Prawda

Czwartek, 29 wrzesnia 2022 - 23:17

« Poprzedni Następny »


Czym jest proporcjonalność w prawie międzynarodowym, gdy chodzi o Izrael?


Maurice Hirsch 2022-08-16

Dym unosi się podczas izraelskiego nalotu w Rafah w Strefie Gazy w niedzielę.(zdjęcie: ABED RAHIM KHATIB/FLASH90)

Dym unosi się podczas izraelskiego nalotu w Rafah w Strefie Gazy w niedzielę.

(zdjęcie: ABED RAHIM KHATIB/FLASH90)W filmie The Princess Bride sycylijski czarny charakter, Vizzini, wielokrotnie wykrzykuje, że postępy Westley w zlokalizowaniu księżniczki Jaskier są „niewyobrażalne!” Po kolejnym krzyku „niewyobrażalne!”, jego wynajęty gangster, Inigo Montoya, krytykuje szefa: „Ciągle używasz tego słowa. Nie sądzę, żeby znaczyło to, co myślisz, że to znaczy”.


W świecie antyizraelskiej propagandy i pozornie niekończących się cykli przemocy z terrorystami w Gazie, mnóstwo nienawistników i dobrowolnych ignorantów często rzuca  słowa „nieproporcjonalność” i „proporcjonalność” jako rodzaj głębokiej krytyki żydowskiego państwa. Wielokrotnie twierdzą, że odpowiedź Izraela jest nieproporcjonalna. Aby uwiarygodnić ich twierdzenia, krytycy często dodają, że nieproporcjonalna reakcja Izraela jest naruszeniem prawa międzynarodowego i zbrodnią wojenną.


Twierdzenia oskarżające Izrael


Chociaż wszyscy wielokrotnie słyszeliśmy te twierdzenia, warto pokazać kilka typowych przykładów:


Terroryści mają tylko proste (niektórzy dodają domowej roboty) rakiety, podczas gdy Izrael ma precyzyjnie naprowadzane pociski. Tak więc, kiedy Izrael używa zaawansowanej broni, reakcja Izraela jest wyraźnie nieproporcjonalna.


Palestyńczycy przy gruzach zniszczonego budynku po trzech dniach walk między Izraelem a bojownikami Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy „Operacja Przed świtem”, w Gaza City, 9 sierpnia 2022 r. (źródło: ATTIA MUHAMMED/FLASH90)
Palestyńczycy przy gruzach zniszczonego budynku po trzech dniach walk między Izraelem a bojownikami Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy „Operacja Przed świtem”, w Gaza City, 9 sierpnia 2022 r. (źródło: ATTIA MUHAMMED/FLASH90)

Podczas gdy x ludzi zginęło w Gazie, o wiele mniej zginęło w Izraelu. W związku z tym odpowiedź Izraela, oparta po prostu na liczbie ofiar śmiertelnych, musiała być nieproporcjonalna i była wyraźnie zbrodnią wojenną.


Podczas gdy prymitywne rakiety terrorystów spadały głównie na tereny otwarte, Izrael zaatakował obszary miejskie. Takie zachowanie narusza zasadę proporcjonalności i jest wyraźnie zbrodnią wojenną.


Nieustanne używanie terminu „proporcjonalny” ma na celu odniesienie się do jednej z najważniejszych zasad Międzynarodowego Prawa Humanitarnego (MPH), potocznie zwanego prawami wojennymi. Oczekuje się, że większość ludzi nie zna ich i gdy przedstawi się je za pomocą prostego równania, w którym działania jednej strony – Izraela – stale przeważają nad działaniami drugiej strony – terrorystów (często określanych jako bojownicy palestyńscy), z łatwością dojdą do wniosku, że działania Izraela były nieproporcjonalne.


Mimo tych skoordynowanych wysiłków, trzeba przedstawić prawdę. Podobnie jak Vizzini użył słowa „niewyobrażalne”, podczas gdy stada nienawistników krzyczą „nieproporcjonalne”, aby oskarżyć Izrael o przestępstwo, termin proporcjonalność w MPH ma zupełnie inne znaczenie.


Podstawowe zasady wojskowe 


W MPH istnieją cztery podstawowe zasady, które mają kierować działaniami stron na polu bitwy: rozróżnienie, konieczność wojskowa, zasada humanitaryzmu [unikanie niepotrzebnych cierpień] i proporcjonalność.


Zasada humanitaryzmu to najważniejsza w MPH ochrona osób nie biorących udziału w walce. Zasada wymaga, aby atakowany obiekt/osoba stanowił część aparatu wojskowego wroga i odpowiednio był celem wojskowym. Dla naszych celów termin „cel wojskowy” obejmuje wszystkich terrorystów z Gazy, od najniższych piechurów do przywódców organizacji i całej ich infrastruktury terrorystycznej. Zasada rozróżnienia wymaga, aby wszystkie ataki były skoncentrowane na celach wojskowych, a nie na celach czysto cywilnych, które nie wnoszą żadnego wkładu w wysiłek wojenny.


W przeciwieństwie do zasady rozróżnienia, zasada konieczności wojskowej chroni walczących. Zasada mówi, że chociaż MPH zezwala na atakowanie walczących, ataki te muszą być uznane za konieczne do osiągnięcie celu wojskowego. W związku z tym walczące strony są zobowiązane do unikania zranienia lub trwałego okaleczania walczących, chyba że stanowi to część walki.


Zasada humanitarna również chroni walczących i zabrania walczącym stronom używania broni, która powoduje zbędne obrażenia lub niepotrzebne cierpienie.


Wreszcie prowadzi nas to do zasady proporcjonalności. Podobnie jak w przypadku rozróżnienia, proporcjonalność ma na celu ochronę osób nie biorących udziału w walce, ale nie ma nic wspólnego z żadną sztuczną próbą zrównoważenia potencjału, liczby ofiar lub strat materialnych.


W MPH proporcjonalność odnosi się do sytuacji, w której cel wojskowy zostaje zaatakowany i atak ten powoduje przypadkowe lub uboczne szkody. Ataki tego rodzaju są całkowicie uzasadnione, o ile utrata życia i szkody majątkowe w wyniku ataków nie są nadmierne w stosunku do konkretnej i bezpośredniej przewagi wojskowej, która ma zostać uzyskana. Wraz ze wzrostem wartości celu wojskowego rośnie również zakres dozwolonych ubocznych szkód.


Innymi słowy, MPH akceptuje fakt, że w czasie wojny może dojść do utraty życia cywilnego i zniszczenia własności cywilnej. Żaden z tych wyników nie jest zabroniony, o ile atakowany obiekt jest celem wojskowym o wystarczającej wartości.


Chociaż zasada proporcjonalności nie ma równania matematycznego, można sobie wyobrazić bardziej wyraźne przykłady:


W domu znajduje się pistolet, z którego mogą korzystać walczący. Broń drugiej strony jest wyraźnie uzasadnionym celem wojskowym. Sam dom ma trzy piętra, każde 460 metrów kwadratowych, a w domu jest pięcioro dzieci. Podczas ataku dom zostałby zniszczony, a dzieci zabite.


W tym scenariuszu zasada proporcjonalności zakazywałaby opisywanego ataku, ponieważ zamierzony cel militarny – zniszczenie pistoletu – byłby przeważony przez uboczne szkody.


Jeśli jednak zastąpimy broń ręczną ogromnym magazynem pocisków i wyrzutni rakiet lub centrum dowodzenia lub potencjałem strategicznym (takim jak technologia zakłócania skuteczności izraelskiego systemu obrony przeciwrakietowej Żelazna Kopuła) wroga, wtedy równanie i wynik zmieniają się.


W WOJNIE cywile często giną, a mienie jest niszczone. Kiedy Izrael walczy z terrorystami w Gazie, wydaje się, że ginie więcej cywilów z Gazy niż izraelskich, a więcej mienia Gazy niż izraelskiego zostaje zniszczonych lub uszkodzonych.


Ten wynik nie ma nic wspólnego z legalnością izraelskiej wojny. Pozornie wysoka liczba ofiar wśród ludności cywilnej w Gazie jest zwykle jedynie funkcją zaprzeczania rzeczywistości przez nienawidzących Izrael i zaakceptowania, że terroryści z Gazy są uzasadnionymi celami.


Zgodnie z tym argumentem, jeśli zabity Gazańczyk nie miał na sobie munduru, był wyraźnie cywilem. To kłamstwo ignoruje fakt, że terroryści, nie noszący mundurów, są nadal uważani za legalne cele.


Śmierć prawdziwych cywilów i rzekomo wysoki poziom zniszczeń w dzielnicach miejskich nie odzwierciedlają lekceważenia przez Izrael zasady rozróżnienia lub proporcjonalności, ale raczej odzwierciedlają fakt, że terroryści celowo wykorzystują cywilów, w tym kobiety i dzieci, jako żywe tarcze i celowo umieścili swoją infrastrukturę wojskową w sercu ludności cywilnej.


Chociaż śmierć każdego cywila jest tragedią, ludźmi, którzy ponoszą odpowiedzialność za każdą z tych śmierci, są terroryści.


Z własnego doświadczenia mogę zaświadczyć, że Izrael i IDF stosują szeroko zakrojone środki ostrożności, gdy angażują się w wojnę miejską. Robimy to, ponieważ toczymy nie tylko sprawiedliwą wojnę, ale także dla utrzymania naszych wysokich standardów moralnych. Z drugiej strony dla terrorystów MPH nie ma to znaczenia. Jedyne, na czym im zależy, jest mordowanie Żydów.


W książce „Po drugiej stronie lustra
” Lewisa Carolla Humpty Dumpty mówi: „Kiedy używam słowa, oznacza ono dokładnie to, co wybieram – ani mniej, ani więcej”.


Choć nienawidzący Izraela mogą wybrać zniekształcenie znaczenia słowa proporcjonalność, w MPH jest ono bardzo jasno sformułowane i jego znaczenie nie zmienia się na takie, jakie  oni chcą mu nadać.


What is proportionality in international law when it comes to Israel?

Jerusalem Post, 10 sierpnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

*Maurice Hirsch jest badaczem i publicystą Palesinian Media Watch. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2222 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Rosja i Iran: przyjaźń czy tylko partnerstwo?   Amos   2022-09-25
Niebezpieczne związki, czyli sojusze wiernych i niewiernych   Koraszewski   2022-09-24
Nierozwiązywalne konflikty na Bliskim Wschodzie   i Alberto M. Fernandez   2022-09-18
Trzecia droga skręca w prawo   Koraszewski   2022-09-17
Palestyńczycy i świat nie potrzebują jeszcze jednego, skorumpowanego, upadłego, terrorystycznego państwa arabskiego   Toameh   2022-09-17
Jak Zachód zbudował rosyjskiego wroga   Taheri   2022-09-16
Dlaczego ludzie nienawidzą?   Koraszewski   2022-09-15
Fundamentalna irracjonalność palestinizmu   Bellerose   2022-09-14
Administracja Bidena “zaniepokojona” izraelskimi rajdami na Zachodni Brzeg   Fitzgerald   2022-09-13
Departament Stanu traktuje śmierć Abu Akleh jako priorytet, ignorując śmierć Malki Roth   Meyers Epstein   2022-09-12
Kiedy niemieccy ekolodzy i rząd Putiuna mieli gorący romans   Godefridi   2022-09-12
Arabowie do Bidena: Nie podpisuj umowy z Iranem, doprowadzi to do wojny   Toameh   2022-09-10
Oni umarli wszyscy, my wszyscy żyjemy   Koraszewski   2022-09-09
Norwegia dostaje za swoje   Bawer   2022-09-08
Tragedia bez Żydów to żadna wiadomość   von Koningsveld   2022-09-06
A piecyk wciąż dymi   Koraszewski   2022-09-03
Co mają wspólnego Indianie Abenaki z Żydami oraz z firmą Ben &Jerry?   Amos   2022-09-02
Bejrut i Stalingrad Arabów   Fernandez   2022-08-30
Kto egzekwuje antysemickie prawa Autonomii Palestyńskiej dotyczące obrotu ziemią AP?   Hirsch   2022-08-29
Czego szef @UNRWA nie powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ     2022-08-28
Burza w szklance wody, czy spór o fundamentalne zasady?   Koraszewski   2022-08-27
Kiedy krytyka George’a Sorosa jest antysemicka?     2022-08-25
Czy jest szansa na redukcję zatrudnienia w przemyśle wróżbiarskim?   Koraszewski   2022-08-24
Książka o niemieckich nazistach nad Nilem     2022-08-23
Podczas nadchodzącej sesji ONZ Palestyńczycy będą domagać się pełnego uznania „Państwa Palestyna”   Hirsch   2022-08-22
Tożsamość cała w skowronkach   Koraszewski   2022-08-20
Europejskie związki z NGO powiązanymi z palestyńskimi terrorem   i Liora Rosenblatt   2022-08-18
Jak “przebudzeni” wymazali w mediach klasę robotniczą i Żydów   Tobin   2022-08-17
Fałszywe oskarżenia i ideologiczne uprzedzenia   Steinberg   2022-08-17
Czym jest proporcjonalność w prawie międzynarodowym, gdy chodzi o Izrael?   Hirsch   2022-08-16
Palestyńczycy popełniają samobójstwa, podczas gdy ich przywódcy żyją w hotelach i willach   Toameh   2022-08-15
Dżihad i pokój, kiedy wyrosną gruszki na wierzbie   Blum   2022-08-13
O różnych formach oderwania od rzeczywistości   Koraszewski   2022-08-13
Biden i bardzo masochistyczny gwóźdź   Taheri   2022-08-12
Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13
Jak naruszyliśmy standardy pewnej „społeczności”   Koraszewski   2022-07-12
Kto ukradł palestyńską ziemię? Jordania   Bard   2022-07-09
Śmierć dziennikarki, kim są winni?   Flatow   2022-07-07
Konformizm w domu wariatów jest strategią przetrwania   Koraszewski   2022-07-06
Wielka Brytania i jej polityka wobec Jerozolimy   Fitzgerald   2022-07-05
Wojny pełne błędnych kalkulacji   i Alberto M. Fernandez   2022-06-30
Najwspanialszy wynalazek ludzkości   Koraszewski   2022-06-30
Kraje arabskie ponownie odtrąciły UNRWA na konferencji o pomocy finansowej     2022-06-30
Sudan: Ludobójstwo, o którym nikt nie mówi   Rehov   2022-06-30
Monolog prowincjonalnego Hamleta   Kruk   2022-06-29
Niech już UNRWA wreszcie umrze   Blum   2022-06-29
Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk