Prawda

Wtorek, 28 czerwca 2022 - 11:01

« Poprzedni Następny »


Negacja Holocaustu i ludobójstwo w Ruandzie


Shmuley Boteach 2014-05-05

Sąd wojskowy, Ruanda 1999 (Reuters)
Sąd wojskowy, Ruanda 1999 (Reuters)

Wróciłem z obchodów w Kigali upamiętniających dwudziestą rocznicę ludobójstwa w Ruandzie i natychmiast natknąłem się na atak Howarda Frencha na prezydenta Paula Kagame, człowieka, któremu powszechnie przypisuje się zasługę za powstrzymanie masowych mordów.

“Wall Street Journal” z 19 kwietnia 2014 opublikował artykuł pod tytułem “How Rwanda’s Paul Kagame Exploits US Guilt” [Jak Paul Kagame z Ruandy eksploatuje winę USA], w którym French przedstawia nam mało oryginalną przeróbkę faktów, typową dla krytyków przekonanych, że umieliby lepiej wyciągnąć Ruandę z przepaści po najszybszym ludobójstwie w historii.

 

Zadziwiają mnie wysiłki Frencha, by zamazać prawdę, a jako Żyda, który równocześnie obserwuje narastający trend zaprzeczania Holocaustowi, jestem jeszcze bardziej zaniepokojony. Kiedy byłem w Kigali, powiedziałem prezydentowi Kagame, że jeśli nie będzie ostrożny, za 10 lat świat powie, że nie było żadnego ludobójstwa, a tylko konflikt etniczny. Odpowiedział: „10 lat? To dzieje się już dzisiaj”. Jest to równie oburzające, jak opisywanie ludobójstwa ormiańskiego, kambodżańskiego, żydowskiego lub bośniackiego jako zdarzeń, w których nie ma winnych. Byli tam dobrzy ludzie i bardzo, bardzo źli ludzie. I mimo wszystkich wysiłków Frencha, by zamazać prawdę, Kagame jest bezsprzecznie  bohaterem w tej sprawie.

French twierdzi, że amerykańskie poczucie winy z powodu bierności i niepowstrzymania ludobójstwa powoduje, iż nasz rząd przymyka oczy na rzekome zbrodnie rządu Kagame. Frenchowi nie przychodzi nawet do głowy, że powodem, dla którego USA są nastawione przychylnie wobec Ruandy, jest to, że Amerykanie są zadziwieni tym, że na kontynencie naznaczonym wojnami, głodem i korupcją Ruanda ma najszybszy wzrost gospodarczy, najwyższy poziom szczepień, słynną wojnę z korupcją i – co może poświadczyć każdy przyjezdny – jest modelem harmonii rasowej i integracji. Podróżując po Rundzie zadziwiał mnie widok kraju, gdzie podczas dorocznego tygodnia pamięci o ludobójstwie, wszystkie sklepy i przedsiębiorstwa zamykano codziennie o godzinie 14, żeby siedzieć w grupach po kilkaset osób i rozmawiać o różnicach etnicznych oraz promować pojednania, aby taka przemoc nigdy nie powtórzyła się w przyszłości. Nigdy nie widziałem niczego podobnego, ani w Izraelu, ani w Stanach Zjednoczonych.

French jest pozbawionym skrupułów cynikiem i pesymistą, którego uprzedzenia wobec Kagame pozwalają mu na zaprzeczenie nawet temu zdumiewającemu osiągnięciu. W świecie pełnym masowych mordów, morderców takich jak Baszar Assad i Kim Jong-Un, którzy nadal głodzą ludzi na śmierć, French porzuca nawet pozory obiektywności, kiedy pisze, cytując belgijskiego uczonego, że Kagame jest „prawdopodobnie największym zbrodniarzem wojennym sprawującym dzisiaj urząd”. Każdy obiektywny obserwator, który jedzie czystymi i dobrze utrzymanymi drogami Ruandy, dojdzie do wniosku, że Kagame dokonał rzeczy przekraczających wszelkie oczekiwania, jakie świat mógł mieć w 1994 r. wobec kraju, w którym, w momencie obejmowania przez niego władzy, w rzekach było tyle zwłok, że zatrzymywały prąd i woda wylewała się na pola.
 
Nie chcę przez to powiedzieć, że prezydent jest doskonały. Chodzi o to, że zanim wylejemy  oskarżenia przeciwko człowiekowi, który był świadkiem tego, jak świat porzucił jego naród na pastwę ludzi z maczetami i siekierami, powinniśmy choć trochę zrozumieć jego agresywną politykę bezpieczeństwa, która zapewnia, że jego naród nigdy więcej nie zostanie poddany eksterminacji. Jak to kiedyś powiedział Yogi Berra: “Fakt, że odczuwasz paranoiczny lęk, nie znaczy, że nie próbują cię dopaść”.  

Autorom takim jak French łatwo przychodzi potępianie krajów takich jak Ruanda lub Izrael za to, że zamiast siedzieć spokojnie jako łatwy cel decydują się walczyć ze swoimi wrogami.    Czy French naprawdę doradzałby prezydentowi Kagame pozostawienie baz morderców, którzy dokonali ludobójstwa, na granicy z Kongo? Czy powiedziałby Kagame, by polegał na gołosłownych gwarancjach międzynarodowych i ONZ dla obrony swojego narodu, tej samej ONZ, która kategorycznie odmówiła swojemu dowódcy, generałowi Romeo Dallaire pozwolenia na rozbrojenie milicji Hutu i która ewakuowała większość swoich sił pokojowych, gdy tylko rozpoczęło się ludobójstwo?

 

Nie mam wystarczającej informacji w sprawie trwających problemów w Kongo. French traci jednak wszelką wiarygodność, kiedy winą za wszystkie cierpienia tego kraju obarcza Ruandę. Na długo przed ingerencją Ruandy Kongiem rządził bezwzględny dyktator Mobutu Sese Seko, agresywny autokrata, który kierował kleptokracją, zgromadził olbrzymie bogactwo osobiste i uważany był za klasycznego dyktatora afrykańskiego. Po ludobójstwie dokonanym na Tutsi główna grupa sprawców uciekła do Kongo i tam udzielono jej schronienia.

Z pewnością nawet największy krytyk okazałby Kagame trochę zrozumienia, kiedy wyobraziłby sobie dwa miliony zbiegów ruandyjskich nadal obozujących na granicy pod dowództwem i kontrolą ich byłego, ludobójczego rządu.

Rząd Konga otwarcie kolaborował z FDLR, który jest na liście organizacji terrorystycznych USA.

Najbardziej jadowite ze wszystkiego jest twierdzenie Frencha, że wejście armii ruandyjskiej  na terytorium Kongo były wynikiem “dążenia Ruandy do bezlitosnej zemsty etnicznej”. Takie nieuzasadnione przypuszczenia odwracają rzeczywistość i czynią z Paula Kagame, człowieka, który powstrzymał ludobójstwo, jedynego prawdziwego génocidaire. Przypomina mi to twierdzenie Rogera Watersa, byłego członka Pink Floyd, że Izrael to współcześni naziści.

French chce, by jego czytelnicy uwierzyli, iż obecny rząd Ruandy jest równie winny “ludobójstwa” jak jego poprzednik, a to zamienia ofiary w łotrów. Ta nieszczęsna „równoważność moralna” jest czymś, o czym my, Żydzi, wiemy aż za dużo, jako że Izrael jest systematycznie i fałszywie oskarżany o to, że jest państwem apartheidu, mimo że daje swoim 1,5 miliona obywateli arabskich prawa równe każdemu innemu Izraelczykowi, a daje ich znacznie więcej niż jakikolwiek kraj arabski na świecie.

Uprawniona krytyka rządu Ruandy jest ważna. Rząd USA naciska na prezydenta Kagame w sprawie zwiększenia swobód obywatelskich i przyzwolenia na większą opozycję polityczną. Istnieją niepokojące oskarżenia o mordowanie niektórych przywódców opozycji, a także dziennikarzy. Obrońcy Kagame twierdzą, że nie ma żadnych dowodów wiążących jego rząd z tymi morderstwami.

Niejednokrotnie poruszałem te tematy w rozmowach z prezydentem Kagame. Powiedziałem mu, że jako jedyny żyjący człowiek, który zatrzymał ludobójstwo, jest bohaterem dla mnie i dla milionów ludzi na całym świecie. Musi takim pozostać i uczynić moralność i demokrację kamieniami węgielnymi swojej polityki i uprawnionej ochrony swojego narodu przed tymi, którzy źle mu życzą. Polityk, którego kraj doznał masowych mordów, ponosi szczególną odpowiedzialność powstrzymania wszelkich nadużyć władzy.

Pouczanie Kagame przez USA miałoby jednak większą wagę, gdyby Ruanda nie czuła, że jest traktowana według innych standardów. Jedyne supermocarstwo świata ostro krytykuje Ruandę i prowadzi politykę bierności wobec Syrii, Korei Północnej i Republiki Środkowoafrykańskiej. Tam umierają miliony, ale Ameryka ledwie to zauważa.

 

No holds barred Holocaust denial and the Rwandan genocide

Jerusalem Post, 28 kwietnia 2014

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Shmuley Boteach

 

 

Amerykański rabin i pisarz, autor ponad 30 książek. Wielokrotnie odwiedzał Ruandę i  wielokrotnie o niej pisał.    


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2154 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk