Prawda

Sobota, 15 grudnia 2018 - 21:51

« Poprzedni Następny »


Palestyńska „zdrada”


Bassam Tawil 2018-06-05

Ahmed Madżdalani, członek komitetu wykonawczego OWP, którego jego ludzie oskarżają o promowanie „normalizacji” z Izraelem. (Zrzut z ekranu z wideo MEMRI)
Ahmed Madżdalani, członek komitetu wykonawczego OWP, którego jego ludzie oskarżają o promowanie „normalizacji” z Izraelem. (Zrzut z ekranu z wideo MEMRI)

Przywódcy palestyńscy w ostatnich miesiącach intensywnie wzywali do bojkotu Izraela i USA. Najnowsze wezwanie przyszło zaledwie kilka tygodni temu, kiedy wezwali wszystkie kraje do zbojkotowania ceremonii inauguracyjnej ambasady USA w Jerozolimie. 


Jednym z dygnitarzy, który wzywał do zbojkotowania tej ceremonii był Ahmed Madżdalani, członek komitetu wykonawczego OWP i wysoki doradca prezydenta Mahmouda Abbasa.  Madżdalani jest także słynny ze swych wielokrotnych wezwań w ostatnich latach do bojkotowania Izraela we wszystkich dziedzinach życia.


Teraz wygląda na to, że Madżdalani musi zakosztować tego samego lekarstwa, które przepisywał Izraelowi i USA. Jego starania o bojkotowanie Izraela i USA przyniosły skutek odwrotny do zamierzonego. Jak na ironię, Madżdalani jest obecnie bojkotowany przez ludzi, których wcześniej podżegał. To zdarza się, kiedy kazaniem, jakie wygłaszasz dzień i noc jest nienawiść, podżeganie i bojkot. W końcu ciebie samego dotyka ta sama nienawiść.


Madżdalani jest obecnie oskarżony przez własnych ludzi o promowanie „normalizacji” między Palestyńczykami a Izraelem.


Jakie więc przestępstwo popełnił Madżdalani i dlaczego stał się przedmiotem zaciekłej krytyki i wezwań do bojkotowania go?  


Okazuje się, że ten dygnitarz OWP i promotor bojkotów popełnił dwa „przestępstwa”. Pierwsze, zaakceptował zaproszenie na doroczną Konferencję Herclijja, organizowaną przez izraelski think-tank, Instytut Polityki i Strategii. Drugie, kiedy poproszono Madżdalaniego o komentarz na temat krytyki jego uczestnictwa w izraelskiej konferencji, odpowiedział: „Moje uczestnictwo w Konferencji Herclijja nie różni się od uczestnictwa w wydarzeniu zorganizowanym przez, na przykład, uniwersytet Bir Zeit".


Doroczna konferencja odbywa się w Międzydyscyplinarnym Ośrodku w Herclijji – uczelni badawczej w pobliżu Tel Awiwu, założonej w 1994 r. w oparciu o model amerykańskich uniwersytetów Ivy League.


To nie był pierwszy raz, kiedy Madżdalani uczestniczył w tej Konferencji. W przeszłości także spotykał się z ostrą krytyką za udział w konferencji organizowanej przez izraelski think-tank.


Tym razem jednak jego krytycy uznali, że potępienie nie wystarcza. Madżdalani otrzymał teraz surową karę; ma zakaz wchodzenia lub przemawiania na wszystkich palestyńskich uniwersytetach.  


Dr Amdżad Barham, przewodniczący Ogólnego Związku Pracowników na Palestyńskich Uniwersytetach, ogłosił 22 maja, że jego związek zdecydował o bojkotowaniu Madżdalaniego i nie przyjmowaniu go na żadnym kampusie uniwersyteckim. Powiedział, że ta decyzja zostanie anulowana, tylko jeśli Madżdalani przeprosi za zrównanie palestyńskiego uniwersytetu i izraelskiej instytucji edukacyjnej.


Dr Barham wyjaśnił, że decyzja bojkotowania Madżdalanigo wynika ze sprzeciwu związku wobec wszelkiego rodzaju „akademickiej normalizacji” z Izraelem. „Nasz związek będzie ciężko pracował, by pociągać do odpowiedzialności każdego polityka lub akademika, który bierze udział w promowaniu  normalizacji z Izraelem, i poprosimy wszystkie uniwersytety palestyńskie, by taką osobę bojkotowały – powiedział. – Każdy palestyński akademik, który popełni przestępstwo promowania akademickiej normalizacji z Izraelem, zostanie ukarany i otrzyma zakaz postawienia stopy na wszystkich palestyńskich uniwersytetach”.


Związek Pracowników uniwersytetu Bir Zeit również wydał podobne wezwanie do bojkotowania Madżdalaniego. Związek oznajmił, że jest wściekły na tego dygnitarza OWP nie tylko dlatego, że uczestniczył w izraelskiej konferencji, ale także dlatego, że ośmielił się przeciągnąć paralelę między uniwersytetem Bir Zeit a izraelską instytucją edukacyjną. Przewodniczący związku, Sameh Abu Awwad, powiedział, że każdy Palestyńczyk przyłapany na promowaniu jakiegokolwiek rodzaju „normalizacji” z Izraelem, będzie poddany karze i bojkotowi. „Wydaliśmy rozkaz zakazujący Majdalaniemu wejścia na nasz uniwersytet – powiedział. – Nie ma miejsca dla normalizatorów [z Izraelem] na naszym kampusie”.  


Teraz więc ten dygnitarz OWP może wejść na każdy izraelski uniwersytet, ale jest persona non grata na palestyńskich uniwersytetach i innych instytucjach akademickich. Jak ośmiela się porównywać palestyński i izraelski uniwersytet? Jak ośmiela się brać udział w konferencji obok izraelskich akademików, polityków i ekspertów? Zbrodnia nie do wybaczenia z palestyńskiego punktu widzenia.  


Warto zauważyć, że ci, którzy zdecydowali zakazać dygnitarzowi OWP wejścia na palestyńskie uniwersytety, żyją pod rządami „umiarkowanej” Autonomii Palestyńskiej na Zachodnim Brzegu i odpowiadają przed ministerstwem edukacji Autonomii Palestyńskiej, nie zaś Hamasu.


To jest ta sama Autonomia Palestyńska, która otrzymuje fundusze z USA i UE. Innymi słowy, Amerykanie i Europejczycy finansują Palestyńczyków, którzy sprzeciwiają się jakiejkolwiek „normalizacji” z Izraelem. Dla tych Palestyńczyków byłoby lepiej, gdyby Izrael po prostu zniknął, niż gdyby byli zmuszeni do jakiejkolwiek współpracy z nim. Każdy, kto sprzeciwia się „normalizacji” z Izraelem w rzeczywistości działa przeciwko pokojowi z Izraelem. Jak może kiedykolwiek zapanować pokój między Palestyńczykami a Izraelem, skoro Palestyńczycy  zdecydowanie sprzeciwiają się „normalizacji” z Izraelem? To prowadzi nas tylko do jednego wniosku: że Amerykanie i Europejczycy finansują Palestyńczyków, którzy dążą do anihilacji Izraela.


Postawmy sprawę jasno. Antynormalizacyjna kampania Palestyńczyków wobec Izraela oznacza, że Palestyńczycy nie są zainteresowani pokojem z Izraelem. Nie dążą do pokoju z Izraelem, ale do pokoju bez Izraela. Chcą zobaczyć zniknięcie Izraela z Bliskiego Wschodu. Chcą, by Żydzi zniknęli z regionu.


Problem Palestyńczyków nie polega na osiedlach, punktach kontrolnych, ani płocie granicznym. Mają problem z istnieniem Izraela w jakichkolwiek granicach. Palestyńczycy nadal nie pogodzili się z prawem Izraela do istnienia – kropka. To jest istota izraelsko-arabskiego konfliktu. Widzą Izrael jako wielkie osiedle, które trzeba zburzyć.


Wróćmy do Madżdalaniego. Nie ulega wątpliwości, że od teraz ten dygnitarz OWP znajdzie otwarte drzwi na kampusach w Izraelu. W rzeczywistości, już przemawiał na różnych kampusach i innych platformach w Izraelu. Ale Madżdalani wie, że od teraz będzie ryzykował życiem, jeśli postawi stopę na palestyńskim kampusie.


Tak, Madżdalani może obwiniać wyłącznie samego siebie. Od dawna propagował bojkot nie tylko Izraela, ale także USA. Jeśli w dzień i w nocy mówisz swoim ludziom, że Palestyńczycy muszą bojkotować Izrael, to czego oczekujesz, że zrobią, kiedy widzą cię uczestniczącego w konferencji zorganizowanej przez izraelską instytucję?


Kontrowersja otaczająca uczestnictwo Madżdalaniego w Konferencji Herclijji może służyć jako pożyteczna pobudka dla Zachodu. Jeśli wizyta dygnitarza OWP na konferencji w Izraelu otrzymuje etykietę zdrady, co stanie się z Palestyńczykiem, który podpisze porozumienie pokojowe z Izraelem? Brak edukacji do pokoju z Izraelem po palestyńskiej stronie – a raczej, dziesięciolecia edukacji do wojny z Izraelem – przekłada się na niekończący się konflikt arabsko-izraelski. I tego nie zmienią żadne pobożne życzenia.


Palestinian „Treason”

Gatestone Institute, 30 maja 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Bassam Tawil

Muzułmański badacz i publicysta mieszkający na bliskim Wschodzie.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1187 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zabijanie żydowskich dzieci!   Sherman   2018-12-13
Dlaczego prasa zwraca mniejszą uwagę na mordowanie dziennikarzy nie nazywających się Chaszodżdżi   Baum   2018-12-12
Ciemności znowu kryją ziemię   Koraszewski   2018-12-11
Palestyńczycy, o których nikt nie mówi   Tawil   2018-12-09
ONZ odrzuca rezolucję potępiającą terroryzm Hamasu   Koraszewski   2018-12-08
Sprawa palestyńska jest „islamska”     2018-12-07
Gdzie był UNIFIL, kiedy Hezbollah kopał tunel terroru?   Amos   2018-12-06
Pryncypialność i elastyczność w rozwiązywaniu problemów społecznych   Koraszewski   2018-12-05
Kindertransport – okazjonalna wielkoduszność   Gur   2018-12-04
List dra Denisa MacEoina do Edinburgh University Students' Association   MacEoin   2018-12-02
"Palestyna" urojona   Chesler   2018-12-01
Izrael i Jazydzi   Frantzman   2018-11-29
Nowy niebezpieczny zakręt Unii Europejskiej   Murray   2018-11-27
Kochaj Bliźniego   Lewin   2018-11-26
Żydzi Afryki Północnej pod rządami muzułmańskimi   Blum   2018-11-25
Jak saudyjskie „dary" dla amerykańskich uniwersytetów wybielają religię   Ibrahim   2018-11-23
Bardzo głupia decyzja Airbnb   Maroun   2018-11-22
”Independent”: 3700 słów przyjaznej Hamasowi propagandy   Levick   2018-11-20
Palestyńskie groźby wobec arabskiej normalizacji stosunków z Izraelem   Toameh   2018-11-17
Skandal za kulisami zakazu neonikotynoidów   Ridley   2018-11-17
Powyborcza zaduma: Dokąd zmierzasz Ameryko? Dokąd zmierzacie amerykańscy Żydzi?   Chesler   2018-11-14
Sto lat nowej Europy   Koraszewski   2018-11-13
Antysemityzm jest przede wszystkim nienawiścią, polityka jest tylko wymówką     2018-11-11
Jak Izrael mógłby zwyciężyć w dzisiejszym asymetrycznym konflikcie   Rosenthal   2018-11-10
Mord w Stambule i walka o supremację w świecie sunnickim   Carmon   2018-11-08
Brutalne przebudzenie z palestyńskiego snu   Kedar   2018-11-06
Jesień oświecenia, czyli powszechne zniechęcenie do logiki   Koraszewski   2018-11-05
Pakistan: Asia Bibi uniewinniona po latach oczekiwania na śmierć za ”bluźnierstwo”   Meotti   2018-11-01
Funkcjonariusz z Gazy: HAMAS i FATAH zamienili naszych ludzi w żebraków   Toameh   2018-10-30
”Saudyjska afera” w Stambule ujawnia rywalizację sunnicko sunnicką   Bekdil   2018-10-27
Orzeczenie sprzeczne z rozsądkiem   Yemini   2018-10-26
Prawo, religia i sekularyzacja  w Nigerii   Igwe   2018-10-22
Chrześcijanie skazani na śmierć pod prawem szariatu   Rafizadeh   2018-10-22
Czasem Internet może korygować fake news, a nie tylko je szerzyć   Gross   2018-10-21
Kiepsko skrywany antysemityzm Facebooka   Maroun   2018-10-16
Turcja buduje meczety, likwiduje chrześcijaństwo   Bulut   2018-10-15
Skrzyżowanie Netzarim i narodziny Fake News   Landes   2018-10-14
Wierzę tej palestyńskiej nastolatce   Flatow   2018-10-12
Polityczne paradoksy więzi niemiecko-izraelskich   Sucharewicz   2018-10-11
Narodowe prawo Izraela i palestyńskie kłamstwa   Tawil   2018-10-10
Czy oczekiwanie od Arabów mniej niż od Żydów jest w porządku?   Maroun   2018-10-09
Dzisiaj opublikowana książka   Novella   2018-10-09
”Antysyjonizm” traktuje o Żydach, głupcze!   Tsalic   2018-10-08
Szwecja – schronieniem przestępców   Bergman   2018-10-07
A gdyby Kavanaugh był libaralnym muzułmaninem oskarżonym o terroryzm?   Dershowitz   2018-10-06
Na marginesie tegorocznej Nagrody Pokojowej Nobla     2018-10-06
Przekłuwanie mitu palestyńskich uchodźców   Rosenthal   2018-10-05
Chińska medycyna i policja myśli   Novella   2018-10-05
Trzy „nie” Palestyńczyków: co mają na myśli   Tawil   2018-10-04
Uderzający rasizm Autonomii Palestyńskiej   Bergman   2018-10-03
”Antyimperializm” i apologetyka morderstwa   Sixsmith   2018-10-03
Kto napisał te słowa o Jerozolimie?   Gross   2018-10-02
Samobójcza nienawiść Europy do Ameryki   Koraszewski   2018-10-01
Refleksje o Oslo i procesie pokojowym   Collins   2018-10-01
Dlaczego nie mogę krytykować własnej religii?   Rafizadeh   2018-09-30
Przywódca Hamasu przyznaje, że protesty graniczne są zainscenizowane, nikogo to nie obchodzi   Bergman   2018-09-28
Czy sztuczna inteligencja zapewni nam sztuczny racjonalizm?   Koraszewski   2018-09-25
Dlaczego Żydzi są rdzenną ludnością Palestyny – a Arabowie nie są   Amos   2018-09-25
Wyznanie: od 15 lat leczę się z islamofobii   Lindenberg   2018-09-24
Niewidomy w Betlejem   Flatow   2018-09-23
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2018-09-21
To ”oni”, a nie ”on” zabili Ari Fulda   Peter   2018-09-20
Jak „New York Times” wybiela radykalny islam   Emerson   2018-09-18
Czas zakończyć fałszywą i krzywdzącą narrację   Rosenthal   2018-09-16
Dlaczego Clintonowie dzielili scenę z Farrakhanem?   Dershowitz   2018-09-15
Czy Facebook wspomaga radykalizm?   Rosenthal   2018-09-14
Abbas popełnia te same błędy, co Arafat     2018-09-14
Mosad w Paryżu, albo jak francuska prasa denuncjuje francuskich Żydów   Lewin   2018-09-10
Konfederacja jordańsko-palestyńska – dlaczego nie?   Yemini   2018-09-07
UNRWA i Żydzi   Julius   2018-09-06
Netanjahu, tragicznie, ma rację – Świat nie chroni słabych   Frantzman   2018-09-05
Jerozolima: dlaczego przywódcy palestyńscy mówią ”nie głosujcie”   Tawil   2018-09-04
YouTube blokuje ujawnianie antysemityzmu     2018-09-02
Podział Francji przez Macrona?   Mamou   2018-09-01
Fałszywi sojusznicy Ameryki w Zatoce    Bekdil   2018-08-31
Sfabrykowany kryzys humanitarny UNRWA   Bedein   2018-08-24
Mauretania: USA muszą żądać natychmiastowego uwolnienia przed wyborami kandydata ruchu przeciwko niewolnictwu   Blum   2018-08-23
Wielka Brytania: Dyskryminacja wobec chrześcijańskich uchodźców   Bergman   2018-08-22
Arabski dwugłos o pokoju na Bliskim Wschodzie     2018-08-21
Izrael – nie ma takiego państwa   Koraszewski   2018-08-20
Wybielanie skrajnie prawicowego charakteru partii politycznych na Bliskim Wschodzie   Frantzman   2018-08-20
Wielka Brytania wita ekstremistów – raz za razem   Murray   2018-08-18
Demokratyczna republika Somalilandu    Clarfield   2018-08-16
Chomsky nazywa rosyjską ingerencję dowcipem – zgadnijcie, kogo obwinia?   Dershowitz   2018-08-09
Mój problem z białością   Valdary   2018-08-08
O demokracji   Rosenthal   2018-08-07
Walka z ogniem pod ogniem     2018-08-06
Arabski polityk: Arabowie przegrali wojny i muszą zapłacić cenę     2018-08-05
Znów więcej „Nigdy więcej”   Koraszewski   2018-08-04
Turcja Erdoğana: niechciana w ziemiach arabskich   Bekdil   2018-08-02
Syryjscy działacze o Ahed Tamimi   Frantzman   2018-08-01
Wielkie urojenie brytyjskiego Foreign Office   Murray   2018-07-31
Spustoszenie i zaprzeczenie: Kambodża i akademicka lewica   Blackwell   2018-07-28
Perwersyjna i nikczemna broń - palestyńscy uchodźcy   Rosenthal   2018-07-27
Gdzie Rzym, gdzie Krym, czyli słów kilka o spotkaniach na szczytach   Koraszewski   2018-07-26
 Elektroniczne papierosy i ograniczanie szkód   Ridley   2018-07-25
Żydzi i marzenie wszystkich rdzennych ludów   Bellerose   2018-07-25
Niewypowiedziane wojny przeciwko Izraelowi: Niemcy Wschodnie i skrajna lewica Niemiec Zachodnich w latach 1967-1981: Wywiad z Jeffreyem Herfem   Herf   2018-07-24
Jak Richard Dawkins rasistą został   Koraszewski   2018-07-23
Czego chcą Arabowie? W co wierzą? Co myślą?   Roth   2018-07-23

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk