Prawda

Piątek, 22 lutego 2019 - 02:04

« Poprzedni Następny »


Polityczne paradoksy więzi niemiecko-izraelskich


Melody Sucharewicz 2018-10-11


"Nawet w imieniu moich rodziców i moich dziadków odmawiam przyjęcia wiecznej odpowiedzialności Niemiec wobec Izraela" - to jeden z wielu komentarzy czytelników zamieszczonych poniżej w niemieckich doniesieniach medialnych na temat wizyty Angeli Merkel w Izraelu. Jeden z wielu, odzwierciedlający ten sam pewny siebie ton odrzucenia tego historycznego brzemienia.

Sentyment to świat poza historyczną odpowiedzialnością wyrażoną słowami i czynem Angeli Merkel podczas jej wizyty. Unaocznia wzór paradoksów, które charakteryzują dzisiejsze stosunki niemiecko-izraelskie, począwszy od rozbieżności między niemieckim establishmentem politycznym a niemiecką ulicą, gdy chodzi o Izrael - i Żydów.

Podczas gdy rząd Merkel wziął kurs na normalizację i podniesienie ciepłych więzi z Izraelem na wyższy poziom, badania pokazują rosnącą niechęć wobec Izraela i jego obywateli wśród Niemców. Animozje są karmione przez dobrze naoliwioną machinę propagandową palestyńskich i lewicowych organizacji działających od dziesięcioleci i napędzaną przez często zniekształcone relacje w mediach przedstawiające Izrael jako agresora, mieszających przyczynę i skutek. Gdy rakiety Hamasu padają na miasta i wsie południowego Izraela, o izraelskiej reakcji pisze się w nagłówkach, o rakietach zaledwie w przypisach.

Kontrola faktograficzna

To się komplikuje, tam, gdzie anty-izraelska niechęć spotyka się z antysemityzmem. Według badania poziomu antysemityzmu zleconego przez niemiecki Bundestag w 2016 r. 40 procent Niemców usprawiedliwia niechęć wobec Żydów polityką Izraela; taki sam odsetek ludzi wierzy, że to, co Izrael robi Palestyńczykom, nie różni się od tego, co naziści zrobili Żydom. W akademickim żargonie nazywa się to wtórnym antysemityzmem. W żargonie kontroli faktograficznej nazywa się to wypaczaniem norm moralnych i intelektualnych w społeczeństwie.

Angela Merkel, która jest zdeterminowanym moralnie pragmatykiem, czyni wszystko, co w jej mocy, by walczyć z takimi zjawiskami, łącznie ze specjalnym powołaniem Felixa Kleina, którego zadaniem jest walka z rosnącym problemem antysemityzmu w Niemczech we wszystkich jego aspektach: od klasycznej nienawiści do Żydów, do antysemityzmu w niemieckich wspólnotach muzułmańskich i wśród imigrantów. Z drugiej strony ulica coraz częściej wskakuje na prawicowy populistyczny wagon partii AFD lub ruchu Pegidy, mobilizując masy do antysemickich, islamofobicznych i antydemokratycznych myśli i działań.

Twardzi w kwestii izraelskiego bezpieczeństwa, miękcy wobec irańskiego atomu

Kolejny paradoks w niemiecko-izraelskiej przyjaźni można znaleźć w niemieckiej niespójności wobec porozumienia nuklearnego z Iranem. W 2008 r. Angela Merkel uznała bezpieczeństwo Izraela za raison d'etre swojego kraju. Od tego czasu wielokrotnie wyrażała poparcie dla Izraela w jego dążeniu do powstrzymania Iranu przed zdobyciem broni jądrowej. A jednak Niemcy były jednymi z pierwszych sygnatariuszy JCPOA, którzy potępili odstąpienie Donalda Trumpa od tej umowy. I wśród pierwszych, którzy domagają się alternatywnych mechanizmów finansowych dla europejskich przedsiębiorstw, aby mogły kontynuować handel z reżimem ajatollahów i nie paść ofiarą amerykańskich sankcji.

Z niedawnymi rewelacjami wywiadowczymi Netanyahu o intencjach nuklearnych Iranu, czy bez nich, Angela Merkel doskonale zdaje sobie sprawę z toksycznego koktajlu, jaki gotuje reżim ajatollahów: rozwój pocisków balistycznych przeznaczonych do przenoszenia głowic nuklearnych; instrumentalizacja ruchu Huti w Jemenie w ich wojnie zastępczej z Arabią Saudyjską; wsparcie finansowe dla terroru Hamasu przeciwko Izraelowi; zainstalowanie Gwardii Rewolucyjnych i Hezbollahu na pozycjach wojskowe w Syrii wzdłuż północnej granicy Izraela; negacja Holocaustu. Angela Merkel wie również, że miliony dolarów wpompowane w reżim irański przez Niemcy i innych sygnatariuszy zostały wykorzystane raczej do wzmocnienia tego groźnego koktajlu, niż do polepszenia sytuacji Irańczyków przez poprawę gospodarki i infrastruktury.

A do tego jeszcze poparcie Netanyahu dla ruchu Trumpa i jego żądanie, by UE poszła w jego ślady, jest jednym z punktów "sporu między Izraelem a Niemcami", o którym mowa w każdym doniesieniu na temat obecnej wizyty w niemieckich mediach obok przyjaznych słów na temat tych stosunków.

Niezależnie od moralnego, historycznego wymiaru motywującego wypowiedź Angeli Merkel z 2008 roku, nawet Realpolitik nie wyjaśnia istnienia tego paradoksu.

Jako najważniejszy sojusznik Izraela w UE, jako wiodący fundator innowacji Izraela przez dziesięciolecia bliskiej współpracy w dziedzinie technologii i nauki, ale najbardziej ze względu na swój strategiczny interes narodowy, Niemcy powinny zrezygnować z tego stanowiska i uznać, że - pomimo historycznego sukcesu dyplomatycznego, jakim było podpisanie tej umowy - jest to umowa zła. Wystarczająco zła, by uciszyć lobby gospodarcze, próbujące ją zachować, by zdusić instynktowną potrzebę zaspokojenia europejskiej potrzeby appeasementu. Wystarczająco zła, by wymagać renegocjacji w kierunku umowy, która nie będzie deptać wartości, o które Europa walczyła tak zażarcie i imponująco. Niebezpieczeństwo chamberlainizmu jest historycznie dobrze znane. Siła chciwości gospodarczej jest politycznie niedoceniana.

To żądanie niewiele ma wspólnego z historyczną winą. To fakt, uparte odwoływanie się do Holocaustu jako kleju dla stosunków niemiecko-izraelskich jest dziś jednostronne i destrukcyjne. Niemcy i Izrael łączy cała gama strategicznych interesów i wartości. Warto, aby Niemcy ciężko pracowały nad oczyszczeniem ich stosunków z Izraelem z tych paradoksów. A Izraelowi opłaciłoby się nadal polegać na własnych walorach, jako potędze innowacyjnej; jako nieodzownemu strategicznemu sojusznikowi dla wszystkich zainteresowanych stabilnym Bliskim Wschodem; oraz jako atrakcyjnemu partnerowi dla wszystkich zainteresowanych przyszłością, zdominowaną przez postęp naukowy i kreatywną energię.

 

The political paradoxes of German-Israeli ties

Times of Israel, 8 października 2018

Tłumaczenie: Marek Aureliusz PędziwolMelody Sucharewicz


Izraelska dziennikarka. Urodzona w Monachium, po maturze, w wieku 19 lat, wyemigrowała do Izraela. Studiowała w Tel-Awiwie. Po wygraniu telewizyjnego konkursu „The Ambassador”, przez rok podróżowała po świecie, występowała jako ambasador dobrej woli i mówiła o procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie. Między innymi wystąpiła w Parlamencie Europejskim. Prowadzi  blog https://blogs.timesofisrael.com/author/melody-sucharewicz/ na stronie internetowej „Times of Israel”.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Kto antysemita na ziemi niemieckiej? MEF 2018-10-11


Notatki

Znalezionych 1234 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Filipiny: chrześcijanie mordowani, bomby w kościołach   Ibrahim   2019-02-21
40. rocznica Islamskiej Republiki Iranu   Rafizadeh   2019-02-21
Ludzie, którzy twierdza, że „Palestyna jest kwestią rasowej sprawiedliwości”, są prawdziwymi rasistami     2019-02-20
Unia Europejska wchodzi w kompletny orwellizm   Bergman   2019-02-19
Amerykanin w Warszawie i kilka uwag o historii   Koraszewski   2019-02-18
Fikcyjny Abbas jest wymówką, by patrzeć w inną stronę   Maroun   2019-02-18
To nie okupacja zabiła Ori Ansbacher   Yemini   2019-02-17
TIPH i groźby: tymczasowe i permanentne   Collins   2019-02-13
Kiedy Ameryka porzuci Afganistan, zapłacą za to kobiety   Chesler   2019-02-13
Dlaczego Teheran przekracza tylko „różowe linie”   Taheri   2019-02-12
Żydowski głos w Organizacji Narodów Zjednoczonych   Rogatchi   2019-02-11
Dlaczego Palestyńczycy sprzeciwiają się antyirańskiej koalicji   Toameh   2019-02-10
“Palestyński rząd” umiera, oksymoron się rodzi   Flatow   2019-02-08
Jeszcze Polska nie zginęła, czyli byle do wiosny   Koraszewski   2019-02-08
Nowy rok, ta sama stara Turcja   Bekdil   2019-02-05
Co kogo rani i jak mocno?   Koraszewski   2019-02-02
Niesprawiedliwy system sprawiedliwości Turcji: atak na ormiańskiego posła   Bulut   2019-02-01
Organizacja założona, by informować o więźniach sumienia, apeluje do  naszych sumień, by nie kupować u Żyda     2019-01-31
Co to znaczy, że jestem humanistą   Igwe   2019-01-30
Obiektyw Matti Friedmana i syzyfowe błoto   Rosenthal   2019-01-30
Pierwsza Żydówka, jaką spotkałem w Iranie   Rafizadeh   2019-01-29
Gdzie są granice nienawiści?   Koraszewski   2019-01-28
Termity, bigoci i GOAT: racjonalizacja współudziału w antysemityzmie   Dershowitz   2019-01-28
Antysemickie tworzenie stereotypów Żydów przez Palestyńczyków   Tavil   2019-01-25
Czy Rashida Tlaib jest winna bigoterii?    Dershowitz   2019-01-22
W poszukiwaniu mądrego…   Koraszewski   2019-01-22
Rząd USA odmawia ujawnienia antyizraelskiego podżegania w palestyńskich podręcznikach szkolnych   Bedein   2019-01-20
Nowe ”Monachium” Europy: Iran   Meotti   2019-01-16
Inna intersekcjonalność: ofiary islamu   Levin   2019-01-13
Pozostawianie ubogich tego świata w ciemności jest niemoralne   Lonborg   2019-01-12
Refleksje wokół kontrowersji na University of Michigan   Landes   2019-01-11
Dzieci Rewolucji Kulturalnej   Banker   2019-01-11
Duch pionierski Palestyńczyków   Shaw   2019-01-09
Jesteś tym, co czytasz, czego słuchasz, co  oglądasz   Koraszewski   2019-01-04
Polska - Szwecja - Ukraina   Garczyński-Gąssowski   2019-01-03
Przemysł produkcji kłamstw   Herf   2019-01-01
Romantyczna sztuka nierządu   Koraszewski   2018-12-31
Odpowiedź Mariam Barghouti, której ”Forward” nie wydrukuje   Landes   2018-12-29
Litera środowiskowej narracji, czy duch prawdy?   Koraszewski   2018-12-27
 Szpital za pokojową nagrodę Nobla   Frantzman   2018-12-26
Arabski historyk przyznaje, że nie ma palestyńskiego narodu   Bergman   2018-12-25
Zapomnij o rozwiązaniu w postaci dwóch państw: nieszablonowe myślenie o konflikcie izraelsko-palstyńskim     2018-12-21
Nowy wspaniały świat, czyli ludzie w sieci   Koraszewski   2018-12-20
Nowa Inkwizycja   Glick   2018-12-20
Młodzież pyta, prezydent Egiptu odpowiada     2018-12-19
Nowa cenzura, czyli powrót Policji Myśli?   Chesler   2018-12-18
Terror zapłatą za ludzkie zachowania   Flatow   2018-12-16
Zabijanie żydowskich dzieci!   Sherman   2018-12-13
Dlaczego prasa zwraca mniejszą uwagę na mordowanie dziennikarzy nie nazywających się Chaszodżdżi   Baum   2018-12-12
Ciemności znowu kryją ziemię   Koraszewski   2018-12-11
Palestyńczycy, o których nikt nie mówi   Tawil   2018-12-09
ONZ odrzuca rezolucję potępiającą terroryzm Hamasu   Koraszewski   2018-12-08
Sprawa palestyńska jest „islamska”     2018-12-07
Gdzie był UNIFIL, kiedy Hezbollah kopał tunel terroru?   Amos   2018-12-06
Pryncypialność i elastyczność w rozwiązywaniu problemów społecznych   Koraszewski   2018-12-05
Kindertransport – okazjonalna wielkoduszność   Gur   2018-12-04
List dra Denisa MacEoina do Edinburgh University Students' Association   MacEoin   2018-12-02
"Palestyna" urojona   Chesler   2018-12-01
Izrael i Jazydzi   Frantzman   2018-11-29
Nowy niebezpieczny zakręt Unii Europejskiej   Murray   2018-11-27
Kochaj Bliźniego   Lewin   2018-11-26
Żydzi Afryki Północnej pod rządami muzułmańskimi   Blum   2018-11-25
Jak saudyjskie „dary" dla amerykańskich uniwersytetów wybielają religię   Ibrahim   2018-11-23
Bardzo głupia decyzja Airbnb   Maroun   2018-11-22
”Independent”: 3700 słów przyjaznej Hamasowi propagandy   Levick   2018-11-20
Palestyńskie groźby wobec arabskiej normalizacji stosunków z Izraelem   Toameh   2018-11-17
Skandal za kulisami zakazu neonikotynoidów   Ridley   2018-11-17
Powyborcza zaduma: Dokąd zmierzasz Ameryko? Dokąd zmierzacie amerykańscy Żydzi?   Chesler   2018-11-14
Sto lat nowej Europy   Koraszewski   2018-11-13
Antysemityzm jest przede wszystkim nienawiścią, polityka jest tylko wymówką     2018-11-11
Jak Izrael mógłby zwyciężyć w dzisiejszym asymetrycznym konflikcie   Rosenthal   2018-11-10
Mord w Stambule i walka o supremację w świecie sunnickim   Carmon   2018-11-08
Brutalne przebudzenie z palestyńskiego snu   Kedar   2018-11-06
Jesień oświecenia, czyli powszechne zniechęcenie do logiki   Koraszewski   2018-11-05
Pakistan: Asia Bibi uniewinniona po latach oczekiwania na śmierć za ”bluźnierstwo”   Meotti   2018-11-01
Funkcjonariusz z Gazy: HAMAS i FATAH zamienili naszych ludzi w żebraków   Toameh   2018-10-30
”Saudyjska afera” w Stambule ujawnia rywalizację sunnicko sunnicką   Bekdil   2018-10-27
Orzeczenie sprzeczne z rozsądkiem   Yemini   2018-10-26
Prawo, religia i sekularyzacja  w Nigerii   Igwe   2018-10-22
Chrześcijanie skazani na śmierć pod prawem szariatu   Rafizadeh   2018-10-22
Czasem Internet może korygować fake news, a nie tylko je szerzyć   Gross   2018-10-21
Kiepsko skrywany antysemityzm Facebooka   Maroun   2018-10-16
Turcja buduje meczety, likwiduje chrześcijaństwo   Bulut   2018-10-15
Skrzyżowanie Netzarim i narodziny Fake News   Landes   2018-10-14
Wierzę tej palestyńskiej nastolatce   Flatow   2018-10-12
Polityczne paradoksy więzi niemiecko-izraelskich   Sucharewicz   2018-10-11
Narodowe prawo Izraela i palestyńskie kłamstwa   Tawil   2018-10-10
Czy oczekiwanie od Arabów mniej niż od Żydów jest w porządku?   Maroun   2018-10-09
Dzisiaj opublikowana książka   Novella   2018-10-09
”Antysyjonizm” traktuje o Żydach, głupcze!   Tsalic   2018-10-08
Szwecja – schronieniem przestępców   Bergman   2018-10-07
A gdyby Kavanaugh był libaralnym muzułmaninem oskarżonym o terroryzm?   Dershowitz   2018-10-06
Na marginesie tegorocznej Nagrody Pokojowej Nobla     2018-10-06
Przekłuwanie mitu palestyńskich uchodźców   Rosenthal   2018-10-05
Chińska medycyna i policja myśli   Novella   2018-10-05
Trzy „nie” Palestyńczyków: co mają na myśli   Tawil   2018-10-04
Uderzający rasizm Autonomii Palestyńskiej   Bergman   2018-10-03
”Antyimperializm” i apologetyka morderstwa   Sixsmith   2018-10-03
Kto napisał te słowa o Jerozolimie?   Gross   2018-10-02
Samobójcza nienawiść Europy do Ameryki   Koraszewski   2018-10-01

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk