Prawda

Niedziela, 7 sierpnia 2022 - 20:24

« Poprzedni Następny »


Niech już UNRWA wreszcie umrze


Ruthie Blum 2022-06-29


Komisarz generalny UNRWA, Philippe Lazarini (drugi od lewej) przemawia na konferencji Komitetu Ad Hoc Zgromadzenia Ogólnego w sprawie zadeklarowania dobrowolnych datków na rzecz UNRWA. Po prawej jest sekretarz generalny ONZ, Antonio Guterres. Zdjęcie: ONZ

 

Pomimo tego, że w czwartek udało się zebrać w Nowym Jorku 160 milionów dolarów, na konferencji Komitetu Ad Hoc Zgromadzenia Ogólnego ONZ, szef Agencji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim (UNRWA) nie był zadowolony.


Próbując okazywać wdzięczność za niezasłużoną niespodziankę, komisarz generalny UNRWA Philippe Lazzarini jednocześnie chwalił się „mocnym zaangażowaniem” społeczności międzynarodowej na rzecz jego organizacji i ubolewał, że obiecane fundusze są dalece niewystarczające, aby utrzymać UNRWA dłużej niż do końca roku.


Zwracając się do prasy w piątek, Lazzarini powiedział, że nawet przy zadeklarowanych sumach, UNRWA wciąż ma niedobór 100 milionów dolarów. Dodał, że jeśli nie „zamknie luki finansowej w ciągu najbliższych kilku miesięcy”, milionom Palestyńczyków zabraknie podstawowej opieki zdrowotnej, a ich dzieci zostaną pozbawione edukacji.

 

„Wkroczyliśmy w strefę niebezpieczeństwa”, stwierdził, poetycko opowiadając o wszystkich cudownych „niezbędnych” usługach, jakie UNRWA zapewnia uchodźcom palestyńskim, przy skromnym budżecie. Podkreślił, że UNRWA „jest niezbędna w życiu uchodźców palestyńskich” i przyczynia się do poczucia „stabilności”.


Kłopot w tym, że to fałsz.


Po pierwsze, słowo „uchodźca” w odniesieniu do Palestyńczyków jest mistyfikacją. Mówiąc ściślej, Palestyńczycy, których nazywa się uchodźcami, nie pasują do definicji przedstawionej przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).


Według UNHCR „Uchodźcy to ludzie, którzy uciekli przed wojną, przemocą, konfliktem lub prześladowaniami i przekroczyli międzynarodową granicę, aby znaleźć bezpieczeństwo w innym kraju…” Konwencja dotycząca uchodźców z 1951 r. jest kluczowym dokumentem prawnym i definiuje uchodźcę następująco: „ktoś, kto nie może lub nie chce wrócić do kraju pochodzenia z powodu uzasadnionej obawy przed prześladowaniem z powodu rasy, religii, narodowości, przynależności do określonej grupy społecznej lub poglądów politycznych”.

 

Zadaniem UNHCR jest „pomoc w dobrowolnej repatriacji [takich osób], lokalnej integracji lub przesiedleniu do kraju trzeciego”.


Natomiast UNRWA pomaga przywódcom w Gazie, Ramallah, Damaszku i Bejrucie w utrwalaniu, z powodów politycznych, tego, co nazywają palestyńskim „kryzysem uchodźczym”.


Po drugie, UNRWA – która została założona w grudniu 1949 r., by pomagać Arabom, którzy stracili domy w 1948 r. w wyniku arabskiego ataku na państwo żydowskie, czyli w czasie izraelskiej wojny o niepodległość – dalece nie jest organizacją „humanitarną”. Jest to raczej służąca własnym interesom organizacja pozarządowa, która wzmacnia martyrologię i radykalizm ludzi, których podobno ma wydobyć z tej sytuacji.

 

Istotnie, jest to organizacja, której kufry powinny przestać być zasilane a drzwi powinny były zostać zaryglowane dziesiątki lat temu. Ta organizacja na wiele sposobów wspiera terrorystów. Jednym z nich jest umożliwienie Fatahowi, Hamasowi i palestyńskiemu Islamskiemu Dżihadowi ukrywania broni pod i wewnątrz swoich szkół.


To doskonała podwójna ludzka tarcza: zapewnienie zabójcom Żydów miejsca do przechowywania rakiet i wystrzeliwania rakiet; i oskarżanie Izraela o atakowanie dzieci, gdy strzela do magazynów śmiercionośnych pocisków.


Kolejną korzyścią są antysemickie treści podręczników w tych szkołach, których nauczycielami są aktywiści palestyńscy, którzy otwarcie wzywają do przemocy wobec Izraelczyków. Tacy znamienici pedagodzy regularnie rozpowszechniają w mediach społecznościowych okrutne kłamstwa na temat państwa żydowskiego. Wśród ich wielu i różnorodnych oszczerstw są twierdzenia, że Izrael celowo zainfekował Palestyńczyków COVID-19.

 

Wielokrotne zapewnienia UNRWA, że będzie „badać” i „zajmować się” tymi nauczycielami, spełzły oczywiście na niczym.


To właśnie ta i inne skandaliczne praktyki skłoniły byłego prezydenta USA Donalda Trumpa do wycofania środków z UNRWA, którą nazwał „nieodwracalnie wadliwą operacją”.


Niestety jego następca  nie zgadza się z tą oceną.

 

Wzmacnianie terroryzmu nie jest jednak jedynym pogwałceniem swojego mandatu, jakiego dopuściła się UNRWA. Nie, jego sprzeniewierzenie milionów dolarów amerykańskich i europejskich podatków i euro rozciąga się na mniej wzniosłe ideały niż ataki na Izrael.


Obciążający raport wewnętrzny ujawniony w lipcu 2019 r. przez Al Dżazirę i AFP  ujawnił, że ówczesny komisarz generalny UNRWA Pierre Krähenbühl i inni urzędnicy agencji angażowali się w „wykroczenia seksualne, nepotyzm, odwet, dyskryminację i inne nadużycia władzy dla korzyści osobistych, aby tłumić uzasadnione sprzeciwy i w inny sposób osiągać swoje osobiste cele”.

 

Jak na ironię, niechlubny biznes wyszedł na jaw, gdy odkryto, że Krähenbühl rozpoczął prywatną kampanię zbierania funduszy, wykorzystując biedną, starą, pozbawioną gotówki UNRWA jako stawkę. W rzeczywistości jednak zbierał pieniądze na opłacanie podróży w klasie biznesowej ze swoją kochanką, którą awansował do wymyślonej dla niej w 2015 roku posady – swojej „starszej doradczyni” – aby mogła mu towarzyszyć z pełnym komfortem. Nie jest jasne, co na ten temat miała do powiedzenia jego żona, ale pracownicy UNRWA nakłaniani do zaciskania pasa nie byli zbyt szczęśliwi.


Kilka miesięcy po upublicznieniu raportu, w listopadzie tego samego roku, Krähenbühl zrezygnował, obwiniając „brudną politykę”. A wewnętrzne śledztwo przeprowadzone przez Organizację Narodów Zjednoczonych (jakże uczciwą instytucję) doprowadziło następnie do wniosku, że zarzuty przeciwko niemu były niesprawiedliwe.


No cóż. Przynajmniej teraz mają Lazzariniego, który zajmuje się żebraniem dla nich.


A skoro o tym mowa, gdy w czwartek stał na podium Zgromadzenia Ogólnego, organizacja pozarządowa UN Watch opublikowała raport szczegółowo opisujący obecny antysemityzm nauczycieli UNRWA i poparcie dla terroryzmu przeciwko Izraelczykom. I to pomimo głoszenia „zerowej tolerancji” dla podżegania.


Według dyrektora wykonawczego UN Watch, Hillela Neuera, fakt, że ani jeden nauczyciel nie został zwolniony, oznacza, że kierownictwo UNRWA „należy uznać za współwinne”. Ma rację. Ale w takim razie kraje, które nadal przekazują fundusze temu żałosnemu ciału, również są współwinne.


Dobra wiadomość jest taka, że jeśli ponura prognoza Lazzariniego się sprawdzi, a organizacja się rozpadnie, świat będzie lepszym miejscem. Upadek UNRWA jest spóźniony. Módlmy się o jej pogrzeb.

 

Let UNRWA die already

JNS Org, 26 czerwca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Ruthie Blum
jest publicystką „Jerusalem Post”. 

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2186 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13
Jak naruszyliśmy standardy pewnej „społeczności”   Koraszewski   2022-07-12
Kto ukradł palestyńską ziemię? Jordania   Bard   2022-07-09
Śmierć dziennikarki, kim są winni?   Flatow   2022-07-07
Konformizm w domu wariatów jest strategią przetrwania   Koraszewski   2022-07-06
Wielka Brytania i jej polityka wobec Jerozolimy   Fitzgerald   2022-07-05
Wojny pełne błędnych kalkulacji   i Alberto M. Fernandez   2022-06-30
Najwspanialszy wynalazek ludzkości   Koraszewski   2022-06-30
Kraje arabskie ponownie odtrąciły UNRWA na konferencji o pomocy finansowej     2022-06-30
Sudan: Ludobójstwo, o którym nikt nie mówi   Rehov   2022-06-30
Monolog prowincjonalnego Hamleta   Kruk   2022-06-29
Niech już UNRWA wreszcie umrze   Blum   2022-06-29
Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk