Prawda

Niedziela, 7 czerwca 2020 - 00:03

« Poprzedni Następny »


Palenie (i regulacje europejskie) zabijają


Matt Ridley 2014-03-06


Sondaże pokazują, że e-papierosy są obecnie najpopularniejszą metodą rzucania palenia mimo braku zachęty ze strony władz. Weź w aptece ulotkę o tym, jak rzucić palenie, a zobaczysz, że się o nich nawet nie wspomina.

Czy to koniec palenia? Nie, jeśli biurokraci będą mogli temu zapobiec.


Wszyscy znają reputację Szwecji w rozwiązywaniu problemów od edukacji po bankowość. Szwedzi wyprzedzają także Europę w uporaniu się z paleniem. Mają zdecydowanie najmniej palaczy na głowę populacji w krajach UE. Śmiertelność na raka płuc mężczyzn powyżej 35 roku życia wynosi w Szwecji mniej niż połowę wskaźnika brytyjskiego.


Czy zrobili to przez bardziej fanatyczne usuwanie poza nawias, edukowanie i zawstydzanie palaczy w paternalistyczny sposób skandynawski? Nie – zrobili to dzięki innowacji i konkurencji. W latach 1980 Szwedzi udoskonalili produkt tytoniowy zwany snus, który wkłada się pod górną wargę. Dostajesz nikotynę, ale nie substancje smoliste. Snus jest najpopularniejszym i najskuteczniejszym sposobem rzucenia palenia w Szwecji (i Norwegii).


W Wielkiej Brytanii snus jest niedostępny w sprzedaży z tego prostego powodu, że UE zakazała go. Kiedy Szwecja przyłączyła się do UE, wynegocjowała specjalną klauzulę, zezwalającą na snus. Do dzisiaj, mimo obfitych dowodów, że snus taśmowo ratuje życie Szwedów i mimo miażdżącej krytyki słabiutkiej obrony własnej polityki, Komisja Europejska nadal trzyma się tego zakazu.


Można pomyśleć, że dość to marginalny temat dla takiego organu opiniotwórczego jak „Times”, ale jest to istotne tło dla debaty o papierosach elektronicznych – skoro bowiem snus potrafi zmniejszyć o połowę palenie i zgony na raka płuc, pomyślmy, co potrafiłyby zrobić papierosy elektroniczne. Są to przedmioty, które naśladują czynność palenia, ale są, być może, tysiąc razy bezpieczniejsze i sprzedaż ich podwaja się co roku bez żadnej zachęty rządowej czy kampanii porad medycznych. E-papierosy mogłyby wyprzeć palenie w dwadzieścia lat. Profesor David Nutt z Imperial College opisuje je jako „największy postęp w dziedzinie ochrony zdrowia od czasu szczepionek”.


Sprzedaż tytoniu spada w Ameryce i w Europie i przemysł ten obawia się, że papierosy elektroniczne stanowią dla niego „moment Kodaka” – kiedy fotografia cyfrowa błyskawicznie zniszczyła tradycyjne aparaty fotograficzne. Wells Fargo w USA przewiduje, że w ciągu dziesięciu lat sprzedaż e-papierosów wyprzedzi sprzedaż normalnych papierosów.


Sondaże pokazują, że e-papierosy są obecnie najpopularniejszą metodą rzucania palenia mimo braku zachęty ze strony władz. Weź w aptece ulotkę o tym, jak rzucić palenie, a zobaczysz, że się o nich nawet nie wspomina. Kiedy przemawiałem na ten temat w Izbie Lordów, zdumiała mnie olbrzymia liczba reakcji entuzjastów e-papierosów. Szczególnie zaskakujące było to, jak wielu z nich mówiło, że przez dziesięciolecia próbowali rzucić palenie, aż wreszcie im się udało.


Niemniej, zamiast witać tę technologię z otwartymi rękami, nasze władze, czy to w Brukseli, czy w Whitehall, są zdecydowane przeszkodzić jej. W zeszłym tygodniu Parlament Europejski przegłosował poparcie dla propozycji Komisji, która zakazuje papierosów elektronicznych wielokrotnego użytku oraz tych, których koncentracja nikotyny przekracza 20 mg/ml. Nasz rząd jest zdecydowany na wprowadzenie tych europejskich  restrykcji do prawa brytyjskiego, podbechtywany przez British Medical Association i przemysł farmaceutyczny, bełkoczący o ochronie dzieci przed nowym zagrożeniem i nie życzącym sobie ponownej normalizacji palenia.


Dlaczego przedstawiciele publicznej służby zdrowia są tacy oporni? Komisja Europejska często okazuje nadmierną ostrożność wobec innowacji, rozważając ryzyko nowego produktu, jak by nie było małe, ale nie biorąc pod uwagę ryzyka starego produktu, który ten nowy ma zastąpić – z tego wynika jej postawa wobec na przykład  genetycznie modyfikowanych upraw. Podnosząc sprawę nieznanego (ale niewielkiego) ryzyka e-papierosów establishment zdrowia publicznego nie rozumie istoty rzeczy. To, co się liczy, to redukcja szkodliwości, nie doskonałe, utopijne bezpieczeństwo. Nie pozwól, by najlepsze było wrogiem dobrego, powiedział Voltaire. Zakaz mocnych e-papierosów, tych, które wybierają ludzi próbujący rzucić palenie, może przeszkodzić w uratowaniu życia 100 tysięcy Europejczyków rocznie, według symulacji London Economics.


A jest jeszcze efekt Dunning-Krugera, zgodnie z którym ludzie niekompetentni są zbyt niekompetentni, by widzieć niekompetencję. Urzędnik UE, z licencjatem z uniwersytetu na Malcie, tak sknocił przedstawienie wyników badań 15 naukowców o redukcji szkód dzięki e-papierosom, że wszyscy oni napisali poprawki do jego prezentacji.


Regulator medyczny rządu brytyjskiego, MHRA, uparcie trzyma się wiary, że regulacje medyczne ulepszą postęp technologiczny e-papierosów, ignorując całe tomy dowodów na to, że wysokie bariery na wstępie w sposób nieunikniony dławią innowacje. Lekarze reprezentujący BMA wydają się nienawidzić myśli o ludziach kupujących produkt, który pomoże im rzucić palenie, zamiast dostawać go na receptę. Co gorsza, niektóre firmy reklamujące e-papierosy i sprzedające je w sieci sklepów Boots, są obecnie filiami samego Szatana – przemysłu tytoniowego. Nie chcąc naśladować Kodaka firmy tytoniowe pospiesznie wkupują się w przemysł e-papierosów.


Wielkie firmy farmaceutyczne chcą regulacji rywala, bo zarabiają krocie na zastępczych terapiach nikotynowych (plastrach i gumach), które mają marne osiągnięcia jako pomoc w rzuceniu palenia. A politycy? No cóż, wydaje się, że po prostu cieszy ich zakazywanie rzeczy.


W skrócie, mówi profesor Gerry Stimson z London School of Hygiene and Tropical Medicine, reakcja władz na e-papierosy jest zdominowana przez próby zachowania prawa mówienia co dla ludzi dobre i odebrania tego prawa oddolnemu ruchowi samopomocy konsumentów. Stare zawołanie biurokraty: „Nie wynalezione przez nas”.


Powodem, że ta cyniczna kampania wygrała, jest to, że większość z nas myli nikotynę z paleniem. Według wszystkiego, co wiadomo, nikotyna w dawkach obecnych w dymie papierosowym jest nieszkodliwa. Zabijają substancje smoliste. Nikotyna jest uzależniająca, ale uzależniająca jest także kofeina, a kubek kawy zawiera dużo więcej potencjalnie niebezpiecznych chemikaliów niż e-papieros. Palenie e-papierosa może być mniej ryzykowne  niż picie kawy.


Niemniej, mamy tak wbite w mózgi, że nikotyna jest szkodliwa, iż nie możemy patrzeć na reklamę e-papierosów bez odruchu Pawłowa obrzydzenia i wyplucia z siebie steku bzdur o ochronie dzieci przed możliwym wpadnięciem w nałóg  (zamiast o możliwości wydostania z szponów palenia). Tę ignorancję wykorzystują reakcyjni przeciwnicy tej zakłócającej spokój i ratującej życie innowacji. Najwyraźniej wolą, by nałóg palenia zanikał bardzo powolną, ale nadzorowaną przez biurokratów drogą przez następnych 50 lat, zamiast niemal w pełni zaniknąć w 20 lat.


Artykuł opublikowany po raz pierwszy w Times.


Smoking (and European regulation) kills

The Rational Optimist, 4 marca 2014

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Matt Ridley

Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. e-papieros jest super Marek C 2014-03-06
1. wyznania biernego palacza Rafał 2014-03-06


Notatki

Znalezionych 1539 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpieczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk