Prawda

Czwartek, 24 maja 2018 - 15:59

« Poprzedni Następny »


Konflikt arabsko-izraelski – dlaczego nie ma pokoju?


Richard Kemp 2018-02-02

Palestyńskie gołębie pokoju: Hanija, Arafat i Abbas.
Palestyńskie gołębie pokoju: Hanija, Arafat i Abbas.

Krytyczne pytanie, dlaczego Bliski Wschód wydaje się niezdolny do osiągnięcia pokoju, właśnie po raz kolejny zostało starannie rozważone, tym razem przez Michaela Calvo,  prawnika o międzynarodowej sławie, w jego ważnej nowej książce The Middle East and World War III: Why No Peace? Ta książka jest warta tego, by przeczytali ją wszyscy przywódcy politycznie, akademicy, dziennikarze, studenci i każdy, kto chce zrozumieć, dlaczego nie ma pokoju i co może się zdarzyć.

Autor analizuje, dlaczego izraelsko-palestyński (izraelsko-arabski, izraelsko-muzułmański) konflikt nie został rozwiązany mimo umów z Oslo i wielu lat aktywnego działania Unii Europejskiej, poszczególnych państw europejskich, USA, Rosji i ONZ.


Palestyńczycy od dziesięcioleci posługują się terrorem:

"dla osiągnięcia palestyńskich celów politycznych, dla wpływania na politykę Izraela, dla poparcia danego izraelskiego kandydata na stanowisko premiera, dla zmuszenia izraelskiego rządu do ustąpienia z dalszych terenów, dla niedopuszczenia do końcowej umowy przez utrzymywanie konfliktu w stanie, który mógłby prowadzić do otwartej wojny, dla podważenia determinacji izraelskiej i amerykańskiej i dla pokazania ludności arabskiej, że pokój nie jest opcją i że nie można dopuścić do uznania obecności Żydów na tej ziemi”.

Niektóre z terrorystycznych zamachów miały miejsce właśnie, kiedy zagraniczni przedstawiciele lądowali w Izraelu „by nie dopuścić do wznowienia rozmów pokojowych”. Pan Jason Greenblatt powinien wziąć to pod uwagę.


Według Calvo istnieją również religijne i psychologiczne przygotowania do zbrojnego konfliktu z Izraelem, manipulacja mediami i opinią publiczną, praktyczne przygotowania do zbrojnego konfliktu i planowanie jego wybuchu, jak również jego kontrola przez palestyńskie kierownictwo. Terroryści są wynoszeni do ról bohaterów i wzorów osobowych. Palestyńscy policjanci i służby specjalne, nastolatki i dorośli, czasami ojcowie i matki małych dzieci, są gotowi zabijać Żydów, a nawet wysadzać się w powietrze, by w nagrodę wejść do raju. Nie rodzą się jednak jako dżihadyści. Byli i nadal są namawiani i podżegani do tego, by zostali  dżihadystami.


Terroryści po prostu “zrobili to, co rozkazała im zrobić Autonomia Palestyńska” – powiedział Mahmoud Abbas.


Wywiad udzielony telewizji Autonomii Palestyńskiej 14 lutego 2005 roku. (Zdjęcie: Palestinian Media Watch)

Wywiad udzielony telewizji Autonomii Palestyńskiej

 14 lutego 2005 roku. (Zdjęcie: Palestinian Media Watch)


Muhammad Dahlan powiedział, że "Czterdzieści procent Męczenników tej Intifady należało do palestyńskich sił bezpieczeństwa... i Autonomia Palestynska ukrywała członków Hamasu przed Izraelczykami”.


O przejęciu przez Hamas Strefy Gazy i roli odgrywanej przez Hamas w zwiększaniu nacisków na Izrael “Abbas ma sojusznika w Hamasie do mnożenia dżihadystów”.


Według prawa międzynarodowego i Statutu Rzymskiego “umyślne atakowanie i zabijanie cywilów stanowi zbrodnię przeciwko ludzkości”.  Jest także zbrodnią ludobójstwa „ponieważ intencją jest umyślne zniszczenie w całości lub części grupy religijnej, ponieważ tylko Żydzi byli obierani za cel, włącznie z Żydami odwiedzającymi Izrael lub studiującym tam”. Teoretycznie grozi za to międzynarodowa odpowiedzialność karna, ale brak woli aby wszcząć dochodzenie.


W swojej książce Michael Calvo wyraźnie pokazuje umiędzynarodowienie konfliktu – szczególnie rolę odgrywaną przez kraje arabskie i muzułmańskie (włącznie z Jordanią i Egiptem, które podpisały traktaty pokojowe z Izraelem), by przygotować świat do zaakceptowania zniszczenia państwa żydowskiego.


Autor przedstawia analizę wojny propagandowej przeciwko Izraelowi. Analiza ta obejmuje wiele dziedzin i pokazuje możliwe odpowiedzi. Czy terytoria Judei i Samarii (Zachodni Brzeg) są okupowane, sporne, czy wyzwolone? Do kogo należą według prawa?


Celem dżihadystów jest polityczne izolowanie Izraela; wpływanie na politycznych przywódców, na opinię publiczną, na międzynarodowe instytucje i organizacje, by w dzień rozpoczęcia planowanej ofensywy nie było nikogo, kto wspierałby Izrael i Żydów. Autonomia Palestyńska (AP), OWP i państwa arabskie/muzułmańskie będą mogły swobodnie zrobić to, czego nie był w stanie zrobić Hitler w historycznej Palestynie – uczynić ją Judenrein (wolną od Żydów).


Calvo pisze, że ta wojna propagandowa składa się głównie z: ruchu BDS (Bojkot Dywestycje Sankcje), tygodni “Apartheid w Izraelu”; delegitymizacji, demonizacji i dehumanizacji izraelskich Żydów; i z akcji na forum UNESCO, Światowej Organizacji Zdrowia, Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości; Rady Praw Człowieka ONZ (UNHRC), Zgromadzenia Ogólnego i Rady Bezpieczeństwa ONZ.  


Strategię przygotowania do zniszczenia Izraela realizują zarówno rządy, jak organizacje pozarządowe, finansowane głównie przez Unię Europejską i jej państwa członkowskie, głównie Norwegię i Szwajcarię. Obejmuje to złowrogi sojusz antysemitów, anty-żydowskich kościołów chrześcijańskich, katolickich stowarzyszeń, radykalnej lewicy i radykalnych muzułmanów z wszystkich krajów. Ten sojusz ma jeden cel: zdyskredytować, zaszkodzić, demonizować i ostatecznie zniszczyć Izrael.


Ten konflikt był uważany za konflikt terytorialny przez wszystkie państwa, włącznie z Izraelem: wszyscy mieli nadzieję, że kompromis w sprawie terytorium przyniesie pokój. Szersza perspektywa prowadzi jednak do wniosku, że z powodu ideologii i religii nie ma i w przewidywalnych czasie nie będzie pokoju na Bliskim Wschodzie.


Obecnie Arabowie i muzułmanie znajdują się w dżihadystycznym konflikcie religijnym, teologiczno/metafizycznym konflikcie z Żydami Izraela, niezależnie od tego, jak bardzo Zachód odmawia zauważenie oczywistych faktów. Zrozumienie problemu musi zacząć się od podstaw.

Czołowi eksperci i papież Franciszek powiedzieli, że świat już wszedł w III wojnę światową, ale żaden przywódca światowy poza Izraelem nie odważył się uznać ich analizy.


Jeśli spojrzy się na ISIS i na świat oczyma palestyńskimi/arabskimi/ muzułmańskimi, Żydzi w Izraelu i poza jego granicami nie są jedynymi wrogami, których trzeba zniszczyć – podkreśla Calvo. Ta sama wojna dżihadystyczna toczy się przeciwko Amerykanom i wszystkim „niewiernym”: chrześcijanom, Jazydom, hindusom, buddystom i ogólnie przeciwko każdemu, kto nie wierzy w „religię prawdy” czyli w islam; jak też przeciwko muzułmanom, którzy wchodzą w kompromisy z tak zwanymi niewiernymi.


Palestyńscy przywódcy, Hamas, Bractwo Muzułmańskie, wahabici z Arabii Saudyjskiej, Hezbollah, Al-Kaida, ISIS, większość państw muzułmańskich, irańscy mułłowie i rząd, wszyscy niemal z każdego wyznania islamskiego, podzielają tę samą ideologię, podsumowaną w jednym zdaniu, które stanowi motto Bractwa Muzułmańskiego:

"Allah jest naszym celem, prorok jest naszym ideałem, Koran jest naszą konstytucją, dżihad jest naszą drogą, a śmierć na rzecz Allaha jest naszą ambicją”.

Ta ideologia usprawiedliwia zabijanie Żydów i niewiernych kimkolwiek i gdziekolwiek są, od Nowego Jorku do Mumbaju, Paryża, Bostonu, San Bernardino, Orlando, Jerozolimy, Tel Awiwu, Moskwy, Berlina, Manchesteru i Londynu; i tak daleko jak Chiny, Buenos Aires, Mali, Niger, Nigeria i Filipiny.


Dylemat przeciwstawienia się Iranowi i jego marionetkom, takim jak Hezbollah, jest spotęgowany przez to, co może zdarzyć się w Libanie i rolą Rosji w tym wszystkim. Cokolwiek się zdarzy, Ameryka, Europa, Izrael, państwa muzułmańskie, Rosja, Indie, Chiny i wszystkie inne państwa stoją przed III wojną światową, która zaczyna się od wewnątrz.


O znanej zmowie między Iranem i Koreą Północną w sprawie programu nuklearnego Calvo pisze: “Ich celem jest zastraszyć i sparaliżować Amerykę”. Odległość od Pjongjangu do Los Angeles jest taka sama jak z Teheranu do Nowego Jorku.


Jeśli nie zastosuje się bezpośredniej strategii przeciwko radykalnemu terroryzmowi islamskiemu, czy to sunnickiemu, czy szyickiemu, czy z “żyznego półksiężyca, czy z Imperium Irańskiego, w którą zaangażują się wszystkie państwa, a głównie Stany Zjednoczone, zdaniem Michaela Calvo III wojna światowa wkrótce stanie się jeszcze gorsza; będzie to wojna z dewastującymi, być może nuklearnymi, konsekwencjami.


The Arab-Israeli Conflict: Why No Peace?

Gatestone Institute, 17 stycznia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaRichard Justin Kemp  


Były dowódca sił brytyjskich w Afganistanie, pracował w Joint Intelligence Committee oraz COBR. Po przejściu na emeryturę napisał książkę o wojnie w Afganistanie Attack State Red, która stała się bestsellerem.

 

Od Redakcji „Listów z naszego sadu”


Często czytamy w prasie głównego nurtu, że terroryzm nie ma nic wspólnego z islamem, często czytamy, że konflikt izraelsko-palestyński jest konfliktem o ziemię, rzadko dowiadujemy się, czego arabskie dzieci uczą się w szkołach, co wierni słyszą w meczetach.

      


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1045 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pilny list otwarty do sekretarza generalnego ONZ António Gutteresa   Kalulu   2018-05-24
Palestyńczycy: prawdziwa blokada Gazy   Toameh   2018-05-23
Cywilizacja zderzeń narracji   Koraszewski   2018-05-22
Trump przestaje karmić krokodyla   Rosenthal   2018-05-22
Zachód zdradza Kurdów   Meotti   2018-05-21
Gaza, Daniel i toporna robota   Tsalic   2018-05-19
Czy media rzeczywiście rozumieją przemoc w Gazie?   Plosker   2018-05-17
Zasłona dymna: sześć tygodni przemocy na granicy Gazy   Kemp   2018-05-16
220 nalotów na Palestyńczyków; świat ziewa   Toameh   2018-05-14
Ku politycznemu wymarciu   Carmon   2018-05-11
Kiedy nawet ateiści wierzą w fatwy i zaklęcia   Koraszewski   2018-05-10
Czy Putin realizuje idee Sołżenicyna, jak sądzą niektórzy analitycy?   de Lazari   2018-05-10
Palestyńczycy: nowy zwrot w starym kłamstwie   Tawil   2018-05-09
Dlaczego jestem wdzięczny Mahmoudowi Abbasowi   Rosenthal   2018-05-08
Igrzysk, igrzysk, pal diabli chleb   Koraszewski   2018-05-07
Artykuł w “Guardianie” kwestionuje “sztywną ortodoksję” Jom Ha’atzmaut, że Izrael powinien istnieć   White   2018-05-06
Dlaczego nienawidzisz Izraela?   O'Neill   2018-05-01
Proces Tariqa Ramadana o gwałt: obwinianie  ofiar   Meotti   2018-04-27
Zabójcza broń Hamasu: kombinacja rasizmu i antysemityzmu   Maroun   2018-04-26
Europejska imigracja: zakonnice won, terrorystów zapraszamy   Murray   2018-04-25
Niebezpieczne ignorowanie islamskiego antysemityzmu   Bergman   2018-04-24
Dlaczego chrześcijanie potrzebują samostanowienia w Iraku   Bulut   2018-04-23
Wielka Brytania: finansowanie nauki wysadzania się w powietrze   Murray   2018-04-20
Kto jest “uchodźcą”? Żydzi z Maroka a Palestyńczycy z Izraela   Dershowitz   2018-04-19
Tajemny świat Autonomii Palestyńskiej   Tawil   2018-04-18
Bliskowschodnie dziennikarstwo stadne: wszyscy zgadzają się   Landes   2018-04-17
Wolność, rynek, innowacje i wstawanie z kolan   Koraszewski   2018-04-16
Antysemityzm szaleje w Turcji   Bulut   2018-04-16
Izraelski dylemat afrykańskich migrantów   i Daniel Pomerantz   2018-04-15
Nieograniczona tania energia zmieniłaby społeczeństwo   Ridley   2018-04-14
“Obowiązek nienawidzenia Brytanii”   Murray   2018-04-14
Gaza: To co jest ludobójczymi rozruchami dla jednego, jest pokojowymi demonstracjami dla innego   Ruda (Daled Amos)   2018-04-12
Szwedzka minister spraw zagranicznych nie jest antysemitką, ona jest demagogiem   Flatow   2018-04-10
Nieodwzajemniona miłość Erdogana do ArabówBurak Bekdil   Bekdil   2018-04-09
Spotkanie na szczycie Turcja-Iran-Rosja     2018-04-08
Co wspólnego mają Alt-Right i Regresywna Lewica   Anomaly   2018-04-07
Chrześcijanie Nigerii dzisiaj, chrześcijanie Europy jutro   Meotti   2018-04-07
Apartheid w Judei i Samarii narzucony przez AP, wspierany przez Oslo   Maroun   2018-04-06
Co naprawdę znaczy wizyta saudyjskiego księcia?   Charai   2018-04-04
Pseudonauka i pseudoinformacja   Koraszewski   2018-04-02
Mity i fakty: śmiertelne “protesty ” Gazy   Pomerantz   2018-04-02
Prawo powrotu: kłamstwo, które zabija   Maroun   2018-04-01
Intersekcjonalność, plemienność i Farrakhan   Greenfield   2018-03-29
“Washington Post” broni Funduszu Męczenników AP   Pomerantz   2018-03-29
Turecka dyplomacja: bierz zakładników   Bulut   2018-03-28
Pora, by Zachód poszedł w ślady Izraela   Kasheikal   2018-03-27
Masakra Jazydów w Afrin: zabite dzieci, zbombardowane wsie, zniszczone świątynie   Bulut   2018-03-25
Dlaczego Arabowie tak nienawidzą Palestyńczyków?   Kedar   2018-03-24
Stu francuskich intelektualistów ostrzega przed islamskim totalitaryzmem      Fitzgerald   2018-03-23
Prawo Izraela do samoobrony   Rosenthal   2018-03-21
Żydowskie curesy   Lewin   2018-03-19
Jak lewica stała się własnym najgorszym wrogiem – część II   MacEoin   2018-03-18
Jak lewica stała się własnym najgorszym wrogiem – Część I   MacEoin   2018-03-17
Czy zachodni "Zatroskani" rzeczywiście troszczą się o pomoc dla Syryjczyków i Palestyńczyków?   Meotti   2018-03-13
Amerykański syndrom i Katar   Carmon   2018-03-12
Zabobony w postkolonialnej Afryce   Igwe   2018-03-10
"Ohydne przestępstwo" szkolnego programu   Tawil   2018-03-09
Izrael – państwo antyimperialistyczne   Krygier   2018-03-08
Świat mówi „nie”, ale już nie cały świat   Koraszewski   2018-03-07
#MeToo w meczecie   Meotti   2018-03-06
Oxfam, NGO i efekt aureoli    Steinberg   2018-03-04
Poinformujmy Abbasa: Wieczną stolicą “Palestyny” nie jest Jerozolima, jest nią Damaszek     2018-03-03
Więź społeczna, dziedzictwo krwi i rządy jego kurewskiej mości   Koraszewski   2018-03-02
Lekcje historii z dziesiątków lat pod rządami islamizmu   Rafizadeh   2018-03-02
Łupki są prawdziwą rewolucją energetyczną   Ridley   2018-03-01
Jak Izrael, Diaspora i Polska mogą opanować debatę o Holocauście   Frantzman   2018-03-01
Cenzorscy millennialsi są nowymi wiktorianami   Ridley   2018-02-27
Kto spowodował kryzys zdrowotny w Gazie?   Pomerantz   2018-02-27
Przyzwolenie, czyli dziś wolno zabijać   Koraszewski   2018-02-26
Amnesty wie, że to konflikt wewnętrzny między Palestyńczykami spowodował kryzys w Gazie, ale i tak obwinia Izrael     2018-02-26
Śmierć demokracji?   MacEoin   2018-02-25
Zachodnie feministki: hipokryzja hidżabu   Khan   2018-02-24
Europejscy apologeci arabsko-islamskiego ucisku i terroryzmu   Meotti   2018-02-23
Religia i polityka w zwarciu między Arabią Saudyjską a Katarem   Kedar   2018-02-21
Każdy naród powinien uchwalić prawa przeciwko fatwom   Nasreen   2018-02-19
Potworności, o których nikt nie mówi   Toameh   2018-02-19
Kryzys humanitarny w Gazie   Adam   2018-02-18
Irańska “Opowieść podręcznej” i etnocentryzm #MeToo   Frantzman   2018-02-17
Długi spacer z cudzymi myślami   Koraszewski   2018-02-16
Czy afrykańscy migranci powinni dostać pozwolenie na pozostanie w Izraelu?   Rosenthal   2018-02-16
Oświecenie: Rozum jest niezbywalny    Pinker   2018-02-15
Mroczny sekret dwulicowych akademików   Meotti   2018-02-13
Libańczycy zapłacą za grzech pierworodny Arabów   Maroun   2018-02-12
Polska, Izrael i Holocaust   Tsalic   2018-02-11
Jak nie upamiętniać Holocaustu   Rosenthal   2018-02-09
Holenderscy łowcy Żydów, którzy udzielili olbrzymiej pomocy nazistom   Gerstenfeld   2018-02-07
Niedobrze mi się robi na widok hidżabu, prawa szariatu, policji szariatu   Rafizadeh   2018-02-04
Co trzeba wiedzieć o obecnym trudnym położeniu Izraela    Flatow   2018-02-03
Konflikt arabsko-izraelski – dlaczego nie ma pokoju?   Kemp   2018-02-02
Zapomniani więźniowie sumienia   Koraszewski   2018-02-01
Prawa człowieka są uniwersalne, Amnesty. Także prawa Żydów   Nawaz   2018-02-01
Czy Oxfam popiera terror?    Clarfield   2018-01-28
Czy Trump zakończy problem palestyńskich uchodźców?   Rosenthal   2018-01-27
Tsunami w świecie arabskim   Kedar   2018-01-26
Muzułmańskie prześladowania chrześcijan: “Wyznawcy krzyża, zabijemy was wszystkich”   Ibrahim   2018-01-25
Urojenie dwóch państw jest największą przeszkodą dla pokoju    i Bruce Abramson   2018-01-24
W Gazie kolejna niewidzialna rakieta, która “spadła za blisko” i zniszczyła dom palestyńskich Arabów   Roth   2018-01-23
Takiej wody nie piłem jak żyję…   Koraszewski   2018-01-22
Korzenie BDS są zanurzone w antysemityzmie   Marquardt-Bigman   2018-01-22
Przestańcie “rozumieć” Palestyńczyków    Yemini   2018-01-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Prawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pure


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk