Prawda

Piątek, 22 czerwca 2018 - 12:48

« Poprzedni Następny »


Palestyńska „zdrada”


Bassam Tawil 2018-06-05

Ahmed Madżdalani, członek komitetu wykonawczego OWP, którego jego ludzie oskarżają o promowanie „normalizacji” z Izraelem. (Zrzut z ekranu z wideo MEMRI)
Ahmed Madżdalani, członek komitetu wykonawczego OWP, którego jego ludzie oskarżają o promowanie „normalizacji” z Izraelem. (Zrzut z ekranu z wideo MEMRI)

Przywódcy palestyńscy w ostatnich miesiącach intensywnie wzywali do bojkotu Izraela i USA. Najnowsze wezwanie przyszło zaledwie kilka tygodni temu, kiedy wezwali wszystkie kraje do zbojkotowania ceremonii inauguracyjnej ambasady USA w Jerozolimie. 


Jednym z dygnitarzy, który wzywał do zbojkotowania tej ceremonii był Ahmed Madżdalani, członek komitetu wykonawczego OWP i wysoki doradca prezydenta Mahmouda Abbasa.  Madżdalani jest także słynny ze swych wielokrotnych wezwań w ostatnich latach do bojkotowania Izraela we wszystkich dziedzinach życia.


Teraz wygląda na to, że Madżdalani musi zakosztować tego samego lekarstwa, które przepisywał Izraelowi i USA. Jego starania o bojkotowanie Izraela i USA przyniosły skutek odwrotny do zamierzonego. Jak na ironię, Madżdalani jest obecnie bojkotowany przez ludzi, których wcześniej podżegał. To zdarza się, kiedy kazaniem, jakie wygłaszasz dzień i noc jest nienawiść, podżeganie i bojkot. W końcu ciebie samego dotyka ta sama nienawiść.


Madżdalani jest obecnie oskarżony przez własnych ludzi o promowanie „normalizacji” między Palestyńczykami a Izraelem.


Jakie więc przestępstwo popełnił Madżdalani i dlaczego stał się przedmiotem zaciekłej krytyki i wezwań do bojkotowania go?  


Okazuje się, że ten dygnitarz OWP i promotor bojkotów popełnił dwa „przestępstwa”. Pierwsze, zaakceptował zaproszenie na doroczną Konferencję Herclijja, organizowaną przez izraelski think-tank, Instytut Polityki i Strategii. Drugie, kiedy poproszono Madżdalaniego o komentarz na temat krytyki jego uczestnictwa w izraelskiej konferencji, odpowiedział: „Moje uczestnictwo w Konferencji Herclijja nie różni się od uczestnictwa w wydarzeniu zorganizowanym przez, na przykład, uniwersytet Bir Zeit".


Doroczna konferencja odbywa się w Międzydyscyplinarnym Ośrodku w Herclijji – uczelni badawczej w pobliżu Tel Awiwu, założonej w 1994 r. w oparciu o model amerykańskich uniwersytetów Ivy League.


To nie był pierwszy raz, kiedy Madżdalani uczestniczył w tej Konferencji. W przeszłości także spotykał się z ostrą krytyką za udział w konferencji organizowanej przez izraelski think-tank.


Tym razem jednak jego krytycy uznali, że potępienie nie wystarcza. Madżdalani otrzymał teraz surową karę; ma zakaz wchodzenia lub przemawiania na wszystkich palestyńskich uniwersytetach.  


Dr Amdżad Barham, przewodniczący Ogólnego Związku Pracowników na Palestyńskich Uniwersytetach, ogłosił 22 maja, że jego związek zdecydował o bojkotowaniu Madżdalaniego i nie przyjmowaniu go na żadnym kampusie uniwersyteckim. Powiedział, że ta decyzja zostanie anulowana, tylko jeśli Madżdalani przeprosi za zrównanie palestyńskiego uniwersytetu i izraelskiej instytucji edukacyjnej.


Dr Barham wyjaśnił, że decyzja bojkotowania Madżdalanigo wynika ze sprzeciwu związku wobec wszelkiego rodzaju „akademickiej normalizacji” z Izraelem. „Nasz związek będzie ciężko pracował, by pociągać do odpowiedzialności każdego polityka lub akademika, który bierze udział w promowaniu  normalizacji z Izraelem, i poprosimy wszystkie uniwersytety palestyńskie, by taką osobę bojkotowały – powiedział. – Każdy palestyński akademik, który popełni przestępstwo promowania akademickiej normalizacji z Izraelem, zostanie ukarany i otrzyma zakaz postawienia stopy na wszystkich palestyńskich uniwersytetach”.


Związek Pracowników uniwersytetu Bir Zeit również wydał podobne wezwanie do bojkotowania Madżdalaniego. Związek oznajmił, że jest wściekły na tego dygnitarza OWP nie tylko dlatego, że uczestniczył w izraelskiej konferencji, ale także dlatego, że ośmielił się przeciągnąć paralelę między uniwersytetem Bir Zeit a izraelską instytucją edukacyjną. Przewodniczący związku, Sameh Abu Awwad, powiedział, że każdy Palestyńczyk przyłapany na promowaniu jakiegokolwiek rodzaju „normalizacji” z Izraelem, będzie poddany karze i bojkotowi. „Wydaliśmy rozkaz zakazujący Majdalaniemu wejścia na nasz uniwersytet – powiedział. – Nie ma miejsca dla normalizatorów [z Izraelem] na naszym kampusie”.  


Teraz więc ten dygnitarz OWP może wejść na każdy izraelski uniwersytet, ale jest persona non grata na palestyńskich uniwersytetach i innych instytucjach akademickich. Jak ośmiela się porównywać palestyński i izraelski uniwersytet? Jak ośmiela się brać udział w konferencji obok izraelskich akademików, polityków i ekspertów? Zbrodnia nie do wybaczenia z palestyńskiego punktu widzenia.  


Warto zauważyć, że ci, którzy zdecydowali zakazać dygnitarzowi OWP wejścia na palestyńskie uniwersytety, żyją pod rządami „umiarkowanej” Autonomii Palestyńskiej na Zachodnim Brzegu i odpowiadają przed ministerstwem edukacji Autonomii Palestyńskiej, nie zaś Hamasu.


To jest ta sama Autonomia Palestyńska, która otrzymuje fundusze z USA i UE. Innymi słowy, Amerykanie i Europejczycy finansują Palestyńczyków, którzy sprzeciwiają się jakiejkolwiek „normalizacji” z Izraelem. Dla tych Palestyńczyków byłoby lepiej, gdyby Izrael po prostu zniknął, niż gdyby byli zmuszeni do jakiejkolwiek współpracy z nim. Każdy, kto sprzeciwia się „normalizacji” z Izraelem w rzeczywistości działa przeciwko pokojowi z Izraelem. Jak może kiedykolwiek zapanować pokój między Palestyńczykami a Izraelem, skoro Palestyńczycy  zdecydowanie sprzeciwiają się „normalizacji” z Izraelem? To prowadzi nas tylko do jednego wniosku: że Amerykanie i Europejczycy finansują Palestyńczyków, którzy dążą do anihilacji Izraela.


Postawmy sprawę jasno. Antynormalizacyjna kampania Palestyńczyków wobec Izraela oznacza, że Palestyńczycy nie są zainteresowani pokojem z Izraelem. Nie dążą do pokoju z Izraelem, ale do pokoju bez Izraela. Chcą zobaczyć zniknięcie Izraela z Bliskiego Wschodu. Chcą, by Żydzi zniknęli z regionu.


Problem Palestyńczyków nie polega na osiedlach, punktach kontrolnych, ani płocie granicznym. Mają problem z istnieniem Izraela w jakichkolwiek granicach. Palestyńczycy nadal nie pogodzili się z prawem Izraela do istnienia – kropka. To jest istota izraelsko-arabskiego konfliktu. Widzą Izrael jako wielkie osiedle, które trzeba zburzyć.


Wróćmy do Madżdalaniego. Nie ulega wątpliwości, że od teraz ten dygnitarz OWP znajdzie otwarte drzwi na kampusach w Izraelu. W rzeczywistości, już przemawiał na różnych kampusach i innych platformach w Izraelu. Ale Madżdalani wie, że od teraz będzie ryzykował życiem, jeśli postawi stopę na palestyńskim kampusie.


Tak, Madżdalani może obwiniać wyłącznie samego siebie. Od dawna propagował bojkot nie tylko Izraela, ale także USA. Jeśli w dzień i w nocy mówisz swoim ludziom, że Palestyńczycy muszą bojkotować Izrael, to czego oczekujesz, że zrobią, kiedy widzą cię uczestniczącego w konferencji zorganizowanej przez izraelską instytucję?


Kontrowersja otaczająca uczestnictwo Madżdalaniego w Konferencji Herclijji może służyć jako pożyteczna pobudka dla Zachodu. Jeśli wizyta dygnitarza OWP na konferencji w Izraelu otrzymuje etykietę zdrady, co stanie się z Palestyńczykiem, który podpisze porozumienie pokojowe z Izraelem? Brak edukacji do pokoju z Izraelem po palestyńskiej stronie – a raczej, dziesięciolecia edukacji do wojny z Izraelem – przekłada się na niekończący się konflikt arabsko-izraelski. I tego nie zmienią żadne pobożne życzenia.


Palestinian „Treason”

Gatestone Institute, 30 maja 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Bassam Tawil

Muzułmański badacz i publicysta mieszkający na bliskim Wschodzie.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1069 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Marsz na rzecz terroryzmu w Londynie? Żaden problem   Bergman   2018-06-21
Etniczna czystka północnego Cypru. Wyznania turecko-cypryjskiego masowego mordercy   Bulut   2018-06-19
O chorobie psychicznej i wspomaganym samobójstwie   Coyne   2018-06-18
NGO finansowane z zagranicy - władza polityczna i prawowita demokracja   Steinberg   2018-06-18
Palestyna: Oblanie egzaminu historii   Sherman   2018-06-17
Wielka Brytania: Nowa akcja na rzecz islamskich praw o bluźnierstwie?   Bergman   2018-06-16
Sport, czyli szlachetna rywalizacja   Koraszewski   2018-06-15
Gangi gwałcicieli: opowieść z zielonego Oxfordshire   Murray   2018-06-15
Odrażający antysemityzm w ONZ   Bayefsky   2018-06-11
Palestyńscy podpalacze z latawcami   Rosenthal   2018-06-10
Unijne i palestyńskie nielegalne „fakty w terenie”   Tawil   2018-06-09
Odrastające głowy hydry nazizmu   Koraszewski   2018-06-08
Iran odpłaca za ciosy Izraelowi palestyńską krwią   Kedar   2018-06-07
Kobiety są ofiarami islamskich ekstremistów   Ayari   2018-06-06
Palestyńska „zdrada”   Tawil   2018-06-05
Dobrzy Europejczycy marzą choćby o proporcjonalności   Koraszewski   2018-06-04
Jak multikulturowy, intersekcjonalny postkolonializm cofa nas do Średniowiecza   Rosenthal   2018-06-03
Kolonizowanie martwych Gazy dla teatru kadiszu   Frantzman   2018-06-01
Propalestyńskie organizacje praw człowieka gwiżdżą na Palestyńczyków i na prawa człowieka   Tawil   2018-05-31
Problem mediów z Izraelem   Rosenthal   2018-05-30
Kazania na górkach   Koraszewski   2018-05-29
Norweska NGO gubi drogę na granicy Gazy   Steinberg   2018-05-28
Samodzielnie stworzona Nakba Palestyńczyków   Yemini   2018-05-26
Pięć filarów palestynizmu   Rosenthal   2018-05-25
Pilny list otwarty do sekretarza generalnego ONZ António Gutteresa   Kalulu   2018-05-24
Palestyńczycy: prawdziwa blokada Gazy   Toameh   2018-05-23
Cywilizacja zderzeń narracji   Koraszewski   2018-05-22
Trump przestaje karmić krokodyla   Rosenthal   2018-05-22
Zachód zdradza Kurdów   Meotti   2018-05-21
Gaza, Daniel i toporna robota   Tsalic   2018-05-19
Czy media rzeczywiście rozumieją przemoc w Gazie?   Plosker   2018-05-17
Zasłona dymna: sześć tygodni przemocy na granicy Gazy   Kemp   2018-05-16
220 nalotów na Palestyńczyków; świat ziewa   Toameh   2018-05-14
Ku politycznemu wymarciu   Carmon   2018-05-11
Kiedy nawet ateiści wierzą w fatwy i zaklęcia   Koraszewski   2018-05-10
Czy Putin realizuje idee Sołżenicyna, jak sądzą niektórzy analitycy?   de Lazari   2018-05-10
Palestyńczycy: nowy zwrot w starym kłamstwie   Tawil   2018-05-09
Dlaczego jestem wdzięczny Mahmoudowi Abbasowi   Rosenthal   2018-05-08
Igrzysk, igrzysk, pal diabli chleb   Koraszewski   2018-05-07
Artykuł w “Guardianie” kwestionuje “sztywną ortodoksję” Jom Ha’atzmaut, że Izrael powinien istnieć   White   2018-05-06
Dlaczego nienawidzisz Izraela?   O'Neill   2018-05-01
Proces Tariqa Ramadana o gwałt: obwinianie  ofiar   Meotti   2018-04-27
Zabójcza broń Hamasu: kombinacja rasizmu i antysemityzmu   Maroun   2018-04-26
Europejska imigracja: zakonnice won, terrorystów zapraszamy   Murray   2018-04-25
Niebezpieczne ignorowanie islamskiego antysemityzmu   Bergman   2018-04-24
Dlaczego chrześcijanie potrzebują samostanowienia w Iraku   Bulut   2018-04-23
Wielka Brytania: finansowanie nauki wysadzania się w powietrze   Murray   2018-04-20
Kto jest “uchodźcą”? Żydzi z Maroka a Palestyńczycy z Izraela   Dershowitz   2018-04-19
Tajemny świat Autonomii Palestyńskiej   Tawil   2018-04-18
Bliskowschodnie dziennikarstwo stadne: wszyscy zgadzają się   Landes   2018-04-17
Wolność, rynek, innowacje i wstawanie z kolan   Koraszewski   2018-04-16
Antysemityzm szaleje w Turcji   Bulut   2018-04-16
Izraelski dylemat afrykańskich migrantów   i Daniel Pomerantz   2018-04-15
Nieograniczona tania energia zmieniłaby społeczeństwo   Ridley   2018-04-14
“Obowiązek nienawidzenia Brytanii”   Murray   2018-04-14
Gaza: To co jest ludobójczymi rozruchami dla jednego, jest pokojowymi demonstracjami dla innego   Ruda (Daled Amos)   2018-04-12
Szwedzka minister spraw zagranicznych nie jest antysemitką, ona jest demagogiem   Flatow   2018-04-10
Nieodwzajemniona miłość Erdogana do ArabówBurak Bekdil   Bekdil   2018-04-09
Spotkanie na szczycie Turcja-Iran-Rosja     2018-04-08
Co wspólnego mają Alt-Right i Regresywna Lewica   Anomaly   2018-04-07
Chrześcijanie Nigerii dzisiaj, chrześcijanie Europy jutro   Meotti   2018-04-07
Apartheid w Judei i Samarii narzucony przez AP, wspierany przez Oslo   Maroun   2018-04-06
Co naprawdę znaczy wizyta saudyjskiego księcia?   Charai   2018-04-04
Pseudonauka i pseudoinformacja   Koraszewski   2018-04-02
Mity i fakty: śmiertelne “protesty ” Gazy   Pomerantz   2018-04-02
Prawo powrotu: kłamstwo, które zabija   Maroun   2018-04-01
Intersekcjonalność, plemienność i Farrakhan   Greenfield   2018-03-29
“Washington Post” broni Funduszu Męczenników AP   Pomerantz   2018-03-29
Turecka dyplomacja: bierz zakładników   Bulut   2018-03-28
Pora, by Zachód poszedł w ślady Izraela   Kasheikal   2018-03-27
Masakra Jazydów w Afrin: zabite dzieci, zbombardowane wsie, zniszczone świątynie   Bulut   2018-03-25
Dlaczego Arabowie tak nienawidzą Palestyńczyków?   Kedar   2018-03-24
Stu francuskich intelektualistów ostrzega przed islamskim totalitaryzmem      Fitzgerald   2018-03-23
Prawo Izraela do samoobrony   Rosenthal   2018-03-21
Żydowskie curesy   Lewin   2018-03-19
Jak lewica stała się własnym najgorszym wrogiem – część II   MacEoin   2018-03-18
Jak lewica stała się własnym najgorszym wrogiem – Część I   MacEoin   2018-03-17
Czy zachodni "Zatroskani" rzeczywiście troszczą się o pomoc dla Syryjczyków i Palestyńczyków?   Meotti   2018-03-13
Amerykański syndrom i Katar   Carmon   2018-03-12
Zabobony w postkolonialnej Afryce   Igwe   2018-03-10
"Ohydne przestępstwo" szkolnego programu   Tawil   2018-03-09
Izrael – państwo antyimperialistyczne   Krygier   2018-03-08
Świat mówi „nie”, ale już nie cały świat   Koraszewski   2018-03-07
#MeToo w meczecie   Meotti   2018-03-06
Oxfam, NGO i efekt aureoli    Steinberg   2018-03-04
Poinformujmy Abbasa: Wieczną stolicą “Palestyny” nie jest Jerozolima, jest nią Damaszek     2018-03-03
Więź społeczna, dziedzictwo krwi i rządy jego kurewskiej mości   Koraszewski   2018-03-02
Lekcje historii z dziesiątków lat pod rządami islamizmu   Rafizadeh   2018-03-02
Łupki są prawdziwą rewolucją energetyczną   Ridley   2018-03-01
Jak Izrael, Diaspora i Polska mogą opanować debatę o Holocauście   Frantzman   2018-03-01
Cenzorscy millennialsi są nowymi wiktorianami   Ridley   2018-02-27
Kto spowodował kryzys zdrowotny w Gazie?   Pomerantz   2018-02-27
Przyzwolenie, czyli dziś wolno zabijać   Koraszewski   2018-02-26
Amnesty wie, że to konflikt wewnętrzny między Palestyńczykami spowodował kryzys w Gazie, ale i tak obwinia Izrael     2018-02-26
Śmierć demokracji?   MacEoin   2018-02-25
Zachodnie feministki: hipokryzja hidżabu   Khan   2018-02-24
Europejscy apologeci arabsko-islamskiego ucisku i terroryzmu   Meotti   2018-02-23
Religia i polityka w zwarciu między Arabią Saudyjską a Katarem   Kedar   2018-02-21
Każdy naród powinien uchwalić prawa przeciwko fatwom   Nasreen   2018-02-19
Potworności, o których nikt nie mówi   Toameh   2018-02-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Prawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pure


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk