Prawda

Niedziela, 8 grudnia 2019 - 15:21

« Poprzedni Następny »


Niesprawiedliwy system sprawiedliwości Turcji: atak na ormiańskiego posła


Uzay Bulut 2019-02-01

Garo Paylan, ormiański członek tureckiego parlamentu, został fizycznie zaatakowany przez grupę posłów z rządzącej partii prezydenta Erdogana, AKP, ponieważ występował przeciwko „czystce etnicznej” Kurdów w Afrin w Syrii. Na zdjęciu Garo Paylan. (Zrzut z ekranu z wideo Armenian National Committee of America)
Garo Paylan, ormiański członek tureckiego parlamentu, został fizycznie zaatakowany przez grupę posłów z rządzącej partii prezydenta Erdogana, AKP, ponieważ występował przeciwko „czystce etnicznej” Kurdów w Afrin w Syrii. Na zdjęciu Garo Paylan. (Zrzut z ekranu z wideo Armenian National Committee of America)

Tureccy prokuratorzy złożyli wniosek o pozbawienie ormiańskiego posła immunitetu parlamentarnego za jego krytykę rządu prezydenta Recepa Tayyip Erdogana.  Powołując się na artykuł 301 tureckiego kodeksu karnego – który stanowi, że obrażanie Republiki Turcji, narodu tureckiego lub tureckich instytucji rządowych” podlega karze więzienia – biuro prokuratorskie w Diyarbakir rozpoczęło działania przeciwko Garo Paylan, który w 2015 roku został wybrany do Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji jako członek opozycyjnej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP).

Od tego czasu był wielokrotnie celem ataków ze strony Erdogana i jego rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).  

W marcu ubiegłego roku Paylan i inni posłowie z ramienia HDP zostali fizycznie zaatakowani przez grupę posłów z AKP za występowanie przeciwko ”etnicznej czystce” Kurdów w Afrin w Syrii, przeprowadzanej przez Turcję. Następnego dnia Paylan tweetował:

"Wczoraj wieczorem w parlamencie członkowie AKP próbowali nas zlinczować. Wszędzie pokazują swoje barbarzyństwo. Będziemy nadal przeciwstawiać się temu barbarzyństwu i zwyciężymy".

W maju 2017 roku Erdogan patrzył, jak 12 jego ochroniarzy biło protestujących w Waszyngtonie. W lipcu wszystkie zarzuty pod adresem ochroniarzy, poza siedmioma, zostały po cichu cofnięte.


Napad na Paylana podczas sesji parlamentarnej nie był pierwszym napadem. W maju 2016 roku, po głosowaniu przeciwko proponowanej ustawie o odebraniu immunitetu parlamentarnego jego kolegom-posłom, rozgniewani posłowie AKP popychali go, kopali i walili pięściami, nazywając go „ormiańskim łajdakiem”.


Stambulski Komitet Przeciwko Rasizmowi i Dyskryminacji Towarzystwa Praw Człowieka w Turcji (IHD) potępił ten atak w liście do przewodniczącego parlamentu. W liście czytamy, między innymi:

"Fizyczny atak członków Partii Sprawiedliwości i Rozwoju na członków Ludowej Partii Demokratycznej… w którym kilku członków HDP zostało rannych, w pełni ujawnił brak rządów prawa w tym kraju.


Sprawcy tego fizycznego ataku, który przypominał lincz, na członków parlamentu z ramienia HDP, popełnili poważne przestępstwo w czasie, kiedy czynione są znaczące wysiłki wypchnięcia Ludowej Partii Demokratycznej z polityki, więzi się posłów i nie dopuszcza do [spełniania] niezbędnych warunków reprezentowania narodu. 


To przestępstwo jest nie tylko przestępstwem agresji, pobicia i zranienia. Jest to także przestępstwo rasowej nienawiści…  


Ten akt rasizmu wobec Garo Paylana pod dachem Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji łamie także międzynarodowe konwencje, podpisane przez państwo tureckie, które zakazują rasizmu i dyskryminacji. Na przykład, Artykuł 14  Europejskiej Konwencji Praw Człowieka jednoznacznie zabrania dyskryminacji. Ponadto, państwo Republiki Tureckiej podpisało Deklarację Wiedeńską i Program Działania z 1993 r., które zobowiązują państwa-sygnatariuszy do podejmowania działań przeciwko rasizmowi”.

Kilka miesięcy później, w styczniu 2017 r., Paylan został ocenzurowany i otrzymał czasowy zakaz uczestniczenia w sesjach parlamentarnych po wygłoszeniu mowy, w której powiedział:

"Między 1913 a 1923 rokiem, my [Turcja] straciliśmy cztery narody: Ormian, Greków, Asyryjczyków i Żydów. Albo doświadczyli wielkich masakr i ludobójstwa, albo zostali poddani wymianie ludności i wygnaniu…


My [chrześcijanie] stanowiliśmy 40 procent [populacji kraju]. Teraz ledwo jest nas jeden na tysiąc. Wydaje się prawdopodobne, że coś się przydarzyło. Ja nazywam to ludobójstwem. Wy możecie nazywać to, jak chcecie. 


Ormianie wiedzą, co im zrobiono… Bardzo dobrze wiem, co zrobiono moim przodkom, mojemu dziadkowi. Dla was jestem jedną z ‘resztek po mieczu’ [tureckie powiedzenie, którym często określa się ocalałych z masakr dokonanych na chrześcijanach]… żeby wyciągnąć lekcje… z przeszłości, spójrzmy na nią razem”. 

Wypowiedź Paylana spotkała się z gniewnymi okrzykami członków AKP. Zastępca przewodniczącego Zgromadzenia, Ahmet Aydin, ostrzegł Paylana, by "uważał na [swoje] zachowanie i postawę i przestał wypowiadać słowa, które obrażają naród turecki”.


Tureccy posłowie przegłosowali zakaz uczestniczenia Paylana w obradach parlamentu przez kolejne trzy sesje, a część jego przemówienia o ludobójstwie Orman usunięto z protokołów parlamentu.


Histeria wokół przemówienia Paylana nie ograniczyła się jednak do parlamentu. W wyniku tego wystąpienia oraz wywiadu, jakiego Paylan udzielił ormiańskiej gazecie w Kanadzie, były rektor uniwersytetu wniósł przeciwko niemu skargę o popełnienie przestępstwa. Biuro prokuratora generalnego w Ankarze przyjęło tę skargę i pod koniec 2017 r. tureckie ministerstwo sprawiedliwości udzieliło pozwolenia na otwarcie formalnego śledztwa przeciwko Paylanowi z Artykułu 301.


Ten rodzaj wrogości do Ormian jest szeroko rozpowszechniony w tureckim społeczeństwie i, jak widać wyraźnie, ma poparcie i ochronę rządu.


Kolejny przykład: podczas wiecu poparcia dla Erdogana w Trabzon w październiku 2016 r. tłum zaczął skandować: "Ormiańskie kanalie nas nie odstraszą”. Erdogan i jego ministrowie nie interweniowali.  


Adwokat Paylana zgłosił wówczas skargę o popełnienie przestępstwa przeciwko organizatorom wiecu i tym, którzy wykrzykiwali obelgi pod adresem mniejszości etnicznej. W skardze czytamy, między innymi:

"Fakt, że Erdogan zachował milczenie i nie powstrzymał skandujących, ułatwia atakowanie Ormian… Paylana poważnie dotknęły te slogany i naraziły na groźby i obelgi ze strony ludzi, których [one] zachęciły”. 

Paylan ma powody obawiania się o swoje bezpieczeństwo. W styczniu 2007 roku, ormiański dziennikarz Hrant Dink został zastrzelony przed redakcją swojej gazety w Stambule. Dink, znany z otwartego mówienia o ludobójstwie Ormian, był oskarżony z Artykułu 301 i otrzymywał liczne groźby śmierci. Minęło 12 lat od śmierci Dinka, a sprawa jego zamordowania nadal nie jest rozwiązana.


Minęły trzy lat od kiedy tureccy parlamentarzyści słownie i fizycznie napadli na Paylana. Władze tureckie nie tylko nie zrobiły niczego, by zapobiec podzieleniu przez Paylana losu Dinka, ale prokuratorzy nasilają swoje starania o odebranie mu immunitetu parlamentarnego, żeby można go było postawić przed sądem z Artykułu 301 za „obrazę Turcji”. 


To jest parodia sprawiedliwości dokonywana przez ten właśnie system, którego zadaniem jest stanie na straży sprawiedliwości.


13 stycznia prezydent USA Donald Trump ostrzegł Turcję przed możliwymi sankcjami ekonomicznymi, jeśli zaatakują Kurdów w Syrii po wycofaniu wojsk amerykańskich z tego rozdartego wojną kraju. To była próba nacisku na reżim Erdogana, by postępował zgodnie z życzeniami USA. Waszyngton dobrze by zrobił, gdyby wywarł podobny nacisk na Ankarę, członka NATO, by przestała łamać prawa człowieka – i narażać życie mniejszości i krytyków takich jak Paylan.


Turkey’s Unjust Justice System: Armenian MP Under Attack

Gatestone Institute, 21 stycznia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaUzay Bulut

Publicystka turecka z Ankary, która obecnie przebywa w USA. Pisze o sobie, że urodziła się jako muzułmanka.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1424 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03
Straszna wrzawa na ulicy Żydowskiej   Koraszewski   2019-11-02
Autonomia Palestyńska i jej pieniądze   Bedein   2019-11-01
Obwiniony przez fałszywe skojarzenie: Izrael ”w szczególności”   Plosker   2019-10-30
Kościół, który szerzy nienawiść   Pour   2019-10-26
Nie, Omar Barghouti nie jest współzałożycielem ruchu bojkotu, BDS   Steinberg   2019-10-25
Netanjahu, media i los izraelskiej demokracji   Glick   2019-10-23
Dlaczego nauki ścisłe są ścisłe, a nauki społeczne rozwiązłe?   Koraszewski   2019-10-23
Kolejny cios zadany przez ONZ prawom człowieka   Neuer   2019-10-21
Ogórkowi Żydzi w Paryżu   Lewin   2019-10-19
Palestyńczycy kradną elektryczność, a potem winią Izrael   Tawil   2019-10-18
Syryjskiej wojny domowej nie wywołała zmiana klimatu   Lomborg   2019-10-17
Syzyf znowu marzy   Landes   2019-10-16
Gra Teheranu w ciuciubabkę   Taheri   2019-10-15
BDS: odporny na rozsądek i wiedzę   MacEoin   2019-10-14
ISIS wraca pod skrzydła Turcji   Coughlin   2019-10-13
Pierwsze dymy w następnej wojnie bliskowschodniej   Frantzman   2019-10-12
Walczyli obok USA przez pięć lat, żeby zbombardował ich sojusznik USA z NATO   Frantzman   2019-10-11
Powrót nieumiarkowanych katolików i innych   Koraszewski   2019-10-09
Lekcje z północnej Syrii   Spyer   2019-10-09
Czy palestyńscy przywódcy chcą lepszego życia dla swojej ludności?   Toameh   2019-10-08
Rosjanie i Polacy raz jeszcze   i Andrzej Koraszewski   2019-10-07
Trzech skrajnie prawicowych przywódców zamierza stworzyć telewizję „zwalczającą islamofobię”   Frantzman   2019-10-07
Czy regulowanie antysemityzmu na kampusach jest cenzurą?   Tobin   2019-10-05
Turcja: Alarmująca rozprawa z dziennikarzami, rozpaczliwy apel do ONZ   Bulut   2019-10-03
Co następne dla Turcji? Broń jądrowa!   Bekdil   2019-10-01
Kolejne palestyńskie oszczerstwo o Izraelu i Żydach   Tawil   2019-09-29
Dlaczego Egipt nie chce pomóc Gazie   Toameh   2019-09-25
Kiedy muzułmanie prześladują gejów, jest to wina Żydów   Greenfield   2019-09-24
Jak despoci interpretują umowy z Zachodem   Tawil   2019-09-22
Dlaczego Arabowie nienawidzą Palestyńczyków   Toameh   2019-09-20
Brexit i jego efekty na Bliskim Wschodzie   Gross   2019-09-17
Dlaczego Izraelczycy nigdy nie zapomnieli swojego 9/11   Tobin   2019-09-16
Palestyńczycy: ofiary arabskiej dyskryminacji i rasizmu   Toameh   2019-09-09
Izraelczycy, Palestyńczycy i ”Love Island”   Tsalic   2019-09-08
Negocjacje USA-Taliban: śmiertelna pułapka Kataru   Carmon   2019-09-07
Niebezpieczny stalinizm „przebudzonych” na skrajnej lewicy   Dershowitz   2019-09-07
Czego amerykańscy Żydzi nie rozumieją o BDS   Greenfield   2019-09-06
Odwaga twierdzenia, że nie wszystkie kultury są równe   Hill   2019-09-05
Globalna nieodpowiedzialność: brak procesów ISIS za zbrodnie wojenne   Frantzman   2019-09-04
Czy Autonomia Palestyńska przygotowuje kolejną intifadę?   Tawil   2019-09-02
BBC przedstawia Izrael jako kraj, którego armia krzywdzi palestyńskie dzieci   Plosker   2019-08-29
Muzułmanie przeciwko antysemityzmowi   MacEoin   2019-08-28
W Absurdystanie bez zmian   Koraszewski   2019-08-27
Jak TRUMP rozpoczął wojnę domową między Hamasem a agendą ONZ   Greenfield   2019-08-27
Najdłużej istniejąca teoria spiskowa   MacEoin   2019-08-26
Dlaczego zachodni lewicowcy uwielbiają prawicowych ekstremistów za granicą?   Frantzman   2019-08-26
Iran: chłostanie martwego osła jest daremne   Taheri   2019-08-25
Palestyńczycy: co jest złego w budowaniu szpitala?   Tawil   2019-08-21
Czy Izrael jest państwem bliskowschodnim?   Koraszewski   2019-08-19
Czy Palestyńczycy w Gazie mogą zbuntować się przeciwko Hamasowi?   Toameh   2019-08-18
Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16
Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk