Prawda

Piątek, 20 października 2017 - 09:13

« Poprzedni Następny »


List otwarty do premiera Australii


Arnold Roth 2017-05-24

Canberra, 24 listopada, 2016 [Image Source: Getty]
Canberra, 24 listopada, 2016 [Image Source: Getty]

Kiedy ludzie mówią o mojej córce, Malce, zazwyczaj przypominają sobie jej uśmiech. Promieniowała radością życia. Potem, w wieku 15 lat, została zamordowana.     


Przenieśliśmy się do Jerozolimy, kiedy podobnie jak jej starsi bracia, urodzona w Melbourne Malka miała trzy lata. Jordańska studentka, Ahlam Tamimi, była pierwszą kobietą w szeregach terrorystów Hamasu. Dziewiątego sierpnia 2001 roku, po kilku dniach wędrówek po Jerozolimie, w poszukiwaniu najbardziej zatłoczonych miejsc z żydowskimi dziećmi, przyprowadziła swoją potężną bombę.


Ta bomba to była istota ludzka – młody Palestyńczyk, fanatyk z futerałem na gitarę. Tamimi, która wymyśliła i zorganizowała ten zamach, towarzyszyła mu do Jerozolimy. Oboje wiedzieli, że futerał  przygotowany przez innych, wypełniony był materiałami wybuchowymi i mnóstwem gwoździ, dla skuteczniejszego rozrywania ludzkich ciał.


Malka ze swoją najlepszą przyjaciółką, Michal Raziel, stalły przy ladzie w pizzerii  Sbarro.

 

Bomba Tamimi stanęła za nimi. O godzinie 2 eksplodowała.  

 

Wybuch zabił piętnaście osób, dziesiątki innych zostało okaleczonych. Wśród rannych była młoda matka, która do dziś nie odzyskała przytomności. Wśród zamordowanych była  kobieta, jedynaczka, w ciąży z pierwszym dzieckiem. Malka i Michal, za życia nierozłączna para, zostały pochowane obok siebie.       

 

Uśmiechnięta i dumna Tamimi przed sądem z zimną krwią przyznała się do wszystkich zarzutów. Delektowała się publicznie opowiadając o wszystkich szczegółach masakry. Stenogram rozprawy pokazuje zdumienie sędziów jej entuzjastycznym zachwytem nad tą krwawą łaźnią. Ostrzeżona, że nikt w Izraelu nigdy nie zmieni jej wyroku, została skazana na szesnastokrotną karę dożywotniego więzienia.

Jednak w październiku 2011 roku Izrael zawarł tragiczne porozumienie z Hamasem w zamian za uwolnienie przetrzymywanego jako zakładnik w Gazie izraelskiego żołnierza Gilada Shalita.

Razem z 1025 innymi skazanymi terrorystami Tamimi wyszła na wolność. Jej wyrok i wszystkich innych zwolnionych terrorystów został drastycznie złagodzony pod wyraźnymi warunkami, że nigdy więcej nie zaangażują się w działalność terrorystyczną.      


Wróciła do swojej ojczyzny i na lotnisku w Ammanie hucznie powitano ją jako narodową bohaterkę. Następnego dnia, w bardziej kameralnej atmosferze, podjęto ją uroczyście w gmachu jordańskiego sądu. Znalazłem  w sieci zdjęcia. (Zostały one później usunięte ze strony internetowej.)

Tamimi, która była główną organizatorką zamachu, nie ma żadnych moralnych wątpliwości w sprawie masakry w Sbarro.  Zapytano ją podczas jednego z telewizyjnych wywiadów czy odczuwała jakiekolwiek wyrzuty sumienia: “Nie, dlaczego miałabym mieć wyrzuty sumienia?Przy innej okazji powiedziała wprost: “Nie żałuję tego co zrobiłam.” Zapytana podczas innego wywiadu  “Czy zrobiłabyś to raz jeszcze gdybyś miała możliwość?” bez chwili wahania odpowiedziała: „Tak.”

W lutym 2012 roku Tamimi została prezenterką własnego, podżegającego do nienawiści programu telewizyjnego nadawanego przez jordańską telewizję. Program nosi nazwę Powiew wolności i koncentruje się na arabskich terrorystach przebywających w izraelskich więzieniach.

Jadowita nienawiść przekazywana jest każdego tygodnia za pośrednictwem satelity na setki kanałów internetowych do arabskiej publiczności na całym świecie, w tym do Australii.


Tamimi prowadzi życie celebrytki. Jej ślub z kuzynem, podobnie jak ona skazanym za morderstwo i uwolnionym, był pokazywany w telewizji na żywo jak królewska uroczystość. Jej częste publiczne występy w Jordanii i w innych krajach arabskich ściągają tłumy wielbicieli. Wzywa ich, a szczególnie młode kobiety, by szły w jej ślady, angażowały się w akcje terrorystyczne, skierowane przeciwko cywilom, a szczególnie przeciw dzieciom.        


W marcu 2012 roku spotkałem się w Waszyngtonie z przedstawicielami Departamentu Stanu i FBI. W rok później efektem było przesłuchanie przed sądem federalnym i wniesienie oskarżenia przeciwko Tamimi o przestępstwo skierowane przeciwko amerykańskim obywatelom. (Ponieważ matka Malki jest Amerykanką, nasza córka miała obywatelstwo amerykańskie.)     


Dokumenty tej sprawy były do niedawna utajnione (również my ich nie znaliśmy).

W marcu amerykański prokurator federalny oraz zajmujący się ta sprawą śledczy przyjechali do Jerozolimy i otrzymaliśmy informację. Powiedzieli, że Jordania, do której zwracano się wielokrotnie o aresztowanie i ekstradycję Tamimi, by mogła stanąć przed sądem w USA, odmówiła. W trzy godziny po tym spotkaniu Tamimi stała się oficjalnie osobą ściganą przez amerykański wymiar sprawiedliwości. Afisze Najbardziej Poszukiwanych przez FBI ostrzegają po angielsku i po arabsku, że jest uzbrojona i niebezpieczna. W tydzień później jordański sąd orzekł, że jordańsko-amerykańskie porozumienie o ekstradycjach z 1995 roku nie może być zastosowane. Media arabskie sugerują, że porozumienie nigdy nie było ratyfikowane, ratyfikacja została zablokowana, ponieważ konstytucja mówi, że obywatele Jordanii nie mogą być poddawani ekstradycji przez Jordanię.

Prawnicy, z którymi konsultowaliśmy się, są sceptyczni wobec tych twierdzeń. Wydaje się, że dla Jordanii, to nie tyle kwestia prawa, ile polityki. Tamimi cieszy się w Jordanii dużą popularnością. Król, który ma władzę większą niż brytyjska królowa, w kraju pełnym napięć,  podobno woli jednak unikać tak trudnych kwestii.     


Trudności są tu oczywiste i złożone: należy przekonać króla Jordanii, że jego przyjaciele i sojusznicy, w tym Stany Zjednoczone i Australia, są oburzeni próbami chronienia morderczyni, która przyznała się do swoich czynów. Jeśli Tamimi, która często publicznie chełpi się tym czego, ona i jej bomba dokonali, będzie nadal chroniona przed sprawiedliwością, jordańskie deklaracje o walce z terrorem staną się puste.      

Australijczycy mogą tu odegrać istotną rolę. Podczas swojej  wizyty w Australii w listopadzie ubiegłego roku, król Abdullah II wyraził zaniepokojenie „siłami ekstremizmu w jego regionie”. Podpisując Wspólną Deklarację o Rozszerzonej Współpracy, Malcolm Turnbull mówił, że Jordania i Australia “razem  odrzucają tych, którzy dążą do narzucenia innym swojej perwersyjnej wizji świata przez podziały i przemoc”.

Zwracam się do premiera Turnbulla oraz Minister Spraw Zagranicznych, Julie Bishop: Nic nie może mocniej wyrazić odrzucenia podziałów i przemocy, niż gdyby Jordania, zachęcona przez swoich australijskich przyjaciół i w poszanowaniu swoich zobowiązań do ekstradycji, pomogła by nie odczuwająca żadnej skruchy morderczyni Malki stanęła w obliczu sprawiedliwości.     

Help bring Malki’s murderer to justice, Mr Turnbull

The Australian, 17 maja 2017

Tłumaczenie: Andrzej Koraszewski


Frimet i Arnold Roth

Rodzice zamordowanej przez terrorystów z Hamsu 15-letniej Malki Roth. Ich córka została zamordowana 9 sierpnia 2001 roku podczas zamachu na restaurację  Sbarro.  W zamachu zamobójczym zginęło wówczas 15 cywilów, w tym 7 dzieci, 130 osób zostało rannych.

Frimet i Arnold Roth od wielu lat prowadzą stronę internetową This Ongoing War

Państwo Frimet i Arnold Roth założyli również fundację imienia swojej córki. Fundacja ta zajmuje się pomocą dla dzieci żydowskich, muzułmańskich i chrześcijańskich.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 860 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

“Słodki handel” Monteskiusza i “dyplomacja Boga” Cobdena   Ridley   2017-10-20
Izraelscy Arabowie przełamują milczenie   Yemini   2017-10-20
Szwecja: kraj podwójnych standardów   Bergman   2017-10-19
Rakka zdobyta, Erdogan w Warszawie   Koraszewski   2017-10-18
Nazywam się Rachel ‘X’   Collier   2017-10-18
Islam i feminizm   Assaf   2017-10-17
Nieuczciwy artykuł redakcyjny z “Ha’aretz”   Rosenthal   2017-10-15
Państwo w państwie?   Toameh   2017-10-13
Palestyńska normalizacja – z Hamasem, nie z Izraelem   Tawil   2017-10-13
“Szlachetna dzikuska” przemówiła   Arbabzadah   2017-10-12
Odkrycie Ameryki zawdzięczamy islamowi i muzułmanom   Spencer   2017-10-12
Kiedy wilk pilnuje owiec   Nirenstein   2017-10-11
Uwolniony w umowie o Shalita pobożny Arab palestyński, morderca, wraca (zbyt późno) do więziennej celi   Roth   2017-10-10
Mowa obronna na rzecz kurdyjskiej niepodległości    Dershowitz   2017-10-09
Żydowskie matki i palestyńscy ojcowie   Bellerose   2017-10-08
Prawdziwe znaczenie “Nigdy więcej”   Rosenthal   2017-10-07
Mohammad Bakri, wróg Palestyńczyków   Yemini   2017-10-06
Walczymy z radykałami, nie z muzułmanami   Bauer   2017-10-05
Muzułmańscy reformatorzy potrzebują ochrony policyjnej   Meotti   2017-10-04
Najbardziej orwellowska instytucja świata   Koraszewski   2017-10-03
Islamskie reguły w duńskich szkołach   Bergman   2017-10-03
Demokratyczny Kurdystan zainspiruje wolność na Bliskim Wschodzie   Boteach   2017-10-01
Phyllis Chesler na wojnie z “fałszywymi feministkami” z lewicy   Landes   2017-09-30
A jednak moja żona niczego nie złamała   Koraszewski   2017-09-29
Narody Zjednoczone żądają powrotu do status quo   Koraszewski   2017-09-27
Islamiści odpowiedzialni za kryzys uchodźców Rohingya   Habib   2017-09-26
Lekcje dla Zachodu: Uwięzieni z powodu wiary   Rafizadeh   2017-09-25
Big Pharma i inne teorie spiskowe   Koraszewski   2017-09-25
Jak alarmistyczna retoryka wypacza politykę klimatyczną   Lomborg   2017-09-22
Masowe prześladowania chrześcijan i Kurdów przez Turcję   Bulut   2017-09-22
Argument przeciwko otwartym granicom i liberalna nieposkromiona pycha   Sixsmith   2017-09-21
Nazywanie Izraela państwem “białej supremacji” utrwala zachodni antysemityzm   Frantzman   2017-09-21
Testament palestyńskiego nożownika, Katiby Zahrana     2017-09-19
Czy huragan Irma był karą boską?     2017-09-18
Kulisy Porozumienia z Oslo   Carmon   2017-09-15
W poszukiwaniu merytorycznej bezstronności   Koraszewski   2017-09-14
Students for Justice in Palestine wrzucają syjonistów do jednego worka z faszystami i zwolennikami białej supremacji, i wzywają do przemocy   Coyne   2017-09-14
Centryzm: manifest umiarkowania   Winegard   2017-09-13
Oszczerstwo o eksmitowaniu Palestyńczyków z Jerozolimy szerzy się jak ogień na prerii   Julius   2017-09-12
Prawdziwy nauczyciel Chameneiego - Chomeini czy Kim?   Taheri   2017-09-11
Socjalizm głupców, czyli o lewicowym antysemityzmie   Koraszewski   2017-09-10
Patrząc na Afrykę oczyma Ryszarda Kapuścińskiego   Koraszewski   2017-09-08
Chrześcijanie, którzy kochają zbrodniarzy   MacEoin   2017-09-08
Czy pakistańska broń atomowa wpadnie w ręce dżihadystów?   Ahmad   2017-09-07
Czego lub kogo mamy się bać?   Koraszewski   2017-09-05
Czy kultura tolerancji jest zastępowana przez kulturę nietolerancji?   Fares   2017-09-03
Kiedy feministki dołączają do islamskich terrorystów   Rafizadeh   2017-08-31
Przypowieść o dobrym muzułmaninie   Koraszewski   2017-08-30
Apel do sekretarza generalnego   Prosor   2017-08-29
Turcy świętują bombardowanie Cypru napalmem w 1964 r.   Bulut   2017-08-28
Polowanie na muchosa   Kruk   2017-08-26
Marzenia o muzułmańskiej Hiszpanii   Fernandez   2017-08-26
Autonomia Palestyńska jest tworem terrorystycznym i tak powinna być traktowana   Milliere   2017-08-25
Chroniona droga do nuklearnego Iranu   i A. Savyon   2017-08-24
Edukacja turecka: dżihad wchodzi, ewolucja wypada   Bekdil   2017-08-23
Współistnienie czy ISIS   Charbel   2017-08-22
Wielka Brytania nadal zaprasza dżihadystów   Murray   2017-08-21
Wojna z nietolerancją wymaga nietolerancji   Koraszewski   2017-08-20
Liberalizm w niebezpieczeństwie   Palmer   2017-08-20
Obawy przed rosyjskim straszydłem osłabiają Zachód   Frantzman   2017-08-17
Dziecięca choroba „lewicowości”   Koraszewski   2017-08-15
Do wszystkich liberałów: Czy nikt nie zatroszczy się o prawa kobiet i dzieci?   Khan   2017-08-15
Obozy Hamasjugend, Gaza 2017     2017-08-14
Lewica i konflikt izraelsko-palestyński: droga do wzniosłej nienawiści    Palmer   2017-08-13
Dlaczego niektórzy usprawiedliwiają antysemityzm argumentem o polityce Izraela? Ponieważ chcą użyć antysemityzmu do motywowania sprzeciwu wobec polityki Izraela   Frantzman   2017-08-12
Na Wzgórzu Świątynnym i w Australii   Marquardt-Bigman   2017-08-11
Dlaczego żaden członek Państwa Islamskiego nie jest postawiony przed sądem za ludobójstwo Jazydów w 2014 r.?   Frantzman   2017-08-09
Ocenzurowany film, którego nie chcą, byście zobaczyli   Frank   2017-08-08
NGO rzeczywiście troszczące się o ludzi i o pokój     2017-08-07
Islamizacja historii   Bulut   2017-08-05
Środki bezpieczeństwa i rosnące napięcia   Collins   2017-08-04
“Washington Post” wybiela wezwania do zabijania Żydów   Marquardt-Bigman   2017-08-02
Burzliwe życie Wiesława Jaszczyńskiego   Koraszewski   2017-08-01
Oszczerstwa o Al-Aksa, serial wielopokoleniowy   Yemini   2017-08-01
Arabskie powody do zawiści   Charbel   2017-07-30
Jedna z głównych gazet w Niemczech: Media zamieniają terrorystów palestyńskich w ofiary   Weinthal   2017-07-29
Kaznodzieje nienawiści z Al-Aksa   Marquardt-Bigman   2017-07-28
Czy YouTube pomaga terrorystom?   Koraszewski   2017-07-27
Turcja: Obsesja Erdogana na temat Jerozolimy   Bekdil   2017-07-26
Dwoje geografów mówi, że akademicy powinni przestać cytować tak dużo prac heteroseksualnych białych mężczyzn   Coyne   2017-07-25
Trzy konflikty żydowsko-arabskie   Rosenthal   2017-07-24
Mord na Wzgórzu Świątynnym i kanonizacja zbirów     2017-07-22
Problemy na Wzgórzu Świątynnym   Plosker   2017-07-21
Czy ateista może być islamofobem?   Koraszewski   2017-07-19
Szczyt białego przywileju - protesty wobec G20   Frantzman   2017-07-18
Masowa migracja do Europy: przywódcy kontra społeczeństwa   Murray   2017-07-18
Drobna życzliwość (Koran 107): wielkoduszne rozwiązanie konfliktu arabsko-izraelskiego   Landes   2017-07-17
Nieprzemyślana koncepcja relokacji uchodźców.   Ferus   2017-07-16
Australia: Szaleństwo politycznej poprawności trwa dalej   Bergman   2017-07-14
Zachód poddaje się ekstremistom   Koraszewski   2017-07-13
Zachodni politycy, skończcie z obsesją na punkcie “rozwiązań” na Bliskim Wschodzie   Frantzman   2017-07-13
Mohammad Dahlan, nowy burmistrz Strefy Gazy?   Toameh   2017-07-12
Media i ideologia - ponad połowa pola bitwy   Fernandez   2017-07-11
Amerykanin w Warszawie i w Hamburgu   Koraszewski   2017-07-11
Przemoc wobec kobiet: trochę niewygodnych danych dla skorumpowanej ONZ   Bekdil   2017-07-10
Alternatywna rzeczywistość CNN   Stern   2017-07-09
Bohaterowie palestyńskiej walki o pokój     2017-07-07
Islam, jedenasta plaga   Koraszewski   2017-07-06
Bliski Wschód – niespójna polityka USA   Yigal Carmon   2017-07-05
Brudne interesy zaangażowanych i zatroskanych   Koraszewski   2017-07-03

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubicReligia piekloNienawiscNiedożywienie w UgandzieEwolucja nieuniknionaStarty z powierzchniNiewolnictwo seksualneMiłość teoretycznie przyzwoitychPsy nie idą do Nieba


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk