Prawda

Czwartek, 17 sierpnia 2017 - 19:29

« Poprzedni Następny »


Youtube

Najnowsze filmy
Najczęściej oglądane
youtube - ikona

List otwarty do premiera Australii


Arnold Roth 2017-05-24

Canberra, 24 listopada, 2016 [Image Source: Getty]
Canberra, 24 listopada, 2016 [Image Source: Getty]

Kiedy ludzie mówią o mojej córce, Malce, zazwyczaj przypominają sobie jej uśmiech. Promieniowała radością życia. Potem, w wieku 15 lat, została zamordowana.     


Przenieśliśmy się do Jerozolimy, kiedy podobnie jak jej starsi bracia, urodzona w Melbourne Malka miała trzy lata. Jordańska studentka, Ahlam Tamimi, była pierwszą kobietą w szeregach terrorystów Hamasu. Dziewiątego sierpnia 2001 roku, po kilku dniach wędrówek po Jerozolimie, w poszukiwaniu najbardziej zatłoczonych miejsc z żydowskimi dziećmi, przyprowadziła swoją potężną bombę.


Ta bomba to była istota ludzka – młody Palestyńczyk, fanatyk z futerałem na gitarę. Tamimi, która wymyśliła i zorganizowała ten zamach, towarzyszyła mu do Jerozolimy. Oboje wiedzieli, że futerał  przygotowany przez innych, wypełniony był materiałami wybuchowymi i mnóstwem gwoździ, dla skuteczniejszego rozrywania ludzkich ciał.


Malka ze swoją najlepszą przyjaciółką, Michal Raziel, stalły przy ladzie w pizzerii  Sbarro.

 

Bomba Tamimi stanęła za nimi. O godzinie 2 eksplodowała.  

 

Wybuch zabił piętnaście osób, dziesiątki innych zostało okaleczonych. Wśród rannych była młoda matka, która do dziś nie odzyskała przytomności. Wśród zamordowanych była  kobieta, jedynaczka, w ciąży z pierwszym dzieckiem. Malka i Michal, za życia nierozłączna para, zostały pochowane obok siebie.       

 

Uśmiechnięta i dumna Tamimi przed sądem z zimną krwią przyznała się do wszystkich zarzutów. Delektowała się publicznie opowiadając o wszystkich szczegółach masakry. Stenogram rozprawy pokazuje zdumienie sędziów jej entuzjastycznym zachwytem nad tą krwawą łaźnią. Ostrzeżona, że nikt w Izraelu nigdy nie zmieni jej wyroku, została skazana na szesnastokrotną karę dożywotniego więzienia.

Jednak w październiku 2011 roku Izrael zawarł tragiczne porozumienie z Hamasem w zamian za uwolnienie przetrzymywanego jako zakładnik w Gazie izraelskiego żołnierza Gilada Shalita.

Razem z 1025 innymi skazanymi terrorystami Tamimi wyszła na wolność. Jej wyrok i wszystkich innych zwolnionych terrorystów został drastycznie złagodzony pod wyraźnymi warunkami, że nigdy więcej nie zaangażują się w działalność terrorystyczną.      


Wróciła do swojej ojczyzny i na lotnisku w Ammanie hucznie powitano ją jako narodową bohaterkę. Następnego dnia, w bardziej kameralnej atmosferze, podjęto ją uroczyście w gmachu jordańskiego sądu. Znalazłem  w sieci zdjęcia. (Zostały one później usunięte ze strony internetowej.)

Tamimi, która była główną organizatorką zamachu, nie ma żadnych moralnych wątpliwości w sprawie masakry w Sbarro.  Zapytano ją podczas jednego z telewizyjnych wywiadów czy odczuwała jakiekolwiek wyrzuty sumienia: “Nie, dlaczego miałabym mieć wyrzuty sumienia?Przy innej okazji powiedziała wprost: “Nie żałuję tego co zrobiłam.” Zapytana podczas innego wywiadu  “Czy zrobiłabyś to raz jeszcze gdybyś miała możliwość?” bez chwili wahania odpowiedziała: „Tak.”

W lutym 2012 roku Tamimi została prezenterką własnego, podżegającego do nienawiści programu telewizyjnego nadawanego przez jordańską telewizję. Program nosi nazwę Powiew wolności i koncentruje się na arabskich terrorystach przebywających w izraelskich więzieniach.

Jadowita nienawiść przekazywana jest każdego tygodnia za pośrednictwem satelity na setki kanałów internetowych do arabskiej publiczności na całym świecie, w tym do Australii.


Tamimi prowadzi życie celebrytki. Jej ślub z kuzynem, podobnie jak ona skazanym za morderstwo i uwolnionym, był pokazywany w telewizji na żywo jak królewska uroczystość. Jej częste publiczne występy w Jordanii i w innych krajach arabskich ściągają tłumy wielbicieli. Wzywa ich, a szczególnie młode kobiety, by szły w jej ślady, angażowały się w akcje terrorystyczne, skierowane przeciwko cywilom, a szczególnie przeciw dzieciom.        


W marcu 2012 roku spotkałem się w Waszyngtonie z przedstawicielami Departamentu Stanu i FBI. W rok później efektem było przesłuchanie przed sądem federalnym i wniesienie oskarżenia przeciwko Tamimi o przestępstwo skierowane przeciwko amerykańskim obywatelom. (Ponieważ matka Malki jest Amerykanką, nasza córka miała obywatelstwo amerykańskie.)     


Dokumenty tej sprawy były do niedawna utajnione (również my ich nie znaliśmy).

W marcu amerykański prokurator federalny oraz zajmujący się ta sprawą śledczy przyjechali do Jerozolimy i otrzymaliśmy informację. Powiedzieli, że Jordania, do której zwracano się wielokrotnie o aresztowanie i ekstradycję Tamimi, by mogła stanąć przed sądem w USA, odmówiła. W trzy godziny po tym spotkaniu Tamimi stała się oficjalnie osobą ściganą przez amerykański wymiar sprawiedliwości. Afisze Najbardziej Poszukiwanych przez FBI ostrzegają po angielsku i po arabsku, że jest uzbrojona i niebezpieczna. W tydzień później jordański sąd orzekł, że jordańsko-amerykańskie porozumienie o ekstradycjach z 1995 roku nie może być zastosowane. Media arabskie sugerują, że porozumienie nigdy nie było ratyfikowane, ratyfikacja została zablokowana, ponieważ konstytucja mówi, że obywatele Jordanii nie mogą być poddawani ekstradycji przez Jordanię.

Prawnicy, z którymi konsultowaliśmy się, są sceptyczni wobec tych twierdzeń. Wydaje się, że dla Jordanii, to nie tyle kwestia prawa, ile polityki. Tamimi cieszy się w Jordanii dużą popularnością. Król, który ma władzę większą niż brytyjska królowa, w kraju pełnym napięć,  podobno woli jednak unikać tak trudnych kwestii.     


Trudności są tu oczywiste i złożone: należy przekonać króla Jordanii, że jego przyjaciele i sojusznicy, w tym Stany Zjednoczone i Australia, są oburzeni próbami chronienia morderczyni, która przyznała się do swoich czynów. Jeśli Tamimi, która często publicznie chełpi się tym czego, ona i jej bomba dokonali, będzie nadal chroniona przed sprawiedliwością, jordańskie deklaracje o walce z terrorem staną się puste.      

Australijczycy mogą tu odegrać istotną rolę. Podczas swojej  wizyty w Australii w listopadzie ubiegłego roku, król Abdullah II wyraził zaniepokojenie „siłami ekstremizmu w jego regionie”. Podpisując Wspólną Deklarację o Rozszerzonej Współpracy, Malcolm Turnbull mówił, że Jordania i Australia “razem  odrzucają tych, którzy dążą do narzucenia innym swojej perwersyjnej wizji świata przez podziały i przemoc”.

Zwracam się do premiera Turnbulla oraz Minister Spraw Zagranicznych, Julie Bishop: Nic nie może mocniej wyrazić odrzucenia podziałów i przemocy, niż gdyby Jordania, zachęcona przez swoich australijskich przyjaciół i w poszanowaniu swoich zobowiązań do ekstradycji, pomogła by nie odczuwająca żadnej skruchy morderczyni Malki stanęła w obliczu sprawiedliwości.     

Help bring Malki’s murderer to justice, Mr Turnbull

The Australian, 17 maja 2017

Tłumaczenie: Andrzej Koraszewski


Frimet i Arnold Roth

Rodzice zamordowanej przez terrorystów z Hamsu 15-letniej Malki Roth. Ich córka została zamordowana 9 sierpnia 2001 roku podczas zamachu na restaurację  Sbarro.  W zamachu zamobójczym zginęło wówczas 15 cywilów, w tym 7 dzieci, 130 osób zostało rannych.

Frimet i Arnold Roth od wielu lat prowadzą stronę internetową This Ongoing War

Państwo Frimet i Arnold Roth założyli również fundację imienia swojej córki. Fundacja ta zajmuje się pomocą dla dzieci żydowskich, muzułmańskich i chrześcijańskich.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 801 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Obawy przed rosyjskim straszydłem osłabiają Zachód   Frantzman   2017-08-17
Dziecięca choroba „lewicowości”   Koraszewski   2017-08-15
Do wszystkich liberałów: Czy nikt nie zatroszczy się o prawa kobiet i dzieci?   Khan   2017-08-15
Obozy Hamasjugend, Gaza 2017     2017-08-14
Lewica i konflikt izraelsko-palestyński: droga do wzniosłej nienawiści    Palmer   2017-08-13
Dlaczego niektórzy usprawiedliwiają antysemityzm argumentem o polityce Izraela? Ponieważ chcą użyć antysemityzmu do motywowania sprzeciwu wobec polityki Izraela   Frantzman   2017-08-12
Na Wzgórzu Świątynnym i w Australii   Marquardt-Bigman   2017-08-11
Dlaczego żaden członek Państwa Islamskiego nie jest postawiony przed sądem za ludobójstwo Jazydów w 2014 r.?   Frantzman   2017-08-09
Ocenzurowany film, którego nie chcą, byście zobaczyli   Frank   2017-08-08
NGO rzeczywiście troszczące się o ludzi i o pokój     2017-08-07
Islamizacja historii   Bulut   2017-08-05
Środki bezpieczeństwa i rosnące napięcia   Collins   2017-08-04
“Washington Post” wybiela wezwania do zabijania Żydów   Marquardt-Bigman   2017-08-02
Burzliwe życie Wiesława Jaszczyńskiego   Koraszewski   2017-08-01
Oszczerstwa o Al-Aksa, serial wielopokoleniowy   Yemini   2017-08-01
Arabskie powody do zawiści   Charbel   2017-07-30
Jedna z głównych gazet w Niemczech: Media zamieniają terrorystów palestyńskich w ofiary   Weinthal   2017-07-29
Kaznodzieje nienawiści z Al-Aksa   Marquardt-Bigman   2017-07-28
Czy YouTube pomaga terrorystom?   Koraszewski   2017-07-27
Turcja: Obsesja Erdogana na temat Jerozolimy   Bekdil   2017-07-26
Dwoje geografów mówi, że akademicy powinni przestać cytować tak dużo prac heteroseksualnych białych mężczyzn   Coyne   2017-07-25
Trzy konflikty żydowsko-arabskie   Rosenthal   2017-07-24
Mord na Wzgórzu Świątynnym i kanonizacja zbirów     2017-07-22
Problemy na Wzgórzu Świątynnym   Plosker   2017-07-21
Czy ateista może być islamofobem?   Koraszewski   2017-07-19
Szczyt białego przywileju - protesty wobec G20   Frantzman   2017-07-18
Masowa migracja do Europy: przywódcy kontra społeczeństwa   Murray   2017-07-18
Drobna życzliwość (Koran 107): wielkoduszne rozwiązanie konfliktu arabsko-izraelskiego   Landes   2017-07-17
Nieprzemyślana koncepcja relokacji uchodźców.   Ferus   2017-07-16
Australia: Szaleństwo politycznej poprawności trwa dalej   Bergman   2017-07-14
Zachód poddaje się ekstremistom   Koraszewski   2017-07-13
Zachodni politycy, skończcie z obsesją na punkcie “rozwiązań” na Bliskim Wschodzie   Frantzman   2017-07-13
Mohammad Dahlan, nowy burmistrz Strefy Gazy?   Toameh   2017-07-12
Media i ideologia - ponad połowa pola bitwy   Fernandez   2017-07-11
Amerykanin w Warszawie i w Hamburgu   Koraszewski   2017-07-11
Przemoc wobec kobiet: trochę niewygodnych danych dla skorumpowanej ONZ   Bekdil   2017-07-10
Alternatywna rzeczywistość CNN   Stern   2017-07-09
Bohaterowie palestyńskiej walki o pokój     2017-07-07
Islam, jedenasta plaga   Koraszewski   2017-07-06
Bliski Wschód – niespójna polityka USA   Yigal Carmon   2017-07-05
Brudne interesy zaangażowanych i zatroskanych   Koraszewski   2017-07-03
Europa musi przestać finansować demonizowanie Izraela   Yemini   2017-07-02
Z notatnika reportera: Osobista podróż przez wojnę Mosulu z ISIS   Frantzman   2017-06-27
Oszalały multikulturalizm: okaleczanie genitaliów kobiecych   Khan   2017-06-26
Elegia z Rakki dla Państwa Islamskiego pokazuje zarówno słabość, jak siłę   Fernandez   2017-06-25
Czy bogatym mieszkańcom północy brakuje wiedzy i zrozumienia biednych tego świata?   Lomborg   2017-06-22
Omar i Mohammed mają wspólny cel    Koraszewski   2017-06-20
W poszukiwaniu uczciwości w dyskusjach o Żydach i Izraelu   Chesler   2017-06-20
Gesty dobrej woli Izraela wysyłają niewłaściwe sygnały   Tawil   2017-06-13
Tożsamość i prawda, czyli mała rzecz o jednoczących narracjach   Koraszewski   2017-06-09
Prawda o izraelskiej okupacji     2017-06-08
Sto dwadzieścia tysięcy istnień   Koraszewski   2017-06-06
Letni wieczór, Londyn, 2017   Maitra   2017-06-05
Przywódcy arabscy istotnie planowali zlikwidowanie Izraela w wojnie sześciodniowej   Yemini   2017-06-04
Europa: Muzułmańskie zbrodnie przeciwko kobietom? Nie szkodzi.   Bulut   2017-06-01
Wyścig Czerwonej Królowej przeciwko wirusom komputerowym   Ridley   2017-05-31
Wielka plaga gatunków inwazyjnych   Kruk   2017-05-29
Zbrodnie, które trzeba wreszcie zrozumieć   Collier   2017-05-29
Komu bije dzwon?   Koraszewski   2017-05-28
Zegar naszych czasów   Koraszewski   2017-05-26
Terroryzm trwa, bo jest skuteczny   Dershowitz   2017-05-25
List otwarty do premiera Australii   Roth   2017-05-24
To jest Turcja!   Kalwas   2017-05-23
Widziane z Indonezji: Ameryka i rzeczywistość   Lato   2017-05-23
To nie Państwo Islamskie jest problemem, ale islamska nienawiść   Ibrahim   2017-05-21
ONZ do uwięzionych dysydentów islamskich: “Będziecie to uwielbiali”   Meotti   2017-05-20
Sto lat komunizmu   Sixsmith   2017-05-19
Brudny secret Islamskiego Państwa   Frantzman   2017-05-19
Pięć powodów, by nie kupować narracji “Izrael i państwa Zatoki sojusznikami”   Frantzman   2017-05-17
Turcja bombarduje ziemię ojczystą Jazydów   Bulut   2017-05-16
Dyktat najbardziej nietolerancyjnych   Koraszewski   2017-05-11
Historyczne/kulturowe przywłaszczenie i inwersja rzeczywistości   Rosenthal   2017-05-11
Błazen w studio wiadomości   Novella   2017-05-08
Państwo palestyńskie czy tyrania islamska?   Meotti   2017-05-08
Tak się umiera w Bangladeszu   Koraszewski   2017-05-07
Wychowujemy nasze dzieci w kulturze pokoju      2017-05-06
Planuj zamiast biadolić o zmianie klimatu   Frantzman   2017-05-05
Nowe deklaracje Hamasu   Tawil   2017-05-05
 Internet i wojna z terrorem   Carmon   2017-05-04
Muzułmanin, który zginął ratując chrześcijan   Lato   2017-05-03
Wybory w Iranie: czarne turbany kontra białe turbany   Amin   2017-05-02
Zdumiewający artykuł arabski o tym, jak Arabowie od dziesięcioleci psują sobie wszystko   Hamid   2017-04-29
Okaleczanie małych dziewczynek w Małej Palestynie w Michigan   Greenfield   2017-04-28
Dziwaczny świat Klubu Apologetów Assada   Frantzman   2017-04-26
 Różnorodność jako wartość i historyczna konieczność   Koraszewski   2017-04-25
Nowe sposoby reagowania na ekstremistyczny islam   Meotti   2017-04-25
Dziwna zmowa Zachodu z terrorystami   Murray   2017-04-22
Chora poprawność polityczna: śnieżynki żądają zniszczenia obrazu o Emmetcie Tillu   Coyne   2017-04-21
Skazany na śmierć za "obrażenie islamu"   Rafizadeh   2017-04-21
Turcy głosują za odrzuceniem demokracji   Bekdil   2017-04-20
“New York Times” popiera terrorystów   Maroun   2017-04-19
Czy terror przeciwko Europie jest inny niż terror przeciwko Izraelowi?   Gold   2017-04-18
Dziesięć osiągnięć Zachodu i 10 w świecie arabskim   Rumman   2017-04-17
Obchodzisz wielkanoc - nie bądź hipokrytą   Maroun   2017-04-16
Polski naukowiec, wspólnik tureckich islamistów   Wójcik   2017-04-15
Płaska Ziemia   Novella   2017-04-13
Jak Algieria straciła swoich Żydów   Julius   2017-04-13
Rosja wpędziła się w Syrii w kozi róg   Frołow   2017-04-11
Uzdrawianie wiarą: kwestionowanie nieetycznych praktyk medycznych w Nigerii   Igwe   2017-04-10
Na kampusie: priorytet mniejszości   Murray   2017-04-10

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubicReligia piekloNienawiscNiedożywienie w UgandzieEwolucja nieuniknionaStarty z powierzchniNiewolnictwo seksualneMiłość teoretycznie przyzwoitychPsy nie idą do NiebaProblem zielonych strachówAntysemiccy ŻydziNowy gatunek homininów na czołówkach gazet.


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk