Prawda

Sobota, 2 marca 2024 - 16:35

« Poprzedni Następny »


Tydzień walki z apartheidem

Dramat syryjskich chrześcijan


Andrzej Koraszewski 2014-03-06

Prześladowania chrześcijan na Bliskim Wschodzie nie ograniczają się do Syrii i Iraku, mają miejsce w Egipcie i w wielu innych krajach. Bezpośrednie prześladowania, przemoc fizyczna, dyskryminacja prawna i ekonomiczna powodują, że na całym Bliskim Wschodzie populacja chrześcijan systematycznie i szybko spada. Wyjątkiem jest tylko jeden kraj.

Sto lat temu w Turcji zaczęły się pogromy Ormian, które przekształciły się w masowe rzezie, zakończone dopiero w 1917 roku. Zginęło wówczas około półtora miliona Ormian, (arabskich chrześcijan tzw. Syriaków, zamordowano w tym samym czasie około 250 tysięcy). Niektórzy zdołali uciec, między innymi do spokojniejszego wówczas regionu, będącego dzisiejszą Syria. Dziś niektórzy potomkowie tamtych uciekinierów, próbując uciec przed pogromami chrześcijan w Syrii, starają się przedostać do Turcji.       


Trwająca trzeci rok wojna domowa w Syrii kosztowała już ponad 140 tysięcy ludzkich istnień, ponad dwa i pół miliona ludzi to uciekinierzy, którzy znaleźli się poza Syrią, szacunki tych, którzy zostali bez domów na terenie samej Syrii są pełne sprzeczności.


Urząd Wysokiego Komisarza do Spraw Uchodźców ONZ nie dzieli ludzi według wyznania, ale dyrektor jednej z międzynarodowych organizacji chrześcijańskich, Mark Ohanian, twierdzi, że 300 do 500 tysięcy chrześcijan uciekło przed pogromami z Syrii. [1]


Wielu chrześcijan z Syrii znalazło schronienie w górskich wsiach irackiego Kurdystanu, około 20 tysięcy chrześcijan syryjskich zdołało przedostać się do Armenii.


Rebelianccy islamiści atakują chrześcijan motywowani religijnym fanatyzmem oraz korzystając z całkowitej bezkarności, kierując się żądzą zysku.


Jan Piaseczny pisał we wrześniu 2013 roku w tygodniku „Przegląd” , że w Syrii chrześcijanie znaleźli się w krzyżowym ogniu i w wyniku wojny domowej i są mordowani, wyganiani ze swoich domów, przemocą nawracani na islam. Autor cytuje  słowa patriarchy Ignacego Józefa III Younan, który mówił:  


„Syryjscy chrześcijanie zostali przez Zachód zdradzeni i sprzedani za ropę. Zachód przez ostatnie dwa lata nie robił nic poza zaopatrywaniem w broń rebeliantów, wszystko jedno, czy są islamistami czy nie”.


Piaseczny pisze o przypadkach mordowania chrześcijan przez rebeliantów, rabowania, wyganiania z domów, niszczenia kościołów, zastraszania, nakładania specjalnego podatku na niewiernych (dżizja), kończy swój artykuł stwierdzając, że:


"Syryjscy chrześcijanie obawiają się losu irackich współwyznawców. Przed amerykańskim najazdem na Irak, który rozpoczął się w marcu 2003 r., w tym kraju mieszkało około miliona chrześcijan. Reżim Saddama Husajna zapewniał im ochronę. Wskutek inwazji armii USA Irak ogarnął chaos. Chrześcijanie padli ofiarą prześladowań ze strony dżihadystów i rebeliantów. Ponad 60 kościołów spalono, setki wyznawców Chrystusa zamordowano. [...] Obecnie w Iraku zostało najwyżej pół miliona chrześcijan, przy czym bezpiecznie czują się tylko na autonomicznym terytorium irackiego Kurdystanu."


Wśród syryjskich rebeliantów najbardziej wrogim ugrupowaniem  jest tzw. „Islamskie Państwo Iraku i Syrii” (ISIS). 28 lutego 2014, w Specjalnym komunikacie MEMRI  nr 5664, opisywano jeden z wielu przykładów siania terroru wśród chrześcijan:  


„Islamskie Państwo Iraku i Syrii, które opanowało miasto Al-Rakka, ogłosiło, że podpisało pakt ‘bezpieczeństwa’ z chrześcijańskimi mieszkańcami miasta w zamian za przyjęcie praw dhimma – protekcji. W oświadczeniu z 23 lutego 2014 r., które ISIS opublikowało w mieście, organizacja mówi, że dała chrześcijanom, którzy uciekli z Al-Rakka, ale teraz chcą powrócić, trzy możliwości:

 1. Nawrócenie na islam
 2. Zaakceptowani warunków dhimma
 3. Odrzucenie tych ofert i stanięcie w obliczu wojny


W oświadczeniu twierdzą, że porozumienie w sprawie podpisania paktu zostało zawarte na spotkaniu przedstawicieli ISI i społeczności chrześcijańskiej.


Sformułowania i paragrafy paktu naśladują pakty dhimma zawierane przez średniowieczne państwa islamskie z kilkoma modyfikacjami, które uwzględniają nowoczesność, takimi jak zakaz używania megafonów do ogłaszania modlitw. Tekst rozpoczyna się polemiką z chrześcijaństwem, cytuje wersety koraniczne oznajmiające wyższość islamu nad chrześcijaństwem i prawdziwość islamskiego stanowiska teologicznego.


Następnie stanowi: "To jest protekcja, którą Abdallah Abu Bakr Al-Baghdadi, dowódca wiernych, przyznał chrześcijanom z Al-Rakka. Ich kościoły i otoczenie nie zostaną zniszczone ani uszkodzone, ani też ich własność. Nie będą przymuszani w sprawie religii [tj. nie będą zmuszeni do nawrócenia się na islam] i żaden z nich nie dozna krzywdy.”


Pakt zawiera następujące ograniczenia dla chrześcijan:

 1. Zabrania się im budowania nowych kościołów lub odbudowy zniszczonych.
 2. Nie wolno im pokazywać krzyży ani książek religijnych i mają zakaz używania megafonów, by oznajmiać swoje modlitwy.
 3. Nie wolno im czytać swoich książek głośno w obecności muzułmanów ani bić w dzwony.
 4. Nie wolno im prowadzić żadnych wrogich działań przeciwko ISIS ani dostarczać schronienia szpiegom i osobom poszukiwanym przez ISIS. Muszą informować ISIS o każdym „spisku” przeciwko niemu.
 5. Muszą powstrzymać się przed jakimkolwiek okazywaniem wiary poza swoim kościołem.
 6. Nie wolno im przeszkadzać żadnemu członkowi ich społeczności w nawróceniu się na islam.
 7. Muszą szanować islam i muzułmanów i w żaden sposób nie obrażać ich religii.
 8. Chrześcijanie zobowiązali się do płacenia pogłównego [w wysokości] "4 złotych dinarów" tj. 17 gram złota bogaci, 8,5 o średnim dochodzie i połowę tego biedni.
 9. Mają zakaz noszenia broni.
 10. Mają zakaz sprzedaży wieprzowiny lub wina muzułmanom oraz publicznej konsumpcji.
 11. Muszą podporządkować się wszystkim dodatkowym ograniczeniom, które ISIS może narzucić na ich ubiór, zawód lub w innych sprawach.


W zakończeniu ISIS stwierdza, że jak długo chrześcijanie będą podporządkowywać się tym ograniczeniom, będą chronieni. Jeśli je naruszą, będą traktowani jak wrogowie na wojnie.”


Prześladowania chrześcijan na Bliskim Wschodzie nie ograniczają się do Syrii i Iraku, mają miejsce w Egipcie i w wielu innych krajach. Bezpośrednie prześladowania, przemoc fizyczna, dyskryminacja prawna i ekonomiczna powodują, że na całym Bliskim Wschodzie populacja chrześcijan systematycznie i szybko spada. Wyjątkiem jest tylko jeden kraj, gdzie liczba chrześcijan rośnie, swoboda wyznania jest w pełni respektowana, a chrześcijanie mają takie same prawa polityczne jak reszta mieszkańców.    

[1] Źródło: http://english.alarabiya.net/en/perspective/features/2014/02/28/-Christians-fleeing-Syria-head-to-Turkish-homeland-.html    


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj
Komentarze
1. Armine, Sister... kaja 2014-03-27


Notatki

Znalezionych 2556 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wszyscy jesteśmy imigrantami   Koraszewski   2024-03-02
Współudział UE w finansowaniu irańskiego terrroru   Rafizadeh   2024-03-01
Dzień po i jego konteksty   Koraszewski   2024-02-26
Sabotowanie romansu USA-Izrael   Altabef   2024-02-24
Eurowizja i bębny wojny   Collins   2024-02-23
Milczenie feministycznych owiec: ani słowa o horrorach HamasuZwolennicy #MeToo milczeli.   Chesler   2024-02-22
A zwycięzcą jest – Hamas!   Dershowitz   2024-02-21
"Palestyńczycy są tacy sami jak my", zapewnia mędrzec Blinken   Pandavar   2024-02-20
Żyjemy w momencie kulturowego chaosu   Meotti   2024-02-20
Chleba naszego powszedniego daj nam Google   Koraszewski   2024-02-19
Jak propalestyńscy są zachodni demonstranci?     2024-02-16
@Guardian kłamie, żeby przedstawić żołnierzy IDF jako potwory – ale pokazuje, że @IDF pozostaje najbardziej moralną armią na świecie     2024-02-15
Blinken powinien wiedzieć, że Autonomia Palestyńska jest równie zła jak rządy Hamasu w Gazie   Marcus   2024-02-14
Czy może istnieć uczciwa propalestyńska lewica?   Levick   2024-02-14
Hipokryzja zdefiniowana: grupy praw człowieka martwią się wszelkimi ograniczeniami w przepływie uchodźców, ale milczą w sprawie Egiptu, który zakazuje wjazdu jakimkolwiek uchodźcom z Gazy     2024-02-13
Czy uchodźcy żydowscy i arabscy są równi?Mimo prawie miliona żydowskich uchodźców z krajów arabskich, Organizacja Narodów Zjednoczonych nadal ma obsesję wyłącznie na punkcie potomków uchodźców arabskich.   Julius   2024-02-11
Kilka uwag wokół niepewności   Koraszewski   2024-02-09
Moi drodzy Palestyńczycy: Czas pozbyć się naszych przywódców i przyjąć izraelskie oferty pokojowe   Eid   2024-02-07
Jak zdemontować UNRWA: instrukcja krok po kroku     2024-02-07
Wojna Izraela z Hamasem jest najmniej śmiercionośną wojną w regionieDlaczego więc media opisują go jako „jedną z najbardziej śmiercionośnych… w historii”?   Greenfield   2024-02-06
Zdradziecka awangarda intelektualna   Koraszewski   2024-02-04
Departament Stanu a rzeczywistość   Bard   2024-02-03
Szef ONZ twierdzi, że Palestyńczycy mają „prawo do państwowości”. Dlaczego?   Fitzgerald   2024-02-03
UNRWA istnieje, aby pomóc w prowadzeniu wojny, której celem jest likwidacja Izraela   Tobin   2024-02-02
Islamscy terroryści tworzą klęski głodowe, żeby czerpać korzyści z pomocy zagranicznejWalka z terrorystami nie powoduje klęsk głodowych; pomoc humanitarna dla terrorystów powoduje klęski głodowe.   Greenfield   2024-02-01
Kto pierwszy mrugnie w wojnie w Gazie?   Fernandez   2024-02-01
Dokumentowanie działań umożliwiających zbrodnie wojenne Hamasu: agencje ONZ, programy pomocy rządowej i organizacje pozarządowe   Steinberg   2024-01-31
Prawdziwe ludobójstwa, które świat ignorujeZamiast przeciwstawić się prawdziwym zbrodniom przeciw ludzkości, społeczność międzynarodowa obrzuca Izrael krwawymi oszczerstwami.   Bryen   2024-01-29
Wysoki Przedstawiciel UE, Josep Borrell, przyznaje, że chce „dwóch państw”, a nie „pokoju”     2024-01-26
Błędna odpowiedź Bidena w sprawie TajwanuGłównym zagrożeniem dla pokoju w Azji nie jest niepodległość Tajwanu, ale chińska wojowniczość.   Jacoby   2024-01-26
Jak zakończyć cierpienia Palestyńczyków   Tawil   2024-01-24
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-23
Złóżmy pozew przeciwko UNRWA w Hadze   Bedein   2024-01-23
Jak Princeton wybiela haniebną historię Kena Rotha   Steinberg   2024-01-22
Jedna wojna i dwie wizje   Taheri   2024-01-21
Pytasz, czy jesteś antysemitą?   Koraszewski   2024-01-21
“Koszmar zatajonych pieniędzy”: jak Katar kupił Ligę Bluszczową   Williams   2024-01-20
“Krwawe Boże Narodzenie”: chrześcijanie masakrowani w nigeryjskim ludobójstwie   Ibrahim   2024-01-17
Pracownicy pomocy humanitarnej wspierają Hamas   Bard   2024-01-13
Samobójcza głupota „rozwiązania w postaci dwóch państw”   Anderson   2024-01-12
Starzy orędownicy procesu pokojowego i wojna w Gazie   Flatow   2024-01-11
Dlaczego chrześcijańscy przywódcy ignorują ataki na swoją społeczność   Tawil   2024-01-10
Masha Gessen, lub, ври, да знай же меру   Fitzgerald   2024-01-09
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-06
Izrael ma nie tylko armię najbardziej moralną, ale także najbardziej przejrzystą     2024-01-06
Krytycy Izraela po prostu nie chcą, aby Izrael zwyciężył   Tobin   2024-01-05
Kto popiera Hamas?   Dershowitz   2024-01-04
Nie ma „upokorzonej izraelskiej męskości”   Chesler   2024-01-02
Nie ma porównania pomiędzy przemocą palestyńską i żydowską na Zachodnim Brzegu     2024-01-02
Odzyskanie romantyzmu naszej sprawy   Greenfield   2023-12-28
Przyszła strategia ekonomiczna dla pokoju   Mahjar-Barducci   2023-12-25
“Przebudzenie” zagraża amerykańskim Żydom   Tobin   2023-12-23
Dziesięć podstawowych faktów na temat wojny z Hamasem, o których media nie mówią     2023-12-23
Zakazanie przez Bidena prawa wjazdu do USA dla „stosujących przemoc osadników” izraelskich zablokowałby tych, którzy po prostu nie zgadzają się z jego polityką   Kontorovich   2023-12-21
Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie   Koraszewski   2023-12-20
Czy dysonans poznawczy Bidena może pozwolić Izraelowi wygrać wojnę?   Tobin   2023-12-19
Dlaczego islamiści roszczą sobie prawa do ziemi niemuzułmańskiej?   Bulut   2023-12-18
Polityka tożsamości i zaburzenia kognitywne   Koraszewski   2023-12-18
Symfoniczna wersja terroru   Taheri   2023-12-15
Wsparcie dla terroru: jak terroryści wykorzystują organizacje humanitarne   i Nathaniel Rabkin   2023-12-14
Zdumiewająca naiwność Izraelofobów. Zachodnie oburzenie wywołane wyłapywaniem przez IDF podejrzanych członków Hamasu jest absurdalnym kwiecistym moralizowaniem.   O'Neill   2023-12-13
Redaktor kuwejckiej gazety: Hamas powinien być ścigany sądownie za śmierć i zniszczenie, jakie ściągnął na Gazańczyków atakiem z 7 października     2023-12-11
Tak daleko, tak blisko   Koraszewski   2023-12-10
Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk