Prawda

Wtorek, 19 lutego 2019 - 13:47

« Poprzedni Następny »


Niesprawiedliwy system sprawiedliwości Turcji: atak na ormiańskiego posła


Uzay Bulut 2019-02-01

Garo Paylan, ormiański członek tureckiego parlamentu, został fizycznie zaatakowany przez grupę posłów z rządzącej partii prezydenta Erdogana, AKP, ponieważ występował przeciwko „czystce etnicznej” Kurdów w Afrin w Syrii. Na zdjęciu Garo Paylan. (Zrzut z ekranu z wideo Armenian National Committee of America)
Garo Paylan, ormiański członek tureckiego parlamentu, został fizycznie zaatakowany przez grupę posłów z rządzącej partii prezydenta Erdogana, AKP, ponieważ występował przeciwko „czystce etnicznej” Kurdów w Afrin w Syrii. Na zdjęciu Garo Paylan. (Zrzut z ekranu z wideo Armenian National Committee of America)

Tureccy prokuratorzy złożyli wniosek o pozbawienie ormiańskiego posła immunitetu parlamentarnego za jego krytykę rządu prezydenta Recepa Tayyip Erdogana.  Powołując się na artykuł 301 tureckiego kodeksu karnego – który stanowi, że obrażanie Republiki Turcji, narodu tureckiego lub tureckich instytucji rządowych” podlega karze więzienia – biuro prokuratorskie w Diyarbakir rozpoczęło działania przeciwko Garo Paylan, który w 2015 roku został wybrany do Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji jako członek opozycyjnej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP).

Od tego czasu był wielokrotnie celem ataków ze strony Erdogana i jego rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).  

W marcu ubiegłego roku Paylan i inni posłowie z ramienia HDP zostali fizycznie zaatakowani przez grupę posłów z AKP za występowanie przeciwko ”etnicznej czystce” Kurdów w Afrin w Syrii, przeprowadzanej przez Turcję. Następnego dnia Paylan tweetował:

"Wczoraj wieczorem w parlamencie członkowie AKP próbowali nas zlinczować. Wszędzie pokazują swoje barbarzyństwo. Będziemy nadal przeciwstawiać się temu barbarzyństwu i zwyciężymy".

W maju 2017 roku Erdogan patrzył, jak 12 jego ochroniarzy biło protestujących w Waszyngtonie. W lipcu wszystkie zarzuty pod adresem ochroniarzy, poza siedmioma, zostały po cichu cofnięte.


Napad na Paylana podczas sesji parlamentarnej nie był pierwszym napadem. W maju 2016 roku, po głosowaniu przeciwko proponowanej ustawie o odebraniu immunitetu parlamentarnego jego kolegom-posłom, rozgniewani posłowie AKP popychali go, kopali i walili pięściami, nazywając go „ormiańskim łajdakiem”.


Stambulski Komitet Przeciwko Rasizmowi i Dyskryminacji Towarzystwa Praw Człowieka w Turcji (IHD) potępił ten atak w liście do przewodniczącego parlamentu. W liście czytamy, między innymi:

"Fizyczny atak członków Partii Sprawiedliwości i Rozwoju na członków Ludowej Partii Demokratycznej… w którym kilku członków HDP zostało rannych, w pełni ujawnił brak rządów prawa w tym kraju.


Sprawcy tego fizycznego ataku, który przypominał lincz, na członków parlamentu z ramienia HDP, popełnili poważne przestępstwo w czasie, kiedy czynione są znaczące wysiłki wypchnięcia Ludowej Partii Demokratycznej z polityki, więzi się posłów i nie dopuszcza do [spełniania] niezbędnych warunków reprezentowania narodu. 


To przestępstwo jest nie tylko przestępstwem agresji, pobicia i zranienia. Jest to także przestępstwo rasowej nienawiści…  


Ten akt rasizmu wobec Garo Paylana pod dachem Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji łamie także międzynarodowe konwencje, podpisane przez państwo tureckie, które zakazują rasizmu i dyskryminacji. Na przykład, Artykuł 14  Europejskiej Konwencji Praw Człowieka jednoznacznie zabrania dyskryminacji. Ponadto, państwo Republiki Tureckiej podpisało Deklarację Wiedeńską i Program Działania z 1993 r., które zobowiązują państwa-sygnatariuszy do podejmowania działań przeciwko rasizmowi”.

Kilka miesięcy później, w styczniu 2017 r., Paylan został ocenzurowany i otrzymał czasowy zakaz uczestniczenia w sesjach parlamentarnych po wygłoszeniu mowy, w której powiedział:

"Między 1913 a 1923 rokiem, my [Turcja] straciliśmy cztery narody: Ormian, Greków, Asyryjczyków i Żydów. Albo doświadczyli wielkich masakr i ludobójstwa, albo zostali poddani wymianie ludności i wygnaniu…


My [chrześcijanie] stanowiliśmy 40 procent [populacji kraju]. Teraz ledwo jest nas jeden na tysiąc. Wydaje się prawdopodobne, że coś się przydarzyło. Ja nazywam to ludobójstwem. Wy możecie nazywać to, jak chcecie. 


Ormianie wiedzą, co im zrobiono… Bardzo dobrze wiem, co zrobiono moim przodkom, mojemu dziadkowi. Dla was jestem jedną z ‘resztek po mieczu’ [tureckie powiedzenie, którym często określa się ocalałych z masakr dokonanych na chrześcijanach]… żeby wyciągnąć lekcje… z przeszłości, spójrzmy na nią razem”. 

Wypowiedź Paylana spotkała się z gniewnymi okrzykami członków AKP. Zastępca przewodniczącego Zgromadzenia, Ahmet Aydin, ostrzegł Paylana, by "uważał na [swoje] zachowanie i postawę i przestał wypowiadać słowa, które obrażają naród turecki”.


Tureccy posłowie przegłosowali zakaz uczestniczenia Paylana w obradach parlamentu przez kolejne trzy sesje, a część jego przemówienia o ludobójstwie Orman usunięto z protokołów parlamentu.


Histeria wokół przemówienia Paylana nie ograniczyła się jednak do parlamentu. W wyniku tego wystąpienia oraz wywiadu, jakiego Paylan udzielił ormiańskiej gazecie w Kanadzie, były rektor uniwersytetu wniósł przeciwko niemu skargę o popełnienie przestępstwa. Biuro prokuratora generalnego w Ankarze przyjęło tę skargę i pod koniec 2017 r. tureckie ministerstwo sprawiedliwości udzieliło pozwolenia na otwarcie formalnego śledztwa przeciwko Paylanowi z Artykułu 301.


Ten rodzaj wrogości do Ormian jest szeroko rozpowszechniony w tureckim społeczeństwie i, jak widać wyraźnie, ma poparcie i ochronę rządu.


Kolejny przykład: podczas wiecu poparcia dla Erdogana w Trabzon w październiku 2016 r. tłum zaczął skandować: "Ormiańskie kanalie nas nie odstraszą”. Erdogan i jego ministrowie nie interweniowali.  


Adwokat Paylana zgłosił wówczas skargę o popełnienie przestępstwa przeciwko organizatorom wiecu i tym, którzy wykrzykiwali obelgi pod adresem mniejszości etnicznej. W skardze czytamy, między innymi:

"Fakt, że Erdogan zachował milczenie i nie powstrzymał skandujących, ułatwia atakowanie Ormian… Paylana poważnie dotknęły te slogany i naraziły na groźby i obelgi ze strony ludzi, których [one] zachęciły”. 

Paylan ma powody obawiania się o swoje bezpieczeństwo. W styczniu 2007 roku, ormiański dziennikarz Hrant Dink został zastrzelony przed redakcją swojej gazety w Stambule. Dink, znany z otwartego mówienia o ludobójstwie Ormian, był oskarżony z Artykułu 301 i otrzymywał liczne groźby śmierci. Minęło 12 lat od śmierci Dinka, a sprawa jego zamordowania nadal nie jest rozwiązana.


Minęły trzy lat od kiedy tureccy parlamentarzyści słownie i fizycznie napadli na Paylana. Władze tureckie nie tylko nie zrobiły niczego, by zapobiec podzieleniu przez Paylana losu Dinka, ale prokuratorzy nasilają swoje starania o odebranie mu immunitetu parlamentarnego, żeby można go było postawić przed sądem z Artykułu 301 za „obrazę Turcji”. 


To jest parodia sprawiedliwości dokonywana przez ten właśnie system, którego zadaniem jest stanie na straży sprawiedliwości.


13 stycznia prezydent USA Donald Trump ostrzegł Turcję przed możliwymi sankcjami ekonomicznymi, jeśli zaatakują Kurdów w Syrii po wycofaniu wojsk amerykańskich z tego rozdartego wojną kraju. To była próba nacisku na reżim Erdogana, by postępował zgodnie z życzeniami USA. Waszyngton dobrze by zrobił, gdyby wywarł podobny nacisk na Ankarę, członka NATO, by przestała łamać prawa człowieka – i narażać życie mniejszości i krytyków takich jak Paylan.


Turkey’s Unjust Justice System: Armenian MP Under Attack

Gatestone Institute, 21 stycznia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaUzay Bulut

Publicystka turecka z Ankary, która obecnie przebywa w USA. Pisze o sobie, że urodziła się jako muzułmanka.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1231 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Unia Europejska wchodzi w kompletny orwellizm   Bergman   2019-02-19
Amerykanin w Warszawie i kilka uwag o historii   Koraszewski   2019-02-18
Fikcyjny Abbas jest wymówką, by patrzeć w inną stronę   Maroun   2019-02-18
To nie okupacja zabiła Ori Ansbacher   Yemini   2019-02-17
TIPH i groźby: tymczasowe i permanentne   Collins   2019-02-13
Kiedy Ameryka porzuci Afganistan, zapłacą za to kobiety   Chesler   2019-02-13
Dlaczego Teheran przekracza tylko „różowe linie”   Taheri   2019-02-12
Żydowski głos w Organizacji Narodów Zjednoczonych   Rogatchi   2019-02-11
Dlaczego Palestyńczycy sprzeciwiają się antyirańskiej koalicji   Toameh   2019-02-10
“Palestyński rząd” umiera, oksymoron się rodzi   Flatow   2019-02-08
Jeszcze Polska nie zginęła, czyli byle do wiosny   Koraszewski   2019-02-08
Nowy rok, ta sama stara Turcja   Bekdil   2019-02-05
Co kogo rani i jak mocno?   Koraszewski   2019-02-02
Niesprawiedliwy system sprawiedliwości Turcji: atak na ormiańskiego posła   Bulut   2019-02-01
Organizacja założona, by informować o więźniach sumienia, apeluje do  naszych sumień, by nie kupować u Żyda     2019-01-31
Co to znaczy, że jestem humanistą   Igwe   2019-01-30
Obiektyw Matti Friedmana i syzyfowe błoto   Rosenthal   2019-01-30
Pierwsza Żydówka, jaką spotkałem w Iranie   Rafizadeh   2019-01-29
Gdzie są granice nienawiści?   Koraszewski   2019-01-28
Termity, bigoci i GOAT: racjonalizacja współudziału w antysemityzmie   Dershowitz   2019-01-28
Antysemickie tworzenie stereotypów Żydów przez Palestyńczyków   Tavil   2019-01-25
Czy Rashida Tlaib jest winna bigoterii?    Dershowitz   2019-01-22
W poszukiwaniu mądrego…   Koraszewski   2019-01-22
Rząd USA odmawia ujawnienia antyizraelskiego podżegania w palestyńskich podręcznikach szkolnych   Bedein   2019-01-20
Nowe ”Monachium” Europy: Iran   Meotti   2019-01-16
Inna intersekcjonalność: ofiary islamu   Levin   2019-01-13
Pozostawianie ubogich tego świata w ciemności jest niemoralne   Lonborg   2019-01-12
Refleksje wokół kontrowersji na University of Michigan   Landes   2019-01-11
Dzieci Rewolucji Kulturalnej   Banker   2019-01-11
Duch pionierski Palestyńczyków   Shaw   2019-01-09
Jesteś tym, co czytasz, czego słuchasz, co  oglądasz   Koraszewski   2019-01-04
Polska - Szwecja - Ukraina   Garczyński-Gąssowski   2019-01-03
Przemysł produkcji kłamstw   Herf   2019-01-01
Romantyczna sztuka nierządu   Koraszewski   2018-12-31
Odpowiedź Mariam Barghouti, której ”Forward” nie wydrukuje   Landes   2018-12-29
Litera środowiskowej narracji, czy duch prawdy?   Koraszewski   2018-12-27
 Szpital za pokojową nagrodę Nobla   Frantzman   2018-12-26
Arabski historyk przyznaje, że nie ma palestyńskiego narodu   Bergman   2018-12-25
Zapomnij o rozwiązaniu w postaci dwóch państw: nieszablonowe myślenie o konflikcie izraelsko-palstyńskim     2018-12-21
Nowy wspaniały świat, czyli ludzie w sieci   Koraszewski   2018-12-20
Nowa Inkwizycja   Glick   2018-12-20
Młodzież pyta, prezydent Egiptu odpowiada     2018-12-19
Nowa cenzura, czyli powrót Policji Myśli?   Chesler   2018-12-18
Terror zapłatą za ludzkie zachowania   Flatow   2018-12-16
Zabijanie żydowskich dzieci!   Sherman   2018-12-13
Dlaczego prasa zwraca mniejszą uwagę na mordowanie dziennikarzy nie nazywających się Chaszodżdżi   Baum   2018-12-12
Ciemności znowu kryją ziemię   Koraszewski   2018-12-11
Palestyńczycy, o których nikt nie mówi   Tawil   2018-12-09
ONZ odrzuca rezolucję potępiającą terroryzm Hamasu   Koraszewski   2018-12-08
Sprawa palestyńska jest „islamska”     2018-12-07
Gdzie był UNIFIL, kiedy Hezbollah kopał tunel terroru?   Amos   2018-12-06
Pryncypialność i elastyczność w rozwiązywaniu problemów społecznych   Koraszewski   2018-12-05
Kindertransport – okazjonalna wielkoduszność   Gur   2018-12-04
List dra Denisa MacEoina do Edinburgh University Students' Association   MacEoin   2018-12-02
"Palestyna" urojona   Chesler   2018-12-01
Izrael i Jazydzi   Frantzman   2018-11-29
Nowy niebezpieczny zakręt Unii Europejskiej   Murray   2018-11-27
Kochaj Bliźniego   Lewin   2018-11-26
Żydzi Afryki Północnej pod rządami muzułmańskimi   Blum   2018-11-25
Jak saudyjskie „dary" dla amerykańskich uniwersytetów wybielają religię   Ibrahim   2018-11-23
Bardzo głupia decyzja Airbnb   Maroun   2018-11-22
”Independent”: 3700 słów przyjaznej Hamasowi propagandy   Levick   2018-11-20
Palestyńskie groźby wobec arabskiej normalizacji stosunków z Izraelem   Toameh   2018-11-17
Skandal za kulisami zakazu neonikotynoidów   Ridley   2018-11-17
Powyborcza zaduma: Dokąd zmierzasz Ameryko? Dokąd zmierzacie amerykańscy Żydzi?   Chesler   2018-11-14
Sto lat nowej Europy   Koraszewski   2018-11-13
Antysemityzm jest przede wszystkim nienawiścią, polityka jest tylko wymówką     2018-11-11
Jak Izrael mógłby zwyciężyć w dzisiejszym asymetrycznym konflikcie   Rosenthal   2018-11-10
Mord w Stambule i walka o supremację w świecie sunnickim   Carmon   2018-11-08
Brutalne przebudzenie z palestyńskiego snu   Kedar   2018-11-06
Jesień oświecenia, czyli powszechne zniechęcenie do logiki   Koraszewski   2018-11-05
Pakistan: Asia Bibi uniewinniona po latach oczekiwania na śmierć za ”bluźnierstwo”   Meotti   2018-11-01
Funkcjonariusz z Gazy: HAMAS i FATAH zamienili naszych ludzi w żebraków   Toameh   2018-10-30
”Saudyjska afera” w Stambule ujawnia rywalizację sunnicko sunnicką   Bekdil   2018-10-27
Orzeczenie sprzeczne z rozsądkiem   Yemini   2018-10-26
Prawo, religia i sekularyzacja  w Nigerii   Igwe   2018-10-22
Chrześcijanie skazani na śmierć pod prawem szariatu   Rafizadeh   2018-10-22
Czasem Internet może korygować fake news, a nie tylko je szerzyć   Gross   2018-10-21
Kiepsko skrywany antysemityzm Facebooka   Maroun   2018-10-16
Turcja buduje meczety, likwiduje chrześcijaństwo   Bulut   2018-10-15
Skrzyżowanie Netzarim i narodziny Fake News   Landes   2018-10-14
Wierzę tej palestyńskiej nastolatce   Flatow   2018-10-12
Polityczne paradoksy więzi niemiecko-izraelskich   Sucharewicz   2018-10-11
Narodowe prawo Izraela i palestyńskie kłamstwa   Tawil   2018-10-10
Czy oczekiwanie od Arabów mniej niż od Żydów jest w porządku?   Maroun   2018-10-09
Dzisiaj opublikowana książka   Novella   2018-10-09
”Antysyjonizm” traktuje o Żydach, głupcze!   Tsalic   2018-10-08
Szwecja – schronieniem przestępców   Bergman   2018-10-07
A gdyby Kavanaugh był libaralnym muzułmaninem oskarżonym o terroryzm?   Dershowitz   2018-10-06
Na marginesie tegorocznej Nagrody Pokojowej Nobla     2018-10-06
Przekłuwanie mitu palestyńskich uchodźców   Rosenthal   2018-10-05
Chińska medycyna i policja myśli   Novella   2018-10-05
Trzy „nie” Palestyńczyków: co mają na myśli   Tawil   2018-10-04
Uderzający rasizm Autonomii Palestyńskiej   Bergman   2018-10-03
”Antyimperializm” i apologetyka morderstwa   Sixsmith   2018-10-03
Kto napisał te słowa o Jerozolimie?   Gross   2018-10-02
Samobójcza nienawiść Europy do Ameryki   Koraszewski   2018-10-01
Refleksje o Oslo i procesie pokojowym   Collins   2018-10-01
Dlaczego nie mogę krytykować własnej religii?   Rafizadeh   2018-09-30
Przywódca Hamasu przyznaje, że protesty graniczne są zainscenizowane, nikogo to nie obchodzi   Bergman   2018-09-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk