Prawda

Wtorek, 7 lutego 2023 - 16:28

« Poprzedni Następny »


Czym jest proporcjonalność w prawie międzynarodowym, gdy chodzi o Izrael?


Maurice Hirsch 2022-08-16

Dym unosi się podczas izraelskiego nalotu w Rafah w Strefie Gazy w niedzielę.(zdjęcie: ABED RAHIM KHATIB/FLASH90)

Dym unosi się podczas izraelskiego nalotu w Rafah w Strefie Gazy w niedzielę.

(zdjęcie: ABED RAHIM KHATIB/FLASH90)W filmie The Princess Bride sycylijski czarny charakter, Vizzini, wielokrotnie wykrzykuje, że postępy Westley w zlokalizowaniu księżniczki Jaskier są „niewyobrażalne!” Po kolejnym krzyku „niewyobrażalne!”, jego wynajęty gangster, Inigo Montoya, krytykuje szefa: „Ciągle używasz tego słowa. Nie sądzę, żeby znaczyło to, co myślisz, że to znaczy”.


W świecie antyizraelskiej propagandy i pozornie niekończących się cykli przemocy z terrorystami w Gazie, mnóstwo nienawistników i dobrowolnych ignorantów często rzuca  słowa „nieproporcjonalność” i „proporcjonalność” jako rodzaj głębokiej krytyki żydowskiego państwa. Wielokrotnie twierdzą, że odpowiedź Izraela jest nieproporcjonalna. Aby uwiarygodnić ich twierdzenia, krytycy często dodają, że nieproporcjonalna reakcja Izraela jest naruszeniem prawa międzynarodowego i zbrodnią wojenną.


Twierdzenia oskarżające Izrael


Chociaż wszyscy wielokrotnie słyszeliśmy te twierdzenia, warto pokazać kilka typowych przykładów:


Terroryści mają tylko proste (niektórzy dodają domowej roboty) rakiety, podczas gdy Izrael ma precyzyjnie naprowadzane pociski. Tak więc, kiedy Izrael używa zaawansowanej broni, reakcja Izraela jest wyraźnie nieproporcjonalna.


Palestyńczycy przy gruzach zniszczonego budynku po trzech dniach walk między Izraelem a bojownikami Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy „Operacja Przed świtem”, w Gaza City, 9 sierpnia 2022 r. (źródło: ATTIA MUHAMMED/FLASH90)
Palestyńczycy przy gruzach zniszczonego budynku po trzech dniach walk między Izraelem a bojownikami Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy „Operacja Przed świtem”, w Gaza City, 9 sierpnia 2022 r. (źródło: ATTIA MUHAMMED/FLASH90)

Podczas gdy x ludzi zginęło w Gazie, o wiele mniej zginęło w Izraelu. W związku z tym odpowiedź Izraela, oparta po prostu na liczbie ofiar śmiertelnych, musiała być nieproporcjonalna i była wyraźnie zbrodnią wojenną.


Podczas gdy prymitywne rakiety terrorystów spadały głównie na tereny otwarte, Izrael zaatakował obszary miejskie. Takie zachowanie narusza zasadę proporcjonalności i jest wyraźnie zbrodnią wojenną.


Nieustanne używanie terminu „proporcjonalny” ma na celu odniesienie się do jednej z najważniejszych zasad Międzynarodowego Prawa Humanitarnego (MPH), potocznie zwanego prawami wojennymi. Oczekuje się, że większość ludzi nie zna ich i gdy przedstawi się je za pomocą prostego równania, w którym działania jednej strony – Izraela – stale przeważają nad działaniami drugiej strony – terrorystów (często określanych jako bojownicy palestyńscy), z łatwością dojdą do wniosku, że działania Izraela były nieproporcjonalne.


Mimo tych skoordynowanych wysiłków, trzeba przedstawić prawdę. Podobnie jak Vizzini użył słowa „niewyobrażalne”, podczas gdy stada nienawistników krzyczą „nieproporcjonalne”, aby oskarżyć Izrael o przestępstwo, termin proporcjonalność w MPH ma zupełnie inne znaczenie.


Podstawowe zasady wojskowe 


W MPH istnieją cztery podstawowe zasady, które mają kierować działaniami stron na polu bitwy: rozróżnienie, konieczność wojskowa, zasada humanitaryzmu [unikanie niepotrzebnych cierpień] i proporcjonalność.


Zasada humanitaryzmu to najważniejsza w MPH ochrona osób nie biorących udziału w walce. Zasada wymaga, aby atakowany obiekt/osoba stanowił część aparatu wojskowego wroga i odpowiednio był celem wojskowym. Dla naszych celów termin „cel wojskowy” obejmuje wszystkich terrorystów z Gazy, od najniższych piechurów do przywódców organizacji i całej ich infrastruktury terrorystycznej. Zasada rozróżnienia wymaga, aby wszystkie ataki były skoncentrowane na celach wojskowych, a nie na celach czysto cywilnych, które nie wnoszą żadnego wkładu w wysiłek wojenny.


W przeciwieństwie do zasady rozróżnienia, zasada konieczności wojskowej chroni walczących. Zasada mówi, że chociaż MPH zezwala na atakowanie walczących, ataki te muszą być uznane za konieczne do osiągnięcie celu wojskowego. W związku z tym walczące strony są zobowiązane do unikania zranienia lub trwałego okaleczania walczących, chyba że stanowi to część walki.


Zasada humanitarna również chroni walczących i zabrania walczącym stronom używania broni, która powoduje zbędne obrażenia lub niepotrzebne cierpienie.


Wreszcie prowadzi nas to do zasady proporcjonalności. Podobnie jak w przypadku rozróżnienia, proporcjonalność ma na celu ochronę osób nie biorących udziału w walce, ale nie ma nic wspólnego z żadną sztuczną próbą zrównoważenia potencjału, liczby ofiar lub strat materialnych.


W MPH proporcjonalność odnosi się do sytuacji, w której cel wojskowy zostaje zaatakowany i atak ten powoduje przypadkowe lub uboczne szkody. Ataki tego rodzaju są całkowicie uzasadnione, o ile utrata życia i szkody majątkowe w wyniku ataków nie są nadmierne w stosunku do konkretnej i bezpośredniej przewagi wojskowej, która ma zostać uzyskana. Wraz ze wzrostem wartości celu wojskowego rośnie również zakres dozwolonych ubocznych szkód.


Innymi słowy, MPH akceptuje fakt, że w czasie wojny może dojść do utraty życia cywilnego i zniszczenia własności cywilnej. Żaden z tych wyników nie jest zabroniony, o ile atakowany obiekt jest celem wojskowym o wystarczającej wartości.


Chociaż zasada proporcjonalności nie ma równania matematycznego, można sobie wyobrazić bardziej wyraźne przykłady:


W domu znajduje się pistolet, z którego mogą korzystać walczący. Broń drugiej strony jest wyraźnie uzasadnionym celem wojskowym. Sam dom ma trzy piętra, każde 460 metrów kwadratowych, a w domu jest pięcioro dzieci. Podczas ataku dom zostałby zniszczony, a dzieci zabite.


W tym scenariuszu zasada proporcjonalności zakazywałaby opisywanego ataku, ponieważ zamierzony cel militarny – zniszczenie pistoletu – byłby przeważony przez uboczne szkody.


Jeśli jednak zastąpimy broń ręczną ogromnym magazynem pocisków i wyrzutni rakiet lub centrum dowodzenia lub potencjałem strategicznym (takim jak technologia zakłócania skuteczności izraelskiego systemu obrony przeciwrakietowej Żelazna Kopuła) wroga, wtedy równanie i wynik zmieniają się.


W WOJNIE cywile często giną, a mienie jest niszczone. Kiedy Izrael walczy z terrorystami w Gazie, wydaje się, że ginie więcej cywilów z Gazy niż izraelskich, a więcej mienia Gazy niż izraelskiego zostaje zniszczonych lub uszkodzonych.


Ten wynik nie ma nic wspólnego z legalnością izraelskiej wojny. Pozornie wysoka liczba ofiar wśród ludności cywilnej w Gazie jest zwykle jedynie funkcją zaprzeczania rzeczywistości przez nienawidzących Izrael i zaakceptowania, że terroryści z Gazy są uzasadnionymi celami.


Zgodnie z tym argumentem, jeśli zabity Gazańczyk nie miał na sobie munduru, był wyraźnie cywilem. To kłamstwo ignoruje fakt, że terroryści, nie noszący mundurów, są nadal uważani za legalne cele.


Śmierć prawdziwych cywilów i rzekomo wysoki poziom zniszczeń w dzielnicach miejskich nie odzwierciedlają lekceważenia przez Izrael zasady rozróżnienia lub proporcjonalności, ale raczej odzwierciedlają fakt, że terroryści celowo wykorzystują cywilów, w tym kobiety i dzieci, jako żywe tarcze i celowo umieścili swoją infrastrukturę wojskową w sercu ludności cywilnej.


Chociaż śmierć każdego cywila jest tragedią, ludźmi, którzy ponoszą odpowiedzialność za każdą z tych śmierci, są terroryści.


Z własnego doświadczenia mogę zaświadczyć, że Izrael i IDF stosują szeroko zakrojone środki ostrożności, gdy angażują się w wojnę miejską. Robimy to, ponieważ toczymy nie tylko sprawiedliwą wojnę, ale także dla utrzymania naszych wysokich standardów moralnych. Z drugiej strony dla terrorystów MPH nie ma to znaczenia. Jedyne, na czym im zależy, jest mordowanie Żydów.


W książce „Po drugiej stronie lustra
” Lewisa Carolla Humpty Dumpty mówi: „Kiedy używam słowa, oznacza ono dokładnie to, co wybieram – ani mniej, ani więcej”.


Choć nienawidzący Izraela mogą wybrać zniekształcenie znaczenia słowa proporcjonalność, w MPH jest ono bardzo jasno sformułowane i jego znaczenie nie zmienia się na takie, jakie  oni chcą mu nadać.


What is proportionality in international law when it comes to Israel?

Jerusalem Post, 10 sierpnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

*Maurice Hirsch jest badaczem i publicystą Palesinian Media Watch. 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2313 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńczycy naprawdę zasługują na współczucie   Koraszewski   2023-02-07
„Imam Pokoju” wzywa Arabów, muzułmanów do zaakceptowania Izraela     2023-02-07
Unia Europejska w sprawie praw człowieka w Iranie: najpierw biznes   Rafizadeh   2023-02-01
Państwa arabskie wysyłają miliardy na amerykańskie uniwersytety     2023-01-29
Naród ofiar jest skazany na porażkę   Greenfield   2023-01-28
Dlaczego należy zakazać flagi OWP i Konfederacji?   Flatow   2023-01-27
Komu na rękę z niewidzialną ręką?   Koraszewski   2023-01-27
UE i administracja Bidena wciąż ugłaskują i nagradzają mułłów Iranu   Rafizadeh   2023-01-24
Żyjemy w ciekawych czasach   Koraszewski   2023-01-24
Wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Tawil   2023-01-19
Czy istnieje środek prawny na kłamstwa George'a Santosa?   Dershowitz   2023-01-19
Wieczny dyktator i brakujący pokój: historia Mahmuda Abbasa   Eid   2023-01-19
Orwellowska obsesja „New York Timesa” na punkcie Izraela   Chesler   2023-01-18
Palestyna: Perwersyjny – i wprawiający w osłupienie - paradoks   Sherman   2023-01-17
Kolejna faza ewolucji państwucha   Koraszewski   2023-01-17
Najważniejsze niepisane prawo na Zachodzie: nie drażnij irracjonalnych, ekstremistycznych muzułmanów     2023-01-13
Głupota ujawnia się w działaniu, część 3: ignorowanie porażek   Bard   2023-01-11
Nie ma chleba bez wolności?   Koraszewski   2023-01-11
Europa na łasce Kataru?   Godefridi   2023-01-10
Turecki “postęp”: Sześcioletnią dziewczynkę wydał za mąż jej ojciec, znany szejk   Bekdil   2023-01-06
Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych - raz jeszcze   Koraszewski   2023-01-06
Dzisiejsza Rosja i “Długi Telegram”   Koraszewski   2023-01-05
Zapomniane przemówienie Jasera Arafata   Shaw   2023-01-04
Znaczenie wielkiego exodusu Mizrahi   Julius   2023-01-03
Profesor Matczak i hollywoodzka puma   Koraszewski   2023-01-02
Śmieć chrześcijaństwa w Betlejem   Ibrahim   2022-12-31
Ukraina: przepis na ugłaskanie zbrodniarza   Taheri   2022-12-31
Przesłanie Zełenskiego w mundurze polowym   Jacoby   2022-12-29
Konserwatyzm w dobie populistycznej rewolty   Winegard   2022-12-23
Europa budzi się i dostrzega korupcję w organizacjach pozarządowych   Steinberg   2022-12-22
W Iranie i Chinach protestujący domagają się wolności. Gdzie jest przywódca wolnego świata?   Jacoby   2022-12-22
Niemiecki kanclerz obawia się zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-21
Niemieckie spojrzenie na globalne perspektywy   Taheri   2022-12-20
Historia medialnej intifady przeciwko Izraelowi   Chesler   2022-12-20
Mułłowie Iranu: kiedy zbudzi się Unia Europejska?   Rafizadeh   2022-12-15
Turcja i Izrael: otwarcia i ponowne zamknięcia   Bekdil   2022-12-15
Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców   Grzegorz Lindenberg   2022-12-13
Długi cień zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-12
Głupota ujawnia się w działaniu   Bard   2022-12-12
Kolonializm i Żydzi, ofiary czy kolaboranci?   Julius   2022-12-11
Zniekształcona pamięć wojny koreańskiej   Shankar   2022-12-09
Czy Izrael powinien bojkotować palestyńskich Arabów?   Amos   2022-12-08
Komu wierzymy i dlaczego tak niechętnie?   Koraszewski   2022-12-07
Kolejne medialne wymówki dla Palestyńczyków i ich terroru   Bard   2022-12-07
Dwoje ludzi przekraczających rzeczywistość we wnętrzu jednego katalońskiego domu   Zbierski   2022-12-02
“New York Times” i jego współpracownicy   Fitzgerald   2022-12-02
Niewinne zdumienie pewnego socjologa   Koraszewski   2022-12-01
Wyjście ze stalinowskiego zimna   Ashenden   2022-11-29
Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09
Niebezpieczeństwo „śpiącej” umowy nuklearnej: silniejsza Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran   Rafizadeh   2022-11-08
Refleksje o książce Roberta Spencera Who Lost Afghanistan?   Chesler   2022-11-08
Palestyńska walka o potrawy   Fitzgerald   2022-11-07
Arabowie o zachodniej hipokryzji w sprawie irańskich dronów     2022-11-07
Chaos tworzony przez moralistów na poziomie trzylatków   Tracinski   2022-11-04
Projektanci mody intelektualnej i ich klienci   Koraszewski   2022-11-02
Rewolucja w Iranie jest powstaniem, któremu przewodzą mniejszości etniczne   Mustafa   2022-11-01
Nadzieja w pesymizmie i rozsądku   Koraszewski   2022-10-31
Inna definicja antysemityzmu     2022-10-30
Czego Irańczycy chcą od Waszyngtonu   Taheri   2022-10-29
Zachód odwraca się plecami do prześladowanych chrześcijan, wita radykalnych muzułmanów   Ibrahim   2022-10-26
Opowieści byłego premiera kraju wielkości znaczka pocztowego   Koraszewski   2022-10-25
Odsłonić prawdziwe poglądy antysemitki   Kirchick   2022-10-22
Dzięki administracji Bidena Rosja i Iran są sobie bliższe niż kiedykolwiek   Rafizadeh   2022-10-21
Błąd „jeśli-to” powraca z pełną mocą z okazji umowy o granicy morskiej z Libanem     2022-10-14
Nowa bajka na zimę: “Europa jest ofiarą Amerykanów”   Godefridi   2022-10-12
Pan się myli, Panie Konstanty   Koraszewski   2022-10-12
Także dzisiaj niewolnictwo jest ogólnoświatową plagą   Jacoby   2022-10-11
FAIR – Fairness & Accuracy In Reporting – pokazuje skrajny brak szacunku wobec izraelskich Arabów     2022-10-09
Szef administracji Rady Praw Człowieka ONZ systematycznie naruszał zasady ONZ, ujawniają wycieki e-maili     2022-10-08
Czy Ilhan Omar lub Linda Sarsour dobrowolnie zdjęły hidżab w solidarności z irańskimi kobietami?   Chesler   2022-10-07
Rashida Tlaib, Jaskinia Lwa i wszechobecność nienawiści do Żydów ponad politycznymi podziałami (plus komiks)     2022-10-05
Dalekosiężne skutki śmierci Mahsy Amini   Mahmoud   2022-10-05
Jak USA roztrwoniły swoje strategiczne minerały   Bergman   2022-10-04
Główny nurt i władczyni pierścionka   Koraszewski   2022-10-03
Iran: dymiący wulkan   Taheri   2022-10-03
Iran kupił ponad milion hektarów ziemi w Wenezueli     2022-10-02
Wojownicy sprawiedliwości społecznej ignorują arabskich właścicieli niewolników   Bard   2022-10-01
Czy irański naród otrzyma wsparcie demokratycznego Zachodu?   Koraszewski   2022-09-30
Rosja i Iran: przyjaźń czy tylko partnerstwo?   Amos   2022-09-25
Niebezpieczne związki, czyli sojusze wiernych i niewiernych   Koraszewski   2022-09-24
Nierozwiązywalne konflikty na Bliskim Wschodzie   i Alberto M. Fernandez   2022-09-18
Trzecia droga skręca w prawo   Koraszewski   2022-09-17
Palestyńczycy i świat nie potrzebują jeszcze jednego, skorumpowanego, upadłego, terrorystycznego państwa arabskiego   Toameh   2022-09-17
Jak Zachód zbudował rosyjskiego wroga   Taheri   2022-09-16
Dlaczego ludzie nienawidzą?   Koraszewski   2022-09-15
Fundamentalna irracjonalność palestinizmu   Bellerose   2022-09-14
Administracja Bidena “zaniepokojona” izraelskimi rajdami na Zachodni Brzeg   Fitzgerald   2022-09-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk