Prawda

Czwartek, 16 sierpnia 2018 - 21:17

« Poprzedni Następny »


Konflikt arabsko-izraelski – dlaczego nie ma pokoju?


Richard Kemp 2018-02-02

Palestyńskie gołębie pokoju: Hanija, Arafat i Abbas.
Palestyńskie gołębie pokoju: Hanija, Arafat i Abbas.

Krytyczne pytanie, dlaczego Bliski Wschód wydaje się niezdolny do osiągnięcia pokoju, właśnie po raz kolejny zostało starannie rozważone, tym razem przez Michaela Calvo,  prawnika o międzynarodowej sławie, w jego ważnej nowej książce The Middle East and World War III: Why No Peace? Ta książka jest warta tego, by przeczytali ją wszyscy przywódcy politycznie, akademicy, dziennikarze, studenci i każdy, kto chce zrozumieć, dlaczego nie ma pokoju i co może się zdarzyć.

Autor analizuje, dlaczego izraelsko-palestyński (izraelsko-arabski, izraelsko-muzułmański) konflikt nie został rozwiązany mimo umów z Oslo i wielu lat aktywnego działania Unii Europejskiej, poszczególnych państw europejskich, USA, Rosji i ONZ.


Palestyńczycy od dziesięcioleci posługują się terrorem:

"dla osiągnięcia palestyńskich celów politycznych, dla wpływania na politykę Izraela, dla poparcia danego izraelskiego kandydata na stanowisko premiera, dla zmuszenia izraelskiego rządu do ustąpienia z dalszych terenów, dla niedopuszczenia do końcowej umowy przez utrzymywanie konfliktu w stanie, który mógłby prowadzić do otwartej wojny, dla podważenia determinacji izraelskiej i amerykańskiej i dla pokazania ludności arabskiej, że pokój nie jest opcją i że nie można dopuścić do uznania obecności Żydów na tej ziemi”.

Niektóre z terrorystycznych zamachów miały miejsce właśnie, kiedy zagraniczni przedstawiciele lądowali w Izraelu „by nie dopuścić do wznowienia rozmów pokojowych”. Pan Jason Greenblatt powinien wziąć to pod uwagę.


Według Calvo istnieją również religijne i psychologiczne przygotowania do zbrojnego konfliktu z Izraelem, manipulacja mediami i opinią publiczną, praktyczne przygotowania do zbrojnego konfliktu i planowanie jego wybuchu, jak również jego kontrola przez palestyńskie kierownictwo. Terroryści są wynoszeni do ról bohaterów i wzorów osobowych. Palestyńscy policjanci i służby specjalne, nastolatki i dorośli, czasami ojcowie i matki małych dzieci, są gotowi zabijać Żydów, a nawet wysadzać się w powietrze, by w nagrodę wejść do raju. Nie rodzą się jednak jako dżihadyści. Byli i nadal są namawiani i podżegani do tego, by zostali  dżihadystami.


Terroryści po prostu “zrobili to, co rozkazała im zrobić Autonomia Palestyńska” – powiedział Mahmoud Abbas.


Wywiad udzielony telewizji Autonomii Palestyńskiej 14 lutego 2005 roku. (Zdjęcie: Palestinian Media Watch)

Wywiad udzielony telewizji Autonomii Palestyńskiej

 14 lutego 2005 roku. (Zdjęcie: Palestinian Media Watch)


Muhammad Dahlan powiedział, że "Czterdzieści procent Męczenników tej Intifady należało do palestyńskich sił bezpieczeństwa... i Autonomia Palestynska ukrywała członków Hamasu przed Izraelczykami”.


O przejęciu przez Hamas Strefy Gazy i roli odgrywanej przez Hamas w zwiększaniu nacisków na Izrael “Abbas ma sojusznika w Hamasie do mnożenia dżihadystów”.


Według prawa międzynarodowego i Statutu Rzymskiego “umyślne atakowanie i zabijanie cywilów stanowi zbrodnię przeciwko ludzkości”.  Jest także zbrodnią ludobójstwa „ponieważ intencją jest umyślne zniszczenie w całości lub części grupy religijnej, ponieważ tylko Żydzi byli obierani za cel, włącznie z Żydami odwiedzającymi Izrael lub studiującym tam”. Teoretycznie grozi za to międzynarodowa odpowiedzialność karna, ale brak woli aby wszcząć dochodzenie.


W swojej książce Michael Calvo wyraźnie pokazuje umiędzynarodowienie konfliktu – szczególnie rolę odgrywaną przez kraje arabskie i muzułmańskie (włącznie z Jordanią i Egiptem, które podpisały traktaty pokojowe z Izraelem), by przygotować świat do zaakceptowania zniszczenia państwa żydowskiego.


Autor przedstawia analizę wojny propagandowej przeciwko Izraelowi. Analiza ta obejmuje wiele dziedzin i pokazuje możliwe odpowiedzi. Czy terytoria Judei i Samarii (Zachodni Brzeg) są okupowane, sporne, czy wyzwolone? Do kogo należą według prawa?


Celem dżihadystów jest polityczne izolowanie Izraela; wpływanie na politycznych przywódców, na opinię publiczną, na międzynarodowe instytucje i organizacje, by w dzień rozpoczęcia planowanej ofensywy nie było nikogo, kto wspierałby Izrael i Żydów. Autonomia Palestyńska (AP), OWP i państwa arabskie/muzułmańskie będą mogły swobodnie zrobić to, czego nie był w stanie zrobić Hitler w historycznej Palestynie – uczynić ją Judenrein (wolną od Żydów).


Calvo pisze, że ta wojna propagandowa składa się głównie z: ruchu BDS (Bojkot Dywestycje Sankcje), tygodni “Apartheid w Izraelu”; delegitymizacji, demonizacji i dehumanizacji izraelskich Żydów; i z akcji na forum UNESCO, Światowej Organizacji Zdrowia, Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości; Rady Praw Człowieka ONZ (UNHRC), Zgromadzenia Ogólnego i Rady Bezpieczeństwa ONZ.  


Strategię przygotowania do zniszczenia Izraela realizują zarówno rządy, jak organizacje pozarządowe, finansowane głównie przez Unię Europejską i jej państwa członkowskie, głównie Norwegię i Szwajcarię. Obejmuje to złowrogi sojusz antysemitów, anty-żydowskich kościołów chrześcijańskich, katolickich stowarzyszeń, radykalnej lewicy i radykalnych muzułmanów z wszystkich krajów. Ten sojusz ma jeden cel: zdyskredytować, zaszkodzić, demonizować i ostatecznie zniszczyć Izrael.


Ten konflikt był uważany za konflikt terytorialny przez wszystkie państwa, włącznie z Izraelem: wszyscy mieli nadzieję, że kompromis w sprawie terytorium przyniesie pokój. Szersza perspektywa prowadzi jednak do wniosku, że z powodu ideologii i religii nie ma i w przewidywalnych czasie nie będzie pokoju na Bliskim Wschodzie.


Obecnie Arabowie i muzułmanie znajdują się w dżihadystycznym konflikcie religijnym, teologiczno/metafizycznym konflikcie z Żydami Izraela, niezależnie od tego, jak bardzo Zachód odmawia zauważenie oczywistych faktów. Zrozumienie problemu musi zacząć się od podstaw.

Czołowi eksperci i papież Franciszek powiedzieli, że świat już wszedł w III wojnę światową, ale żaden przywódca światowy poza Izraelem nie odważył się uznać ich analizy.


Jeśli spojrzy się na ISIS i na świat oczyma palestyńskimi/arabskimi/ muzułmańskimi, Żydzi w Izraelu i poza jego granicami nie są jedynymi wrogami, których trzeba zniszczyć – podkreśla Calvo. Ta sama wojna dżihadystyczna toczy się przeciwko Amerykanom i wszystkim „niewiernym”: chrześcijanom, Jazydom, hindusom, buddystom i ogólnie przeciwko każdemu, kto nie wierzy w „religię prawdy” czyli w islam; jak też przeciwko muzułmanom, którzy wchodzą w kompromisy z tak zwanymi niewiernymi.


Palestyńscy przywódcy, Hamas, Bractwo Muzułmańskie, wahabici z Arabii Saudyjskiej, Hezbollah, Al-Kaida, ISIS, większość państw muzułmańskich, irańscy mułłowie i rząd, wszyscy niemal z każdego wyznania islamskiego, podzielają tę samą ideologię, podsumowaną w jednym zdaniu, które stanowi motto Bractwa Muzułmańskiego:

"Allah jest naszym celem, prorok jest naszym ideałem, Koran jest naszą konstytucją, dżihad jest naszą drogą, a śmierć na rzecz Allaha jest naszą ambicją”.

Ta ideologia usprawiedliwia zabijanie Żydów i niewiernych kimkolwiek i gdziekolwiek są, od Nowego Jorku do Mumbaju, Paryża, Bostonu, San Bernardino, Orlando, Jerozolimy, Tel Awiwu, Moskwy, Berlina, Manchesteru i Londynu; i tak daleko jak Chiny, Buenos Aires, Mali, Niger, Nigeria i Filipiny.


Dylemat przeciwstawienia się Iranowi i jego marionetkom, takim jak Hezbollah, jest spotęgowany przez to, co może zdarzyć się w Libanie i rolą Rosji w tym wszystkim. Cokolwiek się zdarzy, Ameryka, Europa, Izrael, państwa muzułmańskie, Rosja, Indie, Chiny i wszystkie inne państwa stoją przed III wojną światową, która zaczyna się od wewnątrz.


O znanej zmowie między Iranem i Koreą Północną w sprawie programu nuklearnego Calvo pisze: “Ich celem jest zastraszyć i sparaliżować Amerykę”. Odległość od Pjongjangu do Los Angeles jest taka sama jak z Teheranu do Nowego Jorku.


Jeśli nie zastosuje się bezpośredniej strategii przeciwko radykalnemu terroryzmowi islamskiemu, czy to sunnickiemu, czy szyickiemu, czy z “żyznego półksiężyca, czy z Imperium Irańskiego, w którą zaangażują się wszystkie państwa, a głównie Stany Zjednoczone, zdaniem Michaela Calvo III wojna światowa wkrótce stanie się jeszcze gorsza; będzie to wojna z dewastującymi, być może nuklearnymi, konsekwencjami.


The Arab-Israeli Conflict: Why No Peace?

Gatestone Institute, 17 stycznia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaRichard Justin Kemp  


Były dowódca sił brytyjskich w Afganistanie, pracował w Joint Intelligence Committee oraz COBR. Po przejściu na emeryturę napisał książkę o wojnie w Afganistanie Attack State Red, która stała się bestsellerem.

 

Od Redakcji „Listów z naszego sadu”


Często czytamy w prasie głównego nurtu, że terroryzm nie ma nic wspólnego z islamem, często czytamy, że konflikt izraelsko-palestyński jest konfliktem o ziemię, rzadko dowiadujemy się, czego arabskie dzieci uczą się w szkołach, co wierni słyszą w meczetach.

      


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1105 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Demokratyczna republika Somalilandu    Clarfield   2018-08-16
Chomsky nazywa rosyjską ingerencję dowcipem – zgadnijcie, kogo obwinia?   Dershowitz   2018-08-09
Mój problem z białością   Valdary   2018-08-08
O demokracji   Rosenthal   2018-08-07
Walka z ogniem pod ogniem     2018-08-06
Arabski polityk: Arabowie przegrali wojny i muszą zapłacić cenę     2018-08-05
Znów więcej „Nigdy więcej”   Koraszewski   2018-08-04
Turcja Erdoğana: niechciana w ziemiach arabskich   Bekdil   2018-08-02
Syryjscy działacze o Ahed Tamimi   Frantzman   2018-08-01
Wielkie urojenie brytyjskiego Foreign Office   Murray   2018-07-31
Spustoszenie i zaprzeczenie: Kambodża i akademicka lewica   Blackwell   2018-07-28
Perwersyjna i nikczemna broń - palestyńscy uchodźcy   Rosenthal   2018-07-27
Gdzie Rzym, gdzie Krym, czyli słów kilka o spotkaniach na szczytach   Koraszewski   2018-07-26
 Elektroniczne papierosy i ograniczanie szkód   Ridley   2018-07-25
Żydzi i marzenie wszystkich rdzennych ludów   Bellerose   2018-07-25
Niewypowiedziane wojny przeciwko Izraelowi: Niemcy Wschodnie i skrajna lewica Niemiec Zachodnich w latach 1967-1981: Wywiad z Jeffreyem Herfem   Herf   2018-07-24
Jak Richard Dawkins rasistą został   Koraszewski   2018-07-23
Czego chcą Arabowie? W co wierzą? Co myślą?   Roth   2018-07-23
Po co Izraelowi konstytucja?   Koraszewski   2018-07-22
Historia udaremnionego zamachu terrorystycznego   Rafizadeh   2018-07-20
Plucie na Izrael to wielki (wspierany przez państwo) biznes   Bergman   2018-07-19
Kaczka trojańska i jej wredne potomstwo   Koraszewski   2018-07-18
Futbol i inne rodzaje „postępowego” kolonializmu   Tsalic   2018-07-17
Orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wskazują, że nie ma „prawa powrotu” i że Gaza nie jest okupowana   Amos   2018-07-16
Biskup Graham Tomlin i demonizacja Izraela   MacEoin   2018-07-13
Wyrazy uznania dla Lee Kuan Yew   Fitzgerald   2018-07-09
Czy poczucie winy zabija Zachód od środka?   Meotti   2018-07-08
Jak pomóc sąsiadom, którzy uciekają przed swoimi   Koraszewski   2018-07-06
Lata po ludobójstwie Jazydzi pilnie potrzebują pomocy   Bulut   2018-07-04
Racjonalizm przerywany, czyli mambo-jumbo wiecznie żywe   Koraszewski   2018-07-02
Oszczerstwo o niemowlęciu z Gazy: równe narracje; nierówne traktowanie   Plosker   2018-07-01
Mega-antysemici współczesnego świata   Gerstenfeld   2018-06-29
Zachodnioeuropejskie postawy wobec Żydów: raport z dużego badania     Gerstenfeld   2018-06-27
Kolejny rok suszy, czy zdążymy się obudzić?   Koraszewski   2018-06-25
Jak NGO pomagają imigrantom   Frantzman   2018-06-24
Dlaczego nie bronimy się?   Rosenthal   2018-06-23
Marsz na rzecz terroryzmu w Londynie? Żaden problem   Bergman   2018-06-21
Etniczna czystka północnego Cypru. Wyznania turecko-cypryjskiego masowego mordercy   Bulut   2018-06-19
O chorobie psychicznej i wspomaganym samobójstwie   Coyne   2018-06-18
NGO finansowane z zagranicy - władza polityczna i prawowita demokracja   Steinberg   2018-06-18
Palestyna: Oblanie egzaminu historii   Sherman   2018-06-17
Wielka Brytania: Nowa akcja na rzecz islamskich praw o bluźnierstwie?   Bergman   2018-06-16
Sport, czyli szlachetna rywalizacja   Koraszewski   2018-06-15
Gangi gwałcicieli: opowieść z zielonego Oxfordshire   Murray   2018-06-15
Odrażający antysemityzm w ONZ   Bayefsky   2018-06-11
Palestyńscy podpalacze z latawcami   Rosenthal   2018-06-10
Unijne i palestyńskie nielegalne „fakty w terenie”   Tawil   2018-06-09
Odrastające głowy hydry nazizmu   Koraszewski   2018-06-08
Iran odpłaca za ciosy Izraelowi palestyńską krwią   Kedar   2018-06-07
Kobiety są ofiarami islamskich ekstremistów   Ayari   2018-06-06
Palestyńska „zdrada”   Tawil   2018-06-05
Dobrzy Europejczycy marzą choćby o proporcjonalności   Koraszewski   2018-06-04
Jak multikulturowy, intersekcjonalny postkolonializm cofa nas do Średniowiecza   Rosenthal   2018-06-03
Kolonizowanie martwych Gazy dla teatru kadiszu   Frantzman   2018-06-01
Propalestyńskie organizacje praw człowieka gwiżdżą na Palestyńczyków i na prawa człowieka   Tawil   2018-05-31
Problem mediów z Izraelem   Rosenthal   2018-05-30
Kazania na górkach   Koraszewski   2018-05-29
Norweska NGO gubi drogę na granicy Gazy   Steinberg   2018-05-28
Samodzielnie stworzona Nakba Palestyńczyków   Yemini   2018-05-26
Pięć filarów palestynizmu   Rosenthal   2018-05-25
Pilny list otwarty do sekretarza generalnego ONZ António Gutteresa   Kalulu   2018-05-24
Palestyńczycy: prawdziwa blokada Gazy   Toameh   2018-05-23
Cywilizacja zderzeń narracji   Koraszewski   2018-05-22
Trump przestaje karmić krokodyla   Rosenthal   2018-05-22
Zachód zdradza Kurdów   Meotti   2018-05-21
Gaza, Daniel i toporna robota   Tsalic   2018-05-19
Czy media rzeczywiście rozumieją przemoc w Gazie?   Plosker   2018-05-17
Zasłona dymna: sześć tygodni przemocy na granicy Gazy   Kemp   2018-05-16
220 nalotów na Palestyńczyków; świat ziewa   Toameh   2018-05-14
Ku politycznemu wymarciu   Carmon   2018-05-11
Kiedy nawet ateiści wierzą w fatwy i zaklęcia   Koraszewski   2018-05-10
Czy Putin realizuje idee Sołżenicyna, jak sądzą niektórzy analitycy?   de Lazari   2018-05-10
Palestyńczycy: nowy zwrot w starym kłamstwie   Tawil   2018-05-09
Dlaczego jestem wdzięczny Mahmoudowi Abbasowi   Rosenthal   2018-05-08
Igrzysk, igrzysk, pal diabli chleb   Koraszewski   2018-05-07
Artykuł w “Guardianie” kwestionuje “sztywną ortodoksję” Jom Ha’atzmaut, że Izrael powinien istnieć   White   2018-05-06
Dlaczego nienawidzisz Izraela?   O'Neill   2018-05-01
Proces Tariqa Ramadana o gwałt: obwinianie  ofiar   Meotti   2018-04-27
Zabójcza broń Hamasu: kombinacja rasizmu i antysemityzmu   Maroun   2018-04-26
Europejska imigracja: zakonnice won, terrorystów zapraszamy   Murray   2018-04-25
Niebezpieczne ignorowanie islamskiego antysemityzmu   Bergman   2018-04-24
Dlaczego chrześcijanie potrzebują samostanowienia w Iraku   Bulut   2018-04-23
Wielka Brytania: finansowanie nauki wysadzania się w powietrze   Murray   2018-04-20
Kto jest “uchodźcą”? Żydzi z Maroka a Palestyńczycy z Izraela   Dershowitz   2018-04-19
Tajemny świat Autonomii Palestyńskiej   Tawil   2018-04-18
Bliskowschodnie dziennikarstwo stadne: wszyscy zgadzają się   Landes   2018-04-17
Wolność, rynek, innowacje i wstawanie z kolan   Koraszewski   2018-04-16
Antysemityzm szaleje w Turcji   Bulut   2018-04-16
Izraelski dylemat afrykańskich migrantów   i Daniel Pomerantz   2018-04-15
Nieograniczona tania energia zmieniłaby społeczeństwo   Ridley   2018-04-14
“Obowiązek nienawidzenia Brytanii”   Murray   2018-04-14
Gaza: To co jest ludobójczymi rozruchami dla jednego, jest pokojowymi demonstracjami dla innego   Ruda (Daled Amos)   2018-04-12
Szwedzka minister spraw zagranicznych nie jest antysemitką, ona jest demagogiem   Flatow   2018-04-10
Nieodwzajemniona miłość Erdogana do ArabówBurak Bekdil   Bekdil   2018-04-09
Spotkanie na szczycie Turcja-Iran-Rosja     2018-04-08
Co wspólnego mają Alt-Right i Regresywna Lewica   Anomaly   2018-04-07
Chrześcijanie Nigerii dzisiaj, chrześcijanie Europy jutro   Meotti   2018-04-07
Apartheid w Judei i Samarii narzucony przez AP, wspierany przez Oslo   Maroun   2018-04-06
Co naprawdę znaczy wizyta saudyjskiego księcia?   Charai   2018-04-04
Pseudonauka i pseudoinformacja   Koraszewski   2018-04-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Odrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucji


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk