Prawda

Sobota, 23 stycznia 2021 - 15:52

« Poprzedni Następny »


O Kanadzie, Izraelu i ludach rdzennych


Ryan Bellerose 2016-12-22


W poniedziałek 28 listopada 2016 r. gazeta “Toronto Star” opublikowała artykuł napisany przez dra Yousefa Jabareena, palestyńskiego członka izraelskiego Knessetu, pod tytułem “What Israel Can Learn From Canada.” [Czego Izrael może nauczyć się od Kanady?] Poniżej jest odpowiedź na ten artykuł Ryana Bellerose, koordynatora B’nai Brith Canada na Kanadę Zachodnią.

Szanowny Doktorze Jabareen,


Przeczytałem właśnie pana artykuł w “Toronto Star” i choć doceniam Pana podziw dla mojego kraju, uważam, że było tam kilka nieścisłości, na które należy zwrócić uwagę.


Po pierwsze, uważam za paradoksalny fakt, że zaczyna Pan od stwierdzenia, iż jest Pan “arabsko-palestyńskim obywatelem Izraela”, państwa, które Panu płaci jako członkowi parlamentu, by natychmiast przystąpić do potępienia demokratycznej natury tego państwa w kwestii praw Palestyńczyków.


Na coś trzeba się zdecydować.


Mówi Pan, że historia Kanady uznania i przezwyciężenia dyskryminacji i nierówności jest godna pochwały, ale trudno mi uwierzyć, że Pan, jako potomek kolonialistów rozumie historię Kanady.


Na początek, jest Pan członkiem parlamentu, co pozwala Panu reprezentować arabską populację Izraela, ale zamiast reprezentowania jej, używa Pan swojej pozycji do szerzenia oszczerstw o Izraelu. Zamiast próbować polepszyć życie Arabów izraelskich, marnuje Pan czas na ataki na jedyne państwo na Bliskim Wschodzie, które rzeczywiście traktuje swoją populację mniejszościową jak istoty ludzkie.


Skarży się Pan, że Izrael ma wiele “cech” demokracji (zakładam, że w próbie zasugerowania, że nią nie jest), niemniej Arabowie nie tylko mają w Izraelu prawo głosu, ale autentycznie uczestniczą w zarządzaniu krajem. Ponadto Arabowie izraelscy nie są zmuszani do oddawania czci Bogu na sposób żydowski ani nie są zmuszani do mówienia po hebrajsku. Czy mogę zapytać ile kościołów i synagog zbudowano w ciągu ostatnich pięciu lat w Pana „arabskich i demokratycznych” krajach sąsiednich?


Przejdźmy do Pana najmniej zgodnej z prawdą wypowiedzi. Twierdzi Pan, że jest Pan “Arabem-Palestyńczykiem”, ale także, że jest Pan pozostałością „rdzennego ludu palestyńskiego”. Co tu jest prawdą? Bowiem roszczenie sobie statusu rdzenności, przyznając równocześnie, że jest Pan potomkiem Arabów, którzy okupowali cały Bliski Wschód w siódmym wieku, jest obraźliwe dla rzeczywistych rdzennych ludów, takich jak mój. Twierdząc, że ma Pan taki status, ponieważ Pana lud ukradł ziemię rdzennemu ludowi już dawno temu, pokazuje Pan tylko, że nie wie Pan skąd się bierze i na czym polega status rdzenności.


W artykule podaje Pan niedorzeczny przykład tego, dlaczego Kanada jest inkluzyjna: bo rząd musi udzielać usług w obu naszych oficjalnych językach, angielskim i francuskim. W rzeczywistości jednak, oba te języki są językami kolonialnymi i żaden z oficjalnych języków nie jest liczącym trzy tysiące lat językiem rdzennym.


Okazuje się, że denerwuje Pana, doktorze Jabareen, że komunikacja rządowa w Izraelu odbywa się po hebrajsku. Ale co z każdym arabskojęzycznym krajem, takim jak Jordania, Syria, Irak, Arabia Saudyjska, Jemen, Katar lub Kuwejt, gdzie cała komunikacja rządowa odbywa się po arabsku? Zgaduję jednak, że wszyscy powinniśmy być oburzeni, że maleńki Izrael, jedyne państwo na świecie, gdzie Żydzi stanowią większość, ma czelność używania  liczącego trzy tysiące lat języka rdzennego? Co za bezczelność!?!


W artykule pisze Pan, że “Karta Praw i Swobód Kanady gwarantuje równość dla wszystkich”. A czy wie Pan, że rdzenni Kanadyjczycy, mój lud, jesteśmy rządzeni przez coś, co nazywa się “Indian Act”? Czy może Pan powiedzieć nam wszystkim nazwę sytuacji, kiedy istnieją dwa różne prawa dla dwóch narodów w tym samym państwie? Podpowiem Panu. To rymuje się z szmapartheid.


Twierdzi Pan, że Arabowie są niedoreprezentowani w izraelskich władzach, jak zatem to się stało, że Pan, Arab, jest członkiem Knesetu? Jak to jest, że tak wielu arabskich lekarzy, prawników i przedsiębiorców robi kariery w Izraelu? Prawda, szkoły palestyńskie są niedofinansowane, podczas gdy Mahmoud Abbas i jego kumple żyją w wartych miliony dolarów rezydencjach, Hamas wydaje miliony na infrastrukturę terroru, a arabscy parlamentarzyści tacy jak Pan, opłacani z izraelskich podatków, nie chcą tego widzieć, to czyja to jest właściwie wina? Skarży się Pan, że Arabowie nie mogą wynająć mieszkań w niektórych dzielnicach, ale milczy całkowicie o tym, że Arabowie, którzy sprzedają ziemię Żydom, muszą robić to po kryjomu – albo zostaną zabici. Czy nie jest to również warte Pana krytyki?


Jako prawnikowi, który specjalizuje się w problematyce praw obywatelskich, nie uchodzi Panu szerzenia oszczerstw o kraju, który te prawa Panu gwarantuje. Jeśli mówi Pan o prawach obywateli palestyńskich, dlaczego nie zwraca się Pan do ich przywódców, by wprowadzili znaczące zmiany? Jeśli mówi Pan o Arabach izraelskich, absolutnie zgadzam się, że powinni mieć równe możliwości, przynajmniej jak długo są lojalnymi obywatelami, którzy okazują tę lojalność wobec swojego kraju.


Być może najbardziej godne pogardy w tych Pana uwagach, doktorze Jabareen, jest Pana oskarżenie, że Żydzi usuwają rdzenne nazwy miejsc w Izraelu i to pisze Pan po próbach UNESCO i Autonomii Palestyńskiej napisania na nowo historii judeo-chrześcijańskiej i zakwestionowaniu żydowskich i chrześcijańskich związków z Jerozolimą i jej miejscami świętymi.

Jestem Kanadyjczykiem i kocham mój kraj, choć kocham go bardziej za marzenie, o tym jakiej Kanady chcę, niż za to, jaka jest. Podobnie jak Pan wiem, że są rzeczy, które trzeba naprawić. Ale w odróżnieniu od Pana nie biegam wokół, opowiadając kłamstwa o moim kraju.


Być może powinien Pan być bardziej świadomy tego, że mówienie o Palestyńczykach jako “rdzennej” ludności wspiera waszą systematyczną kampanię fałszowania historii żydowskiej. Jako reprezentant Arabów izraelskich w Knesecie istotnie ma Pan obowiązek mówienia w imieniu Arabów. Ale ma Pan także obowiązek mówienia w imieniu Izraela.


On Canada, Israel And Indigenous peoples

Israellycool, 14 grudnia 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaRyan Bellerose


Kanadyjski działacz na rzecz praw Indian, studiował również historię Bliskiego Wschodu i rozpoczął ruch przeciwstawiania się kłamliwemu porównywaniu sytuacji amerykańskich Indian i Palestyńczyków.    


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1746 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13
Dlaczego znowu głosowałam na Trumpa   Nykiel-Herbert   2020-11-12
„Co izraelscy żołnierze robią palestyńskim dzieciom” -  recenzja   Kalwas   2020-11-12
Hipokryzja Demokratów szkodzi demokracji   Tobin   2020-11-11
Oblężenie Francji, 2020   Rosenthal   2020-11-10
Europa musi bezwarunkowo bronić swoich wartości   Harris   2020-11-10
Sukces Trumpa na Bliskim Wschodzie wynika z jego konkretnego (nie tylko retorycznego) poparcia dla trwałości Izraela     2020-11-09
Ataki na chrześcijan ukazują hipokryzję kontrowersji wokół  “bluźnierstwa”   Frantzman   2020-11-07
Corbyn to tylko jeden człowiek. Lewicowy antysemityzm to tradycja   Johnson   2020-11-07
Dziennikarz: rzemieślnik czy misjonarz?   Koraszewski   2020-11-06
Europa świadoma konsekwencji nadal finansuje radykalizację AP   Sucharewicz   2020-11-06
Odpowiedzialność instytucji za tsunami współczesnego antysemityzmu   Nirenstein   2020-11-05
Jak “New York Times” pomógł ukryć masowe morderstwo Stalina na Ukrainie   Tabarovsky   2020-11-04
Jak wygląda palestyńska porażka   Toameh   2020-11-04
Rzeczywisty dylemat Netanjahu (i Trumpa)   Glick   2020-11-02
Pora rozliczyć grupy “praw człowieka” za ich antysemityzm   Tobin   2020-10-30
“GUARDIAN” znowu propaguje kłamstwo o “50 rasistowskich prawach”   Levick   2020-10-29
Roosevelt i Żydzi   Rosenthal   2020-10-28
Dlaczego islam pilnie potrzebuje reformacji   Ayaan Hirsi Ali   2020-10-28
Jedna wojna i sześciu przegrywających   Taheri   2020-10-27
Zamordowanie francuskiego nauczyciela i sprawa terminologii używanej przez media   Frantzman   2020-10-26
Czy koniec wojen o ropę naftową?   Koraszewski   2020-10-24
Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19
“Przebudzony” świat idzie na wojnę przeciwko Wonder Woman   Tobin   2020-10-18
Arabia Saudyjska: My także mamy dosyć Palestyńczyków   Toameh   2020-10-17
Pokój z Izraelem jest koniecznością   Al-Dughaither   2020-10-16
Czy możliwe jest pohamowanie skrajnej stronniczości BBC?   Gerstenfeld   2020-10-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk