Prawda

Czwartek, 6 sierpnia 2020 - 11:40

« Poprzedni Następny »


Moje żydowskie spojrzenie na “Wojnę o Boże Narodzenie”


Forest Rain 2016-12-24

Oznaczony przez muzułmańskich fanatyków dom chrześcijan w Iraku.

Oznaczony przez muzułmańskich fanatyków dom chrześcijan w Iraku.Kto mógłby pomyśleć, że sceny w żłóbku i Św. Mikołaje w sklepach mogą być przedmiotem sporu w Ameryce? Że w pewnych kręgach mówienie “Merry Christmas” stało się tabu?

 

No! no!

 

Spędziłam pierwsze piętnaście lat mojego życia w Ameryce. Większość moich sąsiadów była chrześcijanami, nie Żydami. Wieszali świąteczne lampki na domach i mieli choinki. Niektórzy nawet chodzili na mszę o północy w Wigilię. Sklepy pełne były bożonarodzeniowej muzyki i dekoracji i tak samo było na ulicach.


To było śliczne.

 

Nigdy nie wyobrażałam sobie, że trzeba będzie o tym dyskutować. Wydaje się to dziwaczne, ale ponieważ stało się to tak sporną kwestią, ja, jako Żydówka, chcę powiedzieć chrześcijanom w Ameryce i gdzie indziej:

 

Na litość boską, po prostu mówcie: “Merry Christmas.”

 

Wasze święto nikomu nie grozi. Wasze święto nie grozi mojej tożsamości. Jeśli ta pora roku sprawia, że czujecie się bardziej chrześcijanami, to wspaniale. To, że jesteście bardziej chrześcijanami, nie powoduje, że czuję się mniej Żydówką.

 

Miło byłoby, gdybyście pamiętali, że ja też mam święto o tej porze roku. Nazywa się Chanuka (i nie ma nic wspólnego z Jezusem). Dla tych, którzy nie wiedzą: Żydowi życzy się „Szczęśliwej Chanuki”.

 

Zawsze odpowiadam chrześcijanom, którzy życzą mi “Merry Christmas”: “Dziękuję. Moje święto nazywa się Chanuka, ale oczywiście dziękuję”. Policja “poprawności politycznej” może uważać kogoś, kto składa nie te życzenia świąteczne co trzeba, jako coś niewłaściwego, rasistowskiego i za jakąś próbę podporządkowania mniejszości kulturze większości. Ja widzę tylko pomyłkę popełnioną w dobrych intencjach. Naprawdę, nie ma o czym mówić.

 

A jeśli nie pamiętacie, że ja też mam święto i że jest ono inne niż wasze, to naprawdę nie ma  dla mnie znaczenia. Wasze uznanie nie jest dla mnie konieczne, by wiedzieć, kim jestem. Byłoby to miłe, ale nie jest konieczne. To, co robicie, nie zmienia mojej tożsamości, mojej historii, moich rytuałów i mojej tradycji. Pozostanę sobą, a wy pozostaniecie sobą.

 

Jak już, to jako Żydówka, tym, o co chciałabym prosić chrześcijan, jest wykorzystanie tej chwili w roku na pamiętanie o prawdziwym znaczeniu Bożego Narodzenia. Czy pamiętacie, co macie świętować? Nie ma to nic wspólnego z prezentami, światłami, ani żywnością.

 

Konkurencja o to, kto dostanie najlepsze prezenty, nie ma nic wspólnego z obietnicą zbawienia dla każdego, niezależnie od tego, co zrobił w życiu. Olbrzymie posiłki rodzinne mają bardzo niewiele wspólnego z miłością i wdzięcznością.

 

Jako Żydówka chciałabym poprosić chrześcijan, by nie skupiali się na tym, co Żydzi, muzułmanie, Sikhowie lub buddyści mogą myśleć o waszym święcie. Zamiast tego, skupcie się na tym, co robicie z waszym świętem. Czego uczycie dzieci o Bożym Narodzeniu?

 

Jeśli uczycie je, by były bardziej podobne do Chrystusa, to jest najlepsza rzecz, o jaką mogłabym prosić. Idee nadziei, miłości do bliźniego, współczucia dla innych itd. są odwieczne. Nie muszę wierzyć w waszego Zbawiciela, by rozpoznać, że to są dobre rzeczy i że warto ich uczyć dzieci. Nie muszę być chrześcijanką, by mieć nadzieję, że nauczycie dzieci, by były podobne do Chrystusa, jak też wierzyć, że wszystkim nam będzie lepiej, jeśli to zrobicie.

 

Chciałabym też podkreślić, że istnieje rzeczywista “Wojna z Bożym Narodzeniem” i nie ma ona nic wspólnego ze Starbucks, decydującym się na wydrukowania “Marry Christmas” lub “Happy Holidays” na ich kubkach. Ani z tym, czy te kubki są czerwone, czy zielone.

 

Rzeczywista wojna z Bożym Narodzeniem dzieje się na Bliskim Wschodzie, w Afryce i w Chinach. Jest to wojna z chrześcijanami, którzy przysięgli iść śladami Nazarejczyka: Jezusa z Nazaretu (którego hebrajskim imieniem było Jehoszua). To jest kwestia życia i śmierci, nie kwestia ozdób świątecznych. 


Ta wojna jest przeciwko chrześcijanom, którzy są przeznaczeni na śmierć, ponieważ odmówili podporządkowania się Państwu Islamskiemu. Są to ludzie bici, bojkotowani, uważani za coś gorszego, aresztowani o świcie, mordowani bombami w kościołach i czasami także krzyżowani za swoją wiarę.

 

Te rzeczy nie dzieją się w Średniowieczu, nie jest to historia z przeszłości, to dzieje się tutaj i teraz w wielu miejscach na całym świecie.  

 

Ale kogo obchodzą chrześcijanie w Iraku lub Syrii, Afryce lub Chinach, skoro robi sie problem z wydrukowanych na kubeczkach słów “Merry Christmas”?

 

Może straciłeś pracę albo jesteś chory. Może przeraża cię Trump. Każdy ma coś, co kłopocze go w życiu. Według mojego żydowskiego myślenia, okres Bożego Narodzenia jest okazją dla chrześcijan do spojrzenia poza problemy własnego życia.

 

Mam nadzieję, że użyjecie tych świąt, żeby przynieść radość innym, ludziom w waszej społeczności, którzy mieli mniej szczęścia od was. Kupcie prezenty dla dzieci z biednej rodziny. Zaproście samotnego weterana na świąteczny obiad z waszą rodziną. Są niezliczone niewielkie czyny, które mogą sprawić dużą różnicę… Jeśli nie robicie niczego dla innych, bądźcie wdzięczni za to, co macie. Wasza „Wojna z Bożym Narodzeniem” jest absurdalna w porównaniu z prawdziwą wojna, wojną przeciwko chrześcijanom. Przerażające są głowy zatknięte na żerdziach płotów, egzekucje na placu miejskim. Wszystko inne to dziecinna zabawa, skargi przejedzonych.

 

 

Na litość boską, powiedzcie po prostu: “Marry Christmas” i bądźcie szczęśliwi, że macie swobodę powiedzenia tego.

 

Ja życzę moim chrześcijańskim przyjaciołom “A Very Merry Christmas!”

 

Będę zajęta tutaj, w Izraelu, zachwycając się cudami Chanuki. Jako dziecko uczono mnie o Chanuce, „o wielkim cudzie, który zdarzył się tam”. Teraz żyję w miejscu, gdzie mówimy: „wielki cud zdarzył się tutaj”. To jest MOJE dziedzictwo i na tym się skupię. 

 

Z pewnością nie będę myślała o ludziach, którzy zamiast “Happy Hanukah” lub “Merry Christmas” mówią “Happy holiday”.

 

To jest uroda wolności.

 

Bogu dzięki, nadal jesteśmy wystarczająco wolni, by wybierać, na czym się skupiamy, wybierać własne reakcje. Istnieją ludzie, których pozbawiono takiego luksusu.

 

My Jewish Perspective on War on Christmas

13 grudnia 2016

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Szanowna Pani Małgorzato Anna Zamarska 2016-12-24


Notatki

Znalezionych 1579 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk