Prawda

Poniedziałek, 25 czerwca 2018 - 10:13

« Poprzedni Następny »


List otwarty do premiera Australii


Arnold Roth 2017-05-24

Canberra, 24 listopada, 2016 [Image Source: Getty]
Canberra, 24 listopada, 2016 [Image Source: Getty]

Kiedy ludzie mówią o mojej córce, Malce, zazwyczaj przypominają sobie jej uśmiech. Promieniowała radością życia. Potem, w wieku 15 lat, została zamordowana.     


Przenieśliśmy się do Jerozolimy, kiedy podobnie jak jej starsi bracia, urodzona w Melbourne Malka miała trzy lata. Jordańska studentka, Ahlam Tamimi, była pierwszą kobietą w szeregach terrorystów Hamasu. Dziewiątego sierpnia 2001 roku, po kilku dniach wędrówek po Jerozolimie, w poszukiwaniu najbardziej zatłoczonych miejsc z żydowskimi dziećmi, przyprowadziła swoją potężną bombę.


Ta bomba to była istota ludzka – młody Palestyńczyk, fanatyk z futerałem na gitarę. Tamimi, która wymyśliła i zorganizowała ten zamach, towarzyszyła mu do Jerozolimy. Oboje wiedzieli, że futerał  przygotowany przez innych, wypełniony był materiałami wybuchowymi i mnóstwem gwoździ, dla skuteczniejszego rozrywania ludzkich ciał.


Malka ze swoją najlepszą przyjaciółką, Michal Raziel, stalły przy ladzie w pizzerii  Sbarro.

 

Bomba Tamimi stanęła za nimi. O godzinie 2 eksplodowała.  

 

Wybuch zabił piętnaście osób, dziesiątki innych zostało okaleczonych. Wśród rannych była młoda matka, która do dziś nie odzyskała przytomności. Wśród zamordowanych była  kobieta, jedynaczka, w ciąży z pierwszym dzieckiem. Malka i Michal, za życia nierozłączna para, zostały pochowane obok siebie.       

 

Uśmiechnięta i dumna Tamimi przed sądem z zimną krwią przyznała się do wszystkich zarzutów. Delektowała się publicznie opowiadając o wszystkich szczegółach masakry. Stenogram rozprawy pokazuje zdumienie sędziów jej entuzjastycznym zachwytem nad tą krwawą łaźnią. Ostrzeżona, że nikt w Izraelu nigdy nie zmieni jej wyroku, została skazana na szesnastokrotną karę dożywotniego więzienia.

Jednak w październiku 2011 roku Izrael zawarł tragiczne porozumienie z Hamasem w zamian za uwolnienie przetrzymywanego jako zakładnik w Gazie izraelskiego żołnierza Gilada Shalita.

Razem z 1025 innymi skazanymi terrorystami Tamimi wyszła na wolność. Jej wyrok i wszystkich innych zwolnionych terrorystów został drastycznie złagodzony pod wyraźnymi warunkami, że nigdy więcej nie zaangażują się w działalność terrorystyczną.      


Wróciła do swojej ojczyzny i na lotnisku w Ammanie hucznie powitano ją jako narodową bohaterkę. Następnego dnia, w bardziej kameralnej atmosferze, podjęto ją uroczyście w gmachu jordańskiego sądu. Znalazłem  w sieci zdjęcia. (Zostały one później usunięte ze strony internetowej.)

Tamimi, która była główną organizatorką zamachu, nie ma żadnych moralnych wątpliwości w sprawie masakry w Sbarro.  Zapytano ją podczas jednego z telewizyjnych wywiadów czy odczuwała jakiekolwiek wyrzuty sumienia: “Nie, dlaczego miałabym mieć wyrzuty sumienia?Przy innej okazji powiedziała wprost: “Nie żałuję tego co zrobiłam.” Zapytana podczas innego wywiadu  “Czy zrobiłabyś to raz jeszcze gdybyś miała możliwość?” bez chwili wahania odpowiedziała: „Tak.”

W lutym 2012 roku Tamimi została prezenterką własnego, podżegającego do nienawiści programu telewizyjnego nadawanego przez jordańską telewizję. Program nosi nazwę Powiew wolności i koncentruje się na arabskich terrorystach przebywających w izraelskich więzieniach.

Jadowita nienawiść przekazywana jest każdego tygodnia za pośrednictwem satelity na setki kanałów internetowych do arabskiej publiczności na całym świecie, w tym do Australii.


Tamimi prowadzi życie celebrytki. Jej ślub z kuzynem, podobnie jak ona skazanym za morderstwo i uwolnionym, był pokazywany w telewizji na żywo jak królewska uroczystość. Jej częste publiczne występy w Jordanii i w innych krajach arabskich ściągają tłumy wielbicieli. Wzywa ich, a szczególnie młode kobiety, by szły w jej ślady, angażowały się w akcje terrorystyczne, skierowane przeciwko cywilom, a szczególnie przeciw dzieciom.        


W marcu 2012 roku spotkałem się w Waszyngtonie z przedstawicielami Departamentu Stanu i FBI. W rok później efektem było przesłuchanie przed sądem federalnym i wniesienie oskarżenia przeciwko Tamimi o przestępstwo skierowane przeciwko amerykańskim obywatelom. (Ponieważ matka Malki jest Amerykanką, nasza córka miała obywatelstwo amerykańskie.)     


Dokumenty tej sprawy były do niedawna utajnione (również my ich nie znaliśmy).

W marcu amerykański prokurator federalny oraz zajmujący się ta sprawą śledczy przyjechali do Jerozolimy i otrzymaliśmy informację. Powiedzieli, że Jordania, do której zwracano się wielokrotnie o aresztowanie i ekstradycję Tamimi, by mogła stanąć przed sądem w USA, odmówiła. W trzy godziny po tym spotkaniu Tamimi stała się oficjalnie osobą ściganą przez amerykański wymiar sprawiedliwości. Afisze Najbardziej Poszukiwanych przez FBI ostrzegają po angielsku i po arabsku, że jest uzbrojona i niebezpieczna. W tydzień później jordański sąd orzekł, że jordańsko-amerykańskie porozumienie o ekstradycjach z 1995 roku nie może być zastosowane. Media arabskie sugerują, że porozumienie nigdy nie było ratyfikowane, ratyfikacja została zablokowana, ponieważ konstytucja mówi, że obywatele Jordanii nie mogą być poddawani ekstradycji przez Jordanię.

Prawnicy, z którymi konsultowaliśmy się, są sceptyczni wobec tych twierdzeń. Wydaje się, że dla Jordanii, to nie tyle kwestia prawa, ile polityki. Tamimi cieszy się w Jordanii dużą popularnością. Król, który ma władzę większą niż brytyjska królowa, w kraju pełnym napięć,  podobno woli jednak unikać tak trudnych kwestii.     


Trudności są tu oczywiste i złożone: należy przekonać króla Jordanii, że jego przyjaciele i sojusznicy, w tym Stany Zjednoczone i Australia, są oburzeni próbami chronienia morderczyni, która przyznała się do swoich czynów. Jeśli Tamimi, która często publicznie chełpi się tym czego, ona i jej bomba dokonali, będzie nadal chroniona przed sprawiedliwością, jordańskie deklaracje o walce z terrorem staną się puste.      

Australijczycy mogą tu odegrać istotną rolę. Podczas swojej  wizyty w Australii w listopadzie ubiegłego roku, król Abdullah II wyraził zaniepokojenie „siłami ekstremizmu w jego regionie”. Podpisując Wspólną Deklarację o Rozszerzonej Współpracy, Malcolm Turnbull mówił, że Jordania i Australia “razem  odrzucają tych, którzy dążą do narzucenia innym swojej perwersyjnej wizji świata przez podziały i przemoc”.

Zwracam się do premiera Turnbulla oraz Minister Spraw Zagranicznych, Julie Bishop: Nic nie może mocniej wyrazić odrzucenia podziałów i przemocy, niż gdyby Jordania, zachęcona przez swoich australijskich przyjaciół i w poszanowaniu swoich zobowiązań do ekstradycji, pomogła by nie odczuwająca żadnej skruchy morderczyni Malki stanęła w obliczu sprawiedliwości.     

Help bring Malki’s murderer to justice, Mr Turnbull

The Australian, 17 maja 2017

Tłumaczenie: Andrzej Koraszewski


Frimet i Arnold Roth

Rodzice zamordowanej przez terrorystów z Hamsu 15-letniej Malki Roth. Ich córka została zamordowana 9 sierpnia 2001 roku podczas zamachu na restaurację  Sbarro.  W zamachu zamobójczym zginęło wówczas 15 cywilów, w tym 7 dzieci, 130 osób zostało rannych.

Frimet i Arnold Roth od wielu lat prowadzą stronę internetową This Ongoing War

Państwo Frimet i Arnold Roth założyli również fundację imienia swojej córki. Fundacja ta zajmuje się pomocą dla dzieci żydowskich, muzułmańskich i chrześcijańskich.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1072 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Kolejny rok suszy, czy zdążymy się obudzić?   Koraszewski   2018-06-25
Jak NGO pomagają imigrantom   Frantzman   2018-06-24
Dlaczego nie bronimy się?   Rosenthal   2018-06-23
Marsz na rzecz terroryzmu w Londynie? Żaden problem   Bergman   2018-06-21
Etniczna czystka północnego Cypru. Wyznania turecko-cypryjskiego masowego mordercy   Bulut   2018-06-19
O chorobie psychicznej i wspomaganym samobójstwie   Coyne   2018-06-18
NGO finansowane z zagranicy - władza polityczna i prawowita demokracja   Steinberg   2018-06-18
Palestyna: Oblanie egzaminu historii   Sherman   2018-06-17
Wielka Brytania: Nowa akcja na rzecz islamskich praw o bluźnierstwie?   Bergman   2018-06-16
Sport, czyli szlachetna rywalizacja   Koraszewski   2018-06-15
Gangi gwałcicieli: opowieść z zielonego Oxfordshire   Murray   2018-06-15
Odrażający antysemityzm w ONZ   Bayefsky   2018-06-11
Palestyńscy podpalacze z latawcami   Rosenthal   2018-06-10
Unijne i palestyńskie nielegalne „fakty w terenie”   Tawil   2018-06-09
Odrastające głowy hydry nazizmu   Koraszewski   2018-06-08
Iran odpłaca za ciosy Izraelowi palestyńską krwią   Kedar   2018-06-07
Kobiety są ofiarami islamskich ekstremistów   Ayari   2018-06-06
Palestyńska „zdrada”   Tawil   2018-06-05
Dobrzy Europejczycy marzą choćby o proporcjonalności   Koraszewski   2018-06-04
Jak multikulturowy, intersekcjonalny postkolonializm cofa nas do Średniowiecza   Rosenthal   2018-06-03
Kolonizowanie martwych Gazy dla teatru kadiszu   Frantzman   2018-06-01
Propalestyńskie organizacje praw człowieka gwiżdżą na Palestyńczyków i na prawa człowieka   Tawil   2018-05-31
Problem mediów z Izraelem   Rosenthal   2018-05-30
Kazania na górkach   Koraszewski   2018-05-29
Norweska NGO gubi drogę na granicy Gazy   Steinberg   2018-05-28
Samodzielnie stworzona Nakba Palestyńczyków   Yemini   2018-05-26
Pięć filarów palestynizmu   Rosenthal   2018-05-25
Pilny list otwarty do sekretarza generalnego ONZ António Gutteresa   Kalulu   2018-05-24
Palestyńczycy: prawdziwa blokada Gazy   Toameh   2018-05-23
Cywilizacja zderzeń narracji   Koraszewski   2018-05-22
Trump przestaje karmić krokodyla   Rosenthal   2018-05-22
Zachód zdradza Kurdów   Meotti   2018-05-21
Gaza, Daniel i toporna robota   Tsalic   2018-05-19
Czy media rzeczywiście rozumieją przemoc w Gazie?   Plosker   2018-05-17
Zasłona dymna: sześć tygodni przemocy na granicy Gazy   Kemp   2018-05-16
220 nalotów na Palestyńczyków; świat ziewa   Toameh   2018-05-14
Ku politycznemu wymarciu   Carmon   2018-05-11
Kiedy nawet ateiści wierzą w fatwy i zaklęcia   Koraszewski   2018-05-10
Czy Putin realizuje idee Sołżenicyna, jak sądzą niektórzy analitycy?   de Lazari   2018-05-10
Palestyńczycy: nowy zwrot w starym kłamstwie   Tawil   2018-05-09
Dlaczego jestem wdzięczny Mahmoudowi Abbasowi   Rosenthal   2018-05-08
Igrzysk, igrzysk, pal diabli chleb   Koraszewski   2018-05-07
Artykuł w “Guardianie” kwestionuje “sztywną ortodoksję” Jom Ha’atzmaut, że Izrael powinien istnieć   White   2018-05-06
Dlaczego nienawidzisz Izraela?   O'Neill   2018-05-01
Proces Tariqa Ramadana o gwałt: obwinianie  ofiar   Meotti   2018-04-27
Zabójcza broń Hamasu: kombinacja rasizmu i antysemityzmu   Maroun   2018-04-26
Europejska imigracja: zakonnice won, terrorystów zapraszamy   Murray   2018-04-25
Niebezpieczne ignorowanie islamskiego antysemityzmu   Bergman   2018-04-24
Dlaczego chrześcijanie potrzebują samostanowienia w Iraku   Bulut   2018-04-23
Wielka Brytania: finansowanie nauki wysadzania się w powietrze   Murray   2018-04-20
Kto jest “uchodźcą”? Żydzi z Maroka a Palestyńczycy z Izraela   Dershowitz   2018-04-19
Tajemny świat Autonomii Palestyńskiej   Tawil   2018-04-18
Bliskowschodnie dziennikarstwo stadne: wszyscy zgadzają się   Landes   2018-04-17
Wolność, rynek, innowacje i wstawanie z kolan   Koraszewski   2018-04-16
Antysemityzm szaleje w Turcji   Bulut   2018-04-16
Izraelski dylemat afrykańskich migrantów   i Daniel Pomerantz   2018-04-15
Nieograniczona tania energia zmieniłaby społeczeństwo   Ridley   2018-04-14
“Obowiązek nienawidzenia Brytanii”   Murray   2018-04-14
Gaza: To co jest ludobójczymi rozruchami dla jednego, jest pokojowymi demonstracjami dla innego   Ruda (Daled Amos)   2018-04-12
Szwedzka minister spraw zagranicznych nie jest antysemitką, ona jest demagogiem   Flatow   2018-04-10
Nieodwzajemniona miłość Erdogana do ArabówBurak Bekdil   Bekdil   2018-04-09
Spotkanie na szczycie Turcja-Iran-Rosja     2018-04-08
Co wspólnego mają Alt-Right i Regresywna Lewica   Anomaly   2018-04-07
Chrześcijanie Nigerii dzisiaj, chrześcijanie Europy jutro   Meotti   2018-04-07
Apartheid w Judei i Samarii narzucony przez AP, wspierany przez Oslo   Maroun   2018-04-06
Co naprawdę znaczy wizyta saudyjskiego księcia?   Charai   2018-04-04
Pseudonauka i pseudoinformacja   Koraszewski   2018-04-02
Mity i fakty: śmiertelne “protesty ” Gazy   Pomerantz   2018-04-02
Prawo powrotu: kłamstwo, które zabija   Maroun   2018-04-01
Intersekcjonalność, plemienność i Farrakhan   Greenfield   2018-03-29
“Washington Post” broni Funduszu Męczenników AP   Pomerantz   2018-03-29
Turecka dyplomacja: bierz zakładników   Bulut   2018-03-28
Pora, by Zachód poszedł w ślady Izraela   Kasheikal   2018-03-27
Masakra Jazydów w Afrin: zabite dzieci, zbombardowane wsie, zniszczone świątynie   Bulut   2018-03-25
Dlaczego Arabowie tak nienawidzą Palestyńczyków?   Kedar   2018-03-24
Stu francuskich intelektualistów ostrzega przed islamskim totalitaryzmem      Fitzgerald   2018-03-23
Prawo Izraela do samoobrony   Rosenthal   2018-03-21
Żydowskie curesy   Lewin   2018-03-19
Jak lewica stała się własnym najgorszym wrogiem – część II   MacEoin   2018-03-18
Jak lewica stała się własnym najgorszym wrogiem – Część I   MacEoin   2018-03-17
Czy zachodni "Zatroskani" rzeczywiście troszczą się o pomoc dla Syryjczyków i Palestyńczyków?   Meotti   2018-03-13
Amerykański syndrom i Katar   Carmon   2018-03-12
Zabobony w postkolonialnej Afryce   Igwe   2018-03-10
"Ohydne przestępstwo" szkolnego programu   Tawil   2018-03-09
Izrael – państwo antyimperialistyczne   Krygier   2018-03-08
Świat mówi „nie”, ale już nie cały świat   Koraszewski   2018-03-07
#MeToo w meczecie   Meotti   2018-03-06
Oxfam, NGO i efekt aureoli    Steinberg   2018-03-04
Poinformujmy Abbasa: Wieczną stolicą “Palestyny” nie jest Jerozolima, jest nią Damaszek     2018-03-03
Więź społeczna, dziedzictwo krwi i rządy jego kurewskiej mości   Koraszewski   2018-03-02
Lekcje historii z dziesiątków lat pod rządami islamizmu   Rafizadeh   2018-03-02
Łupki są prawdziwą rewolucją energetyczną   Ridley   2018-03-01
Jak Izrael, Diaspora i Polska mogą opanować debatę o Holocauście   Frantzman   2018-03-01
Cenzorscy millennialsi są nowymi wiktorianami   Ridley   2018-02-27
Kto spowodował kryzys zdrowotny w Gazie?   Pomerantz   2018-02-27
Przyzwolenie, czyli dziś wolno zabijać   Koraszewski   2018-02-26
Amnesty wie, że to konflikt wewnętrzny między Palestyńczykami spowodował kryzys w Gazie, ale i tak obwinia Izrael     2018-02-26
Śmierć demokracji?   MacEoin   2018-02-25
Zachodnie feministki: hipokryzja hidżabu   Khan   2018-02-24
Europejscy apologeci arabsko-islamskiego ucisku i terroryzmu   Meotti   2018-02-23

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Prawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pure


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk