Prawda

Sobota, 9 grudnia 2023 - 06:47

« Poprzedni Następny »


Czym jest proporcjonalność w prawie międzynarodowym, gdy chodzi o Izrael?


Maurice Hirsch 2022-08-16

Dym unosi się podczas izraelskiego nalotu w Rafah w Strefie Gazy w niedzielę.(zdjęcie: ABED RAHIM KHATIB/FLASH90)

Dym unosi się podczas izraelskiego nalotu w Rafah w Strefie Gazy w niedzielę.

(zdjęcie: ABED RAHIM KHATIB/FLASH90)W filmie The Princess Bride sycylijski czarny charakter, Vizzini, wielokrotnie wykrzykuje, że postępy Westley w zlokalizowaniu księżniczki Jaskier są „niewyobrażalne!” Po kolejnym krzyku „niewyobrażalne!”, jego wynajęty gangster, Inigo Montoya, krytykuje szefa: „Ciągle używasz tego słowa. Nie sądzę, żeby znaczyło to, co myślisz, że to znaczy”.


W świecie antyizraelskiej propagandy i pozornie niekończących się cykli przemocy z terrorystami w Gazie, mnóstwo nienawistników i dobrowolnych ignorantów często rzuca  słowa „nieproporcjonalność” i „proporcjonalność” jako rodzaj głębokiej krytyki żydowskiego państwa. Wielokrotnie twierdzą, że odpowiedź Izraela jest nieproporcjonalna. Aby uwiarygodnić ich twierdzenia, krytycy często dodają, że nieproporcjonalna reakcja Izraela jest naruszeniem prawa międzynarodowego i zbrodnią wojenną.


Twierdzenia oskarżające Izrael


Chociaż wszyscy wielokrotnie słyszeliśmy te twierdzenia, warto pokazać kilka typowych przykładów:


Terroryści mają tylko proste (niektórzy dodają domowej roboty) rakiety, podczas gdy Izrael ma precyzyjnie naprowadzane pociski. Tak więc, kiedy Izrael używa zaawansowanej broni, reakcja Izraela jest wyraźnie nieproporcjonalna.


Palestyńczycy przy gruzach zniszczonego budynku po trzech dniach walk między Izraelem a bojownikami Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy „Operacja Przed świtem”, w Gaza City, 9 sierpnia 2022 r. (źródło: ATTIA MUHAMMED/FLASH90)
Palestyńczycy przy gruzach zniszczonego budynku po trzech dniach walk między Izraelem a bojownikami Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy „Operacja Przed świtem”, w Gaza City, 9 sierpnia 2022 r. (źródło: ATTIA MUHAMMED/FLASH90)

Podczas gdy x ludzi zginęło w Gazie, o wiele mniej zginęło w Izraelu. W związku z tym odpowiedź Izraela, oparta po prostu na liczbie ofiar śmiertelnych, musiała być nieproporcjonalna i była wyraźnie zbrodnią wojenną.


Podczas gdy prymitywne rakiety terrorystów spadały głównie na tereny otwarte, Izrael zaatakował obszary miejskie. Takie zachowanie narusza zasadę proporcjonalności i jest wyraźnie zbrodnią wojenną.


Nieustanne używanie terminu „proporcjonalny” ma na celu odniesienie się do jednej z najważniejszych zasad Międzynarodowego Prawa Humanitarnego (MPH), potocznie zwanego prawami wojennymi. Oczekuje się, że większość ludzi nie zna ich i gdy przedstawi się je za pomocą prostego równania, w którym działania jednej strony – Izraela – stale przeważają nad działaniami drugiej strony – terrorystów (często określanych jako bojownicy palestyńscy), z łatwością dojdą do wniosku, że działania Izraela były nieproporcjonalne.


Mimo tych skoordynowanych wysiłków, trzeba przedstawić prawdę. Podobnie jak Vizzini użył słowa „niewyobrażalne”, podczas gdy stada nienawistników krzyczą „nieproporcjonalne”, aby oskarżyć Izrael o przestępstwo, termin proporcjonalność w MPH ma zupełnie inne znaczenie.


Podstawowe zasady wojskowe 


W MPH istnieją cztery podstawowe zasady, które mają kierować działaniami stron na polu bitwy: rozróżnienie, konieczność wojskowa, zasada humanitaryzmu [unikanie niepotrzebnych cierpień] i proporcjonalność.


Zasada humanitaryzmu to najważniejsza w MPH ochrona osób nie biorących udziału w walce. Zasada wymaga, aby atakowany obiekt/osoba stanowił część aparatu wojskowego wroga i odpowiednio był celem wojskowym. Dla naszych celów termin „cel wojskowy” obejmuje wszystkich terrorystów z Gazy, od najniższych piechurów do przywódców organizacji i całej ich infrastruktury terrorystycznej. Zasada rozróżnienia wymaga, aby wszystkie ataki były skoncentrowane na celach wojskowych, a nie na celach czysto cywilnych, które nie wnoszą żadnego wkładu w wysiłek wojenny.


W przeciwieństwie do zasady rozróżnienia, zasada konieczności wojskowej chroni walczących. Zasada mówi, że chociaż MPH zezwala na atakowanie walczących, ataki te muszą być uznane za konieczne do osiągnięcie celu wojskowego. W związku z tym walczące strony są zobowiązane do unikania zranienia lub trwałego okaleczania walczących, chyba że stanowi to część walki.


Zasada humanitarna również chroni walczących i zabrania walczącym stronom używania broni, która powoduje zbędne obrażenia lub niepotrzebne cierpienie.


Wreszcie prowadzi nas to do zasady proporcjonalności. Podobnie jak w przypadku rozróżnienia, proporcjonalność ma na celu ochronę osób nie biorących udziału w walce, ale nie ma nic wspólnego z żadną sztuczną próbą zrównoważenia potencjału, liczby ofiar lub strat materialnych.


W MPH proporcjonalność odnosi się do sytuacji, w której cel wojskowy zostaje zaatakowany i atak ten powoduje przypadkowe lub uboczne szkody. Ataki tego rodzaju są całkowicie uzasadnione, o ile utrata życia i szkody majątkowe w wyniku ataków nie są nadmierne w stosunku do konkretnej i bezpośredniej przewagi wojskowej, która ma zostać uzyskana. Wraz ze wzrostem wartości celu wojskowego rośnie również zakres dozwolonych ubocznych szkód.


Innymi słowy, MPH akceptuje fakt, że w czasie wojny może dojść do utraty życia cywilnego i zniszczenia własności cywilnej. Żaden z tych wyników nie jest zabroniony, o ile atakowany obiekt jest celem wojskowym o wystarczającej wartości.


Chociaż zasada proporcjonalności nie ma równania matematycznego, można sobie wyobrazić bardziej wyraźne przykłady:


W domu znajduje się pistolet, z którego mogą korzystać walczący. Broń drugiej strony jest wyraźnie uzasadnionym celem wojskowym. Sam dom ma trzy piętra, każde 460 metrów kwadratowych, a w domu jest pięcioro dzieci. Podczas ataku dom zostałby zniszczony, a dzieci zabite.


W tym scenariuszu zasada proporcjonalności zakazywałaby opisywanego ataku, ponieważ zamierzony cel militarny – zniszczenie pistoletu – byłby przeważony przez uboczne szkody.


Jeśli jednak zastąpimy broń ręczną ogromnym magazynem pocisków i wyrzutni rakiet lub centrum dowodzenia lub potencjałem strategicznym (takim jak technologia zakłócania skuteczności izraelskiego systemu obrony przeciwrakietowej Żelazna Kopuła) wroga, wtedy równanie i wynik zmieniają się.


W WOJNIE cywile często giną, a mienie jest niszczone. Kiedy Izrael walczy z terrorystami w Gazie, wydaje się, że ginie więcej cywilów z Gazy niż izraelskich, a więcej mienia Gazy niż izraelskiego zostaje zniszczonych lub uszkodzonych.


Ten wynik nie ma nic wspólnego z legalnością izraelskiej wojny. Pozornie wysoka liczba ofiar wśród ludności cywilnej w Gazie jest zwykle jedynie funkcją zaprzeczania rzeczywistości przez nienawidzących Izrael i zaakceptowania, że terroryści z Gazy są uzasadnionymi celami.


Zgodnie z tym argumentem, jeśli zabity Gazańczyk nie miał na sobie munduru, był wyraźnie cywilem. To kłamstwo ignoruje fakt, że terroryści, nie noszący mundurów, są nadal uważani za legalne cele.


Śmierć prawdziwych cywilów i rzekomo wysoki poziom zniszczeń w dzielnicach miejskich nie odzwierciedlają lekceważenia przez Izrael zasady rozróżnienia lub proporcjonalności, ale raczej odzwierciedlają fakt, że terroryści celowo wykorzystują cywilów, w tym kobiety i dzieci, jako żywe tarcze i celowo umieścili swoją infrastrukturę wojskową w sercu ludności cywilnej.


Chociaż śmierć każdego cywila jest tragedią, ludźmi, którzy ponoszą odpowiedzialność za każdą z tych śmierci, są terroryści.


Z własnego doświadczenia mogę zaświadczyć, że Izrael i IDF stosują szeroko zakrojone środki ostrożności, gdy angażują się w wojnę miejską. Robimy to, ponieważ toczymy nie tylko sprawiedliwą wojnę, ale także dla utrzymania naszych wysokich standardów moralnych. Z drugiej strony dla terrorystów MPH nie ma to znaczenia. Jedyne, na czym im zależy, jest mordowanie Żydów.


W książce „Po drugiej stronie lustra
” Lewisa Carolla Humpty Dumpty mówi: „Kiedy używam słowa, oznacza ono dokładnie to, co wybieram – ani mniej, ani więcej”.


Choć nienawidzący Izraela mogą wybrać zniekształcenie znaczenia słowa proporcjonalność, w MPH jest ono bardzo jasno sformułowane i jego znaczenie nie zmienia się na takie, jakie  oni chcą mu nadać.


What is proportionality in international law when it comes to Israel?

Jerusalem Post, 10 sierpnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

*Maurice Hirsch jest badaczem i publicystą Palesinian Media Watch. 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2492 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04
Lekcje z Karabachu dla ofiar i  prześladowców   Fernandez   2023-10-04
Afryka: dzielenie kury, która znosi złote jaja   Taheri   2023-09-30
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy?   Tawil   2023-09-28
Nieuniknione dysproporcje   Gal   2023-09-28
Problem imigracji   Lloyd   2023-09-27
Arabscy Izraelczycy przeprowadzają się do Strefy C i rozwalają kłamstwo o „apartheidzie”     2023-09-22
Jerycho NIE jest miejscem palestyńskiego dziedzictwa   Williams   2023-09-21
Donald Tusk, „człowiek Euroislamu” w Unii Europejskiej   Lindenberg   2023-09-21
Pierwszy Sekretarz Wszystkich Narodów Świata przemówił   Koraszewski   2023-09-18
Erdoğan: ochoczy zakładnik antyzachodniej doktryny Putina   Bekdil   2023-09-16
Abbas musi ponieść realne konsekwencje swoich antysemickich uwag   Flatow   2023-09-14
Dziennikarka BBC po raz kolejny zakłada pelerynę aktywistki   Sela   2023-09-11
Kłopot z filmami idealizującymi amerykańskich komunistów   Tobin   2023-09-11
Najnowszy antyizraelski dokument prawny ONZ opiera się na kłamstwach     2023-09-07
Niewolnictwo: ostentacyjna hipokryzja BRICS wobec Czarnych Afrykanów   Trewhela   2023-09-06
Oskarżenie o islamofobię   Dawkins   2023-09-05
Kiedy Stany Zjednoczone odmawiają powiedzenia słowa „palestyński”?   Flatow   2023-09-05
Kiedy Havel spotkał Bidena   Clarke   2023-09-04
Przepływy migracyjne i prawo niezamierzonych konsekwencji   Fernandez   2023-09-02
Do dziś UNRWA nie otrzymała od Stanów Zjednoczonych 75 milionów dolarów. Zobaczymy, czy złowieszcze przewidywania się spełnią.     2023-09-02
Świat staje się wielobiegunowy   Mahjar-Barducci   2023-08-28
Sprawiedliwość wymaga uczciwych procedur   Dershowitz   2023-08-26
Krytyka porozumienia między USA a Iranem o wymianie więźniów w prasie saudyjskiej     2023-08-23
Reporter przewidział pogrom Farhud w 1939 roku     2023-08-22
Nanoracjonalizm wojen religijnych w epoce nuklearnej   Koraszewski   2023-08-21
Syndrom „Musimy coś zrobić”   Taheri   2023-08-18
Izraelskie osiedla nie są nielegalneOdpowiedź Nathanielowi Bermanowi   Kontorovich   2023-08-18
Kto rozpoczął II wojnę światową?   Jacoby   2023-08-17
Co się stało z eskalacją izraelskiej dominacji?   Pandavar   2023-08-16
List do przyjaciela i kilku innych osób   Koraszewski   2023-08-09
Barwna historia Palestyny na Twitterze   Collier   2023-08-08
Byli pracownicy Departamentu Stanu przyznają, że się myliliDlaczego więc Izrael miałby ich teraz słuchać?   Flatow   2023-08-06
„Nasz najmniej odrażający wybór”Od premiery filmu „Oppenheimer” odżyła debata na temat użycia bomby atomowej w Japonii   Jacoby   2023-08-04
Nieznośny irracjonalizm racjonalizmu   Koraszewski   2023-08-03
Robert Malley i zew Trzeciego Świata   Mansour   2023-08-01
Eskalacja agresji irańskich mułłów w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie   Rafizadeh   2023-07-27
Administracja Bidena zostawia sojusznika USA na lodzie   Bryen   2023-07-27
Przywoływanie do porządku   Collins   2023-07-25
Dlaczego Palestyńczycy zawsze ogłaszają zwycięstwo, kiedy przegrywają?     2023-07-24
Każda umowa z Iranem wymaga zgody Kongresu   Kemp   2023-07-22
Administracja Bidena na nowo definiuje antysemityzm. I wyklucza najbardziej zgubną obecnie formę nienawiści do Żydów   Kontorovich   2023-07-22
Wizyta irańskiego prezydenta w Ameryce Łacińskiej     2023-07-21
Recenzja książki Andrzeja Koraszewskiego   Eyal-Fajtlowicz   2023-07-20
Czy kłamią, że nie wiedzą?   Koraszewski   2023-07-17
Czy ci się to podoba, czy nie, tożsamość ma znaczenie – ale która tożsamość?   Fernandez   2023-07-14
Biden podaje rękę antysemitomBojkot izraelskich instytucji akademickich jest tylko najnowszym przykładem tego, jak Departament Stanu USA niemal wypowiedział wojnę Izraelowi.   Bard   2023-07-13
Najwyższy czas przyjąć Ukrainę do NATO   Jacoby   2023-07-12
Czy Departament Stanu przestrzega prawa USA na terytoriach spornych?     2023-07-11
Co naprawdę powiedział Frederick Douglass w swoim wspaniałym przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości   Jacoby   2023-07-11
Dziennikarstwo z użyciem płynów ustrojowych   Koraszewski   2023-07-10
Świat wysyła komunikat: Izrael powinien po prostu zaakceptować mordowanie Żydów     2023-07-08
Podczas gdy Stany Zjednoczone wzywają Izrael do „powściągliwości”, codziennie bombardują cele terrorystyczne na całym świecie     2023-07-05
Saudyjski publicysta niechętnie chwali Izrael i omawia „zjawisko Edy Cohena”     2023-07-04
Pochwała krytyków gender     2023-07-04
Wyburzenia domów przez Izrael i Egipt   Fitzgerald   2023-07-03
Ostatni upust żółci   Koraszewski   2023-07-03
Co arabscy darczyńcy dla amerykańskich uniwersytetów kupują za 10 miliardów dolarów?   Bard   2023-07-02
Krew, ropa i golf: Zachodnia hipokryzja wobec COP-28   Fernandez   2023-07-01
Misterium historycznego zakrętu   Koraszewski   2023-06-28
Chiny, Pakistan i Turcja sięgają po Kaszmir   Bulut   2023-06-27
Kto chce apartheidu? Palestyńczycy!     2023-06-25
Jak USA starają się związać ręce Izraela przed ogłoszeniem nowej umowy z Iranem   Doran   2023-06-24

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk