Prawda

Poniedziałek, 15 lipca 2019 - 20:19

« Poprzedni Następny »


Palestyńska „zdrada”


Bassam Tawil 2018-06-05

Ahmed Madżdalani, członek komitetu wykonawczego OWP, którego jego ludzie oskarżają o promowanie „normalizacji” z Izraelem. (Zrzut z ekranu z wideo MEMRI)
Ahmed Madżdalani, członek komitetu wykonawczego OWP, którego jego ludzie oskarżają o promowanie „normalizacji” z Izraelem. (Zrzut z ekranu z wideo MEMRI)

Przywódcy palestyńscy w ostatnich miesiącach intensywnie wzywali do bojkotu Izraela i USA. Najnowsze wezwanie przyszło zaledwie kilka tygodni temu, kiedy wezwali wszystkie kraje do zbojkotowania ceremonii inauguracyjnej ambasady USA w Jerozolimie. 


Jednym z dygnitarzy, który wzywał do zbojkotowania tej ceremonii był Ahmed Madżdalani, członek komitetu wykonawczego OWP i wysoki doradca prezydenta Mahmouda Abbasa.  Madżdalani jest także słynny ze swych wielokrotnych wezwań w ostatnich latach do bojkotowania Izraela we wszystkich dziedzinach życia.


Teraz wygląda na to, że Madżdalani musi zakosztować tego samego lekarstwa, które przepisywał Izraelowi i USA. Jego starania o bojkotowanie Izraela i USA przyniosły skutek odwrotny do zamierzonego. Jak na ironię, Madżdalani jest obecnie bojkotowany przez ludzi, których wcześniej podżegał. To zdarza się, kiedy kazaniem, jakie wygłaszasz dzień i noc jest nienawiść, podżeganie i bojkot. W końcu ciebie samego dotyka ta sama nienawiść.


Madżdalani jest obecnie oskarżony przez własnych ludzi o promowanie „normalizacji” między Palestyńczykami a Izraelem.


Jakie więc przestępstwo popełnił Madżdalani i dlaczego stał się przedmiotem zaciekłej krytyki i wezwań do bojkotowania go?  


Okazuje się, że ten dygnitarz OWP i promotor bojkotów popełnił dwa „przestępstwa”. Pierwsze, zaakceptował zaproszenie na doroczną Konferencję Herclijja, organizowaną przez izraelski think-tank, Instytut Polityki i Strategii. Drugie, kiedy poproszono Madżdalaniego o komentarz na temat krytyki jego uczestnictwa w izraelskiej konferencji, odpowiedział: „Moje uczestnictwo w Konferencji Herclijja nie różni się od uczestnictwa w wydarzeniu zorganizowanym przez, na przykład, uniwersytet Bir Zeit".


Doroczna konferencja odbywa się w Międzydyscyplinarnym Ośrodku w Herclijji – uczelni badawczej w pobliżu Tel Awiwu, założonej w 1994 r. w oparciu o model amerykańskich uniwersytetów Ivy League.


To nie był pierwszy raz, kiedy Madżdalani uczestniczył w tej Konferencji. W przeszłości także spotykał się z ostrą krytyką za udział w konferencji organizowanej przez izraelski think-tank.


Tym razem jednak jego krytycy uznali, że potępienie nie wystarcza. Madżdalani otrzymał teraz surową karę; ma zakaz wchodzenia lub przemawiania na wszystkich palestyńskich uniwersytetach.  


Dr Amdżad Barham, przewodniczący Ogólnego Związku Pracowników na Palestyńskich Uniwersytetach, ogłosił 22 maja, że jego związek zdecydował o bojkotowaniu Madżdalaniego i nie przyjmowaniu go na żadnym kampusie uniwersyteckim. Powiedział, że ta decyzja zostanie anulowana, tylko jeśli Madżdalani przeprosi za zrównanie palestyńskiego uniwersytetu i izraelskiej instytucji edukacyjnej.


Dr Barham wyjaśnił, że decyzja bojkotowania Madżdalanigo wynika ze sprzeciwu związku wobec wszelkiego rodzaju „akademickiej normalizacji” z Izraelem. „Nasz związek będzie ciężko pracował, by pociągać do odpowiedzialności każdego polityka lub akademika, który bierze udział w promowaniu  normalizacji z Izraelem, i poprosimy wszystkie uniwersytety palestyńskie, by taką osobę bojkotowały – powiedział. – Każdy palestyński akademik, który popełni przestępstwo promowania akademickiej normalizacji z Izraelem, zostanie ukarany i otrzyma zakaz postawienia stopy na wszystkich palestyńskich uniwersytetach”.


Związek Pracowników uniwersytetu Bir Zeit również wydał podobne wezwanie do bojkotowania Madżdalaniego. Związek oznajmił, że jest wściekły na tego dygnitarza OWP nie tylko dlatego, że uczestniczył w izraelskiej konferencji, ale także dlatego, że ośmielił się przeciągnąć paralelę między uniwersytetem Bir Zeit a izraelską instytucją edukacyjną. Przewodniczący związku, Sameh Abu Awwad, powiedział, że każdy Palestyńczyk przyłapany na promowaniu jakiegokolwiek rodzaju „normalizacji” z Izraelem, będzie poddany karze i bojkotowi. „Wydaliśmy rozkaz zakazujący Majdalaniemu wejścia na nasz uniwersytet – powiedział. – Nie ma miejsca dla normalizatorów [z Izraelem] na naszym kampusie”.  


Teraz więc ten dygnitarz OWP może wejść na każdy izraelski uniwersytet, ale jest persona non grata na palestyńskich uniwersytetach i innych instytucjach akademickich. Jak ośmiela się porównywać palestyński i izraelski uniwersytet? Jak ośmiela się brać udział w konferencji obok izraelskich akademików, polityków i ekspertów? Zbrodnia nie do wybaczenia z palestyńskiego punktu widzenia.  


Warto zauważyć, że ci, którzy zdecydowali zakazać dygnitarzowi OWP wejścia na palestyńskie uniwersytety, żyją pod rządami „umiarkowanej” Autonomii Palestyńskiej na Zachodnim Brzegu i odpowiadają przed ministerstwem edukacji Autonomii Palestyńskiej, nie zaś Hamasu.


To jest ta sama Autonomia Palestyńska, która otrzymuje fundusze z USA i UE. Innymi słowy, Amerykanie i Europejczycy finansują Palestyńczyków, którzy sprzeciwiają się jakiejkolwiek „normalizacji” z Izraelem. Dla tych Palestyńczyków byłoby lepiej, gdyby Izrael po prostu zniknął, niż gdyby byli zmuszeni do jakiejkolwiek współpracy z nim. Każdy, kto sprzeciwia się „normalizacji” z Izraelem w rzeczywistości działa przeciwko pokojowi z Izraelem. Jak może kiedykolwiek zapanować pokój między Palestyńczykami a Izraelem, skoro Palestyńczycy  zdecydowanie sprzeciwiają się „normalizacji” z Izraelem? To prowadzi nas tylko do jednego wniosku: że Amerykanie i Europejczycy finansują Palestyńczyków, którzy dążą do anihilacji Izraela.


Postawmy sprawę jasno. Antynormalizacyjna kampania Palestyńczyków wobec Izraela oznacza, że Palestyńczycy nie są zainteresowani pokojem z Izraelem. Nie dążą do pokoju z Izraelem, ale do pokoju bez Izraela. Chcą zobaczyć zniknięcie Izraela z Bliskiego Wschodu. Chcą, by Żydzi zniknęli z regionu.


Problem Palestyńczyków nie polega na osiedlach, punktach kontrolnych, ani płocie granicznym. Mają problem z istnieniem Izraela w jakichkolwiek granicach. Palestyńczycy nadal nie pogodzili się z prawem Izraela do istnienia – kropka. To jest istota izraelsko-arabskiego konfliktu. Widzą Izrael jako wielkie osiedle, które trzeba zburzyć.


Wróćmy do Madżdalaniego. Nie ulega wątpliwości, że od teraz ten dygnitarz OWP znajdzie otwarte drzwi na kampusach w Izraelu. W rzeczywistości, już przemawiał na różnych kampusach i innych platformach w Izraelu. Ale Madżdalani wie, że od teraz będzie ryzykował życiem, jeśli postawi stopę na palestyńskim kampusie.


Tak, Madżdalani może obwiniać wyłącznie samego siebie. Od dawna propagował bojkot nie tylko Izraela, ale także USA. Jeśli w dzień i w nocy mówisz swoim ludziom, że Palestyńczycy muszą bojkotować Izrael, to czego oczekujesz, że zrobią, kiedy widzą cię uczestniczącego w konferencji zorganizowanej przez izraelską instytucję?


Kontrowersja otaczająca uczestnictwo Madżdalaniego w Konferencji Herclijji może służyć jako pożyteczna pobudka dla Zachodu. Jeśli wizyta dygnitarza OWP na konferencji w Izraelu otrzymuje etykietę zdrady, co stanie się z Palestyńczykiem, który podpisze porozumienie pokojowe z Izraelem? Brak edukacji do pokoju z Izraelem po palestyńskiej stronie – a raczej, dziesięciolecia edukacji do wojny z Izraelem – przekłada się na niekończący się konflikt arabsko-izraelski. I tego nie zmienią żadne pobożne życzenia.


Palestinian „Treason”

Gatestone Institute, 30 maja 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Bassam Tawil

Muzułmański badacz i publicysta mieszkający na bliskim Wschodzie.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1326 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14
Niemcy: niektóre mowy nienawiści są ”równiejsze od innych”   Bergman   2019-07-12
Słowa Lindy Sarsour, „Jezus był Palestyńczykiem”, ignorują żydowską historię   Frantzman   2019-07-10
Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi   Frantzman   2019-07-09
Palestyńska bieda: kto nie ma udziału w bogactwie?     2019-07-08
Afryka: alarmujący wzrost prześladowań chrześcijan   Bulut   2019-07-07
Palestyńska wojna z przedsiębiorcami   Tawil   2019-07-06
Nie potrzebujemy żadnej edukacji   Collins   2019-07-02
Czy zbliża się wielka wojna?   Koraszewski   2019-07-01
Abstrakcyjna ludzka godność   Ferus   2019-06-30
Moje świadectwo o reparacjach za niewolnictwo   Hughes   2019-06-29
Pamięć o Jazydach i Lalisz w Światowy Dzień Uchodźcy   Frantzman   2019-06-28
Bahrajn dowodzi raz jeszcze: jeśli ”pokój” nie jest etapem do zniszczenia Izraela, to palestyńscy przywódcy nie są zainteresowani     2019-06-27
Nowa kultura politycznej przemocy w Turcji   Bekdil   2019-06-23
Zły sen Arabów: absorbowanie Palestyńczyków   Toameh   2019-06-21
Podtrzymuję to, co napisałam o „Palestynie”   Chesler   2019-06-20
Zakrywanie kultury, żeby ”nie urazić”   Meotti   2019-06-18
Dlaczego geje stają po stronie kultur, które ich mordują?   Rosenthal   2019-06-17
Szanse rozmowy o prawdziwym arabsko-izraelskim pokoju na konferencji w Bahrajnie   Bryen   2019-06-16
Palestyńczyk wbija nóż i natychmiast pojawiają się usprawiedliwienia   Flatow   2019-06-15
Oczywiście Palestyńczycy nie potrafią się rządzić. Bowiem w rzeczywistości nie chcą zbudować państwa – chcą zniszczyć inne państwo     2019-06-11
(Niezbyt) ukryte manipulacje mediów   Cohen   2019-06-10
Nigdy więcej   Lewin   2019-06-10
Rezerwiści na służbie walczą o Izrael na amerykańskich kampusach uniwersyteckich   Greenfield   2019-06-09
Biały terroryzm on line: identyfikowanie potencjalnych zagrożeń   Michael Davis   2019-06-08
Problem w Niemczech jest większy niż ”jarmułka”   Tobin   2019-06-08
Świat jest dziwaczny, skoro jedynym człowiekiem, który naprawdę próbuje pomóc Palestyńczykom, jest Jared Kushner – a wszyscy inni są przeciwko     2019-06-07
Dlaczego ”New York Times” próbuje storpedować plan pokojowy Trumpa?   Dershowitz   2019-06-04
Długie życie Roberta Bernsteina   Koraszewski   2019-06-03
WHO, Francja i flirtowanie z antysemityzmem   Yemini   2019-06-02
Dlaczego Palestyńczycy są tak przeciwni „Umowie Stulecia”?   Kedar   2019-06-01
Nowa lista Hamasu ze ”zdrajcami”   Toameh   2019-05-31
Akademicka wolność dla mnie, ale nie dla ciebie   Altabef   2019-05-29
Zbrodnia wojenna!: umieszczenie karteczki w Ścianie Zachodniej   Dershowitz   2019-05-28
Socjalizm to paskudna rzecz   Koraszewski   2019-05-27
Czy powinniśmy porównywać Indie i Izrael?   Julius   2019-05-27
Dajcie pokojowi szansę!   Tsalic   2019-05-26
Jak palestyńscy przywódcy karzą pacjentów   Tawil   2019-05-25
Jaka przyszłość czeka amerykańskich Żydów   Rosenthal   2019-05-24
Imigracja, czyli jak współczuć i być mądrym   Koraszewski   2019-05-23
Iran otrzymał status państwa nuklearnego   Yigal Carmon   2019-05-22
Flirty UE z Ligą Arabską   Bergman   2019-05-19
Coraz węższy, zaściankowy pryzmat dziennikarstwa   Murray   2019-05-16
Kiedy ajatollah rozgrywa swojego  dżokera   Taheri   2019-05-15
”Pinkwashing” i Izrael: jak działać przeciwko własnym, najlepszym interesom   MacEoin   2019-05-14
Sankcje USA nałożone na mułłów działają   Rafizadeh   2019-05-11
Czyje to było zwycięstwo?   Skalski   2019-05-11
Największy zdecentralizowany pomnik pamięci na świecie   Gross   2019-05-03
Raport o naszym niewstąpieniu do Unii   Ferus   2019-05-01
Unicestwienie chrześcijańskiego życia i ludzi: gdzie jest oburzenie Zachodu?   Meotti   2019-04-30
Niemiecki rząd: antyizraelski i proirański   Frank   2019-04-28
Dajmy priorytet zapobieganiu przemocy domowej   Lomborg   2019-04-25
Wzgórza Golan i głębie hipokryzji   Mor   2019-04-24
Naród Islamu i ”społeczna sprawiedliwość” kobiet   MacEoin   2019-04-22
Cierpienia ludności Gazy   Kedar   2019-04-18
Dyplomaci w ONZ dokonują antysemickich czynów   Gerstenfeld   2019-04-16
Dlaczego Palestyńczycy uciekają z Libanu   Toameh   2019-04-14
Powodzie, mułłowie i Kopciuszek w kamaszach   Taheri   2019-04-12
“Dla jednego terrorysta…” – fragment książki   Landes   2019-04-12
Milan Kundera ostrzegał nas przed historyczną amnezją. Teraz widzimy ją znowu.   Morrison   2019-04-11
Morderstwa w Christchurch: prawdziwi współsprawcy   Milliere   2019-04-10
Zbrodnie Zachodu wobec prześladowanych mniejszości na Bliskim Wschodzie   Bergman   2019-04-09
Tysiące muzułmańskich kobiet zgwałconych, torturowanych, zabitych w syryjskich więzieniach. Gdzie są media, ONZ, grupy „praw człowieka”?   Tawil   2019-04-04
Inne porozumienie w sprawie pokoju   Toameh   2019-04-02
Wielka Brytania delegalizuje Hezbollah   Bergman   2019-04-01
Hamed Abdel-Samad o lewicy: Rasism niskich oczekiwań; Oni traktują muzułmanów jak małpy w zoo     2019-03-31
Turcja: Dziesiątki tysięcy ściganych sądownie za „obrażenie” Erdoğana   Bulut   2019-03-30
Fronda: „Brawo Polska - Wzgórza Golan nie dla Izraela!!!”   Koraszewski   2019-03-29
Podtrzymywanie palestyńskiej ”narracji”   Bergman   2019-03-28
Dla BBC nikab to „symbol buntu”   Pearson   2019-03-27
Zastraszony "New York Times" opublikował kłamstwa o ”większość Arabów usuniętych siłą z ich domów w Jaffie”     2019-03-26
To jeszcze nie apokalipsa   Jacoby   2019-03-25
Kolonialne pochodzenie sympatii do ”Żon ISIS”   Frantzman   2019-03-25
Izrael kontra jego wrogowie w Europie   Blum   2019-03-23
Janczarzy silnej tożsamości, czyli więź społeczna i grupy odniesienia   Koraszewski   2019-03-16
Amnesty International narzeka na sytuację, którą pomogła stworzyć   Flatow   2019-03-16
Badanie – nadal nie ma związku między autyzmem a szczepionką MMR   Novella   2019-03-15
Każdego dnia jedenastu chrześcijan zostaje zabitych za swoją wiarę   Ibrahim   2019-03-15
Julian Baggini: Jak możemy nadal podziwiać postaci z przeszłości, które były ksenofobami   Coyne   2019-03-13
Czy jest miejsce dla energii odnawialnej?   Novella   2019-03-11
Kto pomoże uratować Jazydów?   Saleh   2019-03-11
Były sobie drzewa   Ferus   2019-03-10
Dlaczego energia odnawialna nie może uratować planety   Shellenberger   2019-03-09
Zjednoczony Kościół Chrystusa niesprawiedliwie atakuje Izrael   MacEoin   2019-03-09
Putin wchodzi do klubu oszukanych przez mułłów   Taheri   2019-03-08
Oburzenie w Syrii i Iraku, że  członkowie isis są na Zachodzie traktowani jak znakomitości   Frantzman   2019-03-06
Nie widzimy lasu zza drzew   Lomborg   2019-03-05
Polowanie na Benjamina Netanjahu   Rosenthal   2019-03-04
Europa: Próba legitymizacji irańskiego reżimu   Meotti   2019-03-01
Turcja: Jednoczenie ”Armii Islamu”, by pokonać pewien kraj   Bulut   2019-02-27
Żydzi powinni móc mieszkać wszędzie   Maroun   2019-02-26
Filipiny: chrześcijanie mordowani, bomby w kościołach   Ibrahim   2019-02-21
40. rocznica Islamskiej Republiki Iranu   Rafizadeh   2019-02-21
Ludzie, którzy twierdza, że „Palestyna jest kwestią rasowej sprawiedliwości”, są prawdziwymi rasistami     2019-02-20
Unia Europejska wchodzi w kompletny orwellizm   Bergman   2019-02-19
Amerykanin w Warszawie i kilka uwag o historii   Koraszewski   2019-02-18
Fikcyjny Abbas jest wymówką, by patrzeć w inną stronę   Maroun   2019-02-18
To nie okupacja zabiła Ori Ansbacher   Yemini   2019-02-17
TIPH i groźby: tymczasowe i permanentne   Collins   2019-02-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk