Prawda

Wtorek, 23 kwietnia 2019 - 12:06

« Poprzedni Następny »


Niesprawiedliwy system sprawiedliwości Turcji: atak na ormiańskiego posła


Uzay Bulut 2019-02-01

Garo Paylan, ormiański członek tureckiego parlamentu, został fizycznie zaatakowany przez grupę posłów z rządzącej partii prezydenta Erdogana, AKP, ponieważ występował przeciwko „czystce etnicznej” Kurdów w Afrin w Syrii. Na zdjęciu Garo Paylan. (Zrzut z ekranu z wideo Armenian National Committee of America)
Garo Paylan, ormiański członek tureckiego parlamentu, został fizycznie zaatakowany przez grupę posłów z rządzącej partii prezydenta Erdogana, AKP, ponieważ występował przeciwko „czystce etnicznej” Kurdów w Afrin w Syrii. Na zdjęciu Garo Paylan. (Zrzut z ekranu z wideo Armenian National Committee of America)

Tureccy prokuratorzy złożyli wniosek o pozbawienie ormiańskiego posła immunitetu parlamentarnego za jego krytykę rządu prezydenta Recepa Tayyip Erdogana.  Powołując się na artykuł 301 tureckiego kodeksu karnego – który stanowi, że obrażanie Republiki Turcji, narodu tureckiego lub tureckich instytucji rządowych” podlega karze więzienia – biuro prokuratorskie w Diyarbakir rozpoczęło działania przeciwko Garo Paylan, który w 2015 roku został wybrany do Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji jako członek opozycyjnej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP).

Od tego czasu był wielokrotnie celem ataków ze strony Erdogana i jego rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).  

W marcu ubiegłego roku Paylan i inni posłowie z ramienia HDP zostali fizycznie zaatakowani przez grupę posłów z AKP za występowanie przeciwko ”etnicznej czystce” Kurdów w Afrin w Syrii, przeprowadzanej przez Turcję. Następnego dnia Paylan tweetował:

"Wczoraj wieczorem w parlamencie członkowie AKP próbowali nas zlinczować. Wszędzie pokazują swoje barbarzyństwo. Będziemy nadal przeciwstawiać się temu barbarzyństwu i zwyciężymy".

W maju 2017 roku Erdogan patrzył, jak 12 jego ochroniarzy biło protestujących w Waszyngtonie. W lipcu wszystkie zarzuty pod adresem ochroniarzy, poza siedmioma, zostały po cichu cofnięte.


Napad na Paylana podczas sesji parlamentarnej nie był pierwszym napadem. W maju 2016 roku, po głosowaniu przeciwko proponowanej ustawie o odebraniu immunitetu parlamentarnego jego kolegom-posłom, rozgniewani posłowie AKP popychali go, kopali i walili pięściami, nazywając go „ormiańskim łajdakiem”.


Stambulski Komitet Przeciwko Rasizmowi i Dyskryminacji Towarzystwa Praw Człowieka w Turcji (IHD) potępił ten atak w liście do przewodniczącego parlamentu. W liście czytamy, między innymi:

"Fizyczny atak członków Partii Sprawiedliwości i Rozwoju na członków Ludowej Partii Demokratycznej… w którym kilku członków HDP zostało rannych, w pełni ujawnił brak rządów prawa w tym kraju.


Sprawcy tego fizycznego ataku, który przypominał lincz, na członków parlamentu z ramienia HDP, popełnili poważne przestępstwo w czasie, kiedy czynione są znaczące wysiłki wypchnięcia Ludowej Partii Demokratycznej z polityki, więzi się posłów i nie dopuszcza do [spełniania] niezbędnych warunków reprezentowania narodu. 


To przestępstwo jest nie tylko przestępstwem agresji, pobicia i zranienia. Jest to także przestępstwo rasowej nienawiści…  


Ten akt rasizmu wobec Garo Paylana pod dachem Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji łamie także międzynarodowe konwencje, podpisane przez państwo tureckie, które zakazują rasizmu i dyskryminacji. Na przykład, Artykuł 14  Europejskiej Konwencji Praw Człowieka jednoznacznie zabrania dyskryminacji. Ponadto, państwo Republiki Tureckiej podpisało Deklarację Wiedeńską i Program Działania z 1993 r., które zobowiązują państwa-sygnatariuszy do podejmowania działań przeciwko rasizmowi”.

Kilka miesięcy później, w styczniu 2017 r., Paylan został ocenzurowany i otrzymał czasowy zakaz uczestniczenia w sesjach parlamentarnych po wygłoszeniu mowy, w której powiedział:

"Między 1913 a 1923 rokiem, my [Turcja] straciliśmy cztery narody: Ormian, Greków, Asyryjczyków i Żydów. Albo doświadczyli wielkich masakr i ludobójstwa, albo zostali poddani wymianie ludności i wygnaniu…


My [chrześcijanie] stanowiliśmy 40 procent [populacji kraju]. Teraz ledwo jest nas jeden na tysiąc. Wydaje się prawdopodobne, że coś się przydarzyło. Ja nazywam to ludobójstwem. Wy możecie nazywać to, jak chcecie. 


Ormianie wiedzą, co im zrobiono… Bardzo dobrze wiem, co zrobiono moim przodkom, mojemu dziadkowi. Dla was jestem jedną z ‘resztek po mieczu’ [tureckie powiedzenie, którym często określa się ocalałych z masakr dokonanych na chrześcijanach]… żeby wyciągnąć lekcje… z przeszłości, spójrzmy na nią razem”. 

Wypowiedź Paylana spotkała się z gniewnymi okrzykami członków AKP. Zastępca przewodniczącego Zgromadzenia, Ahmet Aydin, ostrzegł Paylana, by "uważał na [swoje] zachowanie i postawę i przestał wypowiadać słowa, które obrażają naród turecki”.


Tureccy posłowie przegłosowali zakaz uczestniczenia Paylana w obradach parlamentu przez kolejne trzy sesje, a część jego przemówienia o ludobójstwie Orman usunięto z protokołów parlamentu.


Histeria wokół przemówienia Paylana nie ograniczyła się jednak do parlamentu. W wyniku tego wystąpienia oraz wywiadu, jakiego Paylan udzielił ormiańskiej gazecie w Kanadzie, były rektor uniwersytetu wniósł przeciwko niemu skargę o popełnienie przestępstwa. Biuro prokuratora generalnego w Ankarze przyjęło tę skargę i pod koniec 2017 r. tureckie ministerstwo sprawiedliwości udzieliło pozwolenia na otwarcie formalnego śledztwa przeciwko Paylanowi z Artykułu 301.


Ten rodzaj wrogości do Ormian jest szeroko rozpowszechniony w tureckim społeczeństwie i, jak widać wyraźnie, ma poparcie i ochronę rządu.


Kolejny przykład: podczas wiecu poparcia dla Erdogana w Trabzon w październiku 2016 r. tłum zaczął skandować: "Ormiańskie kanalie nas nie odstraszą”. Erdogan i jego ministrowie nie interweniowali.  


Adwokat Paylana zgłosił wówczas skargę o popełnienie przestępstwa przeciwko organizatorom wiecu i tym, którzy wykrzykiwali obelgi pod adresem mniejszości etnicznej. W skardze czytamy, między innymi:

"Fakt, że Erdogan zachował milczenie i nie powstrzymał skandujących, ułatwia atakowanie Ormian… Paylana poważnie dotknęły te slogany i naraziły na groźby i obelgi ze strony ludzi, których [one] zachęciły”. 

Paylan ma powody obawiania się o swoje bezpieczeństwo. W styczniu 2007 roku, ormiański dziennikarz Hrant Dink został zastrzelony przed redakcją swojej gazety w Stambule. Dink, znany z otwartego mówienia o ludobójstwie Ormian, był oskarżony z Artykułu 301 i otrzymywał liczne groźby śmierci. Minęło 12 lat od śmierci Dinka, a sprawa jego zamordowania nadal nie jest rozwiązana.


Minęły trzy lat od kiedy tureccy parlamentarzyści słownie i fizycznie napadli na Paylana. Władze tureckie nie tylko nie zrobiły niczego, by zapobiec podzieleniu przez Paylana losu Dinka, ale prokuratorzy nasilają swoje starania o odebranie mu immunitetu parlamentarnego, żeby można go było postawić przed sądem z Artykułu 301 za „obrazę Turcji”. 


To jest parodia sprawiedliwości dokonywana przez ten właśnie system, którego zadaniem jest stanie na straży sprawiedliwości.


13 stycznia prezydent USA Donald Trump ostrzegł Turcję przed możliwymi sankcjami ekonomicznymi, jeśli zaatakują Kurdów w Syrii po wycofaniu wojsk amerykańskich z tego rozdartego wojną kraju. To była próba nacisku na reżim Erdogana, by postępował zgodnie z życzeniami USA. Waszyngton dobrze by zrobił, gdyby wywarł podobny nacisk na Ankarę, członka NATO, by przestała łamać prawa człowieka – i narażać życie mniejszości i krytyków takich jak Paylan.


Turkey’s Unjust Justice System: Armenian MP Under Attack

Gatestone Institute, 21 stycznia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaUzay Bulut

Publicystka turecka z Ankary, która obecnie przebywa w USA. Pisze o sobie, że urodziła się jako muzułmanka.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1272 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Naród Islamu i ”społeczna sprawiedliwość” kobiet   MacEoin   2019-04-22
Cierpienia ludności Gazy   Kedar   2019-04-18
Dyplomaci w ONZ dokonują antysemickich czynów   Gerstenfeld   2019-04-16
Dlaczego Palestyńczycy uciekają z Libanu   Toameh   2019-04-14
Powodzie, mułłowie i Kopciuszek w kamaszach   Taheri   2019-04-12
“Dla jednego terrorysta…” – fragment książki   Landes   2019-04-12
Milan Kundera ostrzegał nas przed historyczną amnezją. Teraz widzimy ją znowu.   Morrison   2019-04-11
Morderstwa w Christchurch: prawdziwi współsprawcy   Milliere   2019-04-10
Zbrodnie Zachodu wobec prześladowanych mniejszości na Bliskim Wschodzie   Bergman   2019-04-09
Tysiące muzułmańskich kobiet zgwałconych, torturowanych, zabitych w syryjskich więzieniach. Gdzie są media, ONZ, grupy „praw człowieka”?   Tawil   2019-04-04
Inne porozumienie w sprawie pokoju   Toameh   2019-04-02
Wielka Brytania delegalizuje Hezbollah   Bergman   2019-04-01
Hamed Abdel-Samad o lewicy: Rasism niskich oczekiwań; Oni traktują muzułmanów jak małpy w zoo     2019-03-31
Turcja: Dziesiątki tysięcy ściganych sądownie za „obrażenie” Erdoğana   Bulut   2019-03-30
Fronda: „Brawo Polska - Wzgórza Golan nie dla Izraela!!!”   Koraszewski   2019-03-29
Podtrzymywanie palestyńskiej ”narracji”   Bergman   2019-03-28
Dla BBC nikab to „symbol buntu”   Pearson   2019-03-27
Zastraszony "New York Times" opublikował kłamstwa o ”większość Arabów usuniętych siłą z ich domów w Jaffie”     2019-03-26
To jeszcze nie apokalipsa   Jacoby   2019-03-25
Kolonialne pochodzenie sympatii do ”Żon ISIS”   Frantzman   2019-03-25
Izrael kontra jego wrogowie w Europie   Blum   2019-03-23
Janczarzy silnej tożsamości, czyli więź społeczna i grupy odniesienia   Koraszewski   2019-03-16
Amnesty International narzeka na sytuację, którą pomogła stworzyć   Flatow   2019-03-16
Badanie – nadal nie ma związku między autyzmem a szczepionką MMR   Novella   2019-03-15
Każdego dnia jedenastu chrześcijan zostaje zabitych za swoją wiarę   Ibrahim   2019-03-15
Julian Baggini: Jak możemy nadal podziwiać postaci z przeszłości, które były ksenofobami   Coyne   2019-03-13
Czy jest miejsce dla energii odnawialnej?   Novella   2019-03-11
Kto pomoże uratować Jazydów?   Saleh   2019-03-11
Były sobie drzewa   Ferus   2019-03-10
Dlaczego energia odnawialna nie może uratować planety   Shellenberger   2019-03-09
Zjednoczony Kościół Chrystusa niesprawiedliwie atakuje Izrael   MacEoin   2019-03-09
Putin wchodzi do klubu oszukanych przez mułłów   Taheri   2019-03-08
Oburzenie w Syrii i Iraku, że  członkowie isis są na Zachodzie traktowani jak znakomitości   Frantzman   2019-03-06
Nie widzimy lasu zza drzew   Lomborg   2019-03-05
Polowanie na Benjamina Netanjahu   Rosenthal   2019-03-04
Europa: Próba legitymizacji irańskiego reżimu   Meotti   2019-03-01
Turcja: Jednoczenie ”Armii Islamu”, by pokonać pewien kraj   Bulut   2019-02-27
Żydzi powinni móc mieszkać wszędzie   Maroun   2019-02-26
Filipiny: chrześcijanie mordowani, bomby w kościołach   Ibrahim   2019-02-21
40. rocznica Islamskiej Republiki Iranu   Rafizadeh   2019-02-21
Ludzie, którzy twierdza, że „Palestyna jest kwestią rasowej sprawiedliwości”, są prawdziwymi rasistami     2019-02-20
Unia Europejska wchodzi w kompletny orwellizm   Bergman   2019-02-19
Amerykanin w Warszawie i kilka uwag o historii   Koraszewski   2019-02-18
Fikcyjny Abbas jest wymówką, by patrzeć w inną stronę   Maroun   2019-02-18
To nie okupacja zabiła Ori Ansbacher   Yemini   2019-02-17
TIPH i groźby: tymczasowe i permanentne   Collins   2019-02-13
Kiedy Ameryka porzuci Afganistan, zapłacą za to kobiety   Chesler   2019-02-13
Dlaczego Teheran przekracza tylko „różowe linie”   Taheri   2019-02-12
Żydowski głos w Organizacji Narodów Zjednoczonych   Rogatchi   2019-02-11
Dlaczego Palestyńczycy sprzeciwiają się antyirańskiej koalicji   Toameh   2019-02-10
“Palestyński rząd” umiera, oksymoron się rodzi   Flatow   2019-02-08
Jeszcze Polska nie zginęła, czyli byle do wiosny   Koraszewski   2019-02-08
Nowy rok, ta sama stara Turcja   Bekdil   2019-02-05
Co kogo rani i jak mocno?   Koraszewski   2019-02-02
Niesprawiedliwy system sprawiedliwości Turcji: atak na ormiańskiego posła   Bulut   2019-02-01
Organizacja założona, by informować o więźniach sumienia, apeluje do  naszych sumień, by nie kupować u Żyda     2019-01-31
Co to znaczy, że jestem humanistą   Igwe   2019-01-30
Obiektyw Matti Friedmana i syzyfowe błoto   Rosenthal   2019-01-30
Pierwsza Żydówka, jaką spotkałem w Iranie   Rafizadeh   2019-01-29
Gdzie są granice nienawiści?   Koraszewski   2019-01-28
Termity, bigoci i GOAT: racjonalizacja współudziału w antysemityzmie   Dershowitz   2019-01-28
Antysemickie tworzenie stereotypów Żydów przez Palestyńczyków   Tavil   2019-01-25
Czy Rashida Tlaib jest winna bigoterii?    Dershowitz   2019-01-22
W poszukiwaniu mądrego…   Koraszewski   2019-01-22
Rząd USA odmawia ujawnienia antyizraelskiego podżegania w palestyńskich podręcznikach szkolnych   Bedein   2019-01-20
Nowe ”Monachium” Europy: Iran   Meotti   2019-01-16
Inna intersekcjonalność: ofiary islamu   Levin   2019-01-13
Pozostawianie ubogich tego świata w ciemności jest niemoralne   Lonborg   2019-01-12
Refleksje wokół kontrowersji na University of Michigan   Landes   2019-01-11
Dzieci Rewolucji Kulturalnej   Banker   2019-01-11
Duch pionierski Palestyńczyków   Shaw   2019-01-09
Jesteś tym, co czytasz, czego słuchasz, co  oglądasz   Koraszewski   2019-01-04
Polska - Szwecja - Ukraina   Garczyński-Gąssowski   2019-01-03
Przemysł produkcji kłamstw   Herf   2019-01-01
Romantyczna sztuka nierządu   Koraszewski   2018-12-31
Odpowiedź Mariam Barghouti, której ”Forward” nie wydrukuje   Landes   2018-12-29
Litera środowiskowej narracji, czy duch prawdy?   Koraszewski   2018-12-27
 Szpital za pokojową nagrodę Nobla   Frantzman   2018-12-26
Arabski historyk przyznaje, że nie ma palestyńskiego narodu   Bergman   2018-12-25
Zapomnij o rozwiązaniu w postaci dwóch państw: nieszablonowe myślenie o konflikcie izraelsko-palstyńskim     2018-12-21
Nowy wspaniały świat, czyli ludzie w sieci   Koraszewski   2018-12-20
Nowa Inkwizycja   Glick   2018-12-20
Młodzież pyta, prezydent Egiptu odpowiada     2018-12-19
Nowa cenzura, czyli powrót Policji Myśli?   Chesler   2018-12-18
Terror zapłatą za ludzkie zachowania   Flatow   2018-12-16
Zabijanie żydowskich dzieci!   Sherman   2018-12-13
Dlaczego prasa zwraca mniejszą uwagę na mordowanie dziennikarzy nie nazywających się Chaszodżdżi   Baum   2018-12-12
Ciemności znowu kryją ziemię   Koraszewski   2018-12-11
Palestyńczycy, o których nikt nie mówi   Tawil   2018-12-09
ONZ odrzuca rezolucję potępiającą terroryzm Hamasu   Koraszewski   2018-12-08
Sprawa palestyńska jest „islamska”     2018-12-07
Gdzie był UNIFIL, kiedy Hezbollah kopał tunel terroru?   Amos   2018-12-06
Pryncypialność i elastyczność w rozwiązywaniu problemów społecznych   Koraszewski   2018-12-05
Kindertransport – okazjonalna wielkoduszność   Gur   2018-12-04
List dra Denisa MacEoina do Edinburgh University Students' Association   MacEoin   2018-12-02
"Palestyna" urojona   Chesler   2018-12-01
Izrael i Jazydzi   Frantzman   2018-11-29
Nowy niebezpieczny zakręt Unii Europejskiej   Murray   2018-11-27
Kochaj Bliźniego   Lewin   2018-11-26
Żydzi Afryki Północnej pod rządami muzułmańskimi   Blum   2018-11-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamiki


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk