Prawda

Piątek, 1 marca 2024 - 05:27

« Poprzedni Następny »


Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem


Eugene Kontorovich 2023-11-24

Administracja Bidena zasugerowała, że po zakończeniu wojny Izraela z Hamasem nad bezpieczeństwem Strefy Gazy czuwałyby siły pokojowe. Joe Biden (Żródło zdjęcia: Wikipedia)

Administracja Bidena zasugerowała, że po zakończeniu wojny Izraela z Hamasem nad bezpieczeństwem Strefy Gazy czuwałyby siły pokojowe. Joe Biden (Żródło zdjęcia: Wikipedia)Administracja Bidena naciska na Izrael, aby określił swój plan na „dzień po”.


To trochę jak żądanie od Ameryki planu dla powojennej Japonii kilka tygodni po Pearl Harbor.


Co gorsza, Waszyngton upiera się, że ostatecznym celem wojny Izraela jest ustanowienie państwa palestyńskiego.


Rozumiejąc, jak mało prawdopodobne jest, by Izrael zaakceptował tę samobójczą propozycję, Sekretarz Stanu Antony Blinken sugeruje przekazanie Gazy siłom pokojowym ONZ lub innej wielonarodowej organizacji.


Prezydent Biden właśnie wezwał „wspólnotę międzynarodową” do zapewnienia „tymczasowych środków bezpieczeństwa”.


Tymczasowe Siły ONZ w Libanie (dosłownie mają w nazwie słowo „tymczasowe”), od 1978 roku robią najgorszą robotę.


Pomysł sił międzynarodowych w Gazie powtarza dziesięciolecia błędów.


Nigdy i nigdzie siły i agencje ONZ nie zapewniły Izraelowi żadnego bezpieczeństwa i ostatecznie były przejęte i wykorzystane przez jego wrogów.


Po wojnie sueskiej w 1956 r. Rada Bezpieczeństwa utworzyła Siły Nadzwyczajne ONZ, aby utrzymać pokój na granicy Izraela z Egiptem.


Dziesięć lat później, tuż przed wojną sześciodniową, Egipt zażądał od żołnierzy sił pokojowych opuszczenia kraju – i natychmiast podporządkowali się temu żądaniu.


Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Nadzoru Rozejmu, misja z siedzibą w Jerozolimie, uciekła, gdy Jordańczycy zaatakowali Izrael podczas tej wojny, ale misja istnieje do dziś, publikując raporty krytyczne wobec Izraela i wykorzystując swoje tablice dyplomatyczne do blokowania parkingów w Jerozolimie.


Siły Obserwatorów Rozłączenia ONZ zostały utworzone po wojnie Jom Kippur w 1973 r., by utrzymać spokój na froncie syryjskim.


Kiedy bojówki islamistyczne wkroczyły do strefy zdemilitaryzowanej podczas wojny domowej w Syrii, siły międzynarodowe, jak można było przewidzieć, zareagowały, wycofując swoje wojska.


Są też Tymczasowe Siły ONZ w Libanie, które nie zrobiły nic, aby zapobiec niezliczonym atakom Organizacji Wyzwolenia Palestyny, a następnie Hezbollahu na Izrael, które spowodowały dwie wojny.


Po drugiej wojnie libańskiej w 2006 roku Siły ONZ zostały ponownie użyte jako dyplomatyczny liść figowy, by doprowadzić do wycofania się Izraela.


W zamian Rada Bezpieczeństwa zażądała od UNIFIL-u rozbrojenia Hezbollahu na południu kraju.


Jednak od tego czasu arsenał rakiet i pocisków Hezbollahu wzrósł ponad dziesięciokrotnie.


Jest niedorzeczne mówienie o międzynarodowej obecności w Gazie, kiedy rakiety z Libanu spadają na izraelskie domy pod nosem największych sił pokojowych poza Afryką.


Misje ONZ są szczególnie problematyczne ze względu na głębokie instytucjonalne nastawienie tej organizacji, które w pełni uwidoczniło się w tym konflikcie: sekretarz generalny usprawiedliwiał ludobójczy atak Hamasu.


A instytucje ONZ na terytoriach palestyńskich są w rzeczywistości przejmowane przez terrorystów, zaś UNRWA aktywnie współpracuje z Hamasem lub działa pod jego wpływem .


Blinken zasugerował również możliwość utworzenia sił międzynarodowych spoza ONZ. Takie pomysły nie mają lepszej historii.


Kiedy Izrael wycofywał się ze Strefy Gazy w 2005 r., zgodził się na wysłanie sił Unii Europejskiej do monitorowania przejść granicznych i zapobiegania przemytowi broni.


Kiedy jednak dwa lata później Hamas objął władzę, obserwatorzy UE uciekli.


Izrael również nalegał na dalsze patrolowanie granicy egipskiej przez własne wojska, ale został zmuszony do powierzenia tej roli Egiptowi, co pozwoliło na przekształcenie Gazy w arsenał przeciwko izraelskim miastom, jakim Gaza jest dzisiaj.


Ta sama historia wydarzyła się na Zachodnim Brzegu. W 2001 roku, po zabójstwie ministra izraelskiego rządu, Waszyngton przekonał Autonomię Palestyńską do aresztowania i uwięzienia winnych terrorystów.


Izrael obawiał się, że będzie to fikcja, więc Ameryka i Wielka Brytania zgodziły się, by ich funkcjonariusze policji nadzorowali więzienie.


Cztery lata później Hamas zagroził wyzwoleniem więźniów, co doprowadziło oba kraje do natychmiastowego usunięcia swojego personelu, by uchronić ich przed niebezpieczeństwem.


Żadna zagraniczna obecność nie będzie skłonna podjąć się mozolnej pracy polegającej na zapewnieniu, że Hamas nie zostanie odtworzony. Taka misja tworzy ryzyko dla żołnierzy i potencjalnie może powodować napięcia geopolityczne.


Skoro nawet Ameryka toleruje falę ataków irańskich pełnomocników na jej bazy na Bliskim Wschodzie, Izrael nie może oczekiwać, że jakikolwiek podmiot zewnętrzny w Gazie stanie w obronie bezpieczeństwa państwa żydowskiego. 


Jeszcze bardziej katastrofalne byłoby przekazanie Gazy Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa.


Autonomia Palestyńska aktywnie kibicowała Hamasowi, a jej największa frakcja, Fatah, brała nawet udział w masakrze 7 października.


Gdyby Fatah chciał mieć prawo do rządzenia w Gazie, powinien był walczyć z Hamasem, a nie u jego boku.


Jeśli celem jest zapewnienie bezpieczeństwa Izraela, historia wyklucza zarówno siły międzynarodowe, jak i frakcje palestyńskie. Ale wskazuje także, co może zadziałać.


W latach 1967–2005 armia izraelska swobodnie działała w Gazie.


W rezultacie terroryści nie mogli zdobyć rakiet, które mogłyby uderzyć w Tel Awiw, ani organizować masowych inwazji na Izrael.


Wszystko to zaczęło się, gdy Izrael całkowicie ewakuował Gazę i oddał kontrolę Fatahowi.


Podobnie ataki tego typu nie przychodzą z Zachodniego Brzegu, ponieważ Izrael utrzymuje kontrolę bezpieczeństwa i kontrolę granic.


To, co sprawdziło się na Zachodnim Brzegu i sprawdziło się kiedyś w Gazie, zadziała ponownie.


Izrael opuścił Gazę w 2005 r. z powodu (błędnej) międzynarodowej krytyki jego „okupacji”; w nagrodę zostaje teraz fałszywie oskarżony o ludobójstwo.


Propozycje Bidena nie mają nic wspólnego z ochroną Izraela przed przyszłymi ludobójczymi atakami, a wszystko wspólne z obawą przed narażeniem  się swojej „postępowej” bazie.


Jeśli jednak Izrael ich posłucha, będzie to oznaczało, że państwo żydowskie przegra, nawet jeśli wygra.


Link do oryginału: https://nypost.com/2023/11/19/opinion/no-go-joe-putting-the-un-in-charge-of-gaza-would-be-a-sick-joke/?utm_source=twitter&;utm_medium=social&utm_campaign=nypost_sitebuttons

New York Post, 19 listopada 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Eugene Kontorovich


Profesor prawa, specjalista w dziedzinie prawa konstytucyjnego, prawa międzynarodowego i prawa gospodarczego. Wykładowca Northwestern University School of Law w Chicago. Obecnie przeniósł się na stałe do Izraela. 


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2554 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dzień po i jego konteksty   Koraszewski   2024-02-26
Sabotowanie romansu USA-Izrael   Altabef   2024-02-24
Eurowizja i bębny wojny   Collins   2024-02-23
Milczenie feministycznych owiec: ani słowa o horrorach HamasuZwolennicy #MeToo milczeli.   Chesler   2024-02-22
A zwycięzcą jest – Hamas!   Dershowitz   2024-02-21
"Palestyńczycy są tacy sami jak my", zapewnia mędrzec Blinken   Pandavar   2024-02-20
Żyjemy w momencie kulturowego chaosu   Meotti   2024-02-20
Chleba naszego powszedniego daj nam Google   Koraszewski   2024-02-19
Jak propalestyńscy są zachodni demonstranci?     2024-02-16
@Guardian kłamie, żeby przedstawić żołnierzy IDF jako potwory – ale pokazuje, że @IDF pozostaje najbardziej moralną armią na świecie     2024-02-15
Blinken powinien wiedzieć, że Autonomia Palestyńska jest równie zła jak rządy Hamasu w Gazie   Marcus   2024-02-14
Czy może istnieć uczciwa propalestyńska lewica?   Levick   2024-02-14
Hipokryzja zdefiniowana: grupy praw człowieka martwią się wszelkimi ograniczeniami w przepływie uchodźców, ale milczą w sprawie Egiptu, który zakazuje wjazdu jakimkolwiek uchodźcom z Gazy     2024-02-13
Czy uchodźcy żydowscy i arabscy są równi?Mimo prawie miliona żydowskich uchodźców z krajów arabskich, Organizacja Narodów Zjednoczonych nadal ma obsesję wyłącznie na punkcie potomków uchodźców arabskich.   Julius   2024-02-11
Kilka uwag wokół niepewności   Koraszewski   2024-02-09
Moi drodzy Palestyńczycy: Czas pozbyć się naszych przywódców i przyjąć izraelskie oferty pokojowe   Eid   2024-02-07
Jak zdemontować UNRWA: instrukcja krok po kroku     2024-02-07
Wojna Izraela z Hamasem jest najmniej śmiercionośną wojną w regionieDlaczego więc media opisują go jako „jedną z najbardziej śmiercionośnych… w historii”?   Greenfield   2024-02-06
Zdradziecka awangarda intelektualna   Koraszewski   2024-02-04
Departament Stanu a rzeczywistość   Bard   2024-02-03
Szef ONZ twierdzi, że Palestyńczycy mają „prawo do państwowości”. Dlaczego?   Fitzgerald   2024-02-03
UNRWA istnieje, aby pomóc w prowadzeniu wojny, której celem jest likwidacja Izraela   Tobin   2024-02-02
Islamscy terroryści tworzą klęski głodowe, żeby czerpać korzyści z pomocy zagranicznejWalka z terrorystami nie powoduje klęsk głodowych; pomoc humanitarna dla terrorystów powoduje klęski głodowe.   Greenfield   2024-02-01
Kto pierwszy mrugnie w wojnie w Gazie?   Fernandez   2024-02-01
Dokumentowanie działań umożliwiających zbrodnie wojenne Hamasu: agencje ONZ, programy pomocy rządowej i organizacje pozarządowe   Steinberg   2024-01-31
Prawdziwe ludobójstwa, które świat ignorujeZamiast przeciwstawić się prawdziwym zbrodniom przeciw ludzkości, społeczność międzynarodowa obrzuca Izrael krwawymi oszczerstwami.   Bryen   2024-01-29
Wysoki Przedstawiciel UE, Josep Borrell, przyznaje, że chce „dwóch państw”, a nie „pokoju”     2024-01-26
Błędna odpowiedź Bidena w sprawie TajwanuGłównym zagrożeniem dla pokoju w Azji nie jest niepodległość Tajwanu, ale chińska wojowniczość.   Jacoby   2024-01-26
Jak zakończyć cierpienia Palestyńczyków   Tawil   2024-01-24
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-23
Złóżmy pozew przeciwko UNRWA w Hadze   Bedein   2024-01-23
Jak Princeton wybiela haniebną historię Kena Rotha   Steinberg   2024-01-22
Jedna wojna i dwie wizje   Taheri   2024-01-21
Pytasz, czy jesteś antysemitą?   Koraszewski   2024-01-21
“Koszmar zatajonych pieniędzy”: jak Katar kupił Ligę Bluszczową   Williams   2024-01-20
“Krwawe Boże Narodzenie”: chrześcijanie masakrowani w nigeryjskim ludobójstwie   Ibrahim   2024-01-17
Pracownicy pomocy humanitarnej wspierają Hamas   Bard   2024-01-13
Samobójcza głupota „rozwiązania w postaci dwóch państw”   Anderson   2024-01-12
Starzy orędownicy procesu pokojowego i wojna w Gazie   Flatow   2024-01-11
Dlaczego chrześcijańscy przywódcy ignorują ataki na swoją społeczność   Tawil   2024-01-10
Masha Gessen, lub, ври, да знай же меру   Fitzgerald   2024-01-09
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-06
Izrael ma nie tylko armię najbardziej moralną, ale także najbardziej przejrzystą     2024-01-06
Krytycy Izraela po prostu nie chcą, aby Izrael zwyciężył   Tobin   2024-01-05
Kto popiera Hamas?   Dershowitz   2024-01-04
Nie ma „upokorzonej izraelskiej męskości”   Chesler   2024-01-02
Nie ma porównania pomiędzy przemocą palestyńską i żydowską na Zachodnim Brzegu     2024-01-02
Odzyskanie romantyzmu naszej sprawy   Greenfield   2023-12-28
Przyszła strategia ekonomiczna dla pokoju   Mahjar-Barducci   2023-12-25
“Przebudzenie” zagraża amerykańskim Żydom   Tobin   2023-12-23
Dziesięć podstawowych faktów na temat wojny z Hamasem, o których media nie mówią     2023-12-23
Zakazanie przez Bidena prawa wjazdu do USA dla „stosujących przemoc osadników” izraelskich zablokowałby tych, którzy po prostu nie zgadzają się z jego polityką   Kontorovich   2023-12-21
Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie   Koraszewski   2023-12-20
Czy dysonans poznawczy Bidena może pozwolić Izraelowi wygrać wojnę?   Tobin   2023-12-19
Dlaczego islamiści roszczą sobie prawa do ziemi niemuzułmańskiej?   Bulut   2023-12-18
Polityka tożsamości i zaburzenia kognitywne   Koraszewski   2023-12-18
Symfoniczna wersja terroru   Taheri   2023-12-15
Wsparcie dla terroru: jak terroryści wykorzystują organizacje humanitarne   i Nathaniel Rabkin   2023-12-14
Zdumiewająca naiwność Izraelofobów. Zachodnie oburzenie wywołane wyłapywaniem przez IDF podejrzanych członków Hamasu jest absurdalnym kwiecistym moralizowaniem.   O'Neill   2023-12-13
Redaktor kuwejckiej gazety: Hamas powinien być ścigany sądownie za śmierć i zniszczenie, jakie ściągnął na Gazańczyków atakiem z 7 października     2023-12-11
Tak daleko, tak blisko   Koraszewski   2023-12-10
Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk