Prawda

Wtorek, 12 grudnia 2017 - 03:43

« Poprzedni Następny »


List otwarty do premiera Australii


Arnold Roth 2017-05-24

Canberra, 24 listopada, 2016 [Image Source: Getty]
Canberra, 24 listopada, 2016 [Image Source: Getty]

Kiedy ludzie mówią o mojej córce, Malce, zazwyczaj przypominają sobie jej uśmiech. Promieniowała radością życia. Potem, w wieku 15 lat, została zamordowana.     


Przenieśliśmy się do Jerozolimy, kiedy podobnie jak jej starsi bracia, urodzona w Melbourne Malka miała trzy lata. Jordańska studentka, Ahlam Tamimi, była pierwszą kobietą w szeregach terrorystów Hamasu. Dziewiątego sierpnia 2001 roku, po kilku dniach wędrówek po Jerozolimie, w poszukiwaniu najbardziej zatłoczonych miejsc z żydowskimi dziećmi, przyprowadziła swoją potężną bombę.


Ta bomba to była istota ludzka – młody Palestyńczyk, fanatyk z futerałem na gitarę. Tamimi, która wymyśliła i zorganizowała ten zamach, towarzyszyła mu do Jerozolimy. Oboje wiedzieli, że futerał  przygotowany przez innych, wypełniony był materiałami wybuchowymi i mnóstwem gwoździ, dla skuteczniejszego rozrywania ludzkich ciał.


Malka ze swoją najlepszą przyjaciółką, Michal Raziel, stalły przy ladzie w pizzerii  Sbarro.

 

Bomba Tamimi stanęła za nimi. O godzinie 2 eksplodowała.  

 

Wybuch zabił piętnaście osób, dziesiątki innych zostało okaleczonych. Wśród rannych była młoda matka, która do dziś nie odzyskała przytomności. Wśród zamordowanych była  kobieta, jedynaczka, w ciąży z pierwszym dzieckiem. Malka i Michal, za życia nierozłączna para, zostały pochowane obok siebie.       

 

Uśmiechnięta i dumna Tamimi przed sądem z zimną krwią przyznała się do wszystkich zarzutów. Delektowała się publicznie opowiadając o wszystkich szczegółach masakry. Stenogram rozprawy pokazuje zdumienie sędziów jej entuzjastycznym zachwytem nad tą krwawą łaźnią. Ostrzeżona, że nikt w Izraelu nigdy nie zmieni jej wyroku, została skazana na szesnastokrotną karę dożywotniego więzienia.

Jednak w październiku 2011 roku Izrael zawarł tragiczne porozumienie z Hamasem w zamian za uwolnienie przetrzymywanego jako zakładnik w Gazie izraelskiego żołnierza Gilada Shalita.

Razem z 1025 innymi skazanymi terrorystami Tamimi wyszła na wolność. Jej wyrok i wszystkich innych zwolnionych terrorystów został drastycznie złagodzony pod wyraźnymi warunkami, że nigdy więcej nie zaangażują się w działalność terrorystyczną.      


Wróciła do swojej ojczyzny i na lotnisku w Ammanie hucznie powitano ją jako narodową bohaterkę. Następnego dnia, w bardziej kameralnej atmosferze, podjęto ją uroczyście w gmachu jordańskiego sądu. Znalazłem  w sieci zdjęcia. (Zostały one później usunięte ze strony internetowej.)

Tamimi, która była główną organizatorką zamachu, nie ma żadnych moralnych wątpliwości w sprawie masakry w Sbarro.  Zapytano ją podczas jednego z telewizyjnych wywiadów czy odczuwała jakiekolwiek wyrzuty sumienia: “Nie, dlaczego miałabym mieć wyrzuty sumienia?Przy innej okazji powiedziała wprost: “Nie żałuję tego co zrobiłam.” Zapytana podczas innego wywiadu  “Czy zrobiłabyś to raz jeszcze gdybyś miała możliwość?” bez chwili wahania odpowiedziała: „Tak.”

W lutym 2012 roku Tamimi została prezenterką własnego, podżegającego do nienawiści programu telewizyjnego nadawanego przez jordańską telewizję. Program nosi nazwę Powiew wolności i koncentruje się na arabskich terrorystach przebywających w izraelskich więzieniach.

Jadowita nienawiść przekazywana jest każdego tygodnia za pośrednictwem satelity na setki kanałów internetowych do arabskiej publiczności na całym świecie, w tym do Australii.


Tamimi prowadzi życie celebrytki. Jej ślub z kuzynem, podobnie jak ona skazanym za morderstwo i uwolnionym, był pokazywany w telewizji na żywo jak królewska uroczystość. Jej częste publiczne występy w Jordanii i w innych krajach arabskich ściągają tłumy wielbicieli. Wzywa ich, a szczególnie młode kobiety, by szły w jej ślady, angażowały się w akcje terrorystyczne, skierowane przeciwko cywilom, a szczególnie przeciw dzieciom.        


W marcu 2012 roku spotkałem się w Waszyngtonie z przedstawicielami Departamentu Stanu i FBI. W rok później efektem było przesłuchanie przed sądem federalnym i wniesienie oskarżenia przeciwko Tamimi o przestępstwo skierowane przeciwko amerykańskim obywatelom. (Ponieważ matka Malki jest Amerykanką, nasza córka miała obywatelstwo amerykańskie.)     


Dokumenty tej sprawy były do niedawna utajnione (również my ich nie znaliśmy).

W marcu amerykański prokurator federalny oraz zajmujący się ta sprawą śledczy przyjechali do Jerozolimy i otrzymaliśmy informację. Powiedzieli, że Jordania, do której zwracano się wielokrotnie o aresztowanie i ekstradycję Tamimi, by mogła stanąć przed sądem w USA, odmówiła. W trzy godziny po tym spotkaniu Tamimi stała się oficjalnie osobą ściganą przez amerykański wymiar sprawiedliwości. Afisze Najbardziej Poszukiwanych przez FBI ostrzegają po angielsku i po arabsku, że jest uzbrojona i niebezpieczna. W tydzień później jordański sąd orzekł, że jordańsko-amerykańskie porozumienie o ekstradycjach z 1995 roku nie może być zastosowane. Media arabskie sugerują, że porozumienie nigdy nie było ratyfikowane, ratyfikacja została zablokowana, ponieważ konstytucja mówi, że obywatele Jordanii nie mogą być poddawani ekstradycji przez Jordanię.

Prawnicy, z którymi konsultowaliśmy się, są sceptyczni wobec tych twierdzeń. Wydaje się, że dla Jordanii, to nie tyle kwestia prawa, ile polityki. Tamimi cieszy się w Jordanii dużą popularnością. Król, który ma władzę większą niż brytyjska królowa, w kraju pełnym napięć,  podobno woli jednak unikać tak trudnych kwestii.     


Trudności są tu oczywiste i złożone: należy przekonać króla Jordanii, że jego przyjaciele i sojusznicy, w tym Stany Zjednoczone i Australia, są oburzeni próbami chronienia morderczyni, która przyznała się do swoich czynów. Jeśli Tamimi, która często publicznie chełpi się tym czego, ona i jej bomba dokonali, będzie nadal chroniona przed sprawiedliwością, jordańskie deklaracje o walce z terrorem staną się puste.      

Australijczycy mogą tu odegrać istotną rolę. Podczas swojej  wizyty w Australii w listopadzie ubiegłego roku, król Abdullah II wyraził zaniepokojenie „siłami ekstremizmu w jego regionie”. Podpisując Wspólną Deklarację o Rozszerzonej Współpracy, Malcolm Turnbull mówił, że Jordania i Australia “razem  odrzucają tych, którzy dążą do narzucenia innym swojej perwersyjnej wizji świata przez podziały i przemoc”.

Zwracam się do premiera Turnbulla oraz Minister Spraw Zagranicznych, Julie Bishop: Nic nie może mocniej wyrazić odrzucenia podziałów i przemocy, niż gdyby Jordania, zachęcona przez swoich australijskich przyjaciół i w poszanowaniu swoich zobowiązań do ekstradycji, pomogła by nie odczuwająca żadnej skruchy morderczyni Malki stanęła w obliczu sprawiedliwości.     

Help bring Malki’s murderer to justice, Mr Turnbull

The Australian, 17 maja 2017

Tłumaczenie: Andrzej Koraszewski


Frimet i Arnold Roth

Rodzice zamordowanej przez terrorystów z Hamsu 15-letniej Malki Roth. Ich córka została zamordowana 9 sierpnia 2001 roku podczas zamachu na restaurację  Sbarro.  W zamachu zamobójczym zginęło wówczas 15 cywilów, w tym 7 dzieci, 130 osób zostało rannych.

Frimet i Arnold Roth od wielu lat prowadzą stronę internetową This Ongoing War

Państwo Frimet i Arnold Roth założyli również fundację imienia swojej córki. Fundacja ta zajmuje się pomocą dla dzieci żydowskich, muzułmańskich i chrześcijańskich.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 915 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Gdyby Izrael był normalnym krajem   Gerstman   2017-12-11
Dlaczego Trump ma rację uznając, że Jerozolima jest stolicą Izraela?   Dershowitz   2017-12-10
Ci, którzy oddali życie za przekonania   Koraszewski   2017-12-09
Czy Donald Trump podważył watykański paradygmat?   Koraszewski   2017-12-08
Czy “Guardian” zawsze musi kłamać?   White   2017-12-07
Afryka: droga naprzód   Charai   2017-12-06
Dżihadystyczny terror nie potrzebuje wymówek   Yemini   2017-12-06
Barbie w hidżabie: użyteczni idioci kulturowego dżihadu   Bergman   2017-12-05
Liban: czyli “oszukaj i niczego nie zmieniaj”   Taheri   2017-12-04
Kiedy stworzono "naród palestyński"? Google ma odpowiedź   Grumberg   2017-12-03
Jak dziesięciu (durnych) demokratycznych członków Kongresu zachęca do posługiwania się dziećmi-terrorystami   Dershowitz   2017-11-29
Masowy morderca Charles Manson i masowa morderczyni Ahlam Tamimi: kto jest większym potworem?   Roth   2017-11-28
Chomsky i mit natychmiastowej ekspertyzy   Frantzman   2017-11-27
Niemożliwa umowa stulecia   Begin   2017-11-27
Rzeczywistym wrogiem Izraela jest Rosja   Linn   2017-11-26
Cywilizacja zniszczona przez obojętność Zachodu?   Meotti   2017-11-25
Hipokryzja odwołań i bojkotów   Yemini   2017-11-24
Czego uczą w islamskich szkołach i w meczetach na Zachodzie?   Bulut   2017-11-23
Zmowa Europy z Palestyńczykami w zawłaszczaniu ziemi   Blum   2017-11-22
Wróg otwiera bramę     2017-11-21
Dymią kominy, dym nad Dąbrową…   Koraszewski   2017-11-20
Kanarek w kopalni   Lewin   2017-11-20
Zachować żydowskie państwo   Rosenthal   2017-11-19
Kto płaci Palestyńczykom rzucającym kamienie!   Flatow   2017-11-18
Liban: długi lament nad narodem z lewego łoża   Maroun   2017-11-17
Jak Iran próbował zamienić państwa arabskie w widma   Taheri   2017-11-16
Czy wielokulturowość jest utopią?   Koraszewski   2017-11-15
Amerykański plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu?   Tawil   2017-11-15
Dawa: sianie nasion nienawiści   Bergman   2017-11-14
Ignorujemy islamizm na własną zgubę   Maroun   2017-11-13
Problemem nie jest to, co dzieje się pod szkołami UNRWA   Bedein   2017-11-12
Tunele terroru i obrzucanie się błotem   Collins   2017-11-11
Cztery dekady irańskiej nienawiści     2017-11-10
Każdy naród ma swoją “Nakbę”   Yemini   2017-11-09
Niespodzianka! Badanie wykazuje, że islamski terroryzm jest islamski   Bergman   2017-11-08
Rewolucyjny romantyzm wiecznie żywy   Koraszewski   2017-11-07
Dlaczego jesteśmy w Nigrze?   Bryen   2017-11-07
Stalinowskie czystki Erdogana w Turcji   Meotti   2017-11-06
Milicje a palestyńskie “pojednanie”   Toameh   2017-11-04
Kryzys uchodźców Rohingja: rola islamistycznych terrorystów   Franklin   2017-11-03
Demistyfikacja Deklaracji Balfoura   Tsalic   2017-11-02
Dlaczego tak wielu twierdzi, że Iran stosuje się do porozumienia, skoro dowody pokazują, że tego nie robi?   Dershowitz   2017-11-01
Wielkie manewry na globalnej scenie   Koraszewski   2017-10-31
Europa: dziennikarze przeciwko wolności słowa   Bergman   2017-10-31
Najlepszy amerykański rektor uniwersytetu   Coyne   2017-10-30
Żydzi, mniejszość, która irytuje   Maroun   2017-10-30
Hiszpania głośno domaga się rozwiązania w postaci dwóch państw, ale nie w Katalonii   Jacoby   2017-10-29
Grona ich gniewu: Żydzi i Arabowie walczą o ugory   Dann   2017-10-28
Przekleństwo dobrych intencji   Ridley   2017-10-27
Francja: Islamiści Facebooka polują stadami   Mamou   2017-10-27
Wielka Brytania: Skrajnie selektywna wolność słowa   Bergman   2017-10-26
Na tropie islamofobów   Koraszewski   2017-10-24
“Nasz spór z Żydami jest religijny”     2017-10-23
Bajka: Gdyby arabscy przywódcy byli mądrzy   Maroun   2017-10-22
Patrząc z Jemenu na Singapur     2017-10-21
“Słodki handel” Monteskiusza i “dyplomacja Boga” Cobdena   Ridley   2017-10-20
Izraelscy Arabowie przełamują milczenie   Yemini   2017-10-20
Szwecja: kraj podwójnych standardów   Bergman   2017-10-19
Rakka zdobyta, Erdogan w Warszawie   Koraszewski   2017-10-18
Nazywam się Rachel ‘X’   Collier   2017-10-18
Islam i feminizm   Assaf   2017-10-17
Nieuczciwy artykuł redakcyjny z “Ha’aretz”   Rosenthal   2017-10-15
Państwo w państwie?   Toameh   2017-10-13
Palestyńska normalizacja – z Hamasem, nie z Izraelem   Tawil   2017-10-13
“Szlachetna dzikuska” przemówiła   Arbabzadah   2017-10-12
Odkrycie Ameryki zawdzięczamy islamowi i muzułmanom   Spencer   2017-10-12
Kiedy wilk pilnuje owiec   Nirenstein   2017-10-11
Uwolniony w umowie o Shalita pobożny Arab palestyński, morderca, wraca (zbyt późno) do więziennej celi   Roth   2017-10-10
Mowa obronna na rzecz kurdyjskiej niepodległości    Dershowitz   2017-10-09
Żydowskie matki i palestyńscy ojcowie   Bellerose   2017-10-08
Prawdziwe znaczenie “Nigdy więcej”   Rosenthal   2017-10-07
Mohammad Bakri, wróg Palestyńczyków   Yemini   2017-10-06
Walczymy z radykałami, nie z muzułmanami   Bauer   2017-10-05
Muzułmańscy reformatorzy potrzebują ochrony policyjnej   Meotti   2017-10-04
Najbardziej orwellowska instytucja świata   Koraszewski   2017-10-03
Islamskie reguły w duńskich szkołach   Bergman   2017-10-03
Demokratyczny Kurdystan zainspiruje wolność na Bliskim Wschodzie   Boteach   2017-10-01
Phyllis Chesler na wojnie z “fałszywymi feministkami” z lewicy   Landes   2017-09-30
A jednak moja żona niczego nie złamała   Koraszewski   2017-09-29
Narody Zjednoczone żądają powrotu do status quo   Koraszewski   2017-09-27
Islamiści odpowiedzialni za kryzys uchodźców Rohingya   Habib   2017-09-26
Lekcje dla Zachodu: Uwięzieni z powodu wiary   Rafizadeh   2017-09-25
Big Pharma i inne teorie spiskowe   Koraszewski   2017-09-25
Jak alarmistyczna retoryka wypacza politykę klimatyczną   Lomborg   2017-09-22
Masowe prześladowania chrześcijan i Kurdów przez Turcję   Bulut   2017-09-22
Argument przeciwko otwartym granicom i liberalna nieposkromiona pycha   Sixsmith   2017-09-21
Nazywanie Izraela państwem “białej supremacji” utrwala zachodni antysemityzm   Frantzman   2017-09-21
Testament palestyńskiego nożownika, Katiby Zahrana     2017-09-19
Czy huragan Irma był karą boską?     2017-09-18
Kulisy Porozumienia z Oslo   Carmon   2017-09-15
W poszukiwaniu merytorycznej bezstronności   Koraszewski   2017-09-14
Students for Justice in Palestine wrzucają syjonistów do jednego worka z faszystami i zwolennikami białej supremacji, i wzywają do przemocy   Coyne   2017-09-14
Centryzm: manifest umiarkowania   Winegard   2017-09-13
Oszczerstwo o eksmitowaniu Palestyńczyków z Jerozolimy szerzy się jak ogień na prerii   Julius   2017-09-12
Prawdziwy nauczyciel Chameneiego - Chomeini czy Kim?   Taheri   2017-09-11
Socjalizm głupców, czyli o lewicowym antysemityzmie   Koraszewski   2017-09-10
Patrząc na Afrykę oczyma Ryszarda Kapuścińskiego   Koraszewski   2017-09-08
Chrześcijanie, którzy kochają zbrodniarzy   MacEoin   2017-09-08
Czy pakistańska broń atomowa wpadnie w ręce dżihadystów?   Ahmad   2017-09-07
Czego lub kogo mamy się bać?   Koraszewski   2017-09-05

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

modyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubicReligia piekloNienawiscNiedożywienie w UgandzieEwolucja nieuniknionaStarty z powierzchni


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk