Prawda

Piątek, 23 lutego 2024 - 20:21

« Poprzedni Następny »


Palestyńczycy popełniają samobójstwa, podczas gdy ich przywódcy żyją w hotelach i willach


Khaled Abu Toameh 2022-08-15

Odkąd 15 lat temu islamistyczna grupa Hamas przejęła kontrolę nad Strefą Gazy, codzienne życie przypomina mieszkańcom o tym, że ta wspierana przez Iran grupa nie zapewniła im godnych warunków życia. Na zdjęciu: Hotel al Masztal w Gazie (Zdjęcie z broszury reklamowej jednego z licznych luksusowych hoteli w Gazie.)
Odkąd 15 lat temu islamistyczna grupa Hamas przejęła kontrolę nad Strefą Gazy, codzienne życie przypomina mieszkańcom o tym, że ta wspierana przez Iran grupa nie zapewniła im godnych warunków życia. Na zdjęciu: Hotel al Masztal w Gazie (Zdjęcie z broszury reklamowej jednego z licznych luksusowych hoteli w Gazie.)

Minęło 15 lat odkąd islamska grupa Hamas przejęła kontrolę nad Strefą Gazy, domem dla około dwóch milionów Palestyńczyków. Od tego czasu mieszkańcom Strefy Gazy codzienne życie przypomina, że ta wspierana przez Iran grupa nie zapewniła im godnych warunków życia.


Zamiast tego, represyjne rządy przywódców Hamasu tylko przysparzają Palestyńczykom w Gazie więcej cierpienia.


Sytuacja w rządzonej przez Hamas Strefie Gazy stała się tak zła, że coraz więcej młodych ludzi popełnia samobójstwa poprzez samospalenie, rzucanie się z dachów, połykanie dużych ilości lekarstw i wieszanie się.


Wielu mieszkańców Strefy Gazy niewątpliwie żałuje dnia, w którym głosowali na Hamas w palestyńskich wyborach parlamentarnych w 2006 roku.


Wielu mieszkańców niewątpliwie żałuje również dnia, w którym poparli przejęcie Strefy Gazy przez Hamas w 2007 roku, podczas którego grupa islamistów zabiła dziesiątki swoich rywali z rządzącej frakcji Fatah, kierowanej przez prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmouda Abbasa.


Aby wyrazić swoje niezadowolenie z Hamasu i jego nieudanych rządów, Palestyńczycy w przeszłości rozpoczynali protesty, zarówno na ulicach, jak i w mediach społecznościowych, domagając się zakończenia kryzysu gospodarczego i humanitarnego, który nęka ich od czasu, gdy ta grupa islamistyczna przejęła kontrolę nad Strefą Gazy.


Ostatni protest, który odbył się w 2017 roku pod hasłem „Chcemy żyć!”, został brutalnie stłumiony przez siły bezpieczeństwa i milicje Hamasu.


Ostatnio Palestyńczycy w Strefie Gazy postanowili wznowić protesty przeciwko Hamasowi. Decyzja zapadła po serii brutalnych przestępstw i samobójstw.


W jednym przypadku, oficer sił bezpieczeństwa Hamasu, Dżibril Karmout, zastrzelił swojego teścia i szwagierkę oraz zranił 15 innych z powodu „kłótni rodzinnych”.


Organizacje praw człowieka udokumentowały 49 przypadków zabójstw i samobójstw od początku tego roku.


Zaledwie w zeszłym tygodniu bezrobotny 25-latek z obozu dla uchodźców Szati w Strefie Gazy zmarł kilka dni po oblaniu się benzyną i podpaleniu. Według palestyńskich źródeł mężczyzna, który później został zidentyfikowany jako Husni Abu Arabija, nie był w stanie utrzymać ciężarnej żony i rodziców, którzy mieszkali w tym samym domu. Jego matka została ranna, gdy próbowała ugasić ogień.


„Mój syn podpalił się z powodu długów” – powiedział ojciec Abu Arabiji. „Nie miał domu ani pracy. Podpalił się z powodu ubóstwa i głodu”.


Siostra Abu Arabiji powiedziała, że rodzina mieszka w wynajętym domu i nie była w stanie zapłacić czynszu przez ostatnie siedem miesięcy. „Apeluję do palestyńskich rządów Hamasu i Autonomii Palestyńskiej o uratowanie reszty rodziny” – powiedziała jego siostra.


Wcześniej w ten sam sposób samobójstwo popełnił Mohammed Abu Al-Risz, niewidomy ze Strefy Gazy.


Abu Al-Risz, lat 36, podpalił się przed bankiem w dzielnicy Al-Nasr w Gazie w proteście przeciwko odmowie rządu Hamasu udzielenia mu pomocy społecznej. Źródła w Strefie Gazy powiedziały, że stracił wzrok po tym, jak kilka lat temu przywódcy Hamasu zachęcili go i innych Palestyńczyków do udania się w kierunku granicy z Izraelem i zaangażowanie się w brutalne ataki na izraelskich żołnierzy.


Tego samego dnia 22-letni Ahmed Siam również popełnił samobójstwo, oblewając się benzyną i podpalając.


Kilka dni wcześniej inny 30-letni mężczyzna popełnił samobójstwo, wieszając się w swoim domu.


„We wszystkich krajach świata płaci się podatki za usługi, które zapewnia państwo, z wyjątkiem nas” – narzekał Chalil Talmas, mieszkaniec Strefy Gazy. „W zamian nie ma szpitali, edukacji, elektryczności, wody, usług użyteczności publicznej, ani nawet kontroli gryzoni”.


Inny Palestyńczyk, Anas Al-Dżazzar, napisał, że hasło „Chcemy żyć!” naprawdę oznacza, że Palestyńczycy nie chcą umierać. „To krzyk bólu z głębin zmiażdżonego i wyczerpanego narodu palestyńskiego” – wyjaśnił Al-Dżazzar. „To wołanie przeciwko podatkom, wymuszeniem, represjom i korupcji”.


Inni Palestyńczycy powiedzieli, że obecny protest był skierowany nie tylko przeciwko Hamasowi, ale także przeciwko rządowi Autonomii Palestyńskiej na Zachodnim Brzegu, który w ciągu ostatnich kilku lat nakładał sankcje na Strefę Gazy w ramach wysiłków mających na celu osłabienie tamtejszego reżimu Hamasu.


Ci Palestyńczycy wskazywali, że skorumpowani przywódcy Hamasu i Autonomii Palestyńskiej oraz członkowie ich rodzin wiodą wygodne życie na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy oraz w pięciogwiazdkowych hotelach i dużych willach w Katarze i Turcji, podczas gdy większość ludzi pod ich rządami żyje w ubóstwie, bezrobociu i nędzy.


Ostatnio mieszkańców Strefy Gazy zaskoczyła informacja, że przywódca Hamasu Ismail Hanija i jego rodzina przeprowadzili się do Turcji. Hanija po opuszczeniu Strefy Gazy mieszkał przez kilka ostatnich lat w Katarze.


Teraz wydaje się, że zdecydował się przenieść do Turcji, ponieważ najwyraźniej czuje się bezpieczniej i bardziej zrelaksowany pod rządami tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.


Tym, co zaskoczyło wielu Palestyńczyków, jest fakt, że Hanija zdołał wydostać wszystkich członków swojej rodziny ze Strefy Gazy, podczas gdy większość Palestyńczyków wciąż nie może jej opuścić: Egipt, który ma wspólną granicę ze Strefą Gazy, nie pozwala na jej przekroczenie. Jednak kilku wysokich rangą przywódców Hamasu opuściło w ostatnich latach Strefę Gazy wraz ze swoimi rodzinami w poszukiwaniu lepszego życia w krajach arabskich i muzułmańskich.


Mohammed Naszwan, mieszkaniec Strefy Gazy, wyraził oburzenie przeprowadzką rodziny Haniji do Turcji.


„… rodziny przywódców [Hamasu], ich dzieci, wnuki nie wierzą w swój własny projekt [polityczny i wojskowy] i chociaż mogą żyć w Gazie w najwyższym luksusie, decydują się zostawić ją dla hoteli i willi w Doha i Stambule... Zostawili głodnych mieszkańców Gazy, by żyli w ubóstwie, niedostatku i głodzie”.


Zwracając się do przywódców Hamasu, Nashwan dodał :


„Jeśli wasze dzieci nie wierzą w wasz projekt, czy chcecie, by ludzie w niego wierzyli? Czy chcecie, by wierzyli, gdy widzą, jak żyjecie życiem królów poza krajem? Czy chcecie, by wierzyli w wasz projekt, podczas gdy ich dzieci giną tonąc w morzu w poszukiwaniu przyzwoitego życia, podczas gdy wasze dzieci mają własne inwestycje i nieruchomości?”


Najnowsza kampania przeciwko Hamasowi raczej nie usunie bezwzględnych i ciemiężących islamistów od władzy, przynajmniej nie w dającej się przewidzieć przyszłości. Hamas najprawdopodobniej ponownie użyje brutalnej siły, by stłumić głosy domagające się godności i
położenia kresu korupcji.


Jednak te głosy dają przebłysk nadziei, że Palestyńczycy wreszcie zaczynają zdawać sobie sprawę, że ich skorumpowani i niekompetentni przywódcy – czy to w Autonomii Palestyńskiej, czy w Hamasie – nadal prowadzą ich od jednej katastrofy do drugiej, jednocześnie pozbawiając ich międzynarodowej pomocy i odmawiając im godnego życia.


Zobaczymy, czy wznowione palestyńskie niepokoje społeczne w Gazie przeciwko drapieżnym przywódcom palestyńskim przyciągną jakąkolwiek uwagę społeczności międzynarodowej – czy też więcej młodych Gazańczyków będzie musiało podpalić się, zanim wywołana przez Hamas desperacja w Strefie Gazy stanie się dla mediów warta omówienia.


Palestinians Commit Suicide as Their Leaders Live in Hoteles an Villas

Gatestone Instituite, 3 sierpnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

 

 Khaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2552 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Eurowizja i bębny wojny   Collins   2024-02-23
Milczenie feministycznych owiec: ani słowa o horrorach HamasuZwolennicy #MeToo milczeli.   Chesler   2024-02-22
A zwycięzcą jest – Hamas!   Dershowitz   2024-02-21
"Palestyńczycy są tacy sami jak my", zapewnia mędrzec Blinken   Pandavar   2024-02-20
Żyjemy w momencie kulturowego chaosu   Meotti   2024-02-20
Chleba naszego powszedniego daj nam Google   Koraszewski   2024-02-19
Jak propalestyńscy są zachodni demonstranci?     2024-02-16
@Guardian kłamie, żeby przedstawić żołnierzy IDF jako potwory – ale pokazuje, że @IDF pozostaje najbardziej moralną armią na świecie     2024-02-15
Blinken powinien wiedzieć, że Autonomia Palestyńska jest równie zła jak rządy Hamasu w Gazie   Marcus   2024-02-14
Czy może istnieć uczciwa propalestyńska lewica?   Levick   2024-02-14
Hipokryzja zdefiniowana: grupy praw człowieka martwią się wszelkimi ograniczeniami w przepływie uchodźców, ale milczą w sprawie Egiptu, który zakazuje wjazdu jakimkolwiek uchodźcom z Gazy     2024-02-13
Czy uchodźcy żydowscy i arabscy są równi?Mimo prawie miliona żydowskich uchodźców z krajów arabskich, Organizacja Narodów Zjednoczonych nadal ma obsesję wyłącznie na punkcie potomków uchodźców arabskich.   Julius   2024-02-11
Kilka uwag wokół niepewności   Koraszewski   2024-02-09
Moi drodzy Palestyńczycy: Czas pozbyć się naszych przywódców i przyjąć izraelskie oferty pokojowe   Eid   2024-02-07
Jak zdemontować UNRWA: instrukcja krok po kroku     2024-02-07
Wojna Izraela z Hamasem jest najmniej śmiercionośną wojną w regionieDlaczego więc media opisują go jako „jedną z najbardziej śmiercionośnych… w historii”?   Greenfield   2024-02-06
Zdradziecka awangarda intelektualna   Koraszewski   2024-02-04
Departament Stanu a rzeczywistość   Bard   2024-02-03
Szef ONZ twierdzi, że Palestyńczycy mają „prawo do państwowości”. Dlaczego?   Fitzgerald   2024-02-03
UNRWA istnieje, aby pomóc w prowadzeniu wojny, której celem jest likwidacja Izraela   Tobin   2024-02-02
Islamscy terroryści tworzą klęski głodowe, żeby czerpać korzyści z pomocy zagranicznejWalka z terrorystami nie powoduje klęsk głodowych; pomoc humanitarna dla terrorystów powoduje klęski głodowe.   Greenfield   2024-02-01
Kto pierwszy mrugnie w wojnie w Gazie?   Fernandez   2024-02-01
Dokumentowanie działań umożliwiających zbrodnie wojenne Hamasu: agencje ONZ, programy pomocy rządowej i organizacje pozarządowe   Steinberg   2024-01-31
Prawdziwe ludobójstwa, które świat ignorujeZamiast przeciwstawić się prawdziwym zbrodniom przeciw ludzkości, społeczność międzynarodowa obrzuca Izrael krwawymi oszczerstwami.   Bryen   2024-01-29
Wysoki Przedstawiciel UE, Josep Borrell, przyznaje, że chce „dwóch państw”, a nie „pokoju”     2024-01-26
Błędna odpowiedź Bidena w sprawie TajwanuGłównym zagrożeniem dla pokoju w Azji nie jest niepodległość Tajwanu, ale chińska wojowniczość.   Jacoby   2024-01-26
Jak zakończyć cierpienia Palestyńczyków   Tawil   2024-01-24
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-23
Złóżmy pozew przeciwko UNRWA w Hadze   Bedein   2024-01-23
Jak Princeton wybiela haniebną historię Kena Rotha   Steinberg   2024-01-22
Jedna wojna i dwie wizje   Taheri   2024-01-21
Pytasz, czy jesteś antysemitą?   Koraszewski   2024-01-21
“Koszmar zatajonych pieniędzy”: jak Katar kupił Ligę Bluszczową   Williams   2024-01-20
“Krwawe Boże Narodzenie”: chrześcijanie masakrowani w nigeryjskim ludobójstwie   Ibrahim   2024-01-17
Pracownicy pomocy humanitarnej wspierają Hamas   Bard   2024-01-13
Samobójcza głupota „rozwiązania w postaci dwóch państw”   Anderson   2024-01-12
Starzy orędownicy procesu pokojowego i wojna w Gazie   Flatow   2024-01-11
Dlaczego chrześcijańscy przywódcy ignorują ataki na swoją społeczność   Tawil   2024-01-10
Masha Gessen, lub, ври, да знай же меру   Fitzgerald   2024-01-09
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-06
Izrael ma nie tylko armię najbardziej moralną, ale także najbardziej przejrzystą     2024-01-06
Krytycy Izraela po prostu nie chcą, aby Izrael zwyciężył   Tobin   2024-01-05
Kto popiera Hamas?   Dershowitz   2024-01-04
Nie ma „upokorzonej izraelskiej męskości”   Chesler   2024-01-02
Nie ma porównania pomiędzy przemocą palestyńską i żydowską na Zachodnim Brzegu     2024-01-02
Odzyskanie romantyzmu naszej sprawy   Greenfield   2023-12-28
Przyszła strategia ekonomiczna dla pokoju   Mahjar-Barducci   2023-12-25
“Przebudzenie” zagraża amerykańskim Żydom   Tobin   2023-12-23
Dziesięć podstawowych faktów na temat wojny z Hamasem, o których media nie mówią     2023-12-23
Zakazanie przez Bidena prawa wjazdu do USA dla „stosujących przemoc osadników” izraelskich zablokowałby tych, którzy po prostu nie zgadzają się z jego polityką   Kontorovich   2023-12-21
Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie   Koraszewski   2023-12-20
Czy dysonans poznawczy Bidena może pozwolić Izraelowi wygrać wojnę?   Tobin   2023-12-19
Dlaczego islamiści roszczą sobie prawa do ziemi niemuzułmańskiej?   Bulut   2023-12-18
Polityka tożsamości i zaburzenia kognitywne   Koraszewski   2023-12-18
Symfoniczna wersja terroru   Taheri   2023-12-15
Wsparcie dla terroru: jak terroryści wykorzystują organizacje humanitarne   i Nathaniel Rabkin   2023-12-14
Zdumiewająca naiwność Izraelofobów. Zachodnie oburzenie wywołane wyłapywaniem przez IDF podejrzanych członków Hamasu jest absurdalnym kwiecistym moralizowaniem.   O'Neill   2023-12-13
Redaktor kuwejckiej gazety: Hamas powinien być ścigany sądownie za śmierć i zniszczenie, jakie ściągnął na Gazańczyków atakiem z 7 października     2023-12-11
Tak daleko, tak blisko   Koraszewski   2023-12-10
Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04
Lekcje z Karabachu dla ofiar i  prześladowców   Fernandez   2023-10-04
Afryka: dzielenie kury, która znosi złote jaja   Taheri   2023-09-30

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk