Prawda

Czwartek, 29 wrzesnia 2022 - 22:06

« Poprzedni Następny »


Palestyńczycy popełniają samobójstwa, podczas gdy ich przywódcy żyją w hotelach i willach


Khaled Abu Toameh 2022-08-15

Odkąd 15 lat temu islamistyczna grupa Hamas przejęła kontrolę nad Strefą Gazy, codzienne życie przypomina mieszkańcom o tym, że ta wspierana przez Iran grupa nie zapewniła im godnych warunków życia. Na zdjęciu: Hotel al Masztal w Gazie (Zdjęcie z broszury reklamowej jednego z licznych luksusowych hoteli w Gazie.)
Odkąd 15 lat temu islamistyczna grupa Hamas przejęła kontrolę nad Strefą Gazy, codzienne życie przypomina mieszkańcom o tym, że ta wspierana przez Iran grupa nie zapewniła im godnych warunków życia. Na zdjęciu: Hotel al Masztal w Gazie (Zdjęcie z broszury reklamowej jednego z licznych luksusowych hoteli w Gazie.)

Minęło 15 lat odkąd islamska grupa Hamas przejęła kontrolę nad Strefą Gazy, domem dla około dwóch milionów Palestyńczyków. Od tego czasu mieszkańcom Strefy Gazy codzienne życie przypomina, że ta wspierana przez Iran grupa nie zapewniła im godnych warunków życia.


Zamiast tego, represyjne rządy przywódców Hamasu tylko przysparzają Palestyńczykom w Gazie więcej cierpienia.


Sytuacja w rządzonej przez Hamas Strefie Gazy stała się tak zła, że coraz więcej młodych ludzi popełnia samobójstwa poprzez samospalenie, rzucanie się z dachów, połykanie dużych ilości lekarstw i wieszanie się.


Wielu mieszkańców Strefy Gazy niewątpliwie żałuje dnia, w którym głosowali na Hamas w palestyńskich wyborach parlamentarnych w 2006 roku.


Wielu mieszkańców niewątpliwie żałuje również dnia, w którym poparli przejęcie Strefy Gazy przez Hamas w 2007 roku, podczas którego grupa islamistów zabiła dziesiątki swoich rywali z rządzącej frakcji Fatah, kierowanej przez prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmouda Abbasa.


Aby wyrazić swoje niezadowolenie z Hamasu i jego nieudanych rządów, Palestyńczycy w przeszłości rozpoczynali protesty, zarówno na ulicach, jak i w mediach społecznościowych, domagając się zakończenia kryzysu gospodarczego i humanitarnego, który nęka ich od czasu, gdy ta grupa islamistyczna przejęła kontrolę nad Strefą Gazy.


Ostatni protest, który odbył się w 2017 roku pod hasłem „Chcemy żyć!”, został brutalnie stłumiony przez siły bezpieczeństwa i milicje Hamasu.


Ostatnio Palestyńczycy w Strefie Gazy postanowili wznowić protesty przeciwko Hamasowi. Decyzja zapadła po serii brutalnych przestępstw i samobójstw.


W jednym przypadku, oficer sił bezpieczeństwa Hamasu, Dżibril Karmout, zastrzelił swojego teścia i szwagierkę oraz zranił 15 innych z powodu „kłótni rodzinnych”.


Organizacje praw człowieka udokumentowały 49 przypadków zabójstw i samobójstw od początku tego roku.


Zaledwie w zeszłym tygodniu bezrobotny 25-latek z obozu dla uchodźców Szati w Strefie Gazy zmarł kilka dni po oblaniu się benzyną i podpaleniu. Według palestyńskich źródeł mężczyzna, który później został zidentyfikowany jako Husni Abu Arabija, nie był w stanie utrzymać ciężarnej żony i rodziców, którzy mieszkali w tym samym domu. Jego matka została ranna, gdy próbowała ugasić ogień.


„Mój syn podpalił się z powodu długów” – powiedział ojciec Abu Arabiji. „Nie miał domu ani pracy. Podpalił się z powodu ubóstwa i głodu”.


Siostra Abu Arabiji powiedziała, że rodzina mieszka w wynajętym domu i nie była w stanie zapłacić czynszu przez ostatnie siedem miesięcy. „Apeluję do palestyńskich rządów Hamasu i Autonomii Palestyńskiej o uratowanie reszty rodziny” – powiedziała jego siostra.


Wcześniej w ten sam sposób samobójstwo popełnił Mohammed Abu Al-Risz, niewidomy ze Strefy Gazy.


Abu Al-Risz, lat 36, podpalił się przed bankiem w dzielnicy Al-Nasr w Gazie w proteście przeciwko odmowie rządu Hamasu udzielenia mu pomocy społecznej. Źródła w Strefie Gazy powiedziały, że stracił wzrok po tym, jak kilka lat temu przywódcy Hamasu zachęcili go i innych Palestyńczyków do udania się w kierunku granicy z Izraelem i zaangażowanie się w brutalne ataki na izraelskich żołnierzy.


Tego samego dnia 22-letni Ahmed Siam również popełnił samobójstwo, oblewając się benzyną i podpalając.


Kilka dni wcześniej inny 30-letni mężczyzna popełnił samobójstwo, wieszając się w swoim domu.


„We wszystkich krajach świata płaci się podatki za usługi, które zapewnia państwo, z wyjątkiem nas” – narzekał Chalil Talmas, mieszkaniec Strefy Gazy. „W zamian nie ma szpitali, edukacji, elektryczności, wody, usług użyteczności publicznej, ani nawet kontroli gryzoni”.


Inny Palestyńczyk, Anas Al-Dżazzar, napisał, że hasło „Chcemy żyć!” naprawdę oznacza, że Palestyńczycy nie chcą umierać. „To krzyk bólu z głębin zmiażdżonego i wyczerpanego narodu palestyńskiego” – wyjaśnił Al-Dżazzar. „To wołanie przeciwko podatkom, wymuszeniem, represjom i korupcji”.


Inni Palestyńczycy powiedzieli, że obecny protest był skierowany nie tylko przeciwko Hamasowi, ale także przeciwko rządowi Autonomii Palestyńskiej na Zachodnim Brzegu, który w ciągu ostatnich kilku lat nakładał sankcje na Strefę Gazy w ramach wysiłków mających na celu osłabienie tamtejszego reżimu Hamasu.


Ci Palestyńczycy wskazywali, że skorumpowani przywódcy Hamasu i Autonomii Palestyńskiej oraz członkowie ich rodzin wiodą wygodne życie na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy oraz w pięciogwiazdkowych hotelach i dużych willach w Katarze i Turcji, podczas gdy większość ludzi pod ich rządami żyje w ubóstwie, bezrobociu i nędzy.


Ostatnio mieszkańców Strefy Gazy zaskoczyła informacja, że przywódca Hamasu Ismail Hanija i jego rodzina przeprowadzili się do Turcji. Hanija po opuszczeniu Strefy Gazy mieszkał przez kilka ostatnich lat w Katarze.


Teraz wydaje się, że zdecydował się przenieść do Turcji, ponieważ najwyraźniej czuje się bezpieczniej i bardziej zrelaksowany pod rządami tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.


Tym, co zaskoczyło wielu Palestyńczyków, jest fakt, że Hanija zdołał wydostać wszystkich członków swojej rodziny ze Strefy Gazy, podczas gdy większość Palestyńczyków wciąż nie może jej opuścić: Egipt, który ma wspólną granicę ze Strefą Gazy, nie pozwala na jej przekroczenie. Jednak kilku wysokich rangą przywódców Hamasu opuściło w ostatnich latach Strefę Gazy wraz ze swoimi rodzinami w poszukiwaniu lepszego życia w krajach arabskich i muzułmańskich.


Mohammed Naszwan, mieszkaniec Strefy Gazy, wyraził oburzenie przeprowadzką rodziny Haniji do Turcji.


„… rodziny przywódców [Hamasu], ich dzieci, wnuki nie wierzą w swój własny projekt [polityczny i wojskowy] i chociaż mogą żyć w Gazie w najwyższym luksusie, decydują się zostawić ją dla hoteli i willi w Doha i Stambule... Zostawili głodnych mieszkańców Gazy, by żyli w ubóstwie, niedostatku i głodzie”.


Zwracając się do przywódców Hamasu, Nashwan dodał :


„Jeśli wasze dzieci nie wierzą w wasz projekt, czy chcecie, by ludzie w niego wierzyli? Czy chcecie, by wierzyli, gdy widzą, jak żyjecie życiem królów poza krajem? Czy chcecie, by wierzyli w wasz projekt, podczas gdy ich dzieci giną tonąc w morzu w poszukiwaniu przyzwoitego życia, podczas gdy wasze dzieci mają własne inwestycje i nieruchomości?”


Najnowsza kampania przeciwko Hamasowi raczej nie usunie bezwzględnych i ciemiężących islamistów od władzy, przynajmniej nie w dającej się przewidzieć przyszłości. Hamas najprawdopodobniej ponownie użyje brutalnej siły, by stłumić głosy domagające się godności i
położenia kresu korupcji.


Jednak te głosy dają przebłysk nadziei, że Palestyńczycy wreszcie zaczynają zdawać sobie sprawę, że ich skorumpowani i niekompetentni przywódcy – czy to w Autonomii Palestyńskiej, czy w Hamasie – nadal prowadzą ich od jednej katastrofy do drugiej, jednocześnie pozbawiając ich międzynarodowej pomocy i odmawiając im godnego życia.


Zobaczymy, czy wznowione palestyńskie niepokoje społeczne w Gazie przeciwko drapieżnym przywódcom palestyńskim przyciągną jakąkolwiek uwagę społeczności międzynarodowej – czy też więcej młodych Gazańczyków będzie musiało podpalić się, zanim wywołana przez Hamas desperacja w Strefie Gazy stanie się dla mediów warta omówienia.


Palestinians Commit Suicide as Their Leaders Live in Hoteles an Villas

Gatestone Instituite, 3 sierpnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

 

 Khaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2222 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Rosja i Iran: przyjaźń czy tylko partnerstwo?   Amos   2022-09-25
Niebezpieczne związki, czyli sojusze wiernych i niewiernych   Koraszewski   2022-09-24
Nierozwiązywalne konflikty na Bliskim Wschodzie   i Alberto M. Fernandez   2022-09-18
Trzecia droga skręca w prawo   Koraszewski   2022-09-17
Palestyńczycy i świat nie potrzebują jeszcze jednego, skorumpowanego, upadłego, terrorystycznego państwa arabskiego   Toameh   2022-09-17
Jak Zachód zbudował rosyjskiego wroga   Taheri   2022-09-16
Dlaczego ludzie nienawidzą?   Koraszewski   2022-09-15
Fundamentalna irracjonalność palestinizmu   Bellerose   2022-09-14
Administracja Bidena “zaniepokojona” izraelskimi rajdami na Zachodni Brzeg   Fitzgerald   2022-09-13
Departament Stanu traktuje śmierć Abu Akleh jako priorytet, ignorując śmierć Malki Roth   Meyers Epstein   2022-09-12
Kiedy niemieccy ekolodzy i rząd Putiuna mieli gorący romans   Godefridi   2022-09-12
Arabowie do Bidena: Nie podpisuj umowy z Iranem, doprowadzi to do wojny   Toameh   2022-09-10
Oni umarli wszyscy, my wszyscy żyjemy   Koraszewski   2022-09-09
Norwegia dostaje za swoje   Bawer   2022-09-08
Tragedia bez Żydów to żadna wiadomość   von Koningsveld   2022-09-06
A piecyk wciąż dymi   Koraszewski   2022-09-03
Co mają wspólnego Indianie Abenaki z Żydami oraz z firmą Ben &Jerry?   Amos   2022-09-02
Bejrut i Stalingrad Arabów   Fernandez   2022-08-30
Kto egzekwuje antysemickie prawa Autonomii Palestyńskiej dotyczące obrotu ziemią AP?   Hirsch   2022-08-29
Czego szef @UNRWA nie powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ     2022-08-28
Burza w szklance wody, czy spór o fundamentalne zasady?   Koraszewski   2022-08-27
Kiedy krytyka George’a Sorosa jest antysemicka?     2022-08-25
Czy jest szansa na redukcję zatrudnienia w przemyśle wróżbiarskim?   Koraszewski   2022-08-24
Książka o niemieckich nazistach nad Nilem     2022-08-23
Podczas nadchodzącej sesji ONZ Palestyńczycy będą domagać się pełnego uznania „Państwa Palestyna”   Hirsch   2022-08-22
Tożsamość cała w skowronkach   Koraszewski   2022-08-20
Europejskie związki z NGO powiązanymi z palestyńskimi terrorem   i Liora Rosenblatt   2022-08-18
Jak “przebudzeni” wymazali w mediach klasę robotniczą i Żydów   Tobin   2022-08-17
Fałszywe oskarżenia i ideologiczne uprzedzenia   Steinberg   2022-08-17
Czym jest proporcjonalność w prawie międzynarodowym, gdy chodzi o Izrael?   Hirsch   2022-08-16
Palestyńczycy popełniają samobójstwa, podczas gdy ich przywódcy żyją w hotelach i willach   Toameh   2022-08-15
Dżihad i pokój, kiedy wyrosną gruszki na wierzbie   Blum   2022-08-13
O różnych formach oderwania od rzeczywistości   Koraszewski   2022-08-13
Biden i bardzo masochistyczny gwóźdź   Taheri   2022-08-12
Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13
Jak naruszyliśmy standardy pewnej „społeczności”   Koraszewski   2022-07-12
Kto ukradł palestyńską ziemię? Jordania   Bard   2022-07-09
Śmierć dziennikarki, kim są winni?   Flatow   2022-07-07
Konformizm w domu wariatów jest strategią przetrwania   Koraszewski   2022-07-06
Wielka Brytania i jej polityka wobec Jerozolimy   Fitzgerald   2022-07-05
Wojny pełne błędnych kalkulacji   i Alberto M. Fernandez   2022-06-30
Najwspanialszy wynalazek ludzkości   Koraszewski   2022-06-30
Kraje arabskie ponownie odtrąciły UNRWA na konferencji o pomocy finansowej     2022-06-30
Sudan: Ludobójstwo, o którym nikt nie mówi   Rehov   2022-06-30
Monolog prowincjonalnego Hamleta   Kruk   2022-06-29
Niech już UNRWA wreszcie umrze   Blum   2022-06-29
Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk