe, że obraza Polski została zorganizowana przez Moskwę.  


Rosja jest także winna skandalicznego rewizjonizmu. Inwazja na Polskę i początek II Wojny Światowej były możliwe dzięki sowiecko-nazistowskiemu paktowi z sierpnia 1939 roku, w którym te dwa totalitarne rządy podzieliły swojego sąsiada. Ale ministerstwo spraw zagranicznych Putina ma czelność twierdzić, że była to wina Polaków i że Stalin miał uzasadnione powody do kolaboracji z nazistami.  


Prezydent Izraela Reuwen Riwlin mógł uchylić decyzję Kantora, ale nie słuchał próśb Netanjahu o uniknięcie sporu. Jedynym wyjaśnieniem jest to, że antypatia Riwlina do Netanjahu i pragnienie udaremnienia celów polityki premiera przeważyły nad zdrowym rozsądkiem. A to stworzyło incydent, który szkodzi Izraelowi i nie pomaga nikomu poza Putinem. Absurdalność tej decyzji jest taka, że stworzyła bardzo rzadką zgodę między publicystami z prawicowej gazety „Israel Hayom” i lewicowej „Haaretz”.


Polacy i Żydzi nie powinni być skazani na dalszą wrogość przez wspólną, tragiczną historię, ani też przez interesy Putina, również absurdalne rywalizacje izraelskich polityków nie powinny dyktować tego, jak obchodzimy pamięć Holocaustu.


Holocaust politics is bad for the Jews

JNS.org, 17 stycznia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
4. Pubudki Netanjahu i Marek C (Negev) 2020-01-30
3. Pobudki Netanjahu: odpowiedź na odpowiedź. Marek C (Negev) 2020-01-21
2. Pobudki Netanjahu Marek C (Negev) 2020-01-21
1. Bezhołowie Marek Eyal 2020-01-20


Notatki

Znalezionych 1555 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk